با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

« شغـو» در دست تعمير

شهرک توحيد(شغو) علي رغم قدمت زياد و جاي دادن جمعيت قابل توجه در خود، در سطح مطلوبي از لحاظ کالبدي و اجتماعي-فرهنگي قرار ندارد که اين امر سبب نارضايتي جامعه ي محلي و نااميدي آنان از اقدامات بهسازي مسئولان شهري شده است در همين راستا با «مارال زماني راد» از کارشناسان شهرسازي پروژه بازآفريني اين شهرک به گفت و گو نشته‌ايم که در ادامه مي‌خوانيد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین ، شهرک توحيد(شغو) يکي از سکونتگاه هاي غير رسمي شهر بندرعباس است که با وسعتي معادل ۶۸٫ ۷۲ هکتار در شمال شرق شهر بندرعباس واقع شده و از شمال با بلوار امام حسين و از غرب با خيابان علي ابن ابيطالب محصور شده است. اين محله با جمعيتي بالغ بر  ۹۲۰۰ نفر، ۱٫۷ درصد از کل جمعيت شهر بندرعباس را در خود جاي داده و داراي تراکم جمعيت معادل ۱۲۷ نفر در هکتار است.عبور سواره در بلوار امام حسين و خيابان علي ابن ابيطالب بعنوان لبه جدا کننده محله از ديگر محلات عمل مي کند که اين امر موجب جدايي و تفاوت هويتي، فرهنگي، اجتماعي و نوع بافت در شرق و شمال اين معبر مي شود. شهرک توحيد از دوهسته اوليه به وجود آمده است که يکي در شمال غربي و ديگري در جنوب شرقي آن واقع است.  قدمت ابنيه در اين محدوده اين دو هسته به ۵۰ سال مي‌رسد . پس از گذشت زمان ساخت و سازهاي متعدد اين دو هسته به هم پيوسته اند و شهرک غير رسمي توحيد در ادامه شهرک آماده سازي شده توحيد شکل گرفته است. ناهمواري‌هاي زيادي در غرب و شمال غرب محله وجود دارد. توپوگرافي شهرک توحيد در بخش هاي غربي و شمال غربي به بيشترين ميزان خود رسيده و ارتفاعاتي حدود ۵۰ متر نيز ديده مي شود.

دسترسي خوب محله از سه جهت مختلف همچنين وجود لبه تجاري در بلوار اصلي نقاط قوت محله را نشان مي دهد.شهرک توحيد علي رغم قدمت زياد و جاي دادن جمعيت قابل توجه در خود، در سطح مطلوبي از لحاظ  کالبدي و اجتماعي-فرهنگي قرار ندارد که اين امر سبب نارضايتي جامعه ي محلي و نااميدي آنان از اقدامات بهسازي مسئولان شهري شده است در همين راستا با «مارال زماني راد» از کارشناسان شهرسازي پروژه بازآفريني اين شهرک به گفت و گو نشته‌ايم که در ادامه مي‌خوانيد.

طرح بهسازي شهري از کجا شروع شد تا به اين نقطه رسيد؟

در سال ۱۳۹۳ در راستاي برخي از سياست هاي سند ملي راهبردي، احياء، بهسازي، نوسازي و توانمندسازي بافت هاي فرسوده و ناکارآمد شهري توسط هيات وزيران تصويب شد و به تدوين رسيد.در همين خصوص دستورالعمل اجرايي جريان سازي بازآفريني محدوده ها و محله ناکارآمد شهرک توحيد در شهر بندرعباس  نيز در دستور کار قرار گرفت.

طرح در حال حاظر در چه مرحله‌اي است؟

مرکز توسعه محله شهرک توحيد از مرداد ماه سال ۱۳۹۷ آغاز به کار کرده است و هم اکنون در حال تدوين سند توسعه محله شهرک توحيد بندرعباس توسط کارشناسان شهرسازي، معماري و جامعه شناسي است.

مهم ترين مشکلات ساکنان اين محله چگونه ارزيابي کرده‌ايد؟

با وجود اين‌که اين شهرک در ورودي شهر بندرعباس واقع شده است، از هويت درخور و مناسبي برخوردار نيست و به دليل تصوير بدي که در ذهن ساير شهروندان از اين منطقه ايجاد شده است مي‌بينيم که تمايلي براي  مراجعه به شهرک وجود ندارد و چنين مسائلي سبب بي اعتمادي جامعه¬ي محلي به نهادها و سازمان هاي ذيمدخل شده است.

چه مشکلاتي نارضايتي را در ساکنان اين منطقه افزايش داده است؟

مشکلات زيادي از جمله نداشتن سند مالکيت و قولنامه اي بودن اسناد بسياري از منازل، وجود مرکز خريد و فروش و توزيع مواد مخدر و مشروبات الکلي، کمبود کاربري هاي خدماتي از جمله: فرهنگي، تفريحي،درماني، ورزشي، فضاي سبز و …کمبود روشنايي و ساير تجهيزات در تنها فضاي سبز محله، فقدان فضاي سبز و بازي براي کودکان در بافت و عدم آسفالت و يا آسفالت نامناسب اکثر معابر اصلي و فرعي باعث ايجاد حس ناامني و نارضايتي در اين افراد شده است.

سند چشم‌انداز مورد بحث چطور طراحي شده است و چه اهدافي را دنبال مي‌کند؟

اين سند شامل مواردي ازجمله چشم‌انداز،اهداف،راهبردها و سياست ها بوده که در آخر باعث ايجاد پروژه مي‌شود،پروژه،پروژه اي اجتماع محور است که با همکاري خود مردم صورت مي‌گيرد به اين صورت که تيم ما با گفت و گو و اعتمادسازي سعي کرده است مردم را در اين پروژه همراه کند.

اعتماد سازي چگونه صورت گرفته است و چه هدفي را دنبال مي‌کند؟

کارشناسان دفتر توسعه محله شهرک توحيد، اقدام به تشکيل کارگروه هاي تخصصي از خود جامعه محلي کرده‌اند که هدف از اين اقدام توانمندسازي ساکنان بوده  و با توجه به شناخت از محله و تحليل آن با مشارکت اهالي و برگزاري نشست هايي با گروه ها در طي ماه هاي گذشته ، مسائل و مشکلاتي که از نظر ساکنان و کارشناسان بيشتر حائز اهميت است در اولويت قرار گرفته است.

 

چه چشم‌اندازي را براي اين شهرک پيش‌بيني مي‌کنيد؟

اميدوارم با همراهي و مشارکت جامعه محلي و مطالبه ي آن‌ها و همچنين همکاري مسئولان و مديران شهري شهر بندرعباس، بازآفريني محله ي شهرک توحيد با رويکرد اجتماع محور، هرچه سريعتر در دستور کار اجرا قرار گيرد تا بتوانيم يکي از با قدمت‌ترين محلات شهر را به محله اي ايمن و با برخورداري از خدمات زيربنايي و روبنايي کافي در سطح شهر تبديل کنيم.

اجتماعی

باهوشیاری و سرعت عمل بالای پلیس هرمزگان بلافاصله عاملان تیراندازی در بیمارستان شهید محمدی دستگیر شدند

فرمانده انتظامی استان از سرعت عمل بالای پلیس استان و دستگیری ۶ نفر از عاملان تیراندازی در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس بلافاصله پس از درگیری و نزاع دسته جمعی خبرداد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین,سردار “غلامرضا جعفری”  بیان داشت: در پی اعلام وقوع درگیری و تیراندازی در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس، بلافاصله مأموران گشت کلانتری و تیم های تخصصی پلیس امنیت عمومی استان در محل حاضر شدند.

وی افزود: شخصی که توسط ضاربان مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود از متهمان سابقه دار می باشد که به تازگی از زندان ترخیص شده و متعاقب آن در حوالی ساعت ۰۳:۰۰ بامداد امروز نامبرده به اتفاق چند نفر دیگر منازعه نموده که طی این درگیری یک نفر در این زمینه به وسیله اسلحه سرد مضروب و به بیمارستان شهید محمدی بندرعباس منتقل شده بود.

فرمانده انتظامی هرمزگان تصریح کرد: فرد مذکور جهت پیگیری وضعیت همدست مصدوم خود به بیمارستان مراجعه که در حین درمان مجددا ضاربین با یکدستگاه خودروی پژو ۴۰۵ نقره ای رنگ با پلاک مخدوش به بیمارستان مراجعه و اقدام به شلیک با اسلحه کلاش می نمایند که در اثر آن نامبرده از ناحیه ی زانو مصدوم گردید.

سردار جعفری با تأکید براینکه با سرعت عمل پلیس و طی یک عملیات ضربتی هر۶ نفر از عاملان این درگیری در محل حادثه دستگیر و یک قبضه اسلحه کلاش متعلق به ضاربان کشف شد، تصریح کرد: مصدوم تحت الحفظ در حال درمان می باشد و سایر متهمان نیز جهت ادامه روند مراحل پرونده به پلیس امنیت عمومی استان منتقل شدند.

این مقام ارشد انتظامی استان با بیان اینکه استان هرمزگان محلی برای جولان افراد هنجارشکن و قانون گریز نیست، خاطرنشان کرد: پلیس استان بصورت شبانه روزی هرگونه تحرک افراد قانون گریز،هنجارشکن، اراذل و اوباش و کسانی که سعی در آشفته کردن بار روانی جامعه دارند را رصد با جدیت و قاطعیت با آنان برخورد می کند.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

افتتاح نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس در دادگستری استان هرمزگان

بندرعباس_ به مناسبت هفته دفاع مقدس، نمایشگاه دستاوردهای مقاومت در دادگستری کل استان هرمزگان افتتاح شد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین, رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه اظهار داشت: امنیت و آرامش امروز جامعه مدیون خون شهداست و باید قدردان خانواده های معظم شاهد و ایثارگر باشیم.

علی صالحی با اشاره به رشادت ها و دلاوری های شهدای والامقام و رزمندگان خاطر نشان کرد: دفاع مقدس رمز عزتمندی ایران اسلامی است.

وی همچنین یادآور شد: باید دستاوردهای دوران دفاع مقدس برای نسل جوان تبیین و ارائه شود و همین موضوع تأثیر مهمی در رشد معنوی و ارتقای خودباوری در سطح جامعه خواهد داشت.

علی صالحی همچنین تأکید کرد: خانواده های شهدا مايه افتخار جامعه، ميراث داران انقلاب اسلامی و سرمايه های معنوی كشور هستند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان تصریح کرد: هفته دفاع مقدس ، فرصت مغتنمی است تا بار دیگر با مرور حماسه ها و دلاورمردی های مجاهدین عرصه های پیکار در جبهه های حق علیه باطل و تجدید میثاق با آرمان های امام راحل عظیم الشأن (ره) و شهدای والامقام انقلاب اسلامی ، از رزمندگان، ایثارگران و یادگاران هشت سال دفاع مقدس تجلیل کنیم.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

ششمین محموله کمک های اهدایی اتاق بازرگانی هرمزگان تحویل مراکز درمانی استان شد/کمک بیش از ۳۰میلیارد تومانی اتاق هرمزگان به بخش درمان استان در دوران کرونا

در ادامه تحقق کمک هشت میلیارد تومانی اتاق بازرگانی ایران و اتاق هرمزگان به بخش درمان استان، امروز ششمین مرحله از این کمک ها به دانشگاه علوم پزشکی استان تحویل داده شد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین, این کمک ها شامل کمد کنار تخت، میزغداخوری بیمار تخت مکانیکی، میز غذاخوری بیمار تخت برقی، پایه سرم و تخت icu و ccu بود که ساعتی پیش به دانشگاه علوم پزشکی استان تحویل داده شد.

یادآور می شود از ابتدای شیوع ویروس کرونا بنا بر مصوبه ستاد کرونا و تاکید و رایزنی دکتر همتی استاندار هرمزگان و همکاری و تعامل مناسب مهندس صفا رییس اتاق بندرعباس، تاکنون اتاق بازرگانی و جامعه اقتصادی استان بیش از ۳۰ میلیارد تومان به مراکز درمانی هرمزگان در قالب کمک های مورد نیاز بیمارستان ها کمک کرده اند.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها