با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

خور شهناز دراولویت ساماندهی خورهای بندرعباس

منتشر شده

روی

در شهر بندرعباس، برای هدایت آب‌های روان سطحی و همچنین جلوگیری از ایجاد سیلاب در اثر باران‌های فصلی از خور استفاده می‌شود که متاسفانه به دلیل کم توجهی مسئولان این خورها به مکانی برای تجمع فاضلاب‌ها و حشرات موذی و حتی معتادانِ بی‌خانمان و به یکی از مشکلات مهم مردم شهر بندرعباس تبدیل شده است که در زمان سفر رئیس جمهورنیز به این مهم اشاره شد.
خورهای بندرعباس وضعیت بسیار بدی را برای سیمای این شهر ایجاد کرده‌اند که قطعا هیچ توریستی طاقت و تحمل دیدن این وضعیت را ندارد؛ این در حالی است که بسیاری از فعالین حوزه گردشگری استان بر این باورند که از این خورها می‌توان برای ایجاد مکان‌های تفریحی در راستای جذب گردشگر استفاده کرد.
وجود زباله در خورها و ماندن آب‌های راکد در جوب‌ها وضعیت اسف باری را برای مردم بندرعباس ایجاد کرده‌ است و خورهای حامل فاضلاب شهری که به دریا منتهی می‌شوند، علاوه بر کاستن از زیبایی سیمای شهر بندرعباس، باعث ایجاد بوی بسیار نامطبوعی در محلات و منطقه‌هایی می‌شود که در مسیر این خورها قرار دارند.
اشتباهات مهندسی گذشته مانع اجرای طرح هاست
معاون عمرانی استاندارهرمزگان در گفتگو با خبرنگارتجارت جنوب آنلاین گفت: طرح های اولیه ساماندهی خورها به دلیل مشکلات ناشی از اشتباهات مهندسی گذشته و هزینه بر بودن طرح منتفی و در حال حاضر ساماندهی خوراز دریا تا پل شهناز در دست مطالعه قرار دارد که تا پایان آبان نتایج کلی و جزیی این طرح به سرانجام می رسد.
رضا مدرس تصریح کرد: جهت اجرای طرح اولیه الزامات فنی و مالی زیادی بر پروژه مترتب می شد که پس از بررسی هزینه فایده مشخص شد در صورت اجرا جز طرح های ناقصی قرار می گرفت که بی سرانجام می شد.
وی اظهار کرد: به طورمثال برای اجرای طرح اولیه براساس مطالعات و الزامات فنی ومهندسی از هر طرف خور باید ۵۵متر تملک اراضی و املاک می شد که در اجرا به بن بست ختم می شد بنابر این ناگزیر گزینه دومی در دستور کار گرفت.
معاون عمرانی استانداربا بیان اینکه مشکلات خورهای شهر بندرعباس تنها خورگورسوزان وشیلات نیست خاطرنشان کرد: در شهر چند خور دیگر از جمله خورسورو، خور داماهی و خور سنگ‌کن نیز باید تعیین تکلیف می شد که دراین راستا نخستین اقدام انجام شده تعیین تکلیف، متولی بهره‌برداری بود.
مدرس افزود: دستگاه‌هایی ادعای متولی بهره‌برداری از خور را داشتند اما در زمان کار اجرایی طرف مقابل را متولی می‌دانستند.
وی ادامه داد: تقریبا هشت ماه گذشته صورت جلسه‌ای با حضور شهرداری و مدیرعامل آب‌منطقه‌ای نوشته شد که در آن متولی ساماندهی و بهره‌برداری خورها شهرداری باشد و وظیفه ساماندهی خورهای بندرعباس به شهرداری محول شد.
وی تاکیدکرد: به شرکت آب منطقه‌ای و منابع طبیعی نیز تکلیف شد به عنوان کمک هر کدام مطالعات لازم را جهت ساماندهی هر یک از خورها را انجام دهند.
معاون استاندار هرمزگان تمرکز بیشتر بر روی ساماندهی خور شیلات و خور گورسوزان عنوان کرد و افزود: قرار بود در طرح اولیه از خور گورسوزان از ابتدای دریا تا بالا دست آب پمپاژ شود به سایر خورها سرازیر شوند اما باتوجه به تجربه ناموفق شهرداری در پمپاژ آب به خور شیلات چند سناریوی جدید برای این خور در نظر گرفته شد.
مدرس ادامه داد: درطرح اولیه این آب باید به صورت ثقلی یعنی بدون پمپ شدن و در اثر جزر و مد وارد خور گورسوزان می شد پس از دورزدن در سایر خورها از خور شیلات به دریا منتهی شود که برای انجام این مهم یک مدل مهندسی رودخانه نیاز بود. به گفته وی سرانجام مهندسی رودخانه به اینجا رسید که اگر ما بخواهیم حداقل دو تا سه متر آب در وضعیت جزر کامل وارد این خورشود در بالادست خورگوسوزان ( نزدیک تصفیه خانه بندرعباس) عمق کف خورباید به منفی ۱۶ متر برسد و بسته به نوع جریان آب در آن به منفی ۱۸ متر نیز می‌رسید تا به خور شیلات وارد شود و این عمق افزایش پیدا می‌کند تا هنگامی که به دریا برسد.
وی با تشریح این موضوع که هنگامی که عمق اولیه آن ۱۶ متر شد و از این مقدار تنها ۲ متر آب را تشکیل می دهد افزود: فاصله آب کانال تا سطح خیابان حدود ۱۴ متر می شد بنابراجرای این طرح چندان جاذبه شهری و توریستی ایجاد نمی کرد.
مدرس در ادامه به تشریح راهکار پیشنهادی پرداخت و گفت: برای داشتن جاذبه شهری باید دو طرف خورجهت افزایش عرض خور۵۵ مترتملک می شد و در صورت افزایش عرض خور دو اقدام دیگرهم باید انجام می شد یکی اینکه خیابانی که عبور می‌کند دو طبقه باید می شد یک طبقه که خیابان اصلی است که از کنار خور عبور می‌کند و یک طبقه هم پیاده رو در ارتفاع منفی ۷ قرار می‌گرفت که فاصله پیاده رو و فضاسبز شیب‌دار تا لب آب حدود دو متر فاصله داشته باشد تا بتواند جاذبه شهری ایجاد کند.
وی اد امه داد: برای محقق شدن این امر حد فاصل هتل هرمز تا خور شهناز باید حدود ۵۵ متر از طرفین تملک صورت گیرد چون شیبی که باید صورت گیرد شیب یک به یک است یعنی به ازای هر یک متر عمق یک متر نیز باید از کنار تملک می شد.و بر اساس هزینه فایده‌ای که در این پروژه صورت گرفت از نظر اقتصادی امکان انتقال آب به کانال گورسوزان به روش ثقلی تقریبا منتفی بود.
معاون استاندار در خصوص فاز جدیدی که در حال مطاله است گفت: در حال حاضرمطالعات اولیه روی حدفاصل دریا تا خور شهناز صورت گرفته و در حال بررسی است که فقط با تملک خیابان اطراف آن بتوان یک فضای ویژه‌تری را ایجاد کرد. از سوی دیگر استفاده از روش پمپاژ نیز در دست مطالعه است ، چون تا آخر سال پساب به محل دیگر منتقل می‌شود ولوله پمپاژ آب موجود همان محل می شود استفاده کرد که تا پایان آبان ماه نتایج مطالعات ارایه می شود.
مدرس گفت: از محل دریا تا پل شهنازعملیات خاکی و لجن برداری آن انجام خواهد شد و آب تا پل شهناردر مد منتقل شود و در جزر هنگامی که آب برمی‌گردد عمق آبی تا سه متر برسد که این روش حداقل تملک اراضی طرفین را دارد.
وی البته تاکید کرد: اجرایی شدن این طرح پس از کار مطالعاتی و برآورد هزینه آن مشخص خواهد شد چرا که یک سناریو دیگری هم مطرح است که به جای انجام این عمل در فاز اول هزینه را روی جمع‌آوری آب‌های سطحی که اطراف خور است بگذاریم که لجن‌ها به جای ریختن در داخل خور به داخل یک لوله هدایت شوند و به تصفیه خانه پمپاژ شوند.
مدرس یادآور شد: پساب جمع‌آوری شده تا آخر سال به مرحله استاندارد می‌رسد اما در این مرحله کنار هتل هرمز مشکل ایستگاه پمپاژوجوددارد که بوی حاصل از پساب تخلیه شده آن بسیار وحشتناک‌تر از بوی فعلی لجنهاست وحتی با ازون زنی هم پاسخ نخواهد داد و معضل بیشتری برای این محله ایجاد خواهد کرد از سویی اگر ایستگاه پمپاژهم جابجا شود باید تمام طراحی جمع‌آوری ایستگاه پمپاژ شهر بندرعباس عوض شود!
مدرس در پاسخ به این سوال که طرح ساماندهی خورها اولویت چندم طرح های شهر است گفت: یکی ازاولویت های سه گانه‌ای ابلاغ شده استاندار،بحث ساماندهی خورهاست اما مهم‌ترین نکته این است که باید مهندسی ارزش روی آن انجام شود مثلا پروژه ای که هزینه آن ۲۰۰ میلیارد تومان است می‌شود که با این مقدار پول معضلات بیشترو مهمتری از شهر را حل و فصل کرد واگر اینگونه باشد این طرح در اولویت بعد قرار می گیرد.
وی درخصوص تاکید کرد: متاسفانه این پروژه در مسیراجرا هم با مشکلاتی مواجه می شود که باید راهکار لازم آن ارایه شود به طور مثال به محض اینکه در خور گورسوزان عملیات خاکی شروع شود سه تا از لوله‌های انتقال فاضلاب شهر بندرعباس که از عرض خورعبور کرده است مانع کارخواهد بود بنابر این یک سری مشکلات ناشی از اشتباهات مهندسی و فنی نیز در اجرای این طرح وجود دارد که اگر این تغییرکند باید کلا یک ساز و کار عجیب و غریب را در انتقال فاضلاب انجام داد.
معاون استاندار با بیان اینکه هر هفته در خصوص ساماندهی خورهای شهر بندرعباس جلسات مستمر برگزار می شود؛ نسخه تسکینی و موقت معضل خورها را تعیین تکلیف پسابهایی ذکر کرد که وارد خور می‌شود و قرار است تا پایان سال به نتیجه برسد.
بخشی از خورها با اعتبار بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری حوزه گردشگری ساماندهی می‌شود
معاون عمرانی شهرداری بندرعباس در گفتگو با خبرنگار همشهری با بیان نکته که ساماندهی خور گورسوزان در اولویت قرار دارد، اظهار داشت: مطالعات خور گورسوزان جهت ساماندهی به اتفاق استانداری در حال انجام است.
عبدالرضا بهادر اذعان کرد: فاز اول که مطالعات آن توسط مشاور در حال انجام است؛ از خور گورسوزان تا بلوار ناصرادامه دارد.
وی افزود: تا کنون برآورد هزینه از سوی مشاور اعلام نشده است اما انتظار می‌رود که تا پایان سال مطالعات مشاور به پایان برسد.
معاون عمرانی شهرداری بندرعباس تصریح کرد: هنگام ارائه طرح از سوی مشاور مشخص خواهد شد که چه مقدار و در کدام مکان‌ها از شهر باید تملک صورت بگیرد.
بهادر در خصوص علت طولانی شدن زمان اجرای طرح ساماندهی خورها تشریح کرد: از جمله دلایلی که باعث طولانی شدن اجرای این طرح شده است برآورد مالی سنگین اجرای این طرح و انجام مطالعات دقیق و حساب شده است تا یک طرح نیمه تمام دیگر در سطح شهر باقی نماند.
وی اظهار داشت: در تلاش هستیم که از طریق مشارکت بخش خصوصی این پروژه‌ها را به اتمام برسانیم و بخشی از بودجه مالی آن نیز از طریق حوزه گردشگری تامین مالی خواهد شد.
به گزارش تجارت جنوب آنلاین به نظر می رسد ساماندهی خورها هم چنان از مرحله پیشنهاد و مطالعه گذر نکرده و زلف آن به مشکلات مالی و فنی گره خورده و امید است مسوولان تا پایان آبان ماه برای اجرای طرحی قابل اجرا به نتیجه مناسبی برسند.

اجتماعی

بازنگری و به روز رسانی برنامه های پیشگیری از اعتیاد در دستور کار قرار گیرد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان بر لزوم بازنگری و به روز رسانی برنامه های پیشگیری از اعتیاد، تاکید کرد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، علی رئوفی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان هرمزگان، با تاکید بر اتخاذ تدابیر پیشگیرانه در زمینه اعتیاد، تصریح کرد: با توجه به خسارت های زیانبار اعتیاد به مواد مخدر، اتخاذ اقدامات پیشگیرانه بسیار ضروری است و دستگاه های اجرایی ذیربط امکانات خود را در زمینه پیشگیری از اعتياد به کار گیرند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، افزود: برنامه های پیشگیری از اعتیاد نیازمند بازنگری و به روز رسانی جهت کارآمدی بیشتر است.

رئوفی خاطرنشان کرد: رسانه های جمعی به ویژه صداوسیما با آگاهی بخشی می توانند نقش مهمی در به ثمر نشستن طرح های پیشگیری از اعتیاد، داشته باشند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، اظهار داشت: از ظرفيت سازمان های مردم نهاد (سمن ها) در اجرای برنامه های پیشگیرانه از اعتیاد به صورت ویژه بهره گرفته شود تا برنامه های اجرا شده در این زمینه به اهداف مورد نظر دست یابند.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

کشف محموله ۷۸ هزار لیتری سوخت قاچاق در جزیره قشم

رئیس کل دادگستری هرمزگان از کشف محموله ۷۸ هزار لیتری سوخت قاچاق در جزیره قشم خبر داد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اظهار داشت: با هماهنگی مقام قضایی، مأموران دریابانی قشم پس از شناسایی ۳ عدد مشک حاوی سوخت قاچاق در این جزیره، نسبت به توقیف آنها اقدام نمودند.

مجتبی قهرمانی تصریح کرد: از این مشک های متعلق به قاچاقچیان سوخت، بیش از ۷۸ هزار لیتر گازوئیل کشف و ضبط شده است.

وی ارزش تقریبی سوخت های مکشوفه را ۸۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و در ادامه افزود: بنابر گزارش ضابطین، اقدامات پلیسی به منظور شناسایی و دستگیری عوامل نگهداری این محموله قاچاق، ادامه دارد که نتایج آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین با تأکید بر اینکه ممانعت از قاچاق به ویژه قاچاق سوخت به صورت مستقیم بر بهبود معیشت و اقتصاد جامعه تأثیر دارد، خاطر نشان کرد: دستگاه قضایی استان هرمزگان با عزم جدی خود برای مبارزه با پدیده شوم قاچاق سوخت، اجازه هیچ گونه فعالیت سودجویانه در این خصوص را نخواهند داد.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

وصول راحت مالیات در گرو شناسایی بهتر مودیان مالیاتی است

رییس سازمان امور مالیاتی کشور وصول راحت مالیات را در گرو شناسایی بهتر مودیان مالیاتی دانست و گفت: در مشاغل نیز فرار مالیاتی زیاد است و اگر جلوی فرار در کشور گرفته شود حتی می‌توانیم به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان برسانیم.

منتشر شده

روی

به وسیله

“داود منظور” روز پنج‌شنبه ۳۰ دی ماه در مراسم معارفه سرپرست اداره کل امور مالیاتی استان هرمزگان از کارکنان مالیاتی به عنوان سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی کشور یاد کرد واظهارداشت: در دوره جدید نیز رویکرد این سازمان تحول آفرینی است و تمام تلاش ها باید با این هدف باشد که با بهره گیری از دانش و تجربه کافی از فرار مالیاتی جلوگیری کنیم.

رییس سازمان امور مالیاتی اقدامات مثبت در سازمان امور مالیاتی در استان‌ها را نیز مرهون زحمات و تلاش‌های شبانه‌روزی کارکنان دانست و بیان داشت: پاکدستی و سلامت و تامین سهم خود در تامین مالی بودجه دولت براساس درآمدهای پایدار مالیاتی از جمله اصول مورد تاکید سازمان امور مالیاتی در دوره جدید است.

وی استفاده از داده کاوی در نظام مالیاتی را از سیاست های راهبردی سازمان برشمرد و افزود: در این راستا در تلاش هستیم با ساماندهی و نظارت بیشتر مرکز داده‌ها را گسترش و در اختیار ادارات مالیاتی قرار دهیم تا بتوانند با اطلاعات کافی، مالیات عادلانه تر و دقیقی را وصول کنند.

رییس سازمان امور مالیاتی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: استان هرمزگان به لحاظ ظرفیت به عنوان قطب تجارت و اقتصاد کشور محسوب می‌شود و امیدواریم روزی برسد که این استان به شکوفایی و رونق لازم برسد.

منظور با بیان اینکه کار در استان‌های مرزی و ساحلی از جمله هرمزگان سختی مضاعفی دارد، گفت ارائه آمارهای عملکردی نشان از تحول بزرگی در حوزه امور مالیاتی استان هرمزگان دارد، لذا همکاران این استان می‌توانند با تمرکز بر واحدهای سیستمی به شناسایی مودیان جدید برای وصول مالیات های جدید و جلوگیری از فرار مالیاتی اقدام کمک کنند.

وی در این رابطه به بازدیدهای خود از بخش‌های مختلف اداره کل امور مالیاتی استان و گفت‌وگو با مدیران و کارکنان امور مالیاتی این استان بیان داشت: در واحدهای نرم افزار فن‌آوری، درآمد، مرکز داده‌ها، امور حقوقی، حسابرسی‌ها و هیات‌های حل اختلاف کارهای خوبی انجام شده که همه این ‌ها نشان از تلاش و دغدغه‌مندی کارکنان دارد.

رییس سازمان امور مالیاتی به کارکنان واحدهای امور مالیاتی این استان نیز توصیه کرد: بدون ارجاع پرونده‌ها به هیات‌های دادرسی زمینه وصول و پرداخت مالیات از سوی مودیان را تسهیل کنیم.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور در این مراسم از زحمات شاکر رضا مریدی، مدیر کل قبلی امور مالیاتی استان هرمزکان تجلیل و سید حمید حسینی مقدم را به عنوان سرپرست جدید این اداره کل معرفی کرد.

براساس این گزارش، دکتر منظور پیش از مراسم معارفه با حضور در واحدها و بخش های مختلف هیات حل اختلاف مالیات، فن آوری و اطلاعات، واحد نرم افزار، بایگانی، درآمد، دبیرخانه، مجریان قرار اداره کل امور مالیاتی استان هرمزگان با مدیران و کارکنان این بخش ها از نزدیک آَشنا و در خصوص وضعیت درآمدها، مشکلات و سختی کارها آنها گفت وگو کرد.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها