با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

مطبوعات در اغما

منتشر شده

روی

شادمهر رکن الدینی

گرانی و نبود کاغذ باعث شده که تعدادی از روزنامه‌ها از جمله همشهری، ایران، آرمان و دنیای اقتصاد تعداد صفحه‌های خود را کاهش دهند و مدیران برخی از روزنامه‌ها از جمله جهان صنعت از عدم انتشار سخن به میان بیاورند

گرانی و نبود کاغذ باعث شده که برخی از روزنامه‌ها تعداد صفحه‌های خود را کاهش دهند

مهدی شفیعی، مدیرعامل «ایران‌»: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و اهتمامی که دولت برای رفع این بحران دارد، باید هرچه سریع‌تر تدابیری اندیشیده شود

علیرضا بختیاری، مدیرمسئول «دنیای اقتصاد»:  ما یک خواسته مشخص از مسئولان داریم اینکه اجازه دهند کاغذی که با ارز ۴۲۰۰تومانی تهیه شده و در گمرک خاک می‌خورد ترخیص شود

مهدی رحمانیان، مدیرمسئول «شرق»: کمیته ساماندهی کاغذ که قرار بود گره ای از مشکل بگشاید، خود تبدیل به گره شده است

حسین عبداللهی، مدیرمسئول «آرمان»: ما اصلا برای چاپ روزنامه همین حالا هم کاغذ نداریم

محمدرضا سعدی، مدیرمسئول «جهان صنعت»:  شاید نتوانیم برای امروز روزنامه را منتشر کنیم

بحرانی که از ماه‌ها پیش با گرانی کاغذ گریبانگیر مطبوعات شده دیگر یک زنگ خطر نیست، شمارش معکوس تعطیلی و عدم انتشار مطبوعات شروع شده است.  دیروزهر کیلوگرم کاغذ به ۱۵ هزار تومان رسید- یعنی دست کم ۴ برابر قیمت سال گذشته- و در بازار نایاب شد. متاسفانه درخت وعده‌های مسئولان در حمایت و چاره‌سازی برای حل مشکلات کاغذ مطبوعات، میوه نداد و امروز شوربختانه برخی روزنامه‌های کشور به علت نداشتن کاغذ چاپ نشدند و روزنامه‌های دیگر نیز با کاهش صفحات و تیراژ روی دکه آمدند. مطبوعات کشور با سرعت سرسام‌آوری به خاطر گرانی کاغذ و عملکرد ضعیف کمیته ساماندهی کاغذ در سراشیبی افول و تعطیلی هستند. از سوی دیگر کاغذی که از قبل با ارز ۴۲۰۰ تومانی تهیه شده و قرار بوده سهم مطبوعات و نشریات شود، به دلایل نامشخصی در گمرک خاک می‌خورد. کاغذها در گمرگ خاک می‌خورند و در کشور چراغ چاپخانه‌ها و روزنامه‌ها یکی پس از دیگری خاموش می‌شود. مدیران مسئول در گفت‌وگو با همشهری خبر دادند که متاسفانه فاجعه بزرگ‌تری در راه است؛ اگر این روند تنها یک هفته دیگر ادامه پیدا کند شاهد تعطیلی جدی‌ترین، بزرگ‌ترین و مطرح‌ترین روزنامه‌های کشور خواهیم بود.

بحران روزنامه‌ها جدی است
مهدی شفیعی، مدیرعامل مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران

افزایش قیمت کاغذ، زینک، مرکب و دیگر هزینه‌های جاری، رسانه‌های مکتوب را ناچار به کاهش تیراژ و تعداد صفحات کرده است. این روزها مشکل کاغذ، مشکل جدی همه رسانه‌های مکتوب است اما ظاهرا قرار است با توجه به توصیه‌های مقام معظم رهبری در این خصوص تدابیری اندیشیده شود. روزنامه ایران هم مثل بسیاری دیگر از روزنامه‌ها با مشکل کاغذ، زینک، مرکب و… روبه‌روست و از امروز (یکشنبه) ۸صفحه از تعداد صفحات آن کم شده و روزنامه با ۱۶صفحه منتشر می‌شود. البته این بحران برای روزنامه «ایران» بسیار جدی‌تر است، چراکه مؤسسه ایران علاوه بر انتشار روزنامه ایران، روزنامه‌های «الوفاق»، «ایران‌دیلی»، «ایران ورزشی» و «ایران سپید» را هم منتشر می‌کند. به همین‌خاطر هم طبیعتا نیاز ما به کاغذ بیشتر از سایر مطبوعات است. با وجود این تمام تلاش خود را می‌کنیم تا تیراژ روزنامه کم نشود.
این روزها صحبت‌های زیادی درخصوص بحران رسانه‌های مکتوب خصوصا مسئله کاغذ مطرح شده است. با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در نمایشگاه کتاب و اهتمامی که دولت برای رفع این بحران دارد، باید هرچه سریع‌تر تدابیری اندیشیده شود که به روزنامه‌های کثیرالانتشاری که تیراژ و نیازشان به کاغذ مشخص است کاغذ با ارز دولتی تخصیص داده و بحرانشان در زمینه کاغذ حل شود. همه این مباحث و مشکلات رسانه‌های مکتوب در جلساتی که مدیران مسئول با نمایندگان دولت داشتند، عنوان شده و امیدواریم هرچه سریع‌تر تصمیم جدی‌تر برای حل این بحران گرفته شود.
این روزها با وجود همه مشکلاتی که گریبانگیر کشورمان شده و همه از آن اطلاع داریم، انتظار اینکه دولت به‌تنهایی همه مشکلات رسانه‌های مکتوب را حل کند، انتظار درستی نیست. با وجود این همه مسئولان تأکید دارند که این مشکل در زمان کمتری حل شود. روزنامه‌ها هم باید در شرایط خاص رسانه‌ای به وظایف خود عمل کرده و در عین حال در رابطه با این موضوع از دولت نیز پشتیبانی و حمایت کنند تا فرصتی پیش نیاید که افراد سودجو و فرصت‌طلب از این بحران کیسه دوخته و بهره ببرند.

کاغذ ۴۲۰۰تومانی در گمرک خاک می‌خورد
علیرضا بختیاری، مدیر مسئول روزنامه دنیای اقتصاد

برای ترسیم بحران کاغذ باید ابتدا صورت مسئله تشریح شود. مجمو عه نیاز مطبوعات کشور به کاغذ در سال حدود ۴۰ تا ۵۰میلیون دلار است. مجموعه مصرف زینک نیز حدود ۱۰میلیون دلار است. بنابراین جمع مصرف کاغذ و زینک در ایران حدود ۵۰ تا ۶۰میلیون دلار در سال بر آورد می‌شود. دولت کاغذ روزنامه و به‌طور کلی کاغذ را اولویت اول دانست و ارز ۴۲۰۰تومانی برای آن اختصاص داد. اما یکباره از چند هفته قبل، کاغذ را از اولویت اول به گروه دو منتقل کردند. مفهوم این اقدام این است که باید کاغذ از طریق ارز نیمایی تامین شود. درستی و نادرستی این موضوع بماند اما حتی آن مقدار کاغذی که باید قبل از این با ارز ۴۲۰۰تومانی وارد می‌شد و دست مطبوعات و نشریات کشور را می‌گرفت نیز به‌دست مطبوعات و نشریات نرسیده است. پیگیری، تخصیص، رصد و انجام همه موارد مربوط به توزیع عادلانه کاغذ به‌عهده کمیته ساماندهی کاغذ وزارت ارشاد بوده است و باید الان توضیح بدهد که چه اتفاقی برای کاغذ‌ها افتاده است. هفته پیش و همچنین به‌مراتب در ماه‌های گذشته با رئیس دفتر ریاست‌جمهوری جلسات متعددی داشتیم. آقای فریدون وردی نژاد، مشاور رسانه‌ای رئیس دفتر رئیس‌جمهور هم مرتب پیگیر این موضوع بودند تا این مشکلات و مسائل حل شوند. ما یک خواسته مشخص از این مسئولان داشتم؛ اینکه اجازه بدهند کاغذی که با ارز ۴۲۰۰ قبلا تهیه شده و الان در گمرک مانده با همان ارز ۴۲۰۰تومانی ترخیص شود. در گام اول این اقدام می‌تواند برای خروج از بحران فعلی گره گشا باشد. در واقع با این اقدام می‌توانیم زمان بیشتری بخریم و به‌صورت کوتاه‌مدت این مشکل را از میان برداریم. بعد حتی برای حل بحران کاغذ راه‌حل‌های میان‌مدت و دراز مدتی داریم که به مسئولان ارائه می‌دهیم. اکنون مطبوعاتی که منتشر می‌شوند تعداد‌شان مشخص و محدود است. برآورد نیاز آنها به کاغذ نیز کار بسیار ساده‌ای است. اینها کمترین خواسته ما از دولت است که با ترخیص کاغذ از گمرک نیاز فوری و آنی ما را به کاغذ تامین کند. درباره راه‌حل خروج از بحران راهکارهای مشخص میان‌مدت و بلندمدتی داریم که اگر دولت راغب به گفت‌وگو و اجرای راهکارهای توافقی باشد، بی‌تردید این بحران از میان برداشته می‌شود.

در شرایط تحریم بیش از هر زمانی به رسانه‌های مقتدر نیازمندیم
حسین عبداللهی، مدیر مسئول روزنامه آرمان

ما اصلا برای چاپ روزنامه همین حالا هم کاغذ نداریم و بیش از ۱۲روز است که هر شب از طریق روزنامه‌های دیگر و همکارانمان کاغذ با وانت تهیه می‌کنیم و به چاپخانه می‌رسانیم و با شرایط خیلی سختی مواجه هستیم. ۸۰۰کیلو از یک روزنامه قرض می‌گیریم، ۲۰۰کیلو از دیگری و… و با این شرایط الان ادامه حیات می‌دهیم و اگر شرایط به همین شکل باقی بماند تا چند روز دیگر فکر نمی‌کنم امکان ادامه کار را داشته باشیم، زیرا روزنامه‌های دیگر هم که تاکنون به ما لطف می‌کردند و در این شرایط کنار ما بوده‌اند، خودشان با مشکل روبه‌رو شده‌اند. ما در روزنامه آرمان از چند روز پیش تعداد صفحات را به ۱۶صفحه یعنی کف تعداد صفحات رسانده‌ایم و دیگر نمی‌دانیم باید چه کار انجام دهیم.
اما سؤال اصلی این است که آیا برای مسئولان در این شرایط تحریم‌های یکجانبه آمریکا و فشارهای جهانی و اقتصادی، انتشار مطبوعات و اطلاع‌رسانی، مهم است یا نه؟ این یک واقعیت است که کشور در شرایط کنونی بیش از هر زمانی به مطبوعات رسمی و پرتیراژ کشور و مقتدر نیازمند است تا در جنگ رسانه جهان از منافع ملی ایران و حاکمیت کشورمان دفاع کند و اقتضای زمانه حکم می‌کند که بیش از هر زمان دیگری ما به روزنامه‌ها نیازمند هستیم. با توجه به این موضوع کاهش حضور رسانه‌ای به‌ویژه مطبوعات به چه معنی است؟ در چنین وضعیتی تعطیلی و کاهش تیراژ روزنامه‌ها به نوعی فرصت دادن به دشمنان کشور خواهد بود، اگر رسانه‌های داخلی و رسمی منتشر نشوند و فضا را خالی کنند، این رسانه‌های بیگانه و خارج نشین هستند که بر فضا سوار خواهند شد و بر ضد‌منافع ملی موج‌سازی‌ خواهند کرد.
مطبوعاتی که مخاطب دارند و مؤثر هستند در کشور به نقطه‌ای رسیده‌اند که برای ادامه کار و بقا دچار چالش‌های جدی شده‌اند و در آستانه تعطیلی قطعی قرار گرفته‌اند. بحران مطبوعات یک بحران جدی است که دامنه آن آنقدر گسترده شده است که علاوه بر نبود و گرانی کاغذ به زینک و مرکب هم رسیده است. اما در همین شرایط اعلام می‌شود که در گمرک ۱۷۰۰تن کاغذ وجود دارد که با ارز ۴۲۰۰تومانی دولتی وارد شده است و حالا که می‌خواهند این کاغذ را ترخیص کنند، اعلام شده که ارز کاغذ نیمایی است و باید مابه‌التفاوت پرداخت شود و سؤال این است که این یعنی چه؟ توجه داشته باشید که این کاغذ از قبل و با ارز ۴۲۰۰تومانی وارد شده است.
کل منابع ارزی لازم برای سامان دادن شرایط مطبوعات ۵۰میلیون دلار است که ۴۰میلیون دلار آن برای کاغذ و ۱۰میلیون دلارش برای زینک و مرکب نیاز است؛ آیا یک مطالبه ۵۰میلیون دلاری باید کار را به این نقطه برساند که در آستانه مرگ مطبوعات قرار بگیریم؟
مسئله الان مطبوعات مسئله مرگ و حیات است، اگر واقعا دغدغه‌ای برای حل این مسئله وجود دارد باید مسئولان هرچه سریع‌تر وارد عمل شوند؛ زیرا من به شما قاطعانه اعلام می‌کنم و باخبر خواهید شد که در چند روز آینده بخشی از مطبوعات کشور تعطیل می‌شوند و دیگر امکان انتشار نخواهند داشت. موضوعی که در ماه‌های گذشته هم آن را با مسئولان مختلف مطرح کرده‌ایم ولی انگار که گوش شنوا وجود ندارد. ما شاهد هستیم باوجود تأکیداتی که مقامات کشور برای حل بحران کاغذ دارند ولی مدیران میانی و بدنه اجرایی کشور در مجموعه‌های مختلف دولت از وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، وزارت صمت، وزارت ارشاد و دیگران اقدامی را انجام نمی‌دهند و نمونه مشخص آن همین ۱۷۰۰تن کاغذی است که در گمرک مانده و اجازه ترخیص آن داده نمی‌شود؛ کاغذی که حداقل می‌تواند در کوتاه‌مدت مانع از جان دادن رسانه‌های مکتوب شود. در این بین نکته جالب این است که وقتی این موضوعات را مطرح می‌کنیم و از مشکلاتمان می‌نویسیم و یا حرف می‌زنیم ما را به سیاه نمایی متهم می‌کنند و اعلام می‌شود که شما نباید این حرف‌ها را بزنید آن هم در شرایطی که حیات اصلی مطبوعات به مواداولیه یعنی کاغذ، زینک و مرکب وابسته است. به اعتقاد من دولت و مسئولان می‌توانند با مدیریت مناسب، شرایط را بهبود بخشند ولی متأسفانه گام عملی برای حل مشکلات برداشته نشده است و هر روز شاهد پیچیده و جدی‌تر شدن بحران مطبوعات هستیم.
اخیرا نامه‌ای از سوی تعدادی از مدیران مطبوعاتی برای آقای روحانی تنظیم شده است (که البته حتما ایشان از مشکلات اطلاع دارند) که با بیان مشکلات به نوعی با آقای رئیس‌جمهور اتمام حجت صورت گرفته و اعلام شده است که امکان انتشار روزنامه‌ها از دست مدیران مطبوعاتی در حال خارج شدن است و باید ظرف دو، سه روز آینده یک اقدام جدی برای حل مشکلات صورت گیرد.
مسئولان باید توجه داشته باشند که تعطیلی و عدم‌انتشار مطبوعات رسمی و مهم کشور یک فاجعه است، ما از رئیس‌جمهور که همیشه نگاه ویژه و متفاوتی به مطبوعات داشتند می‌خواهیم که شخصا موضوع را به‌صورت جدی پیگیری کنند و نگاه ویژه‌ای برای حل این بحران داشته باشند تا با رسیدن به راه‌حل فوری از شرایط کنونی خارج شویم.
مسئولان دولتی و شخص آقای رئیس‌جمهور باید به این نکته توجه داشته باشند که تعطیلی و عدم‌انتشار مطبوعات مؤثر در این دوره برگه سیاهی در کارنامه دولت تدبیر و امید خواهد بود، آن هم در شرایطی که کشور و نظام به‌دلیل تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی بیش از هر زمان دیگر به حضور رسانه‌های قوی و همبستگی نیازمند است.


رودست بازار به وزرای صنعت و ارشاد

یک فعال حوزه کاغذ به همشهری می‌گوید: دلیل کاهش شدید عرضه کاغذ در بازار این است که واردکنندگان، فروشندگان و حتی دلالان به ‌برنامه‌های دستگاه‌های متولی خصوصاً وزارتخانه‌های صنعت و ارشاد پی برده‌اند و به‌قول‌معروف دندان آنها را شمرده‌اند؛ پس در شرایط فعلی که قرار است ارز تخصیص به کاغذ از ترجیحی به نیمایی تغییر کند و قیمت کاغذ قانونا بیش از دو برابر افزایش یابد، دلیلی ندارد کاغذهای خود را ارزان و در بازار سیاه بفروشند. این مقام آگاه که خواست نامش فاش نشود، نقش مسائل پشت پرده را نیز در آشفتگی بازار دخیل دانست و افزود: فعلاً محموله‌های کاغذ روزنامه در بازار به‌شدت کمیاب شده و باوجوداینکه برخی از واردکنندگان پیگیر واردات سریع کاغذ هستند، بازهم در کارگروه ساماندهی کاغذ با مشکل تأیید سفارش مواجه شده‌اند و قادر به تأمین نیاز بازار نیستند. به عقیده این منبع آگاه، شائبه‌هایی وجود دارد که برخی با اثرگذاری در بازار کاغذ، سودهای بادآورده‌ای را برای مقاصد انتخاباتی کسب می‌کنند و ورود دستگاه قضایی و وزارت کشور به این مسئله می‌تواند ماجرا را روشن کند. همچنین یکی از واردکنندگان کاغذ نیز در گفت‌وگو با همشهری از تداوم رایزنی در کارگروه ساماندهی کاغذ برای واردات محموله‌های کاغذ خبر داد اما به اینکه چه زمانی این محموله‌ها از گمرک ترخیص می‌شوند، پاسخی نداد.

کاغذ در گمرک دپو شده است
محمدرضا سعدی، مدیرمسئول روزنامه جهان صنعت

این روزها اوضاع دیگر قابل کنترل نیست. فشار اقتصادی که به روزنامه جهان صنعت همچون سایر مطبوعات وارد شده به‌گونه‌ای است که شاید نتوانیم برای امروز (یکشنبه) روزنامه را منتشر کنیم و با این اوصاف ۷۰نفر از پرسنل روزنامه در این شرایط نامساعد اقتصادی بیکار می‌شوند. در چند روز گذشته هم اگر کمک‌های علیرضا بختیاری، مدیرمسئول روزنامه دنیای اقتصاد نبود که به ما کاغذ قرض بدهد، نمی‌توانستیم روزنامه را منتشر کنیم. نکته تأسف‌بار ماجرا درخصوص مسئله کاغذ مطبوعات این است که از زمان تشکیل کارگروه ویژه کاغذ در وزارتخانه‌های ارشاد و صمت به جای آنکه اوضاع بازار کاغذ و مطبوعات سروسامان پیدا کند، وضع روز به روز وخیم‌تر شده است. شاید یکی از دلایل این موضوع این باشد که کمیته کاغذ توسط فردی اداره می‌شود که اصلا مسئولیتی راجع به کاغذ ندارد و باید در مورد کاغذ مطبوعات تصمیم‌گیری کند.
تا قبل از تشکیل این کمیته در وزارت ارشاد قیمت کاغذ حدود ۳۵۰۰تومان بود اما قیمت کاغذ به حدود ۱۴هزار تومان رسیده است. براساس شنیده‌ها ۳نفر از افرادی که به‌عنوان سلطان کاغذ دستگیر شده و در زندان به‌سرمی‌برند به مدیران مسئول برخی روزنامه‌ها پیغام داده‌اند که حاضرند کاغذهایشان را از گمرک ترخیص کنند اما تا الان هیچ اقدامی در این زمینه انجام نشده است. متأسفم این را بگویم که این روزها با وجود توصیه مقام معظم رهبری درخصوص حل بحران کاغذ و توصیه‌های مکرر مسئولان مبنی بر خروج دولت از بازار و سپردن مسئولیت به‌دست اصناف و بخش خصوصی آنچه مشاهده می‌شود با گفته‌ها و برنامه‌های تدوین شده مغایرت دارد.
بنده به‌عنوان مدیرمسئول روزنامه با ۲وارد‌کننده کاغذ تماس گرفتم تا بتوانم کاغذ مورد نیاز روزنامه را تهیه کنم اما واردکننده‌ها اعلام کردند که کاغذهایی که در بهمن‌ماه۹۷ با ارز ۴۲۰۰تومانی وارد کشور و در گمرک دپو شده است باید با ارز نیمایی ترخیص شود که پرداخت مابه‌التفاوت ارز نیمایی قیمت کاغذ را به کیلویی ۱۳هزار تومان می‌رساند که این رقم برای هیچ روزنامه‌ای به صرفه نیست.
الان با ظرفیت فعلی و تیراژ کنونی مطبوعات کل هزینه کاغذ و زینک و مرکب مورد نیاز مطبوعات ۵۰میلیون یورو تخمین زده می‌شود که در رقم ۱۴میلیارد دلار بودجه کالاهای اساسی رقم زیادی نیست اما مشخص نیست چرا برای تخصیص آن سنگ‌اندازی می‌شود. این در حالی است که ۳میلیارد دلار ارز کالاهای اساسی به ۲ خانواده داده می‌شود اما برای تخصیص ۵۰میلیون یورو به مطبوعات مشکل دارند؛ به همین دلیل است که معتقدم اراده سیاسی برای حل نشدن این موضوع وجود دارد.
در کمیته کاغذی که روز گذشته (شنبه) تشکیل شد به واردکننده‌ها اعلام شد که با ارز نیمایی کاغذهای وارد شده را از گمرک ترخیص کنند که در این صورت مابه‌التفاوت این رقم به مطبوعات پرداخته می‌شود اما تضمینی وجود ندارد که این کاغذ به همه روزنامه‌ها برسد. روزنامه‌های خصوصی هم اینقدر نقدینگی ندارند که بتوانند کاغذ کیلویی ۱۴هزار تومان را که رقم آن در ‌ماه ۳۰۰میلیون تومان می‌شود و نیاز نقدینگی ما را ۵برابر زمان حال می‌کند، خریداری کنند؛ حتی اگر این رقم هم توسط روزنامه‌های بخش خصوصی داده شود مشخص نیست که دولت تا ۶‌ماه آینده این هزینه را به این روزنامه‌ها پرداخت کند.
روز گذشته (شنبه) مدیران مسئول انجمن روزنامه‌های غیردولتی نیز جلسه‌ای  داشتند و در این جلسه اعلام کردند که تنها تا یکی، دو روز آینده کاغذ برای چاپ روزنامه دارند و تعدادی دیگر هم اعلام کردند اگر مشکل تهیه کاغذ رفع نشود تا پایان‌ماه تعطیل خواهند شد. در این جلسه تصمیم بر این شد تا نامه سرگشاده‌ای را در رابطه با مسئله کاغذ به رئیس‌جمهور بنویسند. امروز مشکل ما ترامپ‌های داخلی هستند و عدم‌هماهنگی بین گمرک، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت صمت و بی‌برنامه بودن وزارت ارشاد باعث به‌وجود آمدن این مشکل شده است.

با این وضعیت، روزنامه‌ها یک هفته هم دوام نمی‌آورند
مهدی رحمانیان/ مدیر‌مسئول روزنامه شرق

روزنامه‌ها در وضعیت بسیار بد و نگران‌کننده‌ای قرار گرفته‌اند. در واقع به تعبیری با رمل و اسطرلاب روزنامه‌ها چاپ می‌شوند. به‌رغم اینکه دولت حجم قابل توجهی ارز۴۲۰۰تومانی به کاغذ تخصیص داده بود، اما الان اوضاع کاغذ فاجعه‌آمیز است. مشخص نیست کاغذ‌هایی که با ارز ۴۲۰۰تومانی وارد کشور شده، کجاست و در اختیار کیست. از سوی دیگر، کمیته ساماندهی کاغذ که قرار بود گره‌ای از مشکل بگشاید، خود تبدیل به گره شده است و به تعبیری «از قضا سرکنگبین- سکنجبین- صفرا فزود». این کمیته کاغذ که از قضا آمار و ارقام دقیقی از عملکرد آن دارم، از مدت‌ها پیش حواله‌دادن به رسانه‌هایی که منتشر نمی‌شوند را آغاز کرده است. این رسانه‌ها که اسم دارند اما چاپ ندارند، بلافاصله حواله‌های کاغذ را وارد بازار می‌کنند و در نتیجه کاغذی که در نهایت باید هر کیلوگرم آن ۵هزار تومان باشد، الان نرخش به ۱۴تا ۱۵هزار تومان رسیده است. علاوه براین، به دلایلی کاملا نامشخص کمیته کاغذ به یک استان، تناژ قابل توجهی از کاغذ داده که اگر سر تا پای دیوارها و جاده‌های آن استان را با کاغذ جلد بگیرند، باز هم مقداری کاغذ اضافه می‌ماند! این مورد آخر به‌تازگی کشف شده و جالب اینجاست که ظرف نیم‌ساعت این تناژ بالای کاغذ وارد بازار آزاد شده است.
بنابراین هم‌اکنون مسئله اصلی مربوط می‌شود به کمیته ساماندهی کاغذ که هر چه سریع‌تر باید به آن رسیدگی شود. پرسش‌هایی که باید کمیته ساماندهی کاغذ به آن پاسخ بدهد بسیار ساده است؛ کاغذ میان چه کسانی توزیع شده است!؟ کافی است حواله‌هایی که این کمیته به رسانه‌ها داده، بررسی شود. عدم‌اشراف وزارت ارشاد، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد و مدیرکل مطبوعات داخلی به حوزه مطبوعاتی و رسانه‌هایی که چاپ می‌شود، به این بحران دامن زده است. چند روز پیش با مدیرکل مطبوعات داخلی که اتفاقا سکاندار کمیته ساماندهی کاغذ نیز هست، گفت‌وگو کردم، می‌گفت: کاغذ را به ۳۰۰روزنامه می‌دهد! به او پیشنهاد کردم به نزدیک‌ترین کیوسک مطبوعاتی مراجعه کند، ببیند آیا ۳۰عنوان روزنامه در کشور چاپ می‌شود، چه برسد به ۳۰۰روزنامه! این مشکلات باعث شده روزنامه‌ها یتیم شوند. ما در این مدت با همه مسئولان مربوطه هم جلسه گذاشتیم، متأسفانه آنها نیز همپای ما گریه کردند و قول دادند که این موضوع را حل کنند اما تا الان هیچ اقدامی در این رابطه انجام نداده‌اند. بنابراین شرایطی که الان روزنامه‌ها به آن دچارند، وضعیتی بسیار ناگوار و غیرقابل تداوم است؛ تا آنجا که اگر این شرایط تا یک هفته دیگر حاکم باشد، حجم انبوهی از روزنامه‌های جدی و مؤثر تعطیل خواهند شد.

اجتماعی

کشف و انهدام دومین کارگاه تولید مشروبات الکلی در جزیره قشم توسط سپاه

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه قشم گفت : امشب یک کارگاه تولید و ساخت مشروبات الکلی دست ساز غیر بهداشتی، به میزان تقریبی ۱۵۰۰ لیتر همراه با وسایل و ابزالات در جزیره قشم کشف و ضبط و یک نفر نیز دستگیر و تحویل مراجع قضایی گردید.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، در راستای برنامه طرح تحول محلات و انجام گشت های رضویون بسیج و با هماهنگی دادستان محترم شهرستان،یک کارگاه تولید و ساخت مشروبات الکلی دست  ساز، توسط معاونت اطلاعات ناحیه مقاومت بسیج سپاه قشم کشف و منهدم شد.

سرهنگ پاسدار محمد سالاری ضمن هشدار به هنجارشکنان  و قاچاقچیان مواد مخدر و مشروبات الکلی بیان نمود: سردار فرمانده محترم سپاه امام سجاد(ع)استان هرمزگان طی دستوری ، موضوع مبارزه با جرائم سازمان یافته بخصوص تهیه و توزیع مشروبات الکلی و مواد مخدر را در دستور کار ناحیه مقاومت بسیج سپاه قشم قرار داده و از عموم مردم خواست در صورت اطلاع از حمل و خرید و فروش مواد مخدر و مشروبات الکلی، موضوع را با اطلاعات ناحیه مقاومت بسیج سپاه قشم به شماره ۱۱۴ درمیان بگذارند تا اقدامات لازم صورت پذیرد.

لازم به توضیح است،مشروبات الکلی کشف شده،غیر بهداشتی بوده و در صورت توزیع در سطح شهرستان قشم احتمال مسمومیت و کوری افراد را بدنبال خواهد داشت.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

بازگشایی خوابگاه دانشگاه هرمزگان از ۱۷ خرداد با اعمال محدودیت/ ثبت سه اختراع کرونایی در مرکز رشد

رئیس دانشگاه هرمزگان با اشاره به محدودیت در بازگشایی خوابگاه دانشگاه در ۱۷ خرداد گفت: با توجه به گنجایش و لزوم رعایت فاصله اجتماعی در خوابگاه ها؛ تنها امکان استفاده دانشجویان دکتری، کارشناسی ارشد و دانشجویان مقطع کارشناسی که برای فارغ التحصیلی نیاز است در دروس عملی شرکت کنند در خوابگاه فراهم خواهد بود.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، پس از شیوع ویروس کرونا در کشور بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، دانشگاه‌های سراسر کشور آموزش حضوری را از دستور کار خود خارج و آموزش برخط (آنلاین) را جایگزین کردند.

دانشگاه هرمزگان نیز مانند سایر دانشگاه‌های کشور به سرعت اقدام به شروع آموزش مجازی دانشجویان کرد، که با گذشت زمان کیفیت این آموزش نیز ارتقاء چشم‌گیری داشته است. اما اساسا پیاده سازی چنین سیستم آموزشی مشکلات زیادی را به همراه دارد که نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و همه‌جانبه تصمیم‌گیران این حوزه برای مدیریت شرایط موجود است تا دانشجویان و سرفصل‌های آموزشی کمترین فشار و آسیب را متحمل شوند.

ستاد ملی مبارزه با کرونا چندی پیش مصوبه‌ای مبنی بر بازگشایی دانشگاه‌ها از ۱۷ خرداد را تصویب کرد و به دنبال آن معاون وزیر علوم نیز پروتکل‌های بازگشایی خوابگاه‌ها و سلف‌ها را به استان‌ها را ابلاغ کرد که به عنوان مثال برای هر نفر یک خوابگاه در نظر گرفته شده بود. اما آیا بندرعباس که شاهد افزایش روزانه تعداد مبتلایان به این ویروس منحوس است می‌تواند پذیرای دانشجویان مختلف از سراسر ایران باشد؟ اگر هم امکان بازگشایی دانشگاه هرمزگان وجود ندارد چه برنامه‌ای برای ترم تحصیلی دانشجویان برای دروس عملی و نظری در نظر گرفته شده است؟

در ادامه، گفتگو با دکتر شیخی‌فینی رئیس دانشگاه هرمزگان را در این خصوص می‌خوانید:

چیزی که ذهن بسیاری از دانشجویان را درگیر کرده نحوه برگزاری امتحانات است. امتحان های پایان ترم به چه صورت برگزار می شود؟  نحوه محاسبه نمره دروس نظری در این ترم چگونه خواهد بود؟

علی‌اکبر شیخی فینی رئیس دانشگاه هرمزگان گفت: ارائه دروس نظری نیمسال جاری بر اساس تقویم آموزشی کماکان به‌صورت الکترونیکی و بر خط ادامه خواهد یافت و با توجه به شرایط خاص به وجود آمده، این نیمسال با تمدید دو هفته نسبت به تقویم آموزشی قبلی و شروع امتحانات از تاریخ ۳۱ خردادماه خواهد بود.

وی عنوان کرد: امتحانات پایانی ترم تحصیلی جاری در تمام مقاطع تحصیلی دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی یه صورت برخط (آنلاین) برگزار خواهد شد.

رئیس دانشگاه هرمزگان ابراز داشت: نحوه محاسبه نمره دروس نظری بر اساس نمره میان‌ترم، تمرین‌ها، فعالیت در کلاس‌های مجازی و احتمالاً نمره کسب‌شده در آزمون‌های بر خط خواهد بود.

با توجه به اهمیت حضور دانشجو در دروس عملی، برنامه دانشگاه برای دروس عملی و امتحانات آن‌ها چیه؟

شیخی‌فینی تصریح کرد: بر اساس نظر ستاد ملی و استانی مبارزه با کرونا کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها، در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد که دارای تعداد کمتری دانشجو در دروس هستند با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی قابل انجام است و در ارائه این دروس مشکل خاصی وجود نخواهد داشت.

وی ادامه داد: برای برگزاری دروس عملی در مقاطع کارشناسی نیز تاکنون تصمیم‌گیری نشده است و این موضوع وابسته به تصمیم ستاد ملی و استانی مبارزه با کرونا است.

کرونا می‌تواند سرفصل‌های درسی را کاهش دهد؟

شیخی‌فینی اظهار کرد: با توجه به شرایط خاص به وجود آمده این نیمسال تحصیلی، دو هفته‌ نسبت به تقویم آموزشی قبلی تمدید شد و مقرر شد که امتحانات از تاریخ ۳۱ خردادماه شروع شود.

وی سرفصل‌های آموزشی دروس را یک نوع امانت در اختیار دانشگاه دانست و مطرح کرد: کاهش کیفیت آموزشی و یا کاهش حجم مطالب به هیچ عنوان مورد تائید دانشگاه هرمزگان نیست و همکاران هیئت علمی با توجه به زیرساخت‌های موجود آموزش مجازی، تمام تلاش خود را برای تکمیل فرایند آموزشی با بالاترین کیفیت را به کار گرفته‌اند.

مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا خبر از بازگشایی دانشگاه‌ها می‌دهد، تصمیم دانشگاه هرمزگان برای بازگشایی خوابگاه و سلف پس از ۱۷ خرداد چیست؟ برنامه‌ریزی‌های لازم نظیر توزیع اقلام بهداشتی و تعیین گنجایش خوابگاه‌ها بر اساس پروتکل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا انجام شده است؟

شیخی‌فینی با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌های لازم و تهیه اقلام بهداشتی جهت بازگشایی خوابگاه‌ها انجام‌شده است، تصریح کرد: پروتکل‌های بهداشتی تهیه و آموزش‌های لازم به کارکنان سلف و خوابگاه‌ها نیز ارائه ‌شده است.

وی ادامه داد: با توجه به گنجایش خوابگاه‌ها و بر اساس نظر ستاد ملی و استانی مبارزه با کرونا و لزوم رعایت فاصله اجتماعی تنها امکان استفاده دانشجویان دکتری، کارشناسی ارشد و همچنین دانشجویان فارغ‌التحصیل برای شرکت در دروس عملی فراهم خواهد بود.

دانشگاه در این شرایط خاص برای دانشجویان ترم آخر چه برنامه مشخصی دارد ؟

شیخی‌فینی گفت: قطعاً دانشجویان ترم آخر در صورت گذراندن موفق دروس در همین ترم فارغ‌التحصیل خواهند شد و برنامه‌ریزی‌های لازم در این خصوص صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در موارد خاص حتی تشکیل کارگاه‌های عملی به‌صورت انفرادی با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برای این دانشجویان در دستور کار قرار دارد.

رئیس دانشگاه هرمزگان با ذکر این نکته که نمی‌توان یک نسخه واحد برای تمام دانشجویان ترم آخر پیچیید، ابراز داشت: دانشگاه هرمزگان همکاری خوبی با افرادی که دروس ترم آخر خود را با موفقیت گذرانده‌اند بسته به وضعیت هر دانشجو انجام خواهد داد.

در صورت برگزاری کنکور، کرونا تاثیری در تعداد و نحوه جذب دانشجویان جدیدالورود خواهد داشت؟

رئیس دانشگاه هرمزگان بیان داشت: تعداد و نحوه جذب دانشجویان جدیدالورود در سال تحصیلی تغییری نخواهد داشت و زمان ثبت‌نام قبول‌شدگان نیز پس از اعلام  نتایج از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و با نظر ستاد ملی و استانی مبارزه با کرونا مشخص خواهد شد.

سازوکار انجام امور ارباب‌رجوع در دوران کرونا به چه صورت خواهد بود؟ افراد چگونه می‌توانند موضوعات اداری خود را پیگیری کنند؟

شیخی‌فینی اظهار کرد: بخش زیادی از امور دانشجویان به‌صورت مجازی و در صورت لزوم با هماهنگی‌های انجام‌شده از طریق بسترهای پستی انجام می‌گیرد و در صورت لزوم مراجعه فیزیکی این عزیزان رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک و دستکش اجباری بوده و اقلام بهداشتی در اختیار مراجعه‌کنندگان محترم نیز قرار خواهد گرفت.

عملکرد ستاد اجرایی و پیشگیری کرونا در دانشگاه هرمزگان و برنامه‌های آن در صورت بازگشایی دانشگاه چگونه بوده است؟

رئیس دانشگاه هرمزگان اظهار کرد: دانشگاه هرمزگان در راستای مسئولیت اجتماعی خود و در راستای راهبردهای اعلامی از سوی ستاد ملی و استانی مبارزه با کرونا تمامی فعالیت‌های آموزش حضوری و خوابگاه‌ها را از تاریخ دهم اسفند ۹۸ تعلیق کرد.

شیخی‌فینی تصریح کرد: گندزدایی و ضدعفونی نمودن خوابگاههای دانشجویی در دو نوبت صبح و عصر از زمان اعلام شیوع بیماری تا زمان تخلیه خوابگاه‌ها و تامین تمام مواد ضد عفونی و لوازم بهداشتی مانند ماسک و ژل برای کارمندان و اربابان رجوع از دیگر اقداماتی است که در راستای مبارزه با ویروس کرونا در داشگاه هرمزگان انجام شد.

وی ادامه داد: با توجه به خطرناک بوددن این ویروس برای افراد با بیماری زمینه‌ای به سرعت شناسایی پرسنل با بیماریهای زمینه‌ای و دارای شرایط خاص به منظور ایجاد شرایط مناسب جهت انجام امور محوله آن‌ها به صورت دورکاری در دستور کار قرار گرفت.

عملکرد آزمایشگاه مرکزی دانشگاه هرمزگان و مرکز رشد را در دوران کرونا چگونه ارزیابی می‌کنید؟

رئیس دانشگاه هرمزگان اظهار کرد: آزمایشگاه مرکزی دانشگاه هرمزگان در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری در سال جهش تولید با شروع این بیماری و با توجه به کمبود مواد ضدعفونی کننده در سطح کشور به ساخت و توزیع محلول و ژل ضدعفونی کننده برای دست و همچنین مواد ضد عفونی کننده برای سطوح طبق فرمولاسیون ارائه شده از سمت سازمان بهداشت جهانی اقدام کرد.

شیخی‌فینی ابراز داشت: آزمایشگاه مرکزی دانشگاه هرمزگان روزانه قادر به تولید ۵۰ لیتر ژل و محلول ضد عفونی کننده دست و ۲۰۰ لیتر محلول ضد عفونی کننده سطح است که پس از اخذ مجوزهای قانونی در اختیار اقشار مختلف جامعه قرار خواهد گرفت.

وی با ذکر این نکته که سه اختراع توسط شرکت‌های مستقر در مرکز رشد دانشگاه هرمزگان ثبت شد، بیان داشت: اپلیکیشن «covid-19»، «تونل ضد عفونی کننده» و «بخاری حرارتی با موادضدعفونی برای درهای ورودی  ساختمان ها» در در مرکز رشد دانشگاه هرمزگان ثبت شد.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

در مقابله با قاچاق کالا و صید ترال در خلیج فارس کوتاه نمی‌آییم

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: در سال جهش تولید، در مقابله با قاچاق کالا، سوخت، مواد مخدر و همچنین صید ترال در خلیج فارس کوتاه نخواهیم آمد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، سردار دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری در مراسم به آتش کشیدن کالاهای ممنوعه توقیف شده، در قشم با تاکید بر اینکه در سال جهش تولید در مقابله با قاچاق کالا، سوخت، مواد مخدر و همچنین صید غیر قانونی ترال کوتاه نخواهیم آمد، گفت: در صورت کشف محموله قاچاق در خلیج‌فارس، ابتدا قاچاقچیان را از شناور خارج می‌کنیم و پس از طی مراحل قانونی، با حکم قضائی کالاهای موجود در آن را به آتش می کشیم.

وی افزود: بر اساس شواهد مستند موجود، برخی از کشورهای همسایه در ورود کالای قاچاق به کشور دخالت دارند و از قاچاقچیان حمایت می‌کنند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به اقدامات این نیرو در مقابله با قاچاق ادامه داد: از سال ۹۸ تاکنون دریادلان نیروی دریایی سپاه ۲۳ فروند کشتی حمل سوخت قاچاق را شناسایی و توقیف کردند که این شناورها حامل بیش از ۲۳ میلیون لیتر گازوئیل بودند.

سردار تنگسیری همچنین با اشاره به ممنوعیت صید ترال و آسیب رساندن این اقدام به معیشت مردم، ماهیگیران محلی و محیط زیست افزود: در این مدت ۴۸ فروند کشتی صید ترال نیز توقیف و در بازرسی از آنها بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ کیلوگرم ماهی کشف شد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه در ادامه خاطرنشان کرد: همچنین طی یک سال اخیر بیش از ۲ تن مواد مخدر و ۱۰ هزار و ۶۰۰ قوطی مشروبات الکلی نیز کشف شده است.

وی با تاکید بر اینکه ورود کالاهای قاچاق به کشور در شرایطی اتفاق می‌افتد که بسیاری از آنها در داخل کشور تولید می‌شود، گفت: با توجه به اینکه قاچاق کالا بلای جان تولیدات داخلی است و می‌تواند موجب تعطیلی کارخانه‌ها و بیکاری جوانان کشور شود، به صورت جدی و با قاطعیت و در هماهنگی کامل با نهادهای امنیتی، اطلاعاتی، انتظامی، نظامی و مراجع قضائی، با موضوع قاچاق و قاچاقچیان برخورد خواهیم کرد.

ادامه ی خواندن
آگهی
اجتماعی3 ساعت پیش

کشف و انهدام دومین کارگاه تولید مشروبات الکلی در جزیره قشم توسط سپاه

اقتصادی4 ساعت پیش

شروع فاز دوم بریکت سازی و ورود به بورس هدفگذاری صبا فولاد است/ اعلام آمادگی مجموعه دولت برای تحقق تولید ۱۰ میلیون تن فولاد

اجتماعی3 روز پیش

بازگشایی خوابگاه دانشگاه هرمزگان از ۱۷ خرداد با اعمال محدودیت/ ثبت سه اختراع کرونایی در مرکز رشد

اجتماعی3 روز پیش

در مقابله با قاچاق کالا و صید ترال در خلیج فارس کوتاه نمی‌آییم

اقتصادی5 روز پیش

فولاد هرمزگان خود را برای زندگی با کرونا آماده می کند

بازار و اصناف2 هفته پیش

۱۴ واحد صنفی در هرمزگان پلمپ شد

اجتماعی2 هفته پیش

تأیید تخلف در روند احداث مجتمع تجاری تفریحی هرمزان بندرعباس/ رفع تصرف ۳۸ هزار متر مربع از اراضی دولتی و اعاده ۲۵۰ میلیارد تومان به بیت المال

اقتصادی2 هفته پیش

صیانت از نیروی کار از ایجاد تنش‌های اجتماعی جلوگیری خواهد کرد

اجتماعی2 هفته پیش

اعلام جرم علیه ‌شهردار یکی از مناطق بندرعباس به اتهام اخذ رشوه و تخلفات انتخاباتی

اقتصادی2 هفته پیش

برگزاری دوازدهمین جلسه هفتگی کمیته کرونا در شرکت فولاد هرمزگان

اجتماعی3 ساعت پیش

کشف و انهدام دومین کارگاه تولید مشروبات الکلی در جزیره قشم توسط سپاه

اقتصادی4 ساعت پیش

شروع فاز دوم بریکت سازی و ورود به بورس هدفگذاری صبا فولاد است/ اعلام آمادگی مجموعه دولت برای تحقق تولید ۱۰ میلیون تن فولاد

اجتماعی3 روز پیش

بازگشایی خوابگاه دانشگاه هرمزگان از ۱۷ خرداد با اعمال محدودیت/ ثبت سه اختراع کرونایی در مرکز رشد

اجتماعی3 روز پیش

در مقابله با قاچاق کالا و صید ترال در خلیج فارس کوتاه نمی‌آییم

اقتصادی5 روز پیش

فولاد هرمزگان خود را برای زندگی با کرونا آماده می کند

بازار و اصناف2 هفته پیش

۱۴ واحد صنفی در هرمزگان پلمپ شد

اجتماعی2 هفته پیش

تأیید تخلف در روند احداث مجتمع تجاری تفریحی هرمزان بندرعباس/ رفع تصرف ۳۸ هزار متر مربع از اراضی دولتی و اعاده ۲۵۰ میلیارد تومان به بیت المال

اقتصادی2 هفته پیش

صیانت از نیروی کار از ایجاد تنش‌های اجتماعی جلوگیری خواهد کرد

اجتماعی2 هفته پیش

اعلام جرم علیه ‌شهردار یکی از مناطق بندرعباس به اتهام اخذ رشوه و تخلفات انتخاباتی

اقتصادی2 هفته پیش

برگزاری دوازدهمین جلسه هفتگی کمیته کرونا در شرکت فولاد هرمزگان

آگهی

پر بازدیدها