با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

نقـش و تاثير نورپردازی تپـه هاي ورودی شهر بر شهرسازي بندرعباس

منتشر شده

روی

محمد آتشين ماه

قبل از شکل‌گيري هويت شهر و شهرنشيني ، طبيعت ( دريا، کوه و بيابان) وجود داشته که زيستگاه انسان‌هاي اوليه در دل همين طبيعت بوده؛ در واقع اين نعمت زيباي خداوندسبب روح بخشيدن به شهر و بشر است ، مثل(طبيعت، ماه، ستاره و کهکشان‌ها در آسمان.

با تمام اين تفاسير مي‌خواهيم به اين نقطه برسيم که در شهرسازي و معماري شهري الزاما اولويت با طبيعت مي‌باشد.

بعنوان مثال اگر رودخانه‌ای در محدوده‌ای وجود دارد که قرار است آن بستر آماده سازي شود براي شهر شدن بايد تمام خط‌کش‌ها، طرح‌ها و قلم‌ها بر محوريت آن رودخانه عمل کنند. زيرا که قبل از پديد آمدن شهر طبيعت در جايگاه خود وجود داشته و مهم‌تر از اين موضوعات زيبايي دستاوردهاي بشر (شهر و شهرسازي) در کنار طبيعت هويت و هارموني خود را به دست مي‌آورد.

دريا با آواي موج ها و جزر و مد زيباست، چراکه هم در اديان (اسلام) و هم در آيين بشر آب نشانه پاکيزگي و طهارت بوده است؛ کوه‌ها با پستي و بلندي‌هايش زيباست و در اين حال خط آسمان زيبايي را براي شهر ترسيم مي كند چرا که طبيعت هميشه عنصر مهمي براي انسان بوده است.

در بدو ورود شهر بندرعباس تپه‌هايي وجود دارد که محور ارتباط شهر و روستا از کنار اين طبيعت مي‌گذرد که اين تپه‌های زيبا و چشم نواز در طول روز با تابش نور خورشيد چهره خود را به عابرين نشان مي‌دهد و مخاطبين رهگذر و توده‌هاي مهاجر را به سمت شهر دعوت مي‌کند؛ عکس اين موضوع در طول شب ما از ديد بصري اين نعمت بي‌بهره‌ايم که با نورپردازي بر پايه هنر و اصول مي‌توان اين منظره خفته را در تاريكي فضا به نمايش گذاشت؛ البته نورپردازي در چنين فضاهايي که سايه روشن و گاهي سايه نسبتا روشن حاکم است بايد آنقدر دقيق و حرفه‌اي اين عمل انجام گيرد كه خيرگي براي عابران بوجود نياورد يا اينکه سبب آلودگي نوري (نور مزاحم) نگردد؛ زيرا با ايجاد آلودگي نوري نعمت تماشاي ماه و ستاره (آسمان) از عابرين و شهروندان سلب مي‌گردد.

نور در اديان ( اسلام) و آيين مظهر روشني و صفات خداوند است و انسان‌ها بايد از اين نعمت الهي با کمال لذت ببرند؛ که اجراي اين پروژه نور پردازي شاخصه‌اي خاص مي‌شود براي ورودي شهر بندرعباس که علاوه بر اين موضوع ماهيت طبيعت را در شب شکوفا مي‌کند و به محوريت خيابان که در امتداد طبيعت مي‌باشد قوت مي‌بخشد که مشخصه برون به اندرون شهر است.

اجتماعی

بازنگری و به روز رسانی برنامه های پیشگیری از اعتیاد در دستور کار قرار گیرد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان بر لزوم بازنگری و به روز رسانی برنامه های پیشگیری از اعتیاد، تاکید کرد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، علی رئوفی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان هرمزگان، با تاکید بر اتخاذ تدابیر پیشگیرانه در زمینه اعتیاد، تصریح کرد: با توجه به خسارت های زیانبار اعتیاد به مواد مخدر، اتخاذ اقدامات پیشگیرانه بسیار ضروری است و دستگاه های اجرایی ذیربط امکانات خود را در زمینه پیشگیری از اعتياد به کار گیرند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، افزود: برنامه های پیشگیری از اعتیاد نیازمند بازنگری و به روز رسانی جهت کارآمدی بیشتر است.

رئوفی خاطرنشان کرد: رسانه های جمعی به ویژه صداوسیما با آگاهی بخشی می توانند نقش مهمی در به ثمر نشستن طرح های پیشگیری از اعتیاد، داشته باشند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، اظهار داشت: از ظرفيت سازمان های مردم نهاد (سمن ها) در اجرای برنامه های پیشگیرانه از اعتیاد به صورت ویژه بهره گرفته شود تا برنامه های اجرا شده در این زمینه به اهداف مورد نظر دست یابند.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

کشف محموله ۷۸ هزار لیتری سوخت قاچاق در جزیره قشم

رئیس کل دادگستری هرمزگان از کشف محموله ۷۸ هزار لیتری سوخت قاچاق در جزیره قشم خبر داد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اظهار داشت: با هماهنگی مقام قضایی، مأموران دریابانی قشم پس از شناسایی ۳ عدد مشک حاوی سوخت قاچاق در این جزیره، نسبت به توقیف آنها اقدام نمودند.

مجتبی قهرمانی تصریح کرد: از این مشک های متعلق به قاچاقچیان سوخت، بیش از ۷۸ هزار لیتر گازوئیل کشف و ضبط شده است.

وی ارزش تقریبی سوخت های مکشوفه را ۸۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و در ادامه افزود: بنابر گزارش ضابطین، اقدامات پلیسی به منظور شناسایی و دستگیری عوامل نگهداری این محموله قاچاق، ادامه دارد که نتایج آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین با تأکید بر اینکه ممانعت از قاچاق به ویژه قاچاق سوخت به صورت مستقیم بر بهبود معیشت و اقتصاد جامعه تأثیر دارد، خاطر نشان کرد: دستگاه قضایی استان هرمزگان با عزم جدی خود برای مبارزه با پدیده شوم قاچاق سوخت، اجازه هیچ گونه فعالیت سودجویانه در این خصوص را نخواهند داد.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

وصول راحت مالیات در گرو شناسایی بهتر مودیان مالیاتی است

رییس سازمان امور مالیاتی کشور وصول راحت مالیات را در گرو شناسایی بهتر مودیان مالیاتی دانست و گفت: در مشاغل نیز فرار مالیاتی زیاد است و اگر جلوی فرار در کشور گرفته شود حتی می‌توانیم به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان برسانیم.

منتشر شده

روی

به وسیله

“داود منظور” روز پنج‌شنبه ۳۰ دی ماه در مراسم معارفه سرپرست اداره کل امور مالیاتی استان هرمزگان از کارکنان مالیاتی به عنوان سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی کشور یاد کرد واظهارداشت: در دوره جدید نیز رویکرد این سازمان تحول آفرینی است و تمام تلاش ها باید با این هدف باشد که با بهره گیری از دانش و تجربه کافی از فرار مالیاتی جلوگیری کنیم.

رییس سازمان امور مالیاتی اقدامات مثبت در سازمان امور مالیاتی در استان‌ها را نیز مرهون زحمات و تلاش‌های شبانه‌روزی کارکنان دانست و بیان داشت: پاکدستی و سلامت و تامین سهم خود در تامین مالی بودجه دولت براساس درآمدهای پایدار مالیاتی از جمله اصول مورد تاکید سازمان امور مالیاتی در دوره جدید است.

وی استفاده از داده کاوی در نظام مالیاتی را از سیاست های راهبردی سازمان برشمرد و افزود: در این راستا در تلاش هستیم با ساماندهی و نظارت بیشتر مرکز داده‌ها را گسترش و در اختیار ادارات مالیاتی قرار دهیم تا بتوانند با اطلاعات کافی، مالیات عادلانه تر و دقیقی را وصول کنند.

رییس سازمان امور مالیاتی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: استان هرمزگان به لحاظ ظرفیت به عنوان قطب تجارت و اقتصاد کشور محسوب می‌شود و امیدواریم روزی برسد که این استان به شکوفایی و رونق لازم برسد.

منظور با بیان اینکه کار در استان‌های مرزی و ساحلی از جمله هرمزگان سختی مضاعفی دارد، گفت ارائه آمارهای عملکردی نشان از تحول بزرگی در حوزه امور مالیاتی استان هرمزگان دارد، لذا همکاران این استان می‌توانند با تمرکز بر واحدهای سیستمی به شناسایی مودیان جدید برای وصول مالیات های جدید و جلوگیری از فرار مالیاتی اقدام کمک کنند.

وی در این رابطه به بازدیدهای خود از بخش‌های مختلف اداره کل امور مالیاتی استان و گفت‌وگو با مدیران و کارکنان امور مالیاتی این استان بیان داشت: در واحدهای نرم افزار فن‌آوری، درآمد، مرکز داده‌ها، امور حقوقی، حسابرسی‌ها و هیات‌های حل اختلاف کارهای خوبی انجام شده که همه این ‌ها نشان از تلاش و دغدغه‌مندی کارکنان دارد.

رییس سازمان امور مالیاتی به کارکنان واحدهای امور مالیاتی این استان نیز توصیه کرد: بدون ارجاع پرونده‌ها به هیات‌های دادرسی زمینه وصول و پرداخت مالیات از سوی مودیان را تسهیل کنیم.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور در این مراسم از زحمات شاکر رضا مریدی، مدیر کل قبلی امور مالیاتی استان هرمزکان تجلیل و سید حمید حسینی مقدم را به عنوان سرپرست جدید این اداره کل معرفی کرد.

براساس این گزارش، دکتر منظور پیش از مراسم معارفه با حضور در واحدها و بخش های مختلف هیات حل اختلاف مالیات، فن آوری و اطلاعات، واحد نرم افزار، بایگانی، درآمد، دبیرخانه، مجریان قرار اداره کل امور مالیاتی استان هرمزگان با مدیران و کارکنان این بخش ها از نزدیک آَشنا و در خصوص وضعیت درآمدها، مشکلات و سختی کارها آنها گفت وگو کرد.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها