با ما ارتباط برقرار کن

اقتصادی

پرونده ویژه بررسی پروژه‌های هفته دولت

با اتمام هفته دولت پروژه‌های افتتاح شده توسط دولتمردان استان هرمزگان در این هفته مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

منتشر شده

روی

تجارت جنوب آنلاین – همزمان با هفته دولت در استان هرمزگان شاهد افتتاح ۶۲۰ پروژه با اعتباری حدود هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بودیم و همچنین کلنگ احداث ۲۴ پروژه دیگر با هزینه‌ای بالغ بر ۳۶۵ میلیارد تومان به زمین زده شد.

اگر روند افتتاح پروژه‌های هفته دولت سال ۹۸ را با سال گذشته مقایسه کنیم، مشاهده می‌شود که تعداد پروژه‌ها حدود ۲۴ درصد و اعتبار صرف شده برای بهره‌برداری این پروژه‌ها حدود ۶ درصد کاهش پیدا کرده است که وضع بی سابقه‌ترین تحریم‌ها علیه ایران در سالیان گذشته را می‌توان یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش پروژه‌های هفته دولت و کمرنگ بودن آن‌ها در استان هرمزگان دانست.

با وجود اینکه در مجموع، پروژه‌های افتتاح شده و اعتبارهزینه شده در هفته دولت نسبت به سال گذشته مقداری کاهش پیدا کرده است اما اگر طرح‌های افتتاح شده در هر حوزه به صورت جداگانه بررسی شود، شاهد افزایش ۶۳ درصدی مجموع تعداد پروژه‌ها در هشت حوزه کشاورزی و منابع طبیعی، انرژی، تربیت بدنی، رفاه و تامین اجتماعی، حمل و نقل، آموزش، صنعت و معدن و فرهنگ و هنر خواهیم بود که این هشت حوزه بیش از ۸۷ درصد از مجموع اعتبار صرف شده برای تمام ۶۲۰ پروژه را تشکیل می‌دهند.

تعداد پروژه‌های افتتاح شده هفته دولت سال ۹۸ در بخش‌ کشاورزی و منابع طبیعی ۱۷ درصد، انرژی ۱۳۸ درصد، تربیت بدنی ۱۶۷ درصد، رفاه و تامین اجتماعی۶۷ درصد، حمل و نقل” ۵۶ درصد، آموزش۴۶ درصد، صنعت و معدن ۴۰ درصد و فرهنگ و هنر ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است و در بخش‌های مسکن عمران شهری و روستایی و بهداشت و درمان شاهد کاهش ۶۷ و ۳۰ درصدی هستیم.

با توجه به ظرفیت‌های استان هرمزگان در حوزه‌های گردشگری، کشاورزی و شیلات انتظار می‌رود که در پروژه‌های افتتاح شده هفته دولت این حوزه‌ها مورد توجه قرار داشته باشند. سال گذشته کشاورزی و منابع طبیعی  از نظر تعداد پروژه افتتاح شده در هفته دولت پس از مسکن عمران شهری و روستایی وبهداشت و درمان رتبه سوم را در استان هرمزگان داشت.

در هفته دولت سال ۹۸ نیز کشاورزی و منابع طبیعی با ۷۳ پروژه پس از حوزه‌های مسکن عمران شهری و روستایی و حمل و نقل رتبه سوم را در میان تمام پروژه‌های هفته دولت دارد. ۷۳ پروژه کشاورزی و منابع طبیعی که با صرف ۴۸۴ میلیارد تومان امسال به بهره‌برداری رسیدند، بیشترین اعتبار را در میان تمام حوزه‌ها به خود اختصاص داده بودند.

از میان تمام پروژه‌های افتتاح شده در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی، ۲۶ پروژه با اعتباری بالغ بر هزار میلیارد ریال در حوزه فعالیت‌های شیلاتی به بهره‌برداری رسید. ۲۳ پروژه مربوط به حوزه آبزی‌پروری بود که با اعتباری بالغ بر ۸۵۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید. سه پروژه دیگر مربوط به صید و صیادی بود و با صرف ۱۶۶ هزار و ۵۰۰ میلیون ریال در هفته دولت امسال به بهره‌برداری رسیدند. تکمیل و احداث بندرصیادی کوه‌مبارک، احداث اسکله و تأسیسات پشتیبانی مرکز تخلیه صید زیارت و تکمیل و احداث بندر صیادی پشت شهر سه پروژه مربوط به حوزه صید و صیادی شیلات استان هرمزگان بود.

افتتاح ۱۲ مزرع پرورش میگو در بندرعباس سیریک و قشم و افتتاح دو مرکز پرورش ماهی خاویار در رودان و بندرعباس از جمله پروژه‌های مهم دولت در حوزه آبزی‌پروری بود.

در هفته دولت امسال ۱۶ پروژه در حوزه گردشگری با اعتباری بیش از ۲۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید که از این تعداد ۱۴ پروژه مربوط به احداث اقامت‌های بوم‌گردی در شهرستان‌های بندرعباس، حاجی‌آباد، پارسیان، بندرلنگه، سیریک و جزیره هرمز بود که در مجموع زمینه اشتغال ۶۹ نفر را نیز در استان فراهم کرد.

دو پروژه دیگر نیز در راستای بهبود زیرساخت‌های گردشگری در شهرستان‌های سیریک و بندرعباس با اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیون تومان به بهره‌برداری رسیدند.

افتتاح سردخانه و کارخانه بسته بندی و عمل آوری آبزیان بندربستانه با ظرفیت سه هزار و ۵۰۰ تن و افتتاح پلاتو گلابتون با زیربنای سه هزار و ۷۰۰ متر مربع از مهم‌ترین پروژه‌های هفته دولت در شهرستان بندرلنگه بود که با اعتباری بالغ بر ۱۴ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیدند.

افتتاح دو طرح افزایش ظرفیت برق فشار قوی با اعتبار ۲۰ میلیارد تومان در شهرستان میناب، افتتاح توربین گازی بومی با اعتبار ۲۰ میلیارد تومان در پالایشگاه گاز سرخون، افتتاح هفت پروژه برق رسانی با اعتبار هشت میلیارد تومان در شهرستان جاسک، افتتاح بازارچه ملوانی بندرلنگه، افتتاح انبار ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی و افتتاح پروژه گازرسانی با اعتبار چهار میلیارد تومان به روستاهای شهرستان حاجی‌آباد از جمله پروژه‌های توسعه محور استان هرمزگان محسوب می‌شوند.

آعاز عملیات اجرایی ساخت چهار هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در استان هرمزگان یکی از مهم‌ترین پروژه‌ها در میان ۲۴ طرحی بود که در هفته دولت سال ۹۸ کلنگ زنی شدند.

بنابر گفته فریدون همتی استاندار هرمزگان با اتمام پروژه ساخت چهار هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی نیز بخشی از مشکلات بافت فرسوده در شهر بندرعباس حل خواهد شد، چراکه از این واحدها در راستای ساماندهی بافت فرسوده بندرعباس استفاده خواهد شد.

کلنگ دامپروری صنعتی با اعتبار ۲۰ میلیارد تومان در روستای باسعیدو شهرستان قشم به زمین زده شد که با بهره‌برداری از این دامپروری شاهد اشتغال بیش از ۵۰ نفر از بومی‌های این روستا خواهیم بود.

با وجود اینکه یازدهم مرداد ماه محمودرضا امیاری، مدیرکل ورزش و جوانان استان هرمزگان در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان هرمزگان خبر از بهره‌برداری ۳۹ پروژه با اعتبار ۲۵ میلیارد تومان را داد اما در نشست خبری شهریور ماه مدیرکل ورزش و جوانان استان هرمزگان، اعتبار پروژه‌های ورزشی این اداره کل ۲۱.۸ میلیارد تومان اعلام شد.

رضا کمالی‌زرکانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از آغاز هفته دولت وعده افتتاح پلاتونمایش بندرلنگه و آغاز عملیات اجرایی احداث سینما در شهرستان میناب را داد که در هفته دولت سال ۹۸ این دو مهم نیز محقق شدند.

اقتصادی

اهدا تندیس روابط عمومی برتر در حوزه ارتباطات رسانه ای

مدیر روابط عمومی صبا فولاد خلیج فارس به عنوان مدیر روابط عمومی برتر کشور معرفی شد

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین ،در هفدهمین سمپوزیوم روابط عمومی کشور که در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد ، از روابط عمومی های برتر سال تقدیر شد .

بنا بر این گزارش در بخش اول این سمپوزیوم ، ده مدیر روابط عمومی برتر سال معرفی شدند که در این بین با اهدا لوح و تندیس مدیر روابط عمومی شرکت صبا فولاد خلیج فارس به عنوان مدیر روابط عمومی برتر معرفی شد .

در بخش دوم این سمپوزیوم و در بررسی تخصصی بخش های مختلف روابط عمومی ، لوح و تندیس روابط عمومی برتر در حوزه ارتباطات رسانه ای به روابط عمومی شرکت صبا فولاد خلیج فارس اهدا شد .

ادامه ی خواندن

اجتماعی

مجوز سه معدن غیرفعال در هرمزگان سلب صلاحیت شد

استاندار هرمزگان گفت: با تصویب اعضای شورای معادن استان، مجوز سه معدن غیرفعال با توجه به عدم ایفای تعهدها و عدم توجه به اخطارها و مهلت قانونی ارائه شده، سلب صلاحیت شد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، هجدهمین نشست شورای معادن استان به ریاست مهدی دوستی استاندار هرمزگان و با حضور رضا محتشمی پور معاون امور معادن و فراوری مواد وزارت صمت برگزار شد.

مهدی دوستی استاندار هرمزگان پس از برگزاری این نشست، اظهار کرد: تفویض اختیار شورای عالی معادن به شورای معادن استان برای اجرای بند ۴ و ۵ ماده ۴۳ برنامه ششم توسعه به عنوان پیشنهاد شورا در حضور دبیر شورای عالی معادن مطرح شد که مقرر شد تصمیم گیری لازم پس از بررسی کارشناسی در این خصوص صورت بگیرد.

وی افزود: آخرین تفویض اختیار در این مورد، مربوط به سال ۹۸ است که در صورت موافقت شورای عالی با این تصمیم، نظارت بر استقرار دفاتر مالی، انجام گردش مالی خرید و فروش معادن و حساب‌های بانکی آن‌ها در داخل استان و همچنین اختیار قانونی در زمینه میزان خسارت‌ ناشی از بهره‌برداری از معادن و فعالیت‌های صنایع معدنی به اهالی ساکن در منطقه و بخش کشاورزی آن‌ها به شورای معادن استان واگذار می شود که علاوه بر عوارض آلایندگی، با تصویب شورای معادن استان تا یک‌درصد فروش آن‌ها، پس از واریز به خزانه معین استان نزد خزانه‌داری کل کشور برای جبران این خسارت ها و درصورت وارد شدن آسیب‌های عمومی، به فعالیت‌های بهداشتی، درمانی و عمرانی مورد نیاز منطقه درگیر اختصاص می‌یابد.

استاندار هرمزگان، با تأکید بر لزوم شناسایی ظرفیت های معدنی استان و بهره‌گیری از این ظرفیت در زمینه توسعه مناطق کمتربرخوردار و ایجاد اشتغال پایدار، پهنه های اکتشافی مطالعه شده استان را ۲۹هزار کیلومتر مربع اعلام کرد و گفت: پهنه فین –باغات، هرمزگان، کوهشاه احمدی، بشاگرد ، زون ۱۱ (رودان- میناب)، پهنه طاهروئی و بلوک ۳ پهنه آباده – جازموریان، هفت پهنه اکتشافی هستند که بیش از یک هزار و ۲۰۰کیلومتر مربع از این پهنه ها، محدوده امیدبخش هستند.

دوستی، میزان صدور پروانه، گواهی کشف و استخراج پروانه های بهره برداری در هشت ماهه نخست سال جاری و مدت مشابه سال گذشته را مورد هم‌سنجی قرار دارد و گفت: میزان صدور پروانه به نسبت سال گذشته ۹درصد، گواهی صادره ۴۰درصد، تناژ ذخیره ۱۵۲درصد و میزان استخراج پروانه های بهره برداری نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت‌درصد رشد داشته است.

رییس شورای معادن استان همچنین گفت: با تصویب اعضای شورای معادن استان، سه معدن غیرفعال منگنر رودان، آهک عمانی و گچ آفتاب، با توجه به عدم ایفای تعهدها و عدم توجه به اخطارهای قانونی، ملزم به پرداخت خسارات ناشی از عدم انجـام تعهدهای مربوطه شدند و مجوز این معادن سلب صلاحیت شد.

وی اضافه کرد: اعضای شورای معادن استان با درخواست رفع سلب صلاحیت بهره برداری یک معدن نیز مخالفت کردند و قرار شد این معدن‌ از طریق برگزاری مزایده به افراد واجد شرایط واگذار شود.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

جلسه بررسی مشکلات محدوده های شناسایی شده به منظور احداث گلخانه، پرورش میگو و پرورش ماهی در قفس برگزار شد

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، جلسه بررسی مشکلات محدوده های شناسایی شده به منظور احداث گلخانه، پرورش میگو و پرورش ماهی در قفس، به ریاست مهندس فیروزی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان در سالن جلسات مرکز خدمات سرمایه گذاری برگزار شد.
در این نشست که شامگاه یکشنبه با حضور مدیران دستگاه های اجرایی صادر کننده مجوز در بخش های مختلف برگزار شد فیروزی معاون اقتصادی استاندار با اشاره به اینکه نیاز به خلاقیت در دستگاه های اجرایی از هر زمان دیگری بیشتر است گفت: تنوع در بسته های قابل ارائه به سرمایه گذاران، هدفمند شدن سرمایه گذاری ها و نوآوری در خدمات قابل ارائه می تواند شرایط اقتصادی و فضای سرمایه گذاری استان را متحول کند.
دکتر دسینه مدیر کل امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن اشاره به دستور استاندار هرمزگان مبنی بر شناسایی پهنه ها و محدودههای جغرافیایی باقابلیت معرفی به متقاضیان سرمایه گذاری، گفت؛ شناسایی محدوده های مذکور به صورت جدی و با محوریت مرکز خدمات سرمایه گذاری در حال پیگیری است و می تواند گام موثری در زمینه تسریع در پاسخگویی به متقاضیان سرمایه گذاری استان باشد و روند واگذاری زمین و اغاز اجرای طرحها را بسیار کوتاه تر کند.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها