با ما ارتباط برقرار کن

اقتصادی

بهره برداری از ۱۰۰۱ پروژه در دهه فجر

استاندار هرمزگان بیان داشت: افتتاح هزار و یک پروژه با مبلغی بالغ بر ۳ هزار و ۵۲۸ میلیارد تومان در دهه مبارک فجر پیش‌بینی شده است.

منتشر شده

روی

فریدون همتی در نشست خبری به مناسبت دهه فجر گفت: شرایط جشن دهه فجر امسال و راه‌پیمایی امسال متفاوت است و این تفاوت به ما مسئولین و خبرنگاران تکلیف می‌کند که امسال یک نگاه نو داشته باشیم

استاندار هرمزگان بیان داشت: افتتاح هزار و یک پروژه با مبلغی بالغ بر ۳ هزار و ۵۲۸ میلیارد تومان در دهه مبارک فجر پیش‌بینی شده است.

همتی تصریح کرد: در بخش حمل و نقل ۱۰۱ پروژه، کشاورزی ۹۳ پروژه، صنعت ۴۷ پروژه، مسکن ۳۳۳ پروژه، انرژی ۹۷ پروژه، ارتباطات ۲۶ پروژه، منابع آب ۵ پروژه، فرهنک و هنر ۲۱ پروژه، رفاه و تامین اجمتاعی ۱۵ پروژه، تربیت و بدنی۴۱ پروژه، بهداشت و درمان ۱۴۰ پروژه، آموزش و پرورش ۶۵ پروژه، احداث فضاهای فرهنگی ۶ پروژه و محیط زیست ۲ پروژه در نظر گرفته شده است.

وی عنوان کرد: اگر بخواهیم در بخش شهرستانی پروژه ها را مورد بررسی قرار دهیم در بندرعباس ۲۳۳، حاجی آباد ۸۳، میناب ۱۷۹، بستک۹۳، رودان ۳۸، قشم ۵۴، لنگه۷۷، جاسک۵۷، سیریک۴۴، پارسیان و خمیر هر کدام ۴۰، بشاگرد ۳۶ و ابوموسی۶ پروژه در نظر گرفته شده است که شامل پروژه‌های عمرانی، فرهنگی و ورزشی است.

استاندار هرمزگان تشریح کرد: تمام واحدهای تحت پوشش سازمان صمت ۹۱۳ واحد وجود دارد که ۶۷۳ واحد فعال و ۲۴۰ واحد غیر فعال وجود دارد که طی سال‌جاری با تلاش های صورت گرفته ۲۸ واحد غیر فعال، با اشتغال ۲۶۲ به چرخه تولید بازگشت.

همتی افزود: در حوزه جهاد و کشاورزی ۶۰ واحد غیر فعال وجود داشت که ۲۴ مورد از مرغداری‌های راکد، فعال شده است.

وی ادامه داد: در حوه صنایع تبدیلی جهاد کشاورزی نیز ۲۱ واحد غیر فعال وجود داشت که ۳ واحد به چرخه تولید برگشت. همچنین ۲۳۶ معدن در استان وجود دارد که از این مقدار ۱۲۱ معدن فعال و ۱۱۵ معدن غیرفعال بود که از این عدد ۲۸ واحد با اشتغال ۳۳۲ نفر احیا شدند.

استاندار هرمزگان در خصوص گمرکات و صادرات استان گفت: طی ده ماهه سالجاری آمار صادرات گمرکات استان اعم از کشوری و استانی، ۱۲ میلیارد و ۱۷۷ میلیون دلار بوده که نسبت به سال گذشته افزایش خوبی را نشان می‌دهد.

همتی اظهار کرد: عمده کالاهای صادراتی، روغن معدنی، مواد قیری، موم های معدنی، مواد پلاستیکی و اشیا ساخته شده از پلاستیک است که عمدتا به امارت چین، هند،عمان و تایلند صادر شده است.

وی گفت: میزان واردات کالا ۱۴ میلیارد و ۶۱ میلیون دلار بوده که نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد کاهش داشته است و عمده این کاهش از محل ممنوعیت واردات ۱۳۳۹ کالایی است که غیر ضروری شناخته شده است.

استاندار هرمزگان بیان داشت: واردات عمدتا شامل  کالاهای اساسی، ماشین های تولید و مواد اولیه تولید بوده که از کشورهای کره، هند و آلمان بوده است. بنابراین مدیریت واردات کشور در این شرایط به لطف خداوند و تلاش همه فعالان باعث شده است که از واردات کالاهای غیر ضروری جلوگیری شود و منابع ارزی را به ورود کالاهای اساسی و ماشین آلات تولید اختصاص دهیم.

وی اظهار کرد: ستاد تنظیم بازار در استان فعال است و ۳۲ جلسه در مرکز استان برگزار شده است و برنامه‌ریزی‌های خوبی برای تنظیم بازار وجود دارد. مردم بدانند قاطعانه با افرادی که گرانی را رواج می‌دهند برخورد خواهد شد.

استاندار هرمزگان افزود: تصمیمی که در راستای تنظیم بازار اجرا شد این بود که در سطح شهر کیوسک‌های فعالی را قرار دادیم که قیمت بسیاری از کالاها در سیستم درج شده است و مردم با استفاده از موبایل خود می‌توانند قیمت‌ها را در این کیوسک‌ها مشاهده کنند و اگر در بازار، تفاوت قیمت وجود داشت، به مسئولین نظارت اطلاع رسانی شود تا با متخلف برخورد لازم صورت گیرد.

همتی با بیان اینکه تنها استانی هستیم که برنامه جامع نظارت در بازار آن اجرا می‌شود، عنوان کرد: اینکه نتایج مموس نیست ناشی از افزایش نرخ ارزاست. منطق بازار در دنیا میزان تقاضا و عرضه است. امیدوارم با جهشی که در نظام تولیدی کشور صورت می‌گیرد، بتوانیم در یک افق نزدیک کشور را از وابستگی به نفت خارج کنیم و صادرات غیر نفتی را افزایش دهیم.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه ما باید به ظرفیت‌های گردشگری استان دو نگاه را داشته باشیم، اذعان کرد: ظرفیت‌های اشتغال استان به سمتی هدایت شود که تبدیل به منابع درآمدی برای استان و مردم استان باشد.

همتی افزود: نگاه دیگر، داشتن نگاه ملی است، مردم کشور نیاز به تفریح و سفرهای دریایی دارند که اگر تنوع گردشگری را خوب تبلیغ کنیم به شما قول می‌دهم هرمزگان به عنوان یکی از مقصدهای پر رنگ و رونق برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل خواهد شد.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه گردشگری یکی از محورهای مهم سیاستگذاری در استانداری است، تشریح کرد: باید از سرمایه‌گذار درحوزه گردشگری حمایت شود و مشوق‌هایی نیز در نظر گرفته شود که یکی از این مشوق ها تسریع صدور مجوزهای دولتی است.

همتی گفت: تمام کسانی که فیلم کوتاهی از گردشگری استان تهیه کرده‌اند ارائه کنند. گروهی هم به عنوان داور بهترین‌ها را تشویق و خریداری می‌کنند هدف از این تصمیم شناسایی و حمایت بخش عظیمی از خلاقیت هنرمندان استان است که در این زمینه‌ فعالیت داشته‌اند. این جشنواره داخلی در استان هر سه ماه برگزار خواهد شد.

وی اظهار کرد: در حوزه ظرفیت دریایی، ساحلی و شیلات بر اساس کار کارشناسی صورت گرفته توسط دستگاه‌های تخصصی مشخص شد که  ۵۰ هزار هکتار زمین برای پرورش میگو در سواحل استان وجود دارد.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: اگر کف تولید ۴ تن در هکتارهم باشد، سالانه ۲۰۰ هزار تن تولید میگو در استان خواهد بود و سالانه یک میلیارد دلار تنها از صادرات میگو ارز آوری هرمزگان خواهد بود.

وی با بیان اینکه تقاضای زیادی برای پرورش میگو وجود دارد، گفت: باید این ظرفیت خفته و بالقوه را فعال کینم. در هر دو هکتار مزارع پرورش میگو یک شغل مستقیم را به همراه دارد و تاکید ما بر این است که در این حوزه‌ها به سراغ تشویق افراد به سرمایه گذاری برویم و همچنین اولین کلنگ در چارک زده شده است تا اولین بچه ماهی بومی در استان تولید شود و از واردات بچه میگو بینیاز شویم.

همتی عنوان کرد: در لا به لای جهت گیری‌ها در خصوص مزارع پرورش میگو و پرورش ماهی در دریا بعضی پرسش‌ها ایجاد شده است و بحث زیست محیطی این موارد مطرح شده است.

وی ادامه داد: هر کار توسعه‌ای آسیبی به محیط زیست وارد خواهد کرد اما علم وتوانایی جبران نیز وجود دارد. ما نمی توانیم این ظرفیت‌ها را رها کنیم چرا که اگر به این شکل باشد باید معدن و کشاورزی را نیز تعطیل کنیم.

استاندار هرمزگان اظهار کرد: باید یک نگاه جامع به این موارد داشته باشیم. تمام پروژه ها طرح های پیوست محیط زیستی دارند و در سطح توانایی و دانشی که در کشور وجود دارد برای اقدام خسارت‌ها دانش جبرانی در نظر گرفته شده است.

همتی تشریح کرد: در پایان بهمن ماه فاز سوم پالایشگاه میعانات گازی با حضور رئیس جممهور افتتاح خواهد شد که یک خبر مسرت بخش برای کشور است.

وی بیان داشت: با همت بلند جوانان کشور و حمایت مردم و تخصیص اعتبار از صندوق توسعه ملی با دستور مستقیم رئیس جمهور هم فاز ۲ این پالایشگاه تمام شد و هم فاز ۳ رو به اتمام است.

همتی گفت: همچنین در این سفر رئیس جمهور، افتتاح یک پروژه دریایی مربوط به ارتش نیروی دریایی هم خواهیم داشت

وی اظهار کرد: در شهر بندرعباس و شهرهای ساحلی تاکید ما به شهرداری های ساماندهی سواحل برای مسافران است. ستاد سفراستان از مدت ها قبل فعال بوده و موارد را پیگیری می‌کند.

همتی گفت: بلوار ساحلی که به طول ۲۴ کیلیومتر در دست ساخت است، با نگاهی کاملا گردشگری احداث می‌شود و این پروژه در سطح استان هم نظیر نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه نگاه ما دسترسی مردم بندرعباس و مسافران به ساحل بکر است، خاطرنشان کرد: با احداث این پروژه ظرفیت‌های گردشگری جدیدی در استان نمایانگرخواهد شد.

استاندار هرمزگان بیان داشت: در جزیره هرمز با تلاش‌ها خوبی که صورت گرفت، ساماندهی ساحل انجام شد، کف خیابان‌ها کامل سنگ فرش شد و خانه های جوار ساحل با منابع استان رنگ آمیزی شد و بنا است که نقاشی روی دیوارها هم صورت بگیرد.

همتی بیان داشت: به بنادر و گردشگری اعلام شده است که حوزچه‌ها را به یک نمایشگاه عکس از دیدنی‌های هرمز و استان تبدیل کنند. همچنین همین مدل هم برای شهید حقانی باید اجرا شود تا هر شخصی که وارد شود در ابتدا این اطلاعات را مشاهده کند.

وی تصریح کرد: طی سفری که رئیس سازمان مستضعفان به استان داشتند، بنیاد علوی ۵ میلیارد تومان را برای توسه لارک در اختیار استان گذاشته است.

استاندار هرمزگان گفت: مهم ترین مشکلی که در جزیره لارک وجود دارد مشکل حمل و نقل مسافران بود که امروزه یک شناور حمل و نقلی همواره از قشم به لارک در حرکت است و در ایام  پنجشنبه و جمعه‌ها نیز از بندرعباس به لارک سفر می‌کند و امیدواریم که این حرکت خود جهشی برای توسعه لارک باشد.

اجتماعی

کمیته رفع موانع توسعه در فولاد هرمزگان تشکیل می شود

معاون امور شرکت های فولاد مبارکه، در جلسه بررسی طرح های توسعه ای فولاد هرمزگان، توسعه این شرکت را جزو اولیت های اصلی دانست و مدیرعامل فولاد هرمزگان نیز با اشاره به اینکه حیات یک بنگاه اقتصادی وابسته به طرح های توسعه ای است بر استفاده از ظرفیت های مبارکه تاکید کرد و پیشنهاد تشکیل کمیته رفع موانع توسعه را داد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، غلامرضا طاهری معاون امور شرکت های فولاد مبارکه در این جلسه که در حضور عطالله معروفخانی مدیرعامل فولاد هرمزگان، و معاونین و مدیران ارشد این شرکت برگزار شد با تاکید بر موقعیت جغرافیایی مناسب فولاد هرمزگان در منطقه ، اظهار داشت: دکتر طیب نیا مدیرعامل فولاد مبارکه بر تعیین تکلیف و پیگیری سریع طرح های توسعه ای فولاد هرمزگان تاکید دارد.
در ادامه عطالله معروفخانی مدیرعامل فولاد هرمزگان از حمایت های مبارکه تشکر و قدردانی نمود و با اشاره به موانع تولید در فولاد هرمزگان اظهارداشت: کمیته رفع موانع توسعه باید تشکیل تا مشکلات پیش رو سریعتر احصا ، پیگیری و رفع گردد.
وی ، داشتن روحیه جهادی برای پیگیری عملی فعالیت ها در فولاد هرمزگان را یک اصل مهم دانست.
معروفخانی، دستورات و توصیه های مقام معظم رهبری را در همه امور فصل الخطاب دانست. وی در همین زمینه با اشاره به پیشرفت های چشمگیر در حوزه های نظامی افزود: هر کجا به فرمایش ((ما می توانیم)) رهبر انقلاب، عمل کرده ایم شاهد موفقیت ها و دستاوردهای بزرگی بوده ایم. وی تحریم های جهانی علیه ایران را ظالمانه دانست اما آن ها را یک فرصت بی بدیل برای شناخت ظرفیت های داخلی خواند و حمایت از تولید داخل و شرکت های دانش بنیان در فولاد هرمزگان را یکی از سیاست های اصلی شرکت دانست.

ایشان با اشاره به تحریم فولاد مبارکه گفت: وقتی فولاد مبارکه مورد تحریم های جهانی قرار می گیرد نشان از توانمندی و ظرفیت های بالای این شرکت دارد . وی همچنین تاکید کرد با وجود همه تحریم ها، در صادرات، تامین قطعات و تولید روزانه مشکلی نداشته و در روند مطلوبی قرار داریم و مشکلات ایجاد شده نتوانسته است خللی در فعالیت های شرکت ایجاد کند.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

دولت از صنایع جهت تأمین انرژی مورد نیاز حمایت کند

مدیرعامل فولاد هرمزگان در کمیته رفع موانع تولید استان هرمزگان خواستار حمایت دولت از صنایع جهت تامین انرژی مورد نیاز شد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، عطالله معروفخانی مدیرعامل فولاد هرمزگان در کمیته رفع موانع تولید استان هرمزگان که با حضور مهدی دوستی استاندار، و بابک دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور و دبیر شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشوربرگزار شد، مشکلات ناشی ازقطعی برق در استان هرمزگان را بیش از سایر استان ها دانست و گفت: خساراتی که به فولاد هرمزگان در سه ماه قطعی برق وارد شد قابل توجه و جبران آنها امروز خیلی سخت و مشکل است.
وی از صنعت فولاد به عنوان یک صنعت مادر یاد کرد و خسارت به این صنعت را خسارت به صنایع پایین دستی زیادی دانست.
معروفخانی با ابراز نگرانی از زمزمه های کمبود گاز در زمستان از استاندار و معاون اقتصادی وزیر کشور خواست برای جلوگیری از قطع گازرسانی به صنایع مخصوصا شرکتهای فولادی تمهیدات لازم اندیشیده شود.
مدیرعامل فولاد هرمزگان با اشاره به افزایش هزینه های برق و گاز ، حمل و نقل جاده ای و ریلی، و مهمتر از همه گندله که ماده اولیه این شرکت است ، زیان ناشی از کمبود انرژی را فشاری مضاعف بر تولید عنوان کرد و خواستار کمک دولت شد.
معروفخانی با اشراه به اشتغال زایی این صنعت در استان، از فولاد هرمزگان به عنوان صنعت پیشرو در مسئولیت های اجتماعی هرمزگان یاد کرد و گفت همواره در حد توان خود به یاری استان شتافته و پای کار هستیم.
وی تامین رایگان اکسیژن بیمارستان های هرمزگان از ابتدای همه گیری کرونا را یک مسئولیت اجتماعی مهم فولاد هرمزگان دانست و گفت: با وجود قطعی برق ، اما کارخانه اکسیژن سازی فولاد به تولید ادامه داد تا بیمارستان های استان دغدغه کمبود اکسیژن نداشته باشند.
معروفخانی ضمن تبریک به مهدی دوستی استاندار جدید هرمزگان، وی را فردی ارزشی و با تجربه در حوزه های صنعت، اجرایی و سیاسی کشور دانست و با تشکر از ریاست محترم جمهور و وزیر کشور از این انتخاب گفت: انشالله حضور ایشان به عنوان استاندار در استان باعث رشد و توسعه بیش از پیش خواهد بود.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

شهرستان سیریک قطب درخشان آبزی پروری دریایی است

مدیر کل شیلات هرمزگان به همراه رئیس شیلات شهرستان سیریک و رئیس اداره روابط عمومی، هماهنگی و امور شهرستانهای شیلات هرمزگان از اولین مجتمع پرورش ماهی در قفس این شهرستان در عمق ۱۰ کیلومتری از ساحل کوهستک بازدید کرد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، در این بازدید مدیر کل شیلات هرمزگان با اشاره به اینکه شهرستان سیریک یکی از شهرستانهای مستعد شیلاتی است و خوشبختانه به خوبی در مسیر رشد قرار گرفته است گفت: امید است با توجه به تلاش ها و پیگیری های صورت گرفته شاهد رشد و توسعه خوبی در تکثیر و پرورش میگو و پرورش ماهی در قفس با تداوم حمایت ها باشیم.

عبدالرسول دریایی با بیان اینکه این مرکز بالغ بر ۵۰۰ تن ظرفیت تولید دارد گفت: این مجتمع در فاز اول با ظرفیت ۲۰۰ تن به بهره برداری رسیده است.
وی افزود: صنعت پرورش ماهی در قفس که در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته باید مورد حمایت ویژه قرار گیرد این صنعت در فاز اول ظرفیت ۱۱۳ هزار تنی در استان دارد که می تواند نقش مهمی در ایجاد اشتغال ،تولید پرو تئین با کیفیت و ایجاد امنیت غذایی برای کشور و کاهش فشار به ذخایر آبزیان داشته باشد.

دریایی گفت: شیلات هرمزگان از ورود جامعه صیادی و سرمایه گذاران به حوزه پرورش ماهی در قفس استقبال میکنیم و به ویژه ورود این قشر زحمت کش به حوزه آبزی پرو ی می تواند موجب کاهش فشار بر ذخایر آبزیان شود.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها