×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۶ آذر , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Sunday, 27 November , 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 4 خبر
حکم قطعی سه فعال رسانه ای در استان هرمزگان صادر شد

به گزارش تجارت جنوب آنلاین به نقل از روزنامه ذریا، غلامعباس شمس الدینی اظهار کرد: بواسطه اعتراضات مکرر شکات نسبت به آرای صادره در شعب مختلف و البته اعتراض آنان به صلاحیت دادگاه تقریبا زمان طولانی سپری شد. در حالی که حکم دادگاه بدوی ۱۲دی ماه ۱۳۹۸صادر و ما تبرئه شدیم.

شمس الدینی با اشاره به موضوع شکایت افزود: بواسطه پاسخ به یک مطلب با رعایت ادب و احترام متاسفانه شاکیان برداشت دیگری از پاسخ داشتند. طبق اصل   34قانون اساسی دادخواهی حق مسلم هر فرد است و هر کس می تواند به منظور دادخواهی به دادگاه های صالح رجوع کند. این حق محترم شمرده اما گلایه اینست که بر اساس ماده ۶۹۷قانون مجازات اسلامی، هر کس به هر وسیله به کسی امری را‌صریحاً نسبت دهد یا آن‌ها را منتشر کند که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می‌شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت کند جز در مواردی که‌ موجب حد است به یک ماه تا یک سال حبس و تا (۷۴) ضربه شلاق و یا یکی از آنها حسب مورد محکوم خواهد شد. ما متهم به تهدید، توهین و افشاء اسرار و انتشار اکاذیب شده بودیم که شکات باید صحت آنرا اثبات کنند وحق شکایت برای ما محفوظ خواهد بود.

وی با اشاره به روند پرونده تصریح کرد: ابتدا پس از تحقیقات، شعبه پنجم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بندرعباس قرار منع تعقیب را در نیمه اول دی ماه ۱۳۹۸صادر کرد که با اعتراض شکات روبرو شد و این پرونده در شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری دو شهرستان بندرعباس در تاریخ ۸اردیبهشت ۱۳۹۹مجددا منجر به صدور دادنامه منع تعقیب شد. این بار شکات بحث صلاحیت دادگاه را مطرح و به صدور قرار منع تعقیب اعتراض کردند که در مهر ۱۴۰۰ شعبه پنجم دادگاه تجدید نظر استان با صدور دادنامه موضوع را در صلاحیت دادگاه کیفری دو دانست و مجددا  شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری دو شهرستان بندرعباس حکم قطعی را صادر کرد.

این فعال رسانه ای با گلایه از همکارانی که با طرح شکایت غیر مستدل موجبات  آزار و اذیت را فراهم می کنند، گفت: ما حتی المقدور تلاش کرده ایم پای بند با اخلاق باشیم. دوسال با شرایط کرونایی وقت وزندگی و هزینه صرف کردیم تا از حیثیت خود دفاع کنیم که ما آدمهای دروغگو و شایعه پراکن و تهدید کننده نیستیم. بارها در گروههای مجازی یکی از همین شاکیان گفتند که پرونده شما باز است. در حالی که ما مقید بودیم تا اتمام رسیدگی کوچکترین پاسخی ندهیم. بسیاری از همکاران از ما می پرسیدند چه پرونده ای دارید؟ آیا توهین از این بالاتر؟ آیا ما نمی توانستیم اعاده حیثیت کنیم؟ اما با سعه صدر برخورد کردیم. برای پیگیری همین پرونده حداقل ۶مرتبه مسیر رودان بندرعباس را با وجود کرونا و استرسی که مسافرت داشت طی کردم، شاید به ظاهر طرح شکایتی شده باشد اما تبعات دارد، همسران و فرزندان ما، همکاران، دوستان و آشنایان از ما سئوال می کنند که چه جرمی مرتکب شده اید. پسر کلاس اولی من تا می فهمید نوبت دادگاه دارم گریه می کرد که نرو زندانت می کنند.

وی خاطر نشان کرد: انصاف نیست، اگر چه ما از سر حجب و حیا سکوت کرده ایم اما به نظر من عامل ترکیدن بغض کودکان شدن، عامل زیر سئوال رفتن شأن و حرمت یک انسان شدن، عامل تخریب شخصیت افراد شدن در هیچ دین، آیین، مذهب و مسلکی پسندیده نیست. ما مسلمانیم و دین ما دین رحمت و رأفت است پیامبر می فرماید: تعافوا یسقط الضّغائن بینکم‌از یکدیگر گذشت کنید، تا کینه‌ هاى میان شما از بین برود. این توصیه به خودم است که عامل به فرمایش مولا امیر المومنین باشیم که فرمود: شیئانِ لایوُزَنُ ثوابُهُما: العَفُو و العدلُ.دو چیز است که (عظمت) ثواب آن‌ها قابل ارزیابی نیست: یکی عفو و اغماض و دیگری عدل و انصاف.

شمس الدینی گفت: عفو کنیم تا خدا ما را عفو فرماید این توصیه بزرگان دین ماست بنابراین به احترام رسالتی که بر عهده داریم، به احترام قلمی که می زنیم، به احترام بزرگان و پیشکسوتان رسانه علیرغم اینکه ۲۳ ماه واقعا متحمل مشکلات و سختی شدیم اما با اجازه همکارانم آقای رجایی و خانم باوقار از طرح شکایت و اعاده حیثیت صرفنظر می کنیم تا نشان دهیم ما هرگزشایعه پراکن، دروغ گو، تهدید کننده علیه احدی نیستیم.

وی با اشاره به پرونده های مشابه نیز تصریح کرد: متاسفانه این بدعت خوبی نیست و مشابه همین شکایت ها نیز در مراجع قضایی از سوی همکاران ما طرح شده که عمدتا هم هم نتیجه ای در بر نداشته است. این رویه باید اصلاح شود و ما اهل رسانه هستیم وقتی خودمان همدیگر و نقد هم را تحمل نمی کنیم چگونه انتظار سعه صدر از صاحبان قدرت و ثروت داریم. امیدوارم روزی شاهد پایان  این اختلافات و رویه های ناخوشایند باشیم.

برچسب ها :