با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

نقـش و تاثير نورپردازی تپـه هاي ورودی شهر بر شهرسازي بندرعباس

منتشر شده

روی

محمد آتشين ماه

قبل از شکل‌گيري هويت شهر و شهرنشيني ، طبيعت ( دريا، کوه و بيابان) وجود داشته که زيستگاه انسان‌هاي اوليه در دل همين طبيعت بوده؛ در واقع اين نعمت زيباي خداوندسبب روح بخشيدن به شهر و بشر است ، مثل(طبيعت، ماه، ستاره و کهکشان‌ها در آسمان.

با تمام اين تفاسير مي‌خواهيم به اين نقطه برسيم که در شهرسازي و معماري شهري الزاما اولويت با طبيعت مي‌باشد.

بعنوان مثال اگر رودخانه‌ای در محدوده‌ای وجود دارد که قرار است آن بستر آماده سازي شود براي شهر شدن بايد تمام خط‌کش‌ها، طرح‌ها و قلم‌ها بر محوريت آن رودخانه عمل کنند. زيرا که قبل از پديد آمدن شهر طبيعت در جايگاه خود وجود داشته و مهم‌تر از اين موضوعات زيبايي دستاوردهاي بشر (شهر و شهرسازي) در کنار طبيعت هويت و هارموني خود را به دست مي‌آورد.

دريا با آواي موج ها و جزر و مد زيباست، چراکه هم در اديان (اسلام) و هم در آيين بشر آب نشانه پاکيزگي و طهارت بوده است؛ کوه‌ها با پستي و بلندي‌هايش زيباست و در اين حال خط آسمان زيبايي را براي شهر ترسيم مي كند چرا که طبيعت هميشه عنصر مهمي براي انسان بوده است.

در بدو ورود شهر بندرعباس تپه‌هايي وجود دارد که محور ارتباط شهر و روستا از کنار اين طبيعت مي‌گذرد که اين تپه‌های زيبا و چشم نواز در طول روز با تابش نور خورشيد چهره خود را به عابرين نشان مي‌دهد و مخاطبين رهگذر و توده‌هاي مهاجر را به سمت شهر دعوت مي‌کند؛ عکس اين موضوع در طول شب ما از ديد بصري اين نعمت بي‌بهره‌ايم که با نورپردازي بر پايه هنر و اصول مي‌توان اين منظره خفته را در تاريكي فضا به نمايش گذاشت؛ البته نورپردازي در چنين فضاهايي که سايه روشن و گاهي سايه نسبتا روشن حاکم است بايد آنقدر دقيق و حرفه‌اي اين عمل انجام گيرد كه خيرگي براي عابران بوجود نياورد يا اينکه سبب آلودگي نوري (نور مزاحم) نگردد؛ زيرا با ايجاد آلودگي نوري نعمت تماشاي ماه و ستاره (آسمان) از عابرين و شهروندان سلب مي‌گردد.

نور در اديان ( اسلام) و آيين مظهر روشني و صفات خداوند است و انسان‌ها بايد از اين نعمت الهي با کمال لذت ببرند؛ که اجراي اين پروژه نور پردازي شاخصه‌اي خاص مي‌شود براي ورودي شهر بندرعباس که علاوه بر اين موضوع ماهيت طبيعت را در شب شکوفا مي‌کند و به محوريت خيابان که در امتداد طبيعت مي‌باشد قوت مي‌بخشد که مشخصه برون به اندرون شهر است.

اجتماعی

اعتماد سازی و اطلاع رسانی نقش مهمی در جذب خیران دارد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان گفت: اعتماد سازی و اطلاع رسانی نقش مهمی در جذب خیران در بخش های مختلف دارد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین, علی رئوفی در نشست با مجمع خیرین استان با تقدیر از خدمات گسترده خیران هرمزگانی در بخش های مختلف به ویژه آموزشی و درمانی، با اشاره به اهمیت ارتباط مستمر با خیران، عنوان کرد: اعتماد سازی و داشتن  روابط عمومی پویا از مقوله های مهم در امر جذب خیران است که نیازمند اهتمام است.

وی در همین خصوص، افزود: تکریم خیران اقدام مهم دیگری است که نیازمند توجه مدیران دستگاه های اجرایی ذیربط است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، خاطرنشان کرد: کلیه کمک های که از سوی خیران جمع آوری می شود در محلی که نیت خیران است ضروری است صرف شود.

رئوفی، تصریح کرد: در دوره مدیریت دکتر همتی استاندار استان با پیگیری های مستمری که صورت پذیرفت کمک های خوبی از سوی صنایع به بخش های مختلف از جمله سلامت استان اختصاص یافت که نیازمند استمرار است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان گفت: دستگاه های اجرایی برای جذب خیران اقدامات صورت پذیرفته با کمک خیران را اطلاع رسانی کنند تا سایر خیران با مشاهده بازخوردها نسبت به کمک ترغیب شوند.

رئوفی افزود:کمیته امداد استان با اعتماد سازی و اطلاع رسانی مناسب در امر جذب خیران موفق عمل کرده است که قابل تقدیر است.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

انتصاب ریاست اتاق بازرگانی هرمزگان به عضویت دبیرخانه استانی نظام موضوعات فناوری

رییس دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس طی حکمی محمدرضا صفا ریاست اتاق بازرگانی هرمزگان را به عضویت دبیرخانه استانی نظام موضوعات فناوری منصوب کرد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین، متن حکم رییس دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس بدین شرح است:

جناب آقای محمدرضا صفا

ریاست محترم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هرمزگان

با سلام و احترام

به استناد بند ۲-۱ ماده دو دستورالعمل اجرایی دبیرخانه مرکزی نظام موضوعات فناوری به موجب این ابلاغ به *عضویت دبیرخانه استانی نظام موضوعات فناوری منصوب می شوید*، امید است با همکاری ارزشمند جنابعالی زمینه ارتقا سطح علمی و فن آوری و نوآوری در بین استادان و دانشجویان با تعامل بیشتر با صنعت در استان و کشور فراهم گردد. توفیق روزافزون جنابعالی را از پروردگار یکتا خواستارم.

دکتر احسان کامرانی دبیر هیات امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان

ادامه ی خواندن

اجتماعی

قدردانی ویژه معاونت استان ها و تشکل های اتاق ایران از ریاست اتاق بازرگانی هرمزگان

معاونت استان ها و تشکل های اتاق ایران با ارسال نامه ای از تلاش های ارزنده محمدرضا صفا ریاست اتاق بازرگانی هرمزگان برای کسب رتبه برتر در بین دستگاه های اجرایی استان هرمزگان در بیست و چهارمین جشنواره شهید رجایی قدردانی به عمل آورد

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین ، در متن نامه معاونت استان ها و تشکل های اتاق ایران به ریاست اتاق بازرگانی هرمزگان آمده است:

جناب آقای صفا

رییس محترم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هرمزگان

با سلام

احتراما عملکرد مطلوب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هرمزگان به ریاست جنابعالی در عرصه های اقتصادی و کمک به رشد، تولید و توسعه تجارت داخلی و خارجی استان هرمزگان موجب بالندگی و درخشش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هرمزگان به عنوان پارلمان بخش خصوصی استان گردیده است بر همین اساس، برخود فرض می داند به مناسبت کسب این موفقیت و دریافت تقدیر نامه بیست و چهارمین جشنواره شهید رجایی، صمیمانه از مساعی و تلاش های جنابعالی، هیات رییسه، هیات نمایندگان، دبیر و کار کنان محترم آن اتاق محترم کمال امتنان و قدردانی را به عمل آورد.

مظفر علیخانی معاونت استان ها و تشکل های اتاق ایران

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها