با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

واگذاری دانشکده علمی کاربردی فرهنگ و هنر بندرعباس به بخش خصوصی/ از مصوبه‌ی شورای عالی اداری غافلگیرشدیم

معاون آموزشی دانشگاه علمی کاربردی کشورگفت: مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر بندرعباس از طریق تشکیل هیات موسس به بخش خصوصی واگذار می شود.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، محمد علی اخوان با اشاره به بازدید خود از مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر ادامه داد: صحبت‌های اولیه صورت گرفت و امیدواریم که خود افرادی که درآنجا کار می‌کنند یک هیات موسس را تشکیل دهند تا این مرکز از طریق اداره کل ارشاد و وزارت ارشاد به کارکنان خود این مرکز واگذار شود.
وی افزود: در دی ماه سال ۹۶ ما با یک مصوبه‌ای از سمت شورای عالی اداری غافلگیر شدیم که با یک اقدام بی‌سابقه‌ای مصوبه‌ای را در واقع به تصویب رساند که بر اساس آن تمامی مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرایی بعد از دی ماه ۹۶ مجاز به پذیرش دانشجو نبودند و باید تا شهریور ۹۸ دانشجوهای موجود را فارغ‌التحصیل کنند و در نهایت یا به بخش خصوصی واگذار شود یا هم که تعطیل شود.
معاون دانشگاه علمی کاربردی کشور ادامه داد: این مورد مشکلات زیادی را برای ما ایجاد کرد دلیلش هم این بود که مراکز خوب ما عمدتا مراکز وابسته به دستگاه‌های اجرائی بودند که باری را هم به دولت اضافه نمی‌کردند بلکه دانشگاه، تنها از ظرفیت‌های خالی آن دستگاه استفاده می‌کرد.
محمد علی اخوان افزود: نتیجه این تعطیلی در سطح کشور این شد که ما از بهمن ۹۶ که دیگر مجاز به پذیرش دانشجو در مراکز وابسته به دستگاه اجرائی نبودیم ۳۸۰ مرکز دیگر دانشجو پذیرش نکرد؛ بنابراین ۵۶۰ مرکز در سطح کشور وجود دارد که دانشجو می‌گیرد.
وی با بیان این نکته که این تصمیم منجر شد که مراکز ما در استان‌ها به هم بخورند و تعدادی از این مراکز حذف و یا متوقف بشوند اظهار داشت: مصوبه شورای عالی اداری، مصوبه‌ای بود که بدون کار کارشناسی انجام شد و بدون اینکه نظری از سوی دانشگاه جامع علمی کاربردی خواسته شود تصویب شد.
معاون دانشگاه علمی کاربردی کشور گفت: تنها استدلالی که سازمان اداره استخدامی داشت این بود که این مراکز بار مالی را بر دوش دولت ایجاد می‌کنند در حالی که با توجه به دریافت شهریه در این مراکز اصلا بدینگونه نیست.
محمد علی اخوان اذعان کرد: در قانون اساسی قانونگذاری در بحث آموزش عالی بسیار خوب دیده شده است و حتا مرجع قانونگذاری که در دانشگاه‌ها و وزارت علوم و وزارت بهداشت داریم از مجلس شورای اسلامی هم برتر است.
وی افزود: ما شورای عالی انقلاب فرهنگی را داریم که این شورا به موازات مجلس شورای اسلامی است؛ این شورا به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل می‌شود و روسای سه قوه عضو آن هستند.ولیکن شان آموزش عالی را پایین آوردند و در شورای عالی اداری همچنین تصمیمی گرفته شد.

وی اذعان کرد: همانطورکه دراساسنامه دانشگاه جامع علمی کاربردی که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است این دانشگاه در واقع یک دانشگاه ملی و سراسری است و قرار بر این است از تمامی امکانات فنی که در سطح کشور وجود دارد استفاده کند و بحث ارتباط با صنعت واقعی را که سالها در دانشگاه‌های نظری صحبتش مطرح است را عملا بین دانشگاه و صنعت برقرار کند.
معاون دانشگاه علمی کاربردی کشور گفت: این دانشگاه از سال ۷۴-۷۳ دانشجو پذیرش می‌کند و در سال ۹۴ تعداد مراکز تحت پوشش این دانشگاه به هزار و ۱۷۰ مرکز رسید.
محمد علی اخوان با بیان اینکه دانشگاه به صورت یک ستاد فعالیت می‌کند خاطر نشان کرد: دانشگاه مراکز را تائید صلاحیت می‌کند، این مراکز عمدتا یا وابسته به دستگاه‌های اجرائی و دستگاه‌های دولتی بودند یا هم وابسته به بخش خصوصی بودند، این مراکز به طور مستقل تحت نظارت دانشکاه اداره می‌شوند و سیاست گذاری کلی و تدوین برنامه‌های درسی، تائید صلاحیت مدرسان، تعیین رشته‌ها در سطح ستاد دانشگاه و واحدهای استانی دانشگاه که درسطح ۳۱ استان مستقر هستند انجام می‌شود.
وی افزود: اما اجرای آموزش‌ها، مستقیما به وسیله خود مراکز به صورت مستقل تحت نظارت واحدهای استانی انجام می‌شود.
معاون دانشگاه علمی کاربردی کشورتشریح کرد: این تعداد مرکز که ایجاد شده است به خصوص مراکزی که در فاصله سالهای ۹۴-۸۴ ایجاد شده بودند آن مولفه‌های آموزشی لازم را نداشتند یعنی محیط کار واقعی نداشتند.
محمد علی اخوان تصریح کرد: از سال ۹۵ به بعد در راستای ساماندهی به این موارد اقداماتی صورت گرفت به طوریکه در سال ۹۶ به طور کلی ۹۴۰ مرکز باقی ماند یعنی ۲۳۰ مرکز عملا از دور خارج شد؛ بنابراین امروز ۹۴۰ مرکز علمی کاربردی در سراسر کشور دانشجو دارد. این مراکز که در سطح استان‌ها وجود دارد بر اساس مزیت‌ها و ظرفیت‌های استانی ایجاد شدند تا نیروی کار ماهر را درهمان راستا تربیت کند.
معاون دانشگاه علمی کاربردی کشور خاطر نشان کرد: یکی از دلایلی که بنده در این استان حضور پیدا کردم بررسی همین وضعیت بود تا ببینیم که در استان هرمزگان حدود چه مراکزی تعطیل شدند و مراکز موجود چه مشکلاتی دارند.
معاون دانشگاه علمی کاربردی کشور گفت: برآورد ما این است که از ۳۸۰ مرکزی که در سطح کشور وجود دارند به طور متوسط هرکدام ۱۰ نفر کارمند دارند یعنی به طور متوسط حدود چهار هزار نفر بلاتکلیف هستند.صحبت‌هایی با وزارت ارشاد صورت گرفته است که امیدواریم با پیگیری‌های دکترجاودان از طریق اداره کل ارشاد اسلامی، پرسنل مرکز و رئیس مرکز یک هیات موسس ایجاد کنند و این مرکز را به افراد واگذار کند و ساختمانش را نیز فرهنگ و هنر به این افراد اجاره بدهد.
اخوان اذعان کرد: باید بخش‌های دولتی و بخش‌های صنعتی که به این کار اعتقاد دارند ورود کنند.
معاون دانشگاه علمی کاربردی کشور با بیان این نکته که یک مرکز علمی کاربردی وابسته به منطقه آزاد چابهار داریم که برنامه‌های توسعه‌ای خوبی برای سواحل مکران مطرح است گفت: با توجه حمایت‌های خوب منطقه آزاد چابهار به شدت مورد استقبال قرار گرفته است.
اخوان اظهار داشت: رسالت دانشگاه و مراکز علمی کاربردی در قدم اول احساس نیازهای روی زمین است یعنی ممکن است نیاز به یک کارگر ماهر در زمینه صنعت، کشاورزی، آب وهر نیازی که عینی و ملموس باشد وجود داشته باشد؛ این رسالت اصلی دانشگاه و مراکز علمی کاربردی است که متناسب با این نیازها برنامه‌ای را تحت عنوان برنامه‌ریزی درسی تدوین و تنظیم کند.
وی افزود: سپس طی اجرای مراحل، این رشته‌ها را به مراکزی که تخصص این کار را دارند واگذار می‌کنیم برای مثال ما برای رشته‌های کشاورزی فقط به مرکز علمی کاربردی جهاد کشاورزی و برای رشته‌های فنی به مراکز فنی واگذار می‌کنیم.
معاون دانشگاه علمی کاربردی کشور تصریح کرد: اتفاقی که در گذشته افتاد و خارج از توان دانشگاه و وزارت علوم بود حذف برخی از مراکزی بودند که واقعا مورد نیاز جامعه بودند برای مثال مرکز جهاد کشاورزی ما در هرمزگان نزدیک به ۲۵۰ هکتار زمین زیر کشت و حدود ۱۷ هزار متر آزمایشگاه و کارگاه سرپوشیده دارد.
محمد علی اخوان یادآور شد: طبق بررسی که سال گذشته صورت گرفت تقریبا ۸۴٫۶ فارغ‌التحصیلان مرکز علمی کاربردی جهاد کشاورزی، خود اشتغال و کارآفرین بودند یعنی کسانی بودند که حتا در حین تحصیل یا اوقات بعد از تحصیل ضمن اینکه برای خودشان یک شغل ایجاد کرده بودند تعدادی دیگر را نیز مشغول به کار کردند.
وی با اشاره به حوضچه‌های پرورش میگو در هرمزگان گفت: کسانی که الان موضوع پرورش ماهی در قفس را پیگیری می‌کنند دانش‌آموختگان مرکز جهاد کشاورزی هستند و این فعالیت‌های مرکز جهاد کشاورزی بود که طی تصمیمی خارج از توان حذف شده است.

اجتماعی

نگاهی به اقدامات مهم حوزه آب در استان هرمزگان

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین، تأمین آب شرب و سرمایه گذاری فراوان در این حوزه به عنوان یکی از محورهای اصلی مدیریت استان بوده است. احداث ۶ سایت نمک زدایی جدید در چهار شهرستان بندرعباس، بندرلنگه، بندرخمیر و بندرجاسک به ظرفیت ۱۴۴هزار و ۲۰۰مترمکعب در روز ،
افزایش ۸۴۰۰مترمکعب به ظرفیت ۱۰ سایت نمک زدایی موجود، در دست ساخت بودن ۱۰ سایت نمک زدایی جدید به ظرفیت ۴۲هزار و ۹۰۰ مترمکعب در روز

 

آبرسانی به مناطق محروم استان : شــهر جاســک و ۱۲۴روســتای حومــه و همچنین شــهر سردشــت و ۸ روســتای شهرســتان بشــاگرد کــه فاقـد هرگونـه تاسیسـات تامیـن، انتقـال، ذخیـره و توزیــع آب بودنــد از طریــق ســد جگیــن و احــداث تصفیه‌خانــه آب، تاسیســات ذخیــره و توزیــع آب اجــرا شــده است.

 

آبرســانی بــه شــهرهای ســوزا، درگهــان، طــولا در جزیــره قشــم و همچنیــن شــهرهای فارغــان، بیــکاه، زیارتعلــی، ســیریک، هشــتبندی، تخــت و قلعه‌قاضــی کــه فاقــد هرگونــه تاسیســات تامیــن، ذخیـره، انتقـال و توزیـع آب بودنـد، جمعیتـی بالـغ بر ۴۸هزارنفـر از نعمـت آب شـرب سـالم و بهداشـتی برخــوردار شــدند.

 

اجــرای طــرح تعادل‌بخشــی منابــع آب زیرزمینــی بــه منظــور جبــران بیــلان منفــی منابــع آب زیرزمینــی بــه میــزان ۱۸۰میلیــون مترمکعـب، نوســازی و احــداث خطــوط انتقــال آب بیــن کلیــه سـدهای در دسـت احـداث و بهره‌بـرداری به منظور اسـتفاده بهینــه از کلیــه منابــع آب، نوسازی و توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی، توســعه و احــداث طرح‌هــای کوچــک زودبــازده مانند طرح‌هــای تغذیــه مصنوعــی، ساماندهی و لایروبی رودخانه‌ها، انجام مطالعات و طرحهای تامین و انتقال آب از جمله اقدامات حوزه تولید آب در استان بوده است.

 

همچنین با بهره برداری از سد سرنی در سال ۹۸ و با اضافه شدن ۶۱میلیون مترمکعب به حجم ذخیره سازی آب در سدهای استان، ظرفیت سدهای استان به ۶۰۸میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

 

با سرمایه گذاری ۴۰۰میلیارد تومانی، خط انتقال آب از سد جگین به جاسک و با اعتبار بیش از ۱۸۰میلیارد تومان عملیات آبرسانی به شهر سردشت، گوهران و هشت روستای مسیر انجام شده است.

 

بیش از ۳۰۰سازه آبخیزداری در حوزه بشاگرد ، رودان و حاجی اباد طی چهار سال اخیر احداث شده که نزدیک به ۵۰میلیون مترمکعب آب در این سازه ها ذخیره می شود که نقش مهمی در تقویت سفره های زیرزمینی و تأمین آب بخش کشاورزی دارد.

 

ایجاد سازه های آبخیزداری به عنوان یکی از محورهای مهم فعالیت دولت در استان محسوب می شود که تداوم آن می تواند به بهبود وضعیت کنونی و پیشگیری از تنش آبی کمک شایانی کند.

 

با راه اندازی اب شیرینکن ۱۰۰هزارمترمکعبی بندرعباس و یک میلیون مترمکعبی خلیج فارس، گام بلندی در راستای تأمین آب شرب پایدار شهر بندرعباس و خمیر برداشته شده است. این اتفاق در حالی رخ داد که بسیاری از مراکز استان ها در این حوزه با مشکلاتی روبرو بودند.

 

در مرحله بعدی این اقدام مهم، آبرسانی از دریا به پارسیان، بستک و جناح و همچنین احداث خط انتقال از آب شیرینکن یک میلیون مترمکعبی به روستاهای شمال بندرعباس، تازیان و شهرستان حاجی آباد در دستور کار قرار دارد.

 

استفاده از منابع آبی جدید نظیر آب شیرینکن ها، باعث شده به میزان آب تولیدی،در منابع آب سدها صرفه جویی شود که کاهش فشار و برداشت بی رویه از دشت میناب از جمله دستاوردهای اجرای این طرح های مهم محسوب می شود.

 

تکمیل و بهره برداری از سه طرح فاضلاب جدید در شهرهای رودان و درگهان و تیاب (میناب) به ظرفیت ۷۸۰۰ مترمکعب در روز

 

پیشبرد بالای ۹۰درصد طرح های فاضلاب شهرهای میناب و خمینی شهر بشاگرد به ظرفیت مجموع ۷۶۰۰ مترمکعب در روز

 

بهبود شاخص برخورداری آب روستاهای استان از ۶۴به ۷۳ درصد

ادامه ی خواندن

اجتماعی

آزادی ۷۵ نفر از زندانیان در بازدید رئیس کل دادگستری از زندان های استان هرمزگان

بندرعباس- رئیس کل دادگستری هرمزگان به همراه همه قضات استان ضمن بازدید سراسری و همزمان از زندان ها و بازداشتگاه ها، دستور آزادی ۷۵ نفر از زندانیان و اعطای مرخصی به ۱۸۰۰ نفر دیگر را صادر نمودند.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، در جریان این بازدیدها، رئیس کل دادگستری هرمزگان و تمامی قضات این استان به صورت همزمان در شهرهای مختلف، ضمن حضور در زندان ها و بازداشتگاه ها ، از نزدیک، درخواست ها و مطالبات زندانیان را بررسی نمودند.

علی صالحی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان به همراه تمامی قضات بندرعباس در زندان مرکزی این شهرستان حضور یافت و ضمن بازدید از بخش‌های مختلف و گفتگوی چهره به چهره با مددجویان، در خصوص مطالبات آنها دستورات لازم را صادر کرد.

وی همچنین پس از این بازدید، در جلسه کمیته ساماندهی به امور زندانیان که در محل زندان مرکزی بندرعباس برگزار شد، حضور یافت.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در جریان این نشست، با اشاره به دستورات ریاست محترم قوه قضاییه مبنی بر اینکه دستگاه قضایی باید ملجأ و پناهگاه همگان باشد، خطاب به مسئولین قضایی استان، اظهار داشت: باید با صدور آرای متناسب تا جایی که امکان دارد و قانون اجازه می دهد از صدور قرارهای منتهی به بازداشت خودداری شود.

عالی ترین مقام قضایی استان هرمزگان در ادامه افزود: تأکیدات ریاست محترم قوه قضاییه برای ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری باعث شده تا یک نهضت عمومی در بخش های مختلف ایجاد شود و همه ارکان دستگاه قضایی، کاهش تعداد زندانیان را در دستور کار خود قرار دهند.

صالحی بیان داشت: در راستای اجرای مفاد سند تحول قضایی و عمل به دستورات ریاست محترم قوه قضائیه، یکی از مهمترین رویکرد‌های دستگاه قضایی استان هرمزگان، حبس زدایی و کاهش جمعیت کیفری است که به همین منظور برنامه بازدیدهای منظم، مستمر و هدفمند مسئولین و قضات از زندان ها و بازداشتگاه ها پیش بینی و عملیاتی شده است.

وی تفکر انقلابی و کار جهادی را دو مؤلفه مهم به منظور دستیابی به موفقیت در موضوع رسیدگی به امور زندانیان و نظارت بر زندان‌ها برشمرد و خاطرنشان ساخت: پیامدهای زندانی شدن افراد بر خانواده هایشان باید همواره مورد توجه قرار گیرد و برنامه ریزی های دقیقی برای باز اجتماعی شدن مددجویان صورت پذيرد.

علی صالحی، استفاده از ظرفیت‌های قانونی جهت بازنگری و کاهش مجازات محکومان را یکی از اهداف اساسی اجرای طرح بازدید سراسری قضات از ندامتگاه‌های استان هرمزگان برشمرد و یادآور شد: خوشبختانه در نتیجه اجرای این طرح ، امکان ملاقات با تمامی زندانیان فراهم شد که در نتیجه آن، درخواست اشتغال به کار ۱۵۰ نفر از مددجویان مورد موافقت قرار گرفت و همچنین ۷۵ نفر از زندانیان نیز با اعطای مرخصی پایان حبس، آزاد شدند.

وی همچنین اذعان داشت: ۶۷ نفر از مددجویان زندان های استان هرمزگان مشمول پیشنهاد عفو و ۸۱ نفر نیز جهت پیشنهاد استفاده از پابند الکترونیک، واجد شرایط شناخته شدند.

رئیس شورای قضایی استان هرمزگان همچنین از موافقت با پیشنهاد اعطای آزادی مشروط به ۶۴ نفر از زندانیان از طریق دادگاه خبر داد.

صالحی اظهار کرد: به منظور بهره مندی مددجویان از آثار مثبت و سازنده حضور در کنار خانواده هایشان و همچنین شرکت در مجالس معنوی ایام سوگواری اربعین حسینی، به ۱۸۰۰ نفر از مددجویان واجد شرایط نیز مرخصی اعطا شد.

این مقام قضایی در پایان بر لزوم به کارگیری همه ظرفیت‌ها و امکانات به منظور اشتغال به کار زندانیان تأکید کرد و در ادامه افزود: استفاده از سامانه های نظارت الکترونیکی، مجازات‌های جایگزین حبس و آزادی مشروط در کاهش جمعیت کیفری زندانها بسیار مؤثر است.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

همراه با آموزش مجازی ،آموزش حضوری در دستور کار است

استاندار هرمزگان در شورای آموزش و پرورش استان مطرح کرد:

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین :استاندار هرمزگان گفت: از اول مهر سال جاری، ۴۰۵ هزار و ۸۳۲ دانش آموز هرمزگانی و بیش از ۱۷ هزار معلم در هرمزگان سال تحصیلی جدید را آغاز خواهند کرد و استان هرمزگان با به کارگیری امکانات مورد نیاز و تمام توان آماده آغاز سال تحصیلی جدید است.

دکتر فریدون همتی در نشست شورای آموزش و پرورش استان هرمزگان با اشاره به در پیش بودن فرارسیدن ماه مهر و آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰-۰۱ ، عنوان کرد: همزمان با آغاز سال تحصیلی، شور و نشاط اجتماعی تازه ای هم در جامعه ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید آموزش ها به صورت مجازی و در ادامه به صورت حضوری خواهد بود، ادامه داد: بازگشایی مدارس و آموزش حضوری دانش آموزان طبق مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا پس از واکسیناسیون دانش آموزان و با رعایت تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی صورت می‌گیرد و مدارس به صورت کوچک، متوسط و بزرگ براساس جمعیت دانش آموزی تقسیم بندی شده‌اند که به تدریج در کنار آموزش مجازی، به صورت حضوری هم کلاس های درس با جمعیت کم برگزار می‌شود.

استاندار هرمزگان افزود: از اول مهر سال جاری، ۴۰۵ هزار و ۸۳۲ دانش آموز هرمزگانی و بیش از ۱۷ هزار معلم در هرمزگان سال تحصیلی جدید را آغاز خواهند کرد و استان هرمزگان با به کارگیری امکانات مورد نیاز و تمام توان آماده آغاز سال تحصیلی جدید است.

همتی با اشاره به آماده بودن ۱۷ هزار و ۸۵ کلاس درس برای سال تحصیلی جدید در هرمزگان، تصریح کرد: هرمزگان در زمینه مدرسه سازی از استان های موفق در کشور محسوب می‌شود و مدارس بسیار خوبی از نظر کیفیت، معماری و تجهیزات نصب شده در استان هرمزگان ساخته شده است که این امر با مشارکت خیرین، بنگاه‌های اقتصادی و استفاده از سهم ردیف های ملی بودجه محقق شده است.

وی با اشاره به تصمیمات جدید برای تقویت تجهیزات و امکانات هنرستان ها در هرمزگان، گفت: همچنین با ساخت مدارس جدید در هرمزگان، تعداد مدارس کانکسی در این استان از بیش از ۴۰۰ مدرسه به ۹۴ مدرسه کاهش یافته است که از این تعداد نیز در کنار ۳۰ مدرسه کانکسی، مدارس جدید در حال ساخت است و جمع آوری مدارس کانکسی در هرمزگان، به سرعت در حال انجام است.

استاندار هرمزگان با تاکید بر لزوم ادامه برنامه‌ریزی ها برای موفقیت های بیشتر و بهتر دانش آموزان هرمزگانی در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها از آغاز سال تحصیلی جدید، خاطرنشان کرد: با جهت گیری ها و تصمیمات شورای آموزش و پرورش استان طی سال های اخیر شاهد تحولات و موفقیت های خوب دانش آموزان هرمزگانی در راستای قبولی در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها بوده‌ایم که نمونه آن میزان قبولی دانش آموزان هرمزگانی در رشته پزشکی است که از ۴۰ نفر در آزمون سراسری سال گذشته به ۸۰ نفر در آزمون سراسری سال جاری، افزایش یافت.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها