با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

شباهت دردسرساز

مجيد و مختار سلحشور برادران دو قلوي همسان متولد سال ۱۳۶۱ در شهر بندرعباس هستند از برادران سلحشور خواستيم تا کمي برايمان از خاطرات شيريني که برايشان پيش‌ آمده بگویند.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین ، مجيد و مختار سلحشور برادران دو قلوي همسان متولد سال ۱۳۶۱ در شهر بندرعباس هستند. هر دو برادر ليسانس عمران دارند و متأهل هستند. مختار در سال ۱۳۹۰ با همسرش كه در آن مقطع در سازمان هلال احمرمشغول به كار بود آشنا شد و ازدواج كرد و مجيد نيز در سال ۱۳۹۳ با همکار خود در استانداري هرمزگان ازدواج کرد. برادران سلحشور هرکدام يک پسر دارند. مجيد  مدتي است مديرکل دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري هرمزگان منصوب شده . يكي از مهم‌ترين و جذاب‌ترين بعد زندگي دو قلوهاي همسان اشتباه گرفتن قل‌ها با يكديگر در محافل و اماكن عمومي و مقاطع تحصيلي به شمار مي‌رود كه اين امر شامل زندگي اجتماعي اين دو برادر نيز شده است و باعث به وجود آمدن خاطرات شيرين در طول زندگي آن ها مي شود. يازدهم شهريور سالروز تولد اين دو قل و روز کارمند بهانه اي شد تا در ادامه خاطرات جذاب اما دردسرساز اين دو برادر را جويا شويم. مجيد مي‌گويد ما به اتفاق پدرم و برادرم مختار به فرودگاه رفته بوديم و براي ورود به سالن فرودگاه وارد گيت بازرسي شديم كه اول برادرم مورد بازرسي قرار گرفت و سپس پدرم رفت وبه اين ترتيب نفر سوم من بودم كه پليس بازرسي گيت به دليل شباهت چهره من و مختار دچار سوء‌تفاهم شد و با لحني متعجب و كمي عصباني گفت: من كه يك بار تو را بازرسي كردم و تو وارد سالن شدي دوباره چرا برگشتي؟كه اين سوء تفاهم پيش آمده با كنار هم قرار دادن من و مختار برطرف شد.

نمره پردردسر

مجيد سلحشور ادامه داد:از اين دست داستان‌ها در دانشگاه‌ها هم برايمان بسيار پيش مي‌آمد،ما در دوران دانشگاه لباس هاي يك دست و يك رنگ مي پوشيديم و اين نوع پوشش شناخت ما را از يكديگر براي ديگران و اساتيد سخت تر كرده بود به صورتي كه ترم اول درسي به نام رسم فني داشتيم كه استاد اين  كلاس به دليل  تعداد زياد دانشجو كلاس را به دو گروه تقسيم کرد. وي ادامه داد: من در گروه اول يعني ساعت ۸ تا ۱۰ صبح به كلاس مي رفتم و مختار نيز در گروه دوم ساعت ۱۰ تا ۱۲ به كلاس مي رفت، و هردو به موقع در گروه خود سر كلاس حضور داشتيم و درس را به خوبي ياد گرفته بوديم و زمان تحويل پروژه به استاد  با اطمينان كامل از نمره قبولي پروژه را به استاد تحويل داديم ولي متاسفانه استاد نمره قبولي را به ما نداده بود در صورتي كه تمام دانشجو هاي كلاس قبول شده بودن و اين مسئله باعث شد ما به اعلام نمرات خود توسط استاد  اعتراض داشته باشيم.

مجيد سلحشور مي‌گويد: بعد از اعلام نمرات اين درس استاد را در اتاق اساتيد ديديم و آنجا متوجه شديم به دليل شيطنت بعضي از دانشجويان به خاطر شباهت چهره‌ي ما  استاد را دچار سوء تفاهم  كرده بود و به اين نتيجه رسيده بود كه ما به جاي يكديگر سر كلاس حاضر مي‌شديم و به نوعي سر او راكلاه گذاشته بوديم اين مسئله تا جايي طول كشيد كه نمره قبولي ما با شهادت جمعي از همكلاسي هايمان رقم خورد و در نهايت بحث سوء استفاده از چهره ما براي استاد برطرف شد  و ما نمره قبولي خود را دريافت كرديم .

شهرت در دانشگاه

از مختار سلحشور خواستيم تا کمي برايمان از خاطرات شيريني که برايشان پيش‌آمده حرف بزند وي گفت:شباهت ما در دانشگاه به شكلي براي ديگران جالب بود كه باعث شد يك صفحه در يكي از نسخه‌هاي مجله منتشر شده دانشگاه به ما اختصاص يابد و نقاشي كاريكاتور چهره ما در در اين نشريه باعث معروف شدن بيشتر ما را در دانشگاه شد. همچنين در جشن فارغ التحصيلي دانشگاه من و مجيد قرآن ابتدا مراسم را با همخواني هم شروع کرديم و علاوه بر هديه فارغ‌التحصيلي کادو ويژه اي هم دريافت کرديم. شباهت اين دو برادر دوقلو در دوره خدمت سربازي هم باعث سوء تفاهم شده است،مجيد مي گويد:

معلم اشتباهي

من خدمت سربازي را در استانداري مي‌گذراندم و مختار به صورت سرباز معلم درس رياضي را در مدارس تدريس مي‌کرد که شبا هت ما باعث شده بود در بعضي از اماکن عمومي شاگردان مختار غيبت خود را به من توضيح بدهند و نمره قبولي خود را از من به عنوان معلم خود مي خواستند.

شباهت چهره و حاشيه در محل کار

مجيد سلحشور مي‌گويد:مختار کارمند هلال احمر و من کارمند استانداري بودم ؛صبح براي خوردن صبحانه به طبقه بالا در دفتر معاون رفته بودم همان موقع  مختار  هم با من تماس گرفته بود و من گفته بودم  که طبقه بالا هستم در همين حين با  يکي از همکاران مشغول صحبت شديم اما حرف هاي ما نيمه تمام ماند و من به محل کار خود برگشتم. برادرم نيز به فرض اينکه من هنوزطبقه بالا هستم به آن‌جا آمد و با همکارم که صبح با او مشغول صحبت بودم روبرو شد و در ادامه حرف ما با مختار هم کلام شده که برادرم در جواب او گفته بود من شما رو نمي‌شناسم و همکارم از من دلخور شده بود البه و بقيه همکاران که قصد شوخي داشتن و با مدير کل هماهنگ کرده بودند و به همکارم گفته بودند مگر مي‌شود دو برادر تا اين حد شبيه باشند حتما دستت انداخته!

مجيد ادامه‌ مي‌دهد:خلاصه همکارم در خصوص اين مسئله با مدير کل تماس گرفت و من به دفتر مدير احضار شدم اتفاقا من وبرادرم لباس‌هاي شبيه به هم پوشيده بوديم و در همين حال که همکارم نيز مشغول غر زدن بود وقتي من و مختار را با هم ديدشوکه بود و فکر مي‌کرد چشمانش دچار مشکل شده تا ده دقيقه اصلا نمي فهميد چه شده است.  البته اين خاطرات به اينجا هم ختم نشد و در هفته دولت امسال مدير کل  روابط عمومي استانداري نيز در افتتاح پروژه هلال احمر شهرخمير با نگاه و زمزمه هاي معنادار به مختار که لباس هلال احمر را به تن کرده وي را با مجيد اشتباه مي گيرد و  جرقه اي براي سفارش اين گفتگو  به همکارانش در تجارت جنوب مي شود.  جالب اينجا ست که تنها کساني که هيچ موقع اين دو برادر را از يکديگر بدون اشتباه شناسايي کرده اند پسران آن ها بوده اند حتي بجه‌هاي اين دو برادر از روي عکس هم به خوبي قادر به تشخيص آن‌ها هستند.

این مطلب در شماره ۴۸ مجله تجارت جنوب منتشر شده است.

اجتماعی

هوای گرم احتمال بروز حادثه در رانندگی را افزایش می‌دهد

جانشین قرارگاه پلیس‌راه هرمزگان با بیان اینکه هوای گرم احتمال بروز حادثه در رانندگی را افزایش می‌دهد، گفت: هواي گرم بالاي ۲۷ درجه سانتی‌گراد عكس‌العمل راننده را ۰.۰۳ ثانيه كندتر مي‌كند و حوادث رانندگي در همين صدم ثانيه‌ها رخ مي‌دهد.

منتشر شده

روی

به وسیله


به گزارش تجارت جنوب آنلاین، سرهنگ «اسماعیل تنها» ظهر امروز (۲۵ شهریورماه) با اشاره به تاثیر هوای گرم در رانندگی افراد، اظهار کرد: ابن خلدون و بزرگان علوم جامعه شناسی، رفتارشناسی و ناهنجاری های اجتماعی، درخصوص تاثیرات وارتباط آب و هوا بر جرائم و تخلفات توسط افراد تاکید کرده‌اند و رابطه مستقیمی میان ان دو متصور هستند.

جانشین قرارگاه پلیس‌راه هرمزگان دانستن تکنیک‌های رانندگی در فصل گرما را یکی از الزامات انجام سفری مطمعن و بدون حادثه دانست و عنوان کرد: لازم است که رانندگان در فصل تابستان نكات مرتبط با رانندگی را مدنظر قرار دهند.

 وی آگاهي از نوع راه و شرايط حاكم بر آن را يكي از فاكتورهاي مهم در هنگام سفر دانست و ادامه داد: يعني شكل مهندسي راه، وجود پل، تونل، پيچ‌هاي خطرناك و حادثه‌خيز و نيز مسافتي كه بايد طي شود و همچنين شرايط آب و هوايي را بايد دانست تا با آگاهي و آسودگي خاطر سفر كرد.

جانشین قرارگاه پلیس‌راه هرمزگان بیان داشت: موضوع مهم و شاخص در تابستان،‌ شرايط اقليمي گرم آن است كه بر آمادگي و واكنش راننده در هنگام مقابله با خطرات تاثير مي‌گذارد.

 سرهنگ تنها با بیان اینکه گرما، آرامش و خونسردي را در هنگام رانندگي سلب مي‌كند، تصریح کرد: هواي گرم بالاي ۲۷ درجه سانتی‌گراد عكس‌العمل راننده را ۰٫۰۳ ثانيه كندتر مي‌كند. در چنين شرايطي، راننده رفتاري متفاوت با ديگران خواهد داشت كه در نهايت خستگي، بي‌حوصلگي و عدم تمركز را در پي دارد و حوادث رانندگي در همين صدم ثانيه‌ها رخ مي‌دهد.

وی با بیان اینکه گرما بر قسمت‌هاي مختلف اتومبيل تاثيرگذار است، تشریح کرد: گرما بيشترين تاثير را بر لاستيك‌ها و موتور خودرو مي‌گذارد كه شرايط مشكلي را براي راننده به وجود خواهد آورد؛ بنابراين اگر مجبور به رانندگي نيستند، اتومبيل را متوقف كرده و پس از كمي استراحت و استفاده از نوشيدني‌هاي خنك، در شرايط بهتري رانندگي كنيد.

جانشین قرارگاه پلیس‌راه هرمزگان ابراز داشت: درهواي گرم، سطح جاده نرم است و به اصطلاح قيرزدگي به وجود مي‌آيد و بايد در هنگام پيچيدن به طرفين و ترمز كردن، بسيار مراقب باشيد.

سرهنگ تنها با بیان اینکه برای سفر در تابستان و هوای گرم از قبل برنامه‌ریزی داشته باشید، اظهار کرد: لازم است که بازدید وسیله نقلیه از لحاظ شرایط فنی، وسایل سرمایشی انجام شود.

وی با بیان اینکه اولویت عدم رانندگی در ساعات گرم به خصوص ظهرها است، خاطرنشان کرد: در هنگام توقف، خودرو را در زير نورآفتاب پارك نكرده و سيستم خنك‌كننده و سرمايشي خودرو را مورد بازديد قرار داده و از سالم بودن آن مطمئن باشيد. روغن ترمز خودرو را بازديد كنيد، جوش نيامده باشد چراکه در این صورت خاصيت خود را از دست مي‌دهد.

جانشین قرارگاه پلیس‌راه هرمزگان در پایان ضمن تاکید بر حفظ تمرکز توسط رانندگان گفت: سرنشينان و به خصوص بچه‌ها به مدت طولاني در يك اتومبيل پارك‌شده منتظر نباشند. بعد از ۲ ساعت رانندگي، به مدت ۱۰ دقيقه در يك محل مناسب استراحت كنيد و وسايل مصرفي خودرو مانند لامپ و تسمه پروانه را همراه داشته باشيد.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

طالبان و داعش برای مقابله با ترویج اسلام عقلانی ایجاد شدند

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه طالبان و داعش برای مقابله با ترویج اسلام عقلانی ایجاد شدند، گفت: با توجه به اینکه در فصل جدیدی از مقاومت قرار داریم باید نگاه مقاومت کاملا توضیح داده شود تا مشخص شود که تکفیر ساخته شده غرب است.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، آیت‌الله «رضا رمضانی» صبح امروز (۲۴ شهریورماه) در آئین اختتامیه کنگره امام سجاد (ع) که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: جامعه، امروز در ابعاد مختلف نیازمند مکتب اهل بیت و امام سجاد (ع) است.

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) عنوان کرد: اسلام به معنویت مسئولیت پذیر اشاره می‌کند که جمع بین دنیا و آخرت است. به گفته یکی از بزرگان اگر صحیفه نبود بشر نمی‌توانست با خداوند به درستی ارتباط برقرار کند.

وی مطرح کرد: یکی از اقداماتی که مجمع در حال انجام دادن آن است ایجاد دانش‌نامه مجازی با ۱۰ زبان ارائه شده است. در تلاش هستیم تعداد مقاله‌های این دانش‌نامه به ۴۰ هزار مقاله برسد و به چندین زبان منتشر شود.

آیت‌الله رمضانی با اشاره به اهمیت موضوع عقلانیت،  ابراز داشت:  اسلام برپایه رحمت استوار است و پیامبر نیز پیامبر رحمت محسوب می‌شود. البته شاخص‌ها و مولفه‌های نظیر عقلانیت، آزادی و عدالت را می‌توان با آیات قرآن نیز اثبات کرد.

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) تصریح کرد: حدود ۳۰۰ آیه در خصوص جهاد نازل شده است که نشان دهنده اهمیت این موضوع است و باید بدان توجه کرد.

وی ابراز داشت: زبان قرآن، زبان عقل و فطرت است و بر اساس خواسته‌های فطری نکاتی مورد تاکید قرار گرفته است که می‌تواند به عنوان یک قانون در جامعه پذیرفته شود.

آیت‌الله رمضانی تشریح کرد:  هر چه مقاومت در جامعه گسترش پیدا کند، خوی استکبار کاهش پیدا می‌کند ولی اگر چنین نباشد خوی استکبار در جامعه گسترده می‌شود.

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در پایان با بیان اینکه طالبان و داعش برای مقابله با ترویج اسلام عقلانی ایجاد شدند، گفت: با توجه به اینکه در فصل جدیدی از مقاومت قرار داریم باید نگاه مقاومت کاملا توضیح داده شود تا مشخص شود که تکفیر ساخته شده غرب است

ادامه ی خواندن

اجتماعی

کنگره بین‌المللی امام سجاد (ع) به عنوان یک بنیاد معرفی شود

عضو مجمع نمایندگان استان هرمزگان گفت: کنگره بین‌المللی امام سجاد (ع) به عنوان یک بنیاد معرفی شود تا دارای ردیف بودجه و منابع مالی مناسب برای برگزاری هر چه بهتر باشد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، «احمد مرادی» صبح امروز (۲۴ شهریورماه) در آئین اختتامیه کنگره امام سجاد (ع) که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: هرمزگان با هزار کیلومتر مرز ساحلی با چند کشور حاشیه خلیج‌فارس به صورت مستقیم ارتباط و مراوداتی دارد. مردم هرمزگان هم در جبهه فرهنگی و هم درحوزه فیزیکی در خلیج‌فارس و دریای عمان همواره مقاومت را پیشه کرده‌اند.

عضو مجمع نمایندگان استان هرمزگان عنوان کرد: علی‌رغم هجمه‌های دشمن به خصوص در حوزه‌های فرهنگی یکی از اقدامات مثبتی که به مدت ۱۰ سال است در استان هرمزگان انجام می‌شود همین کنگره بین‌المللی امام سجاد (ع) است.

وی مطرح کرد: از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست دارم که این کنگره به عنوان یک بنیاد تلقی شود و دارای ردیف بودجه شود.

مرادی در پایان گفت: امروز برای استان هرمزگان یک روز بیاد ماندنی خواهد بود و میزبانی کنگره امام سجاد (ع) افتخاری بزرگ برای هرمزگان محسوب می‌شود.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها