با ما ارتباط برقرار کن

کشاورزی و شیلات

افزایش ۹۷۰ برابری تولید محصولات کشاورزی طی هفت سال گذشته

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان گفت: در ابتدای دولت تدبیر امید استان هرمزگان سه هزار و ۴۰۰ تن ظرفیت تولید محصولات کشاورزی داشتیم که اکنون به ۳۳ هزار تن رسیده است.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، «علی باقرزاده همایی» ظهر امروز (۳۰ مرداد) نشست خبری که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد اظهار کرد: در ابتدای دولت تدبیر امید استان هرمزگان سه هزار و ۴۰۰ تن ظرفیت تولید محصولات کشاورزی داشتیم که اکنون به ۳۳ هزار تن رسیده است. ۱۳ هزار هکتار اراضی جدید را نیز واگذار خواهیم کرد که اتفاق بسیار بزرگی در استان بشمار می‌رود.

وی افزود: این اقدام در راستای جهش تولید است که ۲۰۰ هزار تن ظرفیت تولید برای ما ایجاد می‌کند که یک میلیارد دلار ارز آوری برای کشور بدنبال خواهد داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان با اشاره به وجود هشت هزار سازه آبخیزداری در هرمزگان، عنوان کرد: در سال ۹۸ بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در بخش کشاورزی توزیع شده است که اشتغالی معادل ۴۸۰۰ نفر را بدنبال داشته است.

باقرزاده درباره پروژه‌های هفته دولت امسال نیز گفت: ۱۵۲ پروژه در بخش کشاورزی با ۲۴۰ میلیارد تومان اعتبار شامل صنایع تبدیلی، سامانه‌های آبیاری تحت فشار، شبکه روستایی، جاده بین مزارع ۱۸ کیلومتر، کانال‌های آبیاری، احیای قنوات، واحد تولید پرورش شتر و بز با اشتغال ۶۲۰ نفر در استان مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: اجرای ۵۰۰ هکتار گلخانه در استان را در دستور کار داریم و اینها موجب جهش‌های خوبی در زمینه تولید بخصوص با رویکرد صادرات خواهد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی درباره اقدامات بزرگ انجام شده در زمینه توسعه زیرساخت‌ها در زمینه کشاورزی گفت: در این دولت بالغ بر دو هزار میلیارد تومان در بخش‌های زیرساختی حوزه کشاورزی و دامپروری در استان هزینه شده است. ۱۶۰۰ هکتار از اراضی استان تحت آبیاری مکانیزه قرار گرفته است.

باقرزاده ادامه داد: در میناب بحران کشاورزی حاکم بود و کشاورزان گرفتاری‌های زیادی در زمینه آب داشتند اما با همت دولت در این راستا، اتفاقات بسیار خوبی در میناب رخ داده و ما توانستیم با افتتاح سامانه آبیاری در میناب و افزایش تخصیص آب از سد استقلال به این منطقه، شاهد رشد بزرگی در زمینه تولید در این منطقه باشیم.

وی اظهار کرد: میزان تولید در بخش کشاورزی و باغداری در هرمزگان به ۲.۹ میلیون تن رسیده است.

این مسؤول با بیان اینکه با اجرای روش‌های علمی، مشاوره در زمینه کشت و آموزش کشاورزان توانسته‌ایم رکورد تولید ۱۶۰ تن گوجه در هکتار را بشکنیم و در زمینه پیاز نیز به ۱۲۰ تن تولید در هر هکتار در استان رسیده‌ایم، خاطرنشان کرد: منفعت این رشد تولید متوجه کشاورزان و تولیدگران است.

باقرزاده درباره توزیع یارانه نهاده‌های دامی گفت: در سویا و ذرت و جو توزیع یارانه دامی داریم که جامعه هدف ما مشخص است. این توزیع بر پایه سامانه‌ای که در وزارتخانه تعریف شده است، صورت می‌گیرد و اگر فرد جوجه‌ریزی نکرده باشد، نمی‌توانیم سویا و ذرت در اختیار آنها بگذاریم و ما مکلف به رصد آنها هستیم و برای رساندن این نهاده‌ها به تولیدکننده اصلی تلاش می‌کنیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان اضافه کرد: در بحث لیمو دو کارخانه در میناب و رودان داشتیم که اکنون در چرخه بهره‌برداری نیستند ولی کار خوبی که امسال توسط فرمانداری میناب صورت گرفت، ساماندهی کارگاه‌های بسته‌بندی بود که محصولات با کیفیت پایین به بازار نرسد و راهی مراکز آبلیموگیری و خشک‌کنی شود.

وی گفت: امسال رشد تولید لیمو به میزان ۱۰۰ هزار تن در استان داشتیم اما با همت خوبی که صورت گرفت، موجب شد تا قیمت این محصول به کمتر از ۷,۵۰۰ تومان نرسد.

باقرزاده عنوان کرد: خسارت سیل در سال گذشته بسیار زیاد بود. در دی ۹۸ و فروردین ۹۹ مجموعاً ۲۰ هزار اراضی ما را خسارت وارد کرد که ۲۸۲ میلیارد تومان خسارت ثبت شد و دولت دو مصوبه داد که مبلغ ۱۳۶ میلیارد تومان اعتبار از تسهیلات و کمک بلاعوض و توسعه زیرساخت‌ها به استان تخصیص یافت.

رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان یکی از تمهیدات وزارت جهادکشاورزی را تلاش برای تولید کودهای فسفاته به مانند کود اوره در کشور است که بتوان کمبود آن را جبران و مانع از بروز کمبود در بخش کشاورزی شود. با افزایش تولید داخلی می‌توان این نهاده‌ها را تأمین و مشکل کشاورزان را حل کرد. تا زمان رسیدن به توان تولید داخلی مقرر شده برای تأمین نهاده‌ها از تسهیلات بانک کشاورزی استفاده شود تا بتوانیم به نقطه مناسبی در تولید داخل برسیم.

باقرزاده بیان داشت: نصب آبشیرین‌کن بر چاه‌ها با محیط زیست و آب منطقه‌ای است و وزارت نیرو متولی این بخش است. آب شور برای خاک مضر است و کیفیت آب هرچه بالاتر برود برای کشاورزی مفیدتر است و خاک در امان می‌ماند و محصول بیشتری تولید می‌شود. رعایت شرایط زیست‌محیطی و بررسی وضعیت پساب آن ضروری است و افت کیفیت آب در سال‌های اخیر در استان سبب شده تا کشاورزان به سمت استفاده از آبشیرین‌کن حرکت کنند.

وی توصیه کرد: افرادی که برای این منظور اقدام می‌کنند، لازم است تا وارد توسعه برنامه‌های گلخانه‌ای شوند تا به برداشت کمتری نیاز باشد و محصول بهتری نیز تولید شود. البته وزارت نیرو در مواردی به جز گلخانه، برخورد می‌کند و آبشیرین‌کن‌ها را جمع‌آوری می‌کند. با این روش در منطقه کهورستان بیش از ۱۰۰ هکتار مجوز برای ایجاد گلخانه داده شده است و مردم راغب به تولید در بخش گلخانه شده‌اند

اقتصادی

قیمت محصولات کشاورزی هزینه تولید کشاورزان را پوشش نمی دهد

بندرعباس- معاون سیاسی، امنیتی استانداری هرمزگان گفت: صیفی کاران هرمزگان به دلیل افت شدید قیمت محصولات کشاورزی، دسترنج تولیدی آنها حتی هزینه تولید محصول را پوشش نمی دهد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین،علی رئوفی در نشست با نماینده مردم داراب و نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی و برخی دیگر از اعضای کمسیون، با اشاره به نابسامانی بازار فروش محصولات صیفی و باغی کشاورزان هرمزگانی، عنوان کرد: متاسفانه صیفی کاران هرمزگانی به ویژه پیازکاران، بادمجان کاران، هندوانه کاران، خیارکاران و گوجه کاران با چالش اساسی فروش محصولات تولیدی و افت شدید قیمت مواجه هستند.

وی در همین خصوص افزود: صیفی کاران هرمزگانی به دلیل افت شدید قیمت محصولات کشاورزی دسترنج تولیدی آنها هزینه تولید محصول را پوشش نمی دهد و محصولات مرغوب در مزارع رها می گردد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، خاطرنشان کرد: افت شدید قیمت محصولات کشاورزی و عدم وجود بازار مناسب فروش چالشی است که هر ساله گریبانگیر قشر زحمت کش کشاورز هرمزگانی است که نیازمند چاره اندیشی است‌.

رئوفی افزود: با توجه به وضعیت نابسامانی که بازار محصولات کشاورزی دارد تغییر رویکرد در این بخش برای جلوگیری از ورشکستگی کشاورزان هرمزگانی و سایر استان ها اجتناب ناپذیر است.

وی با تاکید بر خرید تضمینی محصولات تولیدی کشاورزان، تصریح کرد: خرید تضمینی محصولات تولیدی کشاورزان یکی از راههای است که می تواند بخشی از دغدغه های کشاورزان در زمینه فروش محصولات را مرتفع کند و این مهم تجربه موفقی بوده است که در بسیاری از کشورها از جمله هندوستان اجرا شده است و کشاورزی این کشور رونق گرفته است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، در همین خصوص تصریح کرد: توسعه صادرات محصولات کشاورزی و ایجاد صنایع تبدیلی در قطب های کشاورزی هرمزگان ضروری است.

رئوفی، خاطرنشان کرد: همزمانی کشت محصولات کشاورزی چالشی است که استان های جنوبی با آن روبرو هستند و باعث شده است در یک بازه زمانی کوتاه حجم بالایی از محصولات تولید شود.

وی خاطرنشان کرد: حرکت کشاورزان به سمت کشت های تک محصولی چالش دیگری است که بهره برداران استان های جنوبی با آن مواجه هستند و ضروری است انواع کشت های قابل صرفه برای کشاورزان در بین آنها ترویج شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، با اشاره به اهمیت تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در همه بنادر کشور، افزود: تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در در همه بنادر کشور و تعیین استان های معین می تواند در کاهش هزینه حمل و نقل کالاهای اساسی و نهاده های دامی به اقصی نکات کشور در کمترین زمان ممکن اثر گذار باشد.

ادامه ی خواندن

بندر عباس

ارسال ٦٥ هزارتن جو انباشته شده در بندرشهید رجایی به سراسر کشور

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان از صدور دستور قضایی برای ترخیص ۶۵ هزار تن جو انباشته شده در بندر شهید رجایی بندرعباس جهت ارسال به سراسر کشور خبر داد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین :رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اعلام کرد: به لحاظ وجود حالت اضطرار با توجه به خشکسالی های اخیر و مشکلات دامداران مناطق مختلف کشور در تأمین علوفه و نهاده های دامی مورد نیاز خود، با صدور دستور ویژه قضایی، بارگیری و ترخیص فوری ۶۵ هزار تن جو انباشته شده در بندر شهید رجایی جهت توزیع در سراسر کشور آغاز شده است.

علی صالحی خاطرنشان کرد: به منظور تأمین نیاز کشور و در نتیجه مأموریت محوله به دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان، ضمن تشکیل ستاد بحران در محل اسکله شهید رجایی بندرعباس، دستور بارگیری و ترخیص ۱۰ هزار تن جو موجود در فضای باز این بندر که در معرض فساد و نابودی کامل ناشی از بارندگی پیش‌بینی شده توسط هواشناسی قرار داشت، صادر شد.

وی در ادامه افزود: همچنین حدود ۵۵ هزار تن جو موجود در سایر انبار های گمرک، با دستور و مجوز قضایی، به صورت شبانه روزی در حال بارگیری و ترخیص است و حداکثر ظرف چند روز آینده به سراسر کشور ارسال و در مناطق مختلف توزیع خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان هشدار داد: در صورت عدم همکاری مسئولین مربوطه برای انجام دستورات قضایی، مراتب به عنوان ترک فعل ، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

علی صالحی در پایان با بیان اینکه از مسئولان مربوطه خواسته شده است که به سرعت در این خصوص اقدام نمایند ضمن تشکر از اعلام آمادگی اداره کل راهداری و اداره کل راه آهن برای همکاری در این خصوص تصریح کرد: اداره کل راهداری و اداره کل راه آهن با استفاده از تمامی ظرفیت های خود جهت بارگیری و انتقال سریع تمامی ۶۵ هزار تن محموله مورد نظر اقدام می نمایند و یگان حفاظت بنادر نیز موظف به نظارت مستمر بر فرآیند مربوطه می باشد.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

استاندار هرمزگان در دیدار با سفیر عمان در جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد:

استاندار هرمزگان بر لزوم ترسیم نقشه راه عملیاتی توسعه تجارت میان دو کشور ایران و عمان از طریق استان هرمزگان، تاکید کرد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین :دکتر فریدون همتی در دیدار با سفیر عمان در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به همسایگی و مرزهای آبی مشترک ایران و عمان، از طریق استان هرمزگان و ارتباط نزدیک و صمیمانه دو کشور، عنوان کرد: علاقه‌مند به افزایش همکاری‌ها به ویژه در زمینه تبادل کالا و تجارت با عمان، در هرمزگان هستیم.

وی ادامه داد: در این راستا نیاز است، نقشه راه خوبی ترسیم و عملیاتی و نشست های اتاق های بازرگانی نیز به صورت منظم برگزار و توانمندی‌ها تبادل شود.

استاندار هرمزگان خواستار فعال شدن و راه‌اندازی بازارچه‌های مشترک مرزی ایران و عمان در استان هرمزگان شد و افزود: تجار و بازرگانان دو کشور می‌توانند از این طریق با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

همتی ضمن ارائه پیشنهاد فعال کردن خط کشتیرانی بین بنادر هرمزگان با کشور عمان، بر لزوم تسهیل رفت و آمد لنج ها برای تجارت کالا به ویژه از بنادر سیریک و جاسک به عمان تاکید کرد.

وی گفت: در شهرک صنعتی دو هزار هکتاری جاسک نیز، سرمایه‌گذاران کشور عمان می‌توانند حضور و فعالیت داشته باشند.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: همچنین در زمینه ایجاد زیرساخت‌های گردشگری، آماده همکاری با سرمایه‌گذاران کشور عمان هستیم.

همتی اظهار داشت: توسعه صادرات محصولات کشاورزی هرمزگان به عمان از دیگر ظرفیت‌ها برای همکاری است که باید فعالانه پیگیری شود.

وی اضافه کرد: نشست فعالان سرمایه‌گذاری دو کشور برای معرفی ظرفیت‌ها باید برگزار شود.

استاندار هرمزگان بیان داشت: در مجموع ظرفیت‌های خوبی در استان هرمزگان وجود دارد که می‌تواند موجب اقدامات خوبی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی ایران و عمان شود.

از توسعه روابط تجاری با ایران از طریق استان هرمزگان استقبال می‌کنیم

ابراهیم بن احمد المعینی سفیر عمان در جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار با اشاره به سابقه تاریخی روابط ایران و عمان، عنوان کرد: از توسعه روابط تجاری با ایران از طریق استان هرمزگان استقبال می‌کنیم و همکاری لازم را در این زمینه خواهیم داشت.

وی افزود: تلاش می‌کنیم، تجار و بازرگانان دو کشور با هم ارتباط خوب و نزدیک داشته باشند و منافع دو طرف تامین شود.

سفیر عمان در جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: همچنین آماده همکاری با سرمایه‌گذاران ایرانی برای حضور و فعالیت در کشور عمان هستیم.

لزوم راه اندازی مجدد دفتر تجاری عمان در بندرعباس

محمدرضا صفا رئيس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هرمزگان نیز در این دیدار با بیان اینکه راه اندازی مجدد دفتر تجاری عمان در بندرعباس تاثیر مهمی در مراودات تجاری ما با این کشور خواهد داشت، گفت: خواهان فعالیت دوباره این دفتر در بندرعباس هستیم.

وی افزود: مراودات تجاری بین عمان و استان هرمزگان می تواند با ایجاد زیرساخت ها و ساز و کارهای حمایتی به بالاترین سطح خود برسد که در وهله اول احیای دوباره دفتر تجاری عمان در بندرعباس امری ضروری به نظر می رسد.

رئيس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هرمزگان با بیان اینکه اتاق بازرگانی بندرعباس در دور نهم فعالیت هیات نمایندگان خدمات شایانی را تقدیم جامعه اقتصادی استان کرده است به راه اندازی دفاتر نمایندگی اتاق بازرگانی استان هرمزگان در بندرلنگه، جاسک، میناب و سیریک به دستور استاندار هرمزگان اشاره کرد و افزود: فعالیت این دفتر ها از سال گذشته آغاز شده و می توانند اسناد را تایید نمایند.

سعید شعبان رئيس نمایندگی وزارت امور خارجه در بندرعباس نیز در این دیدار، پیرامون لزوم صدور مجوز حمل مواد غذایی برای شناورهای چوبی شهرستان جاسک به مقصد بنادر کشور عمان رایزنی کرد و اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا از ورود لنج های چوبی حامل مواد غذایی شهرستان جاسک به بنادر عمان جلوگیری می شود و این مقوله لنج داران این شهرستان را برای امرار معاش با مشکل مواجه ساخته است و نیاز است که با بررسی بیشتر در راستای رفع این مشکل تلاش کنیم.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها