با ما ارتباط برقرار کن

سلامت

امیدواریم اواخر خرداد ماه شاهد سیر نزولی ابتلا باشیم/ اگر نرخ رشد افزایش نداشته باشد بهمن‌ به شرایط مناسبی خواهیم رسید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: از قبل نیز پیش‌بینی می‌شد که اواسط خرداد ماه در پیک این بیماری باشیم و این اتفاق نیز رخ داد و امیدوارم اواخر خرداد شاهد سیر نزولی این بیماری در استان باشیم.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، دکتر حسین فرشیدی صبح دوشنبه در نشست خبری که به صورت برخط (آنلاین) برگزار شد اظهار کرد: در دو هفته اخیر آمار استان افزایش پیدا کرده است که مربوط به تماس مشکوک چند هفته قبل مردم است. از قبل نیز پیش‌بینی می‌شد که اواسط خرداد در پیک باشیم و این اتفاق نیز رخ داد و امیدوارم اواخر خرداد شاهد سیر نزولی در استان شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه کشور در سه دوره پیک را تجربه کرده است، عنوان کرد: پیک اوایل در چهار استان اولیه صورت گرفت و پس از کاهش آمار آن‌ها چهار استان دیگر درگیر شدند و پس از آن استان‌های دیگری درگیر شدند که استان ما نیز یکی از استان‌های درگیر در دسته سوم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه پیش بینی ما بالاتر این آمار و ارقام موجود بود تصریح کرد: استان هرمزگان بر اساس پروتکل‌های بهداشتی وزارت بهداشت عمل می‌کند و ما یکی از کشورهایی هستیم که از نظر سازمان بهداشت جهانی عملکرد مناسبی را ثبت کردیم.

در صورت افزایش ابتلا، بازار را تعطیل خواهیم کرد

فرشیدی ابراز داشت: اگر مردم رعایت نکنند مجبور شویم بازار را نیز تعطیل خواهیم کرد و اقدامات شدیدتری در دستور کار قرار دهیم. بر اساس مصوبه ستاد استفاده از ماسک در اتوبوس و ادارت اجباری است.

وی با ذکر اینکه که بیماران در دو هفته اخیر بیماران علامت دار ما بیشتر شده است مطرح کرد: جمعیت زیادی به مراکز تست‌گیری مراجعه کرده‌اند که خطرناک است. با توجه بر براورد ما ۳۰ درصد از این افراد واقعا نیاز به تست ندارند که نیاز است مردم از مراجعه غیر ضروری به این مراکز پرهیز کنند.

احتمال انتقال از افراد دارای علامت بیشتر است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بیان داشت: بیشترین سرایت از افراد علامت دار به خصوص سرفه است. تمام افرادی که علامت دارند در اولیت نمونه گیری قرار دارند و امکان انتقال در بیماران بدون علامت کمتر است.

فرشیدی با بیان اینکه بندرعباس ۷۳ درصد از موارد کرونا در هرمزگان را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: هر بیمار در ۲۴ ساعت یک نفر را آلوده می‌کند. وقتی گفته می‌شود در یک روز ۲۰۵ نفر بیمار داریم یعنی اگر نکات بهداشتی رعایت نشود این رقم هفته بعد ۴۰۰ نفر خواهد رسید.

۶۰ تخت ICU جدید به استان افزوده خواهد شد

وی با بیان اینکه تحرک اضافی باعث ایجاد مشکل برای کادردمان خواهد شد، اذعان کرد: سیاست ما تقویت زیرساخت های درمانی، تقویت مراقبت های بهداشتی از افراد دارای بیماری زمینه‌ای و قرنطینه موثر در مبارزه با بیماری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تشریح کرد: ۶۰ تخت آی سی یو جدید در سطح استان افزوده خواهد شد و امکانات بخش‌های خصوصی در زمینه راه اندازی آزمایشگاه‌های سلولوژی نیز استفاده می‌شود. تست های سلولوژی باعث شناخت بیماران بدون علامت خواهد شد و می‌توان گفت چند نفر ایمن هستند و این بیماری را گذرانده‌اند.

فرشیدی با بیان اینکه متوسط تست های انجام شده از متوسط کشوری بالاتر است گفت: آمار رسمی آمار تست کووید مثبت است. کنار این ها افرادی هستند که تست منفی دارند اما علائم بالینی برخی از افراد کووید ۱۹ را نشان می‌دهد و دارای تست منفی هستند.

وی عنوان کرد: در ستاد استانی مصوب شد که هیچ تجمعی صورت نگیرد و فرمانداری با هر تجمعی بیش از شش نفر برخورد خواهد کرد و برگزاری تجمعاتی مانند عروسی‌ها نیز ممنوع است.

امکان تعطیلی برخی اماکن پرخطر وجود دارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه در برخی از اماکن نیاز به تداخل و تعطیلی وجود دارد، تصریح کرد: با افزایش بیماران، اماکنی که امکان انتقال ویروس در آن‌ها زیاد است تعطیل خواهند شد.

فرشیدی با توجه به عدم وجود واکسن برای این بیماری، رعایت اصول بهداشتی را یکی از مهم‌ترین اقدامات در جلوگیری از ابتلا دانست و ابراز داشت: می‌توان گفت این بیماری زمانی ریشه‌کن خواهد شد که حدود ۷۰ درصد از جامعه مبتلا شوند.

بهمن‌ماه به شرایط مناسبی خواهیم رسید

وی مطرح کرد: اگر روزانه با افزایش ۵ درصدی ابتدا مواجه باشیم تا بهمن ماه به شرایط مناسبی خواهیم رسید و با مشکل شدیدی روبرو نخواهیم بود.

استفاده از هتل‌ها به عنوان نقاهتگاه باعث تقویت ماندگاری افراد در قرنطینه و رونق اقتصادی هتل‌ها خواهد شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بیان داشت: به بیماران بدون علامت هیچ دارویی داده نمی‌شود و تنها قرنطینه و خود مراقبتی توصیه می‌شود.

فرشیدی اظهار کرد: برای تقویت ماندگاری افراد در قرنطینه است هتل را پیشنهاد دادیم و در تلاش هستیم که هزینه آن را پرداخت کنیم چراکه که باعث رونق اقتصادی هتل‌ها در این شرایط خواهد شد. افرادی که امکان رعایت قوانین قرنطینه را در خانه ندارند به اماکن اقامتی در نظر گرفته شده منتقل می‌شوند.

حدود ۱۳۰ نفر از کادر درمان استان به کرونا مبتلا شده‌اند

وی با ذکر این نکته که در هفته جاری هفت نفر از متخصصین استان به این بیماری مبتلا شدند و در حال حاضر قرنطینه هستند، اذعان کرد: تا هفته پگذشته ۱۲۳ نفر از کادر درمان استان هرمزگان به بیماری کرونا مبتلا شدند و یک نفر نیز شهید شدند. در این مدت سه پزشک بدحال وارد ای سی یو شدند و وضعیت مناسبی نداشتند.

غلامعباس شمس الدینی

سلامت

اعمال محدودیت های کرونایی جدید از امروز اول آذر ماه در هرمزگان

نشست فوق العاده ستاد استانی مدیریت کرونا با حضور سعید ناجی جانشین رییس این ستاد شامگاه جمعه با حضورمعاون سیاسی، امنینی و اجتماعی استانداری هرمزگان و برخی از اعضا این ستاد برگزار شد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، در این نشست، دستگاه های اجرایی و نهادهای عضو و همچنین نیروی انتظامی به منظور اجرای کامل مصوبات ستاد ملی و استانی اعلام آمادگی کردند.
طرح مدیریت هوشمند کرونا از فردا شنبه اول آذر به مدت دو هفته در سطح ملی اجرا می شود و بر اساس وضعیت اعلامی شهرها از سوی وزارت بهداشت، این طرح عملیاتی می شود.
محدودیت های طرح جامعه مقابله با کرونا سطح هشدار۳قرمز در دو شهر بندرعباس و کیش و در سطح هشدار ۲(نارنجی) هفت شهراستان شامل بستک، رودان، پارسیان، قشم، حاجی آباد، جزیره هرمز و خمیر هستند
در شهر‌های با سطح قرمز فقط یک سوم و سطح نارنجی نصف کارکنان در ادارات دولتی اجازه فعالیت دارند در سطح هشدار قرمز و نارنجی، خودرو‌ها با پلاک بومی حق خروج از منطقه خودشان را ندارند و پلاک‌های غیربومی هم اجازه ورود به این مناطق را ندارند که در صورت رعایت نکردن؛ توسط دوربین‌ها جریمه سنگین خواهند شد.
اگر فردی از شهر نارنجی وارد هر شهری شد ۵۰۰ هزار تومان و از شهر قرمز ۱ میلیون تومان جریمه می شود. تردد درون شهری نیز از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح در مناطق قرمز منع خواهد شد. برخی مشاغل شیفت شب (کارکنان بیمارستان‌ها، صدا و سیما و …) مشمول جریمه تردد شبانه نمی‌شوند.ذمسئولان این سازمان‌ها و مشاغل با ارسال فهرست شماره خودرو کارکنان خود به فرمانداری‌ها از جریمه این افراد جلوگیری کنند. محدودیت‌های شبانه شامل تاکسی ها و تاکسی های اینترنتی که نامه مکتوب از پلیس دارند نخواهد شد. تاکسی‌های اینترنتی و وسایل حمل و نقل عمومی طبق مجوز‌هایی که صادر می‌شود می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند. هر نوع جلسه رسمی در مناطق قرمز تا سقف ۱۵ نفر و در سطح نارنجی تا سقف ۲۰ نفر و در مناطق با سطح زرد تا سقف ۳۰ نفر مجاز است و باید ۴ متر فاصله بین افراد رعایت شود این قانون برای همه به طور یکسان اجرا می‌شود.

محدودیت های طرح جامعه مقابله با کرونا سطح هشدار۱(زرد) در شش شهر استان، ابوموسی، جاسک، سیریک، بشاگرد، میناب و بندرلنگه قابل عمال است.
در شهر‌های با سطح زرد دو سوم کارکنان در ادارات دولتی اجازه فعالیت دارند در این شهزستان ها نیز مدارس، دانشگاه ها و حوزه علمیه غیرحضوری، برگزاری مراسات اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش ها و غیره ممنوع است.
همچنین باشگاه های ورزشی ، کافه، قهوه خانه، مراکز عرضه مواد دخانی، باغ وحش و شهربازی هاف مراکز جتفریحی آبی و استخرهای سرپوشیده تعطیل است.
در صورت رعایت نشدن طرح محدودیت‌های جدید کرونایی؛ جرایمِ مسئول اداره و صنوف کاملاً مشخص شده است. تا سه ماه انفصال خدمت و جرائم نقدی برای مدیران دولتی و غیر دولتی پیش بینی شده است.

ادامه ی خواندن

سلامت

برخورد جدی در انتظار افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان گفت: نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی در استان با مشخص شدن عوامل نظارتی به شکل دقیق تا پایین ترین سطح فعالیت ها و حوزه های صنفی، تولید ماننده واحدهای دو نفره، نیز افزایش خواهد یافت.

منتشر شده

روی

سعید ناجی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، سعید ناجی در جلسه بررسی چگونگی اجرای دستور العمل های نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی(الزامات سلامت محیط و کار)، بیان کرد: طبق مصوبات ستاد مدیریت بیماری کرونا استان و تاکیدات استاندار محترم در خصوص تشدید و تقویت نظارت ها بر رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک که لازم رعایت پروتکل های بهداشتی است، باید برنامه ریزی دقیق در این خصوص انجام گیرد و با جدیت پیگیری شود.

وی افزود: نگرانی های در خصوص برخی از صنوف و واحدهای صنفی، تولیدی، اداری، بانکها و دیگر اماکن عمومی و پر تردد که تجمع در آنها اجتناب ناپذیر است طبق گزارشی از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان وجود دارد که باید نظارت بر روی این واحدها افزایش یابد.

ناجی با بیان اینکه افراد فاقد ماسک در استان از  خدمات مراکز خدماتی  بی نصیب خواهند شد، تصریح کرد:  در سراسر استان تمام افرادی که در صنوف مختلف حضور دارند و به مردم خدمات ارائه می کنند، باید بتوانند در فضای تحت مدیریت خود پروتکل های بهداشتی را به صورت دقیق  رعایت کنند.

وی تاکید کرد: در تمامی بنگاه های اقتصادی نه تنها رعایت پروکل ها از سوی کارکنان بلکه از سوی مراجع کنندگان نیز باید رعایت شود. 

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان افزود: کارکنان در ادارات و واحد های تولیدی باید از ماسک استفاده و پروتکل های بهداشتی که دانشگاه علوم پزشکی اعلام کرده را رعایت کنند. 

وی با بیان اینکه برخورد جدی در انتظار افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند خواهد بود، گفت اگر فردی یا افرادی سعی بر تمرد از قوانین حاکم بر جلوگیری از شیوع کرونا ویروس دارند مورد برخورد  جدی قرار خواهند گفت .

ناجی ضمن تشکر از مردم هرمزگان در رعایت پروتکل های بهداشتی گفت:  از همکاری خوب مردم در  رعایت پروتکل های بهداشتی که موجب این شد مجموعه مدیریت استان در ستاد مدیریت کرونا بتواند شرایط نسبتا مناسبی در استان حاکم کند، کمال تشکر را داریم، اما همگان باید بدانند که اعلام این مطلب به آن معنا نیست که  وضعیت سفید است و دیگر نباید نگران شیوع کرونا باشیم بلکه باید به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری  پروتکل های بهداشتی را دقیق تر رعایت کرد.

وی تاکید کرد: تا زمانی که راهی برای مقابله و جلوگیری از شیوع این بیماری حاصل نشده باید همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کرد و سهل انگاری در این خصوص می تواند عواقب غیر قابل جبرانی در پی داشته باشد.

ادامه ی خواندن

سلامت

جذب ۳۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل بیمارستان ۵۳۱ تختخوابی بندرعباس

استاندار هرمزگان گفت: برای تامین منابع مالی پروژه بسیار مهم و بزرگ بیمارستان ۵۳۱ تختخوابی بندرعباس، پیش‌بینی‌های لازم انجام شده و تاکنون ۳۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای این طرح جذب شده است.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، فریدون همتی شامگاه پنجشنبه در نشست شورای فنی استان هرمزگان که با موضوع پیگیری آخرین وضعیت بیمارستان‌های در حال احداث در این استان برگزار شد، اظهار داشت: با تامین نیروی انسانی مورد نیاز توسط پیمانکار، مراحل اجرایی و فنی احداث این پروژه به طور شبانه روزی در حال انجام است.

وی تاکید کرد: تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم تا بیمارستان ۵۳۱ تختخوابی بندرعباس تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.

همتی خاطرنشان کرد: بیمارستان ۲۶۰ تختخوابی نیز توسط پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس در حال احداث است و پیگیری های لازم جهت سرعت بخشیدن به تکمیل این پروژه و همچنین بیمارستان جدید کودکان بندرعباس نیز در حال انجام است تا این طرح ها نیز تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری برسند.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه بیمارستان شریعتی بندرعباس نیز مراحل نهایی نصب تجهیزات را پشت سر می‌گذارد ، اظهار داشت: بیمارستان ۱۲۸ تختخوابی نیروی دریایی ارتش در بندرعباس نیز با پیشرفت فیزیکی بسیار بالا تا دو ماه آینده افتتاح خواهد شد.

وی تصریح کرد: پیگیری های لازم جهت تامین تجهیزات مورد نیاز این بیمارستان از طریق وزارت بهداشت در حال انجام است تا در نیمه دوم سال جاری، امکانات این بیمارستان در استان مورد استفاده قرار گیرد.

همتی در این نشست از برنامه ریزی های انجام شده جهت پشتیبانی و تامین مالی بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی بندرعباس به منظور بهره برداری از آن تا پایان خردادماه سال آینده خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این بیمارستان ها، استان هرمزگان در حوزه درمان به شرایط بسیار بهتری خواهد رسید.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها