با ما ارتباط برقرار کن

کشاورزی و شیلات

اتمام ۶ دور آبیاری تمام کانال‌های دشت میناب

مدیرعامل شرکت میناب رود ضمن تاکید بر توزیع عادلانه آب، گفت: در سال ۱۳۹۹، تمام کانال‌های آبیاری دشت میناب ۶ دور آب دریافت کرده‌اند.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، بیش از ۲ دهه است که مدیریت آبیاری به اراضی دشت میناب را بر عهده دارد و با وجود تنش‌های آبی شدید در چند سال گذشته توانسته، به خوبی این موضوع را مدیریت کند.

معتقد است که کشاورزان و باغداران باید به ارزش واقعی آب پی ببرند و به تلاش شبانه‌روزی متولیان تامین و مدیریت این آب واقف باشند.

وی که اصالتی مینابی دارد، مشارکت مردم در امر مدیریت توزیع آب را یکی از مهم‌ترین مولفه‌های مدیریت مصرف می‌داند و می‌گوید: تنها در صورتی میزان مصرف به مقدار واقعی خود نزدیک خواهد شد که کشاورزان و باغداران عزیز با مشارکتی همدلانه، اصلاح باغات و استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری را در دستور کار خود قرار دهند.

بزرگترین چالش کاری خود را مدیریت توزیع آب در اراضی خرده مالکی می‌داند و اظهار می‌کند برخی از کانال‌ها ۲۰۰ شارب دارند که اهمیت مشارکت و همکاری را دو چندان می‌کند. وی اصلاح باغات و الگوی کشت را یکی راه حل های موجود برای مدیریت مصرف آب در این اراضی دانست.

در ادامه، گفتگوی خبرنگار روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان را با «علیرضا جمشیدی» مدیرعامل شرکت میناب رود که وظیفه مدیریت شبکه‌ها و کانال‌های آبیاری دشت میناب را بر عهده دارد را خواهید خواند.

مدیرعامل شرکت میناب رود گفت: آب سد از طریق کانال‌ها انتقال به کانال‌های درجه یک و ۲ می‌رسد و در نهایت از طریق کانال‌های درجه سه و چهار در میان باغات توزیع می‌شود.

وی عنوان کرد: تمام باغات دشت میناب از طریق کانال‌های درجه سه مشروب می‌شوند؛ در هر کانال تعداد شاربان، مشخصات شاربان، ساعت آب هر شارب، مساحت تحت کشت و نوبت آب‌دهی شارب‌ها درون دیسک‌های جداگانه مشخص است و میراب در هر دور بر اساس ساعت و نوبت آب را میان باغداران توزیع می‌کند.

جمشیدی با اشاره به نوبت‌بندی کانال‌ها جهت آبیاری، تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که کانال‌ها در هر گردش به یک میزان آب را دریافت کنند که با همکاری خوب کشاورزان و باغداران این امر تا کنون تحقق پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت میناب ضمن تاکید بر توزیع عادلانه آب، ابراز داشت: در مجموع بیش از هزار باغدار، آب خود را از طریق کانال‌های آبیاری دریافت می‌کنند.

جمشیدی با ذکر این نکته که هر کانال از شبکه باغات تا کنون تقریبا ۶ دور آب دریافت کرده‌اند، بیان داشت: در برخی مواقع مانند بارندگی، تعمیرات و زمانیکه شبکه نیاز به لایروبی ماشینی دارد، آب کانال به صورت موقت قطع می‌شود.

وی گفت: قسمت دیگری از اراضی دشت میناب به مساحت ۷۰۰ هکتار به کشت صیفی مشغول هستند که آب خود را به صورت ثقلی از سد میناب دریافت می‌کنند.

مدیرعامل شرکت میناب رود با اشاره به بهره‌برداری شبکه آبیاری تحت فشار در اراضی ۲ هزار و ۵۰۰ هکتاری دشت میناب، افزود: شبکه شمالی دشت میناب از طریق سد شمیل و نیان مشروب می‌شوند.

جمشیدی گفت: سال‌های گذشته که هیچ شبکه مدرن آبیاری در دشت میناب اجرا نمی‌شد، باغات به صورت انهار سنتی آبیاری می‌شدند؛ این فرایند روی یک نظم و ترتیب خاصی انجام می‌شد و میزان برداشت آب هر باغدار بر اساس هکتار و تعداد نخل‌هایش تعریف شده بود.

وی ادامه داد: پس از اجرای شبکه آبیار مدرن در این منطقه، نیاز آبی توسط شرکت‌های مشاور ملی بر اساس مساحت برآورد و تعریف شد و برای هرکدام ساعت آب با در نظر گرفتن دبی دریچه مشخص شد.. مثلا گفته شد که برای یک هکتار مرکبات چند ساعتِ چند لیتری آب تعلق می‌گیرد و بر همین اساس برای تمام باغداران و کشاورزان ساعت آبیاری در نظر گرفته شد؛ ما نیز آب را بر اساس آن ساعات مشخص شده توزیع می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت میناب رود گفت: همکاران با در اختیار داشتن تمام مشخصات مشترکین، بر اساس میزان آب تخصیصی و برنامه‌ریزی انجام شده اقدام به توزیع آب میان مشترکین می‌کند.

 وی عنوان کرد: با توجه به قدمت بالای شبکه، چنانچه اعتبارات لازم جهت تبدیل سیستم موجود به شبکه تحت فشار تامین شود؛ ادامه کار با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت و قطعا باغات با استفاده از این سیستم آبیاری، آب مناسب‌تری را در اختیار خواهند داشت.

جمشیدی در پایان تصریح کرد: اصلاح و الگوی کشت و بهبود نباتات می‌تواند کشاورزی در اراضی خرد را اقتصادی‌تر کند.

ادامه ی خواندن

کشاورزی و شیلات

هم افزایی دادگستری و دستگاه های اجرایی در هرمزگان برای حمایت از صیادان بومی

طرح تسهیل و رفع موانع صید تهیه و تدوین خواهد شد

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین ،رئیس کل دادگستری هرمزگان از هم افزایی دستگاه قضایی و دستگاه های اجرایی به منظور تهیه و تدوین طرح تسهیل و رفع موانع صید برای حمایت از صیادان بومی خبر داد.

با توجه به مأموریت رئیس قوه قضائیه به رؤسای کل دادگستری‌ و دادستان‌های سراسر کشور برای برگزاری نشست‌های مشترک با دیگر مسئولان، جهت رفع مشکلات خاص هر استان، نشست ویژه ای در استان هرمزگان به منظور هم اندیشی برای احصاء و حل مشکلات این استان به ریاست علی صالحی رئیس کل دادگستری هرمزگان و با حضور حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس، فریدون همتی استاندار هرمزگان و جمعی از مسئولین عالی کشوری و استانی برگزار شد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در جریان این نشست با اشاره به تأثیر منفی صید صنعتی و غیر مجاز بر معیشت صیادان بومی به عنوان یکی از مهترین مشکلات استان اظهار داشت: دستگاه قضایی استان هرمزگان با هم‌افزایی کلیه دستگاه‌های اجرایی در جهت رفع دغدغه صیادان تمام تلاش خود را به کار بسته است و در این راه از همه ظرفیت های قانونی جهت مرتفع شدن مشکلات آن‌ها استفاده خواهد کرد.

علی صالحی خاطرنشان کرد: همه ما در قبال امرار معاش افرادی که ارتزاق آنها از طریق دریا و صیادی است مسئولیت داریم و لازم است با برنامه ریزی اصولی به سرعت برای حل این موضوع چاره اندیشی شود.

وی با تأکید بر ضرورت تهیه و تدوین طرح کلی و جامعی در این خصوص اظهار داشت: مقرر شده است با نظارت دستگاه قضایی و پیگیری استانداری هرمزگان و مشارکت دستگاه‌های متولی از جمله شیلات، جهاد کشاورزی و اداره کل صمت، ظرف مدت ۱۵ روز علاوه بر انجام مطالعات لازم ، طرح اولیه تسهیل و رفع موانع صید تنظیم شود و اجرای آن نیز به سرعت در دستور کار قرار گیرد.

عالی ترین مقام قضایی استان هرمزگان آینده‌نگری برای حرکت به سمت صید مدرن، شناسایی صیادان حائز شرایط و اولویت بندی آنها در صدور مجوزهای قانونی بر اساس مدل تعالی را از مهمترین ویژگی‌های این طرح برشمرد که باید مورد توجه دقیق کارشناسان امر قرار گیرد.

صالحی در ادامه تأکید کرد: تأمین منابع لازم جهت تقویت دریا و زیستگاه های آبزیان یکی از موانع پیش رو است که می توان با مشارکت مردم و خلق منابع از محل صدور مجوز ها، این مشکل را تا حدودی برطرف نمود.

رئیس کل دادگستری هرمزگان با اشاره به اهمیت حمایت از طرح های صنعتی مانند پرورش ماهی در قفس و همچنین لزوم رهاسازی بچه ماهی ها در زیستگاه‌های دریایی ابراز داشت: در راستای حفاظت از منابع دریایی می توان با پیگیری از سوی وزارت امور خارجه و استفاده از ظرفیت دیپلماسی، هماهنگی های لازم را با کشورهای حاشیه خلیج فارس جهت اجرای طرح ها و اقدامات مشترک و پیشگیرانه انجام داد.

علی صالحی بازنگری در قانون و ایجاد بازدارندگی در برابر تخلفات در حوزه صید و صیادی را مهم برشمرد و یادآور شد: برنامه ریزی برای تهیه طرح جامعی در این خصوص در دستور کار قرار گرفته است و انتظار می‌رود با اجرای این طرح استفاده از ظرفیت صید در آبهای دور و آب‌های آزاد بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد عبادی زاده نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان نیز در این نشست ضمن تقدیر از اقدامات دستگاه قضایی استان در جهت هم‌افزایی و اتخاذ تصمیمات مؤثر در رفع مشکلات صیادان بومی خاطرنشان کرد: برای حل مشکلات صیادان یک نگاه سه ضلعی باید مد نظر باشد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده افزود: بر این اساس در یک ضلع صیادان قرار دارند که نگران معیشت خود هستند، در ضلع دیگر اشخاصی هستند که به صورت غیر رسمی صید میکنند و صلاحیت لازم را دارند اما تاکنون مجوز های قانونی را اخذ نکرده اند و در ضلع سوم نیز کسانی هستند که صلاحیت ندارند و باید نسبت به تفکیک آنها اقدام شود تا هر چه سریعتر از چرخه صید خارج شوند.

در ادامه فریدون همتی استاندار هرمزگان نیز با اشاره به همراهی دادگستری کل استان هرمزگان در اجرای بسیاری از برنامه‌های مهم استان و رفع موانع موجود با حمایت به موقع و صدور دستورات ویژه قضایی گفت: باید در برخی مجوزهایی که توسط ادارات و سازمان‌های متولی در گذشته به غلط صادر شده است تجدید نظر شود چرا که بخش مهمی از امنیت غذایی جامعه به آبزیان مربوط می شود که در سفره مردم جای گرفته اند و همین موضوع اهمیت صیانت از ذخایر دریا را دوچندان می سازد.

ادامه ی خواندن

بندر عباس

آغاز فصل صید میگوی هرمزگان از ۱۷ مهرماه جاری با پایان مخاطرات توفان شاهین

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات استان هرمزگان از آغاز فصل صید میگو استان از ۱۷ مهرماه جاری و با پایان یافتن توفان شاهین خبر داد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین ،ابراهیم عالی زاده با اشاره به اینکه با تصمیم کمیته مدیریت صید میگوی استان مقرر شده بود فصل صید میگو از ۱۰ مهرماه آغاز شود که با پدیدار شدن توفان شاهین در راستای حفظ سلامت و امنیت جامعه صیادی ،فصل صید میگوی هرمزگان به تعویق افتاد.
عالی زاده با اشاره به اینکه  صیادان میگو گیر می توانند با رعایت اصول صید میگو از شنبه- ۱۷ مهره ماه ۱۴۰۰ اقدام به صید کنند.

عالی زاده در پایان با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای حفظ و بازسازی ذخایر و همچنین مقابله با صید غیر مجاز گفت: صید بیش از حد مجاز ، موجب آسیب دیدن ذخایر شده و بازسازی ذخیره با دشواری انجام پذیرد.
معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان پیش بینی کرد بالغ بر ۱۵۰ فروند لنج صیادی میگو گیر با بیش از  دوهزار  نفر صیاد در فصل صید میگوی امسال مشارکت داشته باشند.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

قیمت محصولات کشاورزی هزینه تولید کشاورزان را پوشش نمی دهد

بندرعباس- معاون سیاسی، امنیتی استانداری هرمزگان گفت: صیفی کاران هرمزگان به دلیل افت شدید قیمت محصولات کشاورزی، دسترنج تولیدی آنها حتی هزینه تولید محصول را پوشش نمی دهد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین،علی رئوفی در نشست با نماینده مردم داراب و نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی و برخی دیگر از اعضای کمسیون، با اشاره به نابسامانی بازار فروش محصولات صیفی و باغی کشاورزان هرمزگانی، عنوان کرد: متاسفانه صیفی کاران هرمزگانی به ویژه پیازکاران، بادمجان کاران، هندوانه کاران، خیارکاران و گوجه کاران با چالش اساسی فروش محصولات تولیدی و افت شدید قیمت مواجه هستند.

وی در همین خصوص افزود: صیفی کاران هرمزگانی به دلیل افت شدید قیمت محصولات کشاورزی دسترنج تولیدی آنها هزینه تولید محصول را پوشش نمی دهد و محصولات مرغوب در مزارع رها می گردد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، خاطرنشان کرد: افت شدید قیمت محصولات کشاورزی و عدم وجود بازار مناسب فروش چالشی است که هر ساله گریبانگیر قشر زحمت کش کشاورز هرمزگانی است که نیازمند چاره اندیشی است‌.

رئوفی افزود: با توجه به وضعیت نابسامانی که بازار محصولات کشاورزی دارد تغییر رویکرد در این بخش برای جلوگیری از ورشکستگی کشاورزان هرمزگانی و سایر استان ها اجتناب ناپذیر است.

وی با تاکید بر خرید تضمینی محصولات تولیدی کشاورزان، تصریح کرد: خرید تضمینی محصولات تولیدی کشاورزان یکی از راههای است که می تواند بخشی از دغدغه های کشاورزان در زمینه فروش محصولات را مرتفع کند و این مهم تجربه موفقی بوده است که در بسیاری از کشورها از جمله هندوستان اجرا شده است و کشاورزی این کشور رونق گرفته است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، در همین خصوص تصریح کرد: توسعه صادرات محصولات کشاورزی و ایجاد صنایع تبدیلی در قطب های کشاورزی هرمزگان ضروری است.

رئوفی، خاطرنشان کرد: همزمانی کشت محصولات کشاورزی چالشی است که استان های جنوبی با آن روبرو هستند و باعث شده است در یک بازه زمانی کوتاه حجم بالایی از محصولات تولید شود.

وی خاطرنشان کرد: حرکت کشاورزان به سمت کشت های تک محصولی چالش دیگری است که بهره برداران استان های جنوبی با آن مواجه هستند و ضروری است انواع کشت های قابل صرفه برای کشاورزان در بین آنها ترویج شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان، با اشاره به اهمیت تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در همه بنادر کشور، افزود: تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در در همه بنادر کشور و تعیین استان های معین می تواند در کاهش هزینه حمل و نقل کالاهای اساسی و نهاده های دامی به اقصی نکات کشور در کمترین زمان ممکن اثر گذار باشد.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها