با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

سهم هرمزگان از صنايع و معادن

منتشر شده

روی

یادداشت به قلم غلامعباس شمس‌الدینی

استان هرمزگان با دارا بودن بيش از ۲۶واحد صنعتي بزرگ ، ۲۱۰واحد معدني در زمره استانهايي است که  در آمد سرشاري از توليدات صنعتي و معدني را نصيب  مديران و سهامداران اين واحدها مي کند .طبيعتا هرچه صنايع و معادن توليدات بيشتري داشته باشند سهم استان از در آمد آنان بايد بيشتر باشد . به جرات مي توان گفت اگر صنايع و معادن سهم قانوني خود را به استان پرداخت کنند، هرمزگان نيازمند بودجه و اعتبار دولتي نخواهد بود . اما متاسفانه آنگونه که شايسته است پيگيري لازم صورت نگرفته و بي اعتنايي صنايع و معادن هرمزگان به قوانين نمود بيشتري پيدا کرده است . تاثير مخرب صنايع و معادن استان  بر محيط زيست برکسي پوشيده نيست .

۲۱۰معدن در سطح استان فعال است که سالانه ۲۸ ميليون تن مواد معدني از آن‌ها استخراج مي‌شود. نهادهاي متولي اعلام بفرمايند که از اين مقدار توليد چقدر  سهم هرمزگان  است ؟ مگر نه اينکه در جز ۵بند الف ماده ۴۳ قانون برنامه ششم توسعه آمده است :«در مواردي که به دليل بهره‌برداري از معادن و فعاليت‌هاي صنايع معدني،‌ خسارت‌هايي به اهالي ساکن در منطقه و بخش کشاورزي آنها برسد، علاوه بر عوارض آلايندگي، با تصويب شوراي معادن استان تا يک‌درصد فروش آنها، پس از واريز به خزانه معين استان نزد خزانه‌داري کل کشور به‌جبران خسارت‌هاي مذکور و درصورت وارد شدن آسيبهاي عمومي، به فعاليت‌هاي بهداشتي، درماني و عمراني مورد نياز منطقه درگير اختصاص مي‌يابد.»

به استناد اين ماده قانوني سه سوال عمده مطرح است

۱- آيا مديران تاکنون اين حق قانوني مردم هرمزگان را پرداخت کرده اند اگر پاسخ مثبت است بصورت شفاف گزارش آن را اعلام کنند واگر پاسخ  منفي است چرا در اين خصوص اهمال کرده اند ؟

۲- نمايندگان مردم  هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي و شوراي معادن استان چقدر پيگير استيفاي حقوق شهروندان هرمزگاني بر مبناي قانون بوده و هستند ؟

۳- دستگاههاي نظارتي و متوليان دولتي  چقدر مديران ناقض اين  ماده قانون برنامه ششم توسعه  را مورد بازخواست قرار داده اند ؟

در بخش صنايع هم همين قاعده حاکم است بر مبناي تبصره۱ماده ۳۸ قانون ماليات ارزش افزوده : واحدهاي توليدي آلاينده محيط زيست که استاندارد ها و ضوابط حفاظت از محيط زيست را رعايت نمي نمايند، طبق تشخيص و اعلام سازمان حفاظت محيط زيست( تا پانزدهم اسفند ماه هر سال براي اجراء در سال بعد)، همچنين پالايشگاههاي نفت و واحدهاي پتروشيمي، علاوه بر ماليات و عوارض متعلق موضوع اين قانون، مشمول پرداخت يک درصد(۱%) از قيمت فروش به عنوان عوارض آلايندگي مي باشند.

به زعم مديرکل محيط زيست هرمزگان : ميزان صنايع آلاينده استان از ۹ واحد در سال ۹۶ به ۲۰ واحد در سال گذشته رسيد که بيشترين آلايندگي آن مربوط کارخانه آسفالت سازي و شرکت نفت فلات قاره مربوط مي‌شود و شرکت نفت فلات قاره عوارض آلايندگي خود را به استان بوشهر مي‌پردازد.

از طرف ديگر بسياري از صنايع، شرکت‌ها و بنگاه‌هاي اقتصادي حساب خود را به‌صورت متمرکز به تهران برده اند اين به معناي آنست که اينها از هرمزگان مثل گاو شيرده بهره مي گيرند و تنها به فکر پرکردن جيب خود و سهامداران حتي به قيمت جان هرمزگانيها هستند . پالايشگاه نفت، اسکله مواد معدني شرکت فولاد هرمزگان، مجتمع آلومينيوم المهدي، مجتمع کشتي سازي خليج فارس و صنايع فراساحل، کشتي سازي شهيد درويشي‌کارخانه توليد روي، کارخانه توليد پودر ميکرونيزه منطقه ويژه اقتصادي معادن و فلزات و شرکتهاي معظم ديگر چقدر در اجراي اين تبصره از قانون ماليات بر ارزش افزوده شفاف عمل کرده اند  ؟ سوال مهمتر اينکه چرا ميزان تعهد اجتماعي خو در قبال  مردم را اعلام نمي کنند . بنحوي که با تدبير استاندار بحث ايجاد صندوق مشترک صنايع بزرگ هرمزگان مطرح گردد ؟ سهم اندک صنايع در ايفاي مسئوليت اجتماعي به جد مورد انتقاد استاندار هرمزگان قرار گرفته و همواره اين نقد پا برجاست  .

نظر حسين هلشمي تختي نماينده  حوزه مرکزي هرمزگان  گوياي اين مطلب است :« متاسفانه در طول اين سالها سهم مردم و محيط زيست هرمزگان از توسعه و رونق اقتصادي کشور متناسب با هزينه ها و آلودگي هاي توليد شده نبوده و بايستي براي رفع آنها فکري اساسي کرد . من در دوران تصدي استانداري تلاش زيادي براي الحاق مناطق صنعتي غرب بندرعباس به عنوان منطقه اي از شهر مصروف کردم تا بدين طريق از محل اعتبارات اين صنايع بخشي براي کمک به رفع آلودگي هاي زيست محيطي تخصيص داده شود که متاسفانه بدليل عدم پاسخگويي اين مراکز به نهادهاي سياسي استان اين امر محقق نشد .»احمد مرادي ديگر نماينده اين حوزه بر اين باور است که «مردم استان نگاه بدبينانه‌اي به بنگاه‌هاي اقتصادي در بندرعباس دارند که با تقويت اشتغال و انجام مسئوليت‌هاي اجتماعي اين نگاه تغيير مي‌کند.»و سيد مصطفي ذوالقدر نماينده شرق استان با انتقاد از عدم بکارگيري نيروهاي بومي در اين صنايع معتقد است «بکارگيري نيرو‌هاي بومي در صنايع بسيار کمرنگ بوده و گاهي خواست  نمايندگان مجلس مبني بر بکارگيري بومي ها در اين صنايع  بي توجهي مي‌شود.» محمد آشوري تازياني  نماينده حوزه مرکزي هرمزگان بر باز تعريف  نقش صنايع بزرگ در روند توسعه استان تاکيد مي کند .

همه اين دغدغه ها گوياي عدم تحقق خواسته هاي قانوني مردم هرمزگان است .بماند که در حوزه نفت ، در بودجه سال ۹۷ بانک مرکزي مکلف به پرداخت ۳درصد از محل درآمدهاي  پيمان‌ها و قراردادهاي نفتي و گازي به  مناطق نفت‌خيز و گاز خيز  و کمتر برخوردار شد . براستي هرمزگان چقدر از اين درآمدها منتفع گرديد ؟

بهرحال اين مطالبات جدي و بحق مردم هرمزگان است که هم مديران صنايع  و معادن ، هم نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي و پارلمان محلي ، هم نهادهاي حاکميتي و نظارتي در هرمزگان و رسانه ها بايد بر اجراي قانون تاکيد نموده و پيگير باشند . نبايد با اين همه در آمدي که از هرمزگان حاصل مي شود مردم جيب شان خالي ، شهرشان محروم ، سلامتشان درخظر و امکانات شهري شان در حداقل باشد .

 

اجتماعی

بازنگری و به روز رسانی برنامه های پیشگیری از اعتیاد در دستور کار قرار گیرد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان بر لزوم بازنگری و به روز رسانی برنامه های پیشگیری از اعتیاد، تاکید کرد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، علی رئوفی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان هرمزگان، با تاکید بر اتخاذ تدابیر پیشگیرانه در زمینه اعتیاد، تصریح کرد: با توجه به خسارت های زیانبار اعتیاد به مواد مخدر، اتخاذ اقدامات پیشگیرانه بسیار ضروری است و دستگاه های اجرایی ذیربط امکانات خود را در زمینه پیشگیری از اعتياد به کار گیرند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، افزود: برنامه های پیشگیری از اعتیاد نیازمند بازنگری و به روز رسانی جهت کارآمدی بیشتر است.

رئوفی خاطرنشان کرد: رسانه های جمعی به ویژه صداوسیما با آگاهی بخشی می توانند نقش مهمی در به ثمر نشستن طرح های پیشگیری از اعتیاد، داشته باشند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، اظهار داشت: از ظرفيت سازمان های مردم نهاد (سمن ها) در اجرای برنامه های پیشگیرانه از اعتیاد به صورت ویژه بهره گرفته شود تا برنامه های اجرا شده در این زمینه به اهداف مورد نظر دست یابند.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

کشف محموله ۷۸ هزار لیتری سوخت قاچاق در جزیره قشم

رئیس کل دادگستری هرمزگان از کشف محموله ۷۸ هزار لیتری سوخت قاچاق در جزیره قشم خبر داد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اظهار داشت: با هماهنگی مقام قضایی، مأموران دریابانی قشم پس از شناسایی ۳ عدد مشک حاوی سوخت قاچاق در این جزیره، نسبت به توقیف آنها اقدام نمودند.

مجتبی قهرمانی تصریح کرد: از این مشک های متعلق به قاچاقچیان سوخت، بیش از ۷۸ هزار لیتر گازوئیل کشف و ضبط شده است.

وی ارزش تقریبی سوخت های مکشوفه را ۸۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و در ادامه افزود: بنابر گزارش ضابطین، اقدامات پلیسی به منظور شناسایی و دستگیری عوامل نگهداری این محموله قاچاق، ادامه دارد که نتایج آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین با تأکید بر اینکه ممانعت از قاچاق به ویژه قاچاق سوخت به صورت مستقیم بر بهبود معیشت و اقتصاد جامعه تأثیر دارد، خاطر نشان کرد: دستگاه قضایی استان هرمزگان با عزم جدی خود برای مبارزه با پدیده شوم قاچاق سوخت، اجازه هیچ گونه فعالیت سودجویانه در این خصوص را نخواهند داد.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

وصول راحت مالیات در گرو شناسایی بهتر مودیان مالیاتی است

رییس سازمان امور مالیاتی کشور وصول راحت مالیات را در گرو شناسایی بهتر مودیان مالیاتی دانست و گفت: در مشاغل نیز فرار مالیاتی زیاد است و اگر جلوی فرار در کشور گرفته شود حتی می‌توانیم به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان برسانیم.

منتشر شده

روی

به وسیله

“داود منظور” روز پنج‌شنبه ۳۰ دی ماه در مراسم معارفه سرپرست اداره کل امور مالیاتی استان هرمزگان از کارکنان مالیاتی به عنوان سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی کشور یاد کرد واظهارداشت: در دوره جدید نیز رویکرد این سازمان تحول آفرینی است و تمام تلاش ها باید با این هدف باشد که با بهره گیری از دانش و تجربه کافی از فرار مالیاتی جلوگیری کنیم.

رییس سازمان امور مالیاتی اقدامات مثبت در سازمان امور مالیاتی در استان‌ها را نیز مرهون زحمات و تلاش‌های شبانه‌روزی کارکنان دانست و بیان داشت: پاکدستی و سلامت و تامین سهم خود در تامین مالی بودجه دولت براساس درآمدهای پایدار مالیاتی از جمله اصول مورد تاکید سازمان امور مالیاتی در دوره جدید است.

وی استفاده از داده کاوی در نظام مالیاتی را از سیاست های راهبردی سازمان برشمرد و افزود: در این راستا در تلاش هستیم با ساماندهی و نظارت بیشتر مرکز داده‌ها را گسترش و در اختیار ادارات مالیاتی قرار دهیم تا بتوانند با اطلاعات کافی، مالیات عادلانه تر و دقیقی را وصول کنند.

رییس سازمان امور مالیاتی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: استان هرمزگان به لحاظ ظرفیت به عنوان قطب تجارت و اقتصاد کشور محسوب می‌شود و امیدواریم روزی برسد که این استان به شکوفایی و رونق لازم برسد.

منظور با بیان اینکه کار در استان‌های مرزی و ساحلی از جمله هرمزگان سختی مضاعفی دارد، گفت ارائه آمارهای عملکردی نشان از تحول بزرگی در حوزه امور مالیاتی استان هرمزگان دارد، لذا همکاران این استان می‌توانند با تمرکز بر واحدهای سیستمی به شناسایی مودیان جدید برای وصول مالیات های جدید و جلوگیری از فرار مالیاتی اقدام کمک کنند.

وی در این رابطه به بازدیدهای خود از بخش‌های مختلف اداره کل امور مالیاتی استان و گفت‌وگو با مدیران و کارکنان امور مالیاتی این استان بیان داشت: در واحدهای نرم افزار فن‌آوری، درآمد، مرکز داده‌ها، امور حقوقی، حسابرسی‌ها و هیات‌های حل اختلاف کارهای خوبی انجام شده که همه این ‌ها نشان از تلاش و دغدغه‌مندی کارکنان دارد.

رییس سازمان امور مالیاتی به کارکنان واحدهای امور مالیاتی این استان نیز توصیه کرد: بدون ارجاع پرونده‌ها به هیات‌های دادرسی زمینه وصول و پرداخت مالیات از سوی مودیان را تسهیل کنیم.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور در این مراسم از زحمات شاکر رضا مریدی، مدیر کل قبلی امور مالیاتی استان هرمزکان تجلیل و سید حمید حسینی مقدم را به عنوان سرپرست جدید این اداره کل معرفی کرد.

براساس این گزارش، دکتر منظور پیش از مراسم معارفه با حضور در واحدها و بخش های مختلف هیات حل اختلاف مالیات، فن آوری و اطلاعات، واحد نرم افزار، بایگانی، درآمد، دبیرخانه، مجریان قرار اداره کل امور مالیاتی استان هرمزگان با مدیران و کارکنان این بخش ها از نزدیک آَشنا و در خصوص وضعیت درآمدها، مشکلات و سختی کارها آنها گفت وگو کرد.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها