با ما ارتباط برقرار کن

کشاورزی و شیلات

پیش‌بینی تهدید/ باغات در معرض هجوم ملخ هستند

رییس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان در ستاد بحران استانداری گفت: هجوم ملخ ها درباغات بندرعباس، حاجی آباد و رودان به عنوان یک تهدید جدی برای این باغات پیش بینی می شود.

منتشر شده

روی

علی باقرزاده همائی در جلسه استانی ستاد بحران با موضوع تهاجم ملخ صحرایی که با حضور معاون استاندار، فرمانداران و جمعی از مدیران استانی برگزار شد، اظهار کرد: پس از ۴۲ سال ریزش ملخ صحرایی در حجمی گسترده ازعربستان به منطقه نخیلو در شهرستان بندر لنگه در تاریخ ۷ بهمن ۹۷ شروع شد وتاکنون مبارزه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه می توان استان هرمزگان را خط مقدم ورود ملخ صحرایی به کشور دانست، افزود: تاکنون در یک میلیون و ۴۰۷ هزار و ۵۹ هکتار اراضی ردیابی این آفت انجام گرفته و ۴۷ هزارو۸۹۳ هکتار بر علیه ملخ صحرایی مبارزه صورت گرفته است.

به گفته این مسوول، ۵ هزارو ۳۷۸ هکتار پتانسیل سمپاشی روزانه بر علیه این آفت می باشد.

باقرزاده در خصوص حجم و تراکم این آفت ابراز داشت: بطور متوسط حدود ۵۰ میلیارد عدد ملخ در سطوح مبارزه شده وجود داشته است .

وی با اشاره به شرایط موجود و جبهه های متعدد از دستجات میلیونی آفت در شبه جزیره عربستان خاطرنشان ساخت: پیش بینی می شود در سال زراعی ۹۹-۹۸ بخش زیادی از ملخ صحرایی از شبه جزیره عربستان به نواحی جنوبی کشور وارد شود.

رییس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان در ادامه وجود دستجات پر تراکم در استانهای همجوار غربی و غرب استان را از دلایل افزایش خطر حمله ملخ به بخش مرکزی و شرقی استان اعلام داشت.

باقرزاده ادامه داد: در صورت تلاقی این دو وضعیت از جنوب و غرب، تهدید جدی برای باغات استراتژیک استان به ویژه در شهرستانهای بندرعباس ، حاجی آباد و رودان پیش بینی می شود.

وی همچنین در خصوص اقدامات شاخص این سازمان در جهت مبارزه با آفت ملخ صحرائی در استان اظهار کرد: تاکنون ۶۷ تن سم جهت مبارزه، ۴ دستگاه سمپاش یو ال وی پاش پشت وانتی، ۴ دستگاه سمپاش توربینی، ۱۷ دستگاه سمپاش های پشتی ، ۶ دستگاه سمپاش زنبه ای، ۶ دستگاه سمپاش اتومایزر پشتی، ۱۲۵ دست لوازم و تجهیزات ایمنی، بنزین هواپیما به میزان ۲۰ بشکه و روغن هواپیما به میزان ۸ بشکه تامین شده است.

این مسوول، تعمیر سرویس و راه اندازی سمپاشها، تعمیر و راه اندازی خودرو های صحرایی موجود، ورود یک فروند هواپیما سمپاش به استان، آموزش ۱۱ نفر از پرسنل در دوره های آموزشی بوشهر و شیراز ، آزمایش سموم تولید داخل جهت مبارزه با این آفت، عدم خسارت به مزارع ، باغات ، مراتع و منابع طبیعی را از دیگر اقدامات شاخص سازمان جهادکشاورزی استان هرمزگان در جهت مبارزه با آفت ملخ صحرائی اعلام داشت.

باقرزاده با تاکید بر کمک دستگاه ها در امور لجستیک ، خودرویی و استفاده از ظرفیت نیروهای بسیج ،نظامی و تشکل های مردمی در ردیابی و مبارزه با ملخ در استان خاطرنشان ساخت: اعتبارات استانی سالجاری جهت کمک به اعتبارات ملی تخصیص یابد .

وی در پایان خاطرنشان ساخت: ستاد ملخ به صورت مستمر به ریاست فرماندار هر شهرستان در راستای همکاری در مبارزه با ملخ به دبیری جهاد کشاورزی استان هرمزگان برگزار شود.

اجتماعی

هیچ مستندی مبنی تاثیر گرمای هوا در تخم‌ریزی ملخ‌ها وجود ندارد/ باید امکان تخم‌ریزی ملخ‌ها را از بین ببریم

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان گفت: باتوجه به درپیش بودن گرمای هوا،هنوز مستندی وجود ندارد که گرما و شرایط اقلیمی میزان تخم ریزی آن ها را به حداقل برساند و خسارت ملخ ها را کاهش دهد ، طبق برآوردها از سوی سازمان جهاد کشاورزی در همین هفته و یا هفته آینده با یک دسته فراگیر ملخ در برخی نقاط استان مواجه هستیم.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، رضا مدرس در جلسه استانی ستاد بحران با موضوع تهاجم ملخ صحرایی که با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، فرمانداران و جمعی از مدیران استانی برگزار شد، بیان کرد:  با همکاری فرماندارن و سازمان جهاد کشاورزی باید سه سطح جهت مبارزه با ملخ ،طراحی و ایجاد شود ؛ سطح یک که ریزش میدانی زیاد و حتما باید مبارزه میدانی انجام شود و سطح دو ریزش میدانی کم تر اما مبارزه میدانی خواهد داشت و معین سطح یک باید باشد و سطح سه نیز باید پشتوانه ای برای سطح یک و دو در زمینه لجستیک، دستگاه های سم پاشی و مبارزه میدانی باشد و هماهنگی های لازم بین سطح یک و دو از طریق سطح سه صورت گیرد.

وی به پیش بینی سازمان جهاد کشاورزی در خصوص رشد این ملخ ها در برخی مناطق استان اشاره و افزود: باتوجه به درپیش بودن گرمای هوا،هنوز مستندی وجود ندارد که گرما و شرایط اقلیمی میزان تخم ریزی آن ها را به حداقل برساند و خسارت ملخ ها را  کاهش دهد ، طبق برآوردها از سوی سازمان جهاد کشاورزی در همین هفته و یا هفته آینده با یک دسته فراگیر ملخ در برخی نقاط استان مواجه هستیم.

 معاون استاندار در ادامه خواستار پاکسازی کامل ملخ ها از اراضی استان شد و افزود: برای مبارزه و پاکسازی کامل ملخ ها، بایستی کشاورزان ،دهیارها،شوراهاو نیروهای داوطلب بسیج نیز به صحنه بیایند.

مدرس با اشاره به اینکه در سالجاری ریزش ملخ به صورت وسیع تری نسبت به سال گذشته خواهد بود، تصریح کرد: فرمانداران تمامی تجهیزات لجستیک و دستگاه های مرتبط با سم پاشی که در این خصوص در شهرستان مربوط به خودشان است را شناسایی کرده و چنانچه در این زمینه  کمبودی وجود دارد به ستاد مدیریت بحران اعلام کنند.

وی خاطرنشان ساخت: در شهرستان های بستک، بندرلنگه، سیریک، جاسک وبخشی از پارسیان میزان ریزش دسته جات به صورت وسیع گزارش شده است.

 این مسوول در پایان با بیان اینکه بایستی امکان تخم ریزی ملخ ها را در استان از بین ببریم، ابراز داشت: هر ملخ به تنهایی می تواند حدود ۲۰۰ ملخ دیگر تولید کند که این خود اهمیت مبارزه با تخم ریزی ملخ ها را نشان می دهد .

ادامه ی خواندن

اخبار شهرستانها

حذف یارانه کود و سم یکی از دلایل افزایش قیمت لیمو است /نظارت بر هزینه کرد کشاورز در حوزه‌های مختلف باعث کاهش قیمت تمام شده لیمو می‌شود

یک باغدار رودانی گفت: حذف یارانه دولتی از کود و سم‌های مورد نیاز و افزایش بیش از دو برابری قیمت و کاهش کیفیت آن‌ها یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت لیمو است که باعث افزایش قیمت تمام شده لیمو می‌‌شود.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، مدتی است که لیمو ترش در سطح استان هرمزگان بین ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد در حالی که قیمت مصوب لیمو ترش توسط ستاد تنظیم بازار، ۱۸ هزار تومان اعلام شده است. به همین جهت با یکی از باغداران شهرستان رودان قطب تولید لیموترش در خصوص این افزایش قیمت گفتگو کردیم.

این باغدار رودانی که سه دوره به عنوان کشاورز نمونه استان و یک دوره کشاورز نمونه کشوری انتخاب شده است یکی از دلایل این افزایش قیمت را حذف یارانه‌های دولت از کودها و سم‌ها در نتیجه جهش بیش از دو برابری قیمت و پایین آمدن کیفیت کود و سم‌ها دانست.

وی با اشاره به مواردی نظیر نوبرانه بودن لیمو در مقطع کنونی و متفاوت بودن کرایه دریافتی شرکت‌های حمل و نقل و باربری با تعرفه‌ها را یکی دیگر از دلایل منطبق نبودن قیمت لیمو در بازار با نرخ مصوب دانست چراکه باعث افزایش قیمت تمام شده خواهد شد.

این باغدار اعتقاد دارد که لازمه یکسان سازی قیمت لیمو با نرخ مصوب ستاد تنطیم بازار نظارت بر حوزه‌های هزینه کرد کشاورز و باغدار است و دولت نباید برای کاهش قیمت تنها به کشاورزی که در هزینه‌هایی نظیر کود و کرایه افزایش قیمت را تجربه کرده است فشار وارد کند.

افشین واحدی در گفتگو با خبرنگار تجارت جنوب آنلاین با اشاره به فواید و خاصیت‌های فراوان لیمو اظهار کرد: یکی از مباحثی که امروزه در سطح استان هرمزگان مطرح شده است افزایش قیمت لیمو است که باید علل و دلایل آن را بررسی کرد.

وی با بیان اینکه ادوات کشاورزی و حق‌الازحمه کارگران افزایش پیدا کرده است که در قیمت نهایی نیز تاثیرگذار است، ادامه داد: حذف یارانه دولتی از کود و سم‌های مورد نیاز و افزایش بیش از دو برابری قیمت و کاهش کیفیت آن‌ها یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت لیمو است که به دلیل کاهش کیفیت، میزان مصرف کود و سم نیز افزایش پیدا کرده است. به عنوان مثال یک کود آهن ۱۲۰ هزار تومانی به بیش از ۲۶۰ هزار تومان رسیده است که قطعا در قیمت تمام شده میوه تاثیرگذار خواهد بود.

قیمت کنونی لیمو، قیمت لیمو نوبرانه است

کشاورز نمونه رودانی با بیان اینکه قیمت محصولات نوبرانه همیشه گران بوده است، ابراز داشت: قیمت کنونی لیمو مربوط به لیمو نوبرانه است و هنگامیکه که باغات زیر بار میوه دهی برسند قیمت افت خواهد کرد.

واحدی تصریح کرد: قیمت میوه نوبرانه تنها مربوط به لیمو نیست و عده زیادی از مردم برای خرید نوبرانه میوه‌هایی نظیر گیلاس هزینه زیادی را پرداخت می‌کنند. یکی دیگر از بالابودن قیمت لیمو در زمان فعلی نیز همین موضوع است.

وی با بیان اینکه خواص میوه لیمو با بسیاری از میوه‌های گران قیمت دیگر قابل مقایسه نیست، بیان داشت: هر باغدار به صورت میانگین می‌تواند یک درصد از حجم باغ خود را محصول نوبرانه برداشت کند.

متفاوت بودن قیمت دریافتی شرکت‌های حمل و نقل نسبت به تعرفه‌ها

این کشاورز با بیان اینکه هیچگونه نظارتی روی کرایه‌های شرکت‌های حمل و نقل نیست، مطرح کرد: هزینه ارسال یک «خاور» به تهران سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و «تک» هشت میلیون تومان در نظر گرفته شده که بیش از تعرفه مجاز است.

واحدی اظهار کرد: شرکت‌های حمل و نقل و باربری هر کاری دلشان می‌خواهد انجام می‌دهند و کاملا در دریافت هزینه سلیقه‌ای عمل می‌کنند چرامه هیچ نظارتی در این زمینه وجود ندارد.

وی گفت: اغلب کشاورزان لیمو به دلیل آفت‌های سالیان گذشته نوپا هستند چراکه به دلیل بیماری های گوناگون در گذشته همواره دچار ضرر کردن بوده اند و اغلب آن‌ها تازه به درآمد رسیدند.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

توقیف ۳۴ فروند شناور غیرمجاز صید ترال از ابتدای امسال/ تشکیل پرونده قضایی برای متخلفین

رییس کل دادگستری استان هرمزگان از شناسایی و توقیف ۳۴ شناور غیرمجاز صید ترال از ابتدای امسال خبر داد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، علی صالحی رییس کل دادگستری استان هرمزگان از شناسایی و توقیف ۳۴ فروند شناور غیرمجاز صید ترال از ابتدای امسال خبر داد.

وی در تشریح جزئیات این خبر اظهار داشت: در راستای اجرای مصوبات شورای قضایی و شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان، نیروهای دریابانی و یگان حفاظت از منابع آبزیان اداره کل شیلات استان از ابتدای امسال با رصد حوزه استحفاظی و اعزام گشت های ویژه، حین کنترل نوار ساحلی ۳۴ فروند شناور صید ترال را شناسایی و توقیف نمودند.

صالحی تصریح کرد: تعداد ۲۸فروند از این شناورها در غرب استان و تعداد ۶فروند نیز در شرق هرمزگان توقیف شده اند که پرونده آنها توسط ضابطین جهت اقدام، به کمیسیون رسیدگی به تخلفات صیادی  و مراجع قضایی ارسال شده است.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان علت توقیف این شناورها را عدم رعایت مقررات قانونی به‌ویژه امتناع از اخذ مجوزهای لازم و بی‌توجهی به ممنوعیت صید مخرب ترال عنوان کرد و در ادامه بر لزوم نظارت دقیق در خصوص نحوه صدور مجوزهای صید، برخورد با موارد تخلف، رفع خلاء های قانونی و صیانت از محیط زیست دریا تأکید کرد.

ادامه ی خواندن
آگهی
اجتماعی5 ساعت پیش

کشف و انهدام دومین کارگاه تولید مشروبات الکلی در جزیره قشم توسط سپاه

اقتصادی6 ساعت پیش

شروع فاز دوم بریکت سازی و ورود به بورس هدفگذاری صبا فولاد است/ اعلام آمادگی مجموعه دولت برای تحقق تولید ۱۰ میلیون تن فولاد

اجتماعی3 روز پیش

بازگشایی خوابگاه دانشگاه هرمزگان از ۱۷ خرداد با اعمال محدودیت/ ثبت سه اختراع کرونایی در مرکز رشد

اجتماعی3 روز پیش

در مقابله با قاچاق کالا و صید ترال در خلیج فارس کوتاه نمی‌آییم

اقتصادی5 روز پیش

فولاد هرمزگان خود را برای زندگی با کرونا آماده می کند

بازار و اصناف2 هفته پیش

۱۴ واحد صنفی در هرمزگان پلمپ شد

اجتماعی2 هفته پیش

تأیید تخلف در روند احداث مجتمع تجاری تفریحی هرمزان بندرعباس/ رفع تصرف ۳۸ هزار متر مربع از اراضی دولتی و اعاده ۲۵۰ میلیارد تومان به بیت المال

اقتصادی2 هفته پیش

صیانت از نیروی کار از ایجاد تنش‌های اجتماعی جلوگیری خواهد کرد

اجتماعی2 هفته پیش

اعلام جرم علیه ‌شهردار یکی از مناطق بندرعباس به اتهام اخذ رشوه و تخلفات انتخاباتی

اقتصادی2 هفته پیش

برگزاری دوازدهمین جلسه هفتگی کمیته کرونا در شرکت فولاد هرمزگان

اجتماعی5 ساعت پیش

کشف و انهدام دومین کارگاه تولید مشروبات الکلی در جزیره قشم توسط سپاه

اقتصادی6 ساعت پیش

شروع فاز دوم بریکت سازی و ورود به بورس هدفگذاری صبا فولاد است/ اعلام آمادگی مجموعه دولت برای تحقق تولید ۱۰ میلیون تن فولاد

اجتماعی3 روز پیش

بازگشایی خوابگاه دانشگاه هرمزگان از ۱۷ خرداد با اعمال محدودیت/ ثبت سه اختراع کرونایی در مرکز رشد

اجتماعی3 روز پیش

در مقابله با قاچاق کالا و صید ترال در خلیج فارس کوتاه نمی‌آییم

اقتصادی5 روز پیش

فولاد هرمزگان خود را برای زندگی با کرونا آماده می کند

بازار و اصناف2 هفته پیش

۱۴ واحد صنفی در هرمزگان پلمپ شد

اجتماعی2 هفته پیش

تأیید تخلف در روند احداث مجتمع تجاری تفریحی هرمزان بندرعباس/ رفع تصرف ۳۸ هزار متر مربع از اراضی دولتی و اعاده ۲۵۰ میلیارد تومان به بیت المال

اقتصادی2 هفته پیش

صیانت از نیروی کار از ایجاد تنش‌های اجتماعی جلوگیری خواهد کرد

اجتماعی2 هفته پیش

اعلام جرم علیه ‌شهردار یکی از مناطق بندرعباس به اتهام اخذ رشوه و تخلفات انتخاباتی

اقتصادی2 هفته پیش

برگزاری دوازدهمین جلسه هفتگی کمیته کرونا در شرکت فولاد هرمزگان

آگهی

پر بازدیدها