×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۱۱ تیر , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Saturday, 2 July , 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
سبوی شکسته شورا

غلامعباس شمس الدینی،تقريبا بيش از ۱۱ماه از انتخاب اعضاي شوراهاي اسلامي شهر و روستا مي گذرد. شايد اهميت کلان شهر بندرعباس موجب شده تا عملکرد شوراي اسلامي اين شهر بيشتر مورد توجه قرار گيرد . هر چند اعضاي شوراي اسلامي شهر بندرعباس به شهردار منتخب اکثريت قاطع خود کمتر از سه ماه فرصت داد و استضاح مهدي نوباني را کليد زد اما رسانه ها با صبوري و دقت نظر به بررسي عملکرد شوراي ششم شهر بندرعباس پرداختند . قطعا مجال مختصر امکان بررسي همه عملکردها را نخواهد داد لذا جهت استحضار شهروندان قسمت اول اين تحليل تقديم مي شود.

شامگاه پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ منتخبين ششمين دوره از شوراي شهر بندرعباس با حضور در سالن غدير فرمانداري بندرعباس مراسم تحليف را برگزار کردند. ۸نفراز منتخبين در ليست شوراي ائتلاف نيروهاي انقلاب اسلامي هرمزگان بودند طبيعتا اين همسويي فکري نويد همدلي آنان در ادامه راه مي داد اما خيلي زود اين ائتلاف شکست و نشان داد که همسويي سياسي چندان ضمانت نامه همراهي تا پايان دوره ششم را امضا نمي کند.

براساس ماده ۲ آيين نامه اجرايي تشکيلات، انتخابات داخلي و امور مالي شوراهاي اسلامي شهرها اعضاي منتخب و براي رسميت سوگند ياد کرده و آن را امضاء مي نمايند که در حفظ امانت و انجام هر چه بهتروظايف و خدمت به مردم کوشا باشند قانون اساسي و ساير قوانين و مقررات کشور را در چارچوب وظايف واختيارات خود مراعات کنند و در همه زمينه ها عدالت و انصاف را در نظر داشته ومادام که در شوراي اسلامي شهر عضويت دارند در رعايت صرفه و صلاح و پيشرفت امور شهرو شهرداري اهتمام داشته باشند .

سوگند ياد کردن از اهميت و جايگاه خاصي برخوردار است. اعضاي شورا به نام خداوند و کلام الله مجيد سوگند ياد مي کنند. در حقيقت شخصي که قسم ياد مي کند مي خواهد به مخاطب بفهماند که انجام آن کار يا عملِ به تعهد، برايش به اندازه نام خداوند مهم است.

ذکر اين سوگندنامه که اعضاي شوراي شهر بندرعباس آن را امضا کرده و با صداي رسا قرائت کردند بدان دليل است که در ادامه ميزان وفاداري آنها به حفظ امانت و انجام مطلوب وظايف، رعايت صرفه و صلاح و پيشرفت امور شهر سنجيده شود.

الف : اختلافاتي که زود سر باز کرد

هرچند انتخاب قاطع مهدي نوباني با ۱۰راي از ۱۱راي ممکن شهروندان را اميدوار کرده بود که در اين دوره شاهد اختلافات نخواهند بود اما ۱۰ روز بعد از برگزاري مراسم تحليف اولين جرقه اختلافات در انتخاب اعضا در کميسيونها سر باز کرد و خيلي زود علائم تقسيم اعضاي شورا به گروه ۷+۴بروز کرد.

چينش اعضا در کميسيونها به نحوي بود که ائتلاف گروه ۷ را پيروز آن کرد و از آن روز به بعد نشست هاي شورا و عکس هايي که در رسانه ها و جلسات منتشر مي شود حتي شهروندان عادي را به اين تقسيم بندي مطمئن مي کند.

هنوز زمان زيادي نگذشته بود که انتصابات در شهرداري حاشيه ساز شد. هرچند برخي اعضاي شورا اذعان کردند که انتصابات حق شهرداري است اما بررسي مصاحبه ها، نطق ها، سئوالات و واکنش هاي آنان موضوع ديگري را ثابت مي کند.

بازخواني اطلاعيه هيئت موسس شوراي ائتلاف نيروهاي انقلاب اسلامي در هرمزگان اين نويد را به مردم مي داد که قرار است منتخبان “با درايت و همفکري با نخبگان جامعه، زمينه رفع مشکلات شهر را فراهم کنند.” در حاليکه در همان ماههاي اول پس از روي کار آمدن (از ۸عضو معرفي شده شوراي ائتلاف ۵عضو مقابل ۳عضو قرار گرفتند ) اختلافات آنان به سطح افکار عمومي هم منتقل شد، تا مصداق ضرب المثل “آن سبو بشکست و آن پيمانه ريخت “ تداعي شود.

هنوز دوماهي از مراسم تحليف نگذشته بود که يک عضو شورا فاش کرد. بواسطه افشاگري فساد مورد حمله منتقدان قرار گرفته است. آن هم منتقداني که حتي از جزئيات مباحث جلسات کميسيون ها با مديران هم مطلع هستند. براستي چگونه ممکن است از نشست هاي کميسيوني خبرها به بيرون درز کند مگر آنکه يکي از اعضا يا مديران حاضر در اين جلسات زحمت انتقال جزئيات را به خود داده باشند.

براستي مگر همه اعضا هم قسم نشده بودند که عدالت و انصاف داشته باشند؟ عدالت حکم مي کرد اگر تخلفي در مجموعه رخ داده است همه اعضا در کنار هم با متخلف به جد برخورد کنند. وقتي يک عضو شورا از تخلف درامور تبليغات و روابط عمومي شهرداري يا سواستفاده يک کارمند از موقعيت خود پرده برداشت. چرا عزم و اراده اي در برخورد با تخلف در اعضاي شورا ديده نشد؟ براستي تخلف چه تعريفي دارد؟ اگر تخلف همان تخطي از قانون باشد پس اعضاي شورا سوگند ياد کرده اند که براساس قانون اساسي و قوانين کشور عمل کنند.

تاسف بارتر اينکه به جاي برخورد با تخلف، سکوت اختيار کرده و البته در سالروز تاسيس شورا حمايت خود را هوشمندانه از وي نشان دادند و البته جايزه تخلف را با صدورابلاغي عجيب نشان دادند. بررسي پنج دوره گذشته نشان داده که چنين پستي تا کنون براي احدي در نظر گرفته نشده است. اما رئيس شوراي شهر بندرعباس با صدور اين ابلاغ نشان داد کاملا غير قابل پيش بيني عمل مي کند.

پرداختن به موارد اختلافي در آينده همچنان ادامه خواهد داشت. مواردي چون تصويب بودجه، اختلافات در تيمداري، پرداخت حقوق کارگران، ميزان وفاداري به شفافيت، بررسي مصوبات دست و پاگير و محدود کننده و موارد ديگر مورد توجه قرار خواهد گرفت.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.