با ما ارتباط برقرار کن

سلامت

چندین برابر موارد مثبت اعلامی، بیمار بدون علامت در جامعه وجود دارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با ذکر این نکته که چندین برابر هر مورد مثبتی که اعلام می‌شود افراد بدون علامت در جامعه وجود دارند که ناقل بیماری هستند، بیان داشت: با توجه به اینکه تعداد زیادی از مبتلاها علائم ندارد تعداد بیماران واقعی در استان از تعداد اعلام شده بیشتر است اما تعداد دقیق آن‌ها را نمی‌‌توان تشخیص و اعلام کرد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین دکتر حسین فرشیدی صبح سه شنبه در نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد اظهار کرد: در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تمام اطلاعات مستند در اختیار رسانه‌ها قرار میگیرد و تمام آمار به صورت روزانه توسط اعضای ستاد استانی توسط شهروندان قرار می‌گیرد.

وی عنوان کرد: چیزی که در حال حاضر مشخص است این است که بیماری نه تنها سلامت جسمی افراد را در معرض خطر قرار می دهد بلکه مسائل اقتصادی و اجتماعی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با ذکر این نکته که الان عمده توان بهداشت و درمان برای کنترل کووید ۱۹ به کار گرفته شده است، تصریح کرد: در دانشگاه باید مواظب گسترش بیماری‌های دیگر نیز باشیم. بحث این نیست که مالاریا در استان تموم شده است بلکه در کشورهای نزدیک ما فراوان است و امکان شیوع وجود دارد به همین دلیل باید آمادگی مراقبت در بخش عفونی بیمارستان را داشته باشیم.

فرشیدی ابراز داشت: بیماری کووید ۱۹ به گونه‌ای است که فرد علامت دار امکان دارد که علائم بسیار خفیفی دارد و به عنوان یک سرما خوردگی ساده را بگذراند و برخی علائمی نداشته باشند. اگر این ویروس به هر شکلی با صورت ارتباط را پیدا کند امکان ابتلا وجود دارد به همین دلیل باید از این ارتباط جلوگیری کرد.

وی تشریح کرد: بیشترین انتقال در زمانی اتفاق رخ می‌دهد که شخص مبتلا علامت دار است و سرفه می‌کند. افرادی که علائم بیماری را ندارند می‌توانند از ماسک‌‌های معمولی و یا حتی دست ساز استفاده کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه خدمات به بیماران اتباع خارجه رایگان ارائه می‌شود، مطرح کرد: هرمزگان یکی از استان‌هایی است که اتباع بیگانه زیادی دارد. حدود ۱۲۰ نفر از این اتباع با عنوانین مختلف به بیمارستان مراجعه کردند که تست کرونای دو نفر مثبت اعلام شد و درمان شدند.

فرشیدی بیان داشت: افرادی که به عنوان بیماری کووید ۱۹ بستری هستند رایگان است اما بیماران حاد تنفسی باید هزینه خود را پرداخت کنند.

وی خاطرنشان کرد: شروع کار با ۳۰ تست در شبانه روز بود. در اویل امکان انجام تست در استان نبود اما پس از مدتی تمام امکانات پای کار آمد و هنگامیکه تست در استان انجام شد افزایش موارد داشتیم. در حال حاضر تعداد تست‌ها ۲۰۰ عدد در شبانه روز است و به دنبال این هستیم که تا پایان فروردین ماه تعداد تست‌ها را به ۴۰۰ تست برسانیم و اگر ضروری بود تعداد تست‌ها را بیشتر نیز خواهیم رساند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار کرد: در ابتدای شروع بیماری، تست برای بیمار انجام می‌شد و اگر تستس مثبت بود و علایم شدید بود بستری می‌شد؛ تمام افراد مرتبط با بیمار نیز قرنطینه می‌شدند اما این استراتژی بعدها تغییر پیدا کرد و بیماران در نقاهتگاه‌ها نگهداری می‌شوند و از افراد مرتبط با فرد بیمار با وجود اینکه علایم نداشته باشند تست گرفته می‌شود از جمله همکاران در محیط کار و رانددگان و

فرشیدی با ذکر این نکته که باید دید جامعه به بیماران کرونایی عوض شود، گفت: جامعه و رسانه‌ها باید بدانند که بیماری کووید ۱۹ ننگ نیست و نباید مخفی شود بلکه باید اعلام شود تا بتوان آن را کنترل کرد. کووید ۱۹ تنها یک بیماری است نه یک مشکل اجتماعی که امکان دارد افراد خیلی زیادی را مبتلا کند.

 وی عنوان کرد: اقتصاد باید بازگردد. اصنافی که تمایل به بازگشایی دارند باید دستورالعمل وزارت بهداشت را مطالعه کنند و امضا کنند. متایفانه هنگامیکه وارد شهر می‌شویم مشخص است که برخی از صنوف فعالیت خود بدون رعایت پروتکل‌ها باز هستند که باید دستگاه‌های نطارتی مربوطه به این موضوع ورود کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تصریح کرد: واکسیناسیون طبیعی در این بیماری وجود ندارد اما یک مقاومت نسبی پس از ابتلا به این بیماری در فرد ایجاد می‌شود. انتقال و سرایت این بیماری بسیار زیاد است اما تعداد بسیاری از افرادی که مبتلا می‌شوند علامت ندارد. درصدی که علامت دار می‌شوند اگر بیماری زمینه‌ای از جمله قلبی، ریوی و فشار خون بالا داشته باشند این بیمار مقداری خود را بیشتر نشان می‌دهد و امکان دارد شخص را بستری کند. اتو واکسیناسیون بسیار استراتژی اشتباهی است و سیاسیت کشور نسیت.

فرشیدی ابراز داشت: سیاست کشور این است که تا جایی که امکان دارد بیماران زودتر پیدا شوند و قرنطینه شوند.

وی تشریح کرد: تا کنون دو هزار و ۴۰۰ تست انجام شده است که به ازای یک میلیون هزار و ۲۲۳۰ تست انجام شده است که در حال تلاش برای رساندن به چهار هزار تست به ازای یک میلیون نفر هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان مطرح کرد: بیمار کووید۱۹ اگر در جامعه حضور پیدا کند و نکات بهداشتی را رعایت نکند امکان دارد که ۲٫۲ نفر را مبتلا کند و اگر رعیات کند بیش از ۸۰ درصد کاهش انتقال رخ خواهد داد.

فرشیدی با ذکر این نکته که چندین برابر هر مورد مثبتی که اعلام می‌شود افراد بدون علامت در جامعه وجود دارند که ناقل بیماری هستند، بیان داشت: با توجه به اینکه تعداد زیادی از مبتلاها علائم ندارد تعداد بیماران واقعی در استان از تعداد اعلام شده بیشتر است اما تعداد دقیق آن‌ها را نمی‌‌توان تشخیص و اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد: اگر مبتلایان با فاصله زمانی اتفاق بیافتد کادر درمان بهتر می‌تواند خدمات رسانی را انجام دهد و در نتیجه تعداد مرگ و میر کاهش می‌یابد از طرفی آگاهی جامعه نیز افزایش پیدا می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تشریح کرد: از دیروز تا کنون ۲۲ نفر بیمار کرونایی در استان شناسایی شدند که از این تعداد ۱۶ نفر کاملا بدون علامت هستندو در غربالگری های سرپایی ابتلای آنان به بیماری تشخیص داده شد.

فرشیدی اظهار کرد: مشکل شهرها بیشتر از روستاهاست و بیشتر مشکل ما در بندرعباس است اما از نظر تراکم بیمار به جمعیت کیش بیشترین مبتلا را دارد.

 

اجتماعی

همکاری مردم و رعایت پروتکل ها روند ابتلا به کرونا را نزولی کرده است

استاندار هرمزگان در نشست ستاد استانی بیماری کرونا مطرح کرد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین :دکتر فریدون همتی امروز شنبه پس از نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا، با بیان اینکه همکاری مردم، تلاش کادر درمان، دانشگاه علوم پزشکی و ستاد مقابله با کرونا در استان و شهرستان‌ها، روند ابتلا ، بستری و فوتی را نزولی کرده است، اظهار کرد: آمار ابتلا ۳۰درصد، بستری ها ۲۵درصد و فوتی‌های ناشی از کرونا، ۱۹درصد کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: در حالی که نرخ متوسط مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور ۱.۴۴درصد است، این آمار در استان ۰.۹۶درصد است که در واقع نشان‌دهنده عملکرد خوب حوزه درمان، تامین به موقع دارو و تجهیزات است.

استاندار هرمزگان با اشاره به تصمیم جدید ستاد کرونای استان به منظور کاهش آمار ابتلا و فوتی کرونا، گفت: با ماموریتی که امروز به معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی، معاونت توسعه و معاونت عمرانی استانداری هرمزگان محول شد، مقرر شد تمهیدات لازم برای تزریق واکسن به تمامی روستائیان بالای ۱۸ سال در استان حداکثر طی ۴۸ ساعت آینده پیش بینی شود و پس از آن به مدت ۱۰ روز کل افراد بالای ۱۸ سال در روستاهای استان واکسینه شوند.

دکتر همتی اضافه کرد: فرمانداران به عنوان روسای ستادهای شهرستانی کرونا باید با استفاده از ظرفیت نیروهای داوطلب هلال احمر و دهیاری ها نسبت به تامین وسائل نقلیه برای حضور ماموران بهداشتی و واکسیناسیون اقدام کنند.

وی ابراز امیدواری کرد با افزایش واکسیناسیون، رعایت هوشمندانه پروتکل ها و نظارت دستگاه های مسئول، روند کاهشی فعلی تداوم پیدا کند.

استاندار هرمزگان تاکید کرد: مبادا در سایه واکسن زدن دچار عادی انگاری و غفلت شویم؛ باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، رعایت فاصله اجتماعی، پرهیز از حضور در نقاط پر جمعیت و استفاده از ماسک، کمک کنیم استان از شرایط نگران کننده فعلی خارج و به شرایط مطلوب برسیم.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

مرکز توانمندسازی معتادان متجاهر هرمزگان یک الگوی موفق در کشور است

قدردانی استاندار از حمایت های دستگاه قضایی، نماینده ولی فقیه در استان و مشارکت صنایع، شرکت ها و دستگاه های اجرایی در راه اندازی اولیه مرکز

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین :استاندار هرمزگان، علاوه بر پرداخت یک میلیارد برای ساخت این مرکز نفت ستاره خلیج فارس، این شرکت را مکلف به راه اندازی آشپزخانه صنعتی جهت تامین دائمی غذای ۵۰۰نفر در مرکز نگهداری معتادان متجاهر کرد

مرکز نگهداری، درمان، توانمندسازی و صیانت معتادان متجاهر هرمزگان با مشارکت ۱۵ دستگاه اجرایی دولتی و بخش خصوصی با راهبری استاندار هرمزگان به منظور تداوم و تثبیت مراحل درمان راه اندازی شده است.

تا کنون در هیچ از مناطق کشور چنین مرکزی برای ساماندهی معتادان متجاهر احداث و راه اندازی نشده و می توان آن را به عنوان یک الگوی موفق در این حوزه معرفی کرد؛ چرا که علاوه بر درمان اعتیاد، برنامه های فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، آموزش مهارت های شغلی برای فراهم کردن زمینه اشتغال افراد بیمار این مرکز در بخش خصوصی در نظر گرفته شده است.

با توجه به برنامه دولت به منظور تولید سالانه یک میلیون مسکن در سطح کشور، امکان تولید کالاهای خرد مانند تیرچه بلوک، بلوک سقفی و بتنی برای تأمین منابع مالی مرکز و همچنین تآمین معیشت بیماران تحت مراقبت و درمان فراهم شده است.

دکتر فریدون همتی در آیین بهره برداری از مرکز نگهداری، درمان، توانمندسازی و صیانت معتادان متجاهر هرمزگان با بیان اینکه این مجموعه شش هکتار مساحت دارد و ظرفیت پذیرش ۵۰۰ نفر در اقامتگاه این مرکز پیش بینی شده است، اظهار کرد: کارگاه های مهارت آموزی، امکانات ورزشی، امکان فعالیت‌های کشاورزی گلخانه ای، از جمله امکانات این مرکز برای فراهم کردن زمینه ورود این افراد بیمار به بازار کار است.

وی افزود: برنامه هایی برای تقویت بنیه فرهنگی، تعالی معنوی و افزایش خودباوری با بهره گیری از کارشناسان خبره فرهنگی و روانشناسی نیز پیش بینی شده که امیدواریم با تحقق کامل اهداف راه اندازی این مرکز، این کار بتواند به عنوان یک تجربه خوب و یک الگوی موفق در دیگر استان ها نیز اجرایی شود.

استاندار هرمزگان با اشاره به ضرورت راه اندازی مرکز توانمندسازی معتادان متجاهر، گفت: مردم شهر از حضور معتادان متجاهر که به هر دلیل به دام این بیماری افتاده اند ناراضی بودند و به دلیل اینکه شهر بندرعباس یک مرکز گردشگری مهم محسوب می شود، باید اقدامی فوری صورت می گرفت که با همکاری و تعامل همه دستگاه های اجرایی و دستگاه های عضو شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر این مرکز راه اندازی و آماده خدمات دهی به بیماران شده است.

دکتر همتی اضافه کرد: جامعه و مجموعه دولت و حاکمیت در قبال این افراد نیز مسئول است و به عنوان یک وظیفه انسانی باد تکلیف خود را در قبال این افراد که در دام اعتیاد گرفتار شده اند ادا کنیم.

استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه این مرکز از فردا (دوشنبه) آغاز به کار خواهد کرد، تصریح کرد: نیروی انتظامی با همکاری دستگاه قضایی اقدام به جمع آوری معتادان متجاهر خواهد کرد و آن ها را برای طی مراحل درمان و مهارت آموزی به این مرکز هدایت می کند و تحت پوشش برنامه های پیش بینی شده قرار می گیرند.

وی بیان کرد: امیدواریم با شروع فعالیت مرکز نگهداری، درمان، توانمندسازی و صیانت معتادان متجاهر هرمزگان،به زودی هیچ معتاد متجاهری در سطح خیابان های شهر بندرعباس مشاهده نشود.

استاندار هرمزگان ضمن قدردانی از حمایت های دستگاه قضایی، نماینده ولی فقیه در استان و مشارکت صنایع، شرکت ها و دستگاه های اجرایی در راه اندازی اولیه مرکز، تداوم فعالیت آن را مستلزم حمایت، همراهی و پشتیبانی حامیان مالی دانست و گفت: امیدواریم در گام بعدی بتوانیم مرکز نگهداری و توانمدسازی کودکان کار را راه اندازی کنیم و علاوه برساماندهی معضلات اجتماعی، در نجات جان افراد و بازگشت دوباره آن ها به زند…

ادامه ی خواندن

سلامت

وضعیت شیوع کرونا در هرمزگان بحرانی و حاد است

جانشین رئیس ستاد کرونای استان، خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت بحرانی شیوع کرونا در هرمزگان برگزاری هرگونه مراسم در سطح استان به مدت ده روز مطلقا ممنوع است.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنئب آنلاین :دکتر علی رئوفی ادامه جلسات فوق العاده ستاد مقابله کرونا استان با تسلیت سالروز رحلت بنیانگدار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) با اشاره به وضعیت بحرانی شیوع کرونا در استان، عنوان کرد: با توجه به قرمز شدن نه شهرستان استان وضعیت شیوع کرونا در هرمزگان بحرانی و حاد است.

وی در همین خصوص افزود: با توجه به گستردگی شیوع ویروس کرونا در استان احتمال بروز پیک پنجم بیماری در کشور، از هرمزگان دور از انتظار نیست.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان با اشاره کشندگی ویروس کرونا، تصریح کرد: متاسفانه مرگ و میرهای کرونایی در سطح هرمزگان به جوانان رسیده و بسیاری از مبتلایان با درگیری شدید ریه مواجه بوده اند که باعث افزایش کشندگی ویروس شده است.

جانشین رئیس ستاد کرونای استان، خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت بحرانی شیوع کرونا در هرمزگان برگزاری هرگونه مراسم در سطح استان به مدت ده روز مطلقا ممنوع است.

رئوفی با تاکید بر استفاده از ماسک توسط افرادی که واکسن زده اند، افزود: کلیه افرادی که اقدام به تزریق واکسن کرونا نموده اند ناقل بیماری هستند و حتما از ماسک استفاده کنند.

وی با اشاره به آمار بالای مراجعات ببمارستانی، اظهار داشت: ظرفیت تخت های بیمارستانی هرمزگان در پی آمار بالای مبتلایان و بستری ها رو به اتمام است و ضروری است مردم برای حفظ سلامتی خود رعایت دقیق شیوه نامه های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری را جدی بگیرند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان با اشاره به اهمیت رعایت شیوه نامه های بهداشتی در ادارات و صنایع، تصریح کرد: دستگاه های اجرایی و صنایع رعایت دقیق شیوه نامه های بهداشتی را برای حفظ سلامتی کارکنان و مراجعان در دستور کار قرار دهند.

رئوفی با تاکید بر ممنوعیت هرگونه تجمع همزمان با آغاز تبلیغات شوراهای اسلامی شهر و روستا، افزود: با توجه به وضعیت قرمز کرونایی هرمزگان برگزاری تجمعات از سوی داوطلبان شورای اسلامی شهرها و روستاها برای حفظ سلامتی مردم و پیشگیری از شیوع بیماری ممنوع است.

وی در همین خصوص افزود: داوطلبان انتخابات شورای اسلامی شهرها و روستاها از بستر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی برای اعلام برنامه های انتخاباتی خود با توجه به وضعیت حاد کرونایی استان بهره گیرند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان با اشاره به نقش استفاده از دو ماسک در جلوگیری از انتشار و ابتلا به ویروس کرونا، خاطرنشان کرد: کلیه کسبه، اصناف و دستگاه های اجرایی که مستقیما با مردم ارتباط دارند برای جلوگیری از انتشار ویروس و خطر ابتلا به مدت دو هفته از دو ماسک استفاده نمایند تا شاهد کاهش انتشار ویروس و آمار مبتلایان و بستری ها باشیم.

رئوفی تصریح کرد: با توجه به انتشار گسترده ویروس مردم بجز در موارد ضروری از منزل خارج نشوند.

وی افزود: اگر رعایت شیوه نامه های بهداشتی در سطح استان جدی گرفته نشود آمار فوتی ها در بیمارستان تا چند هفته افزایشی خواهد بود که هشداری جدی و نگران کننده است.

جانشین رئیس ستاد کرونای استان، تصریح کرد: با توجه به وضعیت قرمز اغلب مناطق استان دستگاه های اجرایی یا یک سوم کارمندان فعالیت اداری خود را آغاز خواهند کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان خاطرنشان کرد: عبور هرمزگان از شرایط بحرانی کرونا مستلزم رعایت شیوه نامه های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی به صورت جدی از سوی همه است.

وی افزود: با توجه به وضعیت قرمز اغلب مناطق هرمزگان ممنوعیت های تردد تشدید خواهد شد و متخلفان مطابق دستورالعمل های ابلاغی اعمال قانون خواهند شد.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها