با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

مديريت آبخوان ها ضرورتي انکار ناپذير

مديريت پايدار منابع آب زيرزميني در مناطق در حال توسعه به ويژه در زماني که تقاضا براي آب آشاميدني سالم و روند رشد سريع اين جوامع در حال افزايش بوده، از اهداف ضروري آينده محسوب ميشود.

منتشر شده

روی

یادداشت از مهتاب زمانی راد

به گزارش تجارت جنوب آنلاین ، مديريت پايدار منابع آب زيرزميني در مناطق در حال توسعه به ويژه در زماني که تقاضا براي آب آشاميدني سالم و روند رشد سريع اين جوامع در حال افزايش بوده، از اهداف ضروري آينده محسوب مي‌شود. امروزه براساس قابليت تطابق زياد مدل‌هاي پيشرفته شبيه‌سازي آب زيرزميني با سامانه هيدروژئولوژي آبخوان، شرايط مناسبي را به منظور مديريت و استفاده بهينه از اين منابع فراهم آورده است. مطالعات خشکسالي نشان داد که خشکسالي اقليمي در منطقه نازدشت رودان روند مشخصي نداشته و شديد ترين خشکسالي ها در سال هاي ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷رخ داده است. همچنين نتايج نشان داده است که نوسانات آب زيرزميني دشت کردي شيرازي وابستگي کمي به تغييرات بارندگي منطقه داشته و منبع اصلي تأمين کننده آب زيرزميني اين دشت از جبهه هاي ورودي آب زيرزميني است.

در راستاي برداشت بيش از حد از منابع زيرزميني و خشکسالي چندساله در محدوده نازدشت رودان شاهد فرونشست‌هاي متعدد و افت سطح ايستابي هستيم که ضرورت مديريت هر چه بيشتر آبخوان را گوش زد مي کند. در اين تحقيق با ارزيابي اثرات اقليمي خشکسالي بر تغييرات منابع آب زيرزميني و بيلان هيدرولوژيکي آبخوان ناز دشت با ارائه روش ها و راهکارهاي مناسب بر منطقه ناز دشت رودان و با بررسي نتايجي که حاصل خواهد شد مي‌توان در مديريت اين منابع ارزشمند گام‌هاي مؤثري برداشت.

برداشت بيش از توان آبخوان زيرزميني دشت كردي شيرازي باعث افت بيش از حد ارتفاع سطح آب دشت گرديده است. كاهش ارتفاع آبخوان در بخش‌هاي جنوبي بيش از بخش مياني و بالغ بر ۳۸ متر بوده كه ناشي از وجود چاه‌هاي بهره‌برداري در حاشيه جنوبي دشت است. مضافاً اينكه دشت فوق داراي حوزه بسته ايست كه در سال‌هاي پرباران جريانات سطحي اطراف حوزه در بخش مياني جمع شده ناحيه باتلاقي كوچكي را پديد مي‌آورد كه هم اكنون سطح آب زيرزميني به‌واسطه برداشت بيش از ظرفيت مجاز مخزن در اين بخش به بيش از ۵۰ متر رسيده است.

به علت كيفيت بهتر منابع آب زيرزميني بخش جنوبي، چاه‌هاي بهره‌برداري در اين بخش متمركز شده‌اند و بر اساس شواهد موجود ورودي آب زيرزميني از سمت ارتفاعات اين بخش اندك بوده، درصد كمي از حجم آب مورد نياز چاه‌ها را تأمين مي‌نمايد. لذا برداشت بيش از توان سفره و افزايش آن طي ساليان متمادي باعث افت بيشتر سطح آب زيرزميني در اين بخش  و وارونگي جهت جريان آب زيرزميني شده است و در نتيجه جبهه‌اي از اين ناحيه نشان داده نمي‌شود.

تمامي جريانات آب زيرزميني به جنوب دشت ختم شده، توسط چاه‌هاي عميق و نيمه عميق موجود استخراج مي‌شود و با توجه به شواهد موجود اين دشت فاقد خروجي آب زيرزميني است

با توجه به برداشت بي‌رويه از منابع آب زيرزميني دشت کردي شيرازي و افت بيش از حد سطح ايستابي در اين دشت و ديگر عوامل مرتبط شاهد ايجاد فرونشست‌ها و شکاف‌هايي در دشت هستيم. منطقه اي که شکاف در آن شکل گرفته واقع در شمال اين حوزه آبخيز است.

اولين بازشدگي ترک ها  حدود ۲ سال پيش شروع به شکل‌گيري نموده و سپس به دو طرف گسترش يافته است توسعه و شکل‌گيري آن‌ها از ۱ سال پيش سرعت بيشتري گرفته است. اين نوع شکاف ها در حال حاضر تمايل به گسترش داشته و در کنار شکاف‌هاي قديمي‌تر نيز شکاف‌هاي جديدي در حال ايجاد هستند. بيشترين عمق مشاهده شده در اين شکاف ها حدود ۴ تا ۵ متر مي باشد. با توجه به نبود تغيير شکل هاي فشارشي و برشي(مانند چين‌خوردگي) در محل شکاف ها به نظر مي رسد اين شکاف‌ها در ابتدا بر اثر تنش هاي کششي ساده تشکيل گرديده و بعد از مدتي تحت تأثير فرسايش بخصوص فرسايش آبي عريض تر شده اند. تشکيل شکاف هاي کششي طولي و تصوير عملکرد سريع فرسايش آبي در نمونه-اي از اين شکاف ها که در حال تبديل شدن به فرسايش گالي مي باشد نشان داده شده است. به‌طور کلي تمامي اين موارد نشان دهنده اين موضوع است که عوامل به وجود آورنده اين شکاف ها هنوز فعال بوده و در حال گسترش هستند.

این مطلب در شماره ۴۸ مجله تجارت جنوب به چاپ رسیده است.

اجتماعی

بازنگری و به روز رسانی برنامه های پیشگیری از اعتیاد در دستور کار قرار گیرد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان بر لزوم بازنگری و به روز رسانی برنامه های پیشگیری از اعتیاد، تاکید کرد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، علی رئوفی در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان هرمزگان، با تاکید بر اتخاذ تدابیر پیشگیرانه در زمینه اعتیاد، تصریح کرد: با توجه به خسارت های زیانبار اعتیاد به مواد مخدر، اتخاذ اقدامات پیشگیرانه بسیار ضروری است و دستگاه های اجرایی ذیربط امکانات خود را در زمینه پیشگیری از اعتياد به کار گیرند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، افزود: برنامه های پیشگیری از اعتیاد نیازمند بازنگری و به روز رسانی جهت کارآمدی بیشتر است.

رئوفی خاطرنشان کرد: رسانه های جمعی به ویژه صداوسیما با آگاهی بخشی می توانند نقش مهمی در به ثمر نشستن طرح های پیشگیری از اعتیاد، داشته باشند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، اظهار داشت: از ظرفيت سازمان های مردم نهاد (سمن ها) در اجرای برنامه های پیشگیرانه از اعتیاد به صورت ویژه بهره گرفته شود تا برنامه های اجرا شده در این زمینه به اهداف مورد نظر دست یابند.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

کشف محموله ۷۸ هزار لیتری سوخت قاچاق در جزیره قشم

رئیس کل دادگستری هرمزگان از کشف محموله ۷۸ هزار لیتری سوخت قاچاق در جزیره قشم خبر داد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اظهار داشت: با هماهنگی مقام قضایی، مأموران دریابانی قشم پس از شناسایی ۳ عدد مشک حاوی سوخت قاچاق در این جزیره، نسبت به توقیف آنها اقدام نمودند.

مجتبی قهرمانی تصریح کرد: از این مشک های متعلق به قاچاقچیان سوخت، بیش از ۷۸ هزار لیتر گازوئیل کشف و ضبط شده است.

وی ارزش تقریبی سوخت های مکشوفه را ۸۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و در ادامه افزود: بنابر گزارش ضابطین، اقدامات پلیسی به منظور شناسایی و دستگیری عوامل نگهداری این محموله قاچاق، ادامه دارد که نتایج آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین با تأکید بر اینکه ممانعت از قاچاق به ویژه قاچاق سوخت به صورت مستقیم بر بهبود معیشت و اقتصاد جامعه تأثیر دارد، خاطر نشان کرد: دستگاه قضایی استان هرمزگان با عزم جدی خود برای مبارزه با پدیده شوم قاچاق سوخت، اجازه هیچ گونه فعالیت سودجویانه در این خصوص را نخواهند داد.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

وصول راحت مالیات در گرو شناسایی بهتر مودیان مالیاتی است

رییس سازمان امور مالیاتی کشور وصول راحت مالیات را در گرو شناسایی بهتر مودیان مالیاتی دانست و گفت: در مشاغل نیز فرار مالیاتی زیاد است و اگر جلوی فرار در کشور گرفته شود حتی می‌توانیم به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان برسانیم.

منتشر شده

روی

به وسیله

“داود منظور” روز پنج‌شنبه ۳۰ دی ماه در مراسم معارفه سرپرست اداره کل امور مالیاتی استان هرمزگان از کارکنان مالیاتی به عنوان سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی کشور یاد کرد واظهارداشت: در دوره جدید نیز رویکرد این سازمان تحول آفرینی است و تمام تلاش ها باید با این هدف باشد که با بهره گیری از دانش و تجربه کافی از فرار مالیاتی جلوگیری کنیم.

رییس سازمان امور مالیاتی اقدامات مثبت در سازمان امور مالیاتی در استان‌ها را نیز مرهون زحمات و تلاش‌های شبانه‌روزی کارکنان دانست و بیان داشت: پاکدستی و سلامت و تامین سهم خود در تامین مالی بودجه دولت براساس درآمدهای پایدار مالیاتی از جمله اصول مورد تاکید سازمان امور مالیاتی در دوره جدید است.

وی استفاده از داده کاوی در نظام مالیاتی را از سیاست های راهبردی سازمان برشمرد و افزود: در این راستا در تلاش هستیم با ساماندهی و نظارت بیشتر مرکز داده‌ها را گسترش و در اختیار ادارات مالیاتی قرار دهیم تا بتوانند با اطلاعات کافی، مالیات عادلانه تر و دقیقی را وصول کنند.

رییس سازمان امور مالیاتی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: استان هرمزگان به لحاظ ظرفیت به عنوان قطب تجارت و اقتصاد کشور محسوب می‌شود و امیدواریم روزی برسد که این استان به شکوفایی و رونق لازم برسد.

منظور با بیان اینکه کار در استان‌های مرزی و ساحلی از جمله هرمزگان سختی مضاعفی دارد، گفت ارائه آمارهای عملکردی نشان از تحول بزرگی در حوزه امور مالیاتی استان هرمزگان دارد، لذا همکاران این استان می‌توانند با تمرکز بر واحدهای سیستمی به شناسایی مودیان جدید برای وصول مالیات های جدید و جلوگیری از فرار مالیاتی اقدام کمک کنند.

وی در این رابطه به بازدیدهای خود از بخش‌های مختلف اداره کل امور مالیاتی استان و گفت‌وگو با مدیران و کارکنان امور مالیاتی این استان بیان داشت: در واحدهای نرم افزار فن‌آوری، درآمد، مرکز داده‌ها، امور حقوقی، حسابرسی‌ها و هیات‌های حل اختلاف کارهای خوبی انجام شده که همه این ‌ها نشان از تلاش و دغدغه‌مندی کارکنان دارد.

رییس سازمان امور مالیاتی به کارکنان واحدهای امور مالیاتی این استان نیز توصیه کرد: بدون ارجاع پرونده‌ها به هیات‌های دادرسی زمینه وصول و پرداخت مالیات از سوی مودیان را تسهیل کنیم.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور در این مراسم از زحمات شاکر رضا مریدی، مدیر کل قبلی امور مالیاتی استان هرمزکان تجلیل و سید حمید حسینی مقدم را به عنوان سرپرست جدید این اداره کل معرفی کرد.

براساس این گزارش، دکتر منظور پیش از مراسم معارفه با حضور در واحدها و بخش های مختلف هیات حل اختلاف مالیات، فن آوری و اطلاعات، واحد نرم افزار، بایگانی، درآمد، دبیرخانه، مجریان قرار اداره کل امور مالیاتی استان هرمزگان با مدیران و کارکنان این بخش ها از نزدیک آَشنا و در خصوص وضعیت درآمدها، مشکلات و سختی کارها آنها گفت وگو کرد.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها