با ما ارتباط برقرار کن

یادداشت و تحلیل

مردم توقع دارند گروه های مرجع خشم خود را کنترل کنند/چرا نحوه ادبیات مسوولان تغییر کرده است

این روزها حال و هوای هرمزگان به تبعیت از سطح کشور، چه در فضای مجازی و چه واقعی پرخاشگرانه شده است، جبهه گیری سیاسیون یا مسوولان بر علیه یکدیگر از فضای واقعی جلسات و همایشها به فضای مجازی کشیده شده و هرکدام با هوادارانی پیاده نظام از طیف های مختلف به این ادبیات نامناسب دامن می زنند. با گذر زمان و افزایش مشکلات مردم فشار مردم بر مسوولان و نمایندگان بیش از پیش خواهد بود و پرخاشگری نیز گسترده تر. عده ای نیز از این آب گل الود ماهیگیرند! علنی شدن این اختلافات از زمانی کلید خورد که آیت الله نعیم آبادی (البته تحلیل چرایی و دلیل ان در این بحث نمی گنجد) در شورای اداری استان با حضور رییس جمهور کف وهورا مدیران و هواداران دولت را درآورد تا اینکه اوج آن در روز درختکاری، نهال دوستی دولت بدون حضور اکثریت نمایندگان کاشته شد!

منتشر شده

روی

چندی پیش نیز در محافل غیررسمی از اختلاف پشت پرده یکی از نمایندگان همفکر و اعتدالگرا با استاندار بر سرانتصاب معاون سیاسی به گوش می رسید. فشار مردم به نمایندگان و عدم تحقق شعارهایشان از یک طرف و بسته بودن دست مسوولان در راس آن استاندار که برخی فکر می کنند قدرت لایتناهی دارد تا هر کاری انجام دهد، درصورتی که نمیتواند یک بخشدار را جابجا کند از سوی دیگر، باعث پرخاشگری هایی شده که هر لحظه مانند جوی های آب ناشی از بارندگی سر از مسیری نزدیک به هم در می آورد که اگر این خشم های متفرقه و گروهی ادامه پیداکند و جایی بهم وصل شود قابل مدیریت نخواهد بود و طغیان خواهد کرد.طبق نظر جامعه شناسان احساس محرومیت به پرخاشگری می انجامد و در صورت عدم مدیریت به این جهت که به واسطه بسته بودن مرزها سیاسی و تحریمها مشکلاتی بر کشور مترتب شده است، می تواند از فضای مجازی به درون جامعه کشیده شود. کم کاری و بی انگیزگی بسیاری مدیران و همچنین گسترش فساد مالی، بر اساس آمارهایی که دستگاه قضا و انتظامی منتشر می کند بی اعتمادی را به دنبال خواهد داشت و تبدیل به رفتارهایی می شود که ناشی از همان احساس محرومیت در برآورده کردن خواست مردم است. گاهی پرخاشگری یک مقام دولتی به نماینده ای با برچسب زنی از قبیل فریبکاری مردم به دلیل نزدیکی به انتخابات و یا خودخوری و مقصر دانستن دیگران است و این ادبیات آتش خشم را گسترده تر می کند. این دیالوگهای پرخاشگرانه در حالی رد و بدل میشود بدون اینکه به شرایط کشور و زندگی مردم توجهی شود و مسایل کلان سیاسی و اقتصادی کشور را دریابند، بدون اینکه کمی تفکر کنند جامعه با چالشهای جدی روبروست و باید سر یک میز نشست تا مشکلات را گره گشایی کنند و بیش از این به دغدغه و نگرانی مردم دامن نزنند. حداقل انتظار مردم فریاد مطالباتشان توسط نمایندگان آنهاست و نباید صدای نمایندگان را خاموش کرد حتی اگر برای انتخابات باشد. طبیعتا وقتی در سطح کلان نمایندگان قوا در استانها به هم حمله می کنند؛ در سطوح پایین مانند صنوف ، تشکلها و نهادها نیز به دلیل این احساس محرومیت اتفاقات و مناقشاتی را شاهد میشویم.چگونه است که مسوولان و نمایندگان از تعاملات بین المللی سخن میگویند و ریشه تمام مشکلات را در آن می دانند اما خود در یک جامعه محلی از انجام این تعامل ناتوانند و فقط ادای روشنفکران را در می آورند.
در یکی از خبرگزاریها در گفتگو با جامعه شناسان در این خصوص مطالبی منتشر شده که بخشهایی از آن در پی می آید.

در یک جامعه در حال گذار همواره چالش ها و موانع سیاسی اقتصادی و اجتماعی بر سر راه توسعه وجود داشته است. چرا که در چنین جوامعی به علت بالا رفتن سطح انتظارات و آشنا شدن مردم با حقوق اولیه خود از جمله بهره مندی از یک زندگی بدون تنش ناشی از احساس امنیت، سطح نسبتا مطلوب اقتصادی و بهره مندی از آزادی های مصرع و مشروع و از طرفی عدم اقناع مردم در برآوردن این خواسته ها، یک نوع حرکتی سینوس وار از تحولات را شاهد هستیم. افت و خیزهایی که بعضا از لایه های سطوحی جامعه گرفته تا سطح کلان در مقاطع مختلف بروز می یابند. در جامعه ای که تضادهای فکری و سلیقه ای نیز به انحاء مختلف وجود داشته باشد گاه این تعدد دیدگاه ها و سلایق تا عرصه تصمیم سازی و تصممیم گیری هم قدم می گذارد و در برهه هایی اهم و مهم مسایل جای خود را به کنکاش در عقاید و سلیقه های مختلف می دهد.
اما در کشورهایی که چارچوب دموکراسی حاکم است از این منظر که همه امور بر طبق قانون و خرد جمعی پایه گذاری می شود هر مساله و هر سخن جای خود را دارد. منتقدان در چارچوب اصول صحیح انتقادی و به دور از هر گونه احساس ناامنی در بیان، صدایشان را به گوش مسولان و همگان می رسانند و از طرفی دیگر مسولان نیز سخنانشان را در شان و عرف یک ملت به گوش عموم می رسانند تا آنان را از حق دانستن و آگاهی از مسایل و مشکلات جاری محروم نکرده باشند.در این میان فارغ از هرگونه موضع گیری های سیاسی و جناحی و به زعم بسیاری از روانشناسان، نحوه ادبیات مسولان یک کشور بسیار بر مردم آن کشور اثرگذار و حایز اهمیت است
مجید کاشانی، جامعه شناس و رییس مرکز تحقیقات علوم اجتماعی دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز با بیان اینکه ریشه واژه های “خشونت” و “عصبانیت” مترادف است، افزود: از دیدگاه روان شناسی هر دو جزء این واکنش های منفی، شخصیتی محسوب می شوند. از دیدگاه جامعه شناسی خشونت یا عصبانیت به معنای نوعی بهم ریختگی و بی سامانی است.

افراد هر جامعه ای نوع رفتار های خود را ازگروه های مرجع الگوبرداری می کنند.
وی ادامه داد: افراد هر جامعه ای نوع رفتار های خود را از نخبگان، رهبران سیاسی، رهبران فکری و در واقع گروه های مرجع الگوبرداری می کنند. گروه های مرجع اشخاصی هستند که مردم سعی می کنند در نکات مثبت از آن ها پیروی کرده و در نکات منفی از آن ها دوری کنند. میزان خشونت در جوامع بنابر فشارهای سیاسی، اقتصادی و… افزایش پیدا می کند.

اگر این دامنه خشونت توسط رهبران فکری و سیاسی، دینی و مذهبی، والدین و… محدود نشود، ممکن است برای جامعه در طولانی مدت دارای عوارض سوء باشد. اما اگر جامعه بر ساختارهای دینی و اصول اخلاقی خود پایدار باشد، دامنه پرخاشگری و عصبانیت محدود می شود.
اگر رفتار رهبران و گروه های مرجع خشونت آمیز باشد، این خشونت به همه آحاد جامعه سرایت می کند.

روایات و احادیث زیادی مبنی بر شباهت مردم با رهبرانشان وجود دارد. مردم عقیده دارند فردی که قدرت نگه داری خشم خود را در مواقع ضروری و در یک مسند مدیریتی ندارد، در شرایط حیاتی تر هم صلاحیت تصاحب مشاغل را ندارد. مردم توقع دارند گروه های مرجع که شامل رهبران سیاسی و عقیدتی، افراد مشهور در عرصه هنر و…. هستند قادر باشند خشم خود را در مواقع ضروری کنترل کنند.
مسئولان باید آستانه صبر خود را بالا برده و سخنان مخالف را بهتر بپذیرند
قدرت درک جامعه بالا است و افراد جامعه متوجه عملکرد موفق یک فرد می شوند، بنابراین اگر رهبران سیاسی قادر باشند تحمل کنند تا حقانیت آن ها شناخته شود، بین مردم محبوب تر خواهند شد.
هنگامی که گروهی از افراد دائما در اندیشه تخریب هستند، چه انتظاری می توان داشت. کاسه صبر برخی هم روزی لبریز می شود. اما شاهدیم عده ای به جای اینکه به مشکلات حوزه خود بپردازند، دائم دنبال بزرگ کردن مشکلات کوچک هستند.

نقد دولت، حق افراد است، به شرطی که این نقد منطقی باشد. رئیس جمهور رای پیشین او بیش از ۱۸ میلیون و دور بعد رای او قریب به۲۴میلیون رسیده است، اما برخی انتقادات به گونه ای است که مانند شمشیر از رو کشیدن است ودوران طلایی برجام را سیاه نمایی میکنند.

یک جامعه شناس اعتقاد دارد اصل، اعتماد است. چه در سطح افقی و چه در سطح عمودی. منظور از سطح افقی ارتباط مردم با یکدیگر و منظور از سطح عمودی ارتباط متقابل بین مردم و مسئولان است. وقتی مردم مشاهده می کنند مسئولان و نمایندگانشان را مورد هجمه قرار می دهند، چگونه اعتماد سازی افقی و عمودی شکل بگیرد؟
دنیای امروز عرصه تعاملات است نه کنکاش و فحاشی!

امان الله قرائی مقدم، جامعه شناس هم گفته: رفتار برخی افراد همانند جهان سوم است، جهان سوم، ویژگی خاص خود را دارد. یکی از شاخص های جامعه شناسی جهان سوم این است که مسولان آن احساسی صحبت می کنند نه ادراکی و بر مبنای منطق و آمار اما دنیای امروز، دنیای تعاملات است نه دنیای کنکاش و فحاشی.
تعداد الفاظ نامناسبی که علیه رئیس جمهور به کار برده شده است هم کم نیست.

رئیس جمهور دشمن یک کشور نیست، افراد منتخب مردم هستند که از هویت ملی، قدرت ملی، اقتصاد ملی، نظام کشور و… دفاع می کنند. چرا باید کاری کنند که یک مسول مودب ناچار شود از الفاظ نه چندان مناسب استفاده کند.

🔍 پایگاه خبری تجارت جنوب
🖍 یادداشت و تحلیل مدیر مسوول

ادامه ی خواندن

یادداشت و تحلیل

گذر از روزهای سخت با تحول در رویکردها/ شأنی بجز خدمت به مردم برای مدیران متصور نیستیم

منتشر شده

روی

به وسیله

غلامعباس شمس الدینی

چرخ تولید زمانی می چرخد، جهش تولید زمانی محقق می شود، اقتصاد مادامی پویا می شود که مدیران یک بازنگری در وظایف و سرعت عمل خود داشته باشند. برگزاری نشست ویژه و فوق العاده کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در بخش آبزی پروری در اوج بیماری کرونا نشان دهنده عزم جدی دولت در هرمزگان برای تحقق شعار سال است.

نیک میدانیم که گذر از روزهای سخت با تحول در رویکردها نسبت به تولید کننده و سرمایه گذار ممکن خواهد بود. ای کاش برخی مدیران ما از عالیترین مقام دولت در هرمزگان می آموختند که اصل پاسخگویی را منحصر به زمان خاص نمی‌کند، برای رونق و جهش تولید جهادگونه وارد میدان شده است. اما افسوس که با مدیران لاک پشت سوار امید به موفقیت کمتر شده است.

در روزهایی که خدمات دولت بر بستر  الکترونیک ارائه می شود، زمانی که امکان پیگیری حضوری امور کمتر وجود دارد، عدم پاسخگویی مدیران، دردسترس نبودن آن‌ها، استفاده از ادبیات غیر مدبرانه و دستوری فاقد منطق با سرمایه‌گذاران و مراجعان نشانه تبحر توانمندی مدیران نیست. ای کاش برای پویایی اقتصاد و تحقق شعار سال بعضی مدیران پاسخگویی را از استاندار هرمزگان بیاموزند، مگر برای مدیران شأنی بجز خدمت به مردم، جایگاهی بجز پاسخگویی، مرتبه ای بجز تسهیل روند امور می توان قائل شد؟ وقتی مقام عالی دولت در شرایطی که امکان پاسخگویی به تلفن را نداشته باشد، در زمان مناسب با تماس گیرنده ارتباط می‌گیرد یا پیامک‌ها را پاسخ می دهد، چرا برخی مدیران نسبت به مردم بی مسوولیتند.

در سال جهش تولید هر چند کرونا رونق و رمق را از ملت گرفته اما بالاخره این پدیده جهانی به مثابه یک جنگ بشمار می‌رود که هم باید جنگید و هم باید با آن زندگی کرد و برای جنگیدن نیازمند انرژی و مهماتیم و مهمات ما همان تقویت اقتصاد ماست، علاوه بر این همه می دانند چنانچه تولید و اقتصاد بخوابد مردم برای تامین مایحتاج زندگی روزمره با مشکل بر می خورند.

ادامه ی خواندن

یادداشت و تحلیل

از حق نگذریم همت، همتي ستودنيست/ آمار پایین هرمزگان در مبتلایان به کرونا تصادفی نیست

منتشر شده

روی

به وسیله

✍ محمد مسعودی – حاجي اباد        

استان هرمزگان با بیش از ۷۰ هزار کیلومتر مربع وسعت و دارا بودن نزدیک به هزار و ۶۰۰ کیلومتر خط ساحلی و همجواری با استان‌های کرمان، فارس، بوشهر و سیستان و بلوچستان و حجم عظیم ترانزیت کالا و جزایر متعدد و فعال در امر ورود و خروج کالا و نزدیکی به کشورهای عرب حاشیه جنوبی خلیج فارس می توانست یکی از فاجعه بار ترین مناطق در بحران کرونا در کشور ایران باشد.

کرونا زمانی اوج گرفت که هرمزگان به دلایل اقلیمی یکی از مهمترین مقاصد گردشگری ایرانیان محسوب می‌شد. هجوم سیل گردشگران و مسافران می توانست امروز هرمزگان را به یکی از کانونهای جهانی کرونا تبدیل کرده باشد  اما امروز با گذشت حدود ۴۰ روز از شیوع این ویروس منحوس در کشور تعداد مبتلایان هرمزگانی به ۲۰۰ تن هم نرسیده است و این اتفاقی نیست. قطعا در این میان مدیریت هماهنگ و قاطعی وجود داشته که توانسته به عنوان الگویی موفق خود را در کشور نشان دهد.

همکاری خوب و قابل قبول مردم زمانی پاسخگو خواهد بود که عزم و اراده ملت و دولت یکی باشد و در بحران اخیر هرمزگان به این مهم دست یافته است.گرچه هنوز برای تبریک شاید زود باشد اما از حق نباید گذشت.‌قطعا در این مسیر تلاشها و مدیریت قابل قبول و ارزشمند شخص استاندار محترم هرمزگان جناب دکتر همتی ستودنی  و قابل تحسین بوده و بی انصافیست اگر به آن توجهی نشود. 

قطعا اگر نبود عزم و اراده ایشان در کنترل این بحران و اگر نبود جلسات متعدد و منظم و اگر نبود استفاده از نظرات کارشناسان و متخصصان امر و اگر نبود قاطعیت و حمایت ایشان از ابلاغیه ها و دستورالعملهای کشوری و استانی ستاد مبارزه با کرونا، امروز شاید فاجعه ای گسترده در هرمزگان رخ داده بود.

با افتخار می توان گفت مدیریت موفق ایشان سبب شده است پس از حدود ۴۰ روز از آغاز بحران کرونا در کشور هنوز هرمزگان استانی تقریبا امن و شرایط عادی باشد. مردم تحقیر و ناراضی نشده و خدمات اداری و سیاسی قطع نگردیده و اکثر مردم این استان در کمال صحت و سلامت در انتظار عبور موفق از این بحران باشند.

باید به مردم فهیم هرمزگان احسنت و آفرین گفت و به استاندار و مجموعه مدیران و نهادهای درگیر در ستاد مبارزه با کرونا در استان خصوصا مدیران و فرمانداران مبادیهای ورودی استان که تا امروز با هماهنگی و قاطعیت  و دلسوزی ویژه و غیرقابل انکار؛ کارنامه  موفق و قابل قبولی داشتند خسته نباشید، خداقوت و دست مریزاد گفت.

مورخ: ۱۱فروردین ۱۳۹۹

ادامه ی خواندن

یادداشت و تحلیل

آژیر دلگیر کرونا در شهرهای هرمزگان

به دنبال توصیه‌های بهداشتی و درمانی برای مقابله با ویروس کرونا، رفت و آمد مردم شهرهای هرمزگان در سطح شهر و بازارها بسیار کمتر شده و به تعبیری خیابان‌های شهر دلگیر شده است.

منتشر شده

روی

به وسیله

به دنبال توصیه‌های بهداشتی و درمانی برای مقابله با ویروس کرونا، رفت و آمد مردم شهرهای هرمزگان در سطح شهر و بازارها بسیار کمتر شده و به تعبیری خیابان‌های شهر دلگیر شده است.

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، خیابان های بندرعباس دیگر حال و هوای روزهای اسفندماه هر سال و نزدیک شدن به شب عید را ندارد، با شیوع ویروس کرونا بسیاری از مردم این شهر نیز ترجیح می دهند از خانه بیرون نروند و حضور خود را در خیابان‌ها بسیار کوتاه کرده‌اند

با تعطیلی مدرسه‌ها و هشدارهای متعدد مراکز بهداشتی و دانشگاه علوم پزشکی این استان، دیگر از آن شلوغی هر روز دانش‌آموزان و مردم شهرهای بندرعباس، قشم و میناب خبری نیست.

مردم این شهرها از آغاز مشاهده ویروس کرونا در ایران و هشدار مسوولان برای درخانه ماندن و رعایت نکات بهداشتی، خانه را امن‌تر دیده‌اند.

بجز کارکنان ادارات و مغازه داران، کمتر می‌توان مردمی که این روزها خود را برای شب عید آماده می‌کردند را درحال خرید و گشت و گذار در پاساژها و فروشگاه‌های بزرگ شهر دید.

این روزها به خصوص در هفته جاری از حضور پررنگ و پروشور کودکان و نوجوانان نیز چندان خبری نیست اغلب در خانه‌هایشان هستند و بزرگترها بیشتر برای خرید مایحتاج خود در شهر در رفت و آمد می‌کنند.

برخی‌ها که مجبورند هر روز در شهر تردد داشته باشند و یا روحیه هنری دارند اما شهر را دلگیر می‌بینند مثل مرضیه که هنرمند است هرچند روحیه لطیفی دارد اما او به شلوغی شهر خو گرفته بود.

و آن‌ها که سروکارشان با کودکان و نوجوانان است مثل معلم‌ها و مربیان مهدکودک و کانون‌های پرورش فکری اما دلشان برای دیدن نوگلان‌شان و برپایی محفل قصه و داستان خوانی‌ها لک زده است مثل خاله باران قصه‌گو و خاله نرگس مربی مهدکودک که دو هفته است مهدقرآن‌شان تعطیل کرده‌اند فقط برای سلامتی کودکان این شهر.

آن‌ها فعلا در فضای مجازی مجبورند از راه دور با شاگردان خود و مادران ‌آن‌ها ارتباط تصویری بگیرند و هر روز گل لبخند را از دریچه دوربین‌های وات‌ساپ خود بر روی لبان این کودکان خوش‌زبان بکارند.

دیگر قشرها نیز در خانه ماندن را ترجیح داده چون خانه را فضای امنی برای درامان ماندن از ویروسی وارداتی می‌دانند که تا اندازه زیادی بازار را کساد کرده و شهرهایشان را دلگیر اما امید دارند این ویروس نامیمون به زودی از شهر و کشورشان رخت بربندد.

این روزها اما سر میدان برق که هر روز راننده تاکسی‌ها فرصتی زیادی برای صحبت کردن و پچ پچ کردن از سوژه‌های هر روز هرچند تکراری این شهر باهم نداشتند، امروز زمان بیشتری برای حرف زدن باهم پیدا کرده‌اند؛ چون تا سوار شدن کامل مسافر زمان بیشتری سپری می‌شود چون تعداد مسافران این مسیر پرشلوغ هم کمتر شده است.

حتی در برخی مسیرها، تاکسی‌ها به زور چند نفری را در طول روز جابه جا می‌کنند و برخی آژانس‌ها نیز این روزها یا ماشین ندارند یا کرکره آژانس را پایین کشیده‌ و جوابگو نیستند.

البته هستند برخی از آژانس‌ها که از چنین موقعیتی سواستفاده کرده و نرخ کرایه‌های خود را بالاتر برده؛مانند یکی از آژانس‌های شهرک پیامبراعظم.

این آژانس هرچند بعد از گرانی بنزین، نرخ کرایه‌های خود را دو هزارتومان در هر مسیر افزایش داده اما مسیری که بعد از گرانی بنزین از ۸ هزار تومان به ۱۰ هزارتومان رسانده بازهم دوتومان دیگر افزایش دادن در مسیر مشخص شده جای تامل دارد.

اما بازاریان پاساژهای پرشلوع قشم و بندرعباس که تا پیش از شیوع ویروس کرونا در ایران جزو پرکارترین افراد این شهر بودند آن‌ها نیز با همه سرشلوغی‌های خود این روزها جزو بازنده‌های کرونا هستند، زیرا این ویروس درست زمانی پا به هرمزگان گذاشت که موعد اصلی کاسبی و فروش بازاریان است.

شیوع ویروس کرونا هرچند باعث خلوت شدن خیابان‌ها و کسادی بازارهای هرمزگان شده و واحدهای صنفی با کمبود مشتری در آستانه نوروز و شب عید مواجه شده‌اند، اما هنوز هم این فصل چشم امید بسیاری از بازاریان و کسبه و رویای شب فروش شب عید است.

در میان همه شایعات ریز و درشت و خبرهای احتکار ماسک و اجناس بهداشتی از سوی پلیس و تعزیزات در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، مردم شهرهای هرمزگان با قرنطینه خانگی و ماندن در خانه‌های خود به دنبال این هستند که این ویروس را با رعایت نکات بهداشت فردی و اجتماعی از شهر و خانه‌هایشان بیرون کرده و خود را برای شب عید و شور شیرین روزهای پرامید آماده کنند.

ویروس کرونا جزو خانواده بزرگی از ویروس‌ها است و از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود و در معمولی‌ترین حالت، باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان سارس می‌شود که نشانه‌های ابتلا به آن تب، سرفه و تنگی نفس است.

این ویروس که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در چین شروع شد، علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین، به شماری دیگر از کشورها از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن،کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه و امارات متحده عربی نیز سرایت کرده است.

دوره نهفتگی نسبت طولانی این بیماری تنفسی مرگ‌ بار از چند روز تا دو هفته متغیر است و همین امر موجب می‌شود مبتلایان تا پیش از بروز علایمی چون تب و تنگی نفس به مراکز درمانی مراجعه نکنند.

از ۱۱ مبتلا به کرونا ، تاکنون هشت بیمار مبتلا به کرونا در استان هرمزگان با حال عمومی خوب از بیمارستان مرخص شده اند،۳ نفر از این بیماران هنوز بستری هستند که یک نفر آنها حال عمومی خوبی دارد و دو نفر دیگر حال عمومی تقریبا خوبی دارند.

در ۲ هفته اخیر ۳۵۶ بیمار با تشخیص اولیه بیماری حاد تنفسی در بیمارستان های این استان بستری شدند که از تعداد ۱۳۴ مورد مشکوک بودند و تست کرونا از آنها گرفته شد ، از این تعداد۱۱  مورد مبتلا به کووید ۱۹ مثبت اعلام و ۸۵ مورد منفی اعلام شده است.

به تفکیک مبتلایان در استان هرمزگان بیشترین مورد را جزیره قشم با ۴ مورد ، در پارسیان ۲ نفر، جزیره کیش ۲ مورد و شهرستان های بندرعباس رودان و جاسک هرکدام یک نفر درگیر این بیماری هستند.

وی بیان داشت: از ۱۱ نفر از مبتلایان، ۴ نفر آنها بومی استان هرمزگان هستند که یا در سفر بوده اند یا از طریق بیماران مسافری که به هرمزگان سفر کرده بودند مبتلا شده اند.

با شیوع ویروس کرونا در کشور ، نخستین مورد قطعی و رسمی کرونای مثبت در هرمزگان در شهر قشم اعلام شد که بیمار بانویی ۷۳ساله بود که برای دیدن دختر و داماد خود از قم به قشم سفر کرده بود.

این بیمار بعد از ۶روز و پس از بهبود نسبی از بیمارستان مرخص شد و هم اکنون در منزل تحت قرنطینه است.

این ویروس که شیوع آن از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی (دی ماه) در چین شروع شد، علاوه بر ۳۰ استان و منطقه چین، به شماری دیگر از کشورها از جمله آمریکا، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا، فرانسه و امارات متحده عربی نیز سرایت کرده است.

دوره نهفتگی نسبت طولانی این بیماری تنفسی مرگ‌ بار از چند روز تا دو هفته متغیر است و همین امر موجب می‌شود مبتلایان تا پیش از بروز علایمی چون تب و تنگی نفس به مراکز درمانی مراجعه نکنند.

ادامه ی خواندن
آگهی
آلبوم تصاویر3 روز پیش

کارخانه تولید الکل در حاجی آباد افتتاح شد

یادداشت و تحلیل3 روز پیش

گذر از روزهای سخت با تحول در رویکردها/ شأنی بجز خدمت به مردم برای مدیران متصور نیستیم

اخبار شهرستانها4 روز پیش

هرمزگان در زمینه تولید الکل خودکفا شد/ واحد‌های سلامت محور به صورت ویژه حمایت می شوند

اقتصادی7 روز پیش

تا مهار کامل این بیماری در کنار مردم، مسوولان و کادر بهداشتی استان خواهیم ماند

اجتماعی7 روز پیش

مدیریت کرونا در هرمزگان حاصل تلاش جمعی همه دستگاه‌ها و نهادها بود

سلامت7 روز پیش

قدردانی وزیر کشور از اجرای موفقیت آمیز طرح فاصله گذاری اجتماعی در هرمزگان

یادداشت و تحلیل1 هفته پیش

از حق نگذریم همت، همتي ستودنيست/ آمار پایین هرمزگان در مبتلایان به کرونا تصادفی نیست

اجتماعی1 هفته پیش

مردم هرمزگان اطلاعات اماکن اقامتی غیر مجاز را به ۱۱۰ اطلاع دهند/ پلمپ ۳۵۶ باب سوئيت و منزل مبله

اجتماعی2 هفته پیش

وصول و توزیع اقلام اعطایی بازرگانان هرمزگان در راستای کمک به بیمارستان ها و مراکز درمانی استان محقق شد

سلامت3 هفته پیش

۷۰ درصد مردم روستاها و ۴۰ درصد جمعیت شهری در طرح بسیج ملی غربال شدند

آلبوم تصاویر3 روز پیش

کارخانه تولید الکل در حاجی آباد افتتاح شد

یادداشت و تحلیل3 روز پیش

گذر از روزهای سخت با تحول در رویکردها/ شأنی بجز خدمت به مردم برای مدیران متصور نیستیم

اخبار شهرستانها4 روز پیش

هرمزگان در زمینه تولید الکل خودکفا شد/ واحد‌های سلامت محور به صورت ویژه حمایت می شوند

اقتصادی7 روز پیش

تا مهار کامل این بیماری در کنار مردم، مسوولان و کادر بهداشتی استان خواهیم ماند

اجتماعی7 روز پیش

مدیریت کرونا در هرمزگان حاصل تلاش جمعی همه دستگاه‌ها و نهادها بود

سلامت7 روز پیش

قدردانی وزیر کشور از اجرای موفقیت آمیز طرح فاصله گذاری اجتماعی در هرمزگان

یادداشت و تحلیل1 هفته پیش

از حق نگذریم همت، همتي ستودنيست/ آمار پایین هرمزگان در مبتلایان به کرونا تصادفی نیست

اجتماعی1 هفته پیش

مردم هرمزگان اطلاعات اماکن اقامتی غیر مجاز را به ۱۱۰ اطلاع دهند/ پلمپ ۳۵۶ باب سوئيت و منزل مبله

اجتماعی2 هفته پیش

وصول و توزیع اقلام اعطایی بازرگانان هرمزگان در راستای کمک به بیمارستان ها و مراکز درمانی استان محقق شد

سلامت3 هفته پیش

۷۰ درصد مردم روستاها و ۴۰ درصد جمعیت شهری در طرح بسیج ملی غربال شدند

آگهی

پر بازدیدها