با ما ارتباط برقرار کن

فرهنگی

«روز هرمزگان» در تقویم فرهنگی استان ثبت می‌شود

امام جمعه بندرعباس و نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان گفت: در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان مصوب شد که در کنار روز ملی خلیج‌فارس، روز پنجم اردیبهشت‌ماه به عنوان روز هرمزگان ثبت شود.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، حجت‌الاسلام «محمد عبادی‌زاده» در نشست شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان که در سالن جلسات استانداری هرمزگان برگزار شد، اظهار کرد: امروز یکی از جلسات شورای فرهنگ عمومی هرمزگان با حضور اعضای این شورا برگزار شد و تاکیداتی بر روی تدوین نقشه راه فرهنگ عمومی استان هرمزگان انجام شد.

وی با بیان اینکه برای نقش‌آفرینی هر چه بیشتر این شورا در فرهنگ عمومی استان هرمزگان تلاش خواهیم کرد، تصریح کرد: در این جلسه مصوب شد که در کنار روز خلیج‌فارس، روز هرمزگان را در پنجم اردیبهشت‌ماه داشته باشیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان عنوان کرد: از آغاز روز هرمزگان تا آغاز روز خلیج‌فارس یک هفته است که مردم استان در این یک هفته ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و پیشینه تاریخی خود را ارائه خواهند کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر عبادی‌زاده با ذکر این نکته که برنامه‌های خوبی برای روز هرمزگان در نظر گرفته شده است، مطرح کرد: من این روز را به مردم شریف هرمزگان تبریک می‌گویم.

وی اذعان کرد: از دیگر مصوبات امروز طرح سند جامع فرهنگی استان هرمزگان بود که به کارشناسی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ارجاع شد تا اقدامات لازم رد این زمینه انجام شود و برای تصویب به صحن علنی بیاید.

امام جمعه بندرعباس و نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان اظهار کرد: در آینده برنامه‌های فرهنگی استان هرمزگان را ذیل سند جامع فرهنگی پیش خواهیم برد و تنظیم می‌کنیم.

حجت‌الاسلام عبادی‌زاده تشریح کرد: کارگروه‌های شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان امروز تشکیل شدند که مانند کمیسیون‌ها مباحث را کارشناسی می‌‌کنند و مورد بحث قرار می‌دهند. خروجی این کارگروه‌ها به عنوان دستور کار در شورای فرهنگی و عمومی استان هرمزگان مطرح می‌شود.

وی بیان داشت: کلیات پیوست‌های فرهنگی برخی از شهرستان‌های استان هرمزگان تصویب شد. جزیره هرمز، شهرستان جاسک به عنوان شهر در دست توسعه و شهرستان پارسیان؛ سه شهرستانی هستند که به واسطه ظرفیت‌های بالای توسعه‌ای، دارای پیوست فرهنگی خواهند شد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان در پایان گفت: مقرر شد بتوانیم پیوست فرهنگی آن‌ها را آماده کنیم و حرکت خوبی در راستای توسعه متوازن در سطح استان هرمزگان برداشته شود.

سند جامع فرهنگی استان هرمزگان تدوین می‌شود

دکتر«فریدون همتی» نیز در جلسه شورای فرهنگی استان هرمزگان ضمن تاکید بر داشتن یک سند جامع فرهنگی در استان هرمزگان، اظهار کرد: دانشگاه هرمزگان مامور تدوین این سند است.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه تدوین سند جامع فرهنگی استان دارای اهمیت ویژه‌ای است، عنوان کرد: انتظار می‌رود که اقدامی جامع و حرفه‌ای توسط دانشگاه هرمزگان انجام شود.

همتی بیان داشت: دانشگاه هرمزگان در این راستا از دانشگاه‌های دیگر استان هرمزگان و افراد نخبه و خبره استفاده کند.

وی مطرح کرد: در جلسه بعدی دانشگاه هرمزگان طرح این سند را ارائه خواهد کرد که انتظار می‌رود با استفاده از تمام ظرفیت‌های استان هرمزگان اقدامی شایسته انجام شود.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان نیز برای مدیریت و تامین بخش مالی این موضوع همکاری لازم را خواهد داشت.

فرهنگی

دعای امام سجاد (ع) مانند قیام امام حسین (ع) و سکوت امام علی (ع) بود

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان گفت: دعای امام سجاد (ع) همان نقشی را ایفا کرد که قیام امام حسین (ع)، صلح امام حسن (ع) و سکوت امام علی (ع) انجام داد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، «رضا کمالی‌زرکانی» صبح امروز (۲۴ شهریورماه) در آئین اختتامیه کنگره امام سجاد (ع) که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: امام سجاد (ع) به عنوان امام معصوم ناظر فجایع کربلابود و اشاعه دهنده خفقان آن دوران محسوب می‌شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان عنوان کرد: شهامت ایشان نکته‌ای است که کمتر به آن توجه شده است. امام سجاد (ع) بزرگمردی است که به استوارترین حالت ممکن، معنوی ترن لحظات سیاسی و اجتماعی را به تصویر کشید.

وی مطرح کرد: دعای امام سجاد (ع) همان نقشی را ایفا کرد که قیام امام حسین (ع)، صلح امام حسن (ع) و سکوت امام علی (ع) انجام داد.

کمالی‌زرکانی ابراز داشت: در صحیفه سجادیه، هم دعا برای توبه و هم دعا برای مرزبانان وجود دارد. این امر نشان دهنده این است که این کتاب برای تمام مسلمانان تکلیفی را مشخص کرده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان با بیان اینکه میزبانی ۱۰ ساله هرمزگان از کنگره امام سجاد (ع) باعث افتخار استان است، تصریح کرد: به خود می‌بالیم که ابعاد برگزاری کنگره امام سجاد (ع) بسیار گسترده شده است.

ادامه ی خواندن

فرهنگی

نشست علمی و تخصصی امام سجاد اسوه عقلانیت، مقاومت و معنویت برگزار می‌شود

رئیس دانشکده علوم قرآنی بندرعباس گفت: نشست علمی و تخضضی امام سجاد اسوه عقلانیت، مقاومت و معنویت به میزبانی دانشکده علوم قرآنی بندرعباس برگزار می‌شود.

منتشر شده

روی

به وسیله

حجت‌الاسلام «سعید کذایی» در گفتگو با تجارت جنوب آنلاین اظهار کرد: امروز (۱۲ شهریور) نشست علمی و تخضضی امام سجاد اسوه عقلانیت، مقاومت و معنویت به میزبانی دانشکده علوم قرآنی بندرعباس به صورت مجازی برگزار می‌شود.

رئیس دانشکده علوم قرآنی بندرعباس عنوان کرد: این نشست ساعت ۱۱ امروز آغاز و ساعت ۱۲ به پایان خواهد رسید.

وی تشریح کرد: نشست علمی و تخصصی امام سجاد اسوه عقلانیت، مقاومت و معنویت با حضور رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، روسای دانشکده‌های علوم قرآنی، اعضای هیات علمی سراسر کشور و مدیر و امام مسجد توحید کشور نروژ برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام کذایی بیان داشت: علاقه‌مندان برای شرکت در این نشست علمی و تخصصی می‌توانند از طریق لینک http://hormozgan.fahma.org/liveroom استفاده کنند.

ادامه ی خواندن

فرهنگی

کتاب « شبی که T۲ معراج شد» رونمایی شد

همزمان با برگزاری آیین افتتاحیه دهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) و با حضور نماینده ولی فقیه در هرمزگان، جمعی از مدیران و خانواده شهید « خلیل تختی نژاد »، از کتاب « شبی که T۲ معراج شد» رونمایی شد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، حجت الاسلام «احمد پهلوانی»، دبیر اجرایی کنگره بین المللی امام سجاد(ع) در حاشیه این آیین، گفت: کتاب « شبی که T2 معراج شد» خاطرات پاسدار شهید « خلیل تختی نژاد » دومین شهید مدافع حرم استان هرمزگان را روایت می کند.


وی افزود: کتاب « شبی که T2 معراج شد» به قلم « سبحان خسروی » و در ۱۷۸ صفحه به همت موسسه فرهنگی پژوهشی مبین و توسط انتشارات مقاومت چاپ و منتشر شده است.


 « محمد تختی نژاد »، پدر دومین شهید مدافع حرم استان هرمزگان نیز با بیان اینکه شهید « خلیل تختی نژاد » رابط کانون فرهنگی هنری حضرت حمزه(ع) بندرعباس و پرورش یافته مسجد بود، گفت: با کانون های مساجد آشنایی کامل دارم و در برهه ای خودم مدیر و شهید تختی نژاد رابط کانون بود.


وی با ذکر این نکته که شهید خلیل تختی نژاد در جوار مسجد، قرآن و کانون رشد کرد، افزود: این رشد را مدیون کارهای فرهنگی که به همت کانون فرهنگی هنری در مسجد صورت می گیرد، می دانم.


پدر شهید خلیل تختی نژاد تصریح کرد: رشد خلیل و دهها جوان دیگر در استان هرمزگان بیانگر تاثیرگذاری برنامه های متنوع کانون های فرهنگی هنری مساجد است که زیر نظر ائمه جماعت برگزار می شود.


شهید خلیل تختی نژاد سومین فرزند خانواده محمد تختی نژاد ۱۰ مراد مرداد سال ۷۲ در شهر بندرعباس به دنیا آمد و وقتی یک ساله بود به دلیل شغل پدرش که نظامی بود به همراه خانواده به کردستان می رود و تا سال ۷۴ در این استان زندگی را سپری می کند.


دوران دبستان را در مدرسه بلال گذرانده و مقطع راهنمایی را در مدرسه امیرکبیر سپری نمود و سپس دبیرستان تا پیش دانشگاهی را در رشته تجربی در مدرسه شهید ذاکری بندرعباس با موفقیت طی نمود و پس از آن وارد دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع) شد و تحصیلاتش را تا مقطع لیسانس ادامه داد.


شهید تختی نژاد مقطعی را در سپاه شهرستان های بندر خمیر و قشم خدمت نمود و بعد از آن دوران خدمتش را به اصرار و علاقه خودش در سپاه قدس گذراند و سرانجام در شب ۱۹ رمضان در سال ۹۷ همزمان با شب لیالی قدر و ضربت خوردن حضرت علی(ع) در سوریه در دفاع از حرم حضرت زینب(س) به دست نیروهای تکفری به فیض عظیم شهادت نائل شد.


برپایه این گزارش؛ در این آیین انگشتری متبرک سردار شهید قاسم سلیمانی به پدر شهید خلیل تختی نژاد اهدا شد.


گفتنی است کنگره بین المللی امام سجاد(ع) از ۹ سال پیش همه ساله به همت ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد هرمزگان و با همکاری ادارات و نهادهای استان و ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور، مجمع جهانی اهل بيت. سازمان فرهنگ و ارتباطات‌ و جامعه المصطفی از ۱۲ تا ۲۵ محرم همزمان سالروز شهادت سید الساجدین امام سجاد(ع) و با حضور اندیشمندان مسلمان و سایر ادیان برگزار می شود

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها