با ما ارتباط برقرار کن

یادداشت و تحلیل

جهان در صنعت چاپ هفت شهر عشق را گشت

منتشر شده

روی

غلامعباس شمس الديني

تجارت جنوب

از يازدهم شهريور ۱۳۸۲که روز ملي صنعت چاپ در تقويم کشورمان به ثبت رسيد . کارشناسان واهل فن بيشتر روي صنعت چاپ در ايران ومقايسه آن با کشورهاي پيشرفته اين صنعت در جهان توجه کردند و تنها نتيجه اي که عايد شان شد ، حسرتي است که فاصله اين صنعت در ايران با ملل صاحب نام اين عرصه بيشتر  نمايان مي شود . ايران که در حقيقت در اين عرصه تاريخي قابل تحسين دارد متاسفانه قافيه را به ديگران باخته است .از زمان هخامنشيان که مهرهاي سلطنتي ذيل احکام و فرامين حکومتي حک شد .از دوره امپراتوري گيخاتوخان پسر اباقاخان مغول که واژه چاپ وارد زبان  فارسي شد و پول چاو و کااو منتشر گرديد اميدوار بوديم که صنعت چاپ در ايران همپاي کشورهاي صاحب نام رشد کند.

حتي وقتي در زمان عباس ميرزاي نايب السلطنه حاج زين العابدين و نوه هايش در تبريز دستگاههاي چاپ را از ترکيه به ايران آورده و با چهل گاو ميش آنرا به تبريز انتقال دادند شعف و شادماني ايرانيان بيشتر گرديد  .البته اين روند همچنان با بارقه هاي اميد همراه بود .اما هرچه جلوتر رفتيم نااميدي بر اين صنعت مستولي شد. با ظهور و توسعه دانشگاهها و مراکز آموزشي،تنوع منابع،تکثر روزنامه ها و نشريات ،افزايش جمعيت لازم التعليم ،گسترش نهضت سواد آموزي انتظار مي رفت روند پيشرفت صنعت چاپ در ايران هم به سرعت ومتوازن با تقاضا طي طريق نمايد . اما متاسفانه اين اتفاق برعکس شد .در حاليکه آمريکا،آلمان،ژاپن،ايتاليا،انگلستان،هند،اندونزي و چين نبض بازار جهان را در اختيار خود گرفته اند ،ايران براي حرکت به سوي پسرفت در صنعت چاپ گوي سبقت را از عقب مانده ترين کشورهاي جهان ربوده است.

انوميس زنه فلدر در سال ۱۷۹۶ چاپ سنگي يا ليتوگرافي را به ثبت رساند و هنوز چند سالي از ثبت آن نگذشته بود که آلويس سفندلر از روسيه اين فناوري را وارد ايران کرد لذا طبيعي است که انتظار داشته باشيم کشورمان در اين صنعت در رده برترين هاي جهان باشد .ولي اين اتفاق نيفتاد.در حالي که پيشگامان صنعت در جهان از چاپ سنتي برجسته ،سنگي،ليتوگرافي و روي صفحه نمايش عبور کرده و دستاوردهاي نويني در انواع چاپ افست ،فلکسو،گراور و ديجيتال به جهان عرضه مي کنند ،در حالي که دستگاه اسپيد مستر lx105 تجربه حيرت آور ۱۶ميليون برگ چاپ در ۴ماه را معرفي مي کند صاحبان صنايع چاپ در ايران با دستگاههاي فرسوده وکهنه نگران آينده هستند .در هرمزگان وضع به مراتب تاسف بار تر از مناطق ديگر کشور است.

از سال ۱۳۳۵ که گامبرون استارت را در استان زد و بعد از مدتي تعطيل شد تا به امروز قريب به ۵۰چاپخانه افست ،ديجيتال،سيلک و صحافي پابه عرصه وجود نهاده اند اما هنوز اتحاديه آنان با مهرسازان و تايپ و تکثير ذيل يک  نام قرار دارند و اهالي اين صنعت از يک اتحاديه مستقل بي بهره هستند.دستگاههاي چاپ افست وليتوگرافي در هرمزگان به نسبت تهران و استانهاي برخوردار ،پيشرفته نيستند ،براي تعمير و نگهداري دستگاههاي موجود بايد چندين برابر مرکز هزينه کنند .چاپخانه هاي هرمزگان از نيروي ماهر و متخصص کم بهره اند به همين خاطر بايد چندين برابر هزينه استخدام و جذب نيروي ماهر نمايند ،ادارات ،دستگاههاي دولتي و خصوصي و شرکت هاي معظم مستقر در استان سفارشات خود را به استانهاي ديگر ارسال مي کنند و عملا در رکود و ورشکستي اين صنعت دخيل هستند و متوليان امر که حداقل براي نگارنده مبهم است که متولي اين صنعت کيست در خواب خوش فرو رفته اند.

اين در حاليست که در جهان صنعت چاپ دوبرابر صنعت توريسم يعني هزار ميليارد دلار گردش مالي دارد .اما سهم صنعت چاپ کشور در منطقه کمتر از ۴درصد است.

براستي مشکل صنعت چاپ در کشور و در استان هرمزگان چيست ؟مگر نه اين است که بايد بين عرضه و تقاضا تناسب وجود داشته باشد ؟وقتي دانشگاههاي ما افزايش کمي دارند ,وقتي صنعت رو به گسترش است ،وقتي نويسندگان و مؤلفين رشد اثر دارند ،وقتي جمعيت لازم التعليم رو به فزوني است چرا صنعت چاپ به سمت رکود و ورشکستي حرکت مي کند؟

در سال ۱۳۹۰شوراي سياستگذاري صنعت چاپ شکل گرفت و زماني اندکي از تشکيل آن نگذشته بود که منحل شد .اين به معناي عدم وجود يک متولي و مسؤل در عرصه صنعت چاپ بحساب مي آيد.هر چند دوباره اين شورا فعال شد اما چشم انداز روشني در اين شورا براي آينده صنعت اعلام نشده يا حداقل افکار عمومي مطلع نيست ؟مسئله ديگر متولي صنعت چاپ چرا بايد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي باشد در حالي که صنايع بايد زير نظر وزارت صنعت ،معدن و تجارت باشند .تاکنون استانداردي براي ورود ماشين آلات چاپ اعلام نشده است .لذا فعالان اين بخش هر ماشيني را بدون رعايت استانداردهاو بر اساس سليقه وارد مي کنند .تحريم ها هم درعقب ماندگي اين صنعت تاثير گذار بوده و هستند.

قوانين سنگين ماليات و ماليات بر ارزش افزوده مشکل ديگري است که چاپخانه داران را مستأصل کرده است و دولت بايد در اين راستا معافيت هاي مالياتي را براي فعالان صنعت چاپ در نظر بگيرد.

شوربختانه بايد ظهور چاپخانه هاي دولتي و شبه دولتي را عاملي اثر گذار در نابودي صنايع چاپ ايران محسوب کرد .وقتي رقيب کمترين هزينه و پرداختي را دارد طبيعتاً رقابت نابرابر مي شود  چاپخانه هاي دولتي و شبه دولتي نه ماليات مي پردازند و نه هزينه هاي نيروي انساني و هزينه تعمير و نگهداري دستگاههاي موجود را بر دوش خود دارند وبعبارتي از بيت المال ارتزاق مي کنند وکمر فعالان بخش خصوصي را خميده کرده اند.

کمبود نقدينگي از جمله مشکلات جدي اين صنعت است .بانکها هم در اعطاي تسهيلات به منافع خودشان مي انديشند و هرگز دغدغه رشد صنعت چاپ را ندارند .بديهي در اين آشفته بازار دولتي‌ها و شبه دولتي ها جشن پيروزي برپا کنند .هر چند اين پيروزي نيست و شکست صنعتي با پيشينه تاريخي فاخر در کشور است .کمبود نقدينگي از يکسو و ناتواني در کسب دانش نوين اين بخش ،عدم وجود تجهيزات و تکنولوژي روز دنيا از سوي ديگر کور سوي اميد را در نزد صاحبان صنعت چاپ کمرنگ و کم فروغ تر کرده است . متأسفانه کاهش سطح مطالعه و استقبال از کتب و نشريات کاهش چاپ را در پي داشته است و بايد جدا تمهيداتي انديشيده شود.

در حاليکه در کشورهاي جهان نيروهاي متخصص در مراکز آموزش عالي تربيت مي شوند در کشور ما صنعت چاپ با تهديد جدي کاهش نيروي متخصص روبرو ست .البته موارد ديگري هم وجود دارد که صنعت چاپ را در ايران و در هرمزگان به شدت تحت تأثير قرار داد ه و انتظار مي رود که دولت به کمک اهالي اين صنعت ،با همراهي کارشناسان و متخصصان بيايند .ما پتانسيل موفقيت را داريم .ايران اگر مي خواهد در گردش مالي بيش از هزار ميليارد دلاري سهيم باشد بايد طرحي نو در اندازد .نه اينکه رقبا و همسايگان هفت شهر عشق اين صنعت را بپيمايند و ما هنوز اندر خم يک کوچه اش باشيم . با همه اين احوال سالروز ملي صنعت چاپ را خدمت صاحبان صنعت در کشور و استان هرمزگان تبريک عرض ميکني.

 

اخبار شهرستانها

رویا به حقیقت پیوست

مطالبه و آرزوی دیرینه ساحل نشینان به عمل پیوست

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، سال‌ها غبار معیشتی ساحل نشینان و لنج داران که با استرس و نگرانی در خصوص کالاهای ملوانی مواجه بودند، در زمانی که ویروس کرونا عرصه را بر معیشت مردم تنگ کرده بود و سفاران زحمتکش استان هرمزگان معیشت خود را از دست داده و با مشکلات شدید اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کردند ، با همت و درایت استاندار سختکوش و مجمع نمایندگان استان هرمزگان بویژه وکلای مردم شریف شرق و غرب هرمزگان مطالبه و آرزوی دیرینه ساحل نشینان به عمل پیوست.

مردم ساحل نشین از اوایل انقلاب در دفاع مقدس و حماسه های ملی پیشتاز بوده ، اما سالها و بویژه در این ایام و در شرایط تورمی نفس‌گیر چشم انتظار حمایت دولتمردان و وکلای خود در خانه ملت بودند که این مطالبه با همت همتی سکان دار هرمزگان و مجمع نمایندگان هرمزگان بویژه رئیسی و جباری محقق شد.

لنج‌ها و لنجداران بنگاه‌های زودبازده و چرخ محرک بنادرند که بدون هیچ تسهیلاتی صد‌ها هزار شغل ایجاد کرده اند و قطعا این گام استوار به سود اقتصاد و معیشت ساحل نشینان خواهد بود.

یقیناً در این برهه از زمان که کشور درگیر مشکلات اقتصادی است، چنین دستوالعمل هایی می‌تواند در توسعه اقتصادی و معیشتی دولت و ملت نقش آفرین باشد، زیرا در این دوره کشور ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند حمل و نقل دریاییست و باید موانع مربوط به این کار از طرف مقامات برداشته و فعالیت لنج‌ها از سر گرفته شود.

وظیفه خویش میدانم از نماینده عالی دولت در هرمزگان دکتر فریدون همتی و مجمع نمایندگان استان جهت احقاق حق و عملی نمودن مطالبه دیرینه ساحل نشینان و رفع مشکل توقف لنج‌ها با ذکر حديث شريف « من لم يشكر المخلوق لم يشكر الخالق » به پاسداشت همت چشمگیر و خدمت ارزنده اتان  که با اتکا به خداوند متعال، تعهد و اخلاص حاصل گردید تقدیر و تشکر کنم.

 از خداوند متعال توفیقات روزافزون توأم با سعادت و سلامتی و نیک فرجامی را برایتان مسئلت دارد.

باتقدیم احترام

کامران آتین

ادامه ی خواندن

اجتماعی

نگاه دستگاه‌های خدمات رسان به شهرک پیامبر اعظم کمتر از نقاط دیگر است

منتشر شده

روی

به وسیله

یادداشت

بالا بودن هزینه رفت و آمد برای ساکنین شهرک پیامبر اعظم از یک طرف و کم توجهی به این بخش از شهر سبب شده است نگاه دستگاه های خدمات رسان به این ناحیه کمتر از بخش های دیگر باشد. شاید اجرای کاربری های مسکونی و مسکوک ماندن سایر کاربری ها از سوی دیگر این شهرک را صرفا به محل سکونت تبدیل کرده است و برای  خانواده ها و کودکان ساکن در این شهرک اقدامی کارگشا صورت نگرفته است.

بهتر است با این جمله متن را ادامه بدهیم که شهرک پیامبر اعظم در سال ۱۴۱۰ صرفا یک محله ای است که باید همچون بقیه بافت های فرسوده شهر بندرعباس به دنبال حل مشکلات ساکنین اش مطالبه گری کرد.

کمبود فضاهای سبز به نسیت سرانه، نداشتن پارکینگ در مجتمع ها، عدم اجرای شبکه انتقال روان آبها به خارج از شهرک و خاموشی مطلق معابر میانی این شهرک نوساز و به اصطلاح مهر را به مکانی تبدیل کرده که بی مهری اش ساکنین را عذاب می دهد.

چندی است که مشکلات معیشتی ساکنین و نیز شرایط خاص شیوع بیماری کرونا خانه نشینی ساکنین را به همراه داشته و این مجتمع های سر به فلک کشیده و بدون روح علاوه بر درد بیماری کرونا سوهان روح نیز شده است.

کودکان هم بعد از اینکه از برنامه شادشان آزاد می شوند حتی در مجتمع های خود نیمکتی را هم ندارند که به یاد مدارس از پشت ماسک لبخندی از مهر را به هم کلاسی هایشان هدیه دهند.

خانم های خانه دار هم گلایه هایی دارند که اگر پای صحبتشان بنشینی تازه متوجه خواهی شد که نداشتن همین اندک امکاناتی نظیر مجتمع های فرهنگی و هنری، کتابخانه یا زمین های ورزشی سبب شده فرصت گردش های خانوادگی شان به ماندن در خانه تبدیل شود.

درست است که شیوع بیماری کرونا موجب شده است بسیاری از تعاملات اجتماعی و هم نشینی ها کاهش یابد اما فراموش نکنیم که خطر های روانی و اجتماعی ماندن افراد در منزل و نداشتن مکانی برای تخلیه هیجانات کودکان به خصوص در محلات کم برخودار نظیر شهرک پیامبر اعظم تبعاتی را به همراه خواهد داشت که جبرانش سخت و هزینه بر خواهد بود.

شاید یکی از مشکلاتی که باعث عقب افتادن توسعه متناسب با برنامه در شهرک پیامبر اعظم شده است کمبود نظارت بر اجرای صحیح برنامه های شهری بوده و گاهی نیز به واسطه کم اعتباری دست آوردن در برنامه موجب شده آن چیزی که برای شهرک پیامبر اعظم روی نقشه طراحی شده است با آنچه که اکنون در واقعیت می بینیم تفاوت زیادی داشته باشد.

همچنین صبر بی دلیل مسئولین در حال حاضر برای توجه به این شهرک جهت واگذاری خدمات شهرک به شهرداری و نیز سرعت حلزونی تکمیل نیازهای ساکنین رغبت مشارکت ساکنین را نیز گرفته به نحوی که برخی مجتمع ها با اینکه تحویل پروژه در آنها از ناحیه پیمانکار انجام شده است اما مشکلاتی را دارند که کیفیت زندگی ساکنین را کاهش داده است.

با ذکر همه این مطالب برخی مجتمع ها حتی از امکانات جزئی نظیر پارکینگ، سیستم اطفاء حریق بلوک، اسانسور یا حتی آسفالت محوطه محروم هستند که لازم است مدیریت و معاونین مسکن و شهرسازی استان به طور مرتب و هفتگی با مردم این شهرک چهره به چهره گفت و گو نماید و این دیدارها را با مراجعه به مجتمع ها انجام دهند تا علاوه بر دیدن وضع موجود تصمیمی برای رفع مشکلات جزئی این مجتمع ها نیز گرفته شود.

ادامه ی خواندن

یادداشت و تحلیل

معاون اول رییس جمهور به بندرعباس سفر کرد/ سفری که ره آورد بزرگی برای هرمزگان داشت

منتشر شده

روی

به وسیله

بهره برداری از بیمارستان تا بنگاه های اقتصادی بزرگ در تحریم ها

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، معاون اول رییس جمهور روز گذشته  به همراه وزرای راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، رییس کل بانک مرکزی و رییس بنیاد مستضعفان به منظور افتتاح و بازدید از چند طرح و پروژه مهم در حوزه صنعت و بهداشت و درمان به بندرعباس سفر کرد.

دکتر اسحاق جهانگیری در این سفر یک روزه فاز دوم فولاد سازی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش و بیمارستان فوق تخصصی زنان و زایمان شریعتی بندرعباس و ۱۲ طرح دریایی و بندری در استان هرمزگان را به بهره برداری رساند

وی همچنین از مجموعه بندر و گمرک شهید رجایی بندرعباس بازدید و در جلسه بررسی مسائل گمرکی حاضر شد و در ادامه این سفره یک روزه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان هرمزگان و تبیین برنامه های دولت برای تحقق جهش تولید شرکت کرد.

برای آشنایی با مشخصات پروژه فاز دوم فولاد سازی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش که با حضور معاون اول رییس جمهور افتتاح شد باید گفت: این پروژه با سرمایه گذاری ۳۱۱ میلیون یورو از سوی بنیاد مستضعفان، اجرایی شده است.

با بهره برداری از این فاز، ۱.۲ میلیون تن به ظرفیت تولید شمش در کشور و شرکت فولاد کاوه جنوب کیش اضافه شد و ظرفیت تولید در این شرکت به سالانه ۲.۴ میلیون تن شمش فولادی رسید.

با راه‌اندازی فاز دوم فولاد کاوه جنوب کیش در سال جهش تولید و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، برای نخستین بار در کشور یک خط تولید فولادی، به صورت کامل، به دست متخصصان ایرانی انجام شد.

احداث فاز دوم فولادسازی شرکت فولاد کاوه، اشتغال مستقیم و غیر مستقیم فعلی این کارخانه را به دو برابر افزایش داده است و با راه اندازی این واحد صنعتی برای ۸۰۰ نفر بصورت مستقیم و برای ۶۴۰۰ نفر بصورت غیرمستقیم اشتغال زایی شده است.

معاون اول رئیس جمهور همچنین در سفر به بندرعباس، با حضور در مجتمع بندری شهید رجایی، ضمن بازدید از پروژه فاز سوم طرح توسعه مجتمع بندری شهید رجایی، روند اجرای این پروژه مهم و راهبردی را بررسی کرد.

دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در این بازدید که با همراهی دکتر فریدون همتی استاندار هرمزگان و مهندس محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی انجام شد، با توضیحات مهندس محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، در جریان آخرین وضعیت اجرای پروژه فاز سوم طرح توسعه مجتمع بندری شهید رجایی، قرار گرفت.

اجرای پروژه مهم و استراتژیک فاز سوم طرح توسعه مجتمع بندری شهید رجایی به عنوان پروژه اقتصاد مقاومتی اولویت دار از اواخر اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ آغاز شد.

ارتقاء جایگاه بندر کانتینری شهیدرجایی در رقابت با سایر بنادر منطقه، افزایش اسمی تخلیه و بارگیری ترمینال کانتینری از ۶,۳ میلیون TEU به ۸,۴ میلیون TEU برای پهلوگیری شناورهای با ظرفیت ۱۸۴۰۰ TEU و تناژ ۱۸۵۰۰۰ DWT، احداث سه پست اسکله به طول ۱۴۰۰ متر، لایروبی حوضچه شماره ۳ تا ترانزیت تقریبی ۱۷,۵- نسبت به CD به حجم تقریبی ۴ میلیون متر مکعب، خاکبرداری و محوطه سازی و تاسیسات زیربنایی و روبنایی با سطح تقریبی ۱۱۳ هکتار و ساختمان های مورد نیاز و نیز حفاظت ساحلی و اقدامات لازم به طول تقریبی ۱۱۰۰ متر از جمله اهداف تبیین شده برای پروژه فاز سوم طرح توسعه مجتمع بندری شهیدرجایی است.

همچنین طی سفر یک روز معاون اول رییس جمهور ۱۲ طرح دریایی و بندری در هرمزگان به بهره‌برداری رسیدند از جمله این طرح ها می توان به پایانه ترانزیت و صادراتی، احداث مخازن نگهداری فرآورده های نفتی، احداث ۱۲ پست اسکله شناور گردشگری در ۶ نقطه تعیین شده از سواحل استان، نوسازی اسکله ۱۶ تا ۲۰ بندر شهید رجایی، نوسازی خطوط ریلی خط ۴ راه آهن بندر شهید رجایی و تحویل و بهره برداری از یک فروند بارج جمع آوری آلودگی و قایق تناب گیر اشاره کرد.

گفتنی است، این  طرح های دریایی بندری استان در مجموع با سرمایه گذاری ۱۴۰۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی مستقیم برای ۳۱۲ نفر، راه‌اندازی شده‌اند.

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی زنان و زایمان دکتر شریعتی بندرعباس، از جمله پروژه های مهم و با اهمیت بحش بهداشت و درمان استان است که با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به بهره برداری رسید.

بیمارستان شریعتی بندرعباس با زیربنای ۱۰ هزار و ۶۶۰ متر مربع در دو طبقه ساخته شده است.برای ساخت این بیمارستان  که ۱۳۰ تخت بیمارستانی دارد ۱۳۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

بخش‌های این بیمارستان دانشگاهی شامل اورژانس، ۵ اتاق عمل مجهز، بخش‌های زنان، زایمان، مراقبت‌های ویژه، بستری و نوزدان، آزمایشگاه، رادیولوژی و کلینک تخصصی و فوق تخصصی است که با راه اندازی بیمارستان فوق تخصصی زنان و زایمان دکتر شریعتی بندرعباس برای ۲۳۷ نفر پزشک، پرستار، نیروی خدماتی و اداری شغل ایجاد شد.

معاون اول رییس جمهور در پایان سفر یک روزه خود و در  جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان هرمزگان*، گفت: اقتصاد استان هرمزگان دریامحور است و بخش بزرگی از اقتصاد ایران نیز می تواند متکی به دریا باشد لذا با توجه به ظرفیت های استان بایستی تمرکز اصلی در این استان و استان های ساحلی روی اقتصاد دریامحور باشد.

دکتر اسحاق جهانگیری اظهار داشت: شرایط کشور شرایطی سخت و دشوار است اما امیدوار هستیم به فضل الهی بتوانیم از این شرایط با سربلندی عبور کنیم.

دکتر جهانگیری با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد شهدا و ایثارگران خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس همواره بحث از بمباران، تعداد شهدا و تعداد مجروحین بود و همه از حمایت های کشورهای خارجی از عراق سخن می گفتند.

معاون اول رییس جمهور افزود: در آن دوران ملت ایران در یک طرف و همه دنیا در طرف دیگر بود اما با روحیه و درک مشترک از شرایط همه به این باو رسیدند که باید در مقابل این مشکلات ایستادگی کنند.

دکتر جهانگیری با یادآوری اینکه اکثر کشورهای منطقه هر چه داشتند در اختیار صدام قرار می دادند، گفت: البته ملت ایران همواره با بزرگواری از این مسایل عبور کرده و به جهت آنکه این کشورها همسایه ما بوده اند، از خطای آنها چشم پوشی کردیم شاید خودشان بعداً این اشتباهات را جبران کنند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: هدف دشمنان در جنگ تحمیلی این بود که اگر نتوانند ایران را تجزیه کنند حداقل بخشی از ایران را جدا کنند.

دکتر جهانگیری تصریح کرد: ‌آنچه اجازه نداد دشمنان به اهداف خود برسند ایستادگی مردم و همدلی مسئولین بود و همه روی یک موضع ایستادند و اختلافات داخلی را کنار گذاشتند. اینها درس هایی از دوران دفاع مقدس است که باید همواره در کشور از آن استفاده کنیم و بدانیم که راه عبور از بحران ها و مشکلات همدلی و انسجام است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به تحریم های ظالمانه و اینکه این تحریم ها پس از توافقات بر ما تحمیل شد، خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای منطقه به خصوص سعودی ها تحریک های زیادی در این زمینه انجام دادند و سعی کردند توافق حاصل شده را بر هم بزنند و هدفشان این بود که نظام جمهوری اسلامی ایران را ساقط و یا حداقل ایران را تسلیم کنند.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه مردم ما سختی های فراوانی را تحمل کرده اند، گفت: البته مردم ما نشان داده اند که در مقابل بحران های خارجی مردانه پای کشور ایستاده اند. ایران حوادث بزرگی را در طول تاریخ از سر گذرانده و قطعاً در زمان حمله مغول به ایران نیز عده ای تلاش می کردند که مردم را مأیوس کنند اما مردم ایران با ایستادگی توانستند از بحران های مختلف عبور کنند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه آمریکا در تحریم های ظالمانه مهم ترین منابع درآمدی کشور نظیر نفت، بیمه های بین المللی و کالاهای صادراتی را هدف قرار داده است، خاطرنشان کرد: با اتکا به سیاست های اقتصاد مقاومتی و با استفاده از تجربیات قبلی توانستیم گلوگاه هایی را که ممکن بود دشمن در شرایط تحریم تحت فشار قرار دهد شناسایی و مسدود کنیم.

دکتر جهانگیری گفت: یکی از دستاوردها برای رفع گلوگاه های تحریم، راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس بود که در آن زمان یکی از دغدغه ها نحوه استفاده از میعانات گازی پارس جنوبی بود که اگر امکان استفاده از این میعانات فراهم نمی شود گاز کشور و به دنبال آن برق و آب قطع می شد.

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: پالایشگاه ستاره خلیج فارس ایستادگی کرد و ما حمایت ها و پشتیبانی های لازم را با اختصاص بودجه کافی انجام دادیم تا این مجموعه بزرگ در مدار تولید قرار بگیرد و امروز در تولید بنزین به جایی رسیده ایم که بنزین به یکی از اقلام صادراتی کشور تبدیل شده است.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه به برکت اقتصاد مقاومتی اقدامات مهمی در کشور انجام شده است، اظهار داشت: امروز به واسطه اقداماتی که در عرصه های مختلف انجام شده قادر هستیم بسیاری از نیازهای ضروری خود را تأمین کنیم و در حقیقت واحدها و مدیران تولیدی و صنعتی سعی کردند از دل بحران و تحریم فرصت رشد و شکوفایی اقتصادی به وجود بیاورند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه اقتصاد ایران از حجم بسیار بزرگی برخوردار خواهد شد و از اقتصادهای بزرگ دنیا محسوب می شود گفت: حجم بالای اقتصاد کشور نشان می دهد

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها