با ما ارتباط برقرار کن

اقتصادی

خودکفایی در تولید بنزین یک اقدام بزرگ اقتصاد مقاومتی به تمام معناست

استاندار هرمزگان گفت: کشور ما که وارد کننده بنزین بود به کشور توانمندی تبدیل شده که علاوه بر تامین نیازهای داخلی صادر کننده بزرگ فرآورده هاست و تمام این اتفاقات یک اقدام اقتصاد مقاومتی به تمام معناست و در اوج تحریم‌های امروز، دیگر بنزین ابزاری برای دشمن نیست که اگر بود مشکلاتی که برای ونزوئلا پیش آمد برای ما هم رخ می داد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، دکتر فریدون همتی در نشست با مدیران و کارکنان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه‌هرمزگان اظهار کرد: در دوره هفتم نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بودم و بر سر اینکه چه مقدار مجوز واردات بنزین به دولت داده شود بحث می‌شد و کشور با وجود اینکه نفت خیز بود اما وارد کننده بنزین بودیم که وقتی فکر می‌کنم خیلی ناراحت کننده است. یعنی باید نفت می‌فروختیم و بنزین وارد می‌کردیم. اما امروز در تولید خودکفا شده ایم

وی عنوان کرد: درحال حاضر که عظیم‌ترین، بی‌سابقه‌ترین و‌ بی‌مانندترین تحریم دشمن بر علیه کشور به خصوص در حوزه‌های نفت و گاز وجود دارد، تصور کنید که در این شرایط امروز که با مشکلات ارزی مواجهیم  بنزین هم وارد می‌کردیم چه اتفاقی در کشور رخ می داد. اگر امروز به خودکفایی نرسیده بودیم، ماشین‌های مردم در حیاط‌هایشان و پارکینگ‌هایشان متوقف می‌شد و اگر در ماه سوخت کمی هم به عنوان سهمیه به آن ها داده می‌شد برای امور و موارد خاص اختصاص پیدا می‌کرد. ما به عنوان یک شهروند ایرانی زیاد به این موضوع فکر نکرده‌ایم

استاندار هرمزگان ابراز داشت: مقرر شده بود که شرکت‌های خارجی برای ما پالایشگاه بسازند که در تحریم اول فرار کردند و تصور کردند یک مشت آهن آلات به عنوان موزه برای یادگار دوران تحریم‌ها باقی خواهد ماند و مکانی جذاب برای گردشگر تحریمی خواهد شد تا بیاید و نگاه کنند و بگویند یک مجموعه عظیمی را شرکت‌های خارجی با تحریم رها کردند و مجموعه نیمه کاره ماند. این را در ذهن تصور کنید اما چه اتفاقی افتاده است؟ با ذهن توانای مهندسین، جوانان، دانشمندان، مدیران و تصمیم‌گیران این مملکت ، ستاره خلیج‌فارس نه تنها به یک موزه متروکه تبدیل نشد بلکه به بزرگترین پالایشگاه میعانات جهان تبدیل شد.

همتی تصریح کرد: در پی اقدام شجاعانه، مدبرانه و مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران پنج کشتی توسط شما و همکاران شما بارگیری شد و این مسیر دور و دراز سه ماهه را از بیخ گوش دشمنان عبور کردید و در سایه لطف خداوند، عزت جمهوری اسلامی ایران ومقام معظم رهبری انقلاب سالم برگشتید و کسی نتوانست مانع شده و یا تعرضی برای ما ایجاد کند.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: یکی از ابزارهای تحریم برای دشمن موضوع بنزین بود که به کشور بنزین نفروشند که خوشبختانه ما به خودکفایی رسیدیم و دشمن شکست خورد.

همتی بیان کرد: درحال حاضر که عظیم‌ترین، بی‌سابقه‌ترین و‌ بی‌مانندترین تحریم دشمن بر علیه کشور به خصوص در حوزه‌های نفت و گاز وجود دارد، تصور کنید که در این شرایط امروز که با مشکلات ارزی مواجهیم  بنزین هم وارد می‌کردیم چه اتفاقی در کشور رخ می داد. اگر امروز به خودکفایی نرسیده بودیم، ماشین‌های مردم در حیاط‌هایشان و پارکینگ‌هایشان متوقف می‌شد و اگر در ماه سوخت کمی هم به عنوان سهمیه به آن ها داده می‌شد برای امور و موارد خاص اختصاص پیدا می‌کرد. ما به عنوان یک شهروند ایرانی زیاد به این موضوع فکر نکرده‌ایم.

وی عنوان کرد: مقرر شده بود که شرکت‌های خارجی برای ما پالایشگاه بسازند که در تحریم اول فرار کردند و تصور کردند یک مشت آهن آلات به عنوان موزه برای یادگار دوران تحریم‌ها باقی خواهد ماند و مکانی جذاب برای گردشگر تحریمی خواهد شد تا بیاید و نگاه کنند و بگویند یک مجموعه عظیمی را شرکت‌های خارجی با تحریم رها کردند و مجموعه نیمه کاره ماند. این را در ذهن تصور کنید اما چه اتفاقی افتاده است؟ با ذهن توانای مهندسین، جوانان، دانشمندان، مدیران و تصمیم‌گیران این مملکت ، پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس نه تنها به یک موزه متروکه تبدیل نشد بلکه به بزرگترین پالایشگاه میعانات جهان تبدیل شد.

همتی ادامه داد: در پی اقدام شجاعانه، مدبرانه و مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران پنج کشتی توسط شما و همکاران شما بارگیری شد و این مسیر دور و دراز سه ماهه را از بیخ گوش دشمنان عبور کردید و در سایه لطف خداوند، عزت جمهوری اسلامی ایران ومقام معظم رهبری انقلاب سالم برگشتید و کسی نتوانست مانع شده و یا تعرضی برای ما ایجاد کند.

استاندار هرمزگان افزود: دفعه گذشته که به کشتی ایرانی تعرض کردن در همین تنگه هرمز و خلیج‌فارس مقابله به مثل کردیم و اگر به این کشتی‌هایمان هم تعرض می‌کردند پاسخ سریع‌تر و سنگین‌تری به آن‌ها می‌دادیم آن‌ها هم از این موضوع اطلاع داشتند به همین جهت هم توان تعرض را نداشتند. این هم یکی از اتفاق‌های مبارکی است که در این فشار دشمن رخ داده است که رقم واردات و صادرات بنزین از سال ۹۶ تا سال گذشته قابل قیاس نیست. این نشان دهنده به وقوع پیوستن اتفاقی بزرگ، قطع وابستگی و اقتدار و استقلال اقتصادی در کشور است.

وی عنوان کرد: در حوزه محیط زیست نیز اتفاق خوبی رخ داد. یعنی با راه‌اندازی ستاره خلیج‌فارس و کیفی‌سازی و ارتقاء کیفیت پالایشگاه نفت بندرعباس و تولید یورو پنج و چهار به حوزه محیط زیست کمک شد. الان از طریق تولید سوخت برای کشور آلودگی محیط زیستی نیز بوجود نمی آید که این هم از برکات این اتفاقات بوده است.

استاندار هرمزگان ابراز داشت: امروز بازدید از انبارها ی نفت و مخازن سوخت داشتم  شبکه هوشمندی در پایین دست و بالادست پالایشگاه باید ایجاد شود تا تولید وارد شبکه ذخیره سازی  شود و از مخازن به شبکه توزیع تزریق شده و در دسترس مردم قرار گیرد.

همتی بیان داشت: ظرفیت‌هایی که در اسکله‌های شهید رجایی و باهنر و منطقه ویژه خلیج فارس در خدمت صادرات و سوخترسانی به جزایر و سکوهای نفتی و به فعالیت‌های داخل دریا چه در حوزه نیروهای مقتدر نظامی ما و چه در حوزه مناطق جزایر و سکونتگاه‌ها نشان دهنده یک مجموعه عظیم و ارزشمند است.               

استاندار هرمزگان گفت: شرکت پخش فرآورده‌های نفتی در یک شبکه منظم شامل تانکرهای جاده‌ای، خط لوله زمینی و ریل مانند یک شاهرگ و مویرگ‌ها سوخت را به تمام کشور توزیع می‌‌کند.

 استاندار هرمزگان با قدردانی از زحمات و تلاشهای کارکنان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه هرمزگان به بازدید از مخازن فرآورده  و انبارهای نفت این شرکت اشاره کرد و گفت: بدانید که ما آگاهیم چه تلاش و کوششی در این شرایط سخت و آب و هوایی در طول شبانه روز در حال انجام است.

وی به اقدامات دولت در سالهای اخیر و مقایسه آن با گذشته اشاره کرد و ادامه داد: در دوره هفتم نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بودم  و بر سر اینکه چه مقدار مجوز واردات بنزین به دولت داده شود بحث می‌شد و کشور با وجود اینکه نفت خیز بود اما وارد کننده بنزین بودیم که وقتی فکر می‌کنم خیلی ناراحت کننده است. یعنی باید نفت می‌فروختیم و بنزین وارد می‌کردیم. اما امروز خودکفا در تولید شده ایم.

فریدون همتی اظهار کرد: همکاری خوب میان مجموعه‌ها به تسریع در انجام کار و عملیات کمک می‌کند و نظم بخشی در این مجموعه که بسیار حساس است مهم است چراکه تمام محصولات سوخت در حوزه‌های صادرات، پالایشگاه، تامین سوخت جزایر، مصرف داخلی کشور تا دورترین نقطه کشور و استان را پشتیبانی می‌کند.

وی عنوان کرد: شاید کسی فکر نکند که در یکی از مناطق مشهد، گیلان، مازندران، تهران، جنوب کشور و شرق کشور چنین چیزی وجود داشته باشد که منطقه‌ای نتواند سوخت مورد نیاز جایگاهی را تامین کند. چه مجموعه عملیاتی از استخراج این نفت خام از چاه و چه عملیات و فرایندی انتقال آن به پالایشگاه و در پالایشگاه چه عملیات پردازش وسیعی انجام می شود و بعد وقتی محصول به دست آمد آن را تحویل شرکت پخش فرآورده های نفتی بدهد و در یک شبکه منظم شامل تانکرهای جاده‌ای، خط لوله زمینی و ریل مانند یک شاهرگ و مویرگ‌ها به تمام کشور توزیع ‌کند. مجموعه فعالیت‌های عظیمی و زیادی تلاش کرده‌اند تا وقتیکه همه افراد جامعه در هر ساعت شبانه‌روز به جایگاه مراجعه می‌کنند، سوخت مورد نیازشان تامین است.

استاندار هرمزگان ابراز داشت: تلاش‌های پشت صحنه و برنامه‌ریزی‌های دقیق و اعمال مدیریت هوشمند مجموعه بسیار پر اهمیت است که این اتفاق در مجموعه شما رخ داده است و جا دارد بار دیگر از زحمات شما از جمله معاونین، کارکنان و کارگران حتی راننده‌هایی که در خدمت این بخش هستند افرادی که در ریل، خط لوله، اسکله‌ها و بنادر و در داخل کشتی فعالیت می‌کنند قدردانی کنم چراکه فعالیت تمام این مجموعه به صورت هماهنگ باعث می‌شود که محصول به خوبی حاصل شود که یا در داخل مصرف می‌شود و یا صادر خواهد شد.

همتی بیان داشت: وقتی نقصی در یک از این ارکان به وجود بیاید آدم قدر این مجموعه رو پیدا می‌کند. برخی اوقات از کمبود گاز مایع در میناب و بشاگرد گله می‌کردند؛ کمبود بود، پیگیری کردیم که چرا این اتفاق افتاده و یا مثلا در همین سیل ما یک عملیات بالگرد برای رساندن آذوقه و مایحتاج مردم به روستاها داشتیم؛ شاید هیچ کس فکر نمی‌کرد شرکت پخش فرآورده‌های نفتی و همکاران شما هم در این عملیات نقش داشت، سوخت بالگردها در جاسک را به صورت روزانه طی چند عملیات به طور منظم تامین می‌کردند. به من گفتن فردا مشکل خواهیم داشت، من به آقای احمدی گفتم شب هم شده و به هر طریقی شده باید انجام بشه، راننده و تانکر هر چی هست بیار سوخت بالگرد باید تامین شود

وی یادآور شد: کامیونی که محصولات این مجموعه را حمل می‌کرد در میان جاده دچار سانحه شد که که باعث ایجاد نگرانی و دغدغه ما شد. تمام این موارد را اگر در ذهن متصور شویم مشخص خواهد شد که چه عملیاتی در مجموعه شما حاصل می‌شود.

وی تاکید کرد: امیدوارم با همین روحیه و وظیفه شناسی انقلابی که دارید در شرایط سخت تحریم و کرونا این کار بزرگ را به صورت شبانه روزی انجام می‌دهید ادامه دهید. در پایان لوح سپاس  استاندار هرمزگان به مهندس عبدالله احمدی کمرپشتی مدیر  منطقه ای پخش فرآورده های نفتی اعطا شد.

اقتصادی

تفاهم‌نامه تسریع در تصویب محرک های توسعه سیاست های راهبردی تولید مسکن در استان هرمزگان اجرا شد

تفاهم‌نامه تسریع در تصویب محرک های توسعه سیاست های راهبردی تولید مسکن در استان هرمزگان، به پیشنهاد استاندار هرمزگان جهت تسریع در اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در نوار ساحلی استان هرمزگان، توسط دکتر احمد وحیدی وزیر کشور، مهندس رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی و دکتر فریدون همتی استاندار هرمزگان، امضا و اجرای آن آغاز شد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین, فریدون همتی استاندار هرمزگان در خصوص این تفاهم‌نامه، عنوان کرد: در راستای سیاست های کلی ابلاغی جمعیت توسط مقام معظم رهبری (مدظله‌ العالی) و در راستای جهش تولید مسکن و اجرای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و همچنین تصمیمات دولت سیزدهم مبنی بر تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور، برنامه‌های اجرایی استان هرمزگان به جهت تولید مسکن، ایجاد سکونت و رونق در ساخت و ساز در قالب برنامه‌های کلی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، سیاستگذاری شده است.

وی ادامه داد: به منظور هماهنگی موضوعات در جهت پیشبرد اقدامات اجرایی و تسریع در تصویب محرک های توسعه سیاست های راهبردی تولید مسکن در استان هرمزگان، تفاهمنامه‌ای بين وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی و استانداری هرمزگان، منعقد و به امضا رسید.

استاندار هرمزگان افزود: براساس این تفاهم‌نامه و با توجه به برنامه‌ریزی های کوتاه مدت در جهت تامین مسکن در شهرها و شهرک های جدید و انجام مطالعات مکان یابی و جمعیت پذیری آنها و نیز تصویب این طرح‌ها در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان و تکمیل مستندات لازم جهت طرح در مراجع ذیصلاح، مقرر شد وزارت راه و شهرسازی ظرف مدت دو هفته نسبت به طرح و تصویب این پروژه‌ها در کمیته‌های فرعی و جلسه‌های اصلی شورای عالی معماری و شهرسازی کشور اقدام و امر به ابلاغ کند.

همتی تصریح کرد: این طرح‌ها شامل شهر جدید مکران در فاصله ۵۰ کیلومتری کوه مبارک شهرستان جاسک، به وسعت سه هزار و ۵۵۰ هکتار و با جمعیت پذیری ۲۰۰ هزار نفر، با هدف ساماندهی نظام اسکان در پیوند با فعالیت و ایجاد تعادل منطقه‌ای در سواحل مکران در شهرستان جاسک، شهر جدید کوشک در شهرستان پارسیان، در عرصه ای به وسعت هزار هکتار در مجاورت شهر پارسیان با ظرفیت ۱۲۰ هزار نفر جمعیت جهت اسکان و تامین نیازهای سکونتی شاغلین صنایع انرژی بر پارسیان در غرب هرمزگان و شهرک مسکونی دوتیس در شهرستان بندرلنگه، در عرصه ای به وسعت بیش از ۸۵ هکتار همجوار با اراضی بندر صیادی گرزه با جمعیت پذیری ۹ هزار و ۲۰۰ نفر جهت ایجاد یک مرکز جمعیتی مهم با امکانات متناسب و متوازن شهری جزیره کیش برای اسکان، حمایت و رفاه نیروی کار جزایر کیش و هندورابی، است.

وی گفت: همچنین تصویب طرح تفصیلی شهرهای بندرعباس، میناب، رودان، پارسیان، طرح الحاق به محدوده شهر جناح شهرستان بستک و طرح حریم ۶۰ متر نوار ساحلی شهر بندرعباس، از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: از آنجا که توسعه سکونتگاه های جدید در جزایر و توسعه شهرهای ساحلی در قالب برنامه میان مدت در دستور کار استان قرار دارد، مقرر شد وزارت راه و شهرسازی براساس دستورالعمل ترویج شهرک سازی کشور ظرف مدت سه ماه نسبت به انجام مطالعات طرح‌های سکونتگاهی در سطح جزایر و نقاط جمعیت پذیر استان هرمزگان از جمله در جزایر قشم، هرمز، ابوموسی، تنب بزرگ و کوچک، فارور، لارک و نوار ساحلی بندرعباس و میناب، اقدام کند.

همتی اظهار داشت: همچنین از آنجا که در برنامه میان مدت، استفاده از ظرفیت و اراضی نظامی موجود در محدوده شهرها به ویژه شهر بندرعباس به منظور جهش تولید مسکن و افزایش جمعیت پذیری و تبدیل آنها به فضاهای دارای کیفیت سکونت در دستور کار قرار دارد، مقرر شد نشست مشترکی با محوریت وزارت کشور و مشارکت وزارتخانه‌های کشور، راه و شهرسازی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و همچنین ستاد کل نیروهای مسلح و استانداری هرمزگان با هدف برنامه‌ریزی و بهره‌گیری از ظرفیت اراضی قابل بارگذاری مسکونی در سطح استان، ظرف مدت سه هفته آتی صورت پذیرد.

وی اضافه کرد: پس از امضای این تفاهم‌نامه نیز دکتر وحیدی وزیر محترم کشور در مکاتبه‌ای با مهندس قاسمی وزیر محترم راه و شهرسازی بر لزوم تسریع در اجرای مفاد این تفاهم‌نامه، در راستای سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله ‌العالی) و با هدف استقرار جمعیت در نوار ساحلی جنوب کشور و همچنین مسکونی سازی جزایر و با توجه به تاکیدات و برنامه دولت مردمی برای تولید سالانه یک میلیون مسکن در کشور، با تسریع در طی فرآیندهای اداری مربوطه و تصویب برنامه تولید مسکن در استان هرمزگان با ایجاد شهرهای جدید ساحلی و نیز توسعه مسکونی سازی جزایر چهارده گانه این استان، تاکید کردند.

استاندار هرمزگان بیان داشت: انعقاد و اجرای این تفاهم‌نامه گام مهمی در راستای تسریع و جهش در برنامه‌های شهرسازی و تولید مسکن در استان هرمزگان محسوب می‌شود.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

شناورهای صید ترال به نفع سازمان کاشف ضبط می‌شود

بندرعباس- رئیس کل دادگستری هرمزگان گفت: شناورهایی که هنگام صید ترال کشف می‌شود باید به نفع دولت و به نفع سازمان کاشف ضبط شود.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین، علی صالحی گفت: صید ترال باعث تخریب محیط زیست دریا می‌شود که باید با آن به شدت برخورد کرد.

وی با اشاره به آسیب‌های قاچاق ادامه داد: قاچاق دام مولد در قشم یک خسارت جبران ناپذیر است که جلوگیری از آن به همکاری همدلانه تمام مسئولان نیاز دارد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان تصریح کرد: برخورد با قاچاق سازمان یافته باید در اولویت قرار گیرد و سرشاخه‌های این امر شناسایی شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه قاچاق با انگیزه مالی انجام می‌شود باید به قاچاقچیان ضربه مالی وارد شود تا انگیزه‌ها از بین برود.

صالحی با اشاره به ظرفیت محدود زمین و ساحل در جزیره قشم ادامه داد: باید در واگذاری‌ ساحل و زمین به سرمایه‌گذار بیشترین دقت صورت گیرد.

وی اظهار کرد: پس از واگذاری نیز باید نظارت کرد تا طرح‌ها اجرا شود و در غیر این صورت، زمین باز پس گرفته شود.

رئیس کل دادگستری هرمزگان افزود: گردشگری قشم با وجود ظرفیت‌ها و اقدامات مناسبی که انجام شده، هنوز با آنچه باید تحقق یابد، فاصله دارد.

وی ادامه داد: امنیت گردشگر مقوله‌ای است که باید مورد توجه دستگاه قضایی شهرستان قرار بگیرد تا مردم با آسودگی به این جزیره مسافرت کنند.

صالحی گفت: مبارزه با فساد و فاسد جزو محورهای اصلی دستگاه قضاست و به ویژه از مسئولان این مساله به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

وی افزود: مدیران باید بر عملکرد زیر دستان نظارت مستمر داشته باشند و سلامت جامعه را از طریق ابزارهای نظارتی و صیانتی تضمین کنند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان بیان کرد: حفظ ارتباط با مردم، رعایت اخلاق و ارتقاء رضایتمندی جامعه از دستگاه قضا از دیگر محورهای مهم این نهاد است.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

آغاز فعالیت نخستین پمپ بنزین ساحلی کشور با ورود دستگاه قضایی هرمزگان

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان از صدور دستور ویژه قضایی برای رفع موانع موجود در شروع به کار جایگاه عرضه سوخت شهدای خلیج فارس در اسکله گشه شهرستان بندرلنگه به عنوان نخستین پمپ بنزین ساحلی کشور خبر داد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین، مجتبی قهرمانی خاطرنشان کرد: جایگاه ساحلی عرضه سوخت اسکله گشه، نخستین پمپ بنزین ساحلی کشور است که به مدت یکسال پس از تکمیل به علت عدم تخصیص سوخت لازم ، تعطیل بود و خوشبختانه این مشکل با ورود دستگاه قضایی استان هرمزگان رفع شد.

وی اظهار داشت: بر اساس آمار ، حدود ۳ هزار قایق صیادی در شهرستان بندرلنگه و مناطق همجوار آن فعالیت می کنند که یکی از مهمترین مشکلات آنها تأمین سوخت از جایگاه‌های شهری و حمل تا اسکله‌های صیادی بود و با راه اندازی این پمپ بنزین ساحلی بخش زیادی از این مشکلات برطرف خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان همچنین تصریح کرد: دستور تخصیص سوخت و رفع موانع موجود برای راه اندازی پمپ بنزین ساحلی اسکله گشه بندرلنگه به منظور احقاق حقوق عامه و ارائه خدمات بهتر به صیادان شریف این شهرستان صادر شده است و امیدواریم با این اقدام دستگاه قضایی ، گامی در جهت رفع مشکلات این قشر سختکوش و پرتلاش برداشته شود.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها