با ما ارتباط برقرار کن

سیاسی

آغاز ماراتون انتخابات ۱۴۰۰ از هرمزگان

ارتباطات ملی دکتر همتی و فضای کار و تلاش خود زمینه این اقدام را بیش از پیش فراهم کرد و حضور دو شخصیت تراز اول کشور موفقیتی برای او محسوب می شود.

منتشر شده

روی

مسعود شکیبا_ تجارت جنوب، سفر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور وعلی لاریجانی ریاست خانه قانونگذاری کشور را می توان مهمترین رویداد سال ۹۷ استان تا کنون قلمداد کرد.

سفری که هر دو در آذرماه اتفاق افتاد و طرح های زیربنایی و مهم اقتصادی یا به بهره برداری رسید یا آغازشد. جهانگیری پس از نیم قرن دوری از زادگاه خود به منطقه محروم کوشاه احمدی سفرو سپس در نشست فعالان اقتصادی که حواشی مختلفی به همراه داشت شرکت کرد. وی درادامه به منطقه ویژه رفت و از کارنامه اقتصادی فریدون همتی پرده برداشت. نیروگاه استراتژیک هرمزبا سرمایه گذاری هلدینگ غدیر، خط انتقال گاز، افتتاح فاز نخست آبشیرینکن ۱۰۰هزارمترمکعبی، آبشیرینکن وخط انتقال آب به استانهای مرکزی بخشی از این پروژه ها بود. اسحاق جهانگیری نیز مثل علی لاریجانی پس از سفری دو روزه هرمزگان را به مقصد تهران ترک کرد. هفت روز پس از خداحافظی جهانگیری از استان، لاریجانی در ۲۷آذرماه به همراه نمایندگان استان وارد بندرعباس شد و به شرق رفت و در شورای اداری در قلب مکران شرکت کرد. سپس عازم خمیر شد تا کلنگ آغاز عملیات اجرایی اسکله خمیر را بر زمین بزند. سپس به ملاقات بزرگان شیعه و سنی در بندرلنگه رفت و در ادامه پس از بازدید از پروژه نیکسا (پرورش ماهی در قفس ) به بندرعباس آمد و همانند سفر رقیب احتمالی آینده خود به دیدار فعالان اقتصادی رفت.
نمایندگان استان در تمام سفر لاریجانی را همراهی کردند و عدم حضور سیده فاطمه ذوالقدر احتمال حضور وی بعنوان کاندیدای احتمالی را درهرمزگان ضعیف کرد. درهر دو سفر رسانه ها پای ثابت گلایه از رفتارهای صورت گرفته شدند.
حاشیه ها در سفر جهانگیری بیش از لاریجانی بود. عکس ملاقات اسحاق جهانگیری با خاله اش در روز اول خبرساز شد و سخنان و اظهار نظرهای یک حسابدار که مدعی بود ۴۲۰۰ پرسنل دارد؟! نیز بازتاب گسترده ای در رسانه ها و فضای مجازی داشت و حاشیه آخر دفاع از عملکرد و حضور دکتر همتی توسط معاون اول بود که موجب شد گمانه زنی های رفتن استاندار ۵۹ساله هرمزگان را باطل کند. جدای از دستاوردهای اقتصادی، زیربنایی و توسعه ای هر دو سفر در میان تحلیلگران سیاسی انتخاباتی تفسیر شد سفر دو کاندیدای احتمالی را می توان آغاز ماراتون نفس گیر انتخابات ۱۴۰۰ نامید. چرا که علی لاریجانی و اسحاق جهانگیری به عنوان نمایندگان دو جریان فکری اصلاح طلب و اصولگرا سالهاست در تلاش براي كسب كرسي رياست جمهوري هستند.
این دو سفر استانی به نوعی آغاز سفرهای استانی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ است که هرچه سطح مشارکت اجتماعی مردم در آن بالاتر باشد میزان احتمال موفقیت اصلاح طلبان بیشتر خواهد بود و بلعکس. چرا که اصولگراها طیف حامیان سنتی خود را همیشه دارند و کاهش و پایین آمدن حضور مردم معمولا به زیان اصلاح طلبان خواهد بود. اصولگرایان اما در این میان دغدغه عبور از فیلترشورای نگهبان را ندارند و اما اصلاح طلبان در صورت عدم امکان نامزدی از گزینه هایي مثل لاریجانی و رحمانی فضلی حمایت ميکنند تا جریان فکری پایداری بالا نیاید.
یعنی این احتمال وجود دارد که در صورتی که اسحاق جهانگیری و رفقایش نتوانند وارد عرصه ی انتخابات شوند به سراغ رقیب اصولگرای خود بروند زیرا آن ها لااقل درمورد احمدی نژاد موضع یکسان دارند.
در هر حال این که علی لاریجانی به شرق و غرب و مرکز استان سفر می کند ملاقات های بزرگ مردمی شکل می دهد و تلاش دارد تا چهره به چهره با مردم هرمزگان سخنان آنان را بشنود می تواند کلید خوردن حضور او در انتخابات آینده باشد. جهانگیری نیز تلاش کرد تا اینگونه وانمود کند که هرمزگانی است و از زادگاهش آغازگر انتخابات آینده باشد.
پروژهای مهم را افتتاح و با بازتاب ملی و بین المللی سفرش در رسانه ها عزم خود را نشان دهد. بسیاری بر این باورند که نقش استاندار هرمزگان در این که هر دو نفر(لاریجانی-جهانگیری) شروع کننده این حرکت بودند بسیار حائزاهمیت است.
ارتباطات ملی دکتر همتی و فضای کار و تلاش خود زمینه این اقدام را بیش از پیش فراهم کرد و حضور دو شخصیت تراز اول کشور موفقیتی برای او محسوب می شود. انتخابات سال آینده مجلس و نقش ثروت و قدرت در آن می تواند دورنمای روشن تری از انتخابات ریاست جمهوری را نشان دهد.
وقتی احزاب قوی در کشور حضور ندارند تا شخصیت سازی کنند این شخصیت ها هستند که به جای احزاب و تشکل ها و گروه ها خود را نشان داده و حرکت می کنند.
باید منتظر ماند و دید اتفاقات غیر منتظره و عملکرد آینده رییس مجلس شورای اسلامی و معاون اول رییس جمهور و اطرافيانشان چه اثری در افکار عمومی و کاندیداتوری آنان خواهد گذاشت و آیا خبر حضور حجت الاسلام رییسی در ۹ دی که ظاهرا به دلیل کسالت وی کنسل شد باز هم اعلام کاندیداتوری فرد دیگری از هرمزگان برای ریاست جمهوری بود.
مخلص کلام این که موج انتخابات ۱۴۰۰ به جای آن که از تهران به سایر نقاط کشور باشد از هرمزگان و استان های جنوبی به سوی پایتخت سراريز خواهد بود.

سیاسی

سعید محمد به دبیری شورای عالی مناطق آزاد منصوب شد

بندرعباس _ احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی طی حکمی سعید محمد را به سمت دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی منصوب کرد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین, در این حکم با اشاره به ضرورت توجه به اهداف تحول گرایی و محوریت تولید ملی و برون گرایی از  آقای سعید محمد خواسته شده برای تحقق راهبردهای تقویت جذابیت های قانونی و مقرراتی مناطق برای تولید کنندگان و صادرکنندگان به ویژه تسهیل کامل کسب و کار و برخورداری از معافیت های مالیاتی  و گمرکی، ارائه پیش نویس لایحه اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، تکمیل رویه های مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تأکید بر محصور بودن مناطق و استقرار گمرک در درب های خروج و اتصال به سامانه های حاکمیتی و تمرکز بر کیفیت (نه گسترش کمی) مناطق آزاد با هدف تحقق بند (۱۱) سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گیرد.

همچنین در حکم وزیر اقتصاد  رصد دقیق عملکرد مناطق در گسترش صادرات و افزایش پیوند اقتصادی با کشورهای همسایه و ترغیب سرمایه گذاری و مشترک، وضع قواعد عزل و نصب مدیران شایسته برای مناطق و شفافیت عملکردی مالی برای سازمان منطقه، اصلاح نظام درآمدی سازمان های مناطق با هدف کاهش تمایل به واردات و واگذاری اراضی، تقویت مدیریت متمرکز مناطق و حذف ناهماهنگی ها با اجرای ماده (۶۵) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه، ایجاد ظرفیت دور زدن تحریم های ظالمانه و نقش آفرینی در توسعه جوامع محلی، توانمندسازی و کاهش محرومیت ؛ تمام توان خود را مصروف نماید و متناوباً گزارش شش ماهه و یک ساله عملکرد مناطق به اطلاع دولت و مجلس برسد مورد تاکید بوده است.

سعید محمد، فرمانده پیشین قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا بوده‌ است. محمد پیش‌تر مدیرعامل گروه ایرانیان اطلس (وابسته به بنیاد عمران و تعاون سپاه سازندگی) بود، همچنین در فاصله سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳ مدیرعاملی ابر شرکت عمرانی سپاسد (از زیرمجموعه‌های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء) را برعهده داشته است.

ادامه ی خواندن

سیاسی

پایش صد ها کیلومتر خارج از مرز ها با بهره گیری از توان داخلی و سامانه های موشکی

بندرعباس- فرمانده گروه پدافند هوایی شهید پوردست بندرعباس گفت: منطقه پدافند هوایی جنوب شرق نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران یکی از مناطق سوق الجیشی و راهبردی کشور است چرا که وظیفه حساس حراست از آسمان خلیج فارس، تنگه راهبردی هرمز و دریای عمان و جزایر جمهوری اسلامی ایران در جنوب را بر عهده دارد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین، فرمانده گروه پدافند هوایی  شهید پوردست بندرعباس گفت: منطقه پدافند هوایی جنوب شرق نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران یکی از مناطق سوق الجیشی و راهبردی کشور است چرا که وظیفه حساس حراست از آسمان خلیج فارس، تنگه راهبردی هرمز و دریای عمان و جزایر جمهوری اسلامی ایران در جنوب را بر عهده دارد. در واقع پوشش پدافند هوایی منطقه بالغ بر۹۰۰ هزار کیلومتر مربع  شامل  استان های هرمزگان،جنوب سیستان بلوچستان، جنوب کرمان و بخشی  از استان فارس می باشد.

این ماموریت خطیر با استقرار  بیش از ۱۰۰۰ نقطه پدافندی،سایت ،ایستگاه و مراکز پدافندی در سطح منطقه با بهره گیری از انواع سامانه های مختلف در حوزه های کشف(راداری،سیگنالی،بصری) سامانه های موشکی و توپخانه ای و انواع هواپیما های طرح پدافندی و پهباد های جمع آوری،جنگ الکترونیک،گشتی و تهاجمی انجام می گیرد.

امروز به حول قوه الهی ما در منطقه پدافند هوایی جنوب شرق با بهره گیری از توان داخلی از یک ظرفیت کشف فوق العاده هم در فضای کشور و هم در پایش صد ها کیلو متر خارج از مرز ها برخوردار هستیم.این ظرفیت با استفاده از سامانه  های کاملا بومی و در باند های مختلف ایجاد گردیده است.

روزانه بالغ بر ۱۲۰۰ فروند انواع  هواپیما و پهباد توسط  سامانه های مختلف کشف و جمع آوری اطلاعات با اشرف کامل راداری و اطلاعاتی به صورت  شبانه روزی و لحظه ای در سطح منطقه رصد می گردد.

با توجه به حساسیت منطقه، نیرو های  فرامنطقه ای  پرواز های متعدد اعم از هواپیما های بمب افکن ،جاسوسی و جنگنده و بدون سرنشین و سایر پرواز های مرتبط را در این محدوده به صورت شبانه روزی از پایگاه های مختلف  کشور های حوزه خلیج فارس انجام می دهند که از لحظه روشن شدن این هواپیما ها و قبل از پرواز تا لحظه برگشت از ماموریت و نشستن در این پایگاه ها ،کلیه اقدامات و پیام ها و مکالمات و ارتباطات آنها  یه دقت رصد می گردد و این هوشیاری و آمادگی شبانه روزی کارکنان پدافند هوایی ارتش باعث شده که این پرواز ها حتی به مرز های جمهوری اسلامی ایران هم نزدیک نشوند.

از افتخارات این منطقه راهبردی در دوران دفاع مقدس ،هدایت پرواز های شکاری توسط رادار های گسترش یافته جهت اسکورت نفکش ها و همچنین دفاع از سکو های نفتی ،اسکله ها و پالایشگاه ها در خلیج فارس و تنگه راهبردی هرمز و تامین شریان های صدور نفت در این منطقه بوده که باعث شده  هیچ خللی در اقتصاد جنگ ایجاد نشود.

از دیگر افتخارات منطقه پدافند هوایی جنوب شرق ،نشاندن هواپیمای شرور ریگی  با همکاری نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و همچنین نشاندن هواپیمای  ایساف با ۱۰۸ سرنشین نظامی  که به دروغ خود را هواپیمای شخصی معرفی نموده بود که با هوشیاری کارکنان پدافند هوایی ارتش در این منطقه،بازداشت هوایی و به زمین نشانده شد و بعد از عذرخواهی  رسمی از کشور با هماهنگی سلسله مراتب فرماندهی اجازه پرواز دوباره داده شد

کارکنان منطقه پدافند هوایی جنوب شرق به عنوان فرماندهان صحنه های نبرد پدافند هوایی با الهام از راه امام حسین (ع) که در واقع همان خط سرخ شهادت است شبانه روزی  بدون ادعا و بدون خستگی از هوافضای منطقه تحت مسئولیت صیانت می کنند و تحت زعامت حضرت ولی عصر (عج) و دعای فرماندهی معظم کل قوا (مد ظله العالی) و مردم شریف  ایران با اقتدار  از هیچ خطای دشمن چشم پوشی نخواهند کرد.

مردم عزیز بدانند فضای کشور یک فضای نا امن برای موشک ها و هواپیما های با سرنشین و بدون سرنشین و هرگونه تهدید هوایی دشمن است و با هر شیطنتی  به صورت قاطع و محکم و در لحظه برخورد خواهد شد.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

برگزاری آیین تحلیف شورای شهر بندرعباس/فاطمه جراره رئیس شورای شهر بندرعباس شد

بندرعباس – «فاطمه جراره» با ۱۱ رای به عنوان رئیس شورای شهر بندرعباس انتخاب شد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین، آیین تحلیف شورای اسلامی شهر بندرعباس پنجشنبه شب در دفتر فرماندار بندرعباس برگزار شد و طی آن فاطمه جراره با اکثریت آرا به عنوان رئیس شورا انتخاب شد.

مراسم تحلیف اعضای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر بندرعباس در محل دفتر فرمانداری بندرعباس با حضور عزیزالله کناری زاده فرماندار این شهرستان برگزار شد.

در این مراسم اعضای هیئت رییسه شورای ششم شهر بندرعباس نیز انتخاب شدند که بر همین اساس، فاطمه جراره با ۱۱ رای به عنوان رئیس شورای شهر انتخاب شد.

همچنین اسماعیل بواشه  نیز با ۹ رأی به عنوان نایب رئیس شورا انتخاب شد.

در ادامه برگزاری انتخابات هیئت رئیسه اسماعیل رئیسی حسنلنگی ۱۱ با رأی به عنوان منشی اول و  فریده عامری سیاهویی با ۱۱ رأی به عنوان منشی دوم معرفی شدند.

در این آیین، همه اعضای شورای منتخب قسم یاد کردند با حفظ انصاف و مهارت خود در خدمت به مردم کوشا باشند.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها