×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Sunday, 14 August , 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 9 خبر
با توسعه هاي انجام شده و در دست انجام ،  استان هرمزگان  به قطب دوم فولاد کشور تبديل خواهد شد

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، فرزاد ارزانی مدیرعامل فولاد هرمزگان عصر امروز در جلسه اقتصاد مقاومتی استان ضمن تشکر از حضور معاون اول رئیس جمهور در جمع صنایع استان وقدرداني از كمك و همكاريهاي استاندار هرمزگان ، با اشاره به تحریم های ظالمانه آمریکا گفت: بیشترین حجم این تحریم ها بعد از صنایع نفت و گاز ، شرکتهای فولادی از جمله فولاد مياركه ،هرمزگان و …را هدف قرار داد و  با وجود تمام این محدودیت ها ایران با افزايش توليد در رده دهم کشورهای تولید کننده فولاد جهان قرار گرفت . 

ارزانی در ادامه گفت: با توجه به برنامه توسعه فولاد کشور و تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ ، با  وجود زیرساخت های مطمئن،  مجاورت با آب های نیلگون خلیج فارس و عدم وجود مشکل آب در استان هرمزگان ، می توان در منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس حداقل ۱۰ میلیون تن فولاد تولید نمود . مهندس ارزانی با اشاره  به تاثیر این رویداد بر توسعه پایدار منطقه گفت : در حال حاضر ۴ میلیون تن فولاد در منطقه ویژه تولید می شود و برای تحقق تولید ۱۰ میلیون تن فولاد ، نیاز است بین ۶ الی ۷ میلیون تن به ظرفیت تولید فولاد در استان اضافه شود  و به این ترتیب استان هرمزگان به دومین قطب صنعت فولاد کشور تبدیل خواهد شد .

‎ارزانی با اشاره به این موضوع که در کشور بیش از ۳۰ میلیون تن فولاد تولید می شود و حدود ۱۵ میلیون تن آن مصرف در داخل كشور دارد گفت: نیمی از تولید فولاد کشور بايستي صادر گردد وصادرات انتخاب نيست بلكه اجبار است، در غير اينصورت واحدهای فولادي دچار كاهش توليد خواهند شد. ولي متأسفانه در پنج ماهه اول سال ۹۹ نسبت به ۹۸ با افت حدود ۴۰ درصدی صادرات مواجه هستیم. وی ایجاد مشوق های اقتصادی از جمله تسهیلات کم بهره و غیره را بخشی از راه حل  جهت افزایش صادرات و ارز آوری عنوان کرد.

‎مدیرعامل فولاد هرمزگان همچنین با اشاره به عدم وجود زیرساخت مناسب بین مناطق ویژه اقتصادی و سیستم بانکی کشور و عدم اتصال گمرک منطقه ویژه به سیستم بانکی و بانک مرکزی ، کمک در رفع تعهد ارزی شرکت های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس  را خواستار شد و گفت : تعهدات ارزی در مناطق ويژه همواره انرژی زیادی از شرکت ها به دلیل بوروکراسی كاغذي فراوان آن می گیرد و شرکت های مستقر در مناطق ویژه با مشکلات عدیده ای در جهت رفع تعهدات ارزی مواجه هستند . در اين رابطه ضروري است جهت مناطق ويژه درصد پرونده هاي رفع تعهد ارزي نشده از ٢٠درصد به حداقل ٤٠ درصد اقزايش يابد تا اين شركتها بتوانندثبت سفارشات خود را به موقع انجام دهند. بديهي است كه اين شركتها نسبت به رفع تعهدات ارزي خود به صورت كامل متعهد مي باشند .

وی همچنین به زنجیره تامین مواد اولیه اشاره کرد و گفت : از مهمترین موارد در جهت افزایش تولید و تحقق اقتصاد مقاومتی ، تأمین به موقع و پایدار مواد اولیه معدنی مورد نیاز صنایع فولاد کشور می باشد. در این راستا ضروری است رابطه منطقی و برد – برد بین صنایع معدنی و تولید کنندگان فولاد ایجاد گردد و رقابت در بین آنها به شراکت تبدیل شود .

‎مدیرعامل فولاد هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود به بورس کالا و نحوه قیمت گذاری محصولات فولادي  اشاره و اظهار داشت : بورس کالا محل بسیار مناسبی جهت کشف قیمتهای محصولات فولادی می باشد و از شفافیت لازم برخوردار است .حمایت از بورس کالا به منزله حمایت از شفافیت است . و ضروری است بر اساس قانون عرضه وتقاضا قیمت در بورس کالا کشف و بر اساس ان قیمت های زنجیره فولاد  تعیین گردد .

‎ارزانی با اشاره به برنامه های توسعه ای فولاد هرمزگان از جمله افزایش تولید در زیر سقف ۱/۵به ۲ میلیون تن و ایجاد یک واحد احیاء مستقیم ۹۰۰،۰۰۰ تنی و ایجاد یک واحد خط ورق عریض (پلیت میل) به ظرفیت حدود۱/۲میلیون تن در سال، یاری و کمک دولت را در جهت تحقق این طرح ها خواستار شد .

‎مدیر عامل شرکت فولاد هرمزگان با اشاره به مسئولیت های اجتماعی این شرکت گفت: شرکت فولاد هرمزگان در راستای تعاملات ارزش افزا و کسب رضایت جامعه در تمامی حوزه های عمرانی، پزشکی، آموزشی، فرهنگی و مذهبی و غیره به صورت فعال مشارکت داشته است و یکی از  شرکت های پیشرو در حوزه مسئولیت های اجتماعی استان هرمزگان به شمار می رود. 

مهندس ارزانی تاکید کرد: بیش از ۹۰ درصد نیروهای شاغل در فولاد هرمزگان بومی این استان هستند، وی تصریح کرد: یکی از مهمترین اقدامات در حوزه مسئولیت های اجتماعی مسئله اشتغال زایی هست که این مهم با جذب سرمایه گذاری های هرچه بیشتر و ایجاد طرح های توسعه و ظرفیت های جدید تولید امکان پذیر خواهد بود.

برچسب ها :