با ما ارتباط برقرار کن

اقتصادی

فعالان اقتصادی هرمزگان مشکلات خود را با وزیر اقتصاد در میان گذاشتند

تعدادی از سرمایه‌گذاران و فعالین اقتصادی استان هرمزگان در نشستی با وزیر امور اقتصاد و دارائی به بیان مشکلات و موانع پیش روی خود پرداختند.

منتشر شده

روی

اعمال تصمیمات لحظه‌ای در سامانه ثبت سفارش مناطق آزاد منجر به سردرگمی تجار شده است

اسلامی نماینده جمعی از فعالین اقتصادی قشم در این نشست گفت: هم‌اکنون که ملت ایران خود را برای برگزاری جشن دهه فجر آماده می‌کنند متاسفانه فعالین قشم از آینده خود بی‌اطلاع هستند به واسطه بخشنامه‌های پیاپی که به فاصله چند روز شاهد آن بودند. به کلی از آینده شغلی خود ناامید شده‌اند.

وی تصریح کرد: بخشنامه‌های اخیر گمرک ایران طی تاریخ‌های شانزدهم، نوزدهم، بیست و سه و بیست و هفت دی ماه که به منظور شفاف سازی و کاهش فشارهای اقتصادی و مبارزه با تحریم‌ها وضع شده است متاسفانه به بازرگانانی که در مناطق آزاد به منظور تامین کالاها و مایحتاج این منطقه اقدام به خرید نموده‌اند ضرر و زیان جبران ناپذیری وارد کرده‌ است و افزایش قیمت کالا را به همراه داشته است.

این فعال اقتصادی با ذکر اینکه اعمال تصمیمات لحظه‌ای در سامانه ثبت سفارش مناطق آزاد منجر به سردرگمی تجار و بازرگانان در این زمان حساس کنونی شده است، بیان داشت: این سامانه مشکلات قطعی زیادی دارد که به کرات شاهد آن هستیم و با هر بار به روز رسانی، تمام شبکه‌های منطقه آزاد را در سامانه حذف می‌کند که این امر موجب بی‌اعتمادی بازرگانان شده است.

اسلامی عنوان کرد: با توجه اینکه مسئولیت کالاهای ترانزیتی با گمرک مقصد می‌باشد متاسفانه گمرکات مرزی از ورود این کالاها ممانعت می‌کنند و صاحبان این کالاها مجبور پرداخت جریمه به شرکت حمل می‌شوند و بعضا برخی از این کالاها که به منظور دور زدن تحریم‌ها از مبادی غیر رسمی وارد شده در کشور مبدا به نفع آن کشور ضبط می‌شود که قطعا ضرر جبران ناپذیری را برای متولی آن حوزه تجارت به همراه دارد.

نماینده جمعی از فعالین اقتصادی قشم تشریح کرد: ممنوعیت ورود کالاهای گروه چهار و همچنین برخی کالاهای مصرفی به مناطق آزاد همانند تلفن همراه خودروهای سبک و سنگین موجب شده است که این قبیل کالا از داخل کشور به مناطق آزاد وارد شود که با توجه به افزایش هزینه‌های این کالاها در داخل کشور، این اجناس با قیمت چند برابر بیشتر در مناطق آزاد به فروش می‌رسد.

وی ادامه داد: تمامی این شرایط موجب تعطیلی بیش از ۲۲ هزار واحد صنفی و صدها واحد تولیدی و  همچنین بیکاری قریب به ۱۰۰ هزار نفر شده است و به عبارت دیگر ۹۰ درصد اقتصاد جزیره بر مبنای بازار گروه چهار می‌باشد.

اسلامی خاطرنشان کرد: متاسفانه در صورت جلسات و دستورعمل‌ها یک نکته بسیار مهم نادیده گرفته می‌شود و آن هم این است که ورود تمامی کالاها از زمان سفارش تا ورود به مقصد معمولا سه ماه طول می‌کشد و حال سوال من از تصمیم‌گیرندگان عزیز این است که  هنگامیکه تصمیماتی گرفته می‌شود و به سرعت تبدیل به قانون می‌شود تکلیف وارد کنندگان که بر اساس بخشنامه قبلی اقدام به خرید کرده‌اند و کالاهایشان در مسیر قرار دارد چه می‌شود؟

 

نمی‌توان هر شخصی که در سال بیش از ۵ میلیارد تومان گردش مالی داشته باشد را مودی مالیاتی خطاب کنیم

نماینده اصناف و بازاریان استان هرمزگان نیز در این نشست با بیان اینکه بخشش جرایم مربوط به ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم است، عنوان کرد: طبق اصلاحیه سال ۹۴ که متاسفانه در استان هرمزگان مشکلات زیادی را بوجود آورد، سازمان امور مالیاتی استان از  سال ۹۱ به این قانون عمل و بررسی می‌کنند که با توجه به اینکه زیرساخت‌های گزارشات فصلی در قبل از آن آماده نبوده، که خواهش می‌کنیم جرایمی که مربوط به این ماده است را این را متوقف کنید

حسن روحانی تشریح کرد: شاید حساب‌های حقیقی یکی از ادله‌ها و شواهد برای مودیان مالیاتی باشد اما اصل بر آن نیست که اگر کسی گردش مالی بالای ۵ میلیارد تومان در سال را داشت به حساب آن شخص مراجعه شود و آن شخص را مودی مالیاتی مورد خطاب قرار داد.

وی بیان داشت: صادر کنندگان کالا و خدمات طبق برنامه‌های سوم، چهارم، پنجم و ششم توسعه از پرداخت مالیات بدون در نظر گرفتن هیچ قید و بند و شرطی از مالیات معاف است. اما متاسفانه سازمان امور مالیاتی استان می‌گوید به دلیل اینکه صادر کننده‌ای در سال ۸۸،۸۷ و ۹۱ اظهار نامه‌ مالیاتی خود را تسلیم نکرده، شامل جرایم خواهد بود و باید مالیات را پرداخت کند، خواهشی که داریم این است که اگر قانونی هم در برنامه ششم توسعه اصلاح شده است از زمان ابلاغ آن به بعد باشد نه اینکه از سال ۹۰ و سال ۸۸ این قوانین لحاظ شوند.

روحانی اظهار کرد: در بحث برگشت ارز صادراتی اگر که نرخ پایه صادراتی اصلاح نشود هیچ کدام از صادر کنندگان نمی‌توانند در زمان لازم که باید ارز را به سامانه نیما بازگردانند، برگردانند. خواهش دارم بررسی کارشناسی این مورد را بار دیگر انجام دهید.

 

بخشنامه‌ها پشت سر هم یکدیگر را لغو می‌کنند

نماینده جمعی از فعالین اقتصادی قشم نیز در این جلسه اظهار کرد: بخشنامه‌های اخیر گمرک واقعا باعث تعطیلی بخش خصوصی شده است مگر امکان دارد ظرف کمتر از مدت یک‌ماه چهار بخشنامه ابلاغ شود آن‌هم بخشنامه‌هایی که یکی پشت سر هم یکدیگر را لغو می‌کنند.

دریانورد ادامه داد: به عنوان مثال بخشنامه‌های ۱۶ دی‌ماه در خصوص بلامانع بودن ترانزیت خارجی کالاهای گروه چهار ثبت سفارش شده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌گوید، این بخشنامه مصوبه مجلس را دارد چون طبق ماده چهارده قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و تجاری و صنعتی جمهوری اسلامی ایران مبادلات بازرگانی این مناطق با خارج از کشور پس از ثبت گمرکی از شمول مقررات صادرات و واردات مستثنی هستند.

وی افزود: یعنی این بخشنامه، بخشنامه‌ای است که به استناد قانون صادر شده است. اما به فاصله ۱۰ روز یک بخشنامه دیگر صادر می‌شود که هیچ پشتوانه قانونی ندارد و قوانین مناطق آزاد، تجاری و صنعتی را نیز نقض می‌کند.

 

هر شعبه بانکی یک واحد تولیدی را به چرخه تولید بازگرداند

محسن کشتکار در نشست فعالین اقتصادی با وزیر امور اقتصادی و دارائی با بیان اینکه واحدهای تولیدی درگیر مشکلات زیادی با بانک‌ها هستند، گفت: بانک‌ها تخلف می‌کنند و تخلفات آن‌ها نیز مشخص و برجسته است.

این فعال اقتصادی با ذکر اینکه وضعیت این بانک‌ها را مشخص کنید، بیان داشت: بانکداری جمهوری اسلامی ایران که در سال ۶۲ تاسیس شد بر مبنای بانکداری بدون ربا و اسلامی بوده است؛ “آیا الان بانکداری در جمهوری اسلامی ایران بدون ربا است؟”

وی ادامه داد: سود دریافتی بانک‌ها در کشور ما حدود ۲۰ درصد است در حالی که در بسیاری از کشورهای خارجی که بانکداری ربوی دارند به مراتب سود کمتری را از تولید کنندگان و فعالین دریافت می‌کنند.

این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه اصلاح نظام بانکی از سوی شما بسیار پر اهمیت است، تصریح کرد: تا زمانیکه اصلاحات نظام بانکی صورت نگیرد، کشور هیچ پیشرفتی نمی‌کند.

کشتکار عنوان کرد: اگر یک واحد تولیدی به تولید نرسیده و پول دریافتی از بانک را با مکاری کرشناس بانک در جای دیگری خرج کرده است، باید به شدت با او برخورد شود.

وی ادامه داد: اما آن واحدهای تولیدی که در این شرایط سخت اقتصادی کشور پای تولید ایستاده‌اند و به عنوان سربازان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شوند؛ در حال نابود شدن هستند و بانک‌ها هیچ آبرویی برای اشخاصی هم که پای تولید ایستاده‌اند باقی نگذاشته‌اند.

این تولید کننده با بیان اینکه در این وضعیت موجود هم انتقاد و هم پیشنهاد داریم، اظهار داشت: در تمام ایران چیزی نزدیک به ۲۳ هزار و ۲۳۰ شعبه وجود دارد که اگر در سال آینده هر کدام از این شعبه‌های بانکی از یک واحد تولیدی حمایت کنند تا واحدهای تعطیل به چرخه تولید بازگردند و اشتغال صورت گیرد. انجام دادن این کار، غیر ممکن نیست.

کشتکار در خصوص پیشنهاد دیگر خود تشریح کرد: یک کارگروهی را در حوزه پولی و مالی با گرایش سرمایه‌گذاری در استانداری با عضویت چند حقوقدان تشکیل دهید، تا وضعیت بانک‌ها و واحدهای تولیدی که تخلف کرده‌اند بررسی شود.

وی افزود: چون اگر این پرونده‌ها در دادگاه بررسی شود سالیان سال طول خواهد کشید و بسیار زمانبر است؛ که هم در صورت تخلف بانک و هم در صورت تخلف واحد تولیدی به نفع کشور نیست.

کشتکار بیان داشت: ما ادعا نمی‌کنیم که تمام واحدهای تولیدی افراد شریفی هستند و به هیچ عنوان تخلف نکرده‌اند، اما اگر با بررسی‌ها کارشناسانه به این نتیجه رسیدید که بانک‌ها دچار تخلف شده‌اند لطفا حق و حقوق تولیدکنندگان و فعالین پرداخت شود

 

 

 

اقتصادی

اهدا تندیس روابط عمومی برتر در حوزه ارتباطات رسانه ای

مدیر روابط عمومی صبا فولاد خلیج فارس به عنوان مدیر روابط عمومی برتر کشور معرفی شد

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین ،در هفدهمین سمپوزیوم روابط عمومی کشور که در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد ، از روابط عمومی های برتر سال تقدیر شد .

بنا بر این گزارش در بخش اول این سمپوزیوم ، ده مدیر روابط عمومی برتر سال معرفی شدند که در این بین با اهدا لوح و تندیس مدیر روابط عمومی شرکت صبا فولاد خلیج فارس به عنوان مدیر روابط عمومی برتر معرفی شد .

در بخش دوم این سمپوزیوم و در بررسی تخصصی بخش های مختلف روابط عمومی ، لوح و تندیس روابط عمومی برتر در حوزه ارتباطات رسانه ای به روابط عمومی شرکت صبا فولاد خلیج فارس اهدا شد .

ادامه ی خواندن

اجتماعی

مجوز سه معدن غیرفعال در هرمزگان سلب صلاحیت شد

استاندار هرمزگان گفت: با تصویب اعضای شورای معادن استان، مجوز سه معدن غیرفعال با توجه به عدم ایفای تعهدها و عدم توجه به اخطارها و مهلت قانونی ارائه شده، سلب صلاحیت شد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، هجدهمین نشست شورای معادن استان به ریاست مهدی دوستی استاندار هرمزگان و با حضور رضا محتشمی پور معاون امور معادن و فراوری مواد وزارت صمت برگزار شد.

مهدی دوستی استاندار هرمزگان پس از برگزاری این نشست، اظهار کرد: تفویض اختیار شورای عالی معادن به شورای معادن استان برای اجرای بند ۴ و ۵ ماده ۴۳ برنامه ششم توسعه به عنوان پیشنهاد شورا در حضور دبیر شورای عالی معادن مطرح شد که مقرر شد تصمیم گیری لازم پس از بررسی کارشناسی در این خصوص صورت بگیرد.

وی افزود: آخرین تفویض اختیار در این مورد، مربوط به سال ۹۸ است که در صورت موافقت شورای عالی با این تصمیم، نظارت بر استقرار دفاتر مالی، انجام گردش مالی خرید و فروش معادن و حساب‌های بانکی آن‌ها در داخل استان و همچنین اختیار قانونی در زمینه میزان خسارت‌ ناشی از بهره‌برداری از معادن و فعالیت‌های صنایع معدنی به اهالی ساکن در منطقه و بخش کشاورزی آن‌ها به شورای معادن استان واگذار می شود که علاوه بر عوارض آلایندگی، با تصویب شورای معادن استان تا یک‌درصد فروش آن‌ها، پس از واریز به خزانه معین استان نزد خزانه‌داری کل کشور برای جبران این خسارت ها و درصورت وارد شدن آسیب‌های عمومی، به فعالیت‌های بهداشتی، درمانی و عمرانی مورد نیاز منطقه درگیر اختصاص می‌یابد.

استاندار هرمزگان، با تأکید بر لزوم شناسایی ظرفیت های معدنی استان و بهره‌گیری از این ظرفیت در زمینه توسعه مناطق کمتربرخوردار و ایجاد اشتغال پایدار، پهنه های اکتشافی مطالعه شده استان را ۲۹هزار کیلومتر مربع اعلام کرد و گفت: پهنه فین –باغات، هرمزگان، کوهشاه احمدی، بشاگرد ، زون ۱۱ (رودان- میناب)، پهنه طاهروئی و بلوک ۳ پهنه آباده – جازموریان، هفت پهنه اکتشافی هستند که بیش از یک هزار و ۲۰۰کیلومتر مربع از این پهنه ها، محدوده امیدبخش هستند.

دوستی، میزان صدور پروانه، گواهی کشف و استخراج پروانه های بهره برداری در هشت ماهه نخست سال جاری و مدت مشابه سال گذشته را مورد هم‌سنجی قرار دارد و گفت: میزان صدور پروانه به نسبت سال گذشته ۹درصد، گواهی صادره ۴۰درصد، تناژ ذخیره ۱۵۲درصد و میزان استخراج پروانه های بهره برداری نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت‌درصد رشد داشته است.

رییس شورای معادن استان همچنین گفت: با تصویب اعضای شورای معادن استان، سه معدن غیرفعال منگنر رودان، آهک عمانی و گچ آفتاب، با توجه به عدم ایفای تعهدها و عدم توجه به اخطارهای قانونی، ملزم به پرداخت خسارات ناشی از عدم انجـام تعهدهای مربوطه شدند و مجوز این معادن سلب صلاحیت شد.

وی اضافه کرد: اعضای شورای معادن استان با درخواست رفع سلب صلاحیت بهره برداری یک معدن نیز مخالفت کردند و قرار شد این معدن‌ از طریق برگزاری مزایده به افراد واجد شرایط واگذار شود.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

جلسه بررسی مشکلات محدوده های شناسایی شده به منظور احداث گلخانه، پرورش میگو و پرورش ماهی در قفس برگزار شد

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، جلسه بررسی مشکلات محدوده های شناسایی شده به منظور احداث گلخانه، پرورش میگو و پرورش ماهی در قفس، به ریاست مهندس فیروزی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان در سالن جلسات مرکز خدمات سرمایه گذاری برگزار شد.
در این نشست که شامگاه یکشنبه با حضور مدیران دستگاه های اجرایی صادر کننده مجوز در بخش های مختلف برگزار شد فیروزی معاون اقتصادی استاندار با اشاره به اینکه نیاز به خلاقیت در دستگاه های اجرایی از هر زمان دیگری بیشتر است گفت: تنوع در بسته های قابل ارائه به سرمایه گذاران، هدفمند شدن سرمایه گذاری ها و نوآوری در خدمات قابل ارائه می تواند شرایط اقتصادی و فضای سرمایه گذاری استان را متحول کند.
دکتر دسینه مدیر کل امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن اشاره به دستور استاندار هرمزگان مبنی بر شناسایی پهنه ها و محدودههای جغرافیایی باقابلیت معرفی به متقاضیان سرمایه گذاری، گفت؛ شناسایی محدوده های مذکور به صورت جدی و با محوریت مرکز خدمات سرمایه گذاری در حال پیگیری است و می تواند گام موثری در زمینه تسریع در پاسخگویی به متقاضیان سرمایه گذاری استان باشد و روند واگذاری زمین و اغاز اجرای طرحها را بسیار کوتاه تر کند.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها