با ما ارتباط برقرار کن

کشاورزی و شیلات

خاک استان برای کشاورزی مناسب نیست/ ممنوعیت کشت در فضای بازِ دو محصول در سال ۹۹

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با ذکر این نکته که بسیاری از کشت سبزی و صیفی استان با دست صورت می‌گیرد، گفت: این عمل به علت شرایط خاک استان توسط کشاورزان صورت می‌پذیرد. خاک استان هرمزگان به علت وجود سنگ‌های بی‌شمار، جزء خاک‌های مناسب برای کشاورزی طبقه‌بندی نمی‌شود.

منتشر شده

روی

علی باقر زاده همایی در نشست خبری به مناسبت دهه فجر ضمن تبریک چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، تصریح کرد: در حوزه محصولات زراعی از تولید ۶۴ تن پیش از انقلاب  به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسیدیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بخش جهاد کشاورزی در پیش از انقلاب به بسیاری از حوزه‌ها از جمله احداث گلخانه‌ها ورود نکرده بود، افزود: امروزه با گذشت چهل سال از عمر پر برکت انقلاب اسلامی به تولید ۷۲ هزار تن در بخش گلخانه‌ای رسیده‌ایم که بهره وری آب آن نسبت به فضای باز، به میزان یک به دهکاهش پیدا می‌کند.

وی اظهار کرد: عملیات زیر بنایی در حوزه اصلاح باغات در طی ۴۰ سال به ۲۳ هزار هکتار رسیده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان تصریح کرد: در مدت ۴۰ سال پیش سیستم‌های آبیاری تحت فشار کمی در استان وجود داشت اما امروزه ۶۸ هزار هکتار از اراضی، مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار است و مبلغی بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان در این زمینه توسط دولت هزینه شده است.

باقرزاده همایی با بیان اینکه قبل از انقلاب صادرات کشاورزی در استان وجود نداشت، عنوان کرد: پیش‌بینی امسال برای صادرات در حوزه کشاورزی ۶۰۰ میلیون دلار است که ۴۰۰ میلیون دلار از این مبلغ تا کنون محقق شده است.

وی با بیان اینکه امروزه ۱۰۵ صندوق در بحث صندوق های خرد وجود دارد، بیان داشت: در چهل سال گذشته ۳۳ هزار هکتار از اراضی استان برای توسعه و آبادانی به کشاورزان واگذار شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: در پیش از انقلاب هیچگونه قدمی در حوزه‌ شیلات و پرورش میگو برداشته نشده بود اما امروزه سالانه ۲۰ هزار تن تولید از مزارع پرورش میگو در استان وجود دارد.

باقری همایی اذعان کرد: در عمر چهل ساله انقلاب تولیدات ماهی در قفس استان به شش هزار تن رسیده است و در این مدت دو بندر صیادی هم تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه چهار هزار ۵۱۵ شناور صیادی در استان وجود دارد، گفت: در خصوص بحث آبخیزداری  با افتخار می‌توان گفت که هفت هزار و ۷۰۰ سازه توسط منابع طبیعی و آبخیز داری احداث شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان بیان داشت: ۶۸ انبار در بخش تعاونی روستایی و ۵۷ تشکل تعاونی در این مدت در استان هرمزگان تشکیل شده است.

باقری همایی با بیان اینکه سالانه بیش از ۲۰ هزار تن کود یارانه‌ای به کشاورزان تخصیص داده می‌شود، گفت: در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی چهار هزار و ۱۷۰ هکتار آبیاری تحت فشار با اعتباری بالغ بر ۷۰۵ میلیارد تومان صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه شیلات هرمزگان دوازده میلیارد تومان طرح جهت افتتاح در دهه فجر دارد، تصریح کرد: جمعا ۲۱۷ میلیارد تومان طرح در دهه فجر توسط کارشناسان، مدیران شهرستانی و استانی در دهه فجر به بهره برداری خواهد رسید و اشتغالی معادل هزار و ۱۱۳ نفر به صورت مستقیم و هزار و ۶۲۵ نفر به صورت غیر مستقیم در راستای افتتاح این طرح‌ها محقق خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان با ذکر اینکه به ازای هر هکتار گلخانه ده نفر مشغول به کار خواهد شد، اظهار کرد: حدود ۶۰۰ نفر در گلخانه‌های استان هرمزگان مشغول به فعالیت هستند.

باقرزاده همایی با بیان اینکه صادرات دام از کشور ممنوع است، ادامه داد: با وجود ممنوعیت ضادرات دام در کشور اما عده‌ای سودجو به صورت قاچاق اقدام به خروج دام از کشور می‌کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی بیان داشت: در استان هرمزگان آمار، قاچاق دام را نشان نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه از گذشته بحث صادرات گوسفند و دام به کشورهای عربی وجود داشته است، تشریح کرد: به علت علاقه این کشورها به دام‌های ایرانی این اتفاق رخ می‌دهد و این قاچاق بیشتر در غرب کشور رخ می‌دهد

باقرزاده همایی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد گوشت مورد نیاز مردم در کشور تولید می‌شود، اظهار کرد: سال گذشته چیزی حدود ۶۰ تن گوشت منجمد تولید داشتیم که تنها ۴۰ تن توزیع شد اما امسال تا الان بیش از ۸۰۰ تن گوشت توزیع شده است.

وی با ذکر این نکته که بسیاری از کشت سبزی و صیفی استان با دست صورت می‌گیرد، تصریح کرد: این عمل به علت شرایط خاک استان توسط کشاورزان صورت می‌پذیرد. خاک استان هرمزگان به علت وجود سنگ‌های بی‌شمار، جزء خاک‌های مناسب برای کشاورزی طبقه‌بندی نمی‌شود. عملکردهای خوب صورت گرفته به خاطر تغذیه  و بذر مناسبی است که مورد استفاده قرار می گیرد در حقیقت یک بستر هیدروپونیک را در فضای باز ساخته شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با ذکر این نکته که شرایط زمین استان هرمزگان باعث شده است که نتوانیم از مکانیزاسیوم در کشت استفاده کنیم، گفت: با این وجود بیش از ۹۰ درصد گندم استان با خطی کاری کشت می‌شود و به همبن علت مصرف گندم استان برای کشت کاهش پیدا کرده است. ضریب مکانیزاسیوم استان ۱٫۵۲ است که عدد خوبی محسوب می‌شود.

باقرزاده همایی با اشاره به اینکه افزایش هزینه روی دامدار نیز تاثیر گذاشته است، تصریح کرد: سیستم تنظیم بازار در مرکز پذیرفته است که قیمت مرغ ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان است و ما تنها می‌توانیم با کمک‌هایی این قیمت را مقداری پایین‌تر بیاورم.

وی در خصوص بالابودن قیمت گوشت توضیح داد: دخالت قاچاقچیان باعث شده است که گوشت قیمت کاذب به خود بگیرد و دولت تصمیم دارد برای کنترل این شرایط اقدام به واردات گوشت از کشورهای دیگر کند.

باقر زاده تصریح کرد: قیمت منطقی مرغ زنده بین ۹ تا ۹٫۵ هزار تومان و قیمت منطقی گوشت زنده هم بین ۲۵ تا ۲۸ هزار تومان است.

وی با بیان اینکه در استان آب‌ موجود استاندارد لازم برای مصرف شدن در گلخانه را ندارد، اذعان کرد: گلخانه احتیاج به آب با کیفیت خوب دارد. برایحل این موضوع گزینه احداث آب‌شیرینکن وجود دارد که بسیار هزینه بر خواهد بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی بیان داشت: کشت در گلخانه‌ها عملکرد بالایی دارد و همچنین از نظر قیمتی هم اختلاف دو برابری با کشت در فضای باز دارد.

باقرزاده همایی خاطرنشان کرد: تصمیم بر این است که از سال ۹۹ دو محصول فلفل و خیار در فضای بسته و گلخانه‌ای تولید شوند و کشت این محصولات در فضای باز ممنوع شود.

اقتصادی

قیمت محصولات کشاورزی هزینه تولید کشاورزان را پوشش نمی دهد

بندرعباس- معاون سیاسی، امنیتی استانداری هرمزگان گفت: صیفی کاران هرمزگان به دلیل افت شدید قیمت محصولات کشاورزی، دسترنج تولیدی آنها حتی هزینه تولید محصول را پوشش نمی دهد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین،علی رئوفی در نشست با نماینده مردم داراب و نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی و برخی دیگر از اعضای کمسیون، با اشاره به نابسامانی بازار فروش محصولات صیفی و باغی کشاورزان هرمزگانی، عنوان کرد: متاسفانه صیفی کاران هرمزگانی به ویژه پیازکاران، بادمجان کاران، هندوانه کاران، خیارکاران و گوجه کاران با چالش اساسی فروش محصولات تولیدی و افت شدید قیمت مواجه هستند.

وی در همین خصوص افزود: صیفی کاران هرمزگانی به دلیل افت شدید قیمت محصولات کشاورزی دسترنج تولیدی آنها هزینه تولید محصول را پوشش نمی دهد و محصولات مرغوب در مزارع رها می گردد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، خاطرنشان کرد: افت شدید قیمت محصولات کشاورزی و عدم وجود بازار مناسب فروش چالشی است که هر ساله گریبانگیر قشر زحمت کش کشاورز هرمزگانی است که نیازمند چاره اندیشی است‌.

رئوفی افزود: با توجه به وضعیت نابسامانی که بازار محصولات کشاورزی دارد تغییر رویکرد در این بخش برای جلوگیری از ورشکستگی کشاورزان هرمزگانی و سایر استان ها اجتناب ناپذیر است.

وی با تاکید بر خرید تضمینی محصولات تولیدی کشاورزان، تصریح کرد: خرید تضمینی محصولات تولیدی کشاورزان یکی از راههای است که می تواند بخشی از دغدغه های کشاورزان در زمینه فروش محصولات را مرتفع کند و این مهم تجربه موفقی بوده است که در بسیاری از کشورها از جمله هندوستان اجرا شده است و کشاورزی این کشور رونق گرفته است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، در همین خصوص تصریح کرد: توسعه صادرات محصولات کشاورزی و ایجاد صنایع تبدیلی در قطب های کشاورزی هرمزگان ضروری است.

رئوفی، خاطرنشان کرد: همزمانی کشت محصولات کشاورزی چالشی است که استان های جنوبی با آن روبرو هستند و باعث شده است در یک بازه زمانی کوتاه حجم بالایی از محصولات تولید شود.

وی خاطرنشان کرد: حرکت کشاورزان به سمت کشت های تک محصولی چالش دیگری است که بهره برداران استان های جنوبی با آن مواجه هستند و ضروری است انواع کشت های قابل صرفه برای کشاورزان در بین آنها ترویج شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، با اشاره به اهمیت تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در همه بنادر کشور، افزود: تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در در همه بنادر کشور و تعیین استان های معین می تواند در کاهش هزینه حمل و نقل کالاهای اساسی و نهاده های دامی به اقصی نکات کشور در کمترین زمان ممکن اثر گذار باشد.

ادامه ی خواندن

بندر عباس

ارسال ٦٥ هزارتن جو انباشته شده در بندرشهید رجایی به سراسر کشور

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان از صدور دستور قضایی برای ترخیص ۶۵ هزار تن جو انباشته شده در بندر شهید رجایی بندرعباس جهت ارسال به سراسر کشور خبر داد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین :رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اعلام کرد: به لحاظ وجود حالت اضطرار با توجه به خشکسالی های اخیر و مشکلات دامداران مناطق مختلف کشور در تأمین علوفه و نهاده های دامی مورد نیاز خود، با صدور دستور ویژه قضایی، بارگیری و ترخیص فوری ۶۵ هزار تن جو انباشته شده در بندر شهید رجایی جهت توزیع در سراسر کشور آغاز شده است.

علی صالحی خاطرنشان کرد: به منظور تأمین نیاز کشور و در نتیجه مأموریت محوله به دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان، ضمن تشکیل ستاد بحران در محل اسکله شهید رجایی بندرعباس، دستور بارگیری و ترخیص ۱۰ هزار تن جو موجود در فضای باز این بندر که در معرض فساد و نابودی کامل ناشی از بارندگی پیش‌بینی شده توسط هواشناسی قرار داشت، صادر شد.

وی در ادامه افزود: همچنین حدود ۵۵ هزار تن جو موجود در سایر انبار های گمرک، با دستور و مجوز قضایی، به صورت شبانه روزی در حال بارگیری و ترخیص است و حداکثر ظرف چند روز آینده به سراسر کشور ارسال و در مناطق مختلف توزیع خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان هشدار داد: در صورت عدم همکاری مسئولین مربوطه برای انجام دستورات قضایی، مراتب به عنوان ترک فعل ، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

علی صالحی در پایان با بیان اینکه از مسئولان مربوطه خواسته شده است که به سرعت در این خصوص اقدام نمایند ضمن تشکر از اعلام آمادگی اداره کل راهداری و اداره کل راه آهن برای همکاری در این خصوص تصریح کرد: اداره کل راهداری و اداره کل راه آهن با استفاده از تمامی ظرفیت های خود جهت بارگیری و انتقال سریع تمامی ۶۵ هزار تن محموله مورد نظر اقدام می نمایند و یگان حفاظت بنادر نیز موظف به نظارت مستمر بر فرآیند مربوطه می باشد.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

استاندار هرمزگان در دیدار با سفیر عمان در جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد:

استاندار هرمزگان بر لزوم ترسیم نقشه راه عملیاتی توسعه تجارت میان دو کشور ایران و عمان از طریق استان هرمزگان، تاکید کرد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین :دکتر فریدون همتی در دیدار با سفیر عمان در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به همسایگی و مرزهای آبی مشترک ایران و عمان، از طریق استان هرمزگان و ارتباط نزدیک و صمیمانه دو کشور، عنوان کرد: علاقه‌مند به افزایش همکاری‌ها به ویژه در زمینه تبادل کالا و تجارت با عمان، در هرمزگان هستیم.

وی ادامه داد: در این راستا نیاز است، نقشه راه خوبی ترسیم و عملیاتی و نشست های اتاق های بازرگانی نیز به صورت منظم برگزار و توانمندی‌ها تبادل شود.

استاندار هرمزگان خواستار فعال شدن و راه‌اندازی بازارچه‌های مشترک مرزی ایران و عمان در استان هرمزگان شد و افزود: تجار و بازرگانان دو کشور می‌توانند از این طریق با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

همتی ضمن ارائه پیشنهاد فعال کردن خط کشتیرانی بین بنادر هرمزگان با کشور عمان، بر لزوم تسهیل رفت و آمد لنج ها برای تجارت کالا به ویژه از بنادر سیریک و جاسک به عمان تاکید کرد.

وی گفت: در شهرک صنعتی دو هزار هکتاری جاسک نیز، سرمایه‌گذاران کشور عمان می‌توانند حضور و فعالیت داشته باشند.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: همچنین در زمینه ایجاد زیرساخت‌های گردشگری، آماده همکاری با سرمایه‌گذاران کشور عمان هستیم.

همتی اظهار داشت: توسعه صادرات محصولات کشاورزی هرمزگان به عمان از دیگر ظرفیت‌ها برای همکاری است که باید فعالانه پیگیری شود.

وی اضافه کرد: نشست فعالان سرمایه‌گذاری دو کشور برای معرفی ظرفیت‌ها باید برگزار شود.

استاندار هرمزگان بیان داشت: در مجموع ظرفیت‌های خوبی در استان هرمزگان وجود دارد که می‌تواند موجب اقدامات خوبی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی ایران و عمان شود.

از توسعه روابط تجاری با ایران از طریق استان هرمزگان استقبال می‌کنیم

ابراهیم بن احمد المعینی سفیر عمان در جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار با اشاره به سابقه تاریخی روابط ایران و عمان، عنوان کرد: از توسعه روابط تجاری با ایران از طریق استان هرمزگان استقبال می‌کنیم و همکاری لازم را در این زمینه خواهیم داشت.

وی افزود: تلاش می‌کنیم، تجار و بازرگانان دو کشور با هم ارتباط خوب و نزدیک داشته باشند و منافع دو طرف تامین شود.

سفیر عمان در جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: همچنین آماده همکاری با سرمایه‌گذاران ایرانی برای حضور و فعالیت در کشور عمان هستیم.

لزوم راه اندازی مجدد دفتر تجاری عمان در بندرعباس

محمدرضا صفا رئيس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هرمزگان نیز در این دیدار با بیان اینکه راه اندازی مجدد دفتر تجاری عمان در بندرعباس تاثیر مهمی در مراودات تجاری ما با این کشور خواهد داشت، گفت: خواهان فعالیت دوباره این دفتر در بندرعباس هستیم.

وی افزود: مراودات تجاری بین عمان و استان هرمزگان می تواند با ایجاد زیرساخت ها و ساز و کارهای حمایتی به بالاترین سطح خود برسد که در وهله اول احیای دوباره دفتر تجاری عمان در بندرعباس امری ضروری به نظر می رسد.

رئيس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هرمزگان با بیان اینکه اتاق بازرگانی بندرعباس در دور نهم فعالیت هیات نمایندگان خدمات شایانی را تقدیم جامعه اقتصادی استان کرده است به راه اندازی دفاتر نمایندگی اتاق بازرگانی استان هرمزگان در بندرلنگه، جاسک، میناب و سیریک به دستور استاندار هرمزگان اشاره کرد و افزود: فعالیت این دفتر ها از سال گذشته آغاز شده و می توانند اسناد را تایید نمایند.

سعید شعبان رئيس نمایندگی وزارت امور خارجه در بندرعباس نیز در این دیدار، پیرامون لزوم صدور مجوز حمل مواد غذایی برای شناورهای چوبی شهرستان جاسک به مقصد بنادر کشور عمان رایزنی کرد و اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا از ورود لنج های چوبی حامل مواد غذایی شهرستان جاسک به بنادر عمان جلوگیری می شود و این مقوله لنج داران این شهرستان را برای امرار معاش با مشکل مواجه ساخته است و نیاز است که با بررسی بیشتر در راستای رفع این مشکل تلاش کنیم.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها