با ما ارتباط برقرار کن

سلامت

چندین برابر موارد مثبت اعلامی، بیمار بدون علامت در جامعه وجود دارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با ذکر این نکته که چندین برابر هر مورد مثبتی که اعلام می‌شود افراد بدون علامت در جامعه وجود دارند که ناقل بیماری هستند، بیان داشت: با توجه به اینکه تعداد زیادی از مبتلاها علائم ندارد تعداد بیماران واقعی در استان از تعداد اعلام شده بیشتر است اما تعداد دقیق آن‌ها را نمی‌‌توان تشخیص و اعلام کرد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین دکتر حسین فرشیدی صبح سه شنبه در نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد اظهار کرد: در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تمام اطلاعات مستند در اختیار رسانه‌ها قرار میگیرد و تمام آمار به صورت روزانه توسط اعضای ستاد استانی توسط شهروندان قرار می‌گیرد.

وی عنوان کرد: چیزی که در حال حاضر مشخص است این است که بیماری نه تنها سلامت جسمی افراد را در معرض خطر قرار می دهد بلکه مسائل اقتصادی و اجتماعی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با ذکر این نکته که الان عمده توان بهداشت و درمان برای کنترل کووید ۱۹ به کار گرفته شده است، تصریح کرد: در دانشگاه باید مواظب گسترش بیماری‌های دیگر نیز باشیم. بحث این نیست که مالاریا در استان تموم شده است بلکه در کشورهای نزدیک ما فراوان است و امکان شیوع وجود دارد به همین دلیل باید آمادگی مراقبت در بخش عفونی بیمارستان را داشته باشیم.

فرشیدی ابراز داشت: بیماری کووید ۱۹ به گونه‌ای است که فرد علامت دار امکان دارد که علائم بسیار خفیفی دارد و به عنوان یک سرما خوردگی ساده را بگذراند و برخی علائمی نداشته باشند. اگر این ویروس به هر شکلی با صورت ارتباط را پیدا کند امکان ابتلا وجود دارد به همین دلیل باید از این ارتباط جلوگیری کرد.

وی تشریح کرد: بیشترین انتقال در زمانی اتفاق رخ می‌دهد که شخص مبتلا علامت دار است و سرفه می‌کند. افرادی که علائم بیماری را ندارند می‌توانند از ماسک‌‌های معمولی و یا حتی دست ساز استفاده کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه خدمات به بیماران اتباع خارجه رایگان ارائه می‌شود، مطرح کرد: هرمزگان یکی از استان‌هایی است که اتباع بیگانه زیادی دارد. حدود ۱۲۰ نفر از این اتباع با عنوانین مختلف به بیمارستان مراجعه کردند که تست کرونای دو نفر مثبت اعلام شد و درمان شدند.

فرشیدی بیان داشت: افرادی که به عنوان بیماری کووید ۱۹ بستری هستند رایگان است اما بیماران حاد تنفسی باید هزینه خود را پرداخت کنند.

وی خاطرنشان کرد: شروع کار با ۳۰ تست در شبانه روز بود. در اویل امکان انجام تست در استان نبود اما پس از مدتی تمام امکانات پای کار آمد و هنگامیکه تست در استان انجام شد افزایش موارد داشتیم. در حال حاضر تعداد تست‌ها ۲۰۰ عدد در شبانه روز است و به دنبال این هستیم که تا پایان فروردین ماه تعداد تست‌ها را به ۴۰۰ تست برسانیم و اگر ضروری بود تعداد تست‌ها را بیشتر نیز خواهیم رساند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار کرد: در ابتدای شروع بیماری، تست برای بیمار انجام می‌شد و اگر تستس مثبت بود و علایم شدید بود بستری می‌شد؛ تمام افراد مرتبط با بیمار نیز قرنطینه می‌شدند اما این استراتژی بعدها تغییر پیدا کرد و بیماران در نقاهتگاه‌ها نگهداری می‌شوند و از افراد مرتبط با فرد بیمار با وجود اینکه علایم نداشته باشند تست گرفته می‌شود از جمله همکاران در محیط کار و رانددگان و

فرشیدی با ذکر این نکته که باید دید جامعه به بیماران کرونایی عوض شود، گفت: جامعه و رسانه‌ها باید بدانند که بیماری کووید ۱۹ ننگ نیست و نباید مخفی شود بلکه باید اعلام شود تا بتوان آن را کنترل کرد. کووید ۱۹ تنها یک بیماری است نه یک مشکل اجتماعی که امکان دارد افراد خیلی زیادی را مبتلا کند.

 وی عنوان کرد: اقتصاد باید بازگردد. اصنافی که تمایل به بازگشایی دارند باید دستورالعمل وزارت بهداشت را مطالعه کنند و امضا کنند. متایفانه هنگامیکه وارد شهر می‌شویم مشخص است که برخی از صنوف فعالیت خود بدون رعایت پروتکل‌ها باز هستند که باید دستگاه‌های نطارتی مربوطه به این موضوع ورود کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تصریح کرد: واکسیناسیون طبیعی در این بیماری وجود ندارد اما یک مقاومت نسبی پس از ابتلا به این بیماری در فرد ایجاد می‌شود. انتقال و سرایت این بیماری بسیار زیاد است اما تعداد بسیاری از افرادی که مبتلا می‌شوند علامت ندارد. درصدی که علامت دار می‌شوند اگر بیماری زمینه‌ای از جمله قلبی، ریوی و فشار خون بالا داشته باشند این بیمار مقداری خود را بیشتر نشان می‌دهد و امکان دارد شخص را بستری کند. اتو واکسیناسیون بسیار استراتژی اشتباهی است و سیاسیت کشور نسیت.

فرشیدی ابراز داشت: سیاست کشور این است که تا جایی که امکان دارد بیماران زودتر پیدا شوند و قرنطینه شوند.

وی تشریح کرد: تا کنون دو هزار و ۴۰۰ تست انجام شده است که به ازای یک میلیون هزار و ۲۲۳۰ تست انجام شده است که در حال تلاش برای رساندن به چهار هزار تست به ازای یک میلیون نفر هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان مطرح کرد: بیمار کووید۱۹ اگر در جامعه حضور پیدا کند و نکات بهداشتی را رعایت نکند امکان دارد که ۲٫۲ نفر را مبتلا کند و اگر رعیات کند بیش از ۸۰ درصد کاهش انتقال رخ خواهد داد.

فرشیدی با ذکر این نکته که چندین برابر هر مورد مثبتی که اعلام می‌شود افراد بدون علامت در جامعه وجود دارند که ناقل بیماری هستند، بیان داشت: با توجه به اینکه تعداد زیادی از مبتلاها علائم ندارد تعداد بیماران واقعی در استان از تعداد اعلام شده بیشتر است اما تعداد دقیق آن‌ها را نمی‌‌توان تشخیص و اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد: اگر مبتلایان با فاصله زمانی اتفاق بیافتد کادر درمان بهتر می‌تواند خدمات رسانی را انجام دهد و در نتیجه تعداد مرگ و میر کاهش می‌یابد از طرفی آگاهی جامعه نیز افزایش پیدا می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تشریح کرد: از دیروز تا کنون ۲۲ نفر بیمار کرونایی در استان شناسایی شدند که از این تعداد ۱۶ نفر کاملا بدون علامت هستندو در غربالگری های سرپایی ابتلای آنان به بیماری تشخیص داده شد.

فرشیدی اظهار کرد: مشکل شهرها بیشتر از روستاهاست و بیشتر مشکل ما در بندرعباس است اما از نظر تراکم بیمار به جمعیت کیش بیشترین مبتلا را دارد.

 

سلامت

اعمال محدودیت های کرونایی جدید از امروز اول آذر ماه در هرمزگان

نشست فوق العاده ستاد استانی مدیریت کرونا با حضور سعید ناجی جانشین رییس این ستاد شامگاه جمعه با حضورمعاون سیاسی، امنینی و اجتماعی استانداری هرمزگان و برخی از اعضا این ستاد برگزار شد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، در این نشست، دستگاه های اجرایی و نهادهای عضو و همچنین نیروی انتظامی به منظور اجرای کامل مصوبات ستاد ملی و استانی اعلام آمادگی کردند.
طرح مدیریت هوشمند کرونا از فردا شنبه اول آذر به مدت دو هفته در سطح ملی اجرا می شود و بر اساس وضعیت اعلامی شهرها از سوی وزارت بهداشت، این طرح عملیاتی می شود.
محدودیت های طرح جامعه مقابله با کرونا سطح هشدار۳قرمز در دو شهر بندرعباس و کیش و در سطح هشدار ۲(نارنجی) هفت شهراستان شامل بستک، رودان، پارسیان، قشم، حاجی آباد، جزیره هرمز و خمیر هستند
در شهر‌های با سطح قرمز فقط یک سوم و سطح نارنجی نصف کارکنان در ادارات دولتی اجازه فعالیت دارند در سطح هشدار قرمز و نارنجی، خودرو‌ها با پلاک بومی حق خروج از منطقه خودشان را ندارند و پلاک‌های غیربومی هم اجازه ورود به این مناطق را ندارند که در صورت رعایت نکردن؛ توسط دوربین‌ها جریمه سنگین خواهند شد.
اگر فردی از شهر نارنجی وارد هر شهری شد ۵۰۰ هزار تومان و از شهر قرمز ۱ میلیون تومان جریمه می شود. تردد درون شهری نیز از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح در مناطق قرمز منع خواهد شد. برخی مشاغل شیفت شب (کارکنان بیمارستان‌ها، صدا و سیما و …) مشمول جریمه تردد شبانه نمی‌شوند.ذمسئولان این سازمان‌ها و مشاغل با ارسال فهرست شماره خودرو کارکنان خود به فرمانداری‌ها از جریمه این افراد جلوگیری کنند. محدودیت‌های شبانه شامل تاکسی ها و تاکسی های اینترنتی که نامه مکتوب از پلیس دارند نخواهد شد. تاکسی‌های اینترنتی و وسایل حمل و نقل عمومی طبق مجوز‌هایی که صادر می‌شود می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند. هر نوع جلسه رسمی در مناطق قرمز تا سقف ۱۵ نفر و در سطح نارنجی تا سقف ۲۰ نفر و در مناطق با سطح زرد تا سقف ۳۰ نفر مجاز است و باید ۴ متر فاصله بین افراد رعایت شود این قانون برای همه به طور یکسان اجرا می‌شود.

محدودیت های طرح جامعه مقابله با کرونا سطح هشدار۱(زرد) در شش شهر استان، ابوموسی، جاسک، سیریک، بشاگرد، میناب و بندرلنگه قابل عمال است.
در شهر‌های با سطح زرد دو سوم کارکنان در ادارات دولتی اجازه فعالیت دارند در این شهزستان ها نیز مدارس، دانشگاه ها و حوزه علمیه غیرحضوری، برگزاری مراسات اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش ها و غیره ممنوع است.
همچنین باشگاه های ورزشی ، کافه، قهوه خانه، مراکز عرضه مواد دخانی، باغ وحش و شهربازی هاف مراکز جتفریحی آبی و استخرهای سرپوشیده تعطیل است.
در صورت رعایت نشدن طرح محدودیت‌های جدید کرونایی؛ جرایمِ مسئول اداره و صنوف کاملاً مشخص شده است. تا سه ماه انفصال خدمت و جرائم نقدی برای مدیران دولتی و غیر دولتی پیش بینی شده است.

ادامه ی خواندن

سلامت

برخورد جدی در انتظار افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان گفت: نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی در استان با مشخص شدن عوامل نظارتی به شکل دقیق تا پایین ترین سطح فعالیت ها و حوزه های صنفی، تولید ماننده واحدهای دو نفره، نیز افزایش خواهد یافت.

منتشر شده

روی

سعید ناجی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، سعید ناجی در جلسه بررسی چگونگی اجرای دستور العمل های نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی(الزامات سلامت محیط و کار)، بیان کرد: طبق مصوبات ستاد مدیریت بیماری کرونا استان و تاکیدات استاندار محترم در خصوص تشدید و تقویت نظارت ها بر رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک که لازم رعایت پروتکل های بهداشتی است، باید برنامه ریزی دقیق در این خصوص انجام گیرد و با جدیت پیگیری شود.

وی افزود: نگرانی های در خصوص برخی از صنوف و واحدهای صنفی، تولیدی، اداری، بانکها و دیگر اماکن عمومی و پر تردد که تجمع در آنها اجتناب ناپذیر است طبق گزارشی از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان وجود دارد که باید نظارت بر روی این واحدها افزایش یابد.

ناجی با بیان اینکه افراد فاقد ماسک در استان از  خدمات مراکز خدماتی  بی نصیب خواهند شد، تصریح کرد:  در سراسر استان تمام افرادی که در صنوف مختلف حضور دارند و به مردم خدمات ارائه می کنند، باید بتوانند در فضای تحت مدیریت خود پروتکل های بهداشتی را به صورت دقیق  رعایت کنند.

وی تاکید کرد: در تمامی بنگاه های اقتصادی نه تنها رعایت پروکل ها از سوی کارکنان بلکه از سوی مراجع کنندگان نیز باید رعایت شود. 

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان افزود: کارکنان در ادارات و واحد های تولیدی باید از ماسک استفاده و پروتکل های بهداشتی که دانشگاه علوم پزشکی اعلام کرده را رعایت کنند. 

وی با بیان اینکه برخورد جدی در انتظار افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند خواهد بود، گفت اگر فردی یا افرادی سعی بر تمرد از قوانین حاکم بر جلوگیری از شیوع کرونا ویروس دارند مورد برخورد  جدی قرار خواهند گفت .

ناجی ضمن تشکر از مردم هرمزگان در رعایت پروتکل های بهداشتی گفت:  از همکاری خوب مردم در  رعایت پروتکل های بهداشتی که موجب این شد مجموعه مدیریت استان در ستاد مدیریت کرونا بتواند شرایط نسبتا مناسبی در استان حاکم کند، کمال تشکر را داریم، اما همگان باید بدانند که اعلام این مطلب به آن معنا نیست که  وضعیت سفید است و دیگر نباید نگران شیوع کرونا باشیم بلکه باید به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری  پروتکل های بهداشتی را دقیق تر رعایت کرد.

وی تاکید کرد: تا زمانی که راهی برای مقابله و جلوگیری از شیوع این بیماری حاصل نشده باید همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کرد و سهل انگاری در این خصوص می تواند عواقب غیر قابل جبرانی در پی داشته باشد.

ادامه ی خواندن

سلامت

جذب ۳۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل بیمارستان ۵۳۱ تختخوابی بندرعباس

استاندار هرمزگان گفت: برای تامین منابع مالی پروژه بسیار مهم و بزرگ بیمارستان ۵۳۱ تختخوابی بندرعباس، پیش‌بینی‌های لازم انجام شده و تاکنون ۳۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای این طرح جذب شده است.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، فریدون همتی شامگاه پنجشنبه در نشست شورای فنی استان هرمزگان که با موضوع پیگیری آخرین وضعیت بیمارستان‌های در حال احداث در این استان برگزار شد، اظهار داشت: با تامین نیروی انسانی مورد نیاز توسط پیمانکار، مراحل اجرایی و فنی احداث این پروژه به طور شبانه روزی در حال انجام است.

وی تاکید کرد: تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم تا بیمارستان ۵۳۱ تختخوابی بندرعباس تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.

همتی خاطرنشان کرد: بیمارستان ۲۶۰ تختخوابی نیز توسط پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس در حال احداث است و پیگیری های لازم جهت سرعت بخشیدن به تکمیل این پروژه و همچنین بیمارستان جدید کودکان بندرعباس نیز در حال انجام است تا این طرح ها نیز تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری برسند.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه بیمارستان شریعتی بندرعباس نیز مراحل نهایی نصب تجهیزات را پشت سر می‌گذارد ، اظهار داشت: بیمارستان ۱۲۸ تختخوابی نیروی دریایی ارتش در بندرعباس نیز با پیشرفت فیزیکی بسیار بالا تا دو ماه آینده افتتاح خواهد شد.

وی تصریح کرد: پیگیری های لازم جهت تامین تجهیزات مورد نیاز این بیمارستان از طریق وزارت بهداشت در حال انجام است تا در نیمه دوم سال جاری، امکانات این بیمارستان در استان مورد استفاده قرار گیرد.

همتی در این نشست از برنامه ریزی های انجام شده جهت پشتیبانی و تامین مالی بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی بندرعباس به منظور بهره برداری از آن تا پایان خردادماه سال آینده خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این بیمارستان ها، استان هرمزگان در حوزه درمان به شرایط بسیار بهتری خواهد رسید.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها