با ما ارتباط برقرار کن

اجتماعی

بندرعباس پتانسيل يک شهر دانش بنيان را دارد

امروزه دانش يک مزيت رقابتي پايدار براي شهرها در جهت رقابت با ساير شهرها محسوب مي‌شود و به همين منظور سيستم مديريت شهري، توسعه شهر را بر اساس نيروهاي خلاق و نوآور قرار مي‌دهد.

منتشر شده

روی

یادداشت از مارال زمانی راد

جهاني شدن فرآيندي است که امروزه تمامي ابعاد شهرها را تحت تاثير مثبت و منفي خود قرار داده است و در کنار تغيير نقش شهرها و گسترش روابط ميان شهرها و تغيير در سيستم مديريتي آن‌ها، سبب افزايش نابرابري هاي اجتماعي و گسترش رقابت ميان شهرها شده است. امروزه دانش يک مزيت رقابتي پايدار براي شهرها در جهت رقابت با ساير شهرها محسوب مي‌شود و به همين منظور سيستم مديريت شهري، توسعه شهر را بر اساس نيروهاي خلاق و نوآور قرار مي‌دهد. توسعه شهر بر مبناي نيروهاي خلاق و نوآور، توسعه شهري دانش بنيان ناميده مي‌شود و خروجي اين مدل، شهرِ دانش است. شهرِ دانش يک عنصر براي توسعه اقتصاد منطقه‌اي است.

در قرن حاضر رويکرد جديد توسعه شهري مبتني بر دانش با هدف توليد يک شهر طراحي شده است و تلاشش بر اين است که بر چهار جنبه ي کليدي و متمايز توسعه يعني: اقتصادي، محيطي، سازماني و اجتماعي- فرهنگي تمرکز يکپارچه داشته باشد. هدف اين رويکرد رفاه اقتصادي، پايداري زيست محيطي، صلاحيت سازمان هاي محلي و مکان هاي اجتماعي مناسب در شهرها است. توسعه شهري مبتني بر دانش در کارهاي تجربي تأکيد بر ارتباط ميان سرمايه‌ي انساني، رشد اقتصادي و توسعه ي شهري دارد و نقطه ي مشترک همگي اين است که کليد رشد اقتصادي منطقه در تمرکز افراد تحصيل کرده و کارآمد به عنوان کارکنان دانش است. بنابراين، سياست گذاران به طور فزاينده اي نگران جذب و حفظ کارکنان دانش در شهرهايشان هستند.

نقش برنامه ريزي شهري در جذب و حفظ سرمايه انساني در شهرها از طريق تدوين چندين استراتژي و سياست شهري در ايجاد شرايط مناسب، اجتناب ناپذير است. در نتيجه، تهيه فضاي با کيفيت براي کارکنان دانش، بخش مهمي از توسعه شهري مبتني بر دانش خواهد بود. در حال حاضر رويکرد هر شهر متفاوت است و در اکثر موارد ، استراتژي هاي شهر دانش را نمي توان به عنوان يکپارچه درنظر گرفت، چرا که اين شهرها تنها براساس راهکارها و روش هاي خاص براي تعريف و تدوين استراتژي هاي آنها بوده است

يکي از سياست هاي مهم برنامه ريزي کاربري اراضي شهري، ايجاد مناطق خلاق جهت حفظ و حمايت دانشمندان و متخصصان و افراد ماهر است که با به کارگيري دانش و خلاقيت خود جامعه اي دانش محور را هدايت کنند. اين طبقه‌ي خلاق که سرمايه ي انساني اين مناطق محسوب مي شوند با حضور و فعاليت خود موجب پويايي فضاي اجتماعي و اقتصادي جامعهمي‌شود.

در استان هرمزگان پارک علم و فناوري به منظور ايجاد زير ساخت هاي مناسب در راستاي توسعه علم و فناوري و تجاري سازي دستاوردهاي پژوهشي دانش آموختگان استان و ايجاد شبکه فناوري بين صنعت و دانشگاه از طريق ارائه خدمات متناسب در هر حوزه سال ۱۳۹۰ شکل گرفت و در حال حاضر در مرکز استان هرمزگان، شهر بندرعباس، ۱۳ شرکت دانش بنيان و ۴۲ واحد فناور مرکز رشد واحدهاي فناوري به ثبت رسيده اند که ۱۵ واحد آن شرکت هاي رشديافته هستند. با توجه به موقعيت استراتژيک استان هرمزگان در منطقه و کشور، آنطور که بايد نتوانسته است سرمايه ي انساني را جذب و نگهداري کند که از مشکلات اساسي آن مي توان به محل استقرار، خدمات رساني، زيرساخت ، تخصيص بودجه استاني و مديريت يکپارچه اشاره کرد. شهر بندرعباس به نوعي دروازه ي ورودي تجارت و تکنولوژي به ايران محسوب مي شود. همچنين اين شهر بزرگترين شهر بندري است که شرکت هاي دانش بنيان در آن مستقر هستند و جمعيت پذيري آن (افراد تحصيلکرده) بالا است. با توجه به اين موارد پيش يني مي شود  شهر بندرعباس پتانسيل تبديل شدن به شهر دانش را دارد.

با توجه به اينکه پارک‌هاي علم و فناوري، پلي ميان دانشگاه و صنعت است و بهترين مکان براي رشد و توسعه فناوري است، در نظر گرفتن مکان يا مکان‌هايي مناسب در شهر بندرعباس که با دانشگاه بتواند رابطه نزديک داشته باشد و پتانسيل جانمايي کاربري هاي مناسب شهري شامل تمامي خدمات را داشته باشد، الزامي است. به صورتي که اين مکان يا مکان ها توانايي جذب و نگهداري کارکنان دانش را داشته باشد.

این مطلب در شماره ۴۸ مجله تجارت جنوب به چاپ رسیده است.

اجتماعی

تبریک متفاوت” خالو قنبر راستگو ” اسطوره موسیقی سنتی ایرانی به مناسبت گرامیداشت هفته نیروی انتظامی

منتشر شده

روی

به وسیله

قنبر راستگو که با نام خالو قنبر نیز شناخته میشود، خواننده جنوبی و نوازنده ساز جفتی اهل هرمزگان و یکی از نوازندگان شناخته‌شده ساز جفتی در ایران و جهان است که در پنجمین اجلاس کمیته ثبت میراث ناملموس، شیوه نوازندگی نی جفتی قنبر راستگو در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت ملی شد.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

کمیته رفع موانع توسعه در فولاد هرمزگان تشکیل می شود

معاون امور شرکت های فولاد مبارکه، در جلسه بررسی طرح های توسعه ای فولاد هرمزگان، توسعه این شرکت را جزو اولیت های اصلی دانست و مدیرعامل فولاد هرمزگان نیز با اشاره به اینکه حیات یک بنگاه اقتصادی وابسته به طرح های توسعه ای است بر استفاده از ظرفیت های مبارکه تاکید کرد و پیشنهاد تشکیل کمیته رفع موانع توسعه را داد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، غلامرضا طاهری معاون امور شرکت های فولاد مبارکه در این جلسه که در حضور عطالله معروفخانی مدیرعامل فولاد هرمزگان، و معاونین و مدیران ارشد این شرکت برگزار شد با تاکید بر موقعیت جغرافیایی مناسب فولاد هرمزگان در منطقه ، اظهار داشت: دکتر طیب نیا مدیرعامل فولاد مبارکه بر تعیین تکلیف و پیگیری سریع طرح های توسعه ای فولاد هرمزگان تاکید دارد.
در ادامه عطالله معروفخانی مدیرعامل فولاد هرمزگان از حمایت های مبارکه تشکر و قدردانی نمود و با اشاره به موانع تولید در فولاد هرمزگان اظهارداشت: کمیته رفع موانع توسعه باید تشکیل تا مشکلات پیش رو سریعتر احصا ، پیگیری و رفع گردد.
وی ، داشتن روحیه جهادی برای پیگیری عملی فعالیت ها در فولاد هرمزگان را یک اصل مهم دانست.
معروفخانی، دستورات و توصیه های مقام معظم رهبری را در همه امور فصل الخطاب دانست. وی در همین زمینه با اشاره به پیشرفت های چشمگیر در حوزه های نظامی افزود: هر کجا به فرمایش ((ما می توانیم)) رهبر انقلاب، عمل کرده ایم شاهد موفقیت ها و دستاوردهای بزرگی بوده ایم. وی تحریم های جهانی علیه ایران را ظالمانه دانست اما آن ها را یک فرصت بی بدیل برای شناخت ظرفیت های داخلی خواند و حمایت از تولید داخل و شرکت های دانش بنیان در فولاد هرمزگان را یکی از سیاست های اصلی شرکت دانست.

ایشان با اشاره به تحریم فولاد مبارکه گفت: وقتی فولاد مبارکه مورد تحریم های جهانی قرار می گیرد نشان از توانمندی و ظرفیت های بالای این شرکت دارد . وی همچنین تاکید کرد با وجود همه تحریم ها، در صادرات، تامین قطعات و تولید روزانه مشکلی نداشته و در روند مطلوبی قرار داریم و مشکلات ایجاد شده نتوانسته است خللی در فعالیت های شرکت ایجاد کند.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

دولت از صنایع جهت تأمین انرژی مورد نیاز حمایت کند

مدیرعامل فولاد هرمزگان در کمیته رفع موانع تولید استان هرمزگان خواستار حمایت دولت از صنایع جهت تامین انرژی مورد نیاز شد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، عطالله معروفخانی مدیرعامل فولاد هرمزگان در کمیته رفع موانع تولید استان هرمزگان که با حضور مهدی دوستی استاندار، و بابک دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور و دبیر شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشوربرگزار شد، مشکلات ناشی ازقطعی برق در استان هرمزگان را بیش از سایر استان ها دانست و گفت: خساراتی که به فولاد هرمزگان در سه ماه قطعی برق وارد شد قابل توجه و جبران آنها امروز خیلی سخت و مشکل است.
وی از صنعت فولاد به عنوان یک صنعت مادر یاد کرد و خسارت به این صنعت را خسارت به صنایع پایین دستی زیادی دانست.
معروفخانی با ابراز نگرانی از زمزمه های کمبود گاز در زمستان از استاندار و معاون اقتصادی وزیر کشور خواست برای جلوگیری از قطع گازرسانی به صنایع مخصوصا شرکتهای فولادی تمهیدات لازم اندیشیده شود.
مدیرعامل فولاد هرمزگان با اشاره به افزایش هزینه های برق و گاز ، حمل و نقل جاده ای و ریلی، و مهمتر از همه گندله که ماده اولیه این شرکت است ، زیان ناشی از کمبود انرژی را فشاری مضاعف بر تولید عنوان کرد و خواستار کمک دولت شد.
معروفخانی با اشراه به اشتغال زایی این صنعت در استان، از فولاد هرمزگان به عنوان صنعت پیشرو در مسئولیت های اجتماعی هرمزگان یاد کرد و گفت همواره در حد توان خود به یاری استان شتافته و پای کار هستیم.
وی تامین رایگان اکسیژن بیمارستان های هرمزگان از ابتدای همه گیری کرونا را یک مسئولیت اجتماعی مهم فولاد هرمزگان دانست و گفت: با وجود قطعی برق ، اما کارخانه اکسیژن سازی فولاد به تولید ادامه داد تا بیمارستان های استان دغدغه کمبود اکسیژن نداشته باشند.
معروفخانی ضمن تبریک به مهدی دوستی استاندار جدید هرمزگان، وی را فردی ارزشی و با تجربه در حوزه های صنعت، اجرایی و سیاسی کشور دانست و با تشکر از ریاست محترم جمهور و وزیر کشور از این انتخاب گفت: انشالله حضور ایشان به عنوان استاندار در استان باعث رشد و توسعه بیش از پیش خواهد بود.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها