با ما ارتباط برقرار کن

کشاورزی و شیلات

صید بالغ بر ۲۶ هزار تن فانوس ماهی در هرمزگان

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان از صید بالغ بر ۲۶ هزار و ۵۴۸ تن فانوس ماهی در هرمزگان و در یازده ماهه نخست سال جاری خبر داد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، محمد جوانمرد  فانوس ماهیان را الماس زنده در آبهای دریای عمان خواند و گفت: خوشبختانه با تلاش ها و پیگیری ها ها صورت گرفته از سوی شیلات هرمزگان و با حمایت ها سازمان شیلات ایران امسال شاهد دست یابی به صید هدف بالای ۸۰ درصد در صید فانوس ماهیان بوده ایم.

وی صید فانوس ماهیان ( مکیتوفیده)  که ذخایر عظیم و ارزشمند آن در دریای عمان پراکنش دارند و در عمق با لای ۲۰۰ متر نیز یافت می شوند را فرصت مناسبی برای حوزه اشتغال کشور خواند و تصریح کرد:صید گاه اصلی این ماهیان کوچک در آبهای  استان هرمزگان است.

جوانمرد تصریح کرد: از این گونه آبزی در تولید آرد ماهی ( پودر ماهی) استفاده می شود و یکی از ترکیبات اصلی در تولید  غذای آبزیان پرورشی است که علاوه بر اشتغال زایی موجبات خودکفایی در تولید غذای آبزیان پرورشی و دام و طیور را فراهم می سازد.

گفتنی است استان هرمزگان با برخورداری از ۳۲ هزار صیاد،۲۲ بندر صیاد،۴۰ مرکز تخلیه صید و بیش از  چهارهزار و ۴۰۰ فروند شناور صیادی به قطب صید و صیادی کشور تبدیل شده است.

اجتماعی

بهره‌برداری از ۱۰۱۹ پروژه در دهه فجر امسال

استاندار هرمزگان گفت: در دهه فجر امسال هزار و ۱۹ پروژه با اعتبار ۵۶ هزار و ۷۵۱ میلیارد ریال و ۲۱۹ میلیون یورو به بهره‌برداری می‌رسد که ۴۰ درصد این سرمایه‌گذاری‌ها دولتی و ۶۰ درصد خصوصی است.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، فریدون همتی، امروز (۱۱ بهمن) در نشستی خبری ضمن تبریک ایام دهه فجر اظهار کرد: اگر دانشگاه با ابزار بهداشتی و درمانی در دوران کرونایی زحمت کشیدند خبرنگاران با ابزار آگاهی بخشی نقش خوبی را در زمینه ایفا کردند و تلاش‌های آنان برای آگاه کردن مردم جای قدردانی دارد.
وی با اشاره به پروژه های دهه فجر امسال گفت: از ابتدای دولت تا کنون در هرمزگان در حوزه کشاورزی از تولید ۱.۸ میلیون تن تولید سالانه امروز به ۳.۳ میلیون تن رسیده‌ایم. گلخانه‌های ما از ۵۸ هکتار به بیش از ۷۲۰ هکتار رسیده است و در این ایام سهم قابل‌توجهی آماده برای افتتاح داریم.
استاندار هرمزگان بیان کرد: در حوزه آبزیان امروز بیش از ۱۰ هزار هکتار مزرعه پرورش میگو با تولید بیش از ۳۲ هزار تن میگو پرورشی در هرمزگان داریم. هدف ما رسیدن به ۲۰۰ هزار تن میگو برای صادرات است که در این ایام مزارع جدیدی را افتتاح خواهیم کرد.
وی خاطر نشان کرد: در حوزه پرورش ماهی در دریا اکنون نزدیک ۶ هزار تن تولید داریم و امید داریم مزرعه ۵ هزار تنی در قشم به‌زودی آماده افتتاح شود، برای صید ماهی بیش از ۵۰ تا ۶۰ هزار تن مجوز وجود دارد سعی بر این است که صیادان بتوانند از ظرفیت بهره مند شوند.  
همتی عنوان کرد: می توان از طریق پرورش ماهی در قفس زمینه‌ای برای فعالیت بیشتر صیادان فراهم کنیم، اولویت تسهیلات ما نیز در این مسیر خواهد بود. امید داریم تا پایان امسال در پرورش ماهی در قفس در دریا به شرایط خوبی برسیم.
همتی با اشاره به حوزه معدن در استان، گفت: در حوزه معادن یکی از اولویت ها شدت بخشیدن به توسعه مطالعات بر اساس ظرفیت‌های استان است. پهنه‌های امیدوارکننده جدیدی کشف شده و استان در زمینهٔ معادن ظرفیت خوبی دارد و امروز بخش خصوصی با جدیت به این حوزه وارد شده. اکنون در منطقه فین ۲ واحد فعال در حوزه کنستانتره سازی داریم.
وی ادامه داد: واحد کارخانه مادکوش نیز آماده افتتاح است. واحدهای معدنی دیگری نیز در حاجی‌آباد در حال آماده‌سازی برای کلنگ زنی هستند. در منطقه‌های گچین و بشاگرد نیز واحد معدنی دیگری را کلنگ زنی می‌کنیم. این تصویر نشان می‌دهد استان تمرکز خوبی بروی معادن کرده است. امیدواریم بتوانیم در کنار صنایع بزرگ این معادن را نیز فعال‌تر کنیم.
استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: در حوزه صنایع بزرگ نیز فولاد کاوه جنوب و شرکت مادکوش افتتاح‌هایی خواهند داشت که با حضور وزرا و رئیس‌جمهور به‌صورت ویدئوکنفرانس انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه درزمینهٔ راه نیز اتفاقات خوبی در استان افتاده است. افزود: در بشاگرد جاده‌سازی در بخش‌های مختلف در حال صورت گرفتن است. در حوزه کوهشاه احمدی نیز برنامه‌های ضربتی و جهادی در خصوص راه آن منطقه در حال انجام است.
همتی با اشاره به حوزه بهداشت و درمان استان گفت: در حوزه بهداشت و درمان نیز در زمینه ساخت و توسعه خانه‌های بهداشت و بیمارستان‌ها کارهای خوب انجام شده است. اضافه کردن نزدیک ۲ هزار تخت در این سال‌ها در استان کلید خورده است. چه در قالب توسعه بیمارستان‌ها یا ایجاد بیمارستان‌های جدید کارهای خوبی انجام شده است.
استاندار هرمزگان خاطر نشان کرد: تمام هم ‌و غم خود را گذاشته‌ایم بیمارستان ۲۶۰ تخت خوابی شهید محمدی، بیمارستان ارتش، بیمارستان ۱۶۰ تخت خوابی میناب را برای افتتاح آماده‌سازی کنیم. گام‌های بزرگی درزمینهٔ بیمارستان سازی در این دولت داشته‌ایم که قابل‌توجه است.
وی با اشاره به تامین آب موزد نساز استان، اظهار کرد: در حوزه آب‌شیرین‌کن‌ها نیز در دهه فجر و تا پایان سال صد هزار مترمکعب آب وارد مدار بندرعباس می‌شود و وابستگی ما به سد استقلال و شمیل و نیان کم می‌شود.
همتی اضافه کرد: گام بعدی دریافت مجوز ۵۰ هزار مترمکعب دیگر آب‌شیرین‌کن‌ برای بندرعباس و بندرخمیر است که به‌طور کامل آب شرب بندرعباس را پایدار و آب سد میناب را برای کشاورزی آزاد کنیم.
وی اضافه کرد: سال‌ها آب سد استقلال را برای شرب بندرعباس استفاده می‌کردیم. میناب برای تأمین آب خود از چاه‌های دشتی در حال تهدید استفاده می‌کند و حتی در برنامه‌ریزی‌ها پیش‌بینی نشده بود که از این سد به خود شهرستان میناب آب‌رسانی شود اما اکنون این چشم اندازه دور از دسترسی نیست.
استاندار هرمزگان عنوان کرد: ما رویکرد متفاوت کشاورزی ،حیات میناب و نظام برنامه‌ریزی وزارت نیرو را تغییر دادیم. در حال طراحی برنامه‌ای برای نجات دشت میناب هستیم که در نوع خود بسیار ارزشمند است. برای انتقال آب آب‌شیرین‌کن‌ها حدود ۴۰۰ میلیون تومان برای لوله‌گذاری نیاز داشتیم که از سرمایه‌گذاران برای تأمین آن کمک گرفتیم.
همتی ادامه داد: برای آب‌شیرین‌کن یک‌میلیون مترمکعبی در طول مسیر انتقال به کرمان و یزد، برنامه‌ای طراحی کردیم تا در مناطق فین و رضوان و روستاها و واحدهای صنعتی آب‌رسانی صورت بگیرد. هرسال ۲۰۰ هزار مترمکعب تولید آب شیرین این پروژه ساخته می‌شود و ظرف چند سال به پایان می‌رسد.
وی با اشاره به ساخت سد های متعدد در هرمزگان اظهار کرد: چندین سد در استان هرمزگان در مناطق مختلف در حال ساخت است، ساخت این سدها برای جلوگیری از ورود روان آب‌ها به دریا بسیار مسئله مهمی است و توسعه و رونق کشاورزی را در پی دارد.
وی تصریح کرد: استانحدود ۴۰۰ هزار هکتار زمین برای کشاورزی دارد اما تنها ۱۵۰ هزار هکتار آن در حال استفاده است که اگر بتوانیم آب شیرین به آن‌ها برسانیم اتفاقات خوبی در حوزه کشاورزی استان رقم خواهد خورد.
استاندار هرمزگان به پروژه های آبخیزداری اشاره  کرد و گفت: یکی از کارهای مهم و زودبازده آبخیزداری است که در استان حدود ۸ هزار سازه آبخیزداری ساخته شده است.
وی با اشاره به حوزه مدرسه سازی در استان، بیان کرد: در مسئله مدرسه‌سازی حدود ۹۰۰ مدرسه فرسوده داریم که تا مهر سال آینده حدود ۵۰۰ میلیارد تومان مدرسه‌سازی توسط خیرین، بنگاه‌های اقتصادی و دولت صورت می‌گیرد.
همتی عنوان کرد: در دهه فجر امسال هزار و ۱۹ پروژه با اعتبار ۵۶ هزار و ۷۵۱ میلیارد ریال و ۲۱۹ میلیون یورو به بهره‌برداری می‌رسد که ۴۰ درصد این سرمایه‌گذاری‌ها دولتی و ۶۰ درصد خصوصی است که نسبت به سال قبل ۴۱ درصد رشد اقتصادی داریم.
وی اضافه کرد: بیشترین پروژه‌ها در بخش مسکن و عمران شهری با ۳۱۳ پروژه است. بندرعباس و پارسیان حائز بیشترین تعداد پروژه هستند. اداره کل نوسازی مدارس با ۱۲۰ پروژه بیشترین تعداد پروژه را دارد.
وی تصریح کرد: تا پایان سال ۲ هزار واحد را در مسکن مهر به بهره‌برداری می‌رسانیم پرونده‌ای نیز در دستگاه قضایی وجود دارد که به دنبال حل آن هستیم.

ادامه ی خواندن

کشاورزی و شیلات

اتمام ۶ دور آبیاری تمام کانال‌های دشت میناب

مدیرعامل شرکت میناب رود ضمن تاکید بر توزیع عادلانه آب، گفت: در سال ۱۳۹۹، تمام کانال‌های آبیاری دشت میناب ۶ دور آب دریافت کرده‌اند.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، بیش از ۲ دهه است که مدیریت آبیاری به اراضی دشت میناب را بر عهده دارد و با وجود تنش‌های آبی شدید در چند سال گذشته توانسته، به خوبی این موضوع را مدیریت کند.

معتقد است که کشاورزان و باغداران باید به ارزش واقعی آب پی ببرند و به تلاش شبانه‌روزی متولیان تامین و مدیریت این آب واقف باشند.

وی که اصالتی مینابی دارد، مشارکت مردم در امر مدیریت توزیع آب را یکی از مهم‌ترین مولفه‌های مدیریت مصرف می‌داند و می‌گوید: تنها در صورتی میزان مصرف به مقدار واقعی خود نزدیک خواهد شد که کشاورزان و باغداران عزیز با مشارکتی همدلانه، اصلاح باغات و استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری را در دستور کار خود قرار دهند.

بزرگترین چالش کاری خود را مدیریت توزیع آب در اراضی خرده مالکی می‌داند و اظهار می‌کند برخی از کانال‌ها ۲۰۰ شارب دارند که اهمیت مشارکت و همکاری را دو چندان می‌کند. وی اصلاح باغات و الگوی کشت را یکی راه حل های موجود برای مدیریت مصرف آب در این اراضی دانست.

در ادامه، گفتگوی خبرنگار روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان را با «علیرضا جمشیدی» مدیرعامل شرکت میناب رود که وظیفه مدیریت شبکه‌ها و کانال‌های آبیاری دشت میناب را بر عهده دارد را خواهید خواند.

مدیرعامل شرکت میناب رود گفت: آب سد از طریق کانال‌ها انتقال به کانال‌های درجه یک و ۲ می‌رسد و در نهایت از طریق کانال‌های درجه سه و چهار در میان باغات توزیع می‌شود.

وی عنوان کرد: تمام باغات دشت میناب از طریق کانال‌های درجه سه مشروب می‌شوند؛ در هر کانال تعداد شاربان، مشخصات شاربان، ساعت آب هر شارب، مساحت تحت کشت و نوبت آب‌دهی شارب‌ها درون دیسک‌های جداگانه مشخص است و میراب در هر دور بر اساس ساعت و نوبت آب را میان باغداران توزیع می‌کند.

جمشیدی با اشاره به نوبت‌بندی کانال‌ها جهت آبیاری، تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که کانال‌ها در هر گردش به یک میزان آب را دریافت کنند که با همکاری خوب کشاورزان و باغداران این امر تا کنون تحقق پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت میناب ضمن تاکید بر توزیع عادلانه آب، ابراز داشت: در مجموع بیش از هزار باغدار، آب خود را از طریق کانال‌های آبیاری دریافت می‌کنند.

جمشیدی با ذکر این نکته که هر کانال از شبکه باغات تا کنون تقریبا ۶ دور آب دریافت کرده‌اند، بیان داشت: در برخی مواقع مانند بارندگی، تعمیرات و زمانیکه شبکه نیاز به لایروبی ماشینی دارد، آب کانال به صورت موقت قطع می‌شود.

وی گفت: قسمت دیگری از اراضی دشت میناب به مساحت ۷۰۰ هکتار به کشت صیفی مشغول هستند که آب خود را به صورت ثقلی از سد میناب دریافت می‌کنند.

مدیرعامل شرکت میناب رود با اشاره به بهره‌برداری شبکه آبیاری تحت فشار در اراضی ۲ هزار و ۵۰۰ هکتاری دشت میناب، افزود: شبکه شمالی دشت میناب از طریق سد شمیل و نیان مشروب می‌شوند.

جمشیدی گفت: سال‌های گذشته که هیچ شبکه مدرن آبیاری در دشت میناب اجرا نمی‌شد، باغات به صورت انهار سنتی آبیاری می‌شدند؛ این فرایند روی یک نظم و ترتیب خاصی انجام می‌شد و میزان برداشت آب هر باغدار بر اساس هکتار و تعداد نخل‌هایش تعریف شده بود.

وی ادامه داد: پس از اجرای شبکه آبیار مدرن در این منطقه، نیاز آبی توسط شرکت‌های مشاور ملی بر اساس مساحت برآورد و تعریف شد و برای هرکدام ساعت آب با در نظر گرفتن دبی دریچه مشخص شد.. مثلا گفته شد که برای یک هکتار مرکبات چند ساعتِ چند لیتری آب تعلق می‌گیرد و بر همین اساس برای تمام باغداران و کشاورزان ساعت آبیاری در نظر گرفته شد؛ ما نیز آب را بر اساس آن ساعات مشخص شده توزیع می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت میناب رود گفت: همکاران با در اختیار داشتن تمام مشخصات مشترکین، بر اساس میزان آب تخصیصی و برنامه‌ریزی انجام شده اقدام به توزیع آب میان مشترکین می‌کند.

 وی عنوان کرد: با توجه به قدمت بالای شبکه، چنانچه اعتبارات لازم جهت تبدیل سیستم موجود به شبکه تحت فشار تامین شود؛ ادامه کار با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت و قطعا باغات با استفاده از این سیستم آبیاری، آب مناسب‌تری را در اختیار خواهند داشت.

جمشیدی در پایان تصریح کرد: اصلاح و الگوی کشت و بهبود نباتات می‌تواند کشاورزی در اراضی خرد را اقتصادی‌تر کند.

ادامه ی خواندن

کشاورزی و شیلات

افزایش ۹۷۰ برابری تولید محصولات کشاورزی طی هفت سال گذشته

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان گفت: در ابتدای دولت تدبیر امید استان هرمزگان سه هزار و ۴۰۰ تن ظرفیت تولید محصولات کشاورزی داشتیم که اکنون به ۳۳ هزار تن رسیده است.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، «علی باقرزاده همایی» ظهر امروز (۳۰ مرداد) نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد اظهار کرد: در ابتدای دولت تدبیر امید استان هرمزگان سه هزار و ۴۰۰ تن ظرفیت تولید محصولات کشاورزی داشتیم که اکنون به ۳۳ هزار تن رسیده است. ۱۳ هزار هکتار اراضی جدید را نیز واگذار خواهیم کرد که اتفاق بسیار بزرگی در استان بشمار می‌رود.

وی افزود: این اقدام در راستای جهش تولید است که ۲۰۰ هزار تن ظرفیت تولید برای ما ایجاد می‌کند که یک میلیارد دلار ارز آوری برای کشور بدنبال خواهد داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان با اشاره به وجود هشت هزار سازه آبخیزداری در هرمزگان، عنوان کرد: در سال ۹۸ بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در بخش کشاورزی توزیع شده است که اشتغالی معادل ۴۸۰۰ نفر را بدنبال داشته است.

باقرزاده درباره پروژه‌های هفته دولت امسال نیز گفت: ۱۵۲ پروژه در بخش کشاورزی با ۲۴۰ میلیارد تومان اعتبار شامل صنایع تبدیلی، سامانه‌های آبیاری تحت فشار، شبکه روستایی، جاده بین مزارع ۱۸ کیلومتر، کانال‌های آبیاری، احیای قنوات، واحد تولید پرورش شتر و بز با اشتغال ۶۲۰ نفر در استان مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: اجرای ۵۰۰ هکتار گلخانه در استان را در دستور کار داریم و اینها موجب جهش‌های خوبی در زمینه تولید بخصوص با رویکرد صادرات خواهد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی درباره اقدامات بزرگ انجام شده در زمینه توسعه زیرساخت‌ها در زمینه کشاورزی گفت: در این دولت بالغ بر دو هزار میلیارد تومان در بخش‌های زیرساختی حوزه کشاورزی و دامپروری در استان هزینه شده است. ۱۶۰۰ هکتار از اراضی استان تحت آبیاری مکانیزه قرار گرفته است.

باقرزاده ادامه داد: در میناب بحران کشاورزی حاکم بود و کشاورزان گرفتاری‌های زیادی در زمینه آب داشتند اما با همت دولت در این راستا، اتفاقات بسیار خوبی در میناب رخ داده و ما توانستیم با افتتاح سامانه آبیاری در میناب و افزایش تخصیص آب از سد استقلال به این منطقه، شاهد رشد بزرگی در زمینه تولید در این منطقه باشیم.

وی اظهار کرد: میزان تولید در بخش کشاورزی و باغداری در هرمزگان به ۲.۹ میلیون تن رسیده است.

این مسؤول با بیان اینکه با اجرای روش‌های علمی، مشاوره در زمینه کشت و آموزش کشاورزان توانسته‌ایم رکورد تولید ۱۶۰ تن گوجه در هکتار را بشکنیم و در زمینه پیاز نیز به ۱۲۰ تن تولید در هر هکتار در استان رسیده‌ایم، خاطرنشان کرد: منفعت این رشد تولید متوجه کشاورزان و تولیدگران است.

باقرزاده درباره توزیع یارانه نهاده‌های دامی گفت: در سویا و ذرت و جو توزیع یارانه دامی داریم که جامعه هدف ما مشخص است. این توزیع بر پایه سامانه‌ای که در وزارتخانه تعریف شده است، صورت می‌گیرد و اگر فرد جوجه‌ریزی نکرده باشد، نمی‌توانیم سویا و ذرت در اختیار آنها بگذاریم و ما مکلف به رصد آنها هستیم و برای رساندن این نهاده‌ها به تولیدکننده اصلی تلاش می‌کنیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان اضافه کرد: در بحث لیمو دو کارخانه در میناب و رودان داشتیم که اکنون در چرخه بهره‌برداری نیستند ولی کار خوبی که امسال توسط فرمانداری میناب صورت گرفت، ساماندهی کارگاه‌های بسته‌بندی بود که محصولات با کیفیت پایین به بازار نرسد و راهی مراکز آبلیموگیری و خشک‌کنی شود.

وی گفت: امسال رشد تولید لیمو به میزان ۱۰۰ هزار تن در استان داشتیم اما با همت خوبی که صورت گرفت، موجب شد تا قیمت این محصول به کمتر از ۷,۵۰۰ تومان نرسد.

باقرزاده عنوان کرد: خسارت سیل در سال گذشته بسیار زیاد بود. در دی ۹۸ و فروردین ۹۹ مجموعاً ۲۰ هزار اراضی ما را خسارت وارد کرد که ۲۸۲ میلیارد تومان خسارت ثبت شد و دولت دو مصوبه داد که مبلغ ۱۳۶ میلیارد تومان اعتبار از تسهیلات و کمک بلاعوض و توسعه زیرساخت‌ها به استان تخصیص یافت.

رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان یکی از تمهیدات وزارت جهادکشاورزی را تلاش برای تولید کودهای فسفاته به مانند کود اوره در کشور است که بتوان کمبود آن را جبران و مانع از بروز کمبود در بخش کشاورزی شود. با افزایش تولید داخلی می‌توان این نهاده‌ها را تأمین و مشکل کشاورزان را حل کرد. تا زمان رسیدن به توان تولید داخلی مقرر شده برای تأمین نهاده‌ها از تسهیلات بانک کشاورزی استفاده شود تا بتوانیم به نقطه مناسبی در تولید داخل برسیم.

باقرزاده بیان داشت: نصب آبشیرین‌کن بر چاه‌ها با محیط زیست و آب منطقه‌ای است و وزارت نیرو متولی این بخش است. آب شور برای خاک مضر است و کیفیت آب هرچه بالاتر برود برای کشاورزی مفیدتر است و خاک در امان می‌ماند و محصول بیشتری تولید می‌شود. رعایت شرایط زیست‌محیطی و بررسی وضعیت پساب آن ضروری است و افت کیفیت آب در سال‌های اخیر در استان سبب شده تا کشاورزان به سمت استفاده از آبشیرین‌کن حرکت کنند.

وی توصیه کرد: افرادی که برای این منظور اقدام می‌کنند، لازم است تا وارد توسعه برنامه‌های گلخانه‌ای شوند تا به برداشت کمتری نیاز باشد و محصول بهتری نیز تولید شود. البته وزارت نیرو در مواردی به جز گلخانه، برخورد می‌کند و آبشیرین‌کن‌ها را جمع‌آوری می‌کند. با این روش در منطقه کهورستان بیش از ۱۰۰ هکتار مجوز برای ایجاد گلخانه داده شده است و مردم راغب به تولید در بخش گلخانه شده‌اند

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها