با ما ارتباط برقرار کن

اقتصادی

سهم هرمزگان ازسرمايه گذاري هاي خارجي

یادداشت فوق تحلیلی بر سرمایه‌گذاری خارجی در هرمزگان به قلم غلامعباس شمس‌الدینی است که در ادامه می‌خوانید.

منتشر شده

روی

فاطمه رکن الدینی

به گزارش تجارت‌جنوب آنلاین،سخنان استاندار هرمزگان در شوراي اداري استان که با حضور رئيس دفتر مقام معظم رهبري برگزار شد حاوي نکات ارزنده بود که از جمله مي توان به بحث سرمايه گذاري‌ها و کاهش آثار تحريم‌ها اشاره داشت «من اعتقاد دارم هرمزگان استاني است که تمام ظرفيت‌هاي ايران را در مقياس کوچک دارد و به دنبال آن هستيم که آثار تحريم را در هرمزگان به حداقل برسانيم و از ظرفيت‌هاي بزرگي که در اين تحريم‌ها وجود دارد استفاده کنيم.»چندي قبل رسانه ها از وضعيت سرمايه گذاري هاي خارجي در استانهاي کشور خبري را منتشر کردند که در آن آمده بود «بيشترين حجم سرمايه‌گذاري خارجي مصوب، مربوط به استان خراسان جنوبي با بيش از ۲۳۸ ميليون دلار است و پس از آن کرمان با حدود ۲۳۳ ميليون دلار و آذربايجان غربي با حدود ۱۳۴ ميليون دلار است.»طببعتا بعد از انتشار اين خبر سؤال مهمي که ذهن مخاطب هرمزگاني را بخود جلب مي کند اينکه هرمزگان در ميان استان‌هاي کشور چقدر توانسته سرمايه هاي خارجي را جذب کند .در سال ۹۶ به ميزان ۷۰ ميليون دلار سرمايه گذاري خارجي بصورت مستقيم و ۱۲۰۰ ميليون يورو فاينانس در استان هرمزگان ثبت شده است. اما آمارها در سال ۱۳۹۷نشان مي دهدمتاسفانه هرمزگان با وجود داشتن اين ظرفيت هاي بي بديل چندان در جذب سرمايه گذاري خارجي موفق نبوده و حتي در رديف چهار استان اول كشور در جذب سرمايه گذاري خارجي نيز قرار ندارد.
در حاليکه هم در برنامه توسعه ششم سرمايه گذاري خارجي به عنوان يکي از محورهاي اقتصاد مقاومتي مد نظر قرار گرفته و هم وزير اقتصاد و دارايي در نشست با انجمن‌ هاي سرمايه‌ گذاران و فعالان اقتصادي هرمزگان تاکيد کرد که هرمزگان بايد به مقام اول جذب سرمايه گذاري خارجي دست پيدا کند .
همانطور که در ابتداي يادداشت اشاره اي به سخنان استاندار شد،نگارنده بر اين باور است که راه کاهش آثار تحريم از جاده رونق توليد و جلب و جذب سرمايه هاي خارجي مي گذرد .شايد پاسخ متوليان اين باشد که در برهه‌اي که جنگ اقتصادي و تحريم بر کشور سايه انداخته ورود شرکت هاي معظم اروپايي و حتي آسيايي به عرصه سرمايه گذاري در ايران امکان پذير نيست .طبيعتاً هم اين استدلال صحيح است و حتي ما در صادرات کالا هم دچار مشکل هستيم .اما بيشتر کارشناسان اقتصادي و برنامه ريزان اين مهم را هدف قرار داده ،تا بتوانند آثار تحريم‌ها را کاهش دهند .جذب سرمايه‌هاي ايراني خارج از کشور مهم‌ترين راهکار است .
وجود ۱۴ جزيره اقتصادي و سواحل راهبردي، بويژه ساحل مكران در جاسك، دسترسي به شبكه هاي چهارگانه حمل ونقل (هوايي، زميني، ريلي و دريايي)، دسترسي به آب‌هاي آزاد و دور، داشتن مناطق ويژه اقتصادي و بندرهاي آزاد، پالايشگاه هاي نفت و ميعانات گازي، كارخانه هاي سيمان، آلومينيوم، فولاد، وجود بندر شهيدرجايي و شهيدباهنر، گمرك ها، بهره مندي از ۲ هزار و ۲۳۷ كيلومتر نوار ساحلي از ظرفيت هاي طلايي هرمزگان است که آنرا به بهشت سرمايه گذاري خارجي تبديل کرده و بايد از اين فرصت نهايت بهره برده شود .بي ترديد دردو سه سال اخير هرمزگان جهش خوبي در توسعه صنعتي و اقتصادي داشته و استاندار نقش مهمي در اين اتفاقات دارد .اما با توجه به اين ظرفيت ها درسال ۱۳۹۷رتبه هرمزگان در طرحهاي مصوب سرمايه‌گذاري خارجي چيست ؟سؤالي است که بايد متوليان براي تنوير افکار عمومي پاسخي روشن ارائه دهند .آيا اگر استان ديگري غير از هرمزگان صاحب اين ويژگي ها بود و به قول شاعر ) آنچه خوبان دارند تو يکجا داري (چاره اي جز رتبه اول در طرح‌هاي مصوب سرمايه گذاري خارجي داشت ؟اميد که حرکت به سمت جلب سرمايه ها و به طور خاص  نوع خارجي آن در طرح‌هاي مصوب با شتاب بيشتري ادامه يابد .

اقتصادی

خودکفایی در تولید بنزین یک اقدام بزرگ اقتصاد مقاومتی به تمام معناست

استاندار هرمزگان گفت: کشور ما که وارد کننده بنزین بود به کشور توانمندی تبدیل شده که علاوه بر تامین نیازهای داخلی صادر کننده بزرگ فرآورده هاست و تمام این اتفاقات یک اقدام اقتصاد مقاومتی به تمام معناست و در اوج تحریم‌های امروز، دیگر بنزین ابزاری برای دشمن نیست که اگر بود مشکلاتی که برای ونزوئلا پیش آمد برای ما هم رخ می داد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، دکتر فریدون همتی در نشست با مدیران و کارکنان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه‌هرمزگان اظهار کرد: در دوره هفتم نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بودم و بر سر اینکه چه مقدار مجوز واردات بنزین به دولت داده شود بحث می‌شد و کشور با وجود اینکه نفت خیز بود اما وارد کننده بنزین بودیم که وقتی فکر می‌کنم خیلی ناراحت کننده است. یعنی باید نفت می‌فروختیم و بنزین وارد می‌کردیم. اما امروز در تولید خودکفا شده ایم

وی عنوان کرد: درحال حاضر که عظیم‌ترین، بی‌سابقه‌ترین و‌ بی‌مانندترین تحریم دشمن بر علیه کشور به خصوص در حوزه‌های نفت و گاز وجود دارد، تصور کنید که در این شرایط امروز که با مشکلات ارزی مواجهیم  بنزین هم وارد می‌کردیم چه اتفاقی در کشور رخ می داد. اگر امروز به خودکفایی نرسیده بودیم، ماشین‌های مردم در حیاط‌هایشان و پارکینگ‌هایشان متوقف می‌شد و اگر در ماه سوخت کمی هم به عنوان سهمیه به آن ها داده می‌شد برای امور و موارد خاص اختصاص پیدا می‌کرد. ما به عنوان یک شهروند ایرانی زیاد به این موضوع فکر نکرده‌ایم

استاندار هرمزگان ابراز داشت: مقرر شده بود که شرکت‌های خارجی برای ما پالایشگاه بسازند که در تحریم اول فرار کردند و تصور کردند یک مشت آهن آلات به عنوان موزه برای یادگار دوران تحریم‌ها باقی خواهد ماند و مکانی جذاب برای گردشگر تحریمی خواهد شد تا بیاید و نگاه کنند و بگویند یک مجموعه عظیمی را شرکت‌های خارجی با تحریم رها کردند و مجموعه نیمه کاره ماند. این را در ذهن تصور کنید اما چه اتفاقی افتاده است؟ با ذهن توانای مهندسین، جوانان، دانشمندان، مدیران و تصمیم‌گیران این مملکت ، ستاره خلیج‌فارس نه تنها به یک موزه متروکه تبدیل نشد بلکه به بزرگترین پالایشگاه میعانات جهان تبدیل شد.

همتی تصریح کرد: در پی اقدام شجاعانه، مدبرانه و مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران پنج کشتی توسط شما و همکاران شما بارگیری شد و این مسیر دور و دراز سه ماهه را از بیخ گوش دشمنان عبور کردید و در سایه لطف خداوند، عزت جمهوری اسلامی ایران ومقام معظم رهبری انقلاب سالم برگشتید و کسی نتوانست مانع شده و یا تعرضی برای ما ایجاد کند.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: یکی از ابزارهای تحریم برای دشمن موضوع بنزین بود که به کشور بنزین نفروشند که خوشبختانه ما به خودکفایی رسیدیم و دشمن شکست خورد.

همتی بیان کرد: درحال حاضر که عظیم‌ترین، بی‌سابقه‌ترین و‌ بی‌مانندترین تحریم دشمن بر علیه کشور به خصوص در حوزه‌های نفت و گاز وجود دارد، تصور کنید که در این شرایط امروز که با مشکلات ارزی مواجهیم  بنزین هم وارد می‌کردیم چه اتفاقی در کشور رخ می داد. اگر امروز به خودکفایی نرسیده بودیم، ماشین‌های مردم در حیاط‌هایشان و پارکینگ‌هایشان متوقف می‌شد و اگر در ماه سوخت کمی هم به عنوان سهمیه به آن ها داده می‌شد برای امور و موارد خاص اختصاص پیدا می‌کرد. ما به عنوان یک شهروند ایرانی زیاد به این موضوع فکر نکرده‌ایم.

وی عنوان کرد: مقرر شده بود که شرکت‌های خارجی برای ما پالایشگاه بسازند که در تحریم اول فرار کردند و تصور کردند یک مشت آهن آلات به عنوان موزه برای یادگار دوران تحریم‌ها باقی خواهد ماند و مکانی جذاب برای گردشگر تحریمی خواهد شد تا بیاید و نگاه کنند و بگویند یک مجموعه عظیمی را شرکت‌های خارجی با تحریم رها کردند و مجموعه نیمه کاره ماند. این را در ذهن تصور کنید اما چه اتفاقی افتاده است؟ با ذهن توانای مهندسین، جوانان، دانشمندان، مدیران و تصمیم‌گیران این مملکت ، پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس نه تنها به یک موزه متروکه تبدیل نشد بلکه به بزرگترین پالایشگاه میعانات جهان تبدیل شد.

همتی ادامه داد: در پی اقدام شجاعانه، مدبرانه و مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران پنج کشتی توسط شما و همکاران شما بارگیری شد و این مسیر دور و دراز سه ماهه را از بیخ گوش دشمنان عبور کردید و در سایه لطف خداوند، عزت جمهوری اسلامی ایران ومقام معظم رهبری انقلاب سالم برگشتید و کسی نتوانست مانع شده و یا تعرضی برای ما ایجاد کند.

استاندار هرمزگان افزود: دفعه گذشته که به کشتی ایرانی تعرض کردن در همین تنگه هرمز و خلیج‌فارس مقابله به مثل کردیم و اگر به این کشتی‌هایمان هم تعرض می‌کردند پاسخ سریع‌تر و سنگین‌تری به آن‌ها می‌دادیم آن‌ها هم از این موضوع اطلاع داشتند به همین جهت هم توان تعرض را نداشتند. این هم یکی از اتفاق‌های مبارکی است که در این فشار دشمن رخ داده است که رقم واردات و صادرات بنزین از سال ۹۶ تا سال گذشته قابل قیاس نیست. این نشان دهنده به وقوع پیوستن اتفاقی بزرگ، قطع وابستگی و اقتدار و استقلال اقتصادی در کشور است.

وی عنوان کرد: در حوزه محیط زیست نیز اتفاق خوبی رخ داد. یعنی با راه‌اندازی ستاره خلیج‌فارس و کیفی‌سازی و ارتقاء کیفیت پالایشگاه نفت بندرعباس و تولید یورو پنج و چهار به حوزه محیط زیست کمک شد. الان از طریق تولید سوخت برای کشور آلودگی محیط زیستی نیز بوجود نمی آید که این هم از برکات این اتفاقات بوده است.

استاندار هرمزگان ابراز داشت: امروز بازدید از انبارها ی نفت و مخازن سوخت داشتم  شبکه هوشمندی در پایین دست و بالادست پالایشگاه باید ایجاد شود تا تولید وارد شبکه ذخیره سازی  شود و از مخازن به شبکه توزیع تزریق شده و در دسترس مردم قرار گیرد.

همتی بیان داشت: ظرفیت‌هایی که در اسکله‌های شهید رجایی و باهنر و منطقه ویژه خلیج فارس در خدمت صادرات و سوخترسانی به جزایر و سکوهای نفتی و به فعالیت‌های داخل دریا چه در حوزه نیروهای مقتدر نظامی ما و چه در حوزه مناطق جزایر و سکونتگاه‌ها نشان دهنده یک مجموعه عظیم و ارزشمند است.               

استاندار هرمزگان گفت: شرکت پخش فرآورده‌های نفتی در یک شبکه منظم شامل تانکرهای جاده‌ای، خط لوله زمینی و ریل مانند یک شاهرگ و مویرگ‌ها سوخت را به تمام کشور توزیع می‌‌کند.

 استاندار هرمزگان با قدردانی از زحمات و تلاشهای کارکنان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه هرمزگان به بازدید از مخازن فرآورده  و انبارهای نفت این شرکت اشاره کرد و گفت: بدانید که ما آگاهیم چه تلاش و کوششی در این شرایط سخت و آب و هوایی در طول شبانه روز در حال انجام است.

وی به اقدامات دولت در سالهای اخیر و مقایسه آن با گذشته اشاره کرد و ادامه داد: در دوره هفتم نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بودم  و بر سر اینکه چه مقدار مجوز واردات بنزین به دولت داده شود بحث می‌شد و کشور با وجود اینکه نفت خیز بود اما وارد کننده بنزین بودیم که وقتی فکر می‌کنم خیلی ناراحت کننده است. یعنی باید نفت می‌فروختیم و بنزین وارد می‌کردیم. اما امروز خودکفا در تولید شده ایم.

فریدون همتی اظهار کرد: همکاری خوب میان مجموعه‌ها به تسریع در انجام کار و عملیات کمک می‌کند و نظم بخشی در این مجموعه که بسیار حساس است مهم است چراکه تمام محصولات سوخت در حوزه‌های صادرات، پالایشگاه، تامین سوخت جزایر، مصرف داخلی کشور تا دورترین نقطه کشور و استان را پشتیبانی می‌کند.

وی عنوان کرد: شاید کسی فکر نکند که در یکی از مناطق مشهد، گیلان، مازندران، تهران، جنوب کشور و شرق کشور چنین چیزی وجود داشته باشد که منطقه‌ای نتواند سوخت مورد نیاز جایگاهی را تامین کند. چه مجموعه عملیاتی از استخراج این نفت خام از چاه و چه عملیات و فرایندی انتقال آن به پالایشگاه و در پالایشگاه چه عملیات پردازش وسیعی انجام می شود و بعد وقتی محصول به دست آمد آن را تحویل شرکت پخش فرآورده های نفتی بدهد و در یک شبکه منظم شامل تانکرهای جاده‌ای، خط لوله زمینی و ریل مانند یک شاهرگ و مویرگ‌ها به تمام کشور توزیع ‌کند. مجموعه فعالیت‌های عظیمی و زیادی تلاش کرده‌اند تا وقتیکه همه افراد جامعه در هر ساعت شبانه‌روز به جایگاه مراجعه می‌کنند، سوخت مورد نیازشان تامین است.

استاندار هرمزگان ابراز داشت: تلاش‌های پشت صحنه و برنامه‌ریزی‌های دقیق و اعمال مدیریت هوشمند مجموعه بسیار پر اهمیت است که این اتفاق در مجموعه شما رخ داده است و جا دارد بار دیگر از زحمات شما از جمله معاونین، کارکنان و کارگران حتی راننده‌هایی که در خدمت این بخش هستند افرادی که در ریل، خط لوله، اسکله‌ها و بنادر و در داخل کشتی فعالیت می‌کنند قدردانی کنم چراکه فعالیت تمام این مجموعه به صورت هماهنگ باعث می‌شود که محصول به خوبی حاصل شود که یا در داخل مصرف می‌شود و یا صادر خواهد شد.

همتی بیان داشت: وقتی نقصی در یک از این ارکان به وجود بیاید آدم قدر این مجموعه رو پیدا می‌کند. برخی اوقات از کمبود گاز مایع در میناب و بشاگرد گله می‌کردند؛ کمبود بود، پیگیری کردیم که چرا این اتفاق افتاده و یا مثلا در همین سیل ما یک عملیات بالگرد برای رساندن آذوقه و مایحتاج مردم به روستاها داشتیم؛ شاید هیچ کس فکر نمی‌کرد شرکت پخش فرآورده‌های نفتی و همکاران شما هم در این عملیات نقش داشت، سوخت بالگردها در جاسک را به صورت روزانه طی چند عملیات به طور منظم تامین می‌کردند. به من گفتن فردا مشکل خواهیم داشت، من به آقای احمدی گفتم شب هم شده و به هر طریقی شده باید انجام بشه، راننده و تانکر هر چی هست بیار سوخت بالگرد باید تامین شود

وی یادآور شد: کامیونی که محصولات این مجموعه را حمل می‌کرد در میان جاده دچار سانحه شد که که باعث ایجاد نگرانی و دغدغه ما شد. تمام این موارد را اگر در ذهن متصور شویم مشخص خواهد شد که چه عملیاتی در مجموعه شما حاصل می‌شود.

وی تاکید کرد: امیدوارم با همین روحیه و وظیفه شناسی انقلابی که دارید در شرایط سخت تحریم و کرونا این کار بزرگ را به صورت شبانه روزی انجام می‌دهید ادامه دهید. در پایان لوح سپاس  استاندار هرمزگان به مهندس عبدالله احمدی کمرپشتی مدیر  منطقه ای پخش فرآورده های نفتی اعطا شد.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

سفر به دبی به زودی عادی می‌شود/الزامات سفر به امارات

مدیرکل گردشگری دبی در مورد آمادگی دبی برای استقبال از مسافران جهانی گفت: الزامات خاصی وجود دارد که گردشگران باید از آن پیروی کنند

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین و به نقل از یک نشریه عربی این کشور، هلال المری گفت: تست کووید ۱۹تنها چیز نیست. گردشگرانی که به دبی می‌آیند باید یک فرم اظهارنامه سلامتی را امضا کنند که خطوط هوایی ارائه می‌دهند.

وی عنوان کرد:  آنها همچنین باید از تصویربرداری حرارتی (در فرودگاه) استفاده کنند و برای جلوگیری از قرنطینه باید تست منفی ابتلای به کرونا با حداکثر ۹۶ ساعت ارائه شود.

مدیرکل گردشگری دبی  با بیان اینکه وضعیت سفر به دبی تا زمستان به حالت عادی باز می‌گردد به همین شکل ادامه پیدا خواهد کرد، ابراز داشت: امروز کشورها، هرچند آرام، در حال باز کردن مرزهایشان هستند.

المری گفت: امارات متحده عربی از دستورالعمل‌های سازمان بهداشت جهانی (WHO) در مورد تست‌های گسترده پیروی می‌کند و اطمینان داد که با بازگشت گردشگران به دبی، پروتکل‌های بین‌المللی ایمنی رعایت می‌شود

اولین گروه گردشگران روز سه شنبه در دبی فرود آمدند. فیلم  ارسالی توسط اداره کل اقامت و امور اتباع امارات (GDRFA) در اینستاگرام، مراحل مسافرت همراه با رعایت فاصله اجتماعی را نشان می‌دهد که در فرودگاه دبی رعایت می‌شود. این فیلم‌ها نشان می‌دهد که گردشگران با ماسک و دستکش و سایر تشریفات سفر، از تمام اقدامات احتیاطی پیروی می‌کنند.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

کلنگ طرح ساماندهی و کنترل سیلاب رودخانه‌های سدیج و جاسک با توجه فنی به چهار روستا به زمین زده شد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان گفت: در فاز اول این پروژه که مورد تصویب قرار گرفت مقرر شد که چهار تا از روستاهای این منطقه که بیشترین خسارت را در سیل سال گدشته متحمل شدند مورد توجه فنی قرار گیرند و دایکی به طول دو هزار و ۶۰۰ متر اراضی پایین دست و روستاها را ایمن می‌کند.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، مهندس رضا مدرس در حاشیه آیین کلنگ زنی طرح ساماندهی و کنترل سیلاب رودخانه‌های سدیج و جاسک که با حضور نماینده مردم شرق استان در مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان و فرماندار جاسک برگزار شد  اظهار کرد: رودخانه‌های سدیج و گابریک در اثر جریان سیلاب سال گذشته خسارت‌هایی را به بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی و مراکز جمعیتی این منطقه وارد شد.

وی ادامه داد: در همین راستا جلسات متعددی در استان برای حل این مشکل برگزار شد تا با ایمن‌سازی این رودخانه‌ها بتوانیم شرایطی را ایجاد کنیم که خیال مردم آسوده شود و اگر در سال‌های آینده شاهد بارشی باشیم نعمات آن بیشترین مقدار و خسارت آن را به حداقل مقدار ممکن برسانیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان ابراز داشت: طرح‌های ساماندهی رودخانه‌ها بر اساس جلسات فنی که در استان برگزار شد مورد بررسی قرار گرفت و مردم نیز درخواست‌هایی در خصوص جابجایی روستاها داشتند که پس از بررسی‌های کارشناسانه تصمیم بر این شد که دو تا از روستاها با توجه به وضعیتشان جابجا شوند و باقی از طریق احداث دایک‌های حفاظتی ایمن شوند و بتوانندحتی یک سیل با دوره ۱۰۰ ساله را نیز تحمل کنند.

مدرس بیان داشت: در فاز اول این پروژه که مورد تصویب قرار گرفت مقرر شد که چهار تا از روستاهای این منطقه که بیشترین خسارت را متحمل شدند مورد توجه فنی قرار گیرند به همین جهت دایکی به طول دو هزار و ۶۰۰ متر اراضی پایین دست و روستاها را ایمن می‌کند.

وی گفت: فاز دوم این طرح احداث ضلع شرقی رودخانه است که هم روستاهای پایین دست و هم بالا دست را مورد حفاظت قرار خواهد داد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان ادامه داد: تاخیر به وجود آمده برای اجرای این پروژه به این دلیل است که باید یک طرح فنی مناسب مورد بررسی قرار می‌گرفت و در کمیته‌های فنی نیز تصویب می‌شد تا بتواند بهترین نتیجه را برای مردم صبور و با غیرت این منطقه به همراه داشته باشد.

حفاظت از مراکز جمعیتی و اراضی کشاورزی از اهداف مهم این طرح است

دکتر هوشنگ ملایی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان نیز در این آئین اظهار کرد: با توجه به سیلاب‌های رخ داده در رودخانه‌های گابریک و سدیچ و حسارت‌های شدید در سیلاب دی ماه سال گذشته با دوره بازگشت ۳۰۰ ساله، شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان ساماندهی این رودخانه‌ها را به عنوان اولویت در دستورکار قرار داد.

وی عنوان کرد: این طرح در فاز نخست شامل ایجاد دایک خاکى پوشش دار با حفاظت آرمورى بر روى رودخانه سدیچ در محدوده روستاى سدیچ با طول ۵۲۰ متر و رتفاع پنج متر و احداث دایک حفاظتی بر روى رودخانه گابریک در محدوده روستاهاى کروچ، نوروزکار و حاجى آباد با طول دو هزار و ۶۰۰ متر و ارتفاع سه متر خواهد بود.

 مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان ابراز داشت: این پروژه با هدف حفاظت از مراکز جمعیتی، اراضی کشاورزی، جاده‌ها و زیرساخت‌ها در برابر سیلاب و در راستای کمک به افزایش توسعه، اشتغال وحفاظت از جان و مال ساکنین منطقه انجام خواهد شد.

ملایی تصریح کرد: فازهای بعدی طرح نیز شامل احداث دایک‌های حفاظتی و انجام عملیات لایروبی در محدوده رودخانه‌های سدیچ و گابریک در بازه‌هایی از روستاهای گنجک، لیره‌ای، گرندو، دمک پایین و پرکوه خواهد بود.

وی کنترل و عبور ایمن سیلاب رودخانه‌های گابریک و سدیچ و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در منطقه را از جمله اهداف این طرح دانست و افزود: جلوگیری از فرسایش خاک و تثبیت بستر رودخانه، حفاظت مناطق مسکونی روستاهای اطراف، کاهش نیاز به جابجایی مراکز جمعیتی، حفاظت از تاسیسات زیربنایی و چاه‌های آب منطقه از دیگر مزایای اجرای این پروژه است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان اظهار کرد: این طرح شامل لایروبی و رسوب‌برداری محدوده ایستگاه‌های هیدرومتری، ۷۵ هزار متر مکعب خاکبرداری، هشت هزار و ۷۰۰ متر مکعب پی‌کنی، ۹۶ هزار و ۵۰۰ متر مکعب خاکریزی و هزار کیلوگرم اقدامات فولادی است.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها