با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

نخستين موزه پارک المان هاي سنتي  هرمزگان در بنـدرلنگه

تمدن، يعني موسيقي متن زندگي؛ تاريخ، روح مي بخشد و بندر باستاني لنگه؛ استراتژي را ترسيم کرده است که استنباط مي شود در آتيه اي به همين نزديکي، لنگه بودن را دگر بار با تمام ابعاد، تجربه کند. آوازه بندر مرواريد مجددا در دنيا طنين مي اندازد و اينک مردمان پر شور و شريفش، به زادگاه زيبايشان مباهات مي کنند.

منتشر شده

روی

سفر کوتاه پايان هفته يمان به بندر کهن لنگه حسابي حالمان را خوش کرد. حتما دعاي خيري ما را بدرقه راه بود تا رستگاري مردمان اين بندر را به نظاره بنشينيم. شهري که به وسعت قلب شهرداري سرشار از نور و روشنايي به نام مهندس شريف شريفي نژاد پر از مهر و گل، گسترده مي شود.

 

بندرلنگه شهر اولين ها

نماد هويتي و مقدس پرچم بندرلنگه اولين پرچم بزرگ کشور است که ۱۲ سال پيش در ساحل زيباي بندرلنگه برافراشته شد و همچنان بر فراز اين شهر مي رقصد.

نخستين طرح جامع شهري کشور در گستره زيبا اين شهر بوده و اين يعني شهر پيشگام با مردماني متعالي نگر.

رکورد دومين فرودگاه کشور پس از فرودگاه قلعه مرغي به نام لنگه ثبت شده است.

مدرسه محمديه پس از دارالفنون و مدرسه سعادت بوشهر؛ سومين مدرسه عالي نوين در ايران است.

حضور کنسولگري هاي مهم بريتانيا، آلمان، هند و پرتغال در اين شهر، لنگه را جزو پيشگامان در عرصه بين المللي و جهاني قرار داده بود.

بلديه(شهرداري ) بندرلنگه سال ۱۲۷۶ راه اندازي شده که از اين حيث در استان مقام نخست دارد و از لحاظ کسب درآمد بعد از شهرداري بندرعباس در جايگاه دوم است.

در عرصه اقتصاد و هنر بعد از مرکز استان، دومين شهر هرمزگان است.

به لحاظ قدمت، بندر مرواريد پيشينه بسيار کهني دارد و از بعد زيبايي و مبلمان شهر به عروس بنادر جنوب ايران نامور است.

گسترش بافت تاريخي

در فرصت ۱۵ ماهه تصدي شهرداري مهندس شريفي نژاد، بافت تاريخي از ۴۵ هکتار به ۱۱۰ هکتار ارتقاء يافته است و اين در نوع خود يک رکورد محسوب مي شود. تلاش براي هويت بخشيدن به شهر، اولويت نخست شهردار و همکارانشان است. اين ۱۱۰ هکتار شامل ۲۲ محله از جمله محلات لاري، خوري، سماچ، بحريني، امير آباد، لنگيه، بلوکي و … و بناهاي قديمي نظير مسجد ملک ابن عباس ،مسجد غياث، مسجد افغان، مسجد خداداد، مسجد خالدي، حسينيه غضنفري، خانه بلوکي، خانه بستکي، خانه واحدي، خانه سعدي، عمارت فکري و …است.

ثبت جهاني مرواريد بندرلنگه و تلاش براي ثبت محلات قديمي اين شهر به عنوان ميراث معنوي ايران تا پايان ارديبهشت سال آينده از ديگر اهداف مجموعه شهرداري بندرلنگه است. شهردار براي سامان بخشيدن به بافت تاريخي بندرلنگه نيازمند يک پروسه ۵ ساله است تا لنگه بودن لنگه را تکرار کند. کار تيم پژوهشي و باستان شناسي بندرلنگه از يکسال پيش آغاز شده و پس از سالروز پيروزي انقلاب اسلامي با حضور دکتر رضا برومند- مدير کل ميراث فرهنگي و صنايع دستي و گردشگري هرمزگان، در بندرلنگه، تفاهمنامه  همکاري امضا و براي ثبت ديرينگي اين شهر تلاش هايشان را دو چندان خواهند کرد.

 

يکصد و پنجاه حسرت بزرگ

مردمان متمدن شهر تاريخي بندرلنگه حسرت بزرگي بر دل دارند. حسرتي که هميشه با آنان خواهد ماند. تخريب بيش از ۱۵۰ بناي تاريخي بالاي يک قرن طي ۴ سال اخير توسط شهرداري را شهردار فعلي يک غم و حسرت غير قابل جبران تلقي کرد.

شريفي نژاد اين روزها نيز با يک چالش بزرگ مواجه است و آن هم مالکان ۱۲ خانه قديمي هستند که مي خواهند ميراث کهن اين شهر را تخريب کرده و ساخت و ساز کنند و حاضر به فروش ملک خود نيز نيستند.

چشم اندازي به رنگ مرواريد

علي رغم اينکه جزاير کيش و قشم، رونق اقتصادي بندرلنگه را تحت الشعاع قرار داده اند اما درد بزرگ لنگه اي ها چيز ديگري است. به لحاظ کم توجهي  استان و کشور در زمان طولاني، اين شهر به حاشيه رفته است اما شهردار معتقد است که با حضور و توجه دکتر همتي- استاندار هرمزگان؛ دکتر آباد- فرماندار و دکتر شريفي- نماينده مردم غرب استان در مجلس شوراي اسلامي، چشم انداز بسيار زيبا و به رنگ مرواريد براي بندر مرواريد متصور است.

 

دلگرمي ها

شهردار، پشتيباني هاي مردمي و دلگرمي هاي آن ها را قدر مي داند. اشک کهن سالان و لبخند رضايت کم سن و سالها را پس از بازسازي عمارت فکري، هميشه بخاطر مي سپارد. مهندس شريفي نژاد مي گويد: از فرهنگ و هنر براي ماندگاري آثار هويتي شهر استفاده کرده ايم. زمزمه خانه فکري توي فکر مردم است از اين دست کارها بوده و برنامه هاي شاد فرهنگي در اماکن تاريخي براي جذب گردشگر و آشنايي مردم با داشته هاي ارزشمندشان از ديگر کارهاي شهرداري بوده است.

وي چقدر شادمان بود وقتي که مي گفت: استاندار به شهرداران تاکيد کرده که از شهرداري بندرلنگه الگو بگيريد. يا نقاشي ديوار هاي شهر بندرعباس در زمان تصدي گري شهرداري مرکز استان که تحسين  حضرت آيت الله نعيم آبادي در خطبه هاي نماز جمعه را به دنبال داشت. شريفي نژاد از قرارهاي خيريه، ورزشي و فرهنگي مردم بندرعباس زير پرچم ملقب به شريف که توسط وي نصب شده خرسند است و نور پردازي و نشاط بخشيدن به شهروندان را بسيار ضروري تلقي کرد هر چند او را بدين باور با نيش و کنايه بيازرند.

 

شهر متفاوت

ساخت المان برکه در ميدان اصلي شهر بندرلنگه، بيانگر نگاه متفاوت مسئولان شهر است. ايجاد ۵ پارک ساحلي زيبا از ديگر دستاوردهاي شهرداري بندرلنگه بوده است. احداث پارک- موزه دريايي بندرلنگه با ساخت المان هاي سنتي استان هرمزگان کار جالب و بسيار پسنديده مجموعه شهر داري  بندرلنگه است که آغاز به کار کرده است. بنابراين لذت سفر به ديار مردمان دريا دل بندرلنگه و همنشيني با شهروندان نجيب و شهردار شريفش را هرگز از دست ندهيد.

اجتماعی

دیدار و گفتگوی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با استاندار هرمزگان

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به همراه فرمانده قرارگاه ناوگان جنوب نیروی دریایی ارتش و فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش، با استاندار هرمزگان دیدار و گفتگو کردند.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، مهدی دوستی استاندار هرمزگان در این دیدار، از تلاش های گسترده و شبانه روزی مجموعه نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در راستای تامین امنیت کشورمان به ويژه در پهنه آب های نیلگون خلیج فارس و دریای عمان و همچنین با حضور در آب های بین المللى و آزاد جهت حفاظت از کشتی های تجاری ایران اسلامی، تشکر و قدردانی کرد.

امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار که امیر دریادار دوم آريا شفقت رودسری فرمانده قرارگاه ناوگان جنوب نیروی دریایی ارتش و امیر دریادار دوم رضا قربانی فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش نیز حضور داشتند، با اهدای لوح تبریک به مهندس مهدی دوستی، انتصاب ایشان به سمت استاندار هرمزگان را تبریک گفت و برای ایشان در این مسئوليت مهم آرزوی توفیق نمود.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

استاندار هرمزگان، واکسیناسیون را در ایجاد ایمنی لازم برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا بسیار مهم و موثر دانست.

استاندار هرمزگان در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا تاکید کرد:

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین ،مهندس مهدی دوستی در نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در هرمزگان، واکسیناسیون را در ایجاد ایمنی لازم برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا بسیار مهم و موثر دانست و عنوان کرد: از همه افرادی که تاکنون برای دریافت واکسن کرونا اقدام نکرده‌اند، می خواهیم سریعا برای تزریق واکسن کرونا مراجعه کنند تا ایمنی مناسب در برابر ویروس خطرناک کرونا، هرچه زودتر در استان هرمزگان ایجاد شود.

وی ادامه داد: به زودی ارائه خدمات براساس کارت واکسن صورت می‌گیرد و افرادی که واکسن کرونا دریافت نکنند و کارت واکسن نداشته باشند از خدمات بسیاری محروم می‌شوند.

استاندار هرمزگان افزود: همچنین با توجه به بهتر شدن شرایط آب و هوایی در نیمه دوم سال در استان هرمزگان و افزایش مسافرت های گردشگران به شهرستان‌های مختلف استان هرمزگان، تکمیل واکسیناسیون در استان امری ضروری است.

دوستی همچنین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی و اجتماعی، خودداری از دورهمی ها و عدم حضور در تجمعات را در کنار واکسیناسیون، برای پیشگیری از ابتلا به کرونا بسیار مهم دانست و خواستار جدیت و نظارت لازم بر رعایت این دستورالعمل‌ها شد.

شایان ذکر است؛ در حال حاضر در استان هرمزگان، شهرستان‌های بندرعباس، میناب، رودان، جاسک، حاجی‌آباد، قشم، بندرلنگه، بستک و پارسیان در وضعیت زرد شیوع کرونا و شهرستان‌های سیریک، بشاگرد، بندرخمیر و ابوموسی در وضعیت آبی قرار دارند.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

آزادی ۱۴۸ نفر از زندانیان با تلاش و پیگیری شوراهای حل اختلاف استان هرمزگان

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان گفت: در ۶ماهه نخست سال جاری مجموعاً ۱۴۸ نفر از زندانیان با تلاش و پیگیری شوراهای حل اختلاف استان هرمزگان آزاد شدند.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، رئیس کل دادگستری هرمزگان با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته توسط شوراهای حل اختلاف استان برای ایجاد صلح و سازش و اخذ رضایت از شاکیان، گفت: در ۶ماهه نخست سال جاری در نتیجه این اقدامات و پیگیری ها، مجموعاً ۱۴۸ نفر از زندانیان آزاد شدند.

علی صالحی قابلیت‌های میانجیگری، جذب کمک‌های مالی از خیرین و همچنین ایجاد حلقه‌های صلح و سازش را از ظرفیت‌های ارزشمند در اصلاح ذات البین برشمرد و خاطرنشان کرد: جایگاه صلح و سازش ریشه در فطرت بشری دارد و در آموزه‌های دینی و فرهنگی ما به کرات به این امر پسندید تأکید شده است.

وی همچنین با اشاره به عملکرد شوراهای حل اختلاف استان هرمزگان و نقش این مجموعه در کاهش جمعیت کیفری زندانها و همکاری مناسب با مراجع قضایی گفت: ایجاد شوراهای حل اختلاف تخصصی یکی از مهمترین راهبردهای قوه قضاییه در دوره تحول و تعالی است که این موضوع به صورت جدی از سوی دستگاه قضایی استان هرمزگان پیگیری می شود.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها