با ما ارتباط برقرار کن

اقتصادی

نمایندگان متوجه عواقب کارهای خود باشند

برای اولین بار در تاریخ تشکل‌های کشاورزی استان هرمزگان سه تشکل نظام صنفی کشاورزی استان هرمزگان،نظام صنفی کشاورزی شهرستان بندرعباس و خانه کشاورز گرد هم آمدند و در باره با مسائل و مشکلات کشاورزان به بحث و گفت‌ و گو پرداختند.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، دبیر هیات اجرایی خانه کشاورز استان گفت:یکی از بهترین اثراتی که همین گفت و شنودها با مسئولان دولتی داشته است  تصمیم اخیری است که هیات دولت در زمینه تعیین و تکلیف بدهی‌های معوقه‌ی کشاورزان گرفته است،این امر در تاریخ کشاورزی این مملکت بی نظیر است.

“ابوطالب جوادی” ادامه داد: کشاورزی داشتیم که ۵۰۰میلیون با پایه‌ی وام ۱۰۰ میلیون تومان  بدهکار بوده است و با آگاهی از این موضوع احساس کرده است بخشی از مشکلاتش قابل حل خواهد بود،اما در حال حاضر این امر دائما به تغویق می‌افتد و نمی دانم که دلیل آن چیست؟

در همین جلسه فرحناز علوی رییس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی افزود:ما در زمانی می‌توانیم مشتی واحد باشیم که حرفمان یکی باشد متاسفانه بدهی های کشاورزان راه را برای آنان دشوار ساخته است.

علوی با بیان این‌که دولت در ابتدا مصوبه‌ای را به مجلس ارائه کرد که در این مصوبه کشاورزان تمامی سود و جرایم به انضمام اصل وام یک جا تجمیع شود برای دو سال امحال شودادامه داد:بعد از آن مصوبه ای دیگری دادند که جرایم بخشوده و اصل وام برای سه سال امحال شود.که این خبر باعث خوشحالی کشاورزان شد،اما نمیدانم جناب نوبخت عضو هیات دولت هستند یا خیر چرا که در حال حاضر بخشنامه‌ی دیگری به برنامه و بودجه داده شده است که تمامی سود جرایم به انضمام اصل وام یک جا تجمیع شود برای سه سال قسط بندی شود.

علوی تصریح کرد:من نمیدانم منظور از امحال یعنی زمان دادن و نه تقسیط!در حال حاضر ما باید به کشاورز چه بگوییم؟چگونه کشاورز را توجیه کنیم.

در ادامه وکیلی پور عضو نظام صنفی کشاورزی استان با بیان این‌که ما توانایی احیای حقوق کشاورزان را داریم گفت:مشکل ما این است که مسئولانی که برای بخش کشاورزی تصمیم می گیرند هیچ کدام کشاورز نیستند

وی افزود:از اول انقلاب تا ۲۵ سال ایران خودرو اجازه نداد که یک ماشین خارجی وارد کشور شود.چرا؟چون هر عید این شرکت برای هر نماینده یک سمند می‌فرستاداما من کشاورز نداشتم و فقط ۲کیلو خرمای پیارم برایشان می فرستادم خب پس معلوم است که کسی از من دفاع نمی کند!

وکیلی پور تصریح کرد:وقتی تشکل و اصناف کشاورزی با هم مشکل پیدا می‌کنند آقایان دولتی از این امر خوشحال هستند زیرا نتیجه‌ی این اختلاف کاری از پیش نبردن است همچنین این موضوع مهم که بانک کشاورزی در بحث بخشودگی دیرکرد وام کشاورزان تعلل می‌کند و این امر نیازمند پیگیری است.

قاسمی عضو نظام صنفی کشاورزی استان هرمزگان نیز اظهار داشت:بانک کشاورزی مصوبه‌ی دولت را به نوعی دور می‌زند و امحال را به تقسیط تبدیل کرده است ،این کار را هر بانکی انجام دهد شاید قابل قبول باشد اما این حرف از بانک کشاورزی قابل قبول نیست چرا که این بانک دولتی است و دولت دستور را داده است و بانک کشاورزی باید اطاعت کند،این که این مشکلات در خال حاضر وجود دارد چیزی جز نافرمانی نیست.

وی ادامه داد:در حال حاضر نمایندگان باد بدانند که نماینده شدنشان و به مجلس رفتنشان را مدیون مردم هستند که بخشی از این مردم کشاورزان هستند، اگر به مشکلات ما توجه نکنند پس باید عواقب این کار را هم در نظر بگیرند.

در حاشیه همین جلسه درویش زاده رییس تشکل‌های سازمان جهاد گفت:شرح وظایف شما به یک هدف کلی ختم می‌شود و آن هم دفاع از حقوق کشاورز است،همه‌ی تشکل ها باید دست به دست هم دهند و به بهترین شکل حقوق کشاورزان را استیفا کنند.

 

محمد باستین عضو نظام صنفی کشاورزی شهرستان بندرعباس نیز عنوان داشت:مشکلات کشاورزان و عدم هماهنگی‌ها به اوج خود رسیده است،ما نمی‌خواستیم با نظام مهندسی به تقابل بپردازیم اما تقابلی در بحث سوخت به وجود آمد که بسیار هم ناخوشایند بود.

باستین بیان کرد:باید فکری اساسی کنیم تا از این مشکلات و اختلاف نظرها بیرون بیاییم،مکان نظام صنفی برای ما ایجاد مشکل می‌کند و ما هر روز با اخطاریه مواجه هستیم.

گفتنی است در پایان این جلسه اعضا از برگزاری یک همایش بزرگ کشاورزی در رودان تا پایان امسال خبر دادند.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

شناورهای صید ترال به نفع سازمان کاشف ضبط می‌شود

بندرعباس- رئیس کل دادگستری هرمزگان گفت: شناورهایی که هنگام صید ترال کشف می‌شود باید به نفع دولت و به نفع سازمان کاشف ضبط شود.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین، علی صالحی گفت: صید ترال باعث تخریب محیط زیست دریا می‌شود که باید با آن به شدت برخورد کرد.

وی با اشاره به آسیب‌های قاچاق ادامه داد: قاچاق دام مولد در قشم یک خسارت جبران ناپذیر است که جلوگیری از آن به همکاری همدلانه تمام مسئولان نیاز دارد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان تصریح کرد: برخورد با قاچاق سازمان یافته باید در اولویت قرار گیرد و سرشاخه‌های این امر شناسایی شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه قاچاق با انگیزه مالی انجام می‌شود باید به قاچاقچیان ضربه مالی وارد شود تا انگیزه‌ها از بین برود.

صالحی با اشاره به ظرفیت محدود زمین و ساحل در جزیره قشم ادامه داد: باید در واگذاری‌ ساحل و زمین به سرمایه‌گذار بیشترین دقت صورت گیرد.

وی اظهار کرد: پس از واگذاری نیز باید نظارت کرد تا طرح‌ها اجرا شود و در غیر این صورت، زمین باز پس گرفته شود.

رئیس کل دادگستری هرمزگان افزود: گردشگری قشم با وجود ظرفیت‌ها و اقدامات مناسبی که انجام شده، هنوز با آنچه باید تحقق یابد، فاصله دارد.

وی ادامه داد: امنیت گردشگر مقوله‌ای است که باید مورد توجه دستگاه قضایی شهرستان قرار بگیرد تا مردم با آسودگی به این جزیره مسافرت کنند.

صالحی گفت: مبارزه با فساد و فاسد جزو محورهای اصلی دستگاه قضاست و به ویژه از مسئولان این مساله به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

وی افزود: مدیران باید بر عملکرد زیر دستان نظارت مستمر داشته باشند و سلامت جامعه را از طریق ابزارهای نظارتی و صیانتی تضمین کنند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان بیان کرد: حفظ ارتباط با مردم، رعایت اخلاق و ارتقاء رضایتمندی جامعه از دستگاه قضا از دیگر محورهای مهم این نهاد است.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

آغاز فعالیت نخستین پمپ بنزین ساحلی کشور با ورود دستگاه قضایی هرمزگان

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان از صدور دستور ویژه قضایی برای رفع موانع موجود در شروع به کار جایگاه عرضه سوخت شهدای خلیج فارس در اسکله گشه شهرستان بندرلنگه به عنوان نخستین پمپ بنزین ساحلی کشور خبر داد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین، مجتبی قهرمانی خاطرنشان کرد: جایگاه ساحلی عرضه سوخت اسکله گشه، نخستین پمپ بنزین ساحلی کشور است که به مدت یکسال پس از تکمیل به علت عدم تخصیص سوخت لازم ، تعطیل بود و خوشبختانه این مشکل با ورود دستگاه قضایی استان هرمزگان رفع شد.

وی اظهار داشت: بر اساس آمار ، حدود ۳ هزار قایق صیادی در شهرستان بندرلنگه و مناطق همجوار آن فعالیت می کنند که یکی از مهمترین مشکلات آنها تأمین سوخت از جایگاه‌های شهری و حمل تا اسکله‌های صیادی بود و با راه اندازی این پمپ بنزین ساحلی بخش زیادی از این مشکلات برطرف خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان همچنین تصریح کرد: دستور تخصیص سوخت و رفع موانع موجود برای راه اندازی پمپ بنزین ساحلی اسکله گشه بندرلنگه به منظور احقاق حقوق عامه و ارائه خدمات بهتر به صیادان شریف این شهرستان صادر شده است و امیدواریم با این اقدام دستگاه قضایی ، گامی در جهت رفع مشکلات این قشر سختکوش و پرتلاش برداشته شود.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

بازاریان کیش بر اثر کرونا هشت هزار میلیارد ریال ضرر کردند

کیش- مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش گفت: بازاریان جزیره در سال جاری بر اثر شیوع ویروس کرونا متحمل ضرر هشت هزار میلیارد ریالی شدند.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین ،رحمان سادات نجفی اظهار داشت: عمده اقتصاد جزیره بر محور گردشگری بوده و امسال به علت گسترش شیوع کرونا و شیوع سوش دلتا در کشور این صنعت افت و خیزهای فراوانی را تجربه کرده که اولین قربانی این افت و خیزها کاهش ورود گردشگر به جزیره و در نتیجه آن ضرر بازاریان جزیره است که برآورد می شود در سال جاری این آسیب به هشت هزار میلیارد ریال برسد.

وی یادآور شد: این ضررها به گونه ای بود که اکنون بسیاری از بازاریان موفق به فروش اجناس تابستانه خود نشده و این مساله باعث شده که نتوانند اجناس مورد نیاز پاییز را خریداری و در واحدهای صنفی قرار دهندو در کنار آن افزایش نرخ اجناس و خدمات از جمله اجاره مغازه‌ها، منازل و میزان حقوق پرسنل نیز بار سنگین دیگری بر دوش آنان گذاشته است.

وی گفت: با توجه به اینکه اکنون پیک پنجم کرونا شکسته شده و طبق اعلام مراکز درمانی از زنجیره شیوع مقداری کاسته شده و در نتیجه آن جزیره کیش از وضعیت قرمز خارج شده است انتظار می رود با تداوم فعالیت ها و افزایش مسافران بخشی از این ضررها در کنار رعایت پروتکل های بهداشتی در جامعه از سوی بازاریان، مسافران و کیشوندان جبران شود.

نجفی با بیان اینکه جامعه بازاریان در این راستا در کنار شورای سلامت و ستاد مبارزه با کرونای جزیره است اضافه کرد: معتقدیم حرکت جمعی در راستای کاهش زنجیره شیوع ویروس لازمه جبران خسارت های وارد شده بر بنده اقتصادی کشور است و این جامعه  در این راستا از سال گذشته تیم‌های نظارتی را برای نظارت بر اجرای پروتکل‌ها در بازار راه‌اندازی کرده و بیش از ۱۰ میلیارد ریال برای رعایت پروتکل های بهداشتی در بازارها هزینه کرده است.

مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش افزود: همچنین در راستای جبران بخشی از ضرر و زیان اعضا این جامعه با انعقاد تفاهم نامه با برخی بانک های جزیره به دنبال جذب تسهیلات بانکی برای حمایت از اعضا بوده که تا کنون برخی توانسته اند از این خدمت بهره‌مند شود و  انتظار می رود با بهبود روند وضعیت بیماری در کشور و جزیره در آینده شاهد افزایش مسافرت ها باشیم تا پایان سال بخشی از این خسارت ها جبران شود.

وی با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد به نوبه خود در راستای بخشودگی یک‌ماهه اجاره بهای مستاجران، استمهال مطالبات به مدت یک ماه و برخی تسهیلات را به فعالان اقتصادی، تجاری و اصناف کیش اقدام کرده است یادآور شد: انتظار می رود اعضای هیات دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا با ارایه بسته های حمایتی گام دیگری در راستای حمایت از این واحدها بردارند.

در کنار  ۵۰ هتل جزیره کیش، جامعه بازاریان کیش  با ۳۲ بازار تجاری و خدماتی و ۲ هزار و ۸۰۰ عضو، بزرگترین تشکل صنفی  این جزیره است.

جزیره کیش از ۱۲ تیر تا ۶ شهریور در وضعیت قرمز کرونایی قرار داشت که با اعمال محدودیت های شدید کرونایی و رعایت آن توسط کیشوندان از ۱۷ مرداد تا ۶ شهریور منجر به کاهش گردش ویروس و در نهایت خالی شدن بیمارستان در تاریخ ۱۹ شهریور به مدت سه روز از بیماران کرونایی شد.

از ابتدای شیوع پاندمی کرونا تا ۲۴ شهریور در این جزیره حدود هشت هزار و ۱۰۰ بیمار مبتلا به ویروس کرونا (کووید ۱۹ و نوع جهش یافته انگلیسی) شناسایی شده است و همچنین تا کنون ۵۶ بیمار مبتلا به کرونا در این جزیره جان خود را از دست داده اند که ۲۳ نفر آنان در پیک پنجم مقابل این ویروس جان باخته اند.

جزیره کیش با ۹۲ کیلومتر مربع مساحت و ۴۲ هزار نفر جمعیت از توابع شهرستان بندر لنگه استان هرمزگان بوده در آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده است.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها