با ما ارتباط برقرار کن

اقتصادی

متوسط سطح آب زیر زمینی دشت میناب یک متر افزایش داشته است/ در حال تدوین برنامه‌‌ای برای ایحاد جریان پایه در رودخانه میناب هستیم

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: در اثر بارندگی‌های اخیر و در نتیجه رهاسازی آب از سد استقلال میناب، متوسط سطح آب زیر زمینی دشت میناب نسبت به فصل زراعی سال گذشته بیش از یک متر افزایش داشته است. این رقم در برخی از نقاط دشت میناب به دو متر نیز می‌رسد در حالیکه در سال گذشته ۳۸ سانتی‌متر در این دشت کاهش سطح داشتیم.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، هوشنگ ملایی در نشست شورای حفاظت منابع آب و کارگروه آب کشاورزی استان هرمزگان که در سالن جلسات استانداری هرمزگان برگزار شد با ذکر این نکته که امسال بیشترین پیک سیلاب رودخانه‌های کشور در استان هرمزگان بود، اظهار کرد: در بارندگی سال گذشته پیک سیلاب در شهرستان جاسک بالای هشت هزار متر مکعب بر ثانیه بود و در بارندگی‌های امسال نیز این رقم به بیش از پنج هزار متر مکعب رسید.

وی ساماندهی رودخانه‌ها در مراکز جمعیتی را بسیار مهم برشمرد و عنوان کرد: متوسط بارندگی بلند مدت استان در ۵۲ ساله ۱۶۷ میلی‌متر، در هفت ماهه ۳۶۳ میلی‌متر و در سال آبی گذشته ۲۴۰ میلی‌متر بوده است که نسبت به دوره دراز مدت سال گذشته ۱۱۹ درصد رشد داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان با ذکر این نکته که تا سی‌ام فروردین ماه ۵۰۸ میلی متر متوسط بارش در استان ثبت شده است، ابراز داشت: در حوزه آبریز سدهای شمیل و نیان که حدود دو هزار کیلومتر مربع مساحت دارد؛ متوسط بارندگی دو هزار و ۶۰۰ میلی‌متر بوده است.

وی ادامه داد: بیشترین میزان بارندگی در ایستگاه‌های سرخون و سرکم بندرعباس به ترتیب ۵۸۰٫۵ و ۵۶۱ میلی‌متر بوده و کمترین میزان بارش مربوط به ایستگاه‌های دژگان و بندرلنگه در شهرستان بندرلنگه به ترتیب ۲۵۱ و ۲۷۲ میلی متر بوده است.

ملایی خاطرنشان کرد: سد استقلال میناب با ۲۴۰ میلیون متر مکعب ظرفیت، دارای ۲۲۶ میلیون متر مکعب حجم است. در اثر بارندگی‌های اخیر، مقداری از آب سیلاب از این سد سرریز و مقداری نیز به وسیله تخلیه‌گرهای سد رها شد که اثر بسیار خوبی در پایین دست سد از جمله دشت میناب گذاشت که گزارشی در این خصوص جمع بندی و ارائه خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان تشریح کرد: در اثر بارندگی‌های اخیر و بازگشایی دریچه‌های سد استقلال میناب متوسط سطح آب زیر زمینی دشت میناب نسبت به فصل زراعی سال گذشته بیش از یک متر افزایش داشته است. این رقم در برخی از نقاط دشت میناب به دو متر نیز می‌رسد در حالیکه در سال گذشته ۳۸ سانتی‌متر در این دشت کاهش سطح داشتیم.

ملایی اذعان کرد: در حال تدوین برنامه‌‌ای هستیم که در سال هایی که وضعیت بارندگی خوب است یک جریان پایه در رودخانه میناب ایجاد شود چراکه هم به شهر طراوت می‌دهد و هم سفره‌های زیر زمینی را تغدیه می‌کند.

وی عنوان کرد: سدهای شمیل و نیان ۹۸٫۵ میلیون متر مکعب ظرفیت دارند که در حال حاضر ۹۷٫۲۶ میلیون متر مکعب آن‌ها پر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان ابراز داشت: سد جگین ۲۱۰ میلیون متر مکعب حجم دارد که کاملا پر است. ۳۵۸ میلیون نیز حجم سیلاب وارد شده به این سد است که بخشی از آن از بهمن ماه از طریق سرریز و دریچه‌های تحتانی رها شده است.

ملایی با ذکراین نکته که سد سرنی ۶۰ میلیون ظرفیت دارد، تصریح کرد: سد سرنی در حال حاضر ۴۸ میلیون متر مکعب آب دارد. سرنی از سدهایی است که احتمال بارندگی تابستانی در حوزه آبگیر زیاد است و امکان مهار سیلاب در تابستان وجود دارد.

وی با ذکر این نکته که در بارندگی‌های فروردین ماه سیلی با بازگشت دوره بازگشت ۱۰۰ ساله رخ داد، خاطرنشان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی کشور بارش فروردین ماه ۴۰ تا ۶۰ میلی متر برآورد شده بود که بر این اساس باید حداکثر ۱۵ میلیون مکعب آب وارد سد استقلال میناب می‌شد در حالیکه ۱۴۰ میلیون متر مکعب آورد به این سد داشتیم.

ملایی اذعان کرد: در مجموع حدود یک میلیارد و ۱۶۴ میلیون متر مکعب آب‌ وارد رودخانه‌های سددار استان هرمزگان شده است که ۴۵۰ هزار متر مکعب مهار و ۷۱۴ میلیون متر مکعب از این مقدار رها شده است.

وی با ذکر این نکته که حدود هفت میلیارد متر مکعب مجموع روان آب‌های سطح استان بوده است، عنوان کرد: در حال حاضر مجموع ذخایر استان هرمزگان ۵۷۶ میلیون متر مکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان ابراز داشت: سال گذشته اولین استانی بودیم که برنامه با کم آبی استان را را در مرکز تصویب کردیم.

ملایی با ذکر این نکته که از ظرفیت‌های رودخانه در تغییر قانون استفاده کردیم، تشریح کرد: در تلاش برای بازگشت سود و درآمد رودخانه‌ها به خودشان هستیم. قرارداد ساماندهی رودخانه جاماش با یک پیمانکار منعقد شد و به جای پرداخت پول به پیمانکار اجازه استفاده از ظرفیت‌های رودخانه صادر می‌شود.

اقتصادی

اهدا تندیس روابط عمومی برتر در حوزه ارتباطات رسانه ای

مدیر روابط عمومی صبا فولاد خلیج فارس به عنوان مدیر روابط عمومی برتر کشور معرفی شد

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین ،در هفدهمین سمپوزیوم روابط عمومی کشور که در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد ، از روابط عمومی های برتر سال تقدیر شد .

بنا بر این گزارش در بخش اول این سمپوزیوم ، ده مدیر روابط عمومی برتر سال معرفی شدند که در این بین با اهدا لوح و تندیس مدیر روابط عمومی شرکت صبا فولاد خلیج فارس به عنوان مدیر روابط عمومی برتر معرفی شد .

در بخش دوم این سمپوزیوم و در بررسی تخصصی بخش های مختلف روابط عمومی ، لوح و تندیس روابط عمومی برتر در حوزه ارتباطات رسانه ای به روابط عمومی شرکت صبا فولاد خلیج فارس اهدا شد .

ادامه ی خواندن

اجتماعی

مجوز سه معدن غیرفعال در هرمزگان سلب صلاحیت شد

استاندار هرمزگان گفت: با تصویب اعضای شورای معادن استان، مجوز سه معدن غیرفعال با توجه به عدم ایفای تعهدها و عدم توجه به اخطارها و مهلت قانونی ارائه شده، سلب صلاحیت شد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، هجدهمین نشست شورای معادن استان به ریاست مهدی دوستی استاندار هرمزگان و با حضور رضا محتشمی پور معاون امور معادن و فراوری مواد وزارت صمت برگزار شد.

مهدی دوستی استاندار هرمزگان پس از برگزاری این نشست، اظهار کرد: تفویض اختیار شورای عالی معادن به شورای معادن استان برای اجرای بند ۴ و ۵ ماده ۴۳ برنامه ششم توسعه به عنوان پیشنهاد شورا در حضور دبیر شورای عالی معادن مطرح شد که مقرر شد تصمیم گیری لازم پس از بررسی کارشناسی در این خصوص صورت بگیرد.

وی افزود: آخرین تفویض اختیار در این مورد، مربوط به سال ۹۸ است که در صورت موافقت شورای عالی با این تصمیم، نظارت بر استقرار دفاتر مالی، انجام گردش مالی خرید و فروش معادن و حساب‌های بانکی آن‌ها در داخل استان و همچنین اختیار قانونی در زمینه میزان خسارت‌ ناشی از بهره‌برداری از معادن و فعالیت‌های صنایع معدنی به اهالی ساکن در منطقه و بخش کشاورزی آن‌ها به شورای معادن استان واگذار می شود که علاوه بر عوارض آلایندگی، با تصویب شورای معادن استان تا یک‌درصد فروش آن‌ها، پس از واریز به خزانه معین استان نزد خزانه‌داری کل کشور برای جبران این خسارت ها و درصورت وارد شدن آسیب‌های عمومی، به فعالیت‌های بهداشتی، درمانی و عمرانی مورد نیاز منطقه درگیر اختصاص می‌یابد.

استاندار هرمزگان، با تأکید بر لزوم شناسایی ظرفیت های معدنی استان و بهره‌گیری از این ظرفیت در زمینه توسعه مناطق کمتربرخوردار و ایجاد اشتغال پایدار، پهنه های اکتشافی مطالعه شده استان را ۲۹هزار کیلومتر مربع اعلام کرد و گفت: پهنه فین –باغات، هرمزگان، کوهشاه احمدی، بشاگرد ، زون ۱۱ (رودان- میناب)، پهنه طاهروئی و بلوک ۳ پهنه آباده – جازموریان، هفت پهنه اکتشافی هستند که بیش از یک هزار و ۲۰۰کیلومتر مربع از این پهنه ها، محدوده امیدبخش هستند.

دوستی، میزان صدور پروانه، گواهی کشف و استخراج پروانه های بهره برداری در هشت ماهه نخست سال جاری و مدت مشابه سال گذشته را مورد هم‌سنجی قرار دارد و گفت: میزان صدور پروانه به نسبت سال گذشته ۹درصد، گواهی صادره ۴۰درصد، تناژ ذخیره ۱۵۲درصد و میزان استخراج پروانه های بهره برداری نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت‌درصد رشد داشته است.

رییس شورای معادن استان همچنین گفت: با تصویب اعضای شورای معادن استان، سه معدن غیرفعال منگنر رودان، آهک عمانی و گچ آفتاب، با توجه به عدم ایفای تعهدها و عدم توجه به اخطارهای قانونی، ملزم به پرداخت خسارات ناشی از عدم انجـام تعهدهای مربوطه شدند و مجوز این معادن سلب صلاحیت شد.

وی اضافه کرد: اعضای شورای معادن استان با درخواست رفع سلب صلاحیت بهره برداری یک معدن نیز مخالفت کردند و قرار شد این معدن‌ از طریق برگزاری مزایده به افراد واجد شرایط واگذار شود.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

جلسه بررسی مشکلات محدوده های شناسایی شده به منظور احداث گلخانه، پرورش میگو و پرورش ماهی در قفس برگزار شد

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، جلسه بررسی مشکلات محدوده های شناسایی شده به منظور احداث گلخانه، پرورش میگو و پرورش ماهی در قفس، به ریاست مهندس فیروزی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان در سالن جلسات مرکز خدمات سرمایه گذاری برگزار شد.
در این نشست که شامگاه یکشنبه با حضور مدیران دستگاه های اجرایی صادر کننده مجوز در بخش های مختلف برگزار شد فیروزی معاون اقتصادی استاندار با اشاره به اینکه نیاز به خلاقیت در دستگاه های اجرایی از هر زمان دیگری بیشتر است گفت: تنوع در بسته های قابل ارائه به سرمایه گذاران، هدفمند شدن سرمایه گذاری ها و نوآوری در خدمات قابل ارائه می تواند شرایط اقتصادی و فضای سرمایه گذاری استان را متحول کند.
دکتر دسینه مدیر کل امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن اشاره به دستور استاندار هرمزگان مبنی بر شناسایی پهنه ها و محدودههای جغرافیایی باقابلیت معرفی به متقاضیان سرمایه گذاری، گفت؛ شناسایی محدوده های مذکور به صورت جدی و با محوریت مرکز خدمات سرمایه گذاری در حال پیگیری است و می تواند گام موثری در زمینه تسریع در پاسخگویی به متقاضیان سرمایه گذاری استان باشد و روند واگذاری زمین و اغاز اجرای طرحها را بسیار کوتاه تر کند.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها