با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

مرکز ملی آمار به اطلاعات یک خانوار، ورود پیدا نمی‌کند/ مردم به مرکز آمار ایران بی‌اعتماد هستند

منتشر شده

روی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان با ذکر این نکته که برای یک استنتاج کلی باید از جزء به کل رسید، اظهار داشت: مرکز آمار ایران و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از آمارهای جزئی استنتاج‌های کلی می‌کنند و به اطلاعات یک خانوار ورود پیدا نمی‌کنند؛ برای مثال میانگین بیکاری در جامعه اهمیت دارد نه اینکه کدام خانوار بیکار دارد.

 

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، صالح دریانورد رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هرمزگان در نشست صمیمی  با اصحاب رسانه به مناسبت هفته آمار و برنامه ریزی، ضمن ابراز خوشنودی از حضور فعال جوانان در عرصه رسانه، اظهار داشت: بعضا تحلیل‌ها و مقالات خبرنگاران استان را پیگیری می‌کنم که پیشرفت و کیفیت در کار این افراد به وضوح مشهود است و بعضاً توان رقابت با خبرنگاران در سطح ملی را دارند.

صالح دریانورد با بیان این نکته که در هفته آمار و برنامه‌ریزی طرح‌های مختلفی در حوزه آمار اجرا خواهد شد، گفت: اطلاعات و داده‌هایی تولید و جمع آوری می شود که این داده‌ها می تواند مبنای تصمیمات عقلانی و خردمندانه باشد.

وی افزود: این سرشماری‌ها که اطلاعات آحاد جامعه را از هر حیث جمع‌آوری می‌کنند در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مدیریت می‌شوند و در سطح جامعه مورد پژوهش قرار می‌گیرند و عموماً مبنای تهیه و تدوین برنامه‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی استان نیز می‌باشند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان با بیان این نکته که برای تدوین برنامه‌ای در راستای حل مشکلات دانش‌آموزان استان، باید بدانیم که چند دانش‌آموز در استان وجود دارد و جمعیت این تعداد تا سالیان آینده به چه مقدار خواهد رسید، تصریح کرد: این برنامه هنگامی می‌تواند یک برنامه علمی و تاثیرگذاری باشد که داده‌های جمع آوری شده در حوزه آمار واقعی و غیر سوری باشند.

دریانورد با بیان این نکته که آمار یک علم است و به هیچ عنوان آمار سازی صورت نمی‌گیرد، بیان کرد: شیوه هایی که در حوزه آمار استفاده می‌شود عموما شیوه‌های علمی است که مبنای جمع‌آوری داده‌ها قرار می‌گیرند و این داده‌ها بر اساس علم آماری جمع‌آوری می‌شوند.

وی با بیان این نکته که عملی که در حوزه مرکز آمار ایران و در حوزه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان صورت می‌گیرد دارای اعتبار علمی است، اذعان کرد: مرکز آمار ایران یک مرکز اداری و یک مرکز سیاسی نیست بلکه یک مرکز ملی جمع‌آوری داده است که فارغ از تفکرات سیاسی که ممکن است در سطح جامعه سیال باشد و نوسان داشته باشد، مرکز آمار ایران در مقاطع مختلف همواره کار خود را انجام داده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان با ذکر این نکته که مرکز آمار ایران همواره مستقل عمل کرده است، خاطر نشان کرد: داده‌های مرکز آمار ایران پایه تصمیم‌گیری‌های کشوری و همچنین تفسیر و تحلیل وضعیت کشور است.

دریانورد بیان داشت: رسانه‌ها و فعالان در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی از این آمار در مقالات و تحلیل‌های خود استفاده می‌کنند و حتی پژوهشگران در دانشگاه‌ها نیز در پژوهش‌های خود از این آمار استفاده می‌کنند و به این آمار استناد می‌کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان با بیان اینکه مرکز جمع آوری داده در هر کشوری وجود دارد، تصریح کرد: حتی کسانی که نقدهایی به سیاست دولت دارند به تنها آماری که استناد می‌کنند، آمار مرکز آمار ایران یا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

دریانورد با ذکر این نکته که مرکز ملی جمع‌آوری داده در هر کشوری وجود دارد، خاطر نشان کرد: در مقیاس کوچکتر یعنی استان، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی وظیفه جمع‌آوری داده را انجام می‌دهد و در واقع سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بازوی مرکز آمار ایران در حوزه جمع آوری اطلاعات در استان است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان با اشاره به این نکته که مرکز امار ایران به دنبال نوین سازی شیوه جمع اوری داده است، اذعان کرد: نظام جمع آوری داده نیاز به بازبینی و استفاده از شیوه‌های نوین دارد تا شیوه‌های جمع‌آوری داده در مقاطع زمانی مختلف را به یک جمع‌آوری داده مستمر و پیوسته تبدیل ‌کند.

دریانورد ادامه داد: در واقع آمارها باید ثبتی محور باشند و ما بتوانیم هر زمان تغییرات داده را ثبت کنیم و در سطح جهانی این اطلاعات پخش شوند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان اظهار داشت: در بحث جمع‌آوری آمار، تنها متدولوژی، بکارگیری روش‌های علمی و استفاده تجهیزات نوین کافی نیست.

دریانورد افزود: بخش مهمی که در انتقال داده ها اهمیت دارد مردم است؛ یعنی مردم باید به مراکز جمع‌آوری آمار اعتماد بکنند و آمار را به مرکز آمار ایران و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی منتقل کنند ولی متاسفانه مردم در بسیاری از موارد اعتماد نمی‌کنند.

وی ادامه داد: بعضی از مردم اهمیتی برای جمع‌آوری داده قائل نیستند، چون متوجه ابعاد داده غلط نیستند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان با بیان این نکته که ضرورت برنامه‌ریزی، داده است، گفت: داده‌ها در یک تصمیم‌گیری کلی مورد استفاده قرار می‌گیرند و هیچ داده‌ای به طور شخصی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

دریانورد با ذکر این نکته که برای یک استنتاج کلی باید از جزء به کل رسید، ادامه داد: مرکز آمار ایران و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از آمارهای جزئی استنتاج‌های کلی می‌کنند و به اطلاعات یک خانوار ورود پیدا نمی‌کنند؛ برای مثال میانگین بیکاری در جامعه اهمیت دارد نه اینکه کدام خانوار بیکار دارد.

وی افزود: از رسانه‌ها انتظار داریم که بین ما و مخاطبین در ترویج فرهنگ آماری شفاف‌سازی کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان گفت: اگر اطلاعات در کشور به صورت واقعی جمع‌اوری شود در نتیجه در برنامه‌ریزی‌ها نیز اطلاعات واقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در نتیجه آن خروجی بهتر می‌شود و تغییرات نیز قابل ارزیابی خواهد شد.

دریانورد اذعان کرد: خروجی پژوهش‌های فرهنگی و اقتصادی هنگامی می‌تواند واقعی باشد که آمارها، آمارهای درستی باشد.

وی با ذکر این نکته که یک مرکز  ملی مدیریت، جمع‌آوری و تولید این داده‌ها در کشور وجود دارد، اظهار داشت: این مرکز باید خودش را مبری از جریان‌های سیاسی بداند و صرفا نگاهی ملی به مساله داشته باشد و خالص‌تر از مسائل جناحی فعالیت کند تا داده‌های آن در هر دورانی مبنای قضاوت قرار بگیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان با بیان این نکته که دستگاه‌های جمع‌آوری داده دستگاه‌های فرابخشی، فرا زمانی و فراسیاسی هستند تصریح کرد: دستگاه‌های جمع‌آوری داده بر اساس منافع ملی شکل گرفته‌اند و تفسیر آمارها از دید هر شخص، اصل آمارها را تغییر نخواهد داد و نمی‌توان آن را انکار کرد.

دریانورد در خصوص حوزه برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریز استان هرمزگان گفت: یک بخش از وظیفه برنامه ریزی، بودجه‌ریزی برای برنامه یکساله است در واقع گام‌های اولیه برای رسیدن به اهداف بزرگتر در بعد زمانی دورتر است.

وی افزود: در کشور ایران برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی پنج ساله است و در واقع بودجه یکسال از برنامه پنج ساله، تامین می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان با اشاره به این نکته که برنامه‌های دراز مدت‌تری نیز وجود دارد، تصریح کرد: طرح آمایش سرزمینی برنامه‌ای است که در استان هرمزگان تدویین شده است و دانشگاه هرمزگان مجری این طرح است.

دریانورد با بیان اینکه طرح آمایش سرزمینی یافته‌های خوبی خواهد داشت، افزود: این طرح یک تصویر فضایی از چشم‌انداز ۲۰ ساله استقرار جمعیت در استان را نشان می‌دهد و یک راهبرد و استراتژیک برای استقرار صنایع بوده و استقرار فعالیت‌ها در استان بوده است.

وی اظهار داشت: کارشناسانی که در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هرمزگان  فعالیت دارند اگرچه افراد دارای نامی نیستند اما از صاحب نظران این حوزه محسوب می‌شوند و بسیاری از اقداماتی که در استان صورت می‌گیرد در حوزه این کارشناسان است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان تصریح کرد: مقایسه زمانی این آمارها، اطلاعات بسیار مناسبی را برای استان به دست می‌دهد.

دریانورد در خصوص نحوه محاسبه نرخ بیکاری گفت: در سرشماری‌ها باید به تک تک مردم استان برای محاسبه نرخ بیکاری مراجعه ‌شود اما امکان مراجعه به تمام مردم استان هرمزگان به صورت ماهانه وجود ندارد.

وی ادامه داد: در آمار در این مواقع از روش نمونه گیری استفاده می‌شود به این صورت که تعدادی از مردم به روش علمی انتخاب می‌شوند و نتایج بدست آمده به کل جامعه تعمیم داده می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان اذعان کرد: مرکز  آمار ایران از روش‌های سازمان بین المللی کار استفاده میکند و این روش‌ها در تمام دنیا یکسان است یعنی آمار بدست آمده از این روش‌ها مورد قبول تمام کشورها است؛ اما این بدان معنا نیست که تمامی کشورهای جهان فقط از این روش استفاده می‌کنند.

دریانورد خاطرنشان کرد: سالانه حدود ۲۴۰ قلم کالا مورد رصد قیمت قرار می‌گیرد و میانگین قیمت این اجناس برای محاسبه تورم استفاده می‌شود

اجتماعی

بازنگری و به روز رسانی برنامه های پیشگیری از اعتیاد در دستور کار قرار گیرد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان بر لزوم بازنگری و به روز رسانی برنامه های پیشگیری از اعتیاد، تاکید کرد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، علی رئوفی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان هرمزگان، با تاکید بر اتخاذ تدابیر پیشگیرانه در زمینه اعتیاد، تصریح کرد: با توجه به خسارت های زیانبار اعتیاد به مواد مخدر، اتخاذ اقدامات پیشگیرانه بسیار ضروری است و دستگاه های اجرایی ذیربط امکانات خود را در زمینه پیشگیری از اعتياد به کار گیرند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، افزود: برنامه های پیشگیری از اعتیاد نیازمند بازنگری و به روز رسانی جهت کارآمدی بیشتر است.

رئوفی خاطرنشان کرد: رسانه های جمعی به ویژه صداوسیما با آگاهی بخشی می توانند نقش مهمی در به ثمر نشستن طرح های پیشگیری از اعتیاد، داشته باشند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، اظهار داشت: از ظرفيت سازمان های مردم نهاد (سمن ها) در اجرای برنامه های پیشگیرانه از اعتیاد به صورت ویژه بهره گرفته شود تا برنامه های اجرا شده در این زمینه به اهداف مورد نظر دست یابند.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

کشف محموله ۷۸ هزار لیتری سوخت قاچاق در جزیره قشم

رئیس کل دادگستری هرمزگان از کشف محموله ۷۸ هزار لیتری سوخت قاچاق در جزیره قشم خبر داد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اظهار داشت: با هماهنگی مقام قضایی، مأموران دریابانی قشم پس از شناسایی ۳ عدد مشک حاوی سوخت قاچاق در این جزیره، نسبت به توقیف آنها اقدام نمودند.

مجتبی قهرمانی تصریح کرد: از این مشک های متعلق به قاچاقچیان سوخت، بیش از ۷۸ هزار لیتر گازوئیل کشف و ضبط شده است.

وی ارزش تقریبی سوخت های مکشوفه را ۸۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و در ادامه افزود: بنابر گزارش ضابطین، اقدامات پلیسی به منظور شناسایی و دستگیری عوامل نگهداری این محموله قاچاق، ادامه دارد که نتایج آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین با تأکید بر اینکه ممانعت از قاچاق به ویژه قاچاق سوخت به صورت مستقیم بر بهبود معیشت و اقتصاد جامعه تأثیر دارد، خاطر نشان کرد: دستگاه قضایی استان هرمزگان با عزم جدی خود برای مبارزه با پدیده شوم قاچاق سوخت، اجازه هیچ گونه فعالیت سودجویانه در این خصوص را نخواهند داد.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

وصول راحت مالیات در گرو شناسایی بهتر مودیان مالیاتی است

رییس سازمان امور مالیاتی کشور وصول راحت مالیات را در گرو شناسایی بهتر مودیان مالیاتی دانست و گفت: در مشاغل نیز فرار مالیاتی زیاد است و اگر جلوی فرار در کشور گرفته شود حتی می‌توانیم به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان برسانیم.

منتشر شده

روی

به وسیله

“داود منظور” روز پنج‌شنبه ۳۰ دی ماه در مراسم معارفه سرپرست اداره کل امور مالیاتی استان هرمزگان از کارکنان مالیاتی به عنوان سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی کشور یاد کرد واظهارداشت: در دوره جدید نیز رویکرد این سازمان تحول آفرینی است و تمام تلاش ها باید با این هدف باشد که با بهره گیری از دانش و تجربه کافی از فرار مالیاتی جلوگیری کنیم.

رییس سازمان امور مالیاتی اقدامات مثبت در سازمان امور مالیاتی در استان‌ها را نیز مرهون زحمات و تلاش‌های شبانه‌روزی کارکنان دانست و بیان داشت: پاکدستی و سلامت و تامین سهم خود در تامین مالی بودجه دولت براساس درآمدهای پایدار مالیاتی از جمله اصول مورد تاکید سازمان امور مالیاتی در دوره جدید است.

وی استفاده از داده کاوی در نظام مالیاتی را از سیاست های راهبردی سازمان برشمرد و افزود: در این راستا در تلاش هستیم با ساماندهی و نظارت بیشتر مرکز داده‌ها را گسترش و در اختیار ادارات مالیاتی قرار دهیم تا بتوانند با اطلاعات کافی، مالیات عادلانه تر و دقیقی را وصول کنند.

رییس سازمان امور مالیاتی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: استان هرمزگان به لحاظ ظرفیت به عنوان قطب تجارت و اقتصاد کشور محسوب می‌شود و امیدواریم روزی برسد که این استان به شکوفایی و رونق لازم برسد.

منظور با بیان اینکه کار در استان‌های مرزی و ساحلی از جمله هرمزگان سختی مضاعفی دارد، گفت ارائه آمارهای عملکردی نشان از تحول بزرگی در حوزه امور مالیاتی استان هرمزگان دارد، لذا همکاران این استان می‌توانند با تمرکز بر واحدهای سیستمی به شناسایی مودیان جدید برای وصول مالیات های جدید و جلوگیری از فرار مالیاتی اقدام کمک کنند.

وی در این رابطه به بازدیدهای خود از بخش‌های مختلف اداره کل امور مالیاتی استان و گفت‌وگو با مدیران و کارکنان امور مالیاتی این استان بیان داشت: در واحدهای نرم افزار فن‌آوری، درآمد، مرکز داده‌ها، امور حقوقی، حسابرسی‌ها و هیات‌های حل اختلاف کارهای خوبی انجام شده که همه این ‌ها نشان از تلاش و دغدغه‌مندی کارکنان دارد.

رییس سازمان امور مالیاتی به کارکنان واحدهای امور مالیاتی این استان نیز توصیه کرد: بدون ارجاع پرونده‌ها به هیات‌های دادرسی زمینه وصول و پرداخت مالیات از سوی مودیان را تسهیل کنیم.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور در این مراسم از زحمات شاکر رضا مریدی، مدیر کل قبلی امور مالیاتی استان هرمزکان تجلیل و سید حمید حسینی مقدم را به عنوان سرپرست جدید این اداره کل معرفی کرد.

براساس این گزارش، دکتر منظور پیش از مراسم معارفه با حضور در واحدها و بخش های مختلف هیات حل اختلاف مالیات، فن آوری و اطلاعات، واحد نرم افزار، بایگانی، درآمد، دبیرخانه، مجریان قرار اداره کل امور مالیاتی استان هرمزگان با مدیران و کارکنان این بخش ها از نزدیک آَشنا و در خصوص وضعیت درآمدها، مشکلات و سختی کارها آنها گفت وگو کرد.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها