با ما ارتباط برقرار کن

اقتصادی

راه توسعه و پیشرفت رویدر از این بیراهه نمی گذرد

منتشر شده

روی

✍🏻 عبدالسلام جمالی

سخنی با دکتر همتی،

راه های ارتباطی مهمترین ابزار رسیدن به توسعه در هر منطقه ای به حساب می آیند به طوری که رشد صنعت و گردشگری یک منطفه با راه های ارتباطی مناسب و استاندارد چندین برابر شده و دروازه های پیشرفت به روی منطقه گشوده می شود.امر مهمی که به مثابه شریان حیاتی و نبض یک شهر و منطقه است نمی توان به راحتی از کنارش گذشت و نسبت به آن بی تفاوت بود.

انتصاب مدیر کل جدید راه و شهرسازی هرمزگان بهانه ای شد تا باز هم دست به قلم شوم  و از یک درد بگویم.دردی که به سوهان روح مردم رویدر مبدل شده.دردی که خیلی ها را به کام مرگ‌ کشانده و یا خسارتهای مالی زیادی به بار آورده است.دردی که گردشگران را فراری و موجب گلایه ی خیرین و حتی باعث تذکر نمایندگان هرمزگان به وزیر راه و شهرسازی شده است.

بخش رویدر با جمعیتی بالغ با ۱۷ هزار نفر که منطقه ای  فعال در زمینه ی فرهنگی،گردشگری و علمی در استان به شمار می آید به همان مقدار که در زمینه ی فرهنگ و ادب خوشنام و زبانزد می باشد در موضوع خرابی و نامناسب بودن راه ارتباطی نیز معروف است.راهی که بیش از سی سال پیش جهاد سازندگی برای روستای رویدر دهه شصت  کشیده،به سان مویرگی است که توان پمپاژ ارتباطات بسیار امروز را ندارد.چنین راه ضعیف و نحیفی زیبنده ی رویدر فربه و  بزرگ امروز  نیست.تلاش مسئولین محلی و شوراهای ادوار و مراجعه به وزارت راه و شهرسازی،مجلس شورای اسلامی و ادارات سطح استان و عملکرد دولت های مختلف تاکنون منجر به بهسازی ۸ کیلومتر از این مسیر ۳۰ کیلومتری و احداث دو دهنه پل بزرگ بر روی رودخانه ی فینی شده است.

در این‌مسیر ارتباطی رودخانه ی کروئیه قرار دارد که با اندک بارانی و طغیان این رودخانه،مردم ساعتها باید معطل و سرگردان بمانند.رودخانه ای که سیلابش بخشدار،عضو شورای اسلامی و مردم را در این محل با خود برده و فقط معجزه آنها را نجات داده است.این منطقه نیاز به احداث پل دارد.پلی که جمعیت این بخش را بهم وصل میکند و آنها را با تمام دنیا.اما هیچ مسئولی و نهادی حاضر نیست این وصل را ممکن سازد و یکی از مشکلات بزرگ و عدیده ی مردم خوب و قدر شناس رویدر را با سرانگشت تدبیر خود حل نماید.گویا همه راضی هستند که همچنان آمبولانس های حامل بیماران اورژانسی پشت آبهای خروشان رودخانه بمانند و پدران و مادران  همچنان شاهد پرپر شدن فرزندان مریضشان در مقابل چشمان خود شوند و صدها دانشجو از شهر نخل و قلم به موقع به کلاس درس و امتحانشان نرسند و نیز مانند گذشته مردم و حتی مسئولین برای ضروریات زندگی خود و دیگران مجبورند به آب بزنند و خود و سرمایه زندگیشان را به دست آب دهند.مردمی که جرمشان پایبندی به آرمانها و  اصول انقلاب است،شهید و اسیر و جانباز داده اند و در بزنگاه های سخت پای انقلاب خود ایستاده اند.گاه میزان شرکت در انتخاباتشان از ۹۰ درصد  هم بالاتر بوده  و موجب تعجب و تحسین دیگران قرار گرفته اند. انتخاب درست و هماهنگشان با رای  کشور نشان از شعور سیاسی شون بوده و بارها مسئولین زبان را به تمجید و تعریفشان باز کرده اند.امروز همین مردم با آن همه نجابت  و آزادگی، اسیر بی توجهی و بی تدبیری کسانی قرار گرفته اند که رای آنها پله ی ترقی آنها بوده است.این چه معمایی است که یک روستا با جمعیت چند صد نفری مورد لطف مسئولین راهداری و حمل و نقل جاده ای استان قرار می گیرد و با هزینه ی میلیاردی پروژه ی ساخت پل برایشان تعریف می شود اما جای دیگر دهها  هزار جمعیت در یک شهر و ده ها روستا که تنها راه ورودی و خروجی آن همین‌ مسیر است از چنین ضرورتی محروم می شوند.مردم رویدر دیگر کلافه شده اند.

آیا مدیر کل جدید راه و شهرسازی هرمزگان با ترمیم و بهسازی راه رویدر راهی به قلب مردم آن باز خواهد کرد ‌و اقداماتش در این زمینه مرهمی بر زخم کهنه ی آنها خواهد بود؟باید چشم به راه جناب ایشان بود تا با سر انگشت تدبیرش گره کور راه رویدر را باز کند و مردم قدر شناس و صبور ما بیش از این در پیچ و خم های نامطمئن و نا امن  این بیراهه ای به نام راه نگران سلامتی خود و فرزندانشان نباشند و امید آنکه این معضل همیشگی مردم رویدر عین گوشت قربانی بین اداره ی کل راه و شهرسازی و راهداری و حمل و نقل جاده ای دست به دست نشود و یکبار برای همیشه حل شود.

 

و کلام آخر با جناب دکتر همتی مرد شماره یک استان که با همت،علم،تدبیر و درایتی که در ایشان سراغ داریم و دکترینشان نیز تعریفی نو از توسعه و رشد هرمزگان است،مسیر  توسعه و ترقی رویدر را مورد توجه قرار داده،راه را که بنیان و مادر همه ی پیشرفت هاست را به طریقی زیبا  تعریف نمایند و دستورات لازم را برای حل این‌ معضل اصلی مردم بخش رویدر صادر نمایند.

اقتصادی

آخرین مهلت عضویت در هیئت مدیره شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی

بندرعباس- مدیر کل امور اقتصادی و دارایی هرمزگان گفت: متقاضیان عضویت در هیئت مدیره شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی تا ۲۸ فروردین می توانند ثبت نام کنند.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین، مهدی دسینه با بیان اینکه متقاضیان عضویت در هیئت مدیره شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی می توانند به عنوان نامزد عضویت در هیئت مدیره این شرکتها ثبت نام کنند، افزود: با توجه به تمدید مهلت ثبت نام نامزدهای هیئت مدیره شرکتهای سرمایه گذاری استانی سهام عدالت تا تاریخ ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ علاقمندان با مراجعه به سامانه ستان به آدرس setan.seo.ir می توانند نسبت به ثبت نام در مهلت تعیین شده اقدام کنند.

وی در خصوص شرایط ثبت نام گفت: داشتن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی مرتبط مورد تایید مراجع ذیصلاح تحصیلی و تجربه کافی است که تمامی مدارک باید به صورت کامل و بدون نقص در سامانه مزبور بارگذاری و ارسال شوند.

دسینه گفت: با توجه به اهمیت حقوق سهامداران بدیهی است که به درخواست های ناقص ترتیب اثر داده نخواهد شد.

وی با اشاره به نحوه امتیاز دهی به واجدان شرایط در اجرای دستور العمل تایید صلاحیت حرفه ای که در سایت به آدرس seo.ir بارگذاری می شود، گفت: صرفاً افرادی که صلاحیت آنها بر اساس این دستورالعمل احراز شود، امکان شرکت در انتخابات اعضای هیئت مدیره شرکت های مذکور را خواهند داشت.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

میزان تولید محصولات منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس ۱۵ درصد افزایش یافت

بندرعباس- مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس گفت:میزان تولید محصولات در این منطقه سال گذشته هفت میلیون و ۴۱۹ هزار و ۱۵۷ تن بوده که از افزایش ۱۵ درصدی برخوردار بوده است.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین،حسن خلج طهرانی افزود :میزان تولید محصولات منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در سال ۱۳۹۸، نیز ۶ میلیون و ۴۴۶ هزار و ۳۱۰ تن بوده است.
وی همچنین از افزایش ارزش صادرات محصولات در این منطقه عظیم اقتصادی نسبت به سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: ارزش صادرات در سال ۱۳۹۹ نزدیک به یک میلیارد و ۲۹۶ میلیون دلار بود که در این بخش نیز شاهد افزایش ۷۰ میلیون دلاری بودیم.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس اظهارداشت این منطقه دارای مزایای متعدد اقتصادی برای تولیدکنندگان است و با ایجاد زیرساخت‌های مناسب و تسهیل در امر تولید و صادرات توانستیم با وجود تمام فشارهای خارجی به‌تبع اعمال تحریم‌های ظالمانه، شاهد جهش در تولید و صادرات باشیم.
وی با اشاره به این‌که در سالجاری نیز تمام ارکان مدیریتی در راستای جذب سرمایه‌گذار جدید و بهبود زیرساخت‌های منطقه تمام تلاش خود را خواهند کرد، افزود: اهمیت منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس در بازتعریف تسهیلات کلان سرمایه‌گذاری بویژه در بخش زمین، انرژی و تعرفه‌های گمرکی است که با توسعه آن، ظرفیت سرمایه‌گذاری در داخل کشور بیش‌از پیش افزایش می‌یابد و وظیفه‌ی ما ایجاد بستر مناسب برای ورود سرمایه‌گذاران است.
خلج طهرانی در پایان به وضعیت ویژه‌ی کشور در مواجهه با موج چهارم شیوع ویروس کرونا نیز اشاره کرد و گفت: از تمام همکاران که در شرایط خاص ایجاد شده به‌تبع شیوع این ویروس همچنان در حال کار جهادی هستند، قدردانی کرده و امیدوارم ماموریت سنگینی را که در ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای حرکت صحیح فرآیند تولید بر دوش داریم، به‌خوبی انجام دهیم.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

دولت بخشی از خسارت‌های کرونایی به بازاریان را جبران کند

بندرعباس- نماینده هرمزگان در اتاق اصناف ایران گفت: تعطیلی بازارها به تنهایی نمی‌تواند در امر مدیریت کرونا و خروج از وضعیت قرمز اثرگذار باشد و دولت باید بخشی از خسارت‌های کرونایی بازاریان را جبران کند.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین ، مسعود محمد شاهی با بیان اینکه اصناف خود را ملزم به رعایت دستورالعمل‌های ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در اعمال محدودیت‌های رنگ بندی شهرها می‌دانند، اظهار کرد: با توجه به قرار گرفتن بندرعباس در وضعیت قرمز، طی ١٠روز آینده فقط مشاغل گروه یک مجاز به فعالیت هستند و فعالیت سایر صنوف ممنوع است.

نائب رئیس اتاق اصناف مرکز استان هرمزگان و عضو ستاد مدیریت شهرستان بندرعباس، ضمن قدردانی از اصناف به دلیل همراهی با ستاد مدیریت کرونا، افزود: کسبه و بازاریان بندرعباس در امر پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا از پیشگامان اصناف کشور هستند که در سالهای ٩٨و ٩٩ به وظیفه اجتماعی خود عمل کرده و در پیک‌های کرونایی با تعطیلی داوطلبانه، سلامتی شهروندان را بر معیشت خود ترجیح دادند و یقینا مردم قدرشناس بندرعباس این همراهی کسبه و بازاریان را فراموش نخواهند کرد.

وی عنوان کرد: تعطیلی بازارها ضربه سنگینی بر اقتصاد و معیشت اصناف و شاغلین و خانوارهایی که از مشاغل صنفی  ارتزاق می کنند وارد خواهد کرد، که جبران آن سخت بوده اما انتظار است با حمایت دولت و اختصاص بسته های حمایتی، حداقل بخشی از این آسیب ها را جبران شود.

محمد شاهی، از همراهی ستادهای استانی و شهرستانی مدیریت بیماری کرونا با اصناف و توجه ویژه به نظرها و پیشنهادهای اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی شهرستان بندرعباس هم قدردانی و بیان کرد: امیدواریم از امروز برای جبران یا به حداقل رساندن خسارت‌های ناشی از تعطیلی صنوف چاره اندیشی شود و حمایت‌های جدی‌تر و ملموس‌تری از بزرگترین تشکل مردمی انجام گیرد.

وی اظهار کرد: فعالیت اتاق اصناف مرکز استان هرمزگان و اتحادیه‌های صنفی شهرستان نیز بر اساس دستورالعمل ستاد مدیریت بیماری کرونا در بخش‌های غیر ضروری با حداکثر یک دوم پرسنل و در مشاغل ضروری با حضور حداکثر دو سوم پرسنل انجام می‌شود لیکن اصناف، کسبه و متقاضیان پروانه کسب نیز تا زمان بهبود وضعیت، حتی المقدور از مراجعه حضوری به اتاق اصناف و اتحادیه های صنفی خوداری و درخواستها ومطالبات خود را به صورت تلفنی و ازطریق سامانه مجازی صنوف پیگیری کنند.
 
وی ضمن تقدیر از فعالان صنفی بندرعباس خاطرنشان کرد: اکثر اصناف این شهرستان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی، همراه با اجرای بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های ستاد مدیریت کرونا را از اولویت‌های کاری خود می‌دانند.

اصناف بندرعباس نباید از تغییر رنگ بندی های کرونایی متضرر شوند
نماینده هرمزگان در اتاق اصناف ایران بیان کرد: تغییر رنگ بندی به قرمز و تعطیلی صنوف گروه‌های دو، سه و چهار شرایط سختی را برای بسیاری از همکاران صنفی ما ایجاد می‌کند و حتی مشاغل گروه یک نیز در این شرایط با رکود شدید بازار مواجه می‌شوند اما همچنان سلامت شهروندان و همکاران صنفی ما به ویژه با توجه به شیوع نوع جهش یافته کرونا از هر چیز دیگری مهم تر است.

محمدشاهی با اشاره به تشدید شیوع کرونا در استان تصریح کرد: با تشکیل گشت‌های مشترک ستاد مدیریت بیماری کرونای شهرستان بندرعباس که با همکاری خوب عوامل مرکز بهداشت، اداره نظارت بر اماکن عمومی و سازمان بسیج اصناف و بسیجیان حوزه بسیج اصناف و بازرسان واحد نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت و واحد بازرسی اصناف و همچنین همراهی خوب اداره کل تعزیرات انجام می گردد، روزانه سطح بازار مورد رصد قرارگرفته و در صورت مشاهده تخلف با متخلفین صنفی و آن دسته از صنوفی که پروتکل بهداشتی را رعایت نکنند، برخورد می شود.

برخی از تشکل ها و سازمان ها به دستورالعمل های کرونایی بی توجه هستند
نائب رئیس اتاق اصناف مرکز استان هرمزگان، از بی توجهی برخی تشکل‌های غیر صنفی، سازمان‌ها و دستگاه‌ها و برخی از شهروندان نسبت به عدم رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی و برگزاری مراسمات، انجام سفرهای غیر ضروری و دورهمی های خانوادگی گلایه کرد و افزود: تعطیلی بازارها به تنهایی نمی‌تواند در امر مدیریت بیماری کرونا و خروج از وضعیت قرمز اثرگذار باشد و تا امروز اصناف نقش خود را به خوبی ایفا کرده‌اند و انتظار داریم دیگر گروه‌ها و اقشار و عموم شهروندان نیز بیش از گذشته در کنار کسبه و بازاریان استان وشهرستان جهت پیشگیری و مقابله با کرونا قرار بگیرند.

وی، ضمن قدردانی از ایثار و مجاهدت‌های کادر پزشکی و بهداشتی که شبانه روز در کنترل و درمان و خدمت رسانی به بیماران تلاش می کنند، تصریح کرد: امیدواریم با کوشش و همراهی همه اقشار بتوانیم هرچه زودتر از وضع موجود خارج شویم.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها