با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

مديريت آبخوان ها ضرورتي انکار ناپذير

مديريت پايدار منابع آب زيرزميني در مناطق در حال توسعه به ويژه در زماني که تقاضا براي آب آشاميدني سالم و روند رشد سريع اين جوامع در حال افزايش بوده، از اهداف ضروري آينده محسوب ميشود.

منتشر شده

روی

یادداشت از مهتاب زمانی راد

به گزارش تجارت جنوب آنلاین ، مديريت پايدار منابع آب زيرزميني در مناطق در حال توسعه به ويژه در زماني که تقاضا براي آب آشاميدني سالم و روند رشد سريع اين جوامع در حال افزايش بوده، از اهداف ضروري آينده محسوب مي‌شود. امروزه براساس قابليت تطابق زياد مدل‌هاي پيشرفته شبيه‌سازي آب زيرزميني با سامانه هيدروژئولوژي آبخوان، شرايط مناسبي را به منظور مديريت و استفاده بهينه از اين منابع فراهم آورده است. مطالعات خشکسالي نشان داد که خشکسالي اقليمي در منطقه نازدشت رودان روند مشخصي نداشته و شديد ترين خشکسالي ها در سال هاي ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷رخ داده است. همچنين نتايج نشان داده است که نوسانات آب زيرزميني دشت کردي شيرازي وابستگي کمي به تغييرات بارندگي منطقه داشته و منبع اصلي تأمين کننده آب زيرزميني اين دشت از جبهه هاي ورودي آب زيرزميني است.

در راستاي برداشت بيش از حد از منابع زيرزميني و خشکسالي چندساله در محدوده نازدشت رودان شاهد فرونشست‌هاي متعدد و افت سطح ايستابي هستيم که ضرورت مديريت هر چه بيشتر آبخوان را گوش زد مي کند. در اين تحقيق با ارزيابي اثرات اقليمي خشکسالي بر تغييرات منابع آب زيرزميني و بيلان هيدرولوژيکي آبخوان ناز دشت با ارائه روش ها و راهکارهاي مناسب بر منطقه ناز دشت رودان و با بررسي نتايجي که حاصل خواهد شد مي‌توان در مديريت اين منابع ارزشمند گام‌هاي مؤثري برداشت.

برداشت بيش از توان آبخوان زيرزميني دشت كردي شيرازي باعث افت بيش از حد ارتفاع سطح آب دشت گرديده است. كاهش ارتفاع آبخوان در بخش‌هاي جنوبي بيش از بخش مياني و بالغ بر ۳۸ متر بوده كه ناشي از وجود چاه‌هاي بهره‌برداري در حاشيه جنوبي دشت است. مضافاً اينكه دشت فوق داراي حوزه بسته ايست كه در سال‌هاي پرباران جريانات سطحي اطراف حوزه در بخش مياني جمع شده ناحيه باتلاقي كوچكي را پديد مي‌آورد كه هم اكنون سطح آب زيرزميني به‌واسطه برداشت بيش از ظرفيت مجاز مخزن در اين بخش به بيش از ۵۰ متر رسيده است.

به علت كيفيت بهتر منابع آب زيرزميني بخش جنوبي، چاه‌هاي بهره‌برداري در اين بخش متمركز شده‌اند و بر اساس شواهد موجود ورودي آب زيرزميني از سمت ارتفاعات اين بخش اندك بوده، درصد كمي از حجم آب مورد نياز چاه‌ها را تأمين مي‌نمايد. لذا برداشت بيش از توان سفره و افزايش آن طي ساليان متمادي باعث افت بيشتر سطح آب زيرزميني در اين بخش  و وارونگي جهت جريان آب زيرزميني شده است و در نتيجه جبهه‌اي از اين ناحيه نشان داده نمي‌شود.

تمامي جريانات آب زيرزميني به جنوب دشت ختم شده، توسط چاه‌هاي عميق و نيمه عميق موجود استخراج مي‌شود و با توجه به شواهد موجود اين دشت فاقد خروجي آب زيرزميني است

با توجه به برداشت بي‌رويه از منابع آب زيرزميني دشت کردي شيرازي و افت بيش از حد سطح ايستابي در اين دشت و ديگر عوامل مرتبط شاهد ايجاد فرونشست‌ها و شکاف‌هايي در دشت هستيم. منطقه اي که شکاف در آن شکل گرفته واقع در شمال اين حوزه آبخيز است.

اولين بازشدگي ترک ها  حدود ۲ سال پيش شروع به شکل‌گيري نموده و سپس به دو طرف گسترش يافته است توسعه و شکل‌گيري آن‌ها از ۱ سال پيش سرعت بيشتري گرفته است. اين نوع شکاف ها در حال حاضر تمايل به گسترش داشته و در کنار شکاف‌هاي قديمي‌تر نيز شکاف‌هاي جديدي در حال ايجاد هستند. بيشترين عمق مشاهده شده در اين شکاف ها حدود ۴ تا ۵ متر مي باشد. با توجه به نبود تغيير شکل هاي فشارشي و برشي(مانند چين‌خوردگي) در محل شکاف ها به نظر مي رسد اين شکاف‌ها در ابتدا بر اثر تنش هاي کششي ساده تشکيل گرديده و بعد از مدتي تحت تأثير فرسايش بخصوص فرسايش آبي عريض تر شده اند. تشکيل شکاف هاي کششي طولي و تصوير عملکرد سريع فرسايش آبي در نمونه-اي از اين شکاف ها که در حال تبديل شدن به فرسايش گالي مي باشد نشان داده شده است. به‌طور کلي تمامي اين موارد نشان دهنده اين موضوع است که عوامل به وجود آورنده اين شکاف ها هنوز فعال بوده و در حال گسترش هستند.

این مطلب در شماره ۴۸ مجله تجارت جنوب به چاپ رسیده است.

اجتماعی

تبریک متفاوت” خالو قنبر راستگو ” اسطوره موسیقی سنتی ایرانی به مناسبت گرامیداشت هفته نیروی انتظامی

منتشر شده

روی

به وسیله

قنبر راستگو که با نام خالو قنبر نیز شناخته میشود، خواننده جنوبی و نوازنده ساز جفتی اهل هرمزگان و یکی از نوازندگان شناخته‌شده ساز جفتی در ایران و جهان است که در پنجمین اجلاس کمیته ثبت میراث ناملموس، شیوه نوازندگی نی جفتی قنبر راستگو در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت ملی شد.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

کمیته رفع موانع توسعه در فولاد هرمزگان تشکیل می شود

معاون امور شرکت های فولاد مبارکه، در جلسه بررسی طرح های توسعه ای فولاد هرمزگان، توسعه این شرکت را جزو اولیت های اصلی دانست و مدیرعامل فولاد هرمزگان نیز با اشاره به اینکه حیات یک بنگاه اقتصادی وابسته به طرح های توسعه ای است بر استفاده از ظرفیت های مبارکه تاکید کرد و پیشنهاد تشکیل کمیته رفع موانع توسعه را داد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، غلامرضا طاهری معاون امور شرکت های فولاد مبارکه در این جلسه که در حضور عطالله معروفخانی مدیرعامل فولاد هرمزگان، و معاونین و مدیران ارشد این شرکت برگزار شد با تاکید بر موقعیت جغرافیایی مناسب فولاد هرمزگان در منطقه ، اظهار داشت: دکتر طیب نیا مدیرعامل فولاد مبارکه بر تعیین تکلیف و پیگیری سریع طرح های توسعه ای فولاد هرمزگان تاکید دارد.
در ادامه عطالله معروفخانی مدیرعامل فولاد هرمزگان از حمایت های مبارکه تشکر و قدردانی نمود و با اشاره به موانع تولید در فولاد هرمزگان اظهارداشت: کمیته رفع موانع توسعه باید تشکیل تا مشکلات پیش رو سریعتر احصا ، پیگیری و رفع گردد.
وی ، داشتن روحیه جهادی برای پیگیری عملی فعالیت ها در فولاد هرمزگان را یک اصل مهم دانست.
معروفخانی، دستورات و توصیه های مقام معظم رهبری را در همه امور فصل الخطاب دانست. وی در همین زمینه با اشاره به پیشرفت های چشمگیر در حوزه های نظامی افزود: هر کجا به فرمایش ((ما می توانیم)) رهبر انقلاب، عمل کرده ایم شاهد موفقیت ها و دستاوردهای بزرگی بوده ایم. وی تحریم های جهانی علیه ایران را ظالمانه دانست اما آن ها را یک فرصت بی بدیل برای شناخت ظرفیت های داخلی خواند و حمایت از تولید داخل و شرکت های دانش بنیان در فولاد هرمزگان را یکی از سیاست های اصلی شرکت دانست.

ایشان با اشاره به تحریم فولاد مبارکه گفت: وقتی فولاد مبارکه مورد تحریم های جهانی قرار می گیرد نشان از توانمندی و ظرفیت های بالای این شرکت دارد . وی همچنین تاکید کرد با وجود همه تحریم ها، در صادرات، تامین قطعات و تولید روزانه مشکلی نداشته و در روند مطلوبی قرار داریم و مشکلات ایجاد شده نتوانسته است خللی در فعالیت های شرکت ایجاد کند.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

دولت از صنایع جهت تأمین انرژی مورد نیاز حمایت کند

مدیرعامل فولاد هرمزگان در کمیته رفع موانع تولید استان هرمزگان خواستار حمایت دولت از صنایع جهت تامین انرژی مورد نیاز شد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، عطالله معروفخانی مدیرعامل فولاد هرمزگان در کمیته رفع موانع تولید استان هرمزگان که با حضور مهدی دوستی استاندار، و بابک دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور و دبیر شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشوربرگزار شد، مشکلات ناشی ازقطعی برق در استان هرمزگان را بیش از سایر استان ها دانست و گفت: خساراتی که به فولاد هرمزگان در سه ماه قطعی برق وارد شد قابل توجه و جبران آنها امروز خیلی سخت و مشکل است.
وی از صنعت فولاد به عنوان یک صنعت مادر یاد کرد و خسارت به این صنعت را خسارت به صنایع پایین دستی زیادی دانست.
معروفخانی با ابراز نگرانی از زمزمه های کمبود گاز در زمستان از استاندار و معاون اقتصادی وزیر کشور خواست برای جلوگیری از قطع گازرسانی به صنایع مخصوصا شرکتهای فولادی تمهیدات لازم اندیشیده شود.
مدیرعامل فولاد هرمزگان با اشاره به افزایش هزینه های برق و گاز ، حمل و نقل جاده ای و ریلی، و مهمتر از همه گندله که ماده اولیه این شرکت است ، زیان ناشی از کمبود انرژی را فشاری مضاعف بر تولید عنوان کرد و خواستار کمک دولت شد.
معروفخانی با اشراه به اشتغال زایی این صنعت در استان، از فولاد هرمزگان به عنوان صنعت پیشرو در مسئولیت های اجتماعی هرمزگان یاد کرد و گفت همواره در حد توان خود به یاری استان شتافته و پای کار هستیم.
وی تامین رایگان اکسیژن بیمارستان های هرمزگان از ابتدای همه گیری کرونا را یک مسئولیت اجتماعی مهم فولاد هرمزگان دانست و گفت: با وجود قطعی برق ، اما کارخانه اکسیژن سازی فولاد به تولید ادامه داد تا بیمارستان های استان دغدغه کمبود اکسیژن نداشته باشند.
معروفخانی ضمن تبریک به مهدی دوستی استاندار جدید هرمزگان، وی را فردی ارزشی و با تجربه در حوزه های صنعت، اجرایی و سیاسی کشور دانست و با تشکر از ریاست محترم جمهور و وزیر کشور از این انتخاب گفت: انشالله حضور ایشان به عنوان استاندار در استان باعث رشد و توسعه بیش از پیش خواهد بود.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها