با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

سفر به تنگه شوتاريکو پارسيان هرمزگان

هرمزگان جدا از اين که سواحل زيبايي داشته باشد ، تنگه هاي واقعا جذابي نيز دارد که کمتر کسي به آن جا سفر مي کند و دليل آن عدم اطلاع رساني از اين مناطق بکر و زيبا اســـت. شايد باورش سخت باشد؛ اما در دل يک کوهستان گرم و خشک، چشمه آب و آبشار بسيار زيبايي وجود دارد که چشم هر بينندهاي را به خود خيره ميکند. تنگه آب دبه و شوتاريکو پارسيان به حق که شگفتي طبيعت اســـت.

منتشر شده

روی

چگونه به  پارسيان سفر کنيم؟

تنگه آب دبه و شوتاريکه در روستاي چک چک در ۲۵ کيلومتري شرق شهرستان پارسيان اســـتان هرمزگان قرار گرفته اســـت. شايد نام پارسيان براي شما کمي ناآشنا باشد و اين شهر را بيشتر با نام قديمي «گاوبندي» بشناسيد. براي رسيدن به آب دبه بايد با راهنمايي يک راهنماي محلي به محل موردنظر برويد. خودروي خود را پارک کرده و پيمايش را آغاز کنيد. پارسيان در فاصله ۶۲ کيلومتري بندر مقام، ۶۲ کيلومتري عسلويه و ۴۰۴ کيلومتري بندرعباس قرار دارد. براي رفتن به شهرستان پارسيان يا بايد از طريق خطوط هوايي يا ريلي، خود را به نزديک‌ترين شهري که فرودگاه يا ايستگاه قطار دارد، برسانيد. از آن‌جا با تاکسي يا اتوبوس به اين شهر برويد. همچنين ميتوانيد از ابتدا با تاکسي، اتوبوس يا خودروي شخصي سفر کنيد.

روستاي چک چک

بخش خاصي از کوه‌هاي روستاي چک چک از دو قسمت تشکيل شده اســـت. بخش اول چشمه و تنگه که به شوتاريکه يا شوتاريکو معروف اســـت. قسمت ديگر هم چشمه و آبشار که تنگه آب دبه يا در زبان محلي اودبه ناميده مي‌شود. هريک از اين‌ها مسير متفاوتي دارند. البته براي رسيدن به اين زيبايي طبيعت بهتر اســـت به همراه راهنماي محلي برويد؛ چرا که مسير طولاني اســـت و احتمال گم شدن و پيدا نکردن چشمه و آبشار وجود دارد.

 پس از حدود يک ساعت پياده‌روي به نسبت ساده در بستر يک رودخانه فصلي که گاهي آب در آن جاري مي‌شود، به يک دو راهي مي‌رسيد. سمت راســـت به چشمه شوتاريکو و تنگه آن مي‌رسد و سمت چپ به چشمه آب دبه و آبشار. بهتر اســـت ابتدا به ديدن تنگه شوتاريکه برويد؛ چرا که مسير دشوارتري دارد و زمان بيشتري از شما مي‌گيرد. پس از آن اگر هنوز فرصت بود، از آبشار هم ديدن کنيد.

مسير تنگه کمي پيچيده اســـت. براي گذر از آن بايد از تعدادي صخره بالا برويد و از قسمت‌هاي غارمانند وسيع و البته تاحدودي کم ارتفاع عبور کنيد. سپس به يک فضاي رويايي مسقف (تنگه) مي‌رسيد که پر از گودال‌هاي آب اســـت. رنگ فيروزه‌اي و سبز آب آنقدر زيباســـت که شما را مبهوت مي‌کند. همين‌طور که پيش مي‌رويد، پرندگان مختلفي برفراز سرتان پرواز مي‌کنند. از قسمت باز سقف بيرون مي‌روند و داخل مي‌آيند. يکي از جذابيت‌هاي اين فضا گياهان بسيار زيبايي هستند که از جاي‌جاي سقف و ديواره‌ها بيرون زده‌اند. همچنين نوري که از بخش‌هاي مختلف به داخل مي‎تابد و محيط تنگه را سحرآميز ميکند، از ديگر زيبايي‌هاي آن اســـت. بازديد از اين چشمه فيروزه‌اي حدودا يکي دو ساعت زمان ميبرد. اگر به عکاسي علاقه داشته باشيـــد، مي‌توانيد تصاوير بسيار جالبي به ثبت برسانيد.

آب دبه پارسيان

با درنظر گرفتن زمان لازم براي بازگشت، اگر توانستيد سري هم به آبشار کوچک آب دبه بزنيد. اين آبشار سمت چپ دوراهي قرار دارد. براي رسيدن به اين چشمه و آبشار زيبا هم بايد حدود ۲۰ دقيقه تا نيم ساعت پياده‌روي کنيد. البته مسير آن بسيار ساده بوده و ارزشش را دارد. در اين جا هم به يک آبشار کوچک اما بسيار زيبا مي‌رسيد که آب آن داخل حوضچه‌اي سبزآبي مي‌ريزد. اگر خوش شانس باشيـــد و سطح آب بالا باشد، مي‌توانيد تني هم به آب بزنيد. ميزان آب اين آبشار به ميزان بارش‌هاي منطقه بستگي زيادي دارد. حجم آب ممکن اســـت در عرض يک هفته، تغييرات زيادي داشته باشد. بنابرين زماني که بخواهيد در اين مکان سپري کنيد، به سطح آب آن وابسته بوده و ممکن اســـت ساعت‌ها شما را به خود مشغول کند.

 گروه‌هاي کوهنوردي بسياري به اين منطقه زيبا مي‌روند. به‌ويژه گروه کوهنوردي کودکان که براي تمرين، چندين بار در طول سال اين مسير زيبا را طي مي‌کنند. درست اســـت که مسير اول از داخل بستر رودخانه و بين کوه‌ها مي‌گذرد و خشک اســـت؛ اما کنده‌کاري‌هاي طبيعي زيبايي روي کوه قرار دارد. اگر دقت کنيد مي‌توانيد گياهان جالب و دارويي زيادي را در طول مسير خود ببينيد و از رايحه خوششان لذت ببريد. همچنين گياهاني که در قسمت‌هاي جالبي مانند لبه کوه يا روي ديواره آن روييده‌اند، منظره زيبايي ايجاد کرده‌اند. علاوه‌براين در کل راه سمت چپ روي ديواره کوه مي‌توانيد يک مسير کنده شده ببينيد که به گفته مردم محلي، قدمت زيادي دارد. گفته مي‌شود اين مسير در گذشته، محل عبور آب بوده اســـت. درحال‌حاضر هم لوله‌هاي بزرگ آب را درونش قرار داده‌اند تا آب را از دل کوه به بخش‌هاي ديگر برساند.

بهترين زمان بازديد از شوتاريکه

به دليل گرماي بالاي اين منطقه در طول سال، فصل زمستان و اوايل فصل بهار را براي بازديد از آب دبه پيشنهاد ميکنم. درصورتي‌که در فصول ديگر سال مانند تابستان بخواهيد سري به اين جاذبه طبيعي بزنيد، بايد صبح زود حرکت کنيد تا بتوانيد از هواي خنک‌تر و سايه کوه داخل دره اســـتفاده کنيد.

نکات احتياطي در بازديد از آب دبه

همانطورکه گفتم به‌دليل بکر بودن مسير، بهتر اســـت که از يک راهنماي محلي براي يافتن راه کمک بگيريد. البته مي‌توانيد از مسيرهاي آماده در اينترنت هم اســـتفاده کنيد. همچنين بايد توانايي چند ساعت پياده‌روي زير تابش آفتاب را داشته باشيـــد. بعضي افراد در تنگه آب دبه آب‌تني مي‌کنند؛ اما به گفته مردم محلي به‌دليل آن که پرندگان فضولات خود را از قسمت بالا داخل آب مي‌اندازند، بهتر اســـت مسائل بهداشتي را رعايت کرده و در اين آب شنا نکنيد.

 امکانات نزديک آب دبه

نزديکي تنگه آب دبه پارسيان، امکانات رفاهي خاصي وجود ندارد. بهتر اســـت مواد غذايي و تجهيزات مناسب و ضروري را به همراه داشته باشيـــد. بعنوان مثال داروهاي ضروري، آب کافي، مواد خوراکي، عينک و کلاه آفتابي، کرم ضدآفتاب، کفش و لباس مناسب و… را با خود برداريد.

اقامت در پارسيان شما مي‌توانيد بنا به‌ سليقه خود در اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي و همچنين هتل‌هاي شهر پارسيان اقامت داشته باشيـــد. همچنين مي‌توانيد در قسمتي از طبيعت زيباي تنگه آب دبه پارسيان کمپ بزنيد. البته پيش از کمپ حتما به نکات امنيتي توجه فرماييد. بهتر اســـت با اطلاعات قبلي يا مشورت با مردم محلي در جاي مناسب چادر بزنيد .

اجتماعی

معافیت قشموندان از پرداخت عوارض در اسکله بندرپل

بنا به تاکید دوستی استاندار هرمزگان و پیگیری های مهندس مدرس معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و با هدف رضایتمندی ساکنان جزیره قشم، از این پس شهروندان قشمی برای تردد از اسکله بندرپل از پرداخت عوارض شهرداری مستقر در این اسکله معاف هستند.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، بنا به تاکید دوستی استاندار هرمزگان و پیگیری های مهندس مدرس معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و با هدف رضایتمندی ساکنان جزیره قشم، از این پس شهروندان قشمی برای تردد از اسکله بندرپل از پرداخت عوارض شهرداری مستقر در این اسکله معاف هستند.

این طرح تنها شامل خودروهای سواری با پلاک بومی می شود و بومیان جزیره قشم به منظور تردد از این اسکله با ارائه مدارک مثبته می توانند از این معافیت بهره مند شوند.

اسکله بندرپل مهم‌ترین معبر مسافران و گردشگران از اقصی نقاط کشور و همچنین رفت و آمد شهروندان قشمی است که نقش بسیار مهمی در ارائه خدمات حمل و نقل و جا به جایی خودروهای سبک و سنگین و ترانزیت بار و کالا به جزیره دارد.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

از پیشنهادات فعالان بخش خصوصی برای ایجاد تحرک در فضای تولید و اشتغال استقبال می کنیم

استاندار هرمزگان با بیان اینکه همه باید در راستای تحول استان کمک کنند، گفت: از پیشنهادات و نظرات فعالان بخش خصوصی برای ایجاد تحرک در فضای تولید و اشتغال، استقبال می کنیم.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، پنجاه و ششمین نشست شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی استان هرمزگان، با دستور کار «ارائه گزارش عملکرد این شورا در سال ۹۹ و شش ماهه نخست سال جاری» و «بررسی مسائل و مشکلات مربوط به تأمین سوخت مورد نیاز شرکت های پخش» برگزار شد.

مهدی دوستی در این نشست با بیان اینکه رونق تولید و اشتغال مهم ترین دغدغه دولت و مردم است، اظهار کرد: ظرفیت بالقوه فراوانی در خصوص ایجاد اشتغال در بخش خصوصی وجود دارد که باید با حذف فرآیندهای زائد و بروکراسی اداری غیر ضروری، زمینه تحول و نقش آفرینی مجدّانه و پرنشاط بخش خصوصی را در این حوزه فراهم کرد.

وی افزود: فرآیند تولید از ارائه ایده های نوین تا مرحله نهایی که بازاریابی و فروش محصول است باید تسهیل شود که در این میان نقش دولت برای ایجاد تحرک در موتور تولید و اشتغال بسیار حائز اهمیت است.

استاندار هرمزگان، ایجاد اعتماد در فضای کسب و کار را لازمه شرایط فعلی کشور دانست و گفت: باید فعالیت شبانه روزی و جهادی سرلوحه همه مدیران باشد و بساط مدیریت ناکارآمد در استان جمع شود.

دوستی، استفاده از ظرفیت شورای گفت‌وگو و مصوبات قانونی این شورا را متذکر شد و ضمن نکوهش نگاه جزیره ای در توسعه فضای کسب و کار، عنوان کرد: همه باید در راستای تحول استان کمک کنند و دستگاه ها و فعالان بخش خصوصی برای ایجاد تحرک در فضای تولید و اشتغال، پیشنهادهای خود را ارائه کنند.

رئيس شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان هرمزگان با بیان این که منابع دولت محدود است و دولت باید این منابع را در اختیار توسعه زیرساخت ها قرار دهد، تصریح کرد: تثبیت اشتغال نخستین گام ما در استان است که لازمه آن رفع موانع فعالیت تولیدکنندگان است.

“با توجه به نگاه ویژه استاندار هرمزگان به تحرک بخش تولید و رونق اشتغال، هفته آینده دو نشست تخصصی دیگر با اعضای پارلمان بخش خصوصی و بازرگانان استان هرمزگان برگزار خواهد شد.”

ادامه ی خواندن

اجتماعی

دیدار فرمانده منطقه یکم نداجا با رئیس کل دادگستری هرمزگان/ تأکید بر هم افزایی نیروی دریایی ارتش و دستگاه قضایی برای حفاظت از امنیت خلیج فارس و دریای عمان

فرمانده منطقه یکم نیروی دریای ارتش جمهوری اسلامی ایران با همراهی جمعی از مسوولان و فرماندهان نداجا ضمن حضور در دادگستری هرمزگان با علی صالحی رئیس کل دادگستری استان دیدار کرد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در این دیدار ضمن تبریک انتصاب امیر دریادار دوم رضا قربانی به سمت فرمانده منطقه یکم امامت نداجا، به نقش مهم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حفظ امنیت کشور و اجرای دقیق مأموریت های محوله اشاره کرد و گفت: غیور مردان ارتش جمهوری اسلامی ایران با شناخت دقیق از قوانین بین المللی و تلاش برای توسعه دیپلماسی دریایی ضمن حضور مقتدرانه خود در اقیانوس اطلس، حماسه آفرینی کردند که این موضوع موجب افتخار و مباهات است.

علی صالحی افزود: این حضور مقتدرانه حاکی از توانمندی دریایی و اقتدار جمهوری اسلامی ایران است و تکاوران نیروی دریایی ارتش ثابت کردند آماده جانفشانی برای دفاع از مرزها و ایجاد امنیت پایدار در منطقه هستند.

وی یادآور شد: این نیرو با وجود تحریم‌های ظالمانه دشمنان توانسته تاثیر بسزایی در بی اثر کردن توطئه های سلطه جویان جهانی داشته باشد و نقش اثرگذار خود را در جهت توسعه تجارت و امنیت حمل و نقل دریایی به خوبی ایفا نماید.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان هرمزگان ادامه داد: دستگاه قضایی استان جهت برقراری نظم و امنیت دریایی با نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تعامل بسیار خوبی دارد و از اینرو تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست تا ضمن افزایش ارتباط با نیروهای نظامی و انتظامی، خدمات رسانی در جهت رضایتمندی مردم و حفظ امنیت میهن عزیزمان را با شتاب هرچه بیشتر پیگیری نماییم.

گفتنی است‌؛ در جریان این دیدار امیر دریادار دوم رضا قربانی فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی ارتش به ارائه گزارشی از برنامه ها و اقدامات انجام شده توسط نداجا برای دفاع از حریم دریایی کشور در آبهای نیلگون خلیج فارس و دریای عمان پرداخت و بر تعامل و هم افزایی نیروی دریایی ارتش و دستگاه قضایی به منظور حفاظت از نظم و امنیت تأکید کرد.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها