با ما ارتباط برقرار کن

کشاورزی و شیلات

اتمام ۶ دور آبیاری تمام کانال‌های دشت میناب

مدیرعامل شرکت میناب رود ضمن تاکید بر توزیع عادلانه آب، گفت: در سال ۱۳۹۹، تمام کانال‌های آبیاری دشت میناب ۶ دور آب دریافت کرده‌اند.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، بیش از ۲ دهه است که مدیریت آبیاری به اراضی دشت میناب را بر عهده دارد و با وجود تنش‌های آبی شدید در چند سال گذشته توانسته، به خوبی این موضوع را مدیریت کند.

معتقد است که کشاورزان و باغداران باید به ارزش واقعی آب پی ببرند و به تلاش شبانه‌روزی متولیان تامین و مدیریت این آب واقف باشند.

وی که اصالتی مینابی دارد، مشارکت مردم در امر مدیریت توزیع آب را یکی از مهم‌ترین مولفه‌های مدیریت مصرف می‌داند و می‌گوید: تنها در صورتی میزان مصرف به مقدار واقعی خود نزدیک خواهد شد که کشاورزان و باغداران عزیز با مشارکتی همدلانه، اصلاح باغات و استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری را در دستور کار خود قرار دهند.

بزرگترین چالش کاری خود را مدیریت توزیع آب در اراضی خرده مالکی می‌داند و اظهار می‌کند برخی از کانال‌ها ۲۰۰ شارب دارند که اهمیت مشارکت و همکاری را دو چندان می‌کند. وی اصلاح باغات و الگوی کشت را یکی راه حل های موجود برای مدیریت مصرف آب در این اراضی دانست.

در ادامه، گفتگوی خبرنگار روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان را با «علیرضا جمشیدی» مدیرعامل شرکت میناب رود که وظیفه مدیریت شبکه‌ها و کانال‌های آبیاری دشت میناب را بر عهده دارد را خواهید خواند.

مدیرعامل شرکت میناب رود گفت: آب سد از طریق کانال‌ها انتقال به کانال‌های درجه یک و ۲ می‌رسد و در نهایت از طریق کانال‌های درجه سه و چهار در میان باغات توزیع می‌شود.

وی عنوان کرد: تمام باغات دشت میناب از طریق کانال‌های درجه سه مشروب می‌شوند؛ در هر کانال تعداد شاربان، مشخصات شاربان، ساعت آب هر شارب، مساحت تحت کشت و نوبت آب‌دهی شارب‌ها درون دیسک‌های جداگانه مشخص است و میراب در هر دور بر اساس ساعت و نوبت آب را میان باغداران توزیع می‌کند.

جمشیدی با اشاره به نوبت‌بندی کانال‌ها جهت آبیاری، تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که کانال‌ها در هر گردش به یک میزان آب را دریافت کنند که با همکاری خوب کشاورزان و باغداران این امر تا کنون تحقق پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت میناب ضمن تاکید بر توزیع عادلانه آب، ابراز داشت: در مجموع بیش از هزار باغدار، آب خود را از طریق کانال‌های آبیاری دریافت می‌کنند.

جمشیدی با ذکر این نکته که هر کانال از شبکه باغات تا کنون تقریبا ۶ دور آب دریافت کرده‌اند، بیان داشت: در برخی مواقع مانند بارندگی، تعمیرات و زمانیکه شبکه نیاز به لایروبی ماشینی دارد، آب کانال به صورت موقت قطع می‌شود.

وی گفت: قسمت دیگری از اراضی دشت میناب به مساحت ۷۰۰ هکتار به کشت صیفی مشغول هستند که آب خود را به صورت ثقلی از سد میناب دریافت می‌کنند.

مدیرعامل شرکت میناب رود با اشاره به بهره‌برداری شبکه آبیاری تحت فشار در اراضی ۲ هزار و ۵۰۰ هکتاری دشت میناب، افزود: شبکه شمالی دشت میناب از طریق سد شمیل و نیان مشروب می‌شوند.

جمشیدی گفت: سال‌های گذشته که هیچ شبکه مدرن آبیاری در دشت میناب اجرا نمی‌شد، باغات به صورت انهار سنتی آبیاری می‌شدند؛ این فرایند روی یک نظم و ترتیب خاصی انجام می‌شد و میزان برداشت آب هر باغدار بر اساس هکتار و تعداد نخل‌هایش تعریف شده بود.

وی ادامه داد: پس از اجرای شبکه آبیار مدرن در این منطقه، نیاز آبی توسط شرکت‌های مشاور ملی بر اساس مساحت برآورد و تعریف شد و برای هرکدام ساعت آب با در نظر گرفتن دبی دریچه مشخص شد.. مثلا گفته شد که برای یک هکتار مرکبات چند ساعتِ چند لیتری آب تعلق می‌گیرد و بر همین اساس برای تمام باغداران و کشاورزان ساعت آبیاری در نظر گرفته شد؛ ما نیز آب را بر اساس آن ساعات مشخص شده توزیع می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت میناب رود گفت: همکاران با در اختیار داشتن تمام مشخصات مشترکین، بر اساس میزان آب تخصیصی و برنامه‌ریزی انجام شده اقدام به توزیع آب میان مشترکین می‌کند.

 وی عنوان کرد: با توجه به قدمت بالای شبکه، چنانچه اعتبارات لازم جهت تبدیل سیستم موجود به شبکه تحت فشار تامین شود؛ ادامه کار با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت و قطعا باغات با استفاده از این سیستم آبیاری، آب مناسب‌تری را در اختیار خواهند داشت.

جمشیدی در پایان تصریح کرد: اصلاح و الگوی کشت و بهبود نباتات می‌تواند کشاورزی در اراضی خرد را اقتصادی‌تر کند.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

قیمت محصولات کشاورزی هزینه تولید کشاورزان را پوشش نمی دهد

بندرعباس- معاون سیاسی، امنیتی استانداری هرمزگان گفت: صیفی کاران هرمزگان به دلیل افت شدید قیمت محصولات کشاورزی، دسترنج تولیدی آنها حتی هزینه تولید محصول را پوشش نمی دهد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین،علی رئوفی در نشست با نماینده مردم داراب و نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی و برخی دیگر از اعضای کمسیون، با اشاره به نابسامانی بازار فروش محصولات صیفی و باغی کشاورزان هرمزگانی، عنوان کرد: متاسفانه صیفی کاران هرمزگانی به ویژه پیازکاران، بادمجان کاران، هندوانه کاران، خیارکاران و گوجه کاران با چالش اساسی فروش محصولات تولیدی و افت شدید قیمت مواجه هستند.

وی در همین خصوص افزود: صیفی کاران هرمزگانی به دلیل افت شدید قیمت محصولات کشاورزی دسترنج تولیدی آنها هزینه تولید محصول را پوشش نمی دهد و محصولات مرغوب در مزارع رها می گردد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، خاطرنشان کرد: افت شدید قیمت محصولات کشاورزی و عدم وجود بازار مناسب فروش چالشی است که هر ساله گریبانگیر قشر زحمت کش کشاورز هرمزگانی است که نیازمند چاره اندیشی است‌.

رئوفی افزود: با توجه به وضعیت نابسامانی که بازار محصولات کشاورزی دارد تغییر رویکرد در این بخش برای جلوگیری از ورشکستگی کشاورزان هرمزگانی و سایر استان ها اجتناب ناپذیر است.

وی با تاکید بر خرید تضمینی محصولات تولیدی کشاورزان، تصریح کرد: خرید تضمینی محصولات تولیدی کشاورزان یکی از راههای است که می تواند بخشی از دغدغه های کشاورزان در زمینه فروش محصولات را مرتفع کند و این مهم تجربه موفقی بوده است که در بسیاری از کشورها از جمله هندوستان اجرا شده است و کشاورزی این کشور رونق گرفته است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، در همین خصوص تصریح کرد: توسعه صادرات محصولات کشاورزی و ایجاد صنایع تبدیلی در قطب های کشاورزی هرمزگان ضروری است.

رئوفی، خاطرنشان کرد: همزمانی کشت محصولات کشاورزی چالشی است که استان های جنوبی با آن روبرو هستند و باعث شده است در یک بازه زمانی کوتاه حجم بالایی از محصولات تولید شود.

وی خاطرنشان کرد: حرکت کشاورزان به سمت کشت های تک محصولی چالش دیگری است که بهره برداران استان های جنوبی با آن مواجه هستند و ضروری است انواع کشت های قابل صرفه برای کشاورزان در بین آنها ترویج شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، با اشاره به اهمیت تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در همه بنادر کشور، افزود: تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در در همه بنادر کشور و تعیین استان های معین می تواند در کاهش هزینه حمل و نقل کالاهای اساسی و نهاده های دامی به اقصی نکات کشور در کمترین زمان ممکن اثر گذار باشد.

ادامه ی خواندن

بندر عباس

ارسال ٦٥ هزارتن جو انباشته شده در بندرشهید رجایی به سراسر کشور

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان از صدور دستور قضایی برای ترخیص ۶۵ هزار تن جو انباشته شده در بندر شهید رجایی بندرعباس جهت ارسال به سراسر کشور خبر داد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین :رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اعلام کرد: به لحاظ وجود حالت اضطرار با توجه به خشکسالی های اخیر و مشکلات دامداران مناطق مختلف کشور در تأمین علوفه و نهاده های دامی مورد نیاز خود، با صدور دستور ویژه قضایی، بارگیری و ترخیص فوری ۶۵ هزار تن جو انباشته شده در بندر شهید رجایی جهت توزیع در سراسر کشور آغاز شده است.

علی صالحی خاطرنشان کرد: به منظور تأمین نیاز کشور و در نتیجه مأموریت محوله به دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان، ضمن تشکیل ستاد بحران در محل اسکله شهید رجایی بندرعباس، دستور بارگیری و ترخیص ۱۰ هزار تن جو موجود در فضای باز این بندر که در معرض فساد و نابودی کامل ناشی از بارندگی پیش‌بینی شده توسط هواشناسی قرار داشت، صادر شد.

وی در ادامه افزود: همچنین حدود ۵۵ هزار تن جو موجود در سایر انبار های گمرک، با دستور و مجوز قضایی، به صورت شبانه روزی در حال بارگیری و ترخیص است و حداکثر ظرف چند روز آینده به سراسر کشور ارسال و در مناطق مختلف توزیع خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان هشدار داد: در صورت عدم همکاری مسئولین مربوطه برای انجام دستورات قضایی، مراتب به عنوان ترک فعل ، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

علی صالحی در پایان با بیان اینکه از مسئولان مربوطه خواسته شده است که به سرعت در این خصوص اقدام نمایند ضمن تشکر از اعلام آمادگی اداره کل راهداری و اداره کل راه آهن برای همکاری در این خصوص تصریح کرد: اداره کل راهداری و اداره کل راه آهن با استفاده از تمامی ظرفیت های خود جهت بارگیری و انتقال سریع تمامی ۶۵ هزار تن محموله مورد نظر اقدام می نمایند و یگان حفاظت بنادر نیز موظف به نظارت مستمر بر فرآیند مربوطه می باشد.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

استاندار هرمزگان در دیدار با سفیر عمان در جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد:

استاندار هرمزگان بر لزوم ترسیم نقشه راه عملیاتی توسعه تجارت میان دو کشور ایران و عمان از طریق استان هرمزگان، تاکید کرد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین :دکتر فریدون همتی در دیدار با سفیر عمان در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به همسایگی و مرزهای آبی مشترک ایران و عمان، از طریق استان هرمزگان و ارتباط نزدیک و صمیمانه دو کشور، عنوان کرد: علاقه‌مند به افزایش همکاری‌ها به ویژه در زمینه تبادل کالا و تجارت با عمان، در هرمزگان هستیم.

وی ادامه داد: در این راستا نیاز است، نقشه راه خوبی ترسیم و عملیاتی و نشست های اتاق های بازرگانی نیز به صورت منظم برگزار و توانمندی‌ها تبادل شود.

استاندار هرمزگان خواستار فعال شدن و راه‌اندازی بازارچه‌های مشترک مرزی ایران و عمان در استان هرمزگان شد و افزود: تجار و بازرگانان دو کشور می‌توانند از این طریق با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

همتی ضمن ارائه پیشنهاد فعال کردن خط کشتیرانی بین بنادر هرمزگان با کشور عمان، بر لزوم تسهیل رفت و آمد لنج ها برای تجارت کالا به ویژه از بنادر سیریک و جاسک به عمان تاکید کرد.

وی گفت: در شهرک صنعتی دو هزار هکتاری جاسک نیز، سرمایه‌گذاران کشور عمان می‌توانند حضور و فعالیت داشته باشند.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: همچنین در زمینه ایجاد زیرساخت‌های گردشگری، آماده همکاری با سرمایه‌گذاران کشور عمان هستیم.

همتی اظهار داشت: توسعه صادرات محصولات کشاورزی هرمزگان به عمان از دیگر ظرفیت‌ها برای همکاری است که باید فعالانه پیگیری شود.

وی اضافه کرد: نشست فعالان سرمایه‌گذاری دو کشور برای معرفی ظرفیت‌ها باید برگزار شود.

استاندار هرمزگان بیان داشت: در مجموع ظرفیت‌های خوبی در استان هرمزگان وجود دارد که می‌تواند موجب اقدامات خوبی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی ایران و عمان شود.

از توسعه روابط تجاری با ایران از طریق استان هرمزگان استقبال می‌کنیم

ابراهیم بن احمد المعینی سفیر عمان در جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار با اشاره به سابقه تاریخی روابط ایران و عمان، عنوان کرد: از توسعه روابط تجاری با ایران از طریق استان هرمزگان استقبال می‌کنیم و همکاری لازم را در این زمینه خواهیم داشت.

وی افزود: تلاش می‌کنیم، تجار و بازرگانان دو کشور با هم ارتباط خوب و نزدیک داشته باشند و منافع دو طرف تامین شود.

سفیر عمان در جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: همچنین آماده همکاری با سرمایه‌گذاران ایرانی برای حضور و فعالیت در کشور عمان هستیم.

لزوم راه اندازی مجدد دفتر تجاری عمان در بندرعباس

محمدرضا صفا رئيس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هرمزگان نیز در این دیدار با بیان اینکه راه اندازی مجدد دفتر تجاری عمان در بندرعباس تاثیر مهمی در مراودات تجاری ما با این کشور خواهد داشت، گفت: خواهان فعالیت دوباره این دفتر در بندرعباس هستیم.

وی افزود: مراودات تجاری بین عمان و استان هرمزگان می تواند با ایجاد زیرساخت ها و ساز و کارهای حمایتی به بالاترین سطح خود برسد که در وهله اول احیای دوباره دفتر تجاری عمان در بندرعباس امری ضروری به نظر می رسد.

رئيس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی هرمزگان با بیان اینکه اتاق بازرگانی بندرعباس در دور نهم فعالیت هیات نمایندگان خدمات شایانی را تقدیم جامعه اقتصادی استان کرده است به راه اندازی دفاتر نمایندگی اتاق بازرگانی استان هرمزگان در بندرلنگه، جاسک، میناب و سیریک به دستور استاندار هرمزگان اشاره کرد و افزود: فعالیت این دفتر ها از سال گذشته آغاز شده و می توانند اسناد را تایید نمایند.

سعید شعبان رئيس نمایندگی وزارت امور خارجه در بندرعباس نیز در این دیدار، پیرامون لزوم صدور مجوز حمل مواد غذایی برای شناورهای چوبی شهرستان جاسک به مقصد بنادر کشور عمان رایزنی کرد و اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا از ورود لنج های چوبی حامل مواد غذایی شهرستان جاسک به بنادر عمان جلوگیری می شود و این مقوله لنج داران این شهرستان را برای امرار معاش با مشکل مواجه ساخته است و نیاز است که با بررسی بیشتر در راستای رفع این مشکل تلاش کنیم.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها