با ما ارتباط برقرار کن

فرهنگی

سازمان‌های مردم نهاد به توجه‌بیشتری نیاز دارند

مدیرعامل یکی از مؤسسات مردم نهاد حوزه گردشگری:اگر مسئولان به سازمان‌های مردم‌نهاد ارزش و بهای بیشتری قائل شوند اتفاقات بسیار مثبتی در این حوزه رقم خواهد خورد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت‌جنوب آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، عصر یکشنبه کارگروه ویژه گردشگری استان هرمزگان با حضور وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و فعالان این حوزه برگزار شد. فعالان حوزه گردشگری استان هرمزگان در این جلسه به بیان دغدغه‌ها و مشکلات استان در حوزه گردشگری پرداختند.

از اردیبهشت‌ماه سال‌جاری ۱۵۰۰ نفر در حوزه گردشگری آموزش دیدند

کشور احمدیان در این جلسه اظهار کرد: سازمان‌های مردم نهاد برای حفظ منافع صنفی شغل خود تلاش خواهند کرد تا پایداری هدف محقق شود.

مدیرعامل یکی از مؤسسات مردم نهاد حوزه گردشگری در هرمزگان عنوان کرد: از اردیبهشت‌ماه بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با جهاد دانشگاهی منعقد شد توانستیم حدود هزار و ۵۰۰ نفر را در حوزه گردشگری آموزش دهیم.

وی ابراز کرد: اگر مسئولان به سازمان‌های مردم‌نهاد ارزش و بهای بیشتری قائل شوند اتفاقات بسیار مثبتی در این حوزه رقم خواهد خورد.

مهمانسراهای ادارت به بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری ضربه می‌زند

فرامینی عضو کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته به اتاق بازرگانی اظهار داشت: در گذشته بخش‌نامه داشتیم که مهمانسراهای دولتی جمع شوند. هنگامی که هر اداره و سازمانی برای خود یکسری امکانات پذیرایی عریض و طویلی داشته باشد سهم بخش خصوصی از این اقامتگاه‌ها کم خواهد شد.

عضو کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته به اتاق بازرگانی عنوان کرد: با توجه به اینکه تعداد زیادی از جامعه هدف گردشگران را کارمندان ادارات و سازمان‌ها تشکیل می‌دهند اگر این رویه عوض نشود بخش خصوصی که در حوزه گردشگری فعالیت می‌کند ضربه خواهد خورد.

وی ابراز داشت: باید به پوشش و بیمه‌ای کسب و کارهای کوچکی که در حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی فعالیت دارند توجه شود. اگر این اتفاق رخ ندهد امکان اینکه این افراد بتوانند روی پای خود بایتد مشکل خواهد بود.

شرق هرمزگان از زیرساخت‌های گردشگری محروم است

حمزه اظهار کرد: در شرق استان هرمزگان با محوریت شهرستان سیریک و جاسک زیرساخت‌های لازم گردشگری را نداریم.

سرمایه گذار حوزه گردشگری در شرق استان هرمزگان عنوان کرد: اگر بخواهیم یک منطقه از نظر گردشگری در کشور مطرح شود ابتدا باید زیرساخت‌های مناسب آن‌را فراهم کنیم. وقتیکه گردشگر با زیرساخت‌های غیر فنی و مهندسی مواجه شود دیگر به منطقه سفر نخواهند کرد.

استان‌های جنوبی کشور از تعطیلات تابستانه متضرر هستند

محمدرضا چرسی‌زاده اظهار کرد: تعطیلات در کشور به صورت عادلانه تقسیم نشده است و استان‌های جنوبی از این موضع متضرر هستند.

یکی از فعالان در حوزه هتلداری هرمزگان عنوان کرد: هنگامی که تعطیلات تابستان شروع می‌شود و گردشگری انبوده و تفریحی آغاز می‌شود به دلیل اقلیم استان هرمزگان و جنوب کشور مهمانان ترجیه می‌دهند به استان‌های دیگر سفر کنند.

وی ابراز داشت: درخواست داریم طرحی به عنوان تعطیلی زمستانی در مجلس مطرح شود و نمایندگان جنوب کشور از این طرح دفاع کنند چراکه اگر یک ماه در زمستان تعطیلی داشته باشیم با شش ماه تعطیلی تابستان برابری خواهد کرد.

چرسی‌زاده گفت: حمل و نقل گردشگری جاده‌ای در استان هرمزگان ضعیف است درخواست داریم که اعتباری برای این موضوع دیده شود.

وی گفت: اول تشکل حرفه‌ای استان هستیم اما هنوز تفویض اختیاری که باید برای جامعه حرفه‌ای در نظر گرفته شود هنوز از سوی اداره کل استان هرمزگان در نظر گرفته نشده است.

تشویق خطوط داخلی و هوایی در راستای پرواز بین بندرعباس و مسقط

داوری اظهار کرد: آژانس‌های گردشگری دو هدف داشتند یکی جذب گردشگر داخلی و خارجی و گردشگر سلامت بود.

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافری استان عنوان کرد: درخواست داریم که قطر گردشگری را به خط بندرعباس را منتقل کنند تا خط حمل و نقل ریلی و زمینی را به استان داشته باشیم.

وی ابراز داشت: استان هرمزگان دارای بیشترین وجه اشتراک فرهنگی، قومی و خویشاوندی با کشورها حاشیه خلیج‌فارس است اما متأسفانه سهم تردد هوایی از مرکز استان هرمزگان به مقصد این کشورها بسیار پایین است و همین امر باعث شده که سهم بازار گردشگری خارجی و تردد تجار به ویژه گردشگری سلامت برای استان ناچیز شود.

داوری خاطرنشان کرد: درخواست داریم که وزیر میراث فرهنگی پیرو تفاهم‌نامه‌ای که در کشور عمان داشتند نسبت به تشویق خطوط هوایی داخلی و خارجی به پرواز ما بین بندرعباس و مسقط همکاری کنند.

وی تشریح کرد: هرمزگان باید مانند دیگر استان‌ها کمیته گردشگری سلامت را ایجاد کند.

پروسه زمانی اخذ مجوز یکی از مشکلات اصلی سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری است

قلندر نژاد اظهار کرد: مشکلی که سرمایه‌گذاران بخش گردشگری با آن مواجه هستند پروسه زمانی است که باید برای گرفته شدن مجوزها و زمین باید طی کنند.

سرمایه‌گذار در حوزه گردشگری عنوان کرد: بنده در سال ۹۱ درخواست زمین دادم و در اواخر سال ۹۴ زمین به بنده واگذار شد و یک سال و نیم هم زمان صدور پروانه ساخت بود.

وی ابراز داشت: برآورد هزینه‌ای من در طرح توجیهی که در سال ۹۲ ارائه کرده بودم حدود یک میلیارد تومان بود اما هنگامی که موفق به اخذ مجوز شدم هزینه ساخت مجموعه هشت میلیارد تومان شده است.

قلندر نژاد گفت: برای گرفتن اخذ تسهیلات نیز تلاش کردیم اما مشکل گذاشتن وثیقه‌های سنگین نیز وجود دارد چراکه زمین مورد واگذاری را نمی‌توانیم برای دریافت تسهیلات وثیقه قرار دهیم.

وی تشریح کرد: بنده برای اخذ یکی از مجوزهای مورد نیاز به یکی از نهادهای نیمه دولتی مراجعه کردم که رئیس آن ارگان علاوه بر هزینه صدور مجوز درخواست چند صد میلیون تومان را داشت. پس از واکنش بنده فرد مسئول اعلام کرد که شما با اجرای این پروژه مقدار زیادی سرمایه را بدست خواهید آورد اینکه مقداری ناچیز است.

استاندار هرمزگان ضمن انتقاد شدید از مسئول مربوطه در واکنش به صحبت‌های این فعال بخش خصوصی گفت: اگر چنین تفکری در میان دستگاه‌های حاکمیتی وجود داشته باشد تحول عظیمی در حوزه گردشگری رخ نخواهد داد. تمام افرادی که مسئولیتی در این زمینه دارند باید متوجه شوند که آیا برای استان هرمزگان خاصیت مثبتی دارند یا خیر.

اجتماعی

همراه با آموزش مجازی ،آموزش حضوری در دستور کار است

استاندار هرمزگان در شورای آموزش و پرورش استان مطرح کرد:

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین :استاندار هرمزگان گفت: از اول مهر سال جاری، ۴۰۵ هزار و ۸۳۲ دانش آموز هرمزگانی و بیش از ۱۷ هزار معلم در هرمزگان سال تحصیلی جدید را آغاز خواهند کرد و استان هرمزگان با به کارگیری امکانات مورد نیاز و تمام توان آماده آغاز سال تحصیلی جدید است.

دکتر فریدون همتی در نشست شورای آموزش و پرورش استان هرمزگان با اشاره به در پیش بودن فرارسیدن ماه مهر و آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰-۰۱ ، عنوان کرد: همزمان با آغاز سال تحصیلی، شور و نشاط اجتماعی تازه ای هم در جامعه ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید آموزش ها به صورت مجازی و در ادامه به صورت حضوری خواهد بود، ادامه داد: بازگشایی مدارس و آموزش حضوری دانش آموزان طبق مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا پس از واکسیناسیون دانش آموزان و با رعایت تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی صورت می‌گیرد و مدارس به صورت کوچک، متوسط و بزرگ براساس جمعیت دانش آموزی تقسیم بندی شده‌اند که به تدریج در کنار آموزش مجازی، به صورت حضوری هم کلاس های درس با جمعیت کم برگزار می‌شود.

استاندار هرمزگان افزود: از اول مهر سال جاری، ۴۰۵ هزار و ۸۳۲ دانش آموز هرمزگانی و بیش از ۱۷ هزار معلم در هرمزگان سال تحصیلی جدید را آغاز خواهند کرد و استان هرمزگان با به کارگیری امکانات مورد نیاز و تمام توان آماده آغاز سال تحصیلی جدید است.

همتی با اشاره به آماده بودن ۱۷ هزار و ۸۵ کلاس درس برای سال تحصیلی جدید در هرمزگان، تصریح کرد: هرمزگان در زمینه مدرسه سازی از استان های موفق در کشور محسوب می‌شود و مدارس بسیار خوبی از نظر کیفیت، معماری و تجهیزات نصب شده در استان هرمزگان ساخته شده است که این امر با مشارکت خیرین، بنگاه‌های اقتصادی و استفاده از سهم ردیف های ملی بودجه محقق شده است.

وی با اشاره به تصمیمات جدید برای تقویت تجهیزات و امکانات هنرستان ها در هرمزگان، گفت: همچنین با ساخت مدارس جدید در هرمزگان، تعداد مدارس کانکسی در این استان از بیش از ۴۰۰ مدرسه به ۹۴ مدرسه کاهش یافته است که از این تعداد نیز در کنار ۳۰ مدرسه کانکسی، مدارس جدید در حال ساخت است و جمع آوری مدارس کانکسی در هرمزگان، به سرعت در حال انجام است.

استاندار هرمزگان با تاکید بر لزوم ادامه برنامه‌ریزی ها برای موفقیت های بیشتر و بهتر دانش آموزان هرمزگانی در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها از آغاز سال تحصیلی جدید، خاطرنشان کرد: با جهت گیری ها و تصمیمات شورای آموزش و پرورش استان طی سال های اخیر شاهد تحولات و موفقیت های خوب دانش آموزان هرمزگانی در راستای قبولی در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها بوده‌ایم که نمونه آن میزان قبولی دانش آموزان هرمزگانی در رشته پزشکی است که از ۴۰ نفر در آزمون سراسری سال گذشته به ۸۰ نفر در آزمون سراسری سال جاری، افزایش یافت.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان استانداری هرمزگان و معاونت توسعه و فناوری رسانه سازمان صداوسیما امضا و مبادله شد

تاکید استاندار هرمزگان بر لزوم توسعه فعالیت‌های دو مرکز صداوسیمای خلیج فارس و جزیره کیش در هرمزگان و دسترسی مردم در سراسر هرمزگان به شبکه های تلویزیونی و رادیویی این دو مرکز

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین :دکتر فریدون همتی استاندار هرمزگان و رضا علیدادی معاون توسعه و فناوری رسانه سازمان صداوسیما، امضا و مبادله شد.

همکاری در جهت توسعه پوشش تلویزیون دیجیتال و رادیویی متناسب با استانداردهای فنی، به روز رسانی زیرساخت‌ها و سیستم های تولید و پخش و سیگنال رسانی ایستگاه های رادیویی و تلویزیونی و تعمیرات ایستگاه های رادیویی و تلویزیونی متناسب با استانداردهای فنی، از جمله اقداماتی است که طبق این تفاهم‌نامه صورت خواهد گرفت.

استاندار هرمزگان در نشست امضا و مبادله این تفاهم‌نامه، عنوان کرد: توسعه فعالیت‌های سازمان صداوسیما در بخش‌های نرم افزاری و سخت افزاری بسیار مهم و تاثیرگذار است.

وی به نقش مهم رسانه ملی در عرصه فرهنگ سازی، آموزش و اطلاع رسانی اشاره کرد و افزود: آموزش و فرهنگ سازی در همه زمینه‌ها باید مورد توجه قرار گیرد و صداوسیما در این زمینه نقش بسیار مهمی را بر عهده دارد.

همتی تصریح کرد: توسعه فعالیت‌های دو مرکز صداوسیمای خلیج فارس و جزیره کیش در استان هرمزگان بسیار مهم است و باید تلاش کنیم مردم در سراسر استان هرمزگان، به شبکه های تلویزیونی و رادیویی این دو مرکز دسترسی داشته باشند.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

فعالیت های فرهنگی باید بر مبنای سند مهندسی فرهنگی شکل بگیرد.

استاندار هرمزگان در نشست شورای فرهنگ عمومی استان مطرح کرد

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین :استاندار هرمزگان حرکت بر مدار سند مهندسی فرهنگی را مورد تأکید قرار داد و گفت: فعالیت های فرهنگی دستگاه ها باید بر مبنای یک روش و مشی واحد و در راستای سند مهندسی کشور شکل بگیرد، چرا که فرهنگ شکل دهنده اوضاع جامعه در همه ابعاد است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل استانداری هرمزگان، دکتر فریدون همتی امروز یک‌شنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی استان ضمن بزرگداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و تبریک به مناسبت هفته قوه قضائیه، برگزاری سالم انتخابات و مشارکت خوب هرمزگانی ها در این تکلیف شرعی و میهنی را یک موفقیت بزرگ برای نظام اسلامی برشمرد و گفت: امیدواریم دولت آینده بتواند با کمک مردم انتظارات موجود را به‌ویژه در حوزه فرهنگ عمومی به نحو مطلوب برآورده کند.

وی حرکت بر مدار سند مهندسی فرهنگی را مورد تأکید قرار داد و افزود: فعالیت های فرهنگی دستگاه ها باید بر مبنای یک روش و مشی واحد و در راستای سند مهندسی کشور شکل بگیرد، چرا که فرهنگ شکل دهنده اوضاع جامعه در همه ابعاد است.

استاندار هرمزگان، روزمره‌گی را آفت تصمیم‌گیری های فرهنگی عنوان کرد و با اشاره به احصاء پنج مسئله مهم فرهنگی استان توسط تیم های تخصصی، بیان داشت: این مسائل فرهنگی باید با بهره گیری از دانش متخصصان فرهنگی دستگاه های اجرایی، نخبگان دانشگاهی و حوزوی در چارچوب هوشمندانه‌ای دوباره ارزیابی و جمع بندی شود که در نهایت بتوان با استفاده از همه ابزارها و ظرفیت ها، اهداف مورد انتظار را محقق کرد.

دکتر همتی، مهاجرپذیر بودن استان را یکی از دلایل مهم برای توجه بیشتر به مقوله فرهنگ برشمرد و ادامه داد: برنامه ای که تدوین و جمع بندی می شود از یک سو باید بتواند پاسخگوی نیازهای فرهنگی همه گروه ها باشد و از سوی دیگر قدرت لازم و عملیاتی را برای مواجهه با همه آسیب های شناسایی شده داشته باشد.

نایب رییس شورای فرهنگ عمومی استان همچنین با اشاره به برخی از آسیب های فرهنگی، به تشریح چرایی هر یک از این موارد پرداخت و خواستار بازنگری مسائل مطرح شده و ارائه پیشنهادات اعضاء به منظور ارتقاء سطح کیفی مسائل اولویت دار فرهنگی استان شد.

در نشست شورای فرهنگ عمومی استان که به ریاست حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده نماینده ولی فقیه و امام جمعه بندرعباس برگزار شد، کلیات مسائل اولویت دار فرهنگی استان توسط اعضای شورا مورد تصویب قرار گرفت و پس از اصلاحات جزئی هفته آینده به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال می شود.

همچنین در نشست امروز احکام مسئولان برخی از کمیته های برش استانی سند توسعه فرهنگی توسط استاندار هرمزگان اعطاء شد.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها