با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

نخستين موزه پارک المان هاي سنتي  هرمزگان در بنـدرلنگه

تمدن، يعني موسيقي متن زندگي؛ تاريخ، روح مي بخشد و بندر باستاني لنگه؛ استراتژي را ترسيم کرده است که استنباط مي شود در آتيه اي به همين نزديکي، لنگه بودن را دگر بار با تمام ابعاد، تجربه کند. آوازه بندر مرواريد مجددا در دنيا طنين مي اندازد و اينک مردمان پر شور و شريفش، به زادگاه زيبايشان مباهات مي کنند.

منتشر شده

روی

سفر کوتاه پايان هفته يمان به بندر کهن لنگه حسابي حالمان را خوش کرد. حتما دعاي خيري ما را بدرقه راه بود تا رستگاري مردمان اين بندر را به نظاره بنشينيم. شهري که به وسعت قلب شهرداري سرشار از نور و روشنايي به نام مهندس شريف شريفي نژاد پر از مهر و گل، گسترده مي شود.

 

بندرلنگه شهر اولين ها

نماد هويتي و مقدس پرچم بندرلنگه اولين پرچم بزرگ کشور است که ۱۲ سال پيش در ساحل زيباي بندرلنگه برافراشته شد و همچنان بر فراز اين شهر مي رقصد.

نخستين طرح جامع شهري کشور در گستره زيبا اين شهر بوده و اين يعني شهر پيشگام با مردماني متعالي نگر.

رکورد دومين فرودگاه کشور پس از فرودگاه قلعه مرغي به نام لنگه ثبت شده است.

مدرسه محمديه پس از دارالفنون و مدرسه سعادت بوشهر؛ سومين مدرسه عالي نوين در ايران است.

حضور کنسولگري هاي مهم بريتانيا، آلمان، هند و پرتغال در اين شهر، لنگه را جزو پيشگامان در عرصه بين المللي و جهاني قرار داده بود.

بلديه(شهرداري ) بندرلنگه سال ۱۲۷۶ راه اندازي شده که از اين حيث در استان مقام نخست دارد و از لحاظ کسب درآمد بعد از شهرداري بندرعباس در جايگاه دوم است.

در عرصه اقتصاد و هنر بعد از مرکز استان، دومين شهر هرمزگان است.

به لحاظ قدمت، بندر مرواريد پيشينه بسيار کهني دارد و از بعد زيبايي و مبلمان شهر به عروس بنادر جنوب ايران نامور است.

گسترش بافت تاريخي

در فرصت ۱۵ ماهه تصدي شهرداري مهندس شريفي نژاد، بافت تاريخي از ۴۵ هکتار به ۱۱۰ هکتار ارتقاء يافته است و اين در نوع خود يک رکورد محسوب مي شود. تلاش براي هويت بخشيدن به شهر، اولويت نخست شهردار و همکارانشان است. اين ۱۱۰ هکتار شامل ۲۲ محله از جمله محلات لاري، خوري، سماچ، بحريني، امير آباد، لنگيه، بلوکي و … و بناهاي قديمي نظير مسجد ملک ابن عباس ،مسجد غياث، مسجد افغان، مسجد خداداد، مسجد خالدي، حسينيه غضنفري، خانه بلوکي، خانه بستکي، خانه واحدي، خانه سعدي، عمارت فکري و …است.

ثبت جهاني مرواريد بندرلنگه و تلاش براي ثبت محلات قديمي اين شهر به عنوان ميراث معنوي ايران تا پايان ارديبهشت سال آينده از ديگر اهداف مجموعه شهرداري بندرلنگه است. شهردار براي سامان بخشيدن به بافت تاريخي بندرلنگه نيازمند يک پروسه ۵ ساله است تا لنگه بودن لنگه را تکرار کند. کار تيم پژوهشي و باستان شناسي بندرلنگه از يکسال پيش آغاز شده و پس از سالروز پيروزي انقلاب اسلامي با حضور دکتر رضا برومند- مدير کل ميراث فرهنگي و صنايع دستي و گردشگري هرمزگان، در بندرلنگه، تفاهمنامه  همکاري امضا و براي ثبت ديرينگي اين شهر تلاش هايشان را دو چندان خواهند کرد.

 

يکصد و پنجاه حسرت بزرگ

مردمان متمدن شهر تاريخي بندرلنگه حسرت بزرگي بر دل دارند. حسرتي که هميشه با آنان خواهد ماند. تخريب بيش از ۱۵۰ بناي تاريخي بالاي يک قرن طي ۴ سال اخير توسط شهرداري را شهردار فعلي يک غم و حسرت غير قابل جبران تلقي کرد.

شريفي نژاد اين روزها نيز با يک چالش بزرگ مواجه است و آن هم مالکان ۱۲ خانه قديمي هستند که مي خواهند ميراث کهن اين شهر را تخريب کرده و ساخت و ساز کنند و حاضر به فروش ملک خود نيز نيستند.

چشم اندازي به رنگ مرواريد

علي رغم اينکه جزاير کيش و قشم، رونق اقتصادي بندرلنگه را تحت الشعاع قرار داده اند اما درد بزرگ لنگه اي ها چيز ديگري است. به لحاظ کم توجهي  استان و کشور در زمان طولاني، اين شهر به حاشيه رفته است اما شهردار معتقد است که با حضور و توجه دکتر همتي- استاندار هرمزگان؛ دکتر آباد- فرماندار و دکتر شريفي- نماينده مردم غرب استان در مجلس شوراي اسلامي، چشم انداز بسيار زيبا و به رنگ مرواريد براي بندر مرواريد متصور است.

 

دلگرمي ها

شهردار، پشتيباني هاي مردمي و دلگرمي هاي آن ها را قدر مي داند. اشک کهن سالان و لبخند رضايت کم سن و سالها را پس از بازسازي عمارت فکري، هميشه بخاطر مي سپارد. مهندس شريفي نژاد مي گويد: از فرهنگ و هنر براي ماندگاري آثار هويتي شهر استفاده کرده ايم. زمزمه خانه فکري توي فکر مردم است از اين دست کارها بوده و برنامه هاي شاد فرهنگي در اماکن تاريخي براي جذب گردشگر و آشنايي مردم با داشته هاي ارزشمندشان از ديگر کارهاي شهرداري بوده است.

وي چقدر شادمان بود وقتي که مي گفت: استاندار به شهرداران تاکيد کرده که از شهرداري بندرلنگه الگو بگيريد. يا نقاشي ديوار هاي شهر بندرعباس در زمان تصدي گري شهرداري مرکز استان که تحسين  حضرت آيت الله نعيم آبادي در خطبه هاي نماز جمعه را به دنبال داشت. شريفي نژاد از قرارهاي خيريه، ورزشي و فرهنگي مردم بندرعباس زير پرچم ملقب به شريف که توسط وي نصب شده خرسند است و نور پردازي و نشاط بخشيدن به شهروندان را بسيار ضروري تلقي کرد هر چند او را بدين باور با نيش و کنايه بيازرند.

 

شهر متفاوت

ساخت المان برکه در ميدان اصلي شهر بندرلنگه، بيانگر نگاه متفاوت مسئولان شهر است. ايجاد ۵ پارک ساحلي زيبا از ديگر دستاوردهاي شهرداري بندرلنگه بوده است. احداث پارک- موزه دريايي بندرلنگه با ساخت المان هاي سنتي استان هرمزگان کار جالب و بسيار پسنديده مجموعه شهر داري  بندرلنگه است که آغاز به کار کرده است. بنابراين لذت سفر به ديار مردمان دريا دل بندرلنگه و همنشيني با شهروندان نجيب و شهردار شريفش را هرگز از دست ندهيد.

اجتماعی

کسب رتبه نخست اتاق بازرگانی بندرعباس در بخش آموزش و برگزاری سمینارهای آموزشی

واحد آموزش اتاق بازرگانی بندرعباس در بخش برگزاری سمینارهای آموزشی دربین اتاق های بازرگانی کشور از سوی موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به رتبه نخست دست یافت.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین؛ به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی بندرعباس، متن تقدیرنامه رئیس آموزش و پژوهشی اتاق ایران بدین شرح است:

جناب آقای محمدرضا صفا

ریاست محترم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس

با عرض سلام و ارادت

بدین وسیله از تلاش های شایسته تقدیر جناب عالی و بخش آموزش آن اتاق در همکاری با موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برای برگزاری سمینارهای آموزشی در آن اتاق طی سال ۱۳۹۹ و کسبه رتبه نخست تشکر و قدردانی می نمایم.

مسلما این تلاش ها شایسته تقدیر در اعتلای دانش فعالان اقتصادی که لازمه رقابت آنان با همتایان خارجی می باشد و نهایتا به پیشرفت اقتصادی کشور منجر می شود تاثیر بسزا دارد.

دکتر حسین میرمحمد صادقی رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق ایران

ادامه ی خواندن

اجتماعی

درتبدیل وضعیت نیروهای شرکتی کارشکنی صورت نگیرد

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت:از سال گذشته شورای شهر و شهرداری بندرعباس با جدیت تمام به دنبال دریافت مجوز تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی شهرداری می باشند که با توجه به مجوز وزارت کشور مقرر شده است که نیروهایی باسابقه بالا در اولویت تبدیل وضعیت قرار گیرند.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین، اسلام باوقار در جلسه ۲۳۰ شورای اسلامی شهرستان بندرعباس بیان کرد: اجازه دهیم تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی مراحل خود را طی نماید تا زودتر این نیروهای باسابقه تعیین تکلیف شوند و با کارشکنی مانع از تبدیل وضعیت این نیروها نشویم.

باوقار افزود: ما هم به دنبال شفاف سازی تبدیل وضعیت نیروها هستیم و نباید به این موضوع مهم با دید سیاسی نگاه شود .

ادامه ی خواندن

اجتماعی

بخش رودخانه نیازمند توجه بیشتر …

نیاز اساسی و بنیادی بخش رودخانه برخورداری از راه های ارتباطی مهندسی ساز و استاندارد است تا بار مراودات اقتصادی را به دوش کشد.

منتشر شده

روی

بخش سرسبز رودخانه با جمعیتی بیش از بیست هزار نفر در شمال شهرستان رودان از توابع هرمزگان واقع گردیده است و قریب به نصف مساحت رودان را تشکیل می دهد.

می توان بخش رودخانه را بخشی نسبتا مستقل از شهر رودان از نظر فرهنگی دانست. این بخش از مسیرهای قلعه گنج، کهنوج ، منوجان و فاریاب کرمان و مازگرد و کوهشاه حاجی آباد قابل دسترسی است.

بخش رودخانه به لحاظ کشاورزی و گردشگری و همچنین کوتاه ترین و امن ترین مسیر ارتباطی کرمان به هرمزگان، منطقه ای راهبردی است و در محصولاتی همچون گندم، کلزا و مرکبات در رتبه های اول و دوم استان هرمزگان قرار دارد که می توان با ایجاد صنایع تبدیلی، بسته بندی و فرآوری ، سرمایه در گردش و سود سالم این استعداد را افزایش داد.

اما آنچه نیاز اساسی و بنیادی بخش رودخانه است برخورداری از راههای ارتباطی مهندسی ساز و استاندارد است تا بار مراودات اقتصادی را به دوش بکشد؛ لکن بیشتر جاده ها، کم عرض و پر پیچ و خم و ناهموارند و این اولین مسأله‌ای است که توجه هر تازه واردی را به خود جلب می کند و ریسک سرمایه گذاری را بسیار افزایش می دهد و حتی از بین می برد.

نبود دانشگاه و عدم دسترسی مردم به امکانات فرهنگی و آموزشی مناسب، کمبود مراکز و تجهیزات درمانی ، بیکاری ، فقدان کارخانجات تولیدی و صنعتی بر مشکلات بخش رودخانه افزوده است که اگر مسئولین اجرایی و مجلس شورای اسلامی با رعایت شرایط حاکم بر محیط، آنها را مورد رسیدگی قرار دهند به نحو مطلوبی حل و فصل خواهد شد.

یکی از این دشواری ها، دغدغه کشاورزان پرتلاش و کم درآمد منطقه است که زیر فشار بار سنگین وام های با بهره ی بالا و گرانی سرسام آور کود و سم و بذر و …قرار دارند.

اراضی بخش رودخانه، از کیفیت بسیار خوبی برای تولید محصولات کشاورزی مرغوب و در مقیاس های بین المللی برخوردار است که رژیم پهلوی با همکاری مشاوران آمریکایی و اروپایی این نکته را خوب متوجه شده بود و باغات و اراضی فراوانی را در این منطقه به تملک خود در آورده بود . آیا سرمایه گذاری خاندان پهلوی در بخش رودخانه نمی تواند گواه بر مستعد بودن زمین های این خطه باشد؟

از دیگر مشکلات مردم رودخانه رها شدن و بلااستفاده ماندن اراضی مرغوب این منطقه است . به نظر می رسد با مشارکت مردم می توان با احداث کانال و هدایت آب رودخانه فصلی به اراضی شهر ،خدمات ارزنده و قابل توجهی را به شهروندان بخش رودخانه ارائه داد. در همین راستا می توان با واگذار کردن اراضی کشاورزی به بومیان منطقه و فراهم آوردن امکانات آموزشی و فنی و ازدیاد سهم و ارزان کردن آب کشاورزی و اعزام کارشناسان در کنار نهادهای انقلابی در ترویج کشاورزی منطقه و رشد استعدادها و خشکاندن ریشه های فقر و رکود، گام برداشت.

مقامات مسئول ما باید توجه داشته باشند که رودهای زیارتعلی شعبه اصلی رودخانه سد میناب هستند و اکثر فاضلاب های شهر رودخانه به سد میناب منتها میشوند بطوریکه آب صاف و زلال آن با انبوهی از کثافات و آلودگی ها و تعفن راهی سد میناب می شوند و مورد شرب شهروندان مینابی و بندرعباسی قرار میگیرند که بی شک این پدیده باعث بروز بیماری های فراوان در استان گردیده است . به نظر میرسد تاکنون برای حل این مشکل قدمهای مثبتی برداشته نشده است ضمن مذاکرات همیشگی که مردم با مسئولین داشته اند فکر نمیکنم بودجه ای برای احداث یک کانال سراسری در مسیر رودخانه جهت جذب فاضلاب ها تصویب شده باشد.

در شهر نوپای زیارتعلی نیز کمبودهای گوناگونی مشاهده می‌شود که مشکل بیمارستان و کمبودهای مربوط با آن در صدر مشکلات آن قرار دارد. بیمارستان زیارتعلی نارسایی های زیادی دارد علاوه بر اینکه باید پاسخگوی بیماران شهر باشد هر روز باید به تعدادی ار مسافران بیمار دیگر مناطق نیز خدمات، ارائه بدهد ؛ که به علت نبود امکانات کافی ،دردسرهای زیادی برای مردم ایجاد شده است.

از آنجایی که بخش رودخانه در مسیر خط اصلی لوله گاز قرار دارد متأسفانه ساکنین این شهر هنوز از نعمت گاز، بهره مند نیستند. در صورت اتصال رودخانه به شبکه گازرسانی کشور می‌توان طرح جالبی برای احداث کوره و گازسوز کردن بخشی از کارخانجات تولیدی و صنعتی ایجاد نمود..

به هر تقدیر عناصر پیشرفت آفرینی چون زمین های حاصلخیز کشاورزی، گردشگری و بهره مندی از آب و هوای معتدل، می تواند نقشی ممتاز در توسعه ی علمی و ممتاز بخش رودخانه ایفا کند که صدالبته به بسترهایی چون راههای ارتباطی مناسب، صنایع تبدیلی و بسته بندی و اجرای طرح های گردشگری نوین، نیازمند است. امید که مسئولین استانی و شهرستانی، مدیران و نخبگان رودخانه ای در سایه ی ترسیم افقی نو و زمانمند، سهم خود را در رشد و اعتلای همه جانبه ی بخش رودخانه ایفا نمایند.

نویسنده:جلیل نمازی

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها