با ما ارتباط برقرار کن

اقتصادی

صادرات نسخه شفابخش تولید است

منتشر شده

روی

قائم مقام معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی گفت:صادرات در گذشته یک گزینه اختیاری برای واحدهای تولیدی محسوب می‌شد اما امروزه نسخه شفا بخش و راه چاره بخش تولید محسوب می‌شود.

به گزارش تجارت‌جنوب آنلاین، حسین مدرس خیابانی ظهر یکشنبه در همایش تجلیل از صنعتگران و معدن‌کاران برتر استان هرمزگان که به مناسبت روز ملی صنعت و معدن در تالار شهید آوینی برگزار شد، اظهار کرد: باور به وجود جنگ اقتصادی باعث تغییر شیوه خواهد شد. این خلاقیت‌ها در واحدهای صنعتی و استفاده از تمام امکانات‌ها ناشی از همین موضوع است.

وی عنوان کرد: تمام نقشه‌های دشمن برای مردم ایران بر ملا شده و چرخ تولید نه تنها از کار نیافتاده بلکه حتی کند هم نشده است.

قائم مقام معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی بیان کرد: در سال ۹۷ در بخش اشتغال ۱۵۰ درصد و در بخش سرمایه‌گذاری ۳۰۰ درصد نسبت به سال ۹۶ رشد داشته‌ایم که حاکی از توانمندی بخش تولیدی است.

مدرس‌خیابانی با ذکر اینکه ما باید بتوانیم از این شرایط تحریم استفاده کنیم، عنوان کرد: بحث محدود شدن وارداتکالاها سایه تهدید را از سر تولیدکنندگان برداشته است. در چند سال گذشته خطر وارد شدن کالای مشابه خارجی تولیدکننده را تهدید می‌کرد و این محدود شدن در واردات باعث بوجود آمدن یک فرصت نوسازی در صنعت شده است.

قائم مقام معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با اشاره به اینکه در وزارت صنعت، معدن وتجارتبرنامه‌هایی برای رونق تولید تدارک دیده شده است، ابراز کرد: برنامه‌ای تحت عنوان «نهضت ساخت داخل» در وزارت صمت دیده شده که با توجه به محدودیت منابع ارزی باید به سمت تولید کالا در داخل کشور حرکت کنیم.

مدرس‌خیابانی با ذکر این نکته که در نهضت «ساخت داخل» دو دیدگاه وجود دارد، افزود: شناسایی نیازمندی‌های واردات کالاهای خارجی و توانمندی‌ها دو منظری است که باید در نهضت ساخت داخل به آن توجه کرد.

وی عنوان کرد: نمایشگاهی تحت عنوان «نمایشگاه نیاز» در مرکز نمایشگاه‌های کشور برقرار شده است که در این نمایشگاه فهرست تمام نیازمندی‌هایی که تمام تولیدکنندگان و دستگاه‌ها مجبور به واردات آن هستند به نمایش در آمده است و محلی برای شناسایی کالاهای مورد نیاز وارداتی محسوب می‌شود.

مدرس خیابانی ادامه داد: مهر ماه هم یک نمایشگاه که بیانگر توانمندی‌های ساخت داخل است برگزار می‌شود و توانمندی‌ها را در حوزه‌های مختلف به نمایش خواهد گذاشت.

وی بیان کرد: ممنوعیت ۱۴۰۰ قلم کالاهایی که توان تولید آن‌ها در داخل وجود دارد از جمله اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حمایت از تولید است.

قائم مقام معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی بیان داشت: صادرات در گذشته یک گزینه اختیاری برای واحدهای تولیدی محسوب می‌شد اما امروزه نسخه شفا بخش و راه چاره بخش تولید محسوب می‌شود و به عنوان یک گزینه اجباری تولیدکنندگان مجبورند به سمت صادرات حرکت کنند.

مدرس‌خیابانی با بیان اینکه صادرات نه تنها از جنبه ارز آوری اهمیت دارد، از دو منظر دیگر هم قابل تامل است، ادامه داد: صادرات باعث می‌شد که از ظرفیت‌های خالی واحد تولیدی نیز استفاده شود که درنتیجه کاهش قیمت تمام شده را در پی خواهد داشت.‌

وی خاطرنشان کرد: بعد دیگر اهمیت صادرات ایجاد اشتغال پایدار است یعنی صادرات به علاوه تمام مزایایی مانند ارتقاءسطح کیفی و تعامل و دیپلماسی تجاری که دارد اشتغال پایدار را هم در پی دارد.

قائم مقام معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی تصریح کرد: شورای عالی صادرات تکلیف کرده است که توسعه تجارت با ۱۵ کشور همسایه در دستور کار قرار گیرد. از سهم ۴۴ میلیارد دلاری صادرات غیر نفتی کشور ۲۴ میلیارد دلار به این کشورها اختصاص پیدا کرده است در حالی که ظرفیت واردات این ۱۵ کشور هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است.

مدرس خیابانی با بیان این نکته که روش و نگاه رایزن‌های ما باید تغییر کند، اظهار کرد: بر اساس یکی از بندهای مصوبه شورای عالی صادرات تاکید شده است که با استقرار رایزنان برای تقویت و توسعه صادرات اقدام شود.

قائم مقام معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی ادامه داد: سازمان توسعه تجارت مکلف شده است که در قالب یک شرح وظیفه از پیش تعیین شده دو مورد را از رایزنان بخواهد. یکی شناسایی موقعیت بازار هدف و پتانسیل حضور و تقویت صادرات در کشورها و دوم شناسایی شرایط و وضعیت رقبای ایران در آن بازارهدف که اگر محقق شود می‌توان با قدرت در بازار کشورهای دیگر وارد شد.

وی بیان کرد: در سال ۹۷ هشت هزار شرکت صادرات کننده در کشور ثبت شده است که ۴۰۰ شرکت صادرات اولی هستند یعنی بسیاری از شرکت‌های ما بر اساس شرایط موجود به جرگه صادر کنندگان پیوسته‌اند.

مدرس‌خیابانی اذعان کرد: امروزه بخش عمده صادرات ما را شرکت‌های بزرگ تولید کننده تشکیل می‌دهد که باید حضور بخش خصوصی در صادرات پر رنگ‌تر شود و فضا برای صادرات باز شود.

قائم مقام معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی ابراز کرد: حدود ۶۵ درصد از ترکیب صادراتی ما زیر یک میلیون دلار است که نشان دهنده تنوع محصولات در صادرات است.

مدرس‌خیابانی اظهار کرد: فولاد ایران با ظرفیت تولید ۳۵ میلیون تن جایگاه سیزدهم در دنیا و سیمان با ظرفیت تولید بالغ بر ۹۰ میلیون تن رتبه هشتم جهان را دارد.

وی با اشاره به این نکته که جایگاه مس کاتد ایران از نظر تولید دوازدهم دنیا است تشریح کرد: تولید مس کاتد در سال ۹۶ حدود ۱۶۰ هزار تن بوده که در سال ۹۷ به ۲۵۰ هزار تن در سال رسیده است که نشان از شکست دشمن در برنامه‌های خود دارد.

قائم مقام معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی بیان داشت: صادرات کالاهای صنعتی استان هرمزگان در سال ۹۷، ۶۵ درصد رشد داشته است یعنی از یک میلیارد دلار به یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار رسیده است. ۵۵ درصد صادرات قیر کشور نیز از استان هرمزگان است که خود به تنهایی سهم ۷ درصدی در تجارت قیر دنیا را دارد.

مدرس‌خیابانی با اشاره به اینکه تمام آمارها و شاخص‌های استان رشد قابل قبولی را نشان می‌دهد، تصریح کرد: استان هرمزگان در زمینه رشد سرمایه‌گذاری رتبه سوم کشور را دارد.

وی عنوان کرد: توسعه صادرات جزو محورهای مهم وزارت صمت است و آن را مانند تنظیم بازار می‌دانیم.

مدرس‌خیابانی اذعان کرد: در بحث تنظیم بازار باید حواسمان باشد در این نگاه سرکوبمند قیمت در کشور به بخش تولید آسیب وارد نشود.

اقتصادی

اهدا تندیس روابط عمومی برتر در حوزه ارتباطات رسانه ای

مدیر روابط عمومی صبا فولاد خلیج فارس به عنوان مدیر روابط عمومی برتر کشور معرفی شد

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین ،در هفدهمین سمپوزیوم روابط عمومی کشور که در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد ، از روابط عمومی های برتر سال تقدیر شد .

بنا بر این گزارش در بخش اول این سمپوزیوم ، ده مدیر روابط عمومی برتر سال معرفی شدند که در این بین با اهدا لوح و تندیس مدیر روابط عمومی شرکت صبا فولاد خلیج فارس به عنوان مدیر روابط عمومی برتر معرفی شد .

در بخش دوم این سمپوزیوم و در بررسی تخصصی بخش های مختلف روابط عمومی ، لوح و تندیس روابط عمومی برتر در حوزه ارتباطات رسانه ای به روابط عمومی شرکت صبا فولاد خلیج فارس اهدا شد .

ادامه ی خواندن

اجتماعی

مجوز سه معدن غیرفعال در هرمزگان سلب صلاحیت شد

استاندار هرمزگان گفت: با تصویب اعضای شورای معادن استان، مجوز سه معدن غیرفعال با توجه به عدم ایفای تعهدها و عدم توجه به اخطارها و مهلت قانونی ارائه شده، سلب صلاحیت شد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، هجدهمین نشست شورای معادن استان به ریاست مهدی دوستی استاندار هرمزگان و با حضور رضا محتشمی پور معاون امور معادن و فراوری مواد وزارت صمت برگزار شد.

مهدی دوستی استاندار هرمزگان پس از برگزاری این نشست، اظهار کرد: تفویض اختیار شورای عالی معادن به شورای معادن استان برای اجرای بند ۴ و ۵ ماده ۴۳ برنامه ششم توسعه به عنوان پیشنهاد شورا در حضور دبیر شورای عالی معادن مطرح شد که مقرر شد تصمیم گیری لازم پس از بررسی کارشناسی در این خصوص صورت بگیرد.

وی افزود: آخرین تفویض اختیار در این مورد، مربوط به سال ۹۸ است که در صورت موافقت شورای عالی با این تصمیم، نظارت بر استقرار دفاتر مالی، انجام گردش مالی خرید و فروش معادن و حساب‌های بانکی آن‌ها در داخل استان و همچنین اختیار قانونی در زمینه میزان خسارت‌ ناشی از بهره‌برداری از معادن و فعالیت‌های صنایع معدنی به اهالی ساکن در منطقه و بخش کشاورزی آن‌ها به شورای معادن استان واگذار می شود که علاوه بر عوارض آلایندگی، با تصویب شورای معادن استان تا یک‌درصد فروش آن‌ها، پس از واریز به خزانه معین استان نزد خزانه‌داری کل کشور برای جبران این خسارت ها و درصورت وارد شدن آسیب‌های عمومی، به فعالیت‌های بهداشتی، درمانی و عمرانی مورد نیاز منطقه درگیر اختصاص می‌یابد.

استاندار هرمزگان، با تأکید بر لزوم شناسایی ظرفیت های معدنی استان و بهره‌گیری از این ظرفیت در زمینه توسعه مناطق کمتربرخوردار و ایجاد اشتغال پایدار، پهنه های اکتشافی مطالعه شده استان را ۲۹هزار کیلومتر مربع اعلام کرد و گفت: پهنه فین –باغات، هرمزگان، کوهشاه احمدی، بشاگرد ، زون ۱۱ (رودان- میناب)، پهنه طاهروئی و بلوک ۳ پهنه آباده – جازموریان، هفت پهنه اکتشافی هستند که بیش از یک هزار و ۲۰۰کیلومتر مربع از این پهنه ها، محدوده امیدبخش هستند.

دوستی، میزان صدور پروانه، گواهی کشف و استخراج پروانه های بهره برداری در هشت ماهه نخست سال جاری و مدت مشابه سال گذشته را مورد هم‌سنجی قرار دارد و گفت: میزان صدور پروانه به نسبت سال گذشته ۹درصد، گواهی صادره ۴۰درصد، تناژ ذخیره ۱۵۲درصد و میزان استخراج پروانه های بهره برداری نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت‌درصد رشد داشته است.

رییس شورای معادن استان همچنین گفت: با تصویب اعضای شورای معادن استان، سه معدن غیرفعال منگنر رودان، آهک عمانی و گچ آفتاب، با توجه به عدم ایفای تعهدها و عدم توجه به اخطارهای قانونی، ملزم به پرداخت خسارات ناشی از عدم انجـام تعهدهای مربوطه شدند و مجوز این معادن سلب صلاحیت شد.

وی اضافه کرد: اعضای شورای معادن استان با درخواست رفع سلب صلاحیت بهره برداری یک معدن نیز مخالفت کردند و قرار شد این معدن‌ از طریق برگزاری مزایده به افراد واجد شرایط واگذار شود.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

جلسه بررسی مشکلات محدوده های شناسایی شده به منظور احداث گلخانه، پرورش میگو و پرورش ماهی در قفس برگزار شد

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، جلسه بررسی مشکلات محدوده های شناسایی شده به منظور احداث گلخانه، پرورش میگو و پرورش ماهی در قفس، به ریاست مهندس فیروزی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان در سالن جلسات مرکز خدمات سرمایه گذاری برگزار شد.
در این نشست که شامگاه یکشنبه با حضور مدیران دستگاه های اجرایی صادر کننده مجوز در بخش های مختلف برگزار شد فیروزی معاون اقتصادی استاندار با اشاره به اینکه نیاز به خلاقیت در دستگاه های اجرایی از هر زمان دیگری بیشتر است گفت: تنوع در بسته های قابل ارائه به سرمایه گذاران، هدفمند شدن سرمایه گذاری ها و نوآوری در خدمات قابل ارائه می تواند شرایط اقتصادی و فضای سرمایه گذاری استان را متحول کند.
دکتر دسینه مدیر کل امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن اشاره به دستور استاندار هرمزگان مبنی بر شناسایی پهنه ها و محدودههای جغرافیایی باقابلیت معرفی به متقاضیان سرمایه گذاری، گفت؛ شناسایی محدوده های مذکور به صورت جدی و با محوریت مرکز خدمات سرمایه گذاری در حال پیگیری است و می تواند گام موثری در زمینه تسریع در پاسخگویی به متقاضیان سرمایه گذاری استان باشد و روند واگذاری زمین و اغاز اجرای طرحها را بسیار کوتاه تر کند.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها