با ما ارتباط برقرار کن

فرهنگی

صحیفه سجادیه فراتر از کلام مخلوق و فروتر از کلام خالق است

رئیس جماعت علمای عراق گفت: صحیفه سجادیه بالاتر از کلام مخلوق و فروتر از کلام خالق است. یعنی هیچ انسانی در زمان ما هر چه هم علم داشته باشد و آگاهی داشته باشد نمی تواند چنین سخن بگوید.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، شیخ دکتر «خالد عبدالوهاب ملا» در دهمین کنگره امام سجاد (ع) اظهار کرد: این همایش مجازی به مناسبت بزرگداشت پیشوایی از پیشوایان مسلمان برگزار شده است. این گردهمایی بر خلاف حالتیست که به آن عادت داشتیم و مرسوم بود در سال‌های گذشته ما با جان و جسممان دور هم جمع شویم  تا درباره امام سجاد علیه السلام صحبت کنیم.

وی تصریح کرد: صحبت از امام سجاد علیه السلام در این ایام سختی که ما مسلمانان در آن قرار داریم به یقین صحبت از اهل بیت پیامبر است؛ سخن از پیشوایی پیشوایان هدایت است که خداوند درباره آنها میفرماید (بسم الله الرحمن الرحیم لقد کان فی قصصهم عبره لاوللالباب ما کان حدیثا یفترا ولکن تصدیقا لذی بین یدیه و تفصیلا کل شیء و هدی و رحمه لقوم یومنون).

رئیس جماعت علمای عراق ابراز داشت: در سرگذشت صالحان گذشته درس عبرتی برای صاحبان اندیشه است اینها داستان دروغین نبود بلکه وحی آسمانی است و هماهنگ و شرح هرچیز که پایه سعادت انسان است. هدایت و رحمت برای گروهیست که ایمان آورند

شیخ ملا عنوان کرد: وقتی که خداوند از اولیاء و انبیاء گذشته صحبت می کند و اینکه چطور داستان آنها تاثیر و انعکاس بر فضای فکر ما و جوانان داشته، از تعبیر به هدایت و رحمت می‌گوید. حال سخن درباره امام سجاد علیه السلام هم چنین است به مجرد اینکه درباره امام سجاد علیه السلام و خاصه ائمه اهل بیت علیهم السلام صحبت می کنیم این آیه در نظر می آید ( بسم الله الرحمن الرحیم انما یریدالله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا )

وی ادامه داد: خداوند در این آیه در فعل مضارع لام تاکید آورده است؛ یعنی به تحقیق و به تاکید خداوند از اهل بیت آلودگی و رجس و پلیدی را از بین برده است. ما وقتی در رابطه با این امامان بزرگ صحبت می کنیم از آنانی صحبت می کنیم که در مسیر هدایت هستند.

رئیس جماعت علمای عراق افزود: وقتی در رابطه با هر کدام از اهل بیت امام علی امام حسن امام حسین صحبت می کنیم صحبت از ائمه اهل بیت سببی از اسباب هدایت انسان است و این معنا و مفهوم چه بسا از نظر مسلمانان دور می ماند مخصوصا در این زمان که زمان تلاطم افکار است. ذکر سلام و درود در نمازها هم ما را به این مضمون و به این معنا رهنمون می کند که سخن از آنها سخن از مسیر و طریق هدایت است.

شیخ ملا اظهار کرد: رسالت و تکلیف ما در این همایش ها چیست؟ ما در بحران های زیادی زندگی می کنیم که جهان ما انسان‌ها و مسلمانان را فرا گرفته است. امروزه نبرد ما با دشمنان پنهان و آشکار است که هر دوی آنها دست به یکی کرده اند تا ما را از بین ببرند، آزار بدهند متفرق کنند و فتنه انگیزی کنند.

وی ادامه داد: امامانی از جهان اهل سنت مثل زهری مثل مالک و شافعی و دیگران همه معتقدند که امام سجاد پیشوایی بزرگ و با عظمت است.

رئیس جماعت علمای عراق اذعان کرد: شافعی درباره او می گوید فقیه تر و آگاهتر به دین از او در مدینه ندیدم . مالک بن انس می گوید او بخاطر زیادی و کثرت عبادتش به زین العابدین و زینت عبادت کنندگان ملقب شد. باید زندگی علمی او زندگی عبادی او زهد او و تقوای او را مورد دقت قرار بدهیم.

شیخ ملا خاطرنشان کرد: یکی از عالمان اهل سنت به نام ابن جوزی در کتابش به نام صفت صفوه می گوید: هنگامی که امام سجاد علیه السلام را برای غسل دادن اوردند و غسال مشغول غسل او شد در پشت او اثرات سیاهی دیدند افراد پیرامون تعجب کردند که اینها چیست؟ معلوم شد که اینها اثر بارهاییست که در شبهای تاریک برای نیازمندان و یتیمان و فقرا می بُرد.

رئیس جماعت علمای عراق عنوان کرد: یکی از استادان اهل سنت که استاد ما بود در خصوص اثری که از امام علیه السلام به یادگار مانده و به نام صحیفه سجادیه معروف است می گفت: در هر مقطعی از مقاطع این دعا و هر عبارتی از عبارات این دعا می توان رساله هایی در کارشناسی ارشد یا دکترا نوشت.

وی ادامه داد: عالم دیگری از اهل سنت هنگامی که درباره صحیفه صحبت میکرد میگفت این سخنان بالاتر از کلام مخلوق و فروتر از کلام خالق است. یعنی هیچ انسانی در زمان ما هر چه هم علم داشته باشد و آگاهی داشته باشد نمی تواند چنین سخن بگوید

رئیس جماعت علمای عراق ابراز داشت: ما مسلمانان چه ارتباطی با صحیفه داریم چگونه مرتبطیم پیشوای بزرگی که با چشم خود شهادت پدرش را به دست بی دینان دیده است در حالی که توان نبرد نداشته. قطعا ثمره این همایش های مجازی باید این باشد که سیره زندگی این پیشوای بزرگ را با دقت بررسی کنیم  که اولا سبب هدایت است. ثانیا رحمت است و ثالثا بیداری جوانان و آگاهی آنها نسبت به اولیاء خدا و دین خدا دینی که دین رحمت و اعتدال است

شیخ ملا عنوان کرد: از خداوند مهربان می خواهیم به حرمت این امام که این گرفتاری ها را از جامعه مسلمانان برطرف کند و این بیماری را ریشه کن کند و همه ببماران را شفا عنایت بفرماید و همه شهدا را مورد رحمت و مغفرت قرار بدهد مخصوصا شهید ابومهدی المهندس و همچنین سردار سلیمانی رحما الله علیهما را آرزوی موفقیت برای این همایش و برای شرکت کنندگان این همایش را دارم.

بندر عباس

ادای احترام وزیر کشور به مقام شامخ شهیدان در بندرعباس

دکنر احمد وحیدی در گلزار شهدای گمنام در مسجد جامع بندرعباس حضور یافت.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین ،وزیر کشور که برای حضور در آيين تکریم و معارفه استاندار هرمزگان به بندرعباس سفر کرده است، در گلزار شهدای گمنام در مسجد جامع بندرعباس، حضور یافت.

دکتر احمد وحیدی با همراهی مهندس مهدی دوستی استاندار جدید هرمزگان و دکتر فریدون همتی استاندار سابق هرمزگان، با نثار گل و قرائت فاتحه، به مقام شامخ شهیدان ادای احترام کرد.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

برگ دیگری از قراردادهای شائبه برانگیز شرکت نفت ستاره خلیج فارس

قرارداد مشکوک ۶۵ میلیاردی برای ارائه خدمات مشاوره/در شرایطی که دانشگاه هرمزگان و دانشگاه آزاد بندرعباس یکی از قوی‌ترین دانشکده‌ی روانشناسی جنوب کشور را دارا هستند و در مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا دانش‌پژوهان و اساتید به‌نامی دارند، بستن قراردادهای هنگفت با پردیس بین‌الملل کیش مصداق واقعی دهن‌کجی به جامعه‌ی علمی استان است که شائبات فراوانی را نیز در اذهان عمومی ایجاد می‌کند.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین،شرکت نفت ستاره خلیج فارس در قراردادی با پردیس بین‌الملل کیش دانشگاه تهران بدون طی تشریفاتی همچون مناقصه، قرارداد ارائه‌ی خدمات روانشناسی و مشاوره به ارزش ۶۵ میلیارد ریال منعقد کرده است.

اگرچه از مدت‌ها قبل شبهات بسیاری در رابطه با مفاد تفاهم‌نامه همکاری بین پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران و شرکت نفت ستاره خلیج فارس وجود داشت و روابط عمومی این شرکت نیز تعمداً و در راستای عدم تحریک جامعه‌ی دانشگاهی استان این موضوع را اطلاع‌رسانی نکرد، اما طبق اطلاعاتی که به تاریخ پنجم آذرماه ۱۳۹۹ در سایت دانشگاه قرار دارد، دیدار مدیران ستاره خلیج فارس و پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران یک‌بار در بندرعباس و بار دیگر در جزیره‌ی کیش انجام شده است و در این دو جلسه و با حضور مدیرعامل، معاونان و مدیران ارشد شرکت نفت ستاره خلیج فارس و رئیس، معاونان و مدیران ارشد پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران تفاهم‌نامه‌ای به امضا رسید که مفاد گنگ منتشر شده در این تفاهم‌نامه ابهامات را بیشتر و بیشتر می‌کرد و سؤال این بود که چرا پالایشگاهی به این عظمت با مراکز دانشگاهی معتبر درون استان یا دانشگاه‌هایی نظیر دانشگاه تهران، علم و صنعت، صنعتی اصفهان، باهنر و امیرکبیر چنین تفاهم‌نامه‌ای منعقد نکرده است و پردیس بین‌المللی کیش با سطح علمی و ماهیت معلومش چگونه توانسته به این دستاورد نائل شود؟
اگرچه با بررسی‌های بیشتر تشابه فامیلی ریاست دانشگاه پردیس بین‌المللی کیش با یکی از مدیران شرکت نفت ستاره خلیج فارس ما را به سرنخ‌هایی می‌رساند اما باید موضوع اصلی را در نامه‌ی درخواست «امین ضمیری» مدیر درمان و بهبود روابط کار به «محمدعلی دادور» مدیرعامل این شرکت در تاریخ ۲۶/۰۴/۱۴۰۰ دید که بعد از مقدمه‌ای طویل و آوردن جملات پرطمطراق و تشریح اهمیت روانشناسی و مشاوره برای کارکنان به جلسات متعدد حضوری و مجازی بین دو مجموعه اشاره می‌کند و خواستار اجرای این طرح از سوی پردیس بین‌الملل کیش می‌شود که این درخواست در کمتر از دو ماه و به تاریخ ۱۳/۰۶/۱۴۰۰ تبدیل به نامه‌ی دادور به علیزاده رئیس دانشگاه پردیس کیش می‌شود و وی موافقت خود را با پرداخت ۶۵ میلیارد ریال به‌عنوان هزینه‌ی خدمات روانشناسی و مشاوره به خانواده‌ی کارکنان برای مدت دو سال اعلام می‌کند که پیگیری‌های ما نشان می‌دهد مشاوره‌های مذکور در برخی موارد صوری و عمدتاً از طریق تلفن و از راه دور صورت خواهد گرفت و مشخص نیست این تعرفه‌ی عجیب‌وغریب با چه منطقی مورد موافقت مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس قرار گرفته است.
بنا بر مستنداتی که به دست خبرنگار تجارت جنوب رسیده پیش‌پرداخت این قرارداد نیز ۲۵ درصد تعیین شده که رقم قابل‌توجهی در پروژه‌های این‌چنینی است و منطق دوساله بودن این قرارداد را نیز تنها مدیران این شرکت می‌توانند برای افکار عمومی تشریح و شفاف سازی کنند.
در شرایطی که دانشگاه هرمزگان و دانشگاه آزاد بندرعباس یکی از قوی‌ترین دانشکده‌ی روانشناسی جنوب کشور را دارا هستند و در مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا دانش‌پژوهان و اساتید به‌نامی دارند، بستن قراردادهای هنگفت با پردیس بین‌الملل کیش مصداق واقعی دهن‌کجی به جامعه‌ی علمی استان است که شائبات فراوانی را نیز در اذهان عمومی ایجاد می‌کند.
در این شرایط ضروری است تا دستگاه‌های نظارتی و مسئولان استانی و کشوری با ذره‌بین دقیق خود درصدد رفع این شائبات و برخورد با متخلفان احتمالی برآیند تا شعار شفافیت و مبارزه با فساد دولت محترم آیت‌الله رئیسی برای عموم مردم عینی‌تر و ملموس‌تر شود.
گفتنی است مستندات این موضوع نزد سردبیر تجارت جنوب محفوظ است.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

همراه با آموزش مجازی ،آموزش حضوری در دستور کار است

استاندار هرمزگان در شورای آموزش و پرورش استان مطرح کرد:

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین :استاندار هرمزگان گفت: از اول مهر سال جاری، ۴۰۵ هزار و ۸۳۲ دانش آموز هرمزگانی و بیش از ۱۷ هزار معلم در هرمزگان سال تحصیلی جدید را آغاز خواهند کرد و استان هرمزگان با به کارگیری امکانات مورد نیاز و تمام توان آماده آغاز سال تحصیلی جدید است.

دکتر فریدون همتی در نشست شورای آموزش و پرورش استان هرمزگان با اشاره به در پیش بودن فرارسیدن ماه مهر و آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰-۰۱ ، عنوان کرد: همزمان با آغاز سال تحصیلی، شور و نشاط اجتماعی تازه ای هم در جامعه ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی جدید آموزش ها به صورت مجازی و در ادامه به صورت حضوری خواهد بود، ادامه داد: بازگشایی مدارس و آموزش حضوری دانش آموزان طبق مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا پس از واکسیناسیون دانش آموزان و با رعایت تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی صورت می‌گیرد و مدارس به صورت کوچک، متوسط و بزرگ براساس جمعیت دانش آموزی تقسیم بندی شده‌اند که به تدریج در کنار آموزش مجازی، به صورت حضوری هم کلاس های درس با جمعیت کم برگزار می‌شود.

استاندار هرمزگان افزود: از اول مهر سال جاری، ۴۰۵ هزار و ۸۳۲ دانش آموز هرمزگانی و بیش از ۱۷ هزار معلم در هرمزگان سال تحصیلی جدید را آغاز خواهند کرد و استان هرمزگان با به کارگیری امکانات مورد نیاز و تمام توان آماده آغاز سال تحصیلی جدید است.

همتی با اشاره به آماده بودن ۱۷ هزار و ۸۵ کلاس درس برای سال تحصیلی جدید در هرمزگان، تصریح کرد: هرمزگان در زمینه مدرسه سازی از استان های موفق در کشور محسوب می‌شود و مدارس بسیار خوبی از نظر کیفیت، معماری و تجهیزات نصب شده در استان هرمزگان ساخته شده است که این امر با مشارکت خیرین، بنگاه‌های اقتصادی و استفاده از سهم ردیف های ملی بودجه محقق شده است.

وی با اشاره به تصمیمات جدید برای تقویت تجهیزات و امکانات هنرستان ها در هرمزگان، گفت: همچنین با ساخت مدارس جدید در هرمزگان، تعداد مدارس کانکسی در این استان از بیش از ۴۰۰ مدرسه به ۹۴ مدرسه کاهش یافته است که از این تعداد نیز در کنار ۳۰ مدرسه کانکسی، مدارس جدید در حال ساخت است و جمع آوری مدارس کانکسی در هرمزگان، به سرعت در حال انجام است.

استاندار هرمزگان با تاکید بر لزوم ادامه برنامه‌ریزی ها برای موفقیت های بیشتر و بهتر دانش آموزان هرمزگانی در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها از آغاز سال تحصیلی جدید، خاطرنشان کرد: با جهت گیری ها و تصمیمات شورای آموزش و پرورش استان طی سال های اخیر شاهد تحولات و موفقیت های خوب دانش آموزان هرمزگانی در راستای قبولی در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها بوده‌ایم که نمونه آن میزان قبولی دانش آموزان هرمزگانی در رشته پزشکی است که از ۴۰ نفر در آزمون سراسری سال گذشته به ۸۰ نفر در آزمون سراسری سال جاری، افزایش یافت.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها