با ما ارتباط برقرار کن

اقتصادی

شنیدن، دیدن و تصمیم گرفتن سه گام وزیر در سفر به هرمزگان / قدردانی وزیر از تلاش های استاندار

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: جلسات با فعالین اقتصادی برای شنیدن مشکلات فعالین برگزار و طی بازدیدی مشاهدات لازم انجام می‌شود و در قدم بعدی نیز تصمیمات برای حل مشکلات اتخاذ خواهد شد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، فرهاد دژپسند در نشست با فعالین اقتصادی و مسئولین تشکل‌های صنفی اظهار کرد: فلسفه این سفر با همراه هیاتی متشکل از نمایندگان دستگاه‌های مختلف درگیر در تجارت خارجی به خصوص واردات انجام شد بررسی میدانی مشکلات و شناسایی و رفع موانع موجود در امر صادرات و واردات است.
وی بیان داشت: از سوی ریاست محترم جمهوری این اختیار به بنده داده شده است که در این سفر نسبت به رفع مشکلات تصمیمات لازم گرفته شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی عنوان کرد: همه این انتظار را دارند که برنامه‌ای برای گذار از این شرایط داشته باشیم و بتوانیم نقشه‌های دشمن را نابود کنیم و در نتیجه آن مشکلات به حداقل کاهش پیدا کند.
دژپسند عنوان کرد: تصمیات از موضع حاکمیت باید به گونه‌ای باشد که فعالان اقتصادی بتوانند بدون دغدغه‌های مصنوعی و ساخته شده در بدنه اقتصاد، آنچه را که برای تعالی اقتصاد لازم است انجام دهند.
وی اظهار کرد: اینگونه نیست که ما فکر کنیم برون رفت از این مشکلات باید صرفا به دست دولتمردان در سطوح مختلف انجام گیرد. در این شرایط فعالان بخش خصوصی با حضور فعال در اقتصاد باید نقش بسیار پر رنگی را ایفا کنند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: آنچه که حاکمیت موظف است ایجاد کند، بستری آسان، روان و بدون دغدغه برای فعالان اقتصادی است و برای تحقق این برنامه در تلاش هستیم.
دژپسند تشریح کرد: برای اینکه مشکل بخشی از فعالان منطقه آزاد در سال گذشته رفع شود دولت تصمیم گرفت در هر منطقه آزاد برای ورود کالای اساسی سهمیه تعیین کند چون دراین شرایط قوانین می‌تواند به رونق اقتصاد کمک کند به خصوص در زمانی که واردات ما عمدتا به منظور رونق تولید مانند مواد اولیه و کالاهای واسطه انجام می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در ایران عمدتا واردات کالای مصرفی زیر ۱۵ درصد است یعنی ۸۵ درصد از واردات ایران کارکرد رونق و تقویت تولید را دارد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: به موازات آن طبیعتا با ابزار تعرفه به کمک تولید برمی‌آییم. علت امر این است که وقتیکه تولید ما افزایش پیدا کند ظرفیت شغلی نیز ایجاد می‌شود یا ظرفیت شغلی راکد احیا می‌شود
دژپسند عنوان کرد: وقتیکه دشمن می‌خواهد با روش‌هایی از قبیل جلوگیری از تامین کالاهای اساسی به توده مردم فشار وارد کند، دولت بر این مقام بر می‌آید که تامین کالای اساسی هیچ مشکلی نداشته باشد.
وی با اشاره به این نکته که واردرات کالای اساسی نسبت به سال گذشته پیشرفت چشم‌گیری داشته است، اظهار کرد: ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای اساسی در بنادر ما وجود دارد که این نشان دهنده عزم جدی دولت در شکست دشمن را نشان می‌دهد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: امسال رشد تولیدات بخش کشاورزی نیز که متضمن کالای اساسی است رشد قابل توجهی داشته و آنچه بر طبل نا امیدی کوبیده می‌شود کاملا نقش بر آب خواهد شد.
وی با ذکر این نکته که تلاش بنادر ما این است که کشتی‌های توقف زیادی نداشته باشند، تصریح کرد: روند ترخیص با یک حرکت شتابدار در حال انجام است و با تصمیاتی که خواهیم گرفت رسوب کالا را به حداقل مقدار خواهیم رساند.
دژپسند تشریح کرد: یکی از مشکل‌هایی که مطرح شد بررسی استانداردها بود که این استانداردهای برای برخی کالاها مانند خوراک دام و طیور که به تغذیه مردم ختم می‌شود بسیار ضروری است و باید دقت لازم لحاظ شود.
وی ادامه داد: تصمیماتی خواهیم گرفت که این دوره بررسی را با استفاده از شیفت زمانی به حداقل زمان ممکن کاهش دهیم یعنی به جای اینکه منتظر ترخیص کالا برای بررسی باشیم می‌توانیم در دوران تخلیه نیز بررسی‌ها را انجام دهیم.
دژپسند عنوان کرد: باید توجه شود که فعال اقتصادی یک وظیفه مهمی را در جنگ اقتصادی بر عهده دارد نباید در این عرصه تنها قرار گیرند.
وزیر امور هماهنگی اقتصادی و دارایی با بیان اینکه تولید محوریت دارد، تصریح کرد: اگر تولید نباشد صادراتی هم وجود نخواهد داشت و در بخشی از موارد نیازمند اصلاح قانون هستیم.
وی خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌های اصلی دولت در هرمزگان مناطق آزاد است که برای رونق مناطق آزاد در همین چند ماه گذشته تصمیماتی را گرفته‌ایم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی عنوان کرد: یکی از این تصمیمات جذب سرمایه‌گذار خارجی بوده که خوشبختانه اتفاق‌های بسیار خوبی در این زمینه در حال رخ دادن است.
وی با اشاره به اینکه یکی از بال‌های جذب سرمایه‌گذار خارجی، سرمایه‌گذار داخلی است، خاطرنشان کرد: رتبه ما در شاخص‌های جذب سرمایه‌گذار ۱۲۸ است در حالی که این رتبه در دولت دهم بهبود پیدا کرده، ما سرمایه‌گذار هنگامیکه تصمیم به سرمایه‌گذاری می‌گیرد ۱۲۸ کشور را روان‌تر از ما می‌بیند که این موضوع نگران کننده است.
وی با بیان اینکه نتیجه این سفر یک نتیجه ملی است، اظهار کرد: از استاندار هرمزگان جناب همتی تشکر می‌کنم که تمام تلاش خود را برای انجام این امور در استان تا حصول نتیجه انجام می‌دهند.

اقتصادی

تفاهم‌نامه تسریع در تصویب محرک های توسعه سیاست های راهبردی تولید مسکن در استان هرمزگان اجرا شد

تفاهم‌نامه تسریع در تصویب محرک های توسعه سیاست های راهبردی تولید مسکن در استان هرمزگان، به پیشنهاد استاندار هرمزگان جهت تسریع در اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در نوار ساحلی استان هرمزگان، توسط دکتر احمد وحیدی وزیر کشور، مهندس رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و دکتر فریدون همتی استاندار هرمزگان، امضا و اجرای آن آغاز شد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین, فریدون همتی استاندار هرمزگان در خصوص این تفاهم‌نامه، عنوان کرد: در راستای سیاست های کلی ابلاغی جمعیت توسط مقام معظم رهبری (مدظله‌ العالی) و در راستای جهش تولید مسکن و اجرای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و همچنین تصمیمات دولت سیزدهم مبنی بر تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور، برنامه‌های اجرایی استان هرمزگان به جهت تولید مسکن، ایجاد سکونت و رونق در ساخت و ساز در قالب برنامه‌های کلی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، سیاستگذاری شده است.

وی ادامه داد: به منظور هماهنگی موضوعات در جهت پیشبرد اقدامات اجرایی و تسریع در تصویب محرک های توسعه سیاست های راهبردی تولید مسکن در استان هرمزگان، تفاهمنامه‌ای بين وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی و استانداری هرمزگان، منعقد و به امضا رسید.

استاندار هرمزگان افزود: براساس این تفاهم‌نامه و با توجه به برنامه‌ریزی های کوتاه مدت در جهت تامین مسکن در شهرها و شهرک های جدید و انجام مطالعات مکان یابی و جمعیت پذیری آنها و نیز تصویب این طرح‌ها در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان و تکمیل مستندات لازم جهت طرح در مراجع ذیصلاح، مقرر شد وزارت راه و شهرسازی ظرف مدت دو هفته نسبت به طرح و تصویب این پروژه‌ها در کمیته‌های فرعی و جلسه‌های اصلی شورای عالی معماری و شهرسازی کشور اقدام و امر به ابلاغ کند.

همتی تصریح کرد: این طرح‌ها شامل شهر جدید مکران در فاصله ۵۰ کیلومتری کوه مبارک شهرستان جاسک، به وسعت سه هزار و ۵۵۰ هکتار و با جمعیت پذیری ۲۰۰ هزار نفر، با هدف ساماندهی نظام اسکان در پیوند با فعالیت و ایجاد تعادل منطقه‌ای در سواحل مکران در شهرستان جاسک، شهر جدید کوشک در شهرستان پارسیان، در عرصه ای به وسعت هزار هکتار در مجاورت شهر پارسیان با ظرفیت ۱۲۰ هزار نفر جمعیت جهت اسکان و تامین نیازهای سکونتی شاغلین صنایع انرژی بر پارسیان در غرب هرمزگان و شهرک مسکونی دوتیس در شهرستان بندرلنگه، در عرصه ای به وسعت بیش از ۸۵ هکتار همجوار با اراضی بندر صیادی گرزه با جمعیت پذیری ۹ هزار و ۲۰۰ نفر جهت ایجاد یک مرکز جمعیتی مهم با امکانات متناسب و متوازن شهری جزیره کیش برای اسکان، حمایت و رفاه نیروی کار جزایر کیش و هندورابی، است.

وی گفت: همچنین تصویب طرح تفصیلی شهرهای بندرعباس، میناب، رودان، پارسیان، طرح الحاق به محدوده شهر جناح شهرستان بستک و طرح حریم ۶۰ متر نوار ساحلی شهر بندرعباس، از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: از آنجا که توسعه سکونتگاه های جدید در جزایر و توسعه شهرهای ساحلی در قالب برنامه میان مدت در دستور کار استان قرار دارد، مقرر شد وزارت راه و شهرسازی براساس دستورالعمل ترویج شهرک سازی کشور ظرف مدت سه ماه نسبت به انجام مطالعات طرح‌های سکونتگاهی در سطح جزایر و نقاط جمعیت پذیر استان هرمزگان از جمله در جزایر قشم، هرمز، ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک، فارور، لارک و نوار ساحلی بندرعباس و میناب، اقدام کند.

همتی اظهار داشت: همچنین از آنجا که در برنامه میان مدت، استفاده از ظرفیت و اراضی نظامی موجود در محدوده شهرها به ویژه شهر بندرعباس به منظور جهش تولید مسکن و افزایش جمعیت پذیری و تبدیل آنها به فضاهای دارای کیفیت سکونت در دستور کار قرار دارد، مقرر شد نشست مشترکی با محوریت وزارت کشور و مشارکت وزارتخانه‌های کشور، راه و شهرسازی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و همچنین ستاد کل نیروهای مسلح و استانداری هرمزگان با هدف برنامه‌ریزی و بهره‌گیری از ظرفیت اراضی قابل بارگذاری مسکونی در سطح استان، ظرف مدت سه هفته آتی صورت پذیرد.

وی اضافه کرد: پس از امضای این تفاهم‌نامه نیز دکتر وحیدی وزیر محترم کشور در مکاتبه‌ای با مهندس قاسمی وزیر محترم راه و شهرسازی بر لزوم تسریع در اجرای مفاد این تفاهم‌نامه، در راستای سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله ‌العالی) و با هدف استقرار جمعیت در نوار ساحلی جنوب کشور و همچنین مسکونی سازی جزایر و با توجه به تاکیدات و برنامه دولت مردمی برای تولید سالانه یک میلیون مسکن در کشور، با تسریع در طی فرآیندهای اداری مربوطه و تصویب برنامه تولید مسکن در استان هرمزگان با ایجاد شهرهای جدید ساحلی و نیز توسعه مسکونی سازی جزایر چهارده گانه این استان، تاکید کردند.

استاندار هرمزگان بیان داشت: انعقاد و اجرای این تفاهم‌نامه گام مهمی در راستای تسریع و جهش در برنامه‌های شهرسازی و تولید مسکن در استان هرمزگان محسوب می‌شود.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

شناورهای صید ترال به نفع سازمان کاشف ضبط می‌شود

بندرعباس- رئیس کل دادگستری هرمزگان گفت: شناورهایی که هنگام صید ترال کشف می‌شود باید به نفع دولت و به نفع سازمان کاشف ضبط شود.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین، علی صالحی گفت: صید ترال باعث تخریب محیط زیست دریا می‌شود که باید با آن به شدت برخورد کرد.

وی با اشاره به آسیب‌های قاچاق ادامه داد: قاچاق دام مولد در قشم یک خسارت جبران ناپذیر است که جلوگیری از آن به همکاری همدلانه تمام مسئولان نیاز دارد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان تصریح کرد: برخورد با قاچاق سازمان یافته باید در اولویت قرار گیرد و سرشاخه‌های این امر شناسایی شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه قاچاق با انگیزه مالی انجام می‌شود باید به قاچاقچیان ضربه مالی وارد شود تا انگیزه‌ها از بین برود.

صالحی با اشاره به ظرفیت محدود زمین و ساحل در جزیره قشم ادامه داد: باید در واگذاری‌ ساحل و زمین به سرمایه‌گذار بیشترین دقت صورت گیرد.

وی اظهار کرد: پس از واگذاری نیز باید نظارت کرد تا طرح‌ها اجرا شود و در غیر این صورت، زمین باز پس گرفته شود.

رئیس کل دادگستری هرمزگان افزود: گردشگری قشم با وجود ظرفیت‌ها و اقدامات مناسبی که انجام شده، هنوز با آنچه باید تحقق یابد، فاصله دارد.

وی ادامه داد: امنیت گردشگر مقوله‌ای است که باید مورد توجه دستگاه قضایی شهرستان قرار بگیرد تا مردم با آسودگی به این جزیره مسافرت کنند.

صالحی گفت: مبارزه با فساد و فاسد جزو محورهای اصلی دستگاه قضاست و به ویژه از مسئولان این مساله به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

وی افزود: مدیران باید بر عملکرد زیر دستان نظارت مستمر داشته باشند و سلامت جامعه را از طریق ابزارهای نظارتی و صیانتی تضمین کنند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان بیان کرد: حفظ ارتباط با مردم، رعایت اخلاق و ارتقاء رضایتمندی جامعه از دستگاه قضا از دیگر محورهای مهم این نهاد است.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

آغاز فعالیت نخستین پمپ بنزین ساحلی کشور با ورود دستگاه قضایی هرمزگان

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان از صدور دستور ویژه قضایی برای رفع موانع موجود در شروع به کار جایگاه عرضه سوخت شهدای خلیج فارس در اسکله گشه شهرستان بندرلنگه به عنوان نخستین پمپ بنزین ساحلی کشور خبر داد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین، مجتبی قهرمانی خاطرنشان کرد: جایگاه ساحلی عرضه سوخت اسکله گشه، نخستین پمپ بنزین ساحلی کشور است که به مدت یکسال پس از تکمیل به علت عدم تخصیص سوخت لازم ، تعطیل بود و خوشبختانه این مشکل با ورود دستگاه قضایی استان هرمزگان رفع شد.

وی اظهار داشت: بر اساس آمار ، حدود ۳ هزار قایق صیادی در شهرستان بندرلنگه و مناطق همجوار آن فعالیت می کنند که یکی از مهمترین مشکلات آنها تأمین سوخت از جایگاه‌های شهری و حمل تا اسکله‌های صیادی بود و با راه اندازی این پمپ بنزین ساحلی بخش زیادی از این مشکلات برطرف خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان همچنین تصریح کرد: دستور تخصیص سوخت و رفع موانع موجود برای راه اندازی پمپ بنزین ساحلی اسکله گشه بندرلنگه به منظور احقاق حقوق عامه و ارائه خدمات بهتر به صیادان شریف این شهرستان صادر شده است و امیدواریم با این اقدام دستگاه قضایی ، گامی در جهت رفع مشکلات این قشر سختکوش و پرتلاش برداشته شود.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها