با ما ارتباط برقرار کن

بندر عباس

آیا خورهای بندرعباس ساماندهی اصولی می شوند؟!/ «تنگ قران» آینه عبرت خورهای بندرعباس

منتشر شده

روی

وظیفه شهردار این نیست چکمه بپوشد و …

✍🏼یادداشت: صبا

مقایسه ۳۰سال پیش دروازه قرآن شیراز با وضعیت کنونی به بهانه توسعه شهری نتیجه مدیریت‌های ناکارآمد و غیرمتخصص در مسائل شهرسازی، عمرانی و دخالت افراد ناکاردان در اجرای طرح های عمرانی دوره های متوالی است که معمولا سیاستها و برنامه های جداگانه ای داشته و یا مسیر صحیح مدیران را ادامه نداده و یاهم برنامه های غلط مدیریت گذشته را ادامه داده اند.

«سیل» چالش امروز و دیروز نیست بلکه آنچه که امروز چالش ایجاد کرده عدم مدیریت صحیح منابع، محیط زیست و مهمتر از همه بی توجهی و غفلت از مهندسی رودخانه است که به دلایل مختلف کنار گذاشته شده، گویا تصور مسوولان و مدیران شهری بر این بوده که دنیا رو به اتمام است و خشکسالی نیز ابدی، بنابراین بدون توجه به آینده و احتمالات جوی، محیط زیست را به طور فاحشی دستکاری کرده و آنچه امروز شاهدیم حاصل همین تصورات غلط است. فاجعه «تنگ قران» هم گذشت قطعا اولین و آخرین هم نخواهد بود،

نگارنده تخصص و اطلاعاتی در مورد چون و چرای دلایل این حادثه ندارد و آنگونه که مسوولان و نمایندگان مجلس شیراز می گویند عدم لایروبی لوله هایی که به قطر ۲متر در دهه ۷۰برای انتقال آب از حاشیه دروازه قران به رودخانه خشک کار گذاشته شده بود عامل این فاجعه بوده است و حال که مسیر انتقال آب خیابان شده باید از ریختن زباله و نخاله در این مسیر جلوگیری می شد تا چنین حادثه ای رخ ندهد. اما هر چه که هست یک درد مشترکی است که با دیدن آن وضعیت، نگرانی برای شهر بندرعباس هم وجود دارد.

ویژگی های مشترک فارس و هرمزگان در این زمینه و رخداد این حادثه زنگ خطری است تا مسوولان شهری استان هرمزگان بیدار شوند.

همانگونه که ذکر شد غفلت از مهندسی رودخانه ها و بی توجهی به مسیر سیلاب و بستن مسیرهای جریان آب باران به سمت شهرها بدون توجه به وضعیت گذشته آنها، شهر بندرعباس را مستعد فاجعه در زمان رخداد چنین حوادثی می کند. رفتار غیرحرفه ای که در گذشته با خورهای بندرعباس صورت گرفت و همچنان ادامه دارد را باید جدی گرفت.

۶۵خور در شهر بندرعباس وجود دارد که در گذشته و طول تاریخ سیلابها مسیر طبیعی خود را پیدا کرده بودند اما به مرور زمان دستخوش تغییرات در چینش، ابعاد و مسیر توسط مسوولان و متولیان وقت شدند.

آنان که سیلابهای گذشته را به یاد دارند به خوبی می دانند تا حدود ۱۵سال پیش سیلابها مسیرخود را پیدا می کردند اما از دهه ۸۰ که رشد شهرسازی در بندرعباس شدت گرفت و رفتارهای غیر مهندسی با متولیانی غیر متخصص شروع شد به جایی رسید که اکنون شهردار ناچار است به جای اینکه با تدبیر در مسایل شهری و ساخت و ساز اجازه ندهد آب به خانه های مردم برود، ناچارمی شود چکمه های طلایی بپوشد و پیرزنان را از خانه های غرق آب نجات دهد.

در محله سنگ کن بندرعباس با کوچکترین بارندگی سیلاب وارد منازل مردم می شود اما فاجعه آمیزتر، صدور مجوز برای احداث بناهای چند طبقه بر اراضی آب منطقه ای لبه خورهاست مصداق بارز آن محدوده خور نایبند بین چهارراه نان و چهارراه گفتگوی تمدنهاست که در عکس مشاهده می کنید.

چنانچه بارندگی شدید و سیلابی در ارتفاعات بندرعباس شکل بگیرد شهر بندرعباس دچار فاجعه خواهد شد که جبران آن را نشاید. این دستکاری‌های بشرامروزی که مصداق آن در خور محله «بهشت بندر» هم مشهود است فقط در حالت عادی پاسخگوست و شاید زیبایی های فریبنده حاشیه آن حاشیه نشینانش را تحویل سیلاب دهد.آنگونه که متخصصین امر می گویند، احداث پل بر روی خورهای شهر بندرعباس معضل دیگری است که مانع جریان عادی مسیر آب می شود.

ریشه همه این مسائل را می توان در انتصابات سیاسی در شهرداری ها جستجو کرد که بدون توجه به تجربه و تخصص زیر بار مسوولیت سنگین شهری می روند و نهایتا چنین فاجعه هایی مانند «تنگ قران» شیراز به بار می آورد. سالها پیش در شورای شهر و شهرداری بندرعباس مطالعه طرح جامع خورها مطرح شد و همین اواخر حتی در سفر ریاست جمهور و بازدید شبانه وزیر کشور از ساحل بندرعباس نیز به طور جدی بر آن تاکید می سد اما تاکنون عملا از سوی شهرداری حرکتی در این راستا ملموس نیست.

امیدواریم مدیریت شهری و شورای شهر از فاجعه «تنگ قران» شیراز درس بگیرند و اشتباهات مدیران گذشته را تکرار نکنند و با حفظ مسایل زیست محیطی و طبیعی آن با توجه به کم عرض بودن شهر بندرعباس احتمال باران های سیل آسا را دور از ذهن برای این شهر نپندارند.

اجتماعی

همراه با آموزش مجازی ،آموزش حضوری در دستور کار است

استاندار هرمزگان در شورای آموزش و پرورش استان مطرح کرد:

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین :استاندار هرمزگان گفت: از اول مهر سال جاری، ۴۰۵ هزار و ۸۳۲ دانش آموز هرمزگانی و بیش از ۱۷ هزار معلم در هرمزگان سال تحصیلی جدید را آغاز خواهند کرد و استان هرمزگان با به کارگیری امکانات مورد نیاز و تمام توان آماده آغاز سال تحصیلی جدید است.

دکتر فریدون همتی در نشست شورای آموزش و پرورش استان هرمزگان با اشاره به در پیش بودن فرارسیدن ماه مهر و آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰-۰۱ ، عنوان کرد: همزمان با آغاز سال تحصیلی، شور و نشاط اجتماعی تازه ای هم در جامعه ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید آموزش ها به صورت مجازی و در ادامه به صورت حضوری خواهد بود، ادامه داد: بازگشایی مدارس و آموزش حضوری دانش آموزان طبق مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا پس از واکسیناسیون دانش آموزان و با رعایت تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی صورت می‌گیرد و مدارس به صورت کوچک، متوسط و بزرگ براساس جمعیت دانش آموزی تقسیم بندی شده‌اند که به تدریج در کنار آموزش مجازی، به صورت حضوری هم کلاس های درس با جمعیت کم برگزار می‌شود.

استاندار هرمزگان افزود: از اول مهر سال جاری، ۴۰۵ هزار و ۸۳۲ دانش آموز هرمزگانی و بیش از ۱۷ هزار معلم در هرمزگان سال تحصیلی جدید را آغاز خواهند کرد و استان هرمزگان با به کارگیری امکانات مورد نیاز و تمام توان آماده آغاز سال تحصیلی جدید است.

همتی با اشاره به آماده بودن ۱۷ هزار و ۸۵ کلاس درس برای سال تحصیلی جدید در هرمزگان، تصریح کرد: هرمزگان در زمینه مدرسه سازی از استان های موفق در کشور محسوب می‌شود و مدارس بسیار خوبی از نظر کیفیت، معماری و تجهیزات نصب شده در استان هرمزگان ساخته شده است که این امر با مشارکت خیرین، بنگاه‌های اقتصادی و استفاده از سهم ردیف های ملی بودجه محقق شده است.

وی با اشاره به تصمیمات جدید برای تقویت تجهیزات و امکانات هنرستان ها در هرمزگان، گفت: همچنین با ساخت مدارس جدید در هرمزگان، تعداد مدارس کانکسی در این استان از بیش از ۴۰۰ مدرسه به ۹۴ مدرسه کاهش یافته است که از این تعداد نیز در کنار ۳۰ مدرسه کانکسی، مدارس جدید در حال ساخت است و جمع آوری مدارس کانکسی در هرمزگان، به سرعت در حال انجام است.

استاندار هرمزگان با تاکید بر لزوم ادامه برنامه‌ریزی ها برای موفقیت های بیشتر و بهتر دانش آموزان هرمزگانی در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها از آغاز سال تحصیلی جدید، خاطرنشان کرد: با جهت گیری ها و تصمیمات شورای آموزش و پرورش استان طی سال های اخیر شاهد تحولات و موفقیت های خوب دانش آموزان هرمزگانی در راستای قبولی در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها بوده‌ایم که نمونه آن میزان قبولی دانش آموزان هرمزگانی در رشته پزشکی است که از ۴۰ نفر در آزمون سراسری سال گذشته به ۸۰ نفر در آزمون سراسری سال جاری، افزایش یافت.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

ما می توانیم را در فولاد هرمزگان تحقق می بخشیم

مدیرعامل فولاد هرمزگان باور و دنبال کردن شعار ما می توانیم را یک و ظیفه و اعلام کرد مانند دیگر حوزه ها در حوزه صنعت نیز می‌توانیم به این رشد و بالندگی برسیم و شعار ما می‌توانیم را تحقق ببخشیم .

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین:عطالله معروفخانی مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در بازدید از بخش LF واحد فولاد سازی این شرکت و دیدار با کارکنان این بخش باور و دنبال کردن شعار ما می توانیم که از جانب رهبر معظم انقلاب عنوان شد را یک وظیفه دانست و گفت : همانگونه که در حوزه نظامی و موشکی شعار ما می توانیم محقق و موجب عقب‌نشینی دشمن شده است ، در حوزه صنعت نیز می‌توانیم به این رشد و بالندگی برسیم و شعار ما می‌توانیم را تحقق ببخشیم . وی تاکید کرد در فولاد هرمزگان به عنوان عضوی از خانواده بزرگ صنعت ایران، با همدلی و همراهی یکدیگر ما می توانیم را تحقق می بخشیم.
معروفخانی در این بازدید با تاکید بر اعتماد و توجه به جوانان و نیروهای متخصص بومی گفت : همانگونه که در آغاز کار و پیش از این عنوان شد تحول و توسعه از اهداف اصلی ما در فولاد هرمزگان است که در دولت مردمی به جد پیگیر آن خواهیم بود . وی ابراز امیدواری کرد با برطرف شدن مشکلات قطعی برق، و با برنامه ریزی مدیران و همدلی و همکاری و سعی مضاعف کارکنان، این شرکت شاهد ثبت رکوردهای جدید تولید بوده و بتواند میزان تولید از دست رفته را جبران نماید.
مدیرعامل فولاد هرمزگان همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده در رضایتمندی کارکنان گفت : در بحث درمان و پزشکی برای همه کارکنان امانی و پیمانی شرایط بسیار خوبی را ایجاد کردیم ، صندوق درمان و بیمه تکمیلی از این جمله می باشد . مدیرعامل فولاد هرمزگان افزود: ‌ تلاش ما این است با انجام طرح‌های توسعه و به ثمر نشستن این طرح‌ها و قطعاً سوددهی بیشتر بتوانیم اقدامات بیشتری را در جهت تکریم و رضایتمندی کارکنان تلاشگر و متعهد فولاد هرمزگان انجام دهیم.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

حیات شرکت ها و سازمان ها به توسعه آنها بستگی دارد

مدیرعامل فولاد هرمزگان بر تکمیل طرح های توسعه ای فولاد هرمزگان تاکید و ابراز امیدواری کرد فولاد هرمزگان با وجود نیروی های متخصص و تحول گرا و حمایت های دولت مردمی به این مهم دست خواهد یافت.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین :عطالله معروفخانی در بازدید از شرکت میرکو با تاکید بر حمایت و پیگیری همه جانبه از طرح‌های توسعه گفت : حیات شرکت ها و سازمان ها به توسعه آنها بستگی دارد ، وی با اشاره به طرح های توسعه ای در دست اقدام فولاد هرمزگان اعم از پروژه افزایش ظرفیت زیر سقف فولادسازی از ۱٫۵ به ۲ میلیون تن و پروژه زیرساختهای مورد نیاز افزایش ظرفیت تا سقف دو میلیون تن اظهار داشت : با اجرایی شدن این طرح ها فولاد هرمزگان به یکی از بزرگترین تولید کنندگان فولادی در جنوب کشور تبدیل خواهد شد. معروفخانی حضور نیروهای جوان ، متعهد، مسئولیت پذیر و تحول گرا در فولاد هرمزگان را یک اصل مهم دانست و ابراز امیدواری کرد با و جود چنین سرمایه هایی و نیز با یاری خداوند و حمایت دولت مردمی قطعاً به این مهم دست خواهیم یافت . وی نتیجه جمع این فعالیت‌ها را در نهایت درخشش نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در سرتاسر دنیا دانست.
وی در ادامه به تاسیس شرکت میرکو و خدمات هلدینگ فولاد مبارکه در کشور اشاره کرد و گفت: باعث افتخار است که یکی دیگر از زیرمجموعه‌های فولاد مبارکه در استان هرمزگان خدمات خود را به صنعت کشور ارائه می‌کند .این می تواند اتفاقی مبارک برای دیگر شرکت های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس ومنشأ خیر و برکت در استان هرمزگان باشد .
مدیرعامل فولاد هرمزگان ضمن تاکید بر مزیت ها و محاسن ایجاد این نوع شرکتهای پایین دستی و ارائه کننده خدمات در حوزه صنعت در استان هرمزگان گفت : برای انجام تعمیرات برخی تجهیزات ، به اجبار می بایست این تجهیزات به دیگر استان‌ها ارسال گردند که این خود مشمول هزینه و زمان خواهد شد، اما با حضور شرکت‌هایی مانند میرکو در استان هرمزگان، بومی سازی قطعات و خرید داخل پر رنگ تر شده و کاهش هزینه و زمان قابل توجه خواهد بود .
وی در ادامه با بیان اینکه فولاد هرمزگان از بومی سازی و تولید داخل همواره حمایت خواهد کرد اظهار داشت : قطعاً شرکت‌هایی مانند میرکو می‌توانند در بخش توسعه فولاد هرمزگان تاثیرگذار باشند و به همین دلیل ما از توسعه این شرکت ها حمایت می کنیم .
فروتن مدیرعامل شرکت میرکو نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده در این شرکت گفت : شرکت میرکو با پشتیبانی فولاد هرمزگان کار خود را آغاز کرده است و امید است با ایجاد طرح‌های توسعه این شرکت بتوانیم به دیگر شرکت‌های منطقه نیز خدمات خود را ارائه نماییم.
در این بازدید شرکت صنعتی میرکو اولين محموله غلتك بازسازي شده از سرويس سنتر خود را به فولاد هرمزگان ارسال کرد.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها