با ما ارتباط برقرار کن

اقتصادی

اختصاص ۵۰ میلیون متر مکعب آب سدها برای کشاورزی در دشت میناب/مردم شمیل و نیان از آب سدهای شمیل و نیان بهره‌مند می‌شوند

استاندار هرمزگان راه‌اندازی آبشیرینکن‌ها را تغییر در رویکرد و توجه بیشتر به بخش کشاورزی دانست و گفت: از سد شمیل و نیان و میناب حدود ۵۰ میلیون متر مکعب آب برای کشاورزی در دشت میناب تخصیص یافت در حالیکه در سال گذشته این رقم ۱۵ تا ۲۵ میلیون متر مکعب بود.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، فریدون همتی بعد از ظهر شنبه در اولین جلسه نشست شورای حفاظت منابع آب و کارگروه آب کشاورزی استان هرمزگان در سالجاری اظهار کرد: با توجه به بارندگی‌ها و فرسایشی بودن حوزه آبریز سد جگین باید برای جلوگیری از رسوب گیری این سد اقداماتی انجام شود. کارگروهی برای انجام مطالعات و شاخه‌هایی که بیشترین رسوب را ایجاد می‌کنند شناسایی شوند تا مشخص شود چه نقاطی نیاز به ایجاد سازه‌های آبخیزداری دارند.

وی با تاکید بر در نظر گرفتن مشوق‌ها و مزیت‌های جذاب و گوناگون برای جذب سرمایه‌گذار، عنوان کرد: باید برنامه‌ریزی‌های لازم برای تامین آب شرب بندرعباس از آبشیرینکن‌ها انجام شود تا آب سدها تنها برای کشاورزی در سطح استان مورد استفاده قرار گیرد.

استاندار هرمزگان ابراز داشت: مقرر شده بود که فاز اول آبشیرینکن یک میلیون متر مکعبی در سال گذشته به بهره‌برداری برسد که بناست تا دو ماه دیگر افتتاح شود. بناشد که یک تیمی وضعیت این آبشیرینکن را از نزدیک بازدید و بررسی کنند تا زمان بهره‌برداری مشخص شود.

همتی تصریح کرد: با راه‌اندازی آبشیرینکن ۱۰۰ هزار متر مکعبی تا آخر تیرماه و فاز اول آبشیرنکن یک میلیون متر مکعبی (۵۰ هزار متر مکعب) بخش اعظمی از نیاز آب شرب بندرعباس به این سمت حرکت می‌کند که به همین میزان از آب مصرفی سدها کم خواهد شد

چاه های آب شرب خاموش خواهند شد

‌‌وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۲۵ میلیون متر مکعب آب شرب شهرستان میناب، شهر رودان و برخی از روستاها از طریق سفره‌های زیر زمینی تامین می‌شود. بناشد پس از راه‌اندازی‌ آبشیرینکن‌ها به همان میزان آب تامین شده توسط آبشرینکن‌ها؛ از منابع زیر زمینی استفاده نشود و چاه‌های آب شرب خاموش شوند.

استاندار هرمزگان راه‌اندازی آبشیرینکن‌ها را تغییر در رویکرد و توجه بیشتر به بخش کشاورزی دانست و تشریح کرد:  از سد شمیل و نیان و میناب حدود ۵۰ میلیون متر مکعب آب برای کشاورزی در دشت میناب مصوب شد در حالیکه در سال گذشته این رقم ۱۵ تا ۲۵ میلیون متر مکعب بود.

همتی با بیان اینکه در حال حاضر میزان کمی از مردم شمیل و نیان از این سد استفاده می‌کنند، اذعان کرد: مقرر شد که کارگروهی با محوریت جهاد کشاورزی، شرکت آب منطقه‌ای و خود کشاورزان برای مشخص شدن تخصیص آب سدهای شمیل و نیان به کشاورزان ایجاد شود.

وی عنوان کرد: ۱۵ میلیون متر مکعب آب از سدهای شمیل و نیان برای بخشی از دشت میناب استفاده می‌شود و این ظرفیت در استان وجود دارد که به مردم شمیل و نیان نیز توجه شود به همین منظور این کارگروه ایجاد شده است.

استاندار هرمزگان ابراز داشت: در بخشی از دشت میناب در اثر بارندگی‌ها سطح آب به صورت متوسط تا یک متر مربع افزایش داشته است. سال گذشته این رقم ۳۷ سانتی‌متر کم شده بود اما در حال حاضر مثبت است.

همتی تصریح کرد: در حال حاضر رویکرد ما این است که چاه‌هایی که برای آب کشاورزی و شرب استفاده می‌شود، متوقف شود و از آب سد و سطحی برای این امر استفاده شود. چراکه آب سفره‌ها در برابر تبخیر مقاوم است و برای سال‌های کم‌آبی حفظ شود.

اقتصادی

اهدا تندیس روابط عمومی برتر در حوزه ارتباطات رسانه ای

مدیر روابط عمومی صبا فولاد خلیج فارس به عنوان مدیر روابط عمومی برتر کشور معرفی شد

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین ،در هفدهمین سمپوزیوم روابط عمومی کشور که در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد ، از روابط عمومی های برتر سال تقدیر شد .

بنا بر این گزارش در بخش اول این سمپوزیوم ، ده مدیر روابط عمومی برتر سال معرفی شدند که در این بین با اهدا لوح و تندیس مدیر روابط عمومی شرکت صبا فولاد خلیج فارس به عنوان مدیر روابط عمومی برتر معرفی شد .

در بخش دوم این سمپوزیوم و در بررسی تخصصی بخش های مختلف روابط عمومی ، لوح و تندیس روابط عمومی برتر در حوزه ارتباطات رسانه ای به روابط عمومی شرکت صبا فولاد خلیج فارس اهدا شد .

ادامه ی خواندن

اجتماعی

مجوز سه معدن غیرفعال در هرمزگان سلب صلاحیت شد

استاندار هرمزگان گفت: با تصویب اعضای شورای معادن استان، مجوز سه معدن غیرفعال با توجه به عدم ایفای تعهدها و عدم توجه به اخطارها و مهلت قانونی ارائه شده، سلب صلاحیت شد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، هجدهمین نشست شورای معادن استان به ریاست مهدی دوستی استاندار هرمزگان و با حضور رضا محتشمی پور معاون امور معادن و فراوری مواد وزارت صمت برگزار شد.

مهدی دوستی استاندار هرمزگان پس از برگزاری این نشست، اظهار کرد: تفویض اختیار شورای عالی معادن به شورای معادن استان برای اجرای بند ۴ و ۵ ماده ۴۳ برنامه ششم توسعه به عنوان پیشنهاد شورا در حضور دبیر شورای عالی معادن مطرح شد که مقرر شد تصمیم گیری لازم پس از بررسی کارشناسی در این خصوص صورت بگیرد.

وی افزود: آخرین تفویض اختیار در این مورد، مربوط به سال ۹۸ است که در صورت موافقت شورای عالی با این تصمیم، نظارت بر استقرار دفاتر مالی، انجام گردش مالی خرید و فروش معادن و حساب‌های بانکی آن‌ها در داخل استان و همچنین اختیار قانونی در زمینه میزان خسارت‌ ناشی از بهره‌برداری از معادن و فعالیت‌های صنایع معدنی به اهالی ساکن در منطقه و بخش کشاورزی آن‌ها به شورای معادن استان واگذار می شود که علاوه بر عوارض آلایندگی، با تصویب شورای معادن استان تا یک‌درصد فروش آن‌ها، پس از واریز به خزانه معین استان نزد خزانه‌داری کل کشور برای جبران این خسارت ها و درصورت وارد شدن آسیب‌های عمومی، به فعالیت‌های بهداشتی، درمانی و عمرانی مورد نیاز منطقه درگیر اختصاص می‌یابد.

استاندار هرمزگان، با تأکید بر لزوم شناسایی ظرفیت های معدنی استان و بهره‌گیری از این ظرفیت در زمینه توسعه مناطق کمتربرخوردار و ایجاد اشتغال پایدار، پهنه های اکتشافی مطالعه شده استان را ۲۹هزار کیلومتر مربع اعلام کرد و گفت: پهنه فین –باغات، هرمزگان، کوهشاه احمدی، بشاگرد ، زون ۱۱ (رودان- میناب)، پهنه طاهروئی و بلوک ۳ پهنه آباده – جازموریان، هفت پهنه اکتشافی هستند که بیش از یک هزار و ۲۰۰کیلومتر مربع از این پهنه ها، محدوده امیدبخش هستند.

دوستی، میزان صدور پروانه، گواهی کشف و استخراج پروانه های بهره برداری در هشت ماهه نخست سال جاری و مدت مشابه سال گذشته را مورد هم‌سنجی قرار دارد و گفت: میزان صدور پروانه به نسبت سال گذشته ۹درصد، گواهی صادره ۴۰درصد، تناژ ذخیره ۱۵۲درصد و میزان استخراج پروانه های بهره برداری نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت‌درصد رشد داشته است.

رییس شورای معادن استان همچنین گفت: با تصویب اعضای شورای معادن استان، سه معدن غیرفعال منگنر رودان، آهک عمانی و گچ آفتاب، با توجه به عدم ایفای تعهدها و عدم توجه به اخطارهای قانونی، ملزم به پرداخت خسارات ناشی از عدم انجـام تعهدهای مربوطه شدند و مجوز این معادن سلب صلاحیت شد.

وی اضافه کرد: اعضای شورای معادن استان با درخواست رفع سلب صلاحیت بهره برداری یک معدن نیز مخالفت کردند و قرار شد این معدن‌ از طریق برگزاری مزایده به افراد واجد شرایط واگذار شود.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

جلسه بررسی مشکلات محدوده های شناسایی شده به منظور احداث گلخانه، پرورش میگو و پرورش ماهی در قفس برگزار شد

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، جلسه بررسی مشکلات محدوده های شناسایی شده به منظور احداث گلخانه، پرورش میگو و پرورش ماهی در قفس، به ریاست مهندس فیروزی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان در سالن جلسات مرکز خدمات سرمایه گذاری برگزار شد.
در این نشست که شامگاه یکشنبه با حضور مدیران دستگاه های اجرایی صادر کننده مجوز در بخش های مختلف برگزار شد فیروزی معاون اقتصادی استاندار با اشاره به اینکه نیاز به خلاقیت در دستگاه های اجرایی از هر زمان دیگری بیشتر است گفت: تنوع در بسته های قابل ارائه به سرمایه گذاران، هدفمند شدن سرمایه گذاری ها و نوآوری در خدمات قابل ارائه می تواند شرایط اقتصادی و فضای سرمایه گذاری استان را متحول کند.
دکتر دسینه مدیر کل امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن اشاره به دستور استاندار هرمزگان مبنی بر شناسایی پهنه ها و محدودههای جغرافیایی باقابلیت معرفی به متقاضیان سرمایه گذاری، گفت؛ شناسایی محدوده های مذکور به صورت جدی و با محوریت مرکز خدمات سرمایه گذاری در حال پیگیری است و می تواند گام موثری در زمینه تسریع در پاسخگویی به متقاضیان سرمایه گذاری استان باشد و روند واگذاری زمین و اغاز اجرای طرحها را بسیار کوتاه تر کند.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها