با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

سهم هرمزگان از صنايع و معادن

منتشر شده

روی

یادداشت به قلم غلامعباس شمس‌الدینی

استان هرمزگان با دارا بودن بيش از ۲۶واحد صنعتي بزرگ ، ۲۱۰واحد معدني در زمره استانهايي است که  در آمد سرشاري از توليدات صنعتي و معدني را نصيب  مديران و سهامداران اين واحدها مي کند .طبيعتا هرچه صنايع و معادن توليدات بيشتري داشته باشند سهم استان از در آمد آنان بايد بيشتر باشد . به جرات مي توان گفت اگر صنايع و معادن سهم قانوني خود را به استان پرداخت کنند، هرمزگان نيازمند بودجه و اعتبار دولتي نخواهد بود . اما متاسفانه آنگونه که شايسته است پيگيري لازم صورت نگرفته و بي اعتنايي صنايع و معادن هرمزگان به قوانين نمود بيشتري پيدا کرده است . تاثير مخرب صنايع و معادن استان  بر محيط زيست برکسي پوشيده نيست .

۲۱۰معدن در سطح استان فعال است که سالانه ۲۸ ميليون تن مواد معدني از آن‌ها استخراج مي‌شود. نهادهاي متولي اعلام بفرمايند که از اين مقدار توليد چقدر  سهم هرمزگان  است ؟ مگر نه اينکه در جز ۵بند الف ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه آمده است :«در مواردي که به دليل بهره‌برداري از معادن و فعاليت‌هاي صنايع معدني،‌ خسارت‌هايي به اهالي ساکن در منطقه و بخش کشاورزي آنها برسد، علاوه بر عوارض آلايندگي، با تصويب شوراي معادن استان تا يک‌درصد فروش آنها، پس از واريز به خزانه معين استان نزد خزانه‌داري کل کشور به‌جبران خسارت‌هاي مذکور و درصورت وارد شدن آسيبهاي عمومي، به فعاليت‌هاي بهداشتي، درماني و عمراني مورد نياز منطقه درگير اختصاص مي‌يابد.»

به استناد اين ماده قانوني سه سوال عمده مطرح است

۱- آيا مديران تاکنون اين حق قانوني مردم هرمزگان را پرداخت کرده اند اگر پاسخ مثبت است بصورت شفاف گزارش آن را اعلام کنند واگر پاسخ  منفي است چرا در اين خصوص اهمال کرده اند ؟

۲- نمايندگان مردم  هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي و شوراي معادن استان چقدر پيگير استيفاي حقوق شهروندان هرمزگاني بر مبناي قانون بوده و هستند ؟

۳- دستگاههاي نظارتي و متوليان دولتي  چقدر مديران ناقض اين  ماده قانون برنامه ششم توسعه  را مورد بازخواست قرار داده اند ؟

در بخش صنايع هم همين قاعده حاکم است بر مبناي تبصره۱ماده ۳۸ قانون ماليات ارزش افزوده : واحدهاي توليدي آلاينده محيط زيست که استاندارد ها و ضوابط حفاظت از محيط زيست را رعايت نمي نمايند، طبق تشخيص و اعلام سازمان حفاظت محيط زيست( تا پانزدهم اسفند ماه هر سال براي اجراء در سال بعد)، همچنين پالايشگاههاي نفت و واحدهاي پتروشيمي، علاوه بر ماليات و عوارض متعلق موضوع اين قانون، مشمول پرداخت يک درصد(۱%) از قيمت فروش به عنوان عوارض آلايندگي مي باشند.

به زعم مديرکل محيط زيست هرمزگان : ميزان صنايع آلاينده استان از ۹ واحد در سال ۹۶ به ۲۰ واحد در سال گذشته رسيد که بيشترين آلايندگي آن مربوط کارخانه آسفالت سازي و شرکت نفت فلات قاره مربوط مي‌شود و شرکت نفت فلات قاره عوارض آلايندگي خود را به استان بوشهر مي‌پردازد.

از طرف ديگر بسياري از صنايع، شرکت‌ها و بنگاه‌هاي اقتصادي حساب خود را به‌صورت متمرکز به تهران برده اند اين به معناي آنست که اينها از هرمزگان مثل گاو شيرده بهره مي گيرند و تنها به فکر پرکردن جيب خود و سهامداران حتي به قيمت جان هرمزگانيها هستند . پالايشگاه نفت، اسکله مواد معدني شرکت فولاد هرمزگان، مجتمع آلومينيوم المهدي، مجتمع کشتي سازي خليج فارس و صنايع فراساحل، کشتي سازي شهيد درويشي‌کارخانه توليد روي، کارخانه توليد پودر ميکرونيزه منطقه ويژه اقتصادي معادن و فلزات و شرکتهاي معظم ديگر چقدر در اجراي اين تبصره از قانون ماليات بر ارزش افزوده شفاف عمل کرده اند  ؟ سوال مهمتر اينکه چرا ميزان تعهد اجتماعي خو در قبال  مردم را اعلام نمي کنند . بنحوي که با تدبير استاندار بحث ايجاد صندوق مشترک صنايع بزرگ هرمزگان مطرح گردد ؟ سهم اندک صنايع در ايفاي مسئوليت اجتماعي به جد مورد انتقاد استاندار هرمزگان قرار گرفته و همواره اين نقد پا برجاست  .

نظر حسين هلشمي تختي نماينده  حوزه مرکزي هرمزگان  گوياي اين مطلب است :« متاسفانه در طول اين سالها سهم مردم و محيط زيست هرمزگان از توسعه و رونق اقتصادي کشور متناسب با هزينه ها و آلودگي هاي توليد شده نبوده و بايستي براي رفع آنها فکري اساسي کرد . من در دوران تصدي استانداري تلاش زيادي براي الحاق مناطق صنعتي غرب بندرعباس به عنوان منطقه اي از شهر مصروف کردم تا بدين طريق از محل اعتبارات اين صنايع بخشي براي کمک به رفع آلودگي هاي زيست محيطي تخصيص داده شود که متاسفانه بدليل عدم پاسخگويي اين مراکز به نهادهاي سياسي استان اين امر محقق نشد .»احمد مرادي ديگر نماينده اين حوزه بر اين باور است که «مردم استان نگاه بدبينانه‌اي به بنگاه‌هاي اقتصادي در بندرعباس دارند که با تقويت اشتغال و انجام مسئوليت‌هاي اجتماعي اين نگاه تغيير مي‌کند.»و سيد مصطفي ذوالقدر نماينده شرق استان با انتقاد از عدم بکارگيري نيروهاي بومي در اين صنايع معتقد است «بکارگيري نيرو‌هاي بومي در صنايع بسيار کمرنگ بوده و گاهي خواست  نمايندگان مجلس مبني بر بکارگيري بومي ها در اين صنايع  بي توجهي مي‌شود.» محمد آشوري تازياني  نماينده حوزه مرکزي هرمزگان بر باز تعريف  نقش صنايع بزرگ در روند توسعه استان تاکيد مي کند .

همه اين دغدغه ها گوياي عدم تحقق خواسته هاي قانوني مردم هرمزگان است .بماند که در حوزه نفت ، در بودجه سال ۹۷ بانک مرکزي مکلف به پرداخت ۳درصد از محل درآمدهاي  پيمان‌ها و قراردادهاي نفتي و گازي به  مناطق نفت‌خيز و گاز خيز  و کمتر برخوردار شد . براستي هرمزگان چقدر از اين درآمدها منتفع گرديد ؟

بهرحال اين مطالبات جدي و بحق مردم هرمزگان است که هم مديران صنايع  و معادن ، هم نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي و پارلمان محلي ، هم نهادهاي حاکميتي و نظارتي در هرمزگان و رسانه ها بايد بر اجراي قانون تاکيد نموده و پيگير باشند . نبايد با اين همه در آمدي که از هرمزگان حاصل مي شود مردم جيب شان خالي ، شهرشان محروم ، سلامتشان درخظر و امکانات شهري شان در حداقل باشد .

 

اجتماعی

مدیریت کرونا در هرمزگان حاصل تلاش جمعی همه دستگاه‌ها و نهادها بود

استاندار هرمزگان گفت: مدیریت بیماری کرونا در هرمزگان حاصل تلاش جمعی همه دستگاه‌ها و نهادها بود.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، استاندار هرمزگان طی نامه جداگانه ای از تلاش های نیروی انتظامی، دستگاه قضا، هلال احمر و نیروهای امنیتی و بسیجیان در مدیریت بیماری کرونا قدردانی کرد.

وی در این تقدیرنامه با بیان اینکه مدیریت بیماری کرونا در هرمزگان حاصل تلاش جمعی همه دستگاه ها و نهادها بود از طرف خود و مردم از تلاش های نیروی انتظامی، دستگاه قضا، سپاه، هلال احمر، بسیجیان، شهرداران، بخشداران، دهیاران و همه مسوولان قدردانی ویژه کرد.

فریدون همتی خاطر نشان کرد: از اوایل اسفند همزمان با شیوع بیماری کرونا در هرمزگان تمامی دستگاه ها در استان اعم از نیروهای مردمی، دولتی و بخش خصوصی به ویژه اتاق بازرگانی و خیرین پای کار آمدند و با تشکیل جلسات و برنامه ریزی برای مدیریت این بیماری منحوس تلاش و همکاری  کردند.

رییس ستاد استانی مدیریت کرونا در هرمزگان ابراز امیدواری کرد تا پایان دادن و از بین بردن این بیماری با همکاری و همت همه دستگاه ها تلاش شود و با عزمی راسختر از قبل این بیماری را شکست دهیم.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

مردم هرمزگان اطلاعات اماکن اقامتی غیر مجاز را به ۱۱۰ اطلاع دهند/ پلمپ ۳۵۶ باب سوئيت و منزل مبله

فرمانده نیروی انتظامی هرمزگان گفت: ضروری است شهروندان و مردم فهیم و قدرشناس هرمزگان هرگونه اخبار و اطلاعات مرتبط با فعالیت‌های غیرمجاز اماکن اقامتی را ازطریق تلفن ۱۱۰ مرکز فوریت های پلیسی و در مرکز استان به شماره تماس ۰۷۶۲۱۸۲۱۵۲۷ اطلاع دهند تا در کمترین زمان ممکن نسبت به شناسایی جرم و دستگیری مجرمان و متخلفان اقدام شود.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، سردار “غلامرضا جعفری” اظهار کرد: با توجه به انتشار سریع و گسترش ویروس کرونا در کشور و به منظور جلوگیری از شیوع آن در سطح استان طرح تشدید مقابله با اجاره منازل مبله غیر مجاز با جدیت در دستور کارمأموران پلیس امنیت عمومی استان قرارگرفت.

وي افزود: علی رغم ابلاغ عدم پذیرش میهمان به کليه مراکز اقامتي جهت پيشگيري از شيوع ويروس کرونا متاسفانه تعدادي افراد سود جو با تبليغ وسيع در سطح فضاي مجازي و حقيقي اقدام به اجاره خانه هاي مبله به مسافران کرده‌اند.

این مقام انتظامی استان اظهار داشت: مأموران در اجراي مصوبات قرار گاه استاني مقابله با ویروس کرونا و هماهنگي قضائی با اجراي طرح نظارتی و ارتقاء امنیت اجتماعی تعداد ۳۵۶ باب سوئيت و منزل مبله شبانه غیر مجاز در شهرستان بندر عباس و قشم را شناسايي و پلمب کردند.

فرمانده انتظامی هرمزگان خاطر نشان کرد: با توجه به روند افزایشی شیوع ویروس کرونا در سطح استان، نیروی انتظامی با جدیت و اقتدار به صورت مستمر با اقدامات مجرمانه این افراد سودجو و فرصت طلب قاطعانه برخورد و آنها را به دستگاه قضائی معرفی می کند، ضروری است شهروندان و مردم فهیم و قدرشناس استان هرگونه اخبار واطلاعات مرتبط با فعالیت های غیر مجاز اماکن اقامتی را ازطریق تلفن ۱۱۰ مرکز فوریت های پلیسی ودر مرکز استان به شماره تماس ۰۷۶۲۱۸۲۱۵۲۷ اطلاع دهند تا در کمترین زمان ممکن نسبت به شناسایی جرم و دستگیری مجرمان و متخلفان اقدام شود.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

وصول و توزیع اقلام اعطایی بازرگانان هرمزگان در راستای کمک به بیمارستان ها و مراکز درمانی استان محقق شد

دبیر کل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس از وصول و توزیع اقلام بهداشتی و کمکی در مبحث مقابله با بیماری کرونا برای مراکز درمانی و بیمارستانی با کمک فعالان اقتصادی و پیگیری این اتاق خبر داد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، دکتر پیام رضایی با بیان اینکه در شرایط کنونی کشور که پروازها و امور پستی با محدودیت روبرو شده است سرانجام موفق شدیم اقلام درخواستی بازرگانان،  توليدكنندگان و واحدهاي اقتصادي استان را  از تهران با پیگیری های مستمر جناب آقاي محمدرضا صفا؛ریاست محترم اتاق بازرگانی بندرعباس وصول کنیم، افزود: تمام این اقلام آماده توزیع به مراکز درمانی استان هستند.


وی ادامه داد: این اقلام که به درخواست ریاست اتاق بازرگانی بندرعباس و تلاش شبانه روزی ایشان تامین شده شامل شیلد محافظ صورت، دستکش، عینک یک بار مصرف، کلاه یک بار مصرف، لباس یک بار مصرف و ماسک می باشد.

این در حالی است که اتاق بازرگانی بندرعباس از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون در چندین مرحله اقلام مورد نیاز به بیمارستان ها و مراکز درمانی استان را با کمک های نقدی فعالان اقتصادی اعطا کرده است که علاوه بر آن بازرگانان در قشم و لنگه و سایر شهرستان ها نیز اقلام مورد نیاز کادر  درمان را تامین و اهدا کرده اند.


رضايي افزود: با توجه به اينكه اتاق بازرگاني بندرعباس به عنوان معين تجار  و استان در جمع آوري كمك جهت حمايت از مبارزه با ويروس كرونا انتخاب شده است،  تجار و خیرین مي توانيد حمايت های خود را به شماره حساب ذيل واريز نماييد. 

شماره حساب: ٠١٠٤٩٣٠٣٣١٠٠٤

شماره شبا: IR٢٩٠١٧٠٠٠٠٠٠٠١٠٤٩٣٠٣٣١٠٠٤

بانك ملي شعبه پاسداران بنام اتاق بازرگاني صنايع معادن و كشاورزي بندرعباس


در انتها جا دارد از همراهي ها و حمايت جناب آقاي دكتر همتي؛ استاندار محترم، تيم ستادي مبارزه با ويروس كرونا و نيز آقاي قاسمي رياست محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قدردان و سپاسگزار باشيم.

ادامه ی خواندن
آگهی
آلبوم تصاویر3 روز پیش

کارخانه تولید الکل در حاجی آباد افتتاح شد

یادداشت و تحلیل3 روز پیش

گذر از روزهای سخت با تحول در رویکردها/ شأنی بجز خدمت به مردم برای مدیران متصور نیستیم

اخبار شهرستانها4 روز پیش

هرمزگان در زمینه تولید الکل خودکفا شد/ واحد‌های سلامت محور به صورت ویژه حمایت می شوند

اقتصادی7 روز پیش

تا مهار کامل این بیماری در کنار مردم، مسوولان و کادر بهداشتی استان خواهیم ماند

اجتماعی7 روز پیش

مدیریت کرونا در هرمزگان حاصل تلاش جمعی همه دستگاه‌ها و نهادها بود

سلامت7 روز پیش

قدردانی وزیر کشور از اجرای موفقیت آمیز طرح فاصله گذاری اجتماعی در هرمزگان

یادداشت و تحلیل1 هفته پیش

از حق نگذریم همت، همتي ستودنيست/ آمار پایین هرمزگان در مبتلایان به کرونا تصادفی نیست

اجتماعی1 هفته پیش

مردم هرمزگان اطلاعات اماکن اقامتی غیر مجاز را به ۱۱۰ اطلاع دهند/ پلمپ ۳۵۶ باب سوئيت و منزل مبله

اجتماعی2 هفته پیش

وصول و توزیع اقلام اعطایی بازرگانان هرمزگان در راستای کمک به بیمارستان ها و مراکز درمانی استان محقق شد

سلامت2 هفته پیش

۷۰ درصد مردم روستاها و ۴۰ درصد جمعیت شهری در طرح بسیج ملی غربال شدند

آلبوم تصاویر3 روز پیش

کارخانه تولید الکل در حاجی آباد افتتاح شد

یادداشت و تحلیل3 روز پیش

گذر از روزهای سخت با تحول در رویکردها/ شأنی بجز خدمت به مردم برای مدیران متصور نیستیم

اخبار شهرستانها4 روز پیش

هرمزگان در زمینه تولید الکل خودکفا شد/ واحد‌های سلامت محور به صورت ویژه حمایت می شوند

اقتصادی7 روز پیش

تا مهار کامل این بیماری در کنار مردم، مسوولان و کادر بهداشتی استان خواهیم ماند

اجتماعی7 روز پیش

مدیریت کرونا در هرمزگان حاصل تلاش جمعی همه دستگاه‌ها و نهادها بود

سلامت7 روز پیش

قدردانی وزیر کشور از اجرای موفقیت آمیز طرح فاصله گذاری اجتماعی در هرمزگان

یادداشت و تحلیل1 هفته پیش

از حق نگذریم همت، همتي ستودنيست/ آمار پایین هرمزگان در مبتلایان به کرونا تصادفی نیست

اجتماعی1 هفته پیش

مردم هرمزگان اطلاعات اماکن اقامتی غیر مجاز را به ۱۱۰ اطلاع دهند/ پلمپ ۳۵۶ باب سوئيت و منزل مبله

اجتماعی2 هفته پیش

وصول و توزیع اقلام اعطایی بازرگانان هرمزگان در راستای کمک به بیمارستان ها و مراکز درمانی استان محقق شد

سلامت2 هفته پیش

۷۰ درصد مردم روستاها و ۴۰ درصد جمعیت شهری در طرح بسیج ملی غربال شدند

آگهی

پر بازدیدها