با ما ارتباط برقرار کن

اقتصادی

ترمینال مکانیزه مواد معدنی در بندر شهید رجایی ایجاد می شود

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از ایجاد ترمینال مکانیزه مواد معدنی در بندرشهید رجایی خبر داد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، اله مراد عفیفی پور چهارشنبه شب در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی دریانورد در سالن جلسات بنادر و دریانوردی هرمزگان برگزار شد، بیان داشت: ۱.۵ میلیون دریانورد در دنیا وجود دارد که از این تعداد و صد و ۳۳ هزار نفر در ایران هستند و دارای گواهینامه هستند و از این تعداد ۳۰ هزار نفر در استان هرمزگان هستند.

عفیفی پور عنوان کرد: در گذشته برای ثبت گواهینامه باید به بندرعباس مراجعه می‌کردند، ایجاد دفاتر در سراسر کشور از کارهایی بوده که برای آسایش دریانوردان و علاقه‌مندان به دریانوردی انجام داده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: برای صدور گواهی‌نامه با سامانه‌ای که ایجاد شده همه دریانوردان از محل کار خود می‌توانند تمام کارهای خود را انجام دهند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان بیان کرد: در هر جامعه‌ای ۵۰ درصد جمعیت را زنان تشکیل می‌دهند و یکی از وظایف ما تقویت حضور زنان در فعالیت‌های دریانوردی بوده است و امسال نیز شعار روز جهانی دریانوردی توانمندسازی زنان در فعالیت‌های دریایی است، ۱۷۸ نفر از بانوان گواهی‌نامه دریانوردی دارند که ۷۰ درصد در هرمزگان فعالیت می‌کنند و از سال ۹۶ نیز حضور مهمانداران زن در شناورها را داشته‌ایم.

عفیفی پور ابراز کرد: بیش از ۵۰ نفر از بانوان تحصیل‌کرده در شناورها به‌عنوان مهماندار فعالیت می‌کنند، در حوزه بندری نیز یکی از اولویت‌های ما توانمندسازی و فعال‌سازی بنادر کوچک بوده است.

وی اضافه کرد: بندر جاسک بندری قدیمی و مؤثر بوده که کشاورزان و تولیدکنندگان آن منطقه تولیدات خود را از بندر شهید رجایی یا باهنر می‌توانستند صادر کنند و امروز بندر جاسک می‌تواند فعالیت تجاری انجام دهد، بندر سیریک با ساخت یک اسکله ظرفیتی دو برابر پیدا کرده و به دنبال ساخت اسکله صد متری دیگر در این بندر هستیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان افزود: بندر تیاب نیز به‌عنوان یک بندر قدیمی امروز با اقدامات صورت گرفته در حوزه گردشگری و تجاری فعال شده است و آمار نشان از جهشی تأثیرگذار دارد که تأثیر بسیاری در معیشت مردم منطقه دارد.

عفیفی پور اظهار کرد: در جزیره هرمز اقدامات و زیرساخت‌های گردشگری صورت گرفته موجب تحول معیشتی مردم آن منطقه شده و امروز در جزیره هرمز درزمینهٔ گردشگری و معیشتی هیچ محدودیتی نداریم و هر فعالیتی بخواهد انجام شود و نیاز به زیرساخت دریایی داشته باشد امکان‌پذیر است، همچنین گسترش زیرساخت‌های لارک، جزیره هنگام و قشم در برنامه‌های ماست.

وی تصریح کرد: برای اولین بار جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای گسترش حوزه گردشگری در بندر شهید حقانی اتفاق افتاده و در دو سال آینده مجموعه‌ای زیبا ایجاد خواهیم کرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان عنوان کرد: بندرخمیر موردنیاز و تقاضای جامعه ساحل‌نشین غرب هرمزگان بوده که سال‌ها متوقف بود اما به همت همه همکارانم در سال گذشته کلنگ عملیات تکمیل این بندر را زدیم و ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که این پروژه تا پایان سال تمام شود هرچند در خصوص تأمین مواد اولیه تأخیرهایی صورت گرفته که با پیگیری‌های صورت گرفته در حال حل این موضوع هستیم.

عفیفی پور خاطرنشان کرد: پروژه فاز ۳ بندر شهید رجایی شامل هزار و ۴۰۰ متر اسکله است و ۸۰۰ متر اول آن را امسال تکمیل خواهیم کرد و مورد بهره‌برداری قرار خواهیم داد.

وی بیان کرد: پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس ظرفیتی اقتصادی بزرگ در کشور است و محصولات آن صادراتی است و برای این نیاز ساخت اسکله‌های نفتی در بندر شهید رجایی را پیش‌بینی کردیم و سه پست اسکله در حال احداث است که ۳۰ درصد به ظرفیت بندر شهید رجایی اضافه می‌کند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان ابراز کرد: در حوزه پس‌کرانه نیز اراضی دو هزار و ۴۰۰ هکتاری ظرفیت بندر افزایش می‌یابد، امیدواریم با رایزنی‌های صورت گرفته بتوانیم فعالیت‌های تولیدی را توسعه دهیم، در حوزه سرمایه گزاری نیز اتفاقات خوبی افتاده و در فروردین ۹۸ دو قرارداد با ۱۱۴ میلیارد تومان جذب کردیم و سه قرارداد دیگر نیز در حال پیگیری است.

عفیفی پور اضافه کرد: پروژه بعدی ایجاد ترمینال مکانیزه مواد معدنی در بندر شهید رجایی است و سرمایه گزاری انتخاب شده و در حال طی کردن مراحل پایانی است، ۵۰ میلیون تن ظرفیت این ترمینال است، با اتمام این پروژه‌ها شکوفایی اقتصادی خوبی را شاهد خواهیم بود.

وی اظهار کرد: ایجاد یک سردخانه ۲۰ هزار تنی در بندر شهید رجایی از اولویت‌های ما بود که در سال گذشته سرمایه‌گذاری جذب کردیم که از بانوان توانمند استان است و امروز عملیات ساخت‌وساز و تکمیل آن در دستور کار قرار گرفته است.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

تفاهم‌نامه تسریع در تصویب محرک های توسعه سیاست های راهبردی تولید مسکن در استان هرمزگان اجرا شد

تفاهم‌نامه تسریع در تصویب محرک های توسعه سیاست های راهبردی تولید مسکن در استان هرمزگان، به پیشنهاد استاندار هرمزگان جهت تسریع در اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در نوار ساحلی استان هرمزگان، توسط دکتر احمد وحیدی وزیر کشور، مهندس رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و دکتر فریدون همتی استاندار هرمزگان، امضا و اجرای آن آغاز شد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین, فریدون همتی استاندار هرمزگان در خصوص این تفاهم‌نامه، عنوان کرد: در راستای سیاست های کلی ابلاغی جمعیت توسط مقام معظم رهبری (مدظله‌ العالی) و در راستای جهش تولید مسکن و اجرای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و همچنین تصمیمات دولت سیزدهم مبنی بر تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور، برنامه‌های اجرایی استان هرمزگان به جهت تولید مسکن، ایجاد سکونت و رونق در ساخت و ساز در قالب برنامه‌های کلی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، سیاستگذاری شده است.

وی ادامه داد: به منظور هماهنگی موضوعات در جهت پیشبرد اقدامات اجرایی و تسریع در تصویب محرک های توسعه سیاست های راهبردی تولید مسکن در استان هرمزگان، تفاهمنامه‌ای بين وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی و استانداری هرمزگان، منعقد و به امضا رسید.

استاندار هرمزگان افزود: براساس این تفاهم‌نامه و با توجه به برنامه‌ریزی های کوتاه مدت در جهت تامین مسکن در شهرها و شهرک های جدید و انجام مطالعات مکان یابی و جمعیت پذیری آنها و نیز تصویب این طرح‌ها در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان و تکمیل مستندات لازم جهت طرح در مراجع ذیصلاح، مقرر شد وزارت راه و شهرسازی ظرف مدت دو هفته نسبت به طرح و تصویب این پروژه‌ها در کمیته‌های فرعی و جلسه‌های اصلی شورای عالی معماری و شهرسازی کشور اقدام و امر به ابلاغ کند.

همتی تصریح کرد: این طرح‌ها شامل شهر جدید مکران در فاصله ۵۰ کیلومتری کوه مبارک شهرستان جاسک، به وسعت سه هزار و ۵۵۰ هکتار و با جمعیت پذیری ۲۰۰ هزار نفر، با هدف ساماندهی نظام اسکان در پیوند با فعالیت و ایجاد تعادل منطقه‌ای در سواحل مکران در شهرستان جاسک، شهر جدید کوشک در شهرستان پارسیان، در عرصه ای به وسعت هزار هکتار در مجاورت شهر پارسیان با ظرفیت ۱۲۰ هزار نفر جمعیت جهت اسکان و تامین نیازهای سکونتی شاغلین صنایع انرژی بر پارسیان در غرب هرمزگان و شهرک مسکونی دوتیس در شهرستان بندرلنگه، در عرصه ای به وسعت بیش از ۸۵ هکتار همجوار با اراضی بندر صیادی گرزه با جمعیت پذیری ۹ هزار و ۲۰۰ نفر جهت ایجاد یک مرکز جمعیتی مهم با امکانات متناسب و متوازن شهری جزیره کیش برای اسکان، حمایت و رفاه نیروی کار جزایر کیش و هندورابی، است.

وی گفت: همچنین تصویب طرح تفصیلی شهرهای بندرعباس، میناب، رودان، پارسیان، طرح الحاق به محدوده شهر جناح شهرستان بستک و طرح حریم ۶۰ متر نوار ساحلی شهر بندرعباس، از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: از آنجا که توسعه سکونتگاه های جدید در جزایر و توسعه شهرهای ساحلی در قالب برنامه میان مدت در دستور کار استان قرار دارد، مقرر شد وزارت راه و شهرسازی براساس دستورالعمل ترویج شهرک سازی کشور ظرف مدت سه ماه نسبت به انجام مطالعات طرح‌های سکونتگاهی در سطح جزایر و نقاط جمعیت پذیر استان هرمزگان از جمله در جزایر قشم، هرمز، ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک، فارور، لارک و نوار ساحلی بندرعباس و میناب، اقدام کند.

همتی اظهار داشت: همچنین از آنجا که در برنامه میان مدت، استفاده از ظرفیت و اراضی نظامی موجود در محدوده شهرها به ویژه شهر بندرعباس به منظور جهش تولید مسکن و افزایش جمعیت پذیری و تبدیل آنها به فضاهای دارای کیفیت سکونت در دستور کار قرار دارد، مقرر شد نشست مشترکی با محوریت وزارت کشور و مشارکت وزارتخانه‌های کشور، راه و شهرسازی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و همچنین ستاد کل نیروهای مسلح و استانداری هرمزگان با هدف برنامه‌ریزی و بهره‌گیری از ظرفیت اراضی قابل بارگذاری مسکونی در سطح استان، ظرف مدت سه هفته آتی صورت پذیرد.

وی اضافه کرد: پس از امضای این تفاهم‌نامه نیز دکتر وحیدی وزیر محترم کشور در مکاتبه‌ای با مهندس قاسمی وزیر محترم راه و شهرسازی بر لزوم تسریع در اجرای مفاد این تفاهم‌نامه، در راستای سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله ‌العالی) و با هدف استقرار جمعیت در نوار ساحلی جنوب کشور و همچنین مسکونی سازی جزایر و با توجه به تاکیدات و برنامه دولت مردمی برای تولید سالانه یک میلیون مسکن در کشور، با تسریع در طی فرآیندهای اداری مربوطه و تصویب برنامه تولید مسکن در استان هرمزگان با ایجاد شهرهای جدید ساحلی و نیز توسعه مسکونی سازی جزایر چهارده گانه این استان، تاکید کردند.

استاندار هرمزگان بیان داشت: انعقاد و اجرای این تفاهم‌نامه گام مهمی در راستای تسریع و جهش در برنامه‌های شهرسازی و تولید مسکن در استان هرمزگان محسوب می‌شود.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

شناورهای صید ترال به نفع سازمان کاشف ضبط می‌شود

بندرعباس- رئیس کل دادگستری هرمزگان گفت: شناورهایی که هنگام صید ترال کشف می‌شود باید به نفع دولت و به نفع سازمان کاشف ضبط شود.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین، علی صالحی گفت: صید ترال باعث تخریب محیط زیست دریا می‌شود که باید با آن به شدت برخورد کرد.

وی با اشاره به آسیب‌های قاچاق ادامه داد: قاچاق دام مولد در قشم یک خسارت جبران ناپذیر است که جلوگیری از آن به همکاری همدلانه تمام مسئولان نیاز دارد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان تصریح کرد: برخورد با قاچاق سازمان یافته باید در اولویت قرار گیرد و سرشاخه‌های این امر شناسایی شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه قاچاق با انگیزه مالی انجام می‌شود باید به قاچاقچیان ضربه مالی وارد شود تا انگیزه‌ها از بین برود.

صالحی با اشاره به ظرفیت محدود زمین و ساحل در جزیره قشم ادامه داد: باید در واگذاری‌ ساحل و زمین به سرمایه‌گذار بیشترین دقت صورت گیرد.

وی اظهار کرد: پس از واگذاری نیز باید نظارت کرد تا طرح‌ها اجرا شود و در غیر این صورت، زمین باز پس گرفته شود.

رئیس کل دادگستری هرمزگان افزود: گردشگری قشم با وجود ظرفیت‌ها و اقدامات مناسبی که انجام شده، هنوز با آنچه باید تحقق یابد، فاصله دارد.

وی ادامه داد: امنیت گردشگر مقوله‌ای است که باید مورد توجه دستگاه قضایی شهرستان قرار بگیرد تا مردم با آسودگی به این جزیره مسافرت کنند.

صالحی گفت: مبارزه با فساد و فاسد جزو محورهای اصلی دستگاه قضاست و به ویژه از مسئولان این مساله به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

وی افزود: مدیران باید بر عملکرد زیر دستان نظارت مستمر داشته باشند و سلامت جامعه را از طریق ابزارهای نظارتی و صیانتی تضمین کنند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان بیان کرد: حفظ ارتباط با مردم، رعایت اخلاق و ارتقاء رضایتمندی جامعه از دستگاه قضا از دیگر محورهای مهم این نهاد است.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

آغاز فعالیت نخستین پمپ بنزین ساحلی کشور با ورود دستگاه قضایی هرمزگان

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان از صدور دستور ویژه قضایی برای رفع موانع موجود در شروع به کار جایگاه عرضه سوخت شهدای خلیج فارس در اسکله گشه شهرستان بندرلنگه به عنوان نخستین پمپ بنزین ساحلی کشور خبر داد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین، مجتبی قهرمانی خاطرنشان کرد: جایگاه ساحلی عرضه سوخت اسکله گشه، نخستین پمپ بنزین ساحلی کشور است که به مدت یکسال پس از تکمیل به علت عدم تخصیص سوخت لازم ، تعطیل بود و خوشبختانه این مشکل با ورود دستگاه قضایی استان هرمزگان رفع شد.

وی اظهار داشت: بر اساس آمار ، حدود ۳ هزار قایق صیادی در شهرستان بندرلنگه و مناطق همجوار آن فعالیت می کنند که یکی از مهمترین مشکلات آنها تأمین سوخت از جایگاه‌های شهری و حمل تا اسکله‌های صیادی بود و با راه اندازی این پمپ بنزین ساحلی بخش زیادی از این مشکلات برطرف خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان همچنین تصریح کرد: دستور تخصیص سوخت و رفع موانع موجود برای راه اندازی پمپ بنزین ساحلی اسکله گشه بندرلنگه به منظور احقاق حقوق عامه و ارائه خدمات بهتر به صیادان شریف این شهرستان صادر شده است و امیدواریم با این اقدام دستگاه قضایی ، گامی در جهت رفع مشکلات این قشر سختکوش و پرتلاش برداشته شود.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها