با ما ارتباط برقرار کن

سلامت

امیدواریم اواخر خرداد ماه شاهد سیر نزولی ابتلا باشیم/ اگر نرخ رشد افزایش نداشته باشد بهمن‌ به شرایط مناسبی خواهیم رسید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: از قبل نیز پیش‌بینی می‌شد که اواسط خرداد ماه در پیک این بیماری باشیم و این اتفاق نیز رخ داد و امیدوارم اواخر خرداد شاهد سیر نزولی این بیماری در استان باشیم.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، دکتر حسین فرشیدی صبح دوشنبه در نشست خبری که به صورت برخط (آنلاین) برگزار شد اظهار کرد: در دو هفته اخیر آمار استان افزایش پیدا کرده است که مربوط به تماس مشکوک چند هفته قبل مردم است. از قبل نیز پیش‌بینی می‌شد که اواسط خرداد در پیک باشیم و این اتفاق نیز رخ داد و امیدوارم اواخر خرداد شاهد سیر نزولی در استان شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه کشور در سه دوره پیک را تجربه کرده است، عنوان کرد: پیک اوایل در چهار استان اولیه صورت گرفت و پس از کاهش آمار آن‌ها چهار استان دیگر درگیر شدند و پس از آن استان‌های دیگری درگیر شدند که استان ما نیز یکی از استان‌های درگیر در دسته سوم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه پیش بینی ما بالاتر این آمار و ارقام موجود بود تصریح کرد: استان هرمزگان بر اساس پروتکل‌های بهداشتی وزارت بهداشت عمل می‌کند و ما یکی از کشورهایی هستیم که از نظر سازمان بهداشت جهانی عملکرد مناسبی را ثبت کردیم.

در صورت افزایش ابتلا، بازار را تعطیل خواهیم کرد

فرشیدی ابراز داشت: اگر مردم رعایت نکنند مجبور شویم بازار را نیز تعطیل خواهیم کرد و اقدامات شدیدتری در دستور کار قرار دهیم. بر اساس مصوبه ستاد استفاده از ماسک در اتوبوس و ادارت اجباری است.

وی با ذکر اینکه که بیماران در دو هفته اخیر بیماران علامت دار ما بیشتر شده است مطرح کرد: جمعیت زیادی به مراکز تست‌گیری مراجعه کرده‌اند که خطرناک است. با توجه بر براورد ما ۳۰ درصد از این افراد واقعا نیاز به تست ندارند که نیاز است مردم از مراجعه غیر ضروری به این مراکز پرهیز کنند.

احتمال انتقال از افراد دارای علامت بیشتر است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بیان داشت: بیشترین سرایت از افراد علامت دار به خصوص سرفه است. تمام افرادی که علامت دارند در اولیت نمونه گیری قرار دارند و امکان انتقال در بیماران بدون علامت کمتر است.

فرشیدی با بیان اینکه بندرعباس ۷۳ درصد از موارد کرونا در هرمزگان را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: هر بیمار در ۲۴ ساعت یک نفر را آلوده می‌کند. وقتی گفته می‌شود در یک روز ۲۰۵ نفر بیمار داریم یعنی اگر نکات بهداشتی رعایت نشود این رقم هفته بعد ۴۰۰ نفر خواهد رسید.

۶۰ تخت ICU جدید به استان افزوده خواهد شد

وی با بیان اینکه تحرک اضافی باعث ایجاد مشکل برای کادردمان خواهد شد، اذعان کرد: سیاست ما تقویت زیرساخت های درمانی، تقویت مراقبت های بهداشتی از افراد دارای بیماری زمینه‌ای و قرنطینه موثر در مبارزه با بیماری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تشریح کرد: ۶۰ تخت آی سی یو جدید در سطح استان افزوده خواهد شد و امکانات بخش‌های خصوصی در زمینه راه اندازی آزمایشگاه‌های سلولوژی نیز استفاده می‌شود. تست های سلولوژی باعث شناخت بیماران بدون علامت خواهد شد و می‌توان گفت چند نفر ایمن هستند و این بیماری را گذرانده‌اند.

فرشیدی با بیان اینکه متوسط تست های انجام شده از متوسط کشوری بالاتر است گفت: آمار رسمی آمار تست کووید مثبت است. کنار این ها افرادی هستند که تست منفی دارند اما علائم بالینی برخی از افراد کووید ۱۹ را نشان می‌دهد و دارای تست منفی هستند.

وی عنوان کرد: در ستاد استانی مصوب شد که هیچ تجمعی صورت نگیرد و فرمانداری با هر تجمعی بیش از شش نفر برخورد خواهد کرد و برگزاری تجمعاتی مانند عروسی‌ها نیز ممنوع است.

امکان تعطیلی برخی اماکن پرخطر وجود دارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه در برخی از اماکن نیاز به تداخل و تعطیلی وجود دارد، تصریح کرد: با افزایش بیماران، اماکنی که امکان انتقال ویروس در آن‌ها زیاد است تعطیل خواهند شد.

فرشیدی با توجه به عدم وجود واکسن برای این بیماری، رعایت اصول بهداشتی را یکی از مهم‌ترین اقدامات در جلوگیری از ابتلا دانست و ابراز داشت: می‌توان گفت این بیماری زمانی ریشه‌کن خواهد شد که حدود ۷۰ درصد از جامعه مبتلا شوند.

بهمن‌ماه به شرایط مناسبی خواهیم رسید

وی مطرح کرد: اگر روزانه با افزایش ۵ درصدی ابتدا مواجه باشیم تا بهمن ماه به شرایط مناسبی خواهیم رسید و با مشکل شدیدی روبرو نخواهیم بود.

استفاده از هتل‌ها به عنوان نقاهتگاه باعث تقویت ماندگاری افراد در قرنطینه و رونق اقتصادی هتل‌ها خواهد شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بیان داشت: به بیماران بدون علامت هیچ دارویی داده نمی‌شود و تنها قرنطینه و خود مراقبتی توصیه می‌شود.

فرشیدی اظهار کرد: برای تقویت ماندگاری افراد در قرنطینه است هتل را پیشنهاد دادیم و در تلاش هستیم که هزینه آن را پرداخت کنیم چراکه که باعث رونق اقتصادی هتل‌ها در این شرایط خواهد شد. افرادی که امکان رعایت قوانین قرنطینه را در خانه ندارند به اماکن اقامتی در نظر گرفته شده منتقل می‌شوند.

حدود ۱۳۰ نفر از کادر درمان استان به کرونا مبتلا شده‌اند

وی با ذکر این نکته که در هفته جاری هفت نفر از متخصصین استان به این بیماری مبتلا شدند و در حال حاضر قرنطینه هستند، اذعان کرد: تا هفته پگذشته ۱۲۳ نفر از کادر درمان استان هرمزگان به بیماری کرونا مبتلا شدند و یک نفر نیز شهید شدند. در این مدت سه پزشک بدحال وارد ای سی یو شدند و وضعیت مناسبی نداشتند.

غلامعباس شمس الدینی

اجتماعی

همکاری مردم و رعایت پروتکل ها روند ابتلا به کرونا را نزولی کرده است

استاندار هرمزگان در نشست ستاد استانی بیماری کرونا مطرح کرد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین :دکتر فریدون همتی امروز شنبه پس از نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا، با بیان اینکه همکاری مردم، تلاش کادر درمان، دانشگاه علوم پزشکی و ستاد مقابله با کرونا در استان و شهرستان‌ها، روند ابتلا ، بستری و فوتی را نزولی کرده است، اظهار کرد: آمار ابتلا ۳۰درصد، بستری ها ۲۵درصد و فوتی‌های ناشی از کرونا، ۱۹درصد کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: در حالی که نرخ متوسط مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور ۱.۴۴درصد است، این آمار در استان ۰.۹۶درصد است که در واقع نشان‌دهنده عملکرد خوب حوزه درمان، تامین به موقع دارو و تجهیزات است.

استاندار هرمزگان با اشاره به تصمیم جدید ستاد کرونای استان به منظور کاهش آمار ابتلا و فوتی کرونا، گفت: با ماموریتی که امروز به معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی، معاونت توسعه و معاونت عمرانی استانداری هرمزگان محول شد، مقرر شد تمهیدات لازم برای تزریق واکسن به تمامی روستائیان بالای ۱۸ سال در استان حداکثر طی ۴۸ ساعت آینده پیش بینی شود و پس از آن به مدت ۱۰ روز کل افراد بالای ۱۸ سال در روستاهای استان واکسینه شوند.

دکتر همتی اضافه کرد: فرمانداران به عنوان روسای ستادهای شهرستانی کرونا باید با استفاده از ظرفیت نیروهای داوطلب هلال احمر و دهیاری ها نسبت به تامین وسائل نقلیه برای حضور ماموران بهداشتی و واکسیناسیون اقدام کنند.

وی ابراز امیدواری کرد با افزایش واکسیناسیون، رعایت هوشمندانه پروتکل ها و نظارت دستگاه های مسئول، روند کاهشی فعلی تداوم پیدا کند.

استاندار هرمزگان تاکید کرد: مبادا در سایه واکسن زدن دچار عادی انگاری و غفلت شویم؛ باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، رعایت فاصله اجتماعی، پرهیز از حضور در نقاط پر جمعیت و استفاده از ماسک، کمک کنیم استان از شرایط نگران کننده فعلی خارج و به شرایط مطلوب برسیم.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

مرکز توانمندسازی معتادان متجاهر هرمزگان یک الگوی موفق در کشور است

قدردانی استاندار از حمایت های دستگاه قضایی، نماینده ولی فقیه در استان و مشارکت صنایع، شرکت ها و دستگاه های اجرایی در راه اندازی اولیه مرکز

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین :استاندار هرمزگان، علاوه بر پرداخت یک میلیارد برای ساخت این مرکز نفت ستاره خلیج فارس، این شرکت را مکلف به راه اندازی آشپزخانه صنعتی جهت تامین دائمی غذای ۵۰۰نفر در مرکز نگهداری معتادان متجاهر کرد

مرکز نگهداری، درمان، توانمندسازی و صیانت معتادان متجاهر هرمزگان با مشارکت ۱۵ دستگاه اجرایی دولتی و بخش خصوصی با راهبری استاندار هرمزگان به منظور تداوم و تثبیت مراحل درمان راه اندازی شده است.

تا کنون در هیچ از مناطق کشور چنین مرکزی برای ساماندهی معتادان متجاهر احداث و راه اندازی نشده و می توان آن را به عنوان یک الگوی موفق در این حوزه معرفی کرد؛ چرا که علاوه بر درمان اعتیاد، برنامه های فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، آموزش مهارت های شغلی برای فراهم کردن زمینه اشتغال افراد بیمار این مرکز در بخش خصوصی در نظر گرفته شده است.

با توجه به برنامه دولت به منظور تولید سالانه یک میلیون مسکن در سطح کشور، امکان تولید کالاهای خرد مانند تیرچه بلوک، بلوک سقفی و بتنی برای تأمین منابع مالی مرکز و همچنین تآمین معیشت بیماران تحت مراقبت و درمان فراهم شده است.

دکتر فریدون همتی در آیین بهره برداری از مرکز نگهداری، درمان، توانمندسازی و صیانت معتادان متجاهر هرمزگان با بیان اینکه این مجموعه شش هکتار مساحت دارد و ظرفیت پذیرش ۵۰۰ نفر در اقامتگاه این مرکز پیش بینی شده است، اظهار کرد: کارگاه های مهارت آموزی، امکانات ورزشی، امکان فعالیت‌های کشاورزی گلخانه ای، از جمله امکانات این مرکز برای فراهم کردن زمینه ورود این افراد بیمار به بازار کار است.

وی افزود: برنامه هایی برای تقویت بنیه فرهنگی، تعالی معنوی و افزایش خودباوری با بهره گیری از کارشناسان خبره فرهنگی و روانشناسی نیز پیش بینی شده که امیدواریم با تحقق کامل اهداف راه اندازی این مرکز، این کار بتواند به عنوان یک تجربه خوب و یک الگوی موفق در دیگر استان ها نیز اجرایی شود.

استاندار هرمزگان با اشاره به ضرورت راه اندازی مرکز توانمندسازی معتادان متجاهر، گفت: مردم شهر از حضور معتادان متجاهر که به هر دلیل به دام این بیماری افتاده اند ناراضی بودند و به دلیل اینکه شهر بندرعباس یک مرکز گردشگری مهم محسوب می شود، باید اقدامی فوری صورت می گرفت که با همکاری و تعامل همه دستگاه های اجرایی و دستگاه های عضو شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر این مرکز راه اندازی و آماده خدمات دهی به بیماران شده است.

دکتر همتی اضافه کرد: جامعه و مجموعه دولت و حاکمیت در قبال این افراد نیز مسئول است و به عنوان یک وظیفه انسانی باد تکلیف خود را در قبال این افراد که در دام اعتیاد گرفتار شده اند ادا کنیم.

استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه این مرکز از فردا (دوشنبه) آغاز به کار خواهد کرد، تصریح کرد: نیروی انتظامی با همکاری دستگاه قضایی اقدام به جمع آوری معتادان متجاهر خواهد کرد و آن ها را برای طی مراحل درمان و مهارت آموزی به این مرکز هدایت می کند و تحت پوشش برنامه های پیش بینی شده قرار می گیرند.

وی بیان کرد: امیدواریم با شروع فعالیت مرکز نگهداری، درمان، توانمندسازی و صیانت معتادان متجاهر هرمزگان،به زودی هیچ معتاد متجاهری در سطح خیابان های شهر بندرعباس مشاهده نشود.

استاندار هرمزگان ضمن قدردانی از حمایت های دستگاه قضایی، نماینده ولی فقیه در استان و مشارکت صنایع، شرکت ها و دستگاه های اجرایی در راه اندازی اولیه مرکز، تداوم فعالیت آن را مستلزم حمایت، همراهی و پشتیبانی حامیان مالی دانست و گفت: امیدواریم در گام بعدی بتوانیم مرکز نگهداری و توانمدسازی کودکان کار را راه اندازی کنیم و علاوه برساماندهی معضلات اجتماعی، در نجات جان افراد و بازگشت دوباره آن ها به زند…

ادامه ی خواندن

سلامت

وضعیت شیوع کرونا در هرمزگان بحرانی و حاد است

جانشین رئیس ستاد کرونای استان، خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت بحرانی شیوع کرونا در هرمزگان برگزاری هرگونه مراسم در سطح استان به مدت ده روز مطلقا ممنوع است.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنئب آنلاین :دکتر علی رئوفی ادامه جلسات فوق العاده ستاد مقابله کرونا استان با تسلیت سالروز رحلت بنیانگدار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) با اشاره به وضعیت بحرانی شیوع کرونا در استان، عنوان کرد: با توجه به قرمز شدن نه شهرستان استان وضعیت شیوع کرونا در هرمزگان بحرانی و حاد است.

وی در همین خصوص افزود: با توجه به گستردگی شیوع ویروس کرونا در استان احتمال بروز پیک پنجم بیماری در کشور، از هرمزگان دور از انتظار نیست.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان با اشاره کشندگی ویروس کرونا، تصریح کرد: متاسفانه مرگ و میرهای کرونایی در سطح هرمزگان به جوانان رسیده و بسیاری از مبتلایان با درگیری شدید ریه مواجه بوده اند که باعث افزایش کشندگی ویروس شده است.

جانشین رئیس ستاد کرونای استان، خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت بحرانی شیوع کرونا در هرمزگان برگزاری هرگونه مراسم در سطح استان به مدت ده روز مطلقا ممنوع است.

رئوفی با تاکید بر استفاده از ماسک توسط افرادی که واکسن زده اند، افزود: کلیه افرادی که اقدام به تزریق واکسن کرونا نموده اند ناقل بیماری هستند و حتما از ماسک استفاده کنند.

وی با اشاره به آمار بالای مراجعات ببمارستانی، اظهار داشت: ظرفیت تخت های بیمارستانی هرمزگان در پی آمار بالای مبتلایان و بستری ها رو به اتمام است و ضروری است مردم برای حفظ سلامتی خود رعایت دقیق شیوه نامه های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری را جدی بگیرند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان با اشاره به اهمیت رعایت شیوه نامه های بهداشتی در ادارات و صنایع، تصریح کرد: دستگاه های اجرایی و صنایع رعایت دقیق شیوه نامه های بهداشتی را برای حفظ سلامتی کارکنان و مراجعان در دستور کار قرار دهند.

رئوفی با تاکید بر ممنوعیت هرگونه تجمع همزمان با آغاز تبلیغات شوراهای اسلامی شهر و روستا، افزود: با توجه به وضعیت قرمز کرونایی هرمزگان برگزاری تجمعات از سوی داوطلبان شورای اسلامی شهرها و روستاها برای حفظ سلامتی مردم و پیشگیری از شیوع بیماری ممنوع است.

وی در همین خصوص افزود: داوطلبان انتخابات شورای اسلامی شهرها و روستاها از بستر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی برای اعلام برنامه های انتخاباتی خود با توجه به وضعیت حاد کرونایی استان بهره گیرند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان با اشاره به نقش استفاده از دو ماسک در جلوگیری از انتشار و ابتلا به ویروس کرونا، خاطرنشان کرد: کلیه کسبه، اصناف و دستگاه های اجرایی که مستقیما با مردم ارتباط دارند برای جلوگیری از انتشار ویروس و خطر ابتلا به مدت دو هفته از دو ماسک استفاده نمایند تا شاهد کاهش انتشار ویروس و آمار مبتلایان و بستری ها باشیم.

رئوفی تصریح کرد: با توجه به انتشار گسترده ویروس مردم بجز در موارد ضروری از منزل خارج نشوند.

وی افزود: اگر رعایت شیوه نامه های بهداشتی در سطح استان جدی گرفته نشود آمار فوتی ها در بیمارستان تا چند هفته افزایشی خواهد بود که هشداری جدی و نگران کننده است.

جانشین رئیس ستاد کرونای استان، تصریح کرد: با توجه به وضعیت قرمز اغلب مناطق استان دستگاه های اجرایی یا یک سوم کارمندان فعالیت اداری خود را آغاز خواهند کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان خاطرنشان کرد: عبور هرمزگان از شرایط بحرانی کرونا مستلزم رعایت شیوه نامه های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی به صورت جدی از سوی همه است.

وی افزود: با توجه به وضعیت قرمز اغلب مناطق هرمزگان ممنوعیت های تردد تشدید خواهد شد و متخلفان مطابق دستورالعمل های ابلاغی اعمال قانون خواهند شد.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها