با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

مناقشـه ماليـات پـزشکان

منتشر شده

روی

حجت ملکي

مدرس و مشاور مالياتي

 

 

ماليات بر درآمد پزشکان بحث مناقشه برانگيزي است که هر ساله در آستانه تصويب لايحه بودجه سالانه کشور، جدال هاي ناتمامي داشته و همواره با مخالفت هاي زيادي از سوي تشکل هاي پزشکي روبرو مي باشد . در اين نوشتار سعي برآن شده است که موضوع ماليات بر درامد پزشکان مورد بررسي اجمالي قرار گيرد .

بر اساس جديدترين گزارش سازمان نظام پزشکي ، اين سازمان داراي بيش از ۲۲۰ هزار عضو بوده که از اين تعداد ۱۲۰ هزار عضو در گروه پزشکي و ما بقي در ساير گروه ها قرار دارند .

طبق آخرين آمارهاي حسابهاي ملي سلامت که توسط مرکز آمار در سال ۹۵ منتشرشده، هزينه عمومي سلامت حدود ۱۲۱ هزار ميليارد تومان بوده است . از طرفي بر اساس گفته عضو کميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي درآمد پزشکان و دندانپزشکان سالانه  به رقمي بالغ بر ۲۹۰۰۰ هزار ميليارد تومان ميرسد که با احتساب نرخ مالياتي مربوطه ، ماليات متعلقه مبلغي بيش از ۷۲۰۰ ميليارد تومان خواهد بود که بنا بر گفته رييس سازمان امور مالياتي کشور تنها ۱۵۰ ميليارد تومان ماليات سالانه از پزشکان وصول مي شود  که اين امار نشان دهنده عدم وصول ماليات به مبلغ بيش از ۷۰۰۰ ميليارد تومان ( ۹۸%) يا به عبارتي فرار مالياتي بوده که نمايندگان مجلس و دولت تصميم دارند در قانون بودجه کشور در سال ۱۳۹۸ تدبيري بيانديشند تا از اين ميزان فرار مالياتي جلوگيري نمايند .

اصولا درآمد پزشکان از منابع زير تحصيل مي شود :

۱- درآمد حاصل از تدريس در دانشگاه ها و مراکز علمي به عنوان اعضا هييت علمي و يا حق التدريس و حق تحقيق وپژوهش

۲- درآمد حاصل از اشتغال تمام وقت در مراکز درماني و آموزشي تحت نظر وزارت بهداشت ، درمان و اموزش پزشکي

۳- درآمد حاصل از فعاليت در مراکز درماني خصوصي

۴- درآمد حاصل از فعاليت در مطب هاي شخصي

در مورد درآمد حاصل از بند اول ، دوم و سوم فوق الذکر ، ماليات متعلقه برابر مفاد مواد قانوني ( فصول سوم و چهارم باب سوم و مواد ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر قانون مالياتهاي مستقيم ) قابل دريافت و يا رديابي بوده که بر اساس مکانيزم  مربوطه و فرايند هاي قانوني وصول خواهد شد و به نظر ميرسد که در اين گونه موارد فرار مالياتي به ندرت اتفاق خواهد افتاد .

ولي در مورد ماليات بردرآمد حاصل از فعاليت در مطب هاي شخصي وضع موجود نشان دهنده بيشترين درصد فرار مالياتي مي باشد . البته درآمدهاي که از طريق بيمه هاي درماني تحصيل مي شود با توجه به الزام سازمانه هاي بيمه گر به ارسال گزارش عملکرد به سازمان امور مالياتي وفق مواد ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر ، ماليات متعلقه قابل رديابي و وصول خواهد بود .

به منظور جلوگيري از فرار مالياتي پزشکان ، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني روزچهارشنبه يکم اسفند در جريان  رسيدگي به لايحه بودجه ۹۸ بند (ج) تبصره ۶ ماده واحده اين لايحه را به تصويب رساندند.

(( به موجب مصوبه مجلس، تمامي صاحبان حرف و مشاغل پزشکي، پيراپزشکي، داروسازي و دامپزشکي که مجوز فعاليت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، سازمان نظام پزشکي ايران و يا سازمان نظام دامپزشکي ايران صادر ميشود، مکلفند در چارچوب آيين نامه تبصره (۲) ماده (۱۶۹) قانون مالياتهاي مستقيم مصوب ۰۴/۱۲/۱۳۶۶ و اصلاحات و الحاقات بعدي آن از ابتــــداي سال ۱۳۹۸ از پايـانه فـروشگاهي

 (کارت خوان ) استفاده کنند.))

ضمن اينکه بر اساس سياست هاي سازمان امور مالياتي ، پرونده هاي مالياتي  پزشکان در صوت عدم استفاده از کارت خوان و يا عدم ارسال اظهارنامه مالياتي به صورت خاص مورد رسيدگي قرار گرفته و از طريق سامانه هاي جامع مالياتي به ويژه رسيدگي به حساب هاي بانکي شخصي مورد حسابرسي قرار خواهند گرفته و ضمن برخورد سخت گيرانه نسبت به پذيرش هزينه و تعيين درآمد مشمول ماليات، علاوه بر محاسبه ماليات متعلقه ، جرايم قانوني مرتبط اعمال خواهد شد .

ضمن اينکه مردم همواره قدردان زحمات بي دريغ جامعه پزشکي بوده انتظار دارند که اين قشر نسبت به اداي تکليف و پرداخت ماليات به صورت شفاف اقدام لازم بعمل آورند . از طرفي از عموم مردم که نسبت به معضل فرار مالياتي بي‌تفاوت نيستند درخواست ميشود در صورت مشاهده مواردي که مصداق فرار مالياتي است از جمله عدم وجود دستگاه کارت خوان بانکي ، آن را از طريق شماره تلفن ۱۵۲۶ و يا سامانه رسيدگي به شکايات به آدرس www.intamedia.ir  به سازمان امور مالياتي کشور گزارش دهند و اطمينان داشته باشند ضمن محرمانه بودن گزارشات واصله ، وجود اين اطلاعات موجب برخورد جدي‌تر با فرار مالياتي و گسترش عدالت مالياتي خواهد شد .

 

اجتماعی

توجه به فرهنگ وهنر موجب توسعه پایدار جامعه می شود

بندرعباس- بخشدار هرمز گفت: اساس توسعه پایدار و توازن در هر جامعه ای توجه به فرهنگ و هنرآن منطقه است

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین، ادریس قریشی بخشدار هرمز در نشست صمیمی با جمعی از هنرمندان،ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان، اساس توسعه پایدار و توازن در هر جامعه ای را توجه به فرهنگ و هنر دانست و پیشرفت در سایر ابعاد اجتماعی را مرهون رشد فرهنگی-هنری هر منطقه عنوان کرد.

قریشی اظهار داشت: هنر از جمله مفاهیم بلندی است که به دلیل وجود جریان پویا، سیال و مستمری که در ذات آن است نقش سازنده و مؤثری در تبلور اندیشه دارد.

بخشدار هرمز گفت: عرصه هنر و بهره گیری از جلوه های مختلف آن زمینه خوبی برای گسترش فضایل اخلاقی در جامعه میان نسل جوان است که باید از توان و ظرفیت هنرمندان متعهد برای تحقق اهداف مورد نظر به نحو مطلوب استفاده کرد.

بخشدار هرمز بااشاره به برگزاری جشنواره های فصلی در زمینه های هنر تجسمی و نمایشی گفت: برگزاری اینگونه جشنواره ها زمینه ساز توسعه گردشگری هنری می شود که هنرمندان میتوانند موجبات توسعه این صنعت در این جزیره باشند.

قریشی با تاکید براینکه استقبال اینگونه جشنواره‌ها از سوی مردم نشان‌دهنده سلامت روحی در جامعه است، ابراز داشت: اجرای هر فعالیت فرهنگی در هر زمانی برای ایجاد شوق و شعف حرکت می‌کند که این نشان‌دهنده سلامت روحی جامعه است.

وی خاطرنشان کرد: این جشنواره‌ها علاوه بر ایجاد فرصت‌های فرهنگی موجب جریان اقتصادی و محیط کاری را نیز به همراه دارد همچنین باعث کارآفرینی می‌شود.

بخشدار هرمز بیان داشت: هنر نقش موثری در پیشرفت اقتصادی ومعیشتی مردم هرمنطقه می باشد.
بخشدار هرمز بابیان اینکه هرمز از طبیعت بکری بهره میبرد، بیان داشت: هنرمندان این جزیره میتواند در جهت توسعه گردشگری هنری قدم بردارند.

قریشی با اشاره به اینکه هنر نمایش موجب نشاط و امید می شود، گفت: هنر نمایش باید به جامعه نشاط وامید تزریق کند و با کمک و همدلی یک نقشه راه برای توسعه گردشگری هنری ترسیم کنیم.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

آمادگی شبکه برق شهرستان میناب برای پیک بار تابستان

بندرعباس- مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق هرمزکان گفت:با اقدامات انجام شده بسیاری از شبکه های برق فرسوده شهرستان میناب در سال گذشته اصلاح شد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین، هاجر عبدی در دیدار با مجید سلشور فرماندار میناب با اشاره به آغاز فصل گرم سال بر لزوم همکاری مردم و دستگاههای اجرایی در مدیریت پیک بار شبکه تاکید کرد و گفت: با اقدامات انجام شده در سال گذشته بسیاری از شبکه های فرسوده میناب با اجرای مانورهای جهادی اصلاح شد.

عبدی در ادامه اظهار داشت: پایداری برق در استان هرمزگان یک اصل حیاتی است و رفاه مردم با برق پیوند خورده است. باتوجه به رشد صنایع در استان، مصرف برق نیز بطور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه افزایش مصرف برق، احداث شبکه و زیرساخت های انتقال و توزیع برق را به همراه دارد،عنوان کرد: با توجه به هزینه های بسیار زیاد سرمایه گذاری در بخش تولید، وزارت نیرو و شرکت توانیر سیاست مدیریت مصرف انرژی را در پیش گرفته است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق هرمزگان اظهار داشت: استان هرمزگان به لحاظ شرایط اقلیمی و خاص آب و هوایی از استانهای پرمصرف در تابستان است. برای حفظ پایداری برق و رفاه مردم نیاز است اماکن دولتی در ساعات اوج مصرف در مدیریت مصرف همکاری ویژه داشته باشند.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

کسب رتبه نخست اتاق بازرگانی بندرعباس در بخش آموزش و برگزاری سمینارهای آموزشی

واحد آموزش اتاق بازرگانی بندرعباس در بخش برگزاری سمینارهای آموزشی دربین اتاق های بازرگانی کشور از سوی موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به رتبه نخست دست یافت.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین؛ به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی بندرعباس، متن تقدیرنامه رئیس آموزش و پژوهشی اتاق ایران بدین شرح است:

جناب آقای محمدرضا صفا

ریاست محترم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس

با عرض سلام و ارادت

بدین وسیله از تلاش های شایسته تقدیر جناب عالی و بخش آموزش آن اتاق در همکاری با موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برای برگزاری سمینارهای آموزشی در آن اتاق طی سال ۱۳۹۹ و کسبه رتبه نخست تشکر و قدردانی می نمایم.

مسلما این تلاش ها شایسته تقدیر در اعتلای دانش فعالان اقتصادی که لازمه رقابت آنان با همتایان خارجی می باشد و نهایتا به پیشرفت اقتصادی کشور منجر می شود تاثیر بسزا دارد.

دکتر حسین میرمحمد صادقی رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق ایران

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها