با ما ارتباط برقرار کن

فرهنگی

«روز هرمزگان» در تقویم فرهنگی استان ثبت می‌شود

امام جمعه بندرعباس و نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان گفت: در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان مصوب شد که در کنار روز ملی خلیج‌فارس، روز پنجم اردیبهشت‌ماه به عنوان روز هرمزگان ثبت شود.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، حجت‌الاسلام «محمد عبادی‌زاده» در نشست شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان که در سالن جلسات استانداری هرمزگان برگزار شد، اظهار کرد: امروز یکی از جلسات شورای فرهنگ عمومی هرمزگان با حضور اعضای این شورا برگزار شد و تاکیداتی بر روی تدوین نقشه راه فرهنگ عمومی استان هرمزگان انجام شد.

وی با بیان اینکه برای نقش‌آفرینی هر چه بیشتر این شورا در فرهنگ عمومی استان هرمزگان تلاش خواهیم کرد، تصریح کرد: در این جلسه مصوب شد که در کنار روز خلیج‌فارس، روز هرمزگان را در پنجم اردیبهشت‌ماه داشته باشیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان عنوان کرد: از آغاز روز هرمزگان تا آغاز روز خلیج‌فارس یک هفته است که مردم استان در این یک هفته ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و پیشینه تاریخی خود را ارائه خواهند کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر عبادی‌زاده با ذکر این نکته که برنامه‌های خوبی برای روز هرمزگان در نظر گرفته شده است، مطرح کرد: من این روز را به مردم شریف هرمزگان تبریک می‌گویم.

وی اذعان کرد: از دیگر مصوبات امروز طرح سند جامع فرهنگی استان هرمزگان بود که به کارشناسی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ارجاع شد تا اقدامات لازم رد این زمینه انجام شود و برای تصویب به صحن علنی بیاید.

امام جمعه بندرعباس و نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان اظهار کرد: در آینده برنامه‌های فرهنگی استان هرمزگان را ذیل سند جامع فرهنگی پیش خواهیم برد و تنظیم می‌کنیم.

حجت‌الاسلام عبادی‌زاده تشریح کرد: کارگروه‌های شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان امروز تشکیل شدند که مانند کمیسیون‌ها مباحث را کارشناسی می‌‌کنند و مورد بحث قرار می‌دهند. خروجی این کارگروه‌ها به عنوان دستور کار در شورای فرهنگی و عمومی استان هرمزگان مطرح می‌شود.

وی بیان داشت: کلیات پیوست‌های فرهنگی برخی از شهرستان‌های استان هرمزگان تصویب شد. جزیره هرمز، شهرستان جاسک به عنوان شهر در دست توسعه و شهرستان پارسیان؛ سه شهرستانی هستند که به واسطه ظرفیت‌های بالای توسعه‌ای، دارای پیوست فرهنگی خواهند شد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان هرمزگان در پایان گفت: مقرر شد بتوانیم پیوست فرهنگی آن‌ها را آماده کنیم و حرکت خوبی در راستای توسعه متوازن در سطح استان هرمزگان برداشته شود.

سند جامع فرهنگی استان هرمزگان تدوین می‌شود

دکتر«فریدون همتی» نیز در جلسه شورای فرهنگی استان هرمزگان ضمن تاکید بر داشتن یک سند جامع فرهنگی در استان هرمزگان، اظهار کرد: دانشگاه هرمزگان مامور تدوین این سند است.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه تدوین سند جامع فرهنگی استان دارای اهمیت ویژه‌ای است، عنوان کرد: انتظار می‌رود که اقدامی جامع و حرفه‌ای توسط دانشگاه هرمزگان انجام شود.

همتی بیان داشت: دانشگاه هرمزگان در این راستا از دانشگاه‌های دیگر استان هرمزگان و افراد نخبه و خبره استفاده کند.

وی مطرح کرد: در جلسه بعدی دانشگاه هرمزگان طرح این سند را ارائه خواهد کرد که انتظار می‌رود با استفاده از تمام ظرفیت‌های استان هرمزگان اقدامی شایسته انجام شود.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان نیز برای مدیریت و تامین بخش مالی این موضوع همکاری لازم را خواهد داشت.

اجتماعی

بهره‌برداری از ۱۰۱۹ پروژه در دهه فجر امسال

استاندار هرمزگان گفت: در دهه فجر امسال هزار و ۱۹ پروژه با اعتبار ۵۶ هزار و ۷۵۱ میلیارد ریال و ۲۱۹ میلیون یورو به بهره‌برداری می‌رسد که ۴۰ درصد این سرمایه‌گذاری‌ها دولتی و ۶۰ درصد خصوصی است.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، فریدون همتی، امروز (۱۱ بهمن) در نشستی خبری ضمن تبریک ایام دهه فجر اظهار کرد: اگر دانشگاه با ابزار بهداشتی و درمانی در دوران کرونایی زحمت کشیدند خبرنگاران با ابزار آگاهی بخشی نقش خوبی را در زمینه ایفا کردند و تلاش‌های آنان برای آگاه کردن مردم جای قدردانی دارد.
وی با اشاره به پروژه های دهه فجر امسال گفت: از ابتدای دولت تا کنون در هرمزگان در حوزه کشاورزی از تولید ۱.۸ میلیون تن تولید سالانه امروز به ۳.۳ میلیون تن رسیده‌ایم. گلخانه‌های ما از ۵۸ هکتار به بیش از ۷۲۰ هکتار رسیده است و در این ایام سهم قابل‌توجهی آماده برای افتتاح داریم.
استاندار هرمزگان بیان کرد: در حوزه آبزیان امروز بیش از ۱۰ هزار هکتار مزرعه پرورش میگو با تولید بیش از ۳۲ هزار تن میگو پرورشی در هرمزگان داریم. هدف ما رسیدن به ۲۰۰ هزار تن میگو برای صادرات است که در این ایام مزارع جدیدی را افتتاح خواهیم کرد.
وی خاطر نشان کرد: در حوزه پرورش ماهی در دریا اکنون نزدیک ۶ هزار تن تولید داریم و امید داریم مزرعه ۵ هزار تنی در قشم به‌زودی آماده افتتاح شود، برای صید ماهی بیش از ۵۰ تا ۶۰ هزار تن مجوز وجود دارد سعی بر این است که صیادان بتوانند از ظرفیت بهره مند شوند.  
همتی عنوان کرد: می توان از طریق پرورش ماهی در قفس زمینه‌ای برای فعالیت بیشتر صیادان فراهم کنیم، اولویت تسهیلات ما نیز در این مسیر خواهد بود. امید داریم تا پایان امسال در پرورش ماهی در قفس در دریا به شرایط خوبی برسیم.
همتی با اشاره به حوزه معدن در استان، گفت: در حوزه معادن یکی از اولویت ها شدت بخشیدن به توسعه مطالعات بر اساس ظرفیت‌های استان است. پهنه‌های امیدوارکننده جدیدی کشف شده و استان در زمینهٔ معادن ظرفیت خوبی دارد و امروز بخش خصوصی با جدیت به این حوزه وارد شده. اکنون در منطقه فین ۲ واحد فعال در حوزه کنستانتره سازی داریم.
وی ادامه داد: واحد کارخانه مادکوش نیز آماده افتتاح است. واحدهای معدنی دیگری نیز در حاجی‌آباد در حال آماده‌سازی برای کلنگ زنی هستند. در منطقه‌های گچین و بشاگرد نیز واحد معدنی دیگری را کلنگ زنی می‌کنیم. این تصویر نشان می‌دهد استان تمرکز خوبی بروی معادن کرده است. امیدواریم بتوانیم در کنار صنایع بزرگ این معادن را نیز فعال‌تر کنیم.
استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: در حوزه صنایع بزرگ نیز فولاد کاوه جنوب و شرکت مادکوش افتتاح‌هایی خواهند داشت که با حضور وزرا و رئیس‌جمهور به‌صورت ویدئوکنفرانس انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه درزمینهٔ راه نیز اتفاقات خوبی در استان افتاده است. افزود: در بشاگرد جاده‌سازی در بخش‌های مختلف در حال صورت گرفتن است. در حوزه کوهشاه احمدی نیز برنامه‌های ضربتی و جهادی در خصوص راه آن منطقه در حال انجام است.
همتی با اشاره به حوزه بهداشت و درمان استان گفت: در حوزه بهداشت و درمان نیز در زمینه ساخت و توسعه خانه‌های بهداشت و بیمارستان‌ها کارهای خوب انجام شده است. اضافه کردن نزدیک ۲ هزار تخت در این سال‌ها در استان کلید خورده است. چه در قالب توسعه بیمارستان‌ها یا ایجاد بیمارستان‌های جدید کارهای خوبی انجام شده است.
استاندار هرمزگان خاطر نشان کرد: تمام هم ‌و غم خود را گذاشته‌ایم بیمارستان ۲۶۰ تخت خوابی شهید محمدی، بیمارستان ارتش، بیمارستان ۱۶۰ تخت خوابی میناب را برای افتتاح آماده‌سازی کنیم. گام‌های بزرگی درزمینهٔ بیمارستان سازی در این دولت داشته‌ایم که قابل‌توجه است.
وی با اشاره به تامین آب موزد نساز استان، اظهار کرد: در حوزه آب‌شیرین‌کن‌ها نیز در دهه فجر و تا پایان سال صد هزار مترمکعب آب وارد مدار بندرعباس می‌شود و وابستگی ما به سد استقلال و شمیل و نیان کم می‌شود.
همتی اضافه کرد: گام بعدی دریافت مجوز ۵۰ هزار مترمکعب دیگر آب‌شیرین‌کن‌ برای بندرعباس و بندرخمیر است که به‌طور کامل آب شرب بندرعباس را پایدار و آب سد میناب را برای کشاورزی آزاد کنیم.
وی اضافه کرد: سال‌ها آب سد استقلال را برای شرب بندرعباس استفاده می‌کردیم. میناب برای تأمین آب خود از چاه‌های دشتی در حال تهدید استفاده می‌کند و حتی در برنامه‌ریزی‌ها پیش‌بینی نشده بود که از این سد به خود شهرستان میناب آب‌رسانی شود اما اکنون این چشم اندازه دور از دسترسی نیست.
استاندار هرمزگان عنوان کرد: ما رویکرد متفاوت کشاورزی ،حیات میناب و نظام برنامه‌ریزی وزارت نیرو را تغییر دادیم. در حال طراحی برنامه‌ای برای نجات دشت میناب هستیم که در نوع خود بسیار ارزشمند است. برای انتقال آب آب‌شیرین‌کن‌ها حدود ۴۰۰ میلیون تومان برای لوله‌گذاری نیاز داشتیم که از سرمایه‌گذاران برای تأمین آن کمک گرفتیم.
همتی ادامه داد: برای آب‌شیرین‌کن یک‌میلیون مترمکعبی در طول مسیر انتقال به کرمان و یزد، برنامه‌ای طراحی کردیم تا در مناطق فین و رضوان و روستاها و واحدهای صنعتی آب‌رسانی صورت بگیرد. هرسال ۲۰۰ هزار مترمکعب تولید آب شیرین این پروژه ساخته می‌شود و ظرف چند سال به پایان می‌رسد.
وی با اشاره به ساخت سد های متعدد در هرمزگان اظهار کرد: چندین سد در استان هرمزگان در مناطق مختلف در حال ساخت است، ساخت این سدها برای جلوگیری از ورود روان آب‌ها به دریا بسیار مسئله مهمی است و توسعه و رونق کشاورزی را در پی دارد.
وی تصریح کرد: استانحدود ۴۰۰ هزار هکتار زمین برای کشاورزی دارد اما تنها ۱۵۰ هزار هکتار آن در حال استفاده است که اگر بتوانیم آب شیرین به آن‌ها برسانیم اتفاقات خوبی در حوزه کشاورزی استان رقم خواهد خورد.
استاندار هرمزگان به پروژه های آبخیزداری اشاره  کرد و گفت: یکی از کارهای مهم و زودبازده آبخیزداری است که در استان حدود ۸ هزار سازه آبخیزداری ساخته شده است.
وی با اشاره به حوزه مدرسه سازی در استان، بیان کرد: در مسئله مدرسه‌سازی حدود ۹۰۰ مدرسه فرسوده داریم که تا مهر سال آینده حدود ۵۰۰ میلیارد تومان مدرسه‌سازی توسط خیرین، بنگاه‌های اقتصادی و دولت صورت می‌گیرد.
همتی عنوان کرد: در دهه فجر امسال هزار و ۱۹ پروژه با اعتبار ۵۶ هزار و ۷۵۱ میلیارد ریال و ۲۱۹ میلیون یورو به بهره‌برداری می‌رسد که ۴۰ درصد این سرمایه‌گذاری‌ها دولتی و ۶۰ درصد خصوصی است که نسبت به سال قبل ۴۱ درصد رشد اقتصادی داریم.
وی اضافه کرد: بیشترین پروژه‌ها در بخش مسکن و عمران شهری با ۳۱۳ پروژه است. بندرعباس و پارسیان حائز بیشترین تعداد پروژه هستند. اداره کل نوسازی مدارس با ۱۲۰ پروژه بیشترین تعداد پروژه را دارد.
وی تصریح کرد: تا پایان سال ۲ هزار واحد را در مسکن مهر به بهره‌برداری می‌رسانیم پرونده‌ای نیز در دستگاه قضایی وجود دارد که به دنبال حل آن هستیم.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

اختتامیه جشنواره رسانه‌ای ابوذر هرمزگان ۷بهمن برگزار می‌شود

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، محمد امین ذاکری در جمع خبرنگاران اظهارداشت: اولین دوره جشنواره رسانه‌ای ابوذر استان هرمزگان با ارسال بیش از ۱۵۰ اثر در بخش‌های خبر، گزارش، مصاحبه، یادداشت و سرمقاله ، فیلم ، عکس و موشن گرافی به کار خود پایان داد و برگزیدگان در برنامه اختتامیه جشنواره تجلیل خواهند شد.
وی با تقدیر از زحمات هیئت داوران جشنواره افزود : هیئت داوران ۱۸ اثر را به عنوان اثر برتر جشنواره انتخاب کرده اند و امیدواریم با استفاده از تجربیات کسب شده بتوانیم جشنواره را در سال آینده با کیفیت بهتری انجام دهیم.
مسئول سازمان بسیج رسانه هرمزگان در پایان خاطر نشان کرد : اختتامیه جشنواره رسانه‌ای ابوذر ۷ بهمن ماه ساعت ۱۸ در سالن آمفی تئاتر شهید حاج قاسم سلیمانی سپاه امام سجاد (ع) برگزار می شود .

ادامه ی خواندن

اجتماعی

«یکشنبه های علوی» در سخنان حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبادی زاده نماینده محترم ولی فقیه در استان هرمزگان

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، سخنان حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبادی زاده نماینده محترم ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه شهرستان بندرعباس در خصوص یکشنبه های علوی

بسم الله الرحمن الرحیم

 یکی از اعتقادات و باورهای ما در دین مقدس اسلام این است که ما هر روز هفته را به یکی از این نگهبانان آنرروز واگذار کنیم و بسپاریم.

برای اینکه پیوند امت اسلامی ناگسسته باشه و این پیوند مستحکم تر باشه هر روزی به نام امامی و معصومی نامگذاری شده.

 و بعضی از روزا به نام چند امام معصوم،

روز شنبه روزی است که همه ما باید به نگهبان روز شنبه حضرت رسول اکرم (ص)  پیوند بخوریم و ارتباط برقرار کنیم و آن روزمان را، روز توسل و توجه به ساحت مقدس پیامبر اکرم باشه.

روز یکشنبه، روز امیرالمومنین علی علیه السلام و فاطمه زهرا سلام الله علیهماست و یکشنبه ها متعلق به این دو عزیز و بزرگوارست و ما یکشنبه‌های علوی را بر همین اساس در جامعه مان برای اینکه ارتباط مردم و پیوند مردم با مقام شامخ نورانی ولایت امیرالمومنین علی‌بن‌ابیطالب علیه‌السلام مستحکم تر بشه، ما این روز را باید فرهنگ‌سازی کنیم و ارتباط مردم را با این روز بیشتر کنیم،

چرا که اگر جامعه در این روز به نگهبان این روز یعنی امیرالمومنین متوسل بشن و تلاش بکنند با خواندن ادعیه نورانی که وارد شده به ویژه زیارت امین‌الله و همینطور زیارت مخصوص اميرالمؤمنين علیه السلام در روز یکشنبه و همینطور با اذکار نورانی و هدیه ثواب آن اذکار نورانی به روح مقدس امیرالمومنین علی علیه السلام، قدمی برای ارتباط هرچه بیشتر خودمان با امیرالمومنین و نزدیک شدنمان به مقام شامخ نورانی آن حضرت برداریم.

روز دوشنبه متعلق است به امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام.

نگهبانان آنروز این دو بزرگواراند  و جامعه اسلامی باید خودش را وصل به نگهبانان این روز بکنه.

روز سه‌شنبه متعلق است به وجود مقدس و نازنین علی بن حسین علیه السلام و امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام.

و روز چهارشنبه متعلق به چهار امام پس از آن، و روز پنجشنبه متعلق به امام عسکری علیه السلام و روز جمعه متعلق است به حجت ابن الحسن العسکری، امام زمان روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء،

انشالله جامعه ما هر روزخودشان را حواله بدن به آن امام

هر روز خودشان را با توسل به آن امام عزیزی که نگهبان آن روز است و حافظ ماست تلاش بکنیم که انشالله محبتمان، عشقمان ولایتمون به آن حضرات معصومین سلام الله علیهم اجمعین بیشتر بشه،

امیدواریم انشالله این مسئله که یکشنبه ها به عنوان یک شنبه های علوی معرفی شده، زمینه ای باشه برای ارتباط هرچه بیشتر امت با امیرالمومنین علی‌بن‌ابیطالب علیه‌السلام.

من برای همه عزیزانی که در راستای فرهنگ سازی این حرکت تلاش می‌کنند، برنامه ریزی می کنند، از صمیم قلب تشکر  و قدردانی دارم و امیدوارم که انشاالله روز به روز، مومنان و محبان امیرالمومنین علی علیه السلام، یکشنبه های علوی رو گسترده تر بکنند.

فضای را به وجود آورند که جامعه در آن روز همه به یاد امیرالمومنین باشند و متوسل به نگهبان آنروز علی بن ابی طالب علیه السلام.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

روابط عمومی بنیاد بین المللی غدیر هرمزگان

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها