×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۱۳ بهمن , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Thursday, 2 February , 2023  .::.  اخبار منتشر شده : 4 خبر
بیش از ۱۲۰۰ گزارش مردمی پیرامون تخلفات در استان هرمزگان طی سال گذشته ثبت شد

به گزارش تجارت جنوب آنلاین ،معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان هرمزگان گفت: سامانه مردمی سجام آماده دریافت گزارشات جرایم و مفاسد اقتصادی است.

علیرضا احمدی منش با بیان اینکه یکی از آسیب های موجود در هر کشوری، قانون گریزی و تخلف است اظهار داشت: نتیجه قانون گریزی، تولید فساد است و ایجاد فساد مهمترین زمینه برای جلوگیری از پیشرفت در هر جامعه می باشد.

وی در ادامه افزود: بر خلاف تصور عمومی فساد صرفاً مربوط به فساد اخلاقی، اخذ رشوه و اختلاس نمی شود بلکه هر نوع قانون گریزی و سرپیچی از مقررات مانند تخلفات راهنمایی و رانندگی، قاچاق ، ایجاد آلودگی زیست محیطی، احتکار و گران فروشی و دهها مورد از این نمونه نیز نوعی فساد محسوب می گردد.

دبیر شورای پیشگیری از وقوع جرم استان هرمزگان خاطر نشان کرد: گزارش دهندگان فساد و تخلفات به عنوان دیده بانان پیشگیری نامگذاری می شوند و مهمترین مواردی که مد نظر مسئولین امر است محفوظ ماندن هویت دیده بانان می باشد.

وی یادآور شد: دیده بانان می توانند گزارش تخلفات در حوزه های مختلف اعم از محیط زیست، زمین خواری، تغییرکاربری، تصرف غیر قانونی اراضی، فضای مجازی، فساد اداری، مالی و اقتصادی ، تخلفات در حوزه امنیتی و انتظامی و حقوق عامه و … را از طریق این سامانه گزارش دهند.

این مقام قضایی در ادامه گفت: گزارشات از طریق بالاترین مقام قضائی در مرکز و استان به صورت روزانه دریافت ، بررسی و تا حصول نتیجه پیگیری می شوند و دیده بانان می توانند نتیجه گزارشات خود را از طریق همین سامانه رصد و پیگیری نمایند.

احمدی منش تصریح کرد:تمام گزارشات در سامانه سجام بلا استثناء پیگیری می شوند و هیچ گزارشی بایگانی نخواهد شد مگر اینکه گزارشی مستندات کافی را نداشته باشد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود، بیان داشت: بیشترین گزارشات را در دوره همه گیری ویروس کرونا در سال گذشته و شش ماهه اول سال جاری در خصوص عدم رعایت پروتکل های بهداشتی از طریق سامانه سجام دریافت و پیگیری کردیم.

وی در پایان تصریح کرد: در سال گذشته بالغ بر ۱۲۰۰ گزارش مردمی واصل شد که از طریق مراجع مربوطه و با همکاری دادستان های سراسر استان هرمزگان پیگیری و بررسی گردید.

برچسب ها :