با ما ارتباط برقرار کن

سیاسی

در قانون برنامه ششم توسعه اختیارات معادن به استان ها داده شده/ از مدت ها پیش به فکر جذب سرمایه گذار خارجی در این منطقه بودم

یکی از مسائلی که در کشور ما کمتر به آن توجه شده، معادن مختلفی است که وجود دارد و این منطقه نیز از امکانات معدنی خوبی برخوردار است و به همین دلیل رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در قانون برنامه ششم توسعه اختیارات معادن به استان ها داده شده است و شورای معادن به ریاست استاندار تشکیل می شود که فرصت خوبی برای توسعه معادن به شمار می رود.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین علی لاریجانی، ۲۸ آذرماه در ادامه سفر خود به استان هرمزگان در جمع مردم، طلاب و روحانیون شیعه و سنی شهرستان بندر خمیر طی سخنانی اظهار کرد: این منطقه زمینه حرکت جدی اقتصادی را دارد و مدت ها بود می خواستم از نزدیک شرایط آن را بررسی کنم و امروز که در بین شما هستم از این وفاق و همدلی ارزشمند برای توسعه و روح آرام و نجابت مردم خوشحالم و همین روحیه باعث می شود که کشمکش ها کمتر شود و جایی که کشمکش نباشد، زمینه توسعه بیشتر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: یک نکته مثبت دیگر منطقه نمایندگان فعال و پیگیر آن هستند که این موضوع در کنار ظرفیت های توسعه ای همه چیز را برای پیشرفت منطقه فراهم کرده است.

وی با اشاره به عملیات کلنگ زنی سه پروژه عمرانی در شهر بندر خمیر گفت: بنده هیچگاه طرحی  را کلنگ زنی نمی کنم، چرا که بعضاً بدقولی هایی می شود که موانعی را در مسیر احداث ایجاد می کند، اما آنطور که به بنده گفتند برای این طرحها برنامه ریزی دقیقی شده که طی ۱۸ ماه به نتیجه مطلوب برسد، همچنین به وزیر بهداشت هم خواهم گفت که درخصوص بیمارستان شهرستان اقدامات لازم را انجام دهد.

لاریجانی بیان کرد: یکی از مسائلی که در کشور ما کمتر به آن توجه شده، معادن مختلفی است که وجود دارد و این منطقه نیز از امکانات معدنی خوبی برخوردار است و به همین دلیل در قانون برنامه ششم توسعه اختیارات معادن به استان ها داده شده و شورای معادن به ریاست استاندار تشکیل می شود و فرصت خوبی برای توسعه معادن است.

رئیس قوه مقننه کشورمان در ادامه صحبت های خود با تاکید بر امکانات مناسب استان هرمزگان برای توسعه گردشگری گفت: یکی دیگر از نکات خوب و مهم منطقه ظرفیت گردشگری در دریا و در جنگل های حرا است که می تواند فرصت مناسبی برای رشد منطقه باشد.

وی تصریح کرد: توجه به منطقه هرمزگان از موضوعات محوری کشور است و برخی مشکلات مانند تحریم ها نباید سمت گیری توجه به این مناطق را تغییر دهد. همچنین از مدت ها پیش به فکر جذب سرمایه گذاری خارجی در این منطقه بودم و پیگیری هایی را انجام دادم و ان‌شاءالله باز هم دنبال خواهم کرد.

لاریجانی خطاب به استاندار هرمزگان گفت: پیشنهاد می کنم در کنار توجه به جلب سرمایه های خارجی، ظرفیت های سرمایه گذاری و توسعه ای این منطقه به سرمایه گذاران داخلی شناسانده شود و در همایشی این ظرفیت ها به افراد مایل به سرمایه گذاری معرفی شوند، چرا که باید توجه داشت ممکن است همه طرحهایی که برای توسعه منطقه در نظر گرفته شده با منابع دولتی امکان ایجاد نداشته باشد و بر همین اساس نیز در بودجه پروژه های مشارکتی دیده شده که بخش خصوصی در کنار دولت قرار بگیرد و قطعاً باید وقتی در یک منطقه هدفگیری توسعه ای وجود دارد، روش های مختلف مورد توجه قرار گرفته و دیده شود.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور خاطرنشان کرد: بحث دیگری که یک امر ضروری برای توسعه است، تربیت نیروی انسانی متخصص متناسب با نیازهای استان است و از حالا باید به فکر این موضوع بود.

وی با تاکید بر لزوم حفظ انسجام و اتحاد برای توسعه کشور و منطقه هرمزگان گفت: در شرایطی که از یک طرف باید به فکر حرکت های توسعه ای و تسهیل مشکلات و مسائل مردم باشیم و از یک طرف آمریکایی ها همه تلاش و شیطنت شان را معطوف به موضوع توسعه کرده اند، چرا که می دانند جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت و تجربه انقلابی خوبی برخوردار است، باید با هوشیاری این توطئه ها را خنثی کرد.

لاریجانی ادامه داد: مسئله اصلی کشور مسئله اقتصادی است و برای نیل به اهداف آن باید از هر نوع مجادله و کشمکشی دوری کرد و رهبر معظم انقلاب نیز با نظرات داعیانه خود در این مسیر حکم به تشکیل شورای هماهنگی سران قوا داده اند تا همه قدرت ها یک جهت به سمت توسعه اقتصادی حرکت کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: عقل حکم می کند وقتی یک دشمن قدار در مقابل داریم، تمام تمرکز خود را بر روی مشترکات معطوف کنیم و این وظیفه انقلابی امروز ماست و خوشحال شدم که دیدم مردمان این منطقه به این درک فاضلانه رسیده اند که در مسیر وحدت حرکت کنند  و این درک شرایط توسعه را فراهم می آورد.


انتهای پیام

ادامه ی خواندن

دسته‌بندی نشده

نسخه تهران نشینان برای مسایل هرمزگان شفا بخش نیست

هرمزگان- شاید در این مجموعه (سند ) جامع نگری در ترمیم مسایل مهم در بخش های مختلف کمتر به چشم آید ولی همین که تلاش شده به سمت ایجاد یک گفتمان مشترک در مسایل منطقه ای حرکت شود، می‌تواند امید بخش باشد.

منتشر شده

روی

به وسیله

غلامعباس شمس الدینی ،تجارت جنوب آنلاین ،چهاردهمین سفر استانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران به هرمزگان اختصاص یافت ، اینکه سفرهای استانی عالی ترین مقام اجرایی کشور و وزرای دولت چقدر می تواند در حل مسایل اثر گذار باشد، موضوعی است که در این مجال قصد پرداختن به آن نیست.

مطابق برنامه ها جدولی از حضور نمایندگان دولت در دستگاههای اجرایی استان منتشر شد که مردم متناسب با موضوعی که دارند به آن دستگاهها مراجعه کنند،  از سوی دیگر خبرگزاری ها و فضای رسانه ای استان به مسئله اولویت های مهم ساکنان این خطه و ضرورت ورود دولت برای حل آنها اختصاص یافته است.

در این مجال بی شک باید به اصلی ترین موضوع توجه شود .مردم بخاطر دارند که در ایام انتخابات ستاد مرکزی آقای رئیسی نظام مسایل ۳۱استان کشور را که وانمود شده محصول پژوهش میدانی و با نگاهی علمی می باشد، منتشر کرد.

شاید مهمترین هدف این به عبارتی سند راهبردی توسعه استانهای کشور ،ایجاد گفتمان مشترک در حوزه مفاهیم ، نیازها ، اولویت ها باشد. موضوعی که محسن منصوری معاون امور استانهای ستاد مرکزی آقای رئیسی در مقدمه بر آن تاکید دارد.

در این مجموعه ۱۷۲صفحه ای ۶صفحه به هرمزگان اختصاص دارد که در ابتدا به ظرفیت ها و فرصت های استان اشاره شده و در ادامه به ۱۸مسئله اساسی تحت عنوان مشکلات استان اشاره شده است. بیکاری، نبود راه روستایی در بسیاری از روستاها ،نبود راه مناسب و پل در بسیاری از بخش ها، مفعول ماندن ظرفیت ترانزیتی بندرشهیدرجایی به دلیل دیپلماسی اقتصادی ضعیف.

بخصوص در آسیای میانه، برخی واگذاری های نامعقول و بعضا رانت آلوده که علاوه بر اتلاف منابع عمومی منجر به مشکلات کارگری و بعضا امنیتی شده است،بافت های فرسوده بخصوص در شهرستان بندرعباس، آسیب های اجتماعی بخصوص درشهرستان بندرعباس، کم آبی و توزیع نابرابر آب، کمبود متخصص و فضای بیمارستانی و درمانی به دلیل طولانی شدن روند احداث بیمارستان های در حال ساخت شهرستان، بندرعباس و نبود بیمارستان مناسب در مابقی شهرهای استان، مشکلات مربوط به فروش محصولات کشاورزی و باغی،عدم آمادگی کافی برای مبارزه با هجوم ملخ و سایر آفات،عدم اعطای مجوز صید به صیادان سنتی،قاچاق سوخت و عدم تفکیک کوله بر سوخت از قاچاقچی های کلان، عدم تناسب رشته های دانشگاهی بانیروهای مورد نیاز صنایع استان،مشکلات جدی زیست محیطی با ورود فاضلاب خام شهری و پس آب های صنعتی کارخانجات، مزارع پرورش میگو و کشتی هادر خلیج فارس و دریای عمان،صید ترال و آسیب های جدی به زیستگاه های جانوران دریایی و به مخاطره افتادن زنجیره تامین غذای نسل آینده کمبود و به نوعی فقر سرانه فضای ورزشی،آموزشی، هنری و فرهنگی و توزیع ناعادلانه همین اندک موجودی از جمله مسایلی است که در آن مجموعه به عنوان نظام مسایل استانها مطرح شده اند.

صدالبته مسایل و مشکلات دیگری در حوزه های صنعت ، زیر ساخت ها ، محیط زیست، فرهنگ و هنر و حوزه های دیگر وجود دارد که به آن اشاره نشده است. علی ای حال در همین سند اقدامات مهمی که منتخب مردم برای استان هرمزگان شرح داده، نیز آمده است .که مهمترین آنها تسهیل سرمایه گذاری، تکمیل بنادر، احداث بنادر جدید در سواحل مکران، تکمیل موج شکن ها، تقویت سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، هوشمند سازی بنادر، حمایت از طرح های کشاورزی، شیلاتی، دانش بنیان، ایجاد پایگاه ملی تحقیقاتی تولید برق ازامواج دریای در سواحل دریایی عمان، توسعه حمل ونقل ترکیبی و افزایش ترانزیت سالانه ۱۰ میلیون تن با توسعه وتکمیل شبکه های حمل ونقل و توزیع بر روی سه محور بندر-راه آهن می باشد.

طبعا اتخاذ تصمیم در راستای ایجاد گفتمان مشترک دولت ملت یک اقدام ارزشمند است اما اینکه آیا موارد احصا شده با خواست مردم تفاوت دارد موضوع دیگری است. شاید در این مجموعه (سند ) جامع نگری در ترمیم مسایل مهم در بخش های مختلف کمتر به چشم آید ولی همین که تلاش شده به سمت ایجاد یک گفتمان مشترک در مسایل منطقه ای حرکت شود،  می تواند امید بخش باشد. نگارنده هم معتقد است نسخه تهران نشینان برای مسایل هرمزگان شفا بخش نیست.

وای کاش بازهم دامنه گروه تحقیق و مطالعه مسایل استان گسترده تر شود و شاید یکی از دلایل عمده عدم پردازش همه مسایل همین دایره محدود تیم هایی است که مشکلات و راه حل ها را احصا و پیشنهاد کرده اند. مردم انتظاراتی دارند، مسایل و مشکلاتی که عمده آنها در این سند مطرح شده است. انتظار مردم هرمزگان اقدام دولت در اجرایی کردن تعهدات یا وعده هایی است که خاصه برای استان داده شده است. قطعا مردم باید نتایج سفرهای مسئولان ارشد نظام را احساس کند، صرف برگزاری یک سفر استانی بی آنکه دستاوردی داشته باشد نه تنها مفید نیست بلکه موجب افزایش توقعات و افزایش یأس عمومی می گردد. این روزها حال مردم، حال سفره های مردم خوب نیست، انجام این سفرهای هزینه بردار اگر نتیجه بخش نباشد نگرانی های عمومی را موجب می شود. امیدواریم این سفر بتواند تحولات شگرفی در توسعه پایدار استان به همراه داشته باشد .

 

ادامه ی خواندن

بشاگرد

فرماندار شهرستان بشاگرد منصوب شد/انتصاب یک جوان انقلابی و جهادی دیگر بر مسند فرمانداری

طی حکمی از سوی مهندس دوستی استاندار هرمزگان، یعقوب دادعلی زاده به عنوان سرپرست فرمانداری شهرستان بشاگرد منصوب شد

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین ،طی حکمی از سوی مهندس دوستی استاندار هرمزگان، یعقوب دادعلی زاده به عنوان سرپرست فرمانداری شهرستان بشاگرد منصوب شد.وی از جوانان انقلابی و مردمی با ۲۱سال سابقه کار، سه دوره ریاست شورای اسلامی شهرستان بشاگرد، سه دوره عضو شورای بخش مرکزی بشاگرد و حدود پنج سال معاونت آموزشی و نوآوری آموزش وپرورش بشاگرد را بر عهده داشته است.
همچنین مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بشاگرد، سابقه مدیریت در مدارس شبانه روزی، کارشناس مسئول آموزش آموزش و پرورش بشاگرد، را در کارنامه موفق کاری خود دارد.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

تغیرات در هرمزگان آغاز شد/ خداحافظی یگانه با مخابرات

تغیرات در هرمزگان از دیروز آغاز شده است و امروز مدیرکل جدید مخابرات هرمزگان معرفی خواهد شد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، صبح امروز مهدی دوستی استاندار جدید هرمزگان در اولین روز کاری خود مدیرکل جدید مخابرات هرمزگان را پذیرا خواهد بود.

معاون اداره کل مخابرات استان یزد امروز به عنوان مدیرکل مخابرات استان هرمزگان معرفی می‌شود.

بنظر می‌رسد مهدی دوستی آغازی طوفانی داشته و در روزهای آتی شاهد تغیرات بیشتری در ادارات کل و بدنه استانداری خواهیم بود.

لازم به ذکر است روز گدشته نیز فضل‌الله اکبری به عنوان مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی هرمزگان منصوب شده است.

انتهای پیام/ص

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها