×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Friday, 1 December , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 10 خبر
بازسازی مناطق زلزله زده نیازمند کمک های همه نهادهای حمایتی و صنایع است

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، مهدی دوستی در دیدار با مدیرعامل بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با اشاره به اینکه نصب کانکس در مناطق زلزله زده باید به سرعت دنبال شود، اظهار کرد: با توجه به نا ایمن بودن مدارس در روستاهای زلزله زده، باید تا زمان بازسازی و تعمیر مدارس، امکان استفاده از کانکس برای مدارس فراهم شود.
وی افزود : به منظور کمک به مناطق زلزله زده و انجام فعالیت های حمایتی و اجتماعی، تا کنون نزدیک به 40 گروه جهادی در استان اعلام آمادگی کرده اند که فعالیت های آنان رصد و در قالب کارگروه های تخصصی از ظرفیت های آنان استفاده می شود.
استاندار هرمزگان با بیان اینکه خسارت های  زلزله در شهر فین و دیگر روستاهای این بخش با توجه به اینکه این مناطق از محرومیت دیرینه‌ای نیز رنج می بردند بیش از حد تصور است، گفت: بازسازی این مناطق نیازمند کمک همه نهادهای حمایتی، حاکمیتی و صنایع است.
دوستی بیان کرد: با توجه به خسارت انبوه زلزله به منازل مسکونی و زیرساخت های آب، برق و راه و نیز کمبود نقدینگی و منابع مالی در مقطع کنونی، کمک های نهادهای حمایتی و صنایع باید با اولویت بازسازی منازل مسکونی تخصیص پیدا کند و از هزینه‌کرد منابع به صورت جزیره ای پرهیز شود.
وی با اشاره به اینکه با تزریق منابع مالی از سوی دولت، شتاب بازسازی ها بیشتر خواهد شد، گفت: علی رغم کمبود منابع مالی در شرایط فعلی، کار آواربرداری و بازسازی مناطق با استفاده از منابع محدود داخلی استان همچنان ادامه دارد و روند اجرایی پیشرفت مناسبی دارد.
سعید سلیمانی مدیرعامل بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نیز در این دیدار با اشاره به حساسیت ویژه رییس ستاد اجرایی فرمان امام در خصوص کمک به آسیب دیدگان بلایای طبیعی، گفت: مشارکت در بازسازی مناطق آسیب دیده از زلزله یکی از مأموریت اصلی این نهاد است و همه ظرفیت ها برای کمک به مردم بسیج شده است.
وی افزود: هم اکنون در استان هرمزگان شبکه ای از رابطان جهادی وجود دارد که به ویژه در مواقع بحران در سطح شهرها، روستاها  و محلات فعالیت می کنند.
مدیرعامل بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، بهره برداری از ظرفیت گروههای جهادی و جریان های مردمی را مورد تأکید قرار داد و با اشاره به برپایی رزمایش های مواسات و همدلی به عنوان نمونه موفق فعالیت های جهادی، گفت: پشتیبانی و حمایت از گروه های جهادی یکی از مهمترین وظایف این نهاد است که با استفاده از این سرمایه های اجتماعی علاوه بر تلاش برای گره گشایی از مشکلات مردم، فعالیت های تبلیغی و معرفت افزایی نیز در دستور کار این گروه ها قرار دارد.
سلیمانی با بیان اینکه هم اکنون 35هزار گروه جهادی در سراسر کشور به صورت رسمی در سامانه این بنیاد ثبت نام کرده اند و هم اکنون در حال آموزش و ساماندهی در رسته های تخصصی هستند، خاطرنشان کرد: تخصصی شدن حمایت های گروه های جهادی یکی از عوامل افزایش بهره‌وری و خدمات بیشتر به مردم است.
منوچهر دانشمند مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هرمزگان نیز با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص جبران بخشی از نیازها در مناطق زلزله زده، گفت: بر اساس ارزیابی انجام شده توسط بنیاد برکت، ساخت مدارس در مناطق زلزله زده نیازمند  28میلیارد تومان اعتبار است.
وی، تهیه و توزیع بسته های معیشتی 72 ساعته و هفتگی، اعزام تیم های پزشکی جهادی و استقرار کاروان سلامت با امکانات کامل پزشکی و خدمات دارویی رایگان را از دیگر اقدامات ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هرمزگان در زلزله اخیر عنوان کرد و افزود: سفارش ساخت و توزیع کانکس به ویژه برای مدارس روستاهای زلزله زده در دستور کار قرار دارد و به زودی بخشی از آن در بین مناطق توزیع می شود.
دانشمند، مشارکت در توانمندسازی اقتصادی، توسعه کارآفرینی و اشتغال‌زایی با اجرای دوهزار و 531 طرح اقتصادی را از جمله اقدامات انجام شده توسط بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در استان هرمزگان عنوان کرد و گفت: با اجرای طرح های بنگاه محور، اجتماع محور و تسهیلات محور، برای هفت هزار و 674نفر در هرمزگان اشتغال ایجاد شده است.
وی، اجرای 381 پروژه عمرانی و زیربنایی به ارزش 752 میلیارد ریال را از دیگر اقدامات این بنیاد برشمرد و افزود: این پروژه ها شامل احداث 63 مدرسه، 48 مسجد، 229 واحد مسکونی و 41 پروژه عمرانی دیگر ازجمله مرکز بهداشت، حسینیه، حوزه علمیه، خانه عالم و… بوده است.
تدوین سند توسعه جزیره قشم و شهرستان بشاگرد و اجرای طرح پیشرفت و آبادانی این مناطق به عنوان مناطق هدف بنیاد برکت در هرمزگان، پایدارسازی اشتغال ایجاد شده با حمایت از طرح‌های اقتصادی مشارکتی و ایجاد و تکمیل زنجیره تولید طرح‌های اشتغال‌زایی اجتماع محور از طریق شبکه مجریان و تسهیل‌گران،  کمک به توسعه و تقویت بازاریابی و فروش محصولات طرح‌های اشتغال زایی اجرا شده، اجرای 700 پروژه عمرانی و زیربنایی، پوشش بیمه‌ای کلیه منازل روستایی استان در مقابل حوادث با همکاری استانداری هرمزگان و از طریق شرکت کارگزاری رسمی بیمه برکت نیز از جمله اهم اقدامات در حال انجام توسط بنیاد برکت در استان هرمزگان است که دانشمند در این نشست به آن اشاره کرد.
در پایان نشست امروز، استاندار هرمزگان و مدیرعامل بنیاد احسان، بر هم افزایی امکانات با اولویت آواربرداری و بازسازی منازل مسکونی آسیب دیده تأکید کردند.

برچسب ها :