با ما ارتباط برقرار کن

کشاورزی و شیلات

آنان که از خاک کیمیا ساخته اند…

منتشر شده

روی

به منطقه ی سرچاهان در ۱۲۰ کیلومتری شهربندرعباس رفتیم و مهمان مردی شدیم که کوشش، توان و مهارتش او را به یکی از بهترین کارآفرینان مجموعه های برتر تولید و صادرات محصولات کشاورزی کشور تبدیل کرده است.

حسین شاه نظری که ۵۰ سال از عمر خود را در بخش تولید و ترویج کشاورزی صرف کرده و برای کسانی  که در عرصه ی کشت و زرع به فعالیت می پردازند نامی آشنا است

می توان سرزندگی، استفاده از قدرتِ تجربه و داشتن اراده ای آهنینش را برای راه اندازی چنین مجموعه ای از روحیه اش و پویاییِ مجموعه به خوبی فهمید.

به گرمی به استقبالمان می آید و بر خلاف تصورمان حتی برای جابه جایی از ماشین استفاده نمی کند. از او میپرسم همراه ما با ماشین نمی آیید؟

می گوید من با موتور به جلو می روم و راه را نشانتان می دهم، شما به دنبال من بیایید.

 

به قسمت سردخانه، دستچین و بسته بندی محصولات مجموعه اش می رویم جایی که  نزدیک به ۶۰ نفر مشغول به کارند.

سرگرم تماشای نحوه ی دستچین کردنِ ماهرانه ی  زنان و مردانی که در حال کار اند، می شوم، آقای شاه نظری با یکی از کارگران درباره ی نحوه ی بسته بندی صحبت و نکاتی را به او گوش زد می کند.بیرون از واحد بسته بندی دو تریلی در حال بارگیری محصولات هستند.

به اتفاق هم به یکی از گلخانه های مجموعه می رویم، در مساحتی یک و نیم هکتاری بوته های گوجه، توسط نیرو های کار به گونه ای حرفه ای  از پایین به بالا کشیده شده است و هرکس سرگرم کار چیدن و جا به جایی محصول است.

سلام و خداقوتی می گویم، چشمم به قرمزی محصولات گوجه می افتند. یکی از مهندسان  مجموعه به استقبالمان می آید و با آقای شاه نظری درباره ی چیدن محصول مشغول  گفتگو می کند، من به پای یکی از بوته ها می نشینم، دست به یکی از گوجه ای می برم و با خود  فکر میکنم برای رشد و به بار نشستن این محصول آن هم در این شرایط چه زحمت ها کشیده شده است.

مزرعه ی سبزِ گندمِ  این مجموعه، که از همان ابتدای ورود نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند از لحاظ مکانی دقیقا در کنار گلخانه ها قرار دارد، ۱۵۰ هکتار زمین گندم سرسبز که فصل برداشت آن نیز از نیمه فروردین آغاز می شود.

 

بعد از بازدید از مزرعه کشت گندم، ما را به خانه باغی که در مجموعه بود دعوت کرد و فرصتی بدست آمد تا برای صرف چای رو در رو به گفتگو بنشینیم، همین جا از آقای شاه نظری مصاحبه ام  را با این سوال که آیا این محصولات ارگانیگ هستند؟ آغاز می کنم.

خیر، این ها گوجه ها طبیعی هستند نکته ای که نباید فراموش کنید این است که ارگانیک و طبیعی به یک معنا نیستند؛

محصولات طبیعی ممکن است دارای برچسب کاملا طبیعی، صد درصد طبیعی و بدون هورمون باشند به این معنی که در تولید آن ها از هیچ رنگ مصنوعی، طعم دهنده و یا نگهدارنده ای استفاده نشده است.

اما محصولات ارگانیک، دارای یک برچسب ارگانیک هستند به این معنی که در تولید محصولات ارگانیک از هیچ گونه کود شیمیایی، آفت کش، سموم، آنتی بیوتیک، هورمون و دستکاری ژنتیکی استفاده نمی شود اما محصول سالم محصولی است که در مراحل رشد در حد استاندارد کود و سم میگیرد.

سرکشی کردن از کار را بهترین راه برای موفقیت می دانم همه آدم های موفق دنیا خودشان بالای سرکارشنان هستند و به کار خود سرکشی خواهند کرد.

چقدر تولید دارید و محصولتان به کجا صادر می شود؟

سالانه پنج هزار تن  محصول تولید می شود که چهار هزار تن آن به مقصد دبی، روسیه، ارمنستان، آذربایجان و ارمنستان صادر و مابقی هم به تهران ارسال خواهد شد.

مجموعه چند واحد گلخانه دایر و فعال دارد و درآن ها چند نفر مشغول به کار است؟

مجموعه ۱۵ واحد گلخانه ای یک و نیم هکتاری دارد و در هر واحد ده نفر مشغول به کارند. با اشاره نظر مرا به دو خطِ کشت گوجه جلب می کند و ادامه می دهد، ببینید هر نیرو، مسئول دو خط کشت محصول است.

 

نحوه ی جذب و بکارگیری دانش آموختگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در مشاغل چگونه است و اینکه چرا بسیار از آنان جذب کار نمی شوند؟

فقط در کار مربوط به تخصص خودم اظهار نظر می کند مشکل عمده در بخش اشتغال کشاورزی تربیت نیروی ماهراست.

شما به کشور های زیادی که در بخش کشاورزی بسیار فعال هستند نظیر هلند سفر کرده اید  چه چیزی در سیستم کشاورزی آنجا برایتان با اهمیت تر بود؟

این مورد که اولین گام در  انجام فعالیت های کشاورزی برای آنها ابتدا پیدا کردن متخصصان امر اولویت دارد بعد طراحی پروژه و اجرا در مرحله آخر قرار می گیرد و نکته ی دیگر اینکه در جهت حرکت و تبدیل شدن از  شیوه ی کشاورزی سنتیِ رایج در گذشته به سمت صنعتی و استفاده از دستگاه ها و روش های نوین مسیر ساده تری را طی کرده اند.

 

این مجموعه از چه سالی احداث شده است و آیا در ابتدای راه فکرش را می کردید که مجموعه ای تا این حد موفق داشته باشید؟

_ (با خنده ای بر لب می گوید ) بله بگذارید خاطره ای برایتان تعریف کنم، این مزرعه از سال ۷۴ احداث شده و  همان روزهای اول یکی از مقامات در گفتگویی از من سوال کردند که فکر می کنید این مجموعه به چه جایگاهی برسد ؟، من همان لحظه پاسخ دادم میخواهم مانند مزارع کشاورزی کشور هلند باشد چون در خاک اینجا هیچ مشکلی برای رشد و شکوفایی وجود ندارد.

۱۰سال پیش تنها واحد زراعی در منطقه واحد مزرعه سبز ما بود، اما اکنون هفت واحد مانند ما در منطقه در حال کار هستند و این به هیچ عنوان اتفاق بدی نیست و جالب است بدانید حتی گاها نیروهای بی سواد این مزرعه با بهترین پیشنهاد در واحد های زراعی دیگر بکار گیری می شوند و من راضی هستم چون این به معنی آبادانی منطقه و کشور است.

من از این نقطه به سایر کارآفرینان استان هرمزگان، آذربایجان و سیستان و بلوچستان مشاوره می دهم و از همین جا آمادگی و علاقمندی خود را برای مشاوره به کشاورزان و کارآفرینان که نیاز به مشاوره دارند را اعلام می کنم. پس در راه رسیدن تولید به مصرف هر کس باید کار خودش را انجام دهد.

مثلا کشاورز کارش کاشت، داشت و برداشت محصول است و علم فروش و بازاریابی محصول خود را ندارد واسطه برایش این کار را انجام می دهد  در واقع واسطه  اهرمی است برای عرضه محصول به بازار است.

خرید و فروش به آگاهی خریدار و فروشنده بستگی دارد و البته انصاف و مدیریت واسطه های مابین این دو هم شرط دیگر است.

به عنوان آخرین سوال توصیه شما به جوانانی که در جستجوی کار هستند چیست؟

_ باز هم می گویم من درباره ی رشته و تخصص خودم صحبت میکنم، اگر رشته شان را دوست دارند باید تخصص و فن لازم را در آن زمینه کسب کنند زیرا اگر تخصص داشته باشند هر جای دنیا جایگاه خواهند داشت.

اگر تمامی جوانان دو نکته مهم کسب علم و عمل به آن را انجام بدهند ، یا تبدیل به نیروی ماهری خواهند شد که می تواند مشغول بشوند و یا خودشان کاری راه می اندازند.

مثلا اگر راننده ی جویای کار و دارای مهارت رانندگی تراکتور در استان وجود داشته باشد ، بلافاصله در مجموعه خود به کار میگیرم چرا که این تخصص را در مجموعه خود نیاز دارم.

حسین شاه نظری را مردی متخصص، پرانرژی، علاقمند به کار کشاورزی و البته دلسوز یافتم او نمونه ای از یک کشاورز ایرانی و ملی با تفکر و ایده های فرا ملی است.

مجموعه مزرعه سبز روز تعطیل و غیر تعطیل نمی شناسد همیشه فعال، مولد و در حرکت است در نخستین جمعه زمستانی برایش بهاری سرسبز را آرزو کردم.

کشاورزی و شیلات

هم افزایی دادگستری و دستگاه های اجرایی در هرمزگان برای حمایت از صیادان بومی

طرح تسهیل و رفع موانع صید تهیه و تدوین خواهد شد

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین ،رئیس کل دادگستری هرمزگان از هم افزایی دستگاه قضایی و دستگاه های اجرایی به منظور تهیه و تدوین طرح تسهیل و رفع موانع صید برای حمایت از صیادان بومی خبر داد.

با توجه به مأموریت رئیس قوه قضائیه به رؤسای کل دادگستری‌ و دادستان‌های سراسر کشور برای برگزاری نشست‌های مشترک با دیگر مسئولان، جهت رفع مشکلات خاص هر استان، نشست ویژه ای در استان هرمزگان به منظور هم اندیشی برای احصاء و حل مشکلات این استان به ریاست علی صالحی رئیس کل دادگستری هرمزگان و با حضور حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس، فریدون همتی استاندار هرمزگان و جمعی از مسئولین عالی کشوری و استانی برگزار شد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در جریان این نشست با اشاره به تأثیر منفی صید صنعتی و غیر مجاز بر معیشت صیادان بومی به عنوان یکی از مهترین مشکلات استان اظهار داشت: دستگاه قضایی استان هرمزگان با هم‌افزایی کلیه دستگاه‌های اجرایی در جهت رفع دغدغه صیادان تمام تلاش خود را به کار بسته است و در این راه از همه ظرفیت های قانونی جهت مرتفع شدن مشکلات آن‌ها استفاده خواهد کرد.

علی صالحی خاطرنشان کرد: همه ما در قبال امرار معاش افرادی که ارتزاق آنها از طریق دریا و صیادی است مسئولیت داریم و لازم است با برنامه ریزی اصولی به سرعت برای حل این موضوع چاره اندیشی شود.

وی با تأکید بر ضرورت تهیه و تدوین طرح کلی و جامعی در این خصوص اظهار داشت: مقرر شده است با نظارت دستگاه قضایی و پیگیری استانداری هرمزگان و مشارکت دستگاه‌های متولی از جمله شیلات، جهاد کشاورزی و اداره کل صمت، ظرف مدت ۱۵ روز علاوه بر انجام مطالعات لازم ، طرح اولیه تسهیل و رفع موانع صید تنظیم شود و اجرای آن نیز به سرعت در دستور کار قرار گیرد.

عالی ترین مقام قضایی استان هرمزگان آینده‌نگری برای حرکت به سمت صید مدرن، شناسایی صیادان حائز شرایط و اولویت بندی آنها در صدور مجوزهای قانونی بر اساس مدل تعالی را از مهمترین ویژگی‌های این طرح برشمرد که باید مورد توجه دقیق کارشناسان امر قرار گیرد.

صالحی در ادامه تأکید کرد: تأمین منابع لازم جهت تقویت دریا و زیستگاه های آبزیان یکی از موانع پیش رو است که می توان با مشارکت مردم و خلق منابع از محل صدور مجوز ها، این مشکل را تا حدودی برطرف نمود.

رئیس کل دادگستری هرمزگان با اشاره به اهمیت حمایت از طرح های صنعتی مانند پرورش ماهی در قفس و همچنین لزوم رهاسازی بچه ماهی ها در زیستگاه‌های دریایی ابراز داشت: در راستای حفاظت از منابع دریایی می توان با پیگیری از سوی وزارت امور خارجه و استفاده از ظرفیت دیپلماسی، هماهنگی های لازم را با کشورهای حاشیه خلیج فارس جهت اجرای طرح ها و اقدامات مشترک و پیشگیرانه انجام داد.

علی صالحی بازنگری در قانون و ایجاد بازدارندگی در برابر تخلفات در حوزه صید و صیادی را مهم برشمرد و یادآور شد: برنامه ریزی برای تهیه طرح جامعی در این خصوص در دستور کار قرار گرفته است و انتظار می‌رود با اجرای این طرح استفاده از ظرفیت صید در آبهای دور و آب‌های آزاد بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد عبادی زاده نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان نیز در این نشست ضمن تقدیر از اقدامات دستگاه قضایی استان در جهت هم‌افزایی و اتخاذ تصمیمات مؤثر در رفع مشکلات صیادان بومی خاطرنشان کرد: برای حل مشکلات صیادان یک نگاه سه ضلعی باید مد نظر باشد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده افزود: بر این اساس در یک ضلع صیادان قرار دارند که نگران معیشت خود هستند، در ضلع دیگر اشخاصی هستند که به صورت غیر رسمی صید میکنند و صلاحیت لازم را دارند اما تاکنون مجوز های قانونی را اخذ نکرده اند و در ضلع سوم نیز کسانی هستند که صلاحیت ندارند و باید نسبت به تفکیک آنها اقدام شود تا هر چه سریعتر از چرخه صید خارج شوند.

در ادامه فریدون همتی استاندار هرمزگان نیز با اشاره به همراهی دادگستری کل استان هرمزگان در اجرای بسیاری از برنامه‌های مهم استان و رفع موانع موجود با حمایت به موقع و صدور دستورات ویژه قضایی گفت: باید در برخی مجوزهایی که توسط ادارات و سازمان‌های متولی در گذشته به غلط صادر شده است تجدید نظر شود چرا که بخش مهمی از امنیت غذایی جامعه به آبزیان مربوط می شود که در سفره مردم جای گرفته اند و همین موضوع اهمیت صیانت از ذخایر دریا را دوچندان می سازد.

ادامه ی خواندن

بندر عباس

آغاز فصل صید میگوی هرمزگان از ۱۷ مهرماه جاری با پایان مخاطرات توفان شاهین

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان هرمزگان از آغاز فصل صید میگو استان از ۱۷ مهرماه جاری و با پایان یافتن توفان شاهین خبر داد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین ،ابراهیم عالی زاده با اشاره به اینکه با تصمیم کمیته مدیریت صید میگوی استان مقرر شده بود فصل صید میگو از ۱۰ مهرماه آغاز شود که با پدیدار شدن توفان شاهین در راستای حفظ سلامت و امنیت جامعه صیادی ،فصل صید میگوی هرمزگان به تعویق افتاد.
عالی زاده با اشاره به اینکه  صیادان میگو گیر می توانند با رعایت اصول صید میگو از شنبه- ۱۷ مهره ماه ۱۴۰۰ اقدام به صید کنند.

عالی زاده در پایان با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای حفظ و بازسازی ذخایر و همچنین مقابله با صید غیر مجاز گفت: صید بیش از حد مجاز ، موجب آسیب دیدن ذخایر شده و بازسازی ذخیره با دشواری انجام پذیرد.
معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان پیش بینی کرد بالغ بر ۱۵۰ فروند لنج صیادی میگو گیر با بیش از  دوهزار  نفر صیاد در فصل صید میگوی امسال مشارکت داشته باشند.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

قیمت محصولات کشاورزی هزینه تولید کشاورزان را پوشش نمی دهد

بندرعباس- معاون سیاسی، امنیتی استانداری هرمزگان گفت: صیفی کاران هرمزگان به دلیل افت شدید قیمت محصولات کشاورزی، دسترنج تولیدی آنها حتی هزینه تولید محصول را پوشش نمی دهد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین،علی رئوفی در نشست با نماینده مردم داراب و نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی و برخی دیگر از اعضای کمسیون، با اشاره به نابسامانی بازار فروش محصولات صیفی و باغی کشاورزان هرمزگانی، عنوان کرد: متاسفانه صیفی کاران هرمزگانی به ویژه پیازکاران، بادمجان کاران، هندوانه کاران، خیارکاران و گوجه کاران با چالش اساسی فروش محصولات تولیدی و افت شدید قیمت مواجه هستند.

وی در همین خصوص افزود: صیفی کاران هرمزگانی به دلیل افت شدید قیمت محصولات کشاورزی دسترنج تولیدی آنها هزینه تولید محصول را پوشش نمی دهد و محصولات مرغوب در مزارع رها می گردد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، خاطرنشان کرد: افت شدید قیمت محصولات کشاورزی و عدم وجود بازار مناسب فروش چالشی است که هر ساله گریبانگیر قشر زحمت کش کشاورز هرمزگانی است که نیازمند چاره اندیشی است‌.

رئوفی افزود: با توجه به وضعیت نابسامانی که بازار محصولات کشاورزی دارد تغییر رویکرد در این بخش برای جلوگیری از ورشکستگی کشاورزان هرمزگانی و سایر استان ها اجتناب ناپذیر است.

وی با تاکید بر خرید تضمینی محصولات تولیدی کشاورزان، تصریح کرد: خرید تضمینی محصولات تولیدی کشاورزان یکی از راههای است که می تواند بخشی از دغدغه های کشاورزان در زمینه فروش محصولات را مرتفع کند و این مهم تجربه موفقی بوده است که در بسیاری از کشورها از جمله هندوستان اجرا شده است و کشاورزی این کشور رونق گرفته است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، در همین خصوص تصریح کرد: توسعه صادرات محصولات کشاورزی و ایجاد صنایع تبدیلی در قطب های کشاورزی هرمزگان ضروری است.

رئوفی، خاطرنشان کرد: همزمانی کشت محصولات کشاورزی چالشی است که استان های جنوبی با آن روبرو هستند و باعث شده است در یک بازه زمانی کوتاه حجم بالایی از محصولات تولید شود.

وی خاطرنشان کرد: حرکت کشاورزان به سمت کشت های تک محصولی چالش دیگری است که بهره برداران استان های جنوبی با آن مواجه هستند و ضروری است انواع کشت های قابل صرفه برای کشاورزان در بین آنها ترویج شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، با اشاره به اهمیت تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در همه بنادر کشور، افزود: تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در در همه بنادر کشور و تعیین استان های معین می تواند در کاهش هزینه حمل و نقل کالاهای اساسی و نهاده های دامی به اقصی نکات کشور در کمترین زمان ممکن اثر گذار باشد.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها