با ما ارتباط برقرار کن

اخبار شهرستانها

بازدید نوبخت از مناطق سیل زده شرق هرمزگان و کریدور پسکرانه توسعه مکران

معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور علاوه بر بازدید از روستاهای سیل زده شرق استان هرمزگان و کریدور پسکرانه توسعه سواحل مکران، کلنگ سه هزار واحد مسکن محرومان در هرمزگان را نیز بر زمین زد .

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، محمد باقر نوبخت روز دوشنبه با همراهی علیرضا تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، مرتضی بختیاری رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) و همتی استاندار هرمزگان از روستاهای سیل زده سدیج و گابریک در شرق هرمزگان که در سیل دی ماه ۹۸ دچار خسارت شده بود، بازدید کرد.
فریدون همتی استاندارهرمزگان درحاشیه این بازدید گفت: در سیل دی ماه ۹۸ به تعدادی از واحدهای مسکن روستایی شهرستان جاسک در مجاورت دو رودخانه سدیج و گابریک خسارت وارد شد که بر اساس ارزیابی ها، ۲۷۰ واحد نیازمند احداث مجدد، ۳۵۰ واحد نیازمند تعمیرات و ۷۵۰ واحد دچار خسارت معیشتی شدند.
وی افزود: بر اساس این برآورد و با مصوبه هیئت وزیران و پس از ابلاغ معاون اول رییس جمهور، برای هر یک از این گروه ها تسهیلاتی تخصیص پیدا کرد که بخشی از این تسهیلات بلاعوض است.
همتی عنوان کرد: روستاهای کروچ، کنتکی، حاجی آباد، گبد، گرندو، نوروزکار، سدیج، گشمی، بندبست، لیره ایی، گنجک طی سیل بهمن ماه ۹۸ دچار خسارت شدند که بر اساس مصوبه شورای مدیریت بحران و شورای برنامه ریزی و توسعه استان، روستای لیره ایی به مکان دیگری منتقل می شود و کار بازسازی واحدهای خسارت دیده در بقیه روستاها ادامه دارد.
استاندار هرمزگان تصریح کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از سال گذشته تا کنون با استقرار ستاد بازسازی در منطقه، فرآیند ساخت و تعمیر واحدهای خسارت دیده ناشی از سیل را با مشارکت اکیپ های اجرایی و مردم شروع کرده است و تا پایان سال جاری عملیات احداث و تعمیرات واحدهای خسارت دیده شرق جاسک در سیل دی ماه ۹۸، به پایان می رسد.

کلنگ ۳۰۰۰واحد مسکن محرومان در هرمزگان به زمین زده شد

در ادامه این سفر یک روزه با حضور محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور، فریدون همتی استاندار هرمزگان، علیرضا تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مرتضی بختیاری رییس کمیته امداد امام خمینی (ره)، کلنگ احداث سه هزار واحد مسکن محر‌ومان روستایی هرمزگان در روستای دولت آباد بشاگرد به زمین زده شد.

استاندار هرمزگان با اشاره به جزئیات این تفاهم نامه گفت: بر اساس تفاهم نامه منعقد شده بین بنیاد مسکن و سازمان برنامه و بودجه کشور، سه هزار واحد مسکن محرومان روستایی در سطح شهرستان های استان هرمزگان با تسهیلات ۵۰۰میلیون ریالی برای هر واحد که ۳۰۰میلیون ریال آن بلاعوض است، احداث می شود.

همتی افزود: در راستای کمک به روستائیان، نقشه ساختمانی، نظارت ساختمان و صدور پروانه ساخت این‌ واحدها رایگان است.

وی عنوان کرد: توزیع شهرستانی تسهیلات با هماهنگی معاونت بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و بر اساس شاخص های محرومیت، سهم هر شهرستان ابلاغ می شود.

استاندار هرمزگان در خصوص نحوه پرداخت تسهیلات به این واحدها، بیان داشت: تسهیلات توسط بانک های عامل با ضمانت سفته و به صورت زنجیره ای سه نفره پرداخت خواهد شد.

بازدید نوبخت از کریدور پسکرانه توسعه سواحل مکران

در ادامه این سفر یک روزه، نوبخت معاون رییس جمهور با همراهی همتی استاندار هرمزگان، از محورهای مهم ارتباطی پسکرانه توسعه سواحل مکران در بشاگرد بازدید کرد.

استاندار هرمزگان در حاشیه این بازدید ضمن تشریح جزئیات بازدید معاون اول رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، اظهار داشت: کریدور پسکرانه توسعه سواحل مکران در شهرستان بشاگرد شامل ۳۱ پروژه در حال اجرا به طول ۴۲۰کیلومتر است که مجموع این پروژه ها نیازمند اعتباری معادل ۱۰هزار و ۵۷۷میلیارد ریال برای تکمیل و بهره برداری است.

وی افزود: راه ارتباطی بیخکهنو – دولت آباد – حاجی آباد سرحدی – شمسون به طول ۱۰۲کیلومتر از جمله پروژه هایی که در کریدور پسکرانه توسعه سواحل مکران، ۲۷کیلومتر آن در حال اجراست و شش روستا با جمعیت یک هزار و ۱۶۶نفر را در بر می گیرد.

همتی عنوان کرد: ۱۶ کیلومتر از مسیر ۱۲۴ کیلومتری دوراهی پاهتک – ملکن – درنگ مدو – آخران در انتهای حوزه استحفاظی هرمزگان و در منطقه پشتکوه گافر دارای راه آسفالته، ۳۲کیلومتر در دست مطالعه و ۷۶کیلومتر از این محور، راه خاکی است که در حال کلنگ زنی و اجراست و ۳۰ روستا در این مسیر قرار دارند.

استاندار هرمزگان اضافه کرد: محور ارتباطی سردشت سگرکن – آخران در منطقه زیرکوه کافر نیز ۱۰۸کیلومتر طول دارد که به عنوان مسیر ارتباطی ۲۳ روستا مورد استفاده قرار می گیرد و تا کنون ۶۸کیلومتر از این مسیر خاکبرداری و بازگشایی شده و ۴۰کیلومتر در حال بازگشایی و خاکبرداری است.

وی با بیان اینکه راه ارتباطی پاهتک – وائن – درگوئن به محور میناب بشاگرد به ۴۳کیلومتر در حال اجرا و بهسازی است، گفت: ۱۱کیلومتر راه فرعی این مسیر آسفالته، ۱۹ کیلومتر آن در حال اجرا، هشت کیلومتر راه روستایی این محور بهسازی و پنج کیلومتر آن احداث شده است؛ با تکمیل این راه ارتباطی، ۹ روستا از مزایای آن بهره مند می شوند.

همتی عنوان کرد: راه ارتباطی سردشت – قلعه گنج مسیر ارتباطی دو استان هرمزگان و کرمان نیز ۱۳۵کیلومتر طول دارد که ۶۰کیلومتر از این محور در حوزه استحفاظی استان هرمزگان قرار دارد و نیازمند بهسازی و رفع نقاط حادثه خیز است.

اخبار شهرستانها

ماجرای مرز گوگسر به کجا رسید؟

بر اساس تازه‌ترین بررسی‌های صورت گرفته، هنوز مقدمات قانونی لازم برای راه اندازی مرز گوگسر صورت نگرفته و آنچه در ۴ شهریورماه به عنوان یک افتتاحیه ویدیوکنفرانسی صورت گرفت، بیشتر جنبه صوری داشته است.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین :بر اساس تازه‌ترین بررسی‌های صورت گرفته، هنوز مقدمات قانونی لازم برای راه اندازی مرز گوگسر صورت نگرفته و آنچه در ۴ شهریورماه به عنوان یک افتتاحیه ویدیوکنفرانسی صورت گرفت، بیشتر جنبه صوری داشته است.
ماجرای مرز گوگسر به کجا رسید؟/ مبادا افتتاح‌ها نمایشی باشند
۴ شهریورماه ۱۴۰۰ در افتتاحی ویدیوکنفرانسی و در اقدامی نمایشی بندر تجاری و گمرک گوگسر واقع در ۱۲۰ کیلومتری مرکز شهرستان جاسک افتتاح شد.
این افتتاح در حالی بود که هنوز مشکلات و مسائلی در مورد راه اندازی گمرک گوگسر وجود دارد و بیم آن می‌رود که عدم بررسی و رفع این مشکلات در آینده منجر به تعطیل شدن گمرک و بندر گوکسر و نومیدی مردم از اقدامات دولت‌ها در مورد رفع اساسی مشکلات اقتصادی آنها و گشودن مفری برای ارتزاق مردم شود.
پیش از هر افتتاحی حتی اگر با تعویض دولت‌ها همراه باشد، مسؤولان امر موظفند تمامی جوانب و ابعاد افتتاح یک پروژه در مسیر عملیاتی‌شدن و ارائه خدمات به مردم را بررسی کرده و سپس آن را افتتاح کنند تا مبادا در آینده بدلیل فقدان بررسی همه‌جانبه یک طرح، عملا مردم از محل این افتتاح‌ها، بی نصیب بمانند.
درباره گمرک گوگسر به نظر می‌رسد که هنوز اقدامات و قواعد قانونی لازم برای بازگشایی یک مرز قانونی از این نقطه فراهم نشده و زیرساخت‌های لازم گمرکی، بندری و مرزی برای برپایی وضعیتی مناسب به منظور رونق دادن به تجارت مرزی مهیا نگردیده است.
در ابتدا نقطه مورد نظر «مرز مجاز دریایی» نیست و تاکنون مجوز مرز مجاز موضوع تبصره ذیل ماده ۱۰۳ قانون امور گمرکی که می بایست در هیئت وزیران مصوب شود را ندارد. اگر چه استاندار هرمزگان در رایزنی‌هایی با وزارت کشور، مجوز مرز قانونی برای این نقطه را فراهم آورده اما حقیقت آن است که سازمان بنادر و همچنین گمرکات کشور جز با مصوبه هیأت وزیران در یک نقطه مرزی مستقر نمی‌شوند و این اولین چالش گمرک گوگسر است که هنوز سازمان بنادر این نقطه را تحویل رسمی نگرفته تا بتواند برای خروج‌ لنج‌ها مجوز صادر کرده و ورود آنها را نیز ثبت کند. سازمان بنادر جز در بنادر ملکی مستقر نمی‌شود و ممکن است صرفا برای رفع تکلیف، اقدام به ارسال مأموری جهت صدور مجوز خروج کند.
بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، گمرک ایران هنوز مجوزی جهت استقرار گمرک در آن نقطه به علت عدم وجود مصوبه هیئت وزیران را صادر نکرده و گمرک گوگسر فاقد مکان و چارت سازمانی و نیرو انسانی و مسؤل مشخص است. چرا که در فقدان استقرار سازمان بنادر، گمرک باید به طور مشخص تمامی امور محوله از جمله مجوز ورود، ارزیابی کالاهای وارد شده، تشخیص ملوانی بودن کالاها و در نهایت مجوز ترخیص کالاها را صادر کند.
از سوی دیگر خبر رسیده تاکنون با استقرار گمرک در آن محل از سوی حوزه نظارت گمرکات استان مخالفت شده و به علت نبود زیرساخت‌ها و فقدان مجوزهای قانونی، عملا این مشکل همچنان پابرجاست.
سامانه های گمرکی و… در این محل راه اندازی نشده و سازمان های همجوار گمرک نیز مستقر نشده اند تا بتوان امور تشریفات قانونی لازم برای ورود کالا به کشور و یا خروج کالا در قالب محموله‌های صادراتی را ثبت و ضبط کرد.
مکان مورد نظر یک ساختمان قدیمی و فرسوده متعلق به شیلات است که هنوز توسط شیلات تحویل سازمان بنادر نشده و اداره بندر در این محل استقرار نیافته است.
تصویری از درون ساختمانی که تابلوی گمرک گوگسر را دارد
علاوه بر موارد فوق مشکلاتی نظیر نامناسب بودن مسیر دسترسی و نامناسب بودن آبخور اسکله برای لنجهای تجاری و عدم مشخص شدن مسؤول برای بندر و عدم رعایت نکات ایمنی در حوزه آتش نشانی و… نیز از جمله مواردی است که در این محل ساماندهی نشده است.
افتتاح این گمرک کاملا اقدامی عجولانه و غیر کارشناسی بوده است. اما مهمتر اینکه: مشخص نیست بدون استقرار گمرک و بندر در این محل چگونه قرار است پروانه حرکت برای لنج‌ها صادر شود؟
با آنچه بیان شد، آیا خروج خدمه لنج از مرز غیر مجاز مذکور مجاز است یا خیر؟ این لنج پس از مراجعت می‌تواند در این بندر پهلوگرفته و اقدام به تخلیه کالا کند؟ وقتی گمرکی در محل مستقر نیست، این کالا قرار است چگونه اظهار و ترخیص شود؟
مبادا افتتاح‌ها نمایشی باشد!
بدون شک گشودن هر دریچه‌ای به روی اقتصاد مردم در این روزهای سخت، آرزوی هر انسانی است اما مبادا با افتتاح‌های صوری و نمایشی که ممکن است به اعتماد مردم ضربه زده و عملا نه تنها سبب بهبود وضعیت مردم نمی‌شود، آنان را نسبت به دولت و نظام نیز دلسرد کند.
از استاندار هرمزگان انتظار است تا پیش از هر برنامه‌ای در راستای افتتاحی در یک منطقه، ابعاد مختلف قانونی آن را بررسی و نسبت به اتخاذ تدابیر اصولی در آن موضوع اقدام کند تا مبادا مشکلاتی برای مردم بروز کند که در آینده در چالش با دستگاه‌های مختلف، گرفتار شوند.
ضروری است با تجربه گرفتن از آنچه در مورد بندر کوهستک رخ داد، اجازه تکرار مشکلات ناشی از آن را در بندر گوگسر ندهند.
از دستگاه‌های دیگر مسؤول در این میان نیز نظیر گمرک و سازمان بنادر نیز انتظار است تا اگر تصمیمی در تراز کلان برای رونق اقتصادی یک منطقه اتخاذ می‌شود، با مدیریتی واحد نسبت به آن بنگرند.

به نقل از فارس

ادامه ی خواندن

اخبار شهرستانها

احداث ۳۲۴ کیلومتر راه در شهرستان بشاگرد، هدف گذاری و عملیاتی شد

استاندار هرمزگان گفت: با کاری جهادی و بی‌نظیر طی سه سال اخیر، احداث ۳۲۴ کیلومتر راه در شهرستان بشاگرد، هدف گذاری و عملیاتی شد.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب انلاین، فریدون همتی پس از بازدید از روند اجرای پروژه‌های شهرستان بشاگرد، عنوان کرد: طی سه سال اخیر در شهرستان بشاگرد، کار جهادی و بی‌نظیر در زمینه ساخت راه صورت گرفت و در این راستا احداث ۳۲۴ کیلومتر راه در چند محور اصلی، هدف گذاری و عملیاتی شد.

وی ادامه داد: بخشی از این پروژه‌ها تکمیل شده و بخش دیگری در حال اجراست و منابع اعتباری خوبی در این زمینه به شهرستان بشاگرد تخصیص یافته است.

استاندار هرمزگان افزود: طی سال جاری و سال آینده، بخش عمده‌ای از جاده‌های شهرستان بشاگرد، آسفالت و زیرسازی می‌شود و این شهرستان از نظر برخورداری از جاده و راه مناسب به سطح خیلی خوبی خواهد رسید و از این زیرساخت مناسب برخوردار خواهد شد و علاوه بر آن توسط فرمانداری و مدیریت بحران، مطالعات در حال انجام است تا مسیر راه روستاهای این شهرستان، از رودخانه‌های فصلی جدا شود.

همتی تصریح کرد: همچنین در بخش آب، پروژه‌های خوب و بزرگی از جمله آبرسانی از سد جگین به شهر سردشت و روستاهای در مسیر و آبرسانی از سد سهران به شهر گوهران و روستاها انجام شد که زیرساخت بسیار مهمی برای این شهرستان محسوب می‌شود.

وی گفت: پروژه‌های آبخیزداری نیز در بسیاری از روستاهای این شهرستان اجرایی شد که برای تامین آب، کشاورزی، حفظ محیط زیست و مهار روان آب ها بسیار مفید و موثر است.

استاندار هرمزگان خاطرنشان کرد: همچنین در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اقدامات بسیار خوبی صورت گرفت و تعداد بیش از ۱۰ ایستگاه مخابراتی و دکل جدید در این شهرستان نصب و راه‌اندازی شد که موجب بهبود وضعیت دسترسی به شبکه‌های تلفن همراه و اینترنت، در شهرستان بشاگرد شد.

همتی با اشاره به ساخت شش مدرسه شبانه‌روزی و خانه‌های بهداشت در شهرستان بشاگرد، اظهار داشت: زیرساخت‌های راه‌اندازی ناحیه صنعتی شهرستان بشاگرد نیز در حال ایجاد است.

وی اضافه کرد: همچنین پروژه راه‌اندازی کارگاه آموزشی ویژه قالی بافی در شهر سردشت در حال انجام است و ۷۰ نفر نیروی حرفه‌ای و حدود ۸۰۰ نفر نیروی آموزش دیده در زمینه تولید قالی در شهرستان بشاگرد فعال هستند که حمایت ویژه‌ای از این صنعت در این شهرستان صورت می‌گیرد.

استاندار هرمزگان بیان داشت: توسعه آموزش های فنی و حرفه‌ای، صنایع دستی، کشاورزی، رساندن محصولات کشاورزی این شهرستان به بازار مصرف و ایجاد صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی، از دیگر برنامه‌ها در زمینه رونق تولید و اشتغال‌زایی در شهرستان بشاگرد است.

همتی عنوان کرد: با انجام مطالعات اکتشافی در حوزه معدن، دو معدن با ظرفیت بیش از ۱۰۰ هزار تن آهن منگنز در این شهرستان شناسایی شده که پیگیر جذب سرمایه‌گذاری در این معادن هستیم.

وی ادامه داد: طی چهار سال اخیر کارهای بی نظیری در شهرستان بشاگرد صورت گرفت و این شهرستان در همه شاخص‌ها در حال رسیدن به سطح برخورداری مطلوب است.

استاندار هرمزگان افزود: همه این اقدامات، نوید بخش آینده ای خوب و درخشان برای شهرستان بشاگرد است.

ادامه ی خواندن

اخبار شهرستانها

تخصیص اعتبار ویژه برای تسریع در تکمیل پروژه های میناب

میناب – استاندار هرمزگان گفت: تلاش می‌کنیم تا اعتبارات مورد نیاز به موقع تخصیص یابد و پروژه‌های مهم و دارای اولویت شهرستان میناب به سرعت آماده بهره‌برداری شوند.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارتجنوب انلاین، فریدون همتی پس از بازدید از پروژه‌های در حال اجرا در شهرستان میناب، با اشاره به پروژه ورزشگاه ۱۰ هزار نفری شهرستان میناب، عنوان کرد: این ورزشگاه از پروژه‌های ملی وزارت ورزش و جوانان است و تاکنون پیگیری‌های بسیاری برای تکمیل این پروژه از طریق برگزاری جلسات در وزارت ورزش و جوانان داشته‌ایم.

وی ادامه داد: در راستای برنامه‌ریزی جدید برای تکمیل این پروژه، به زودی نشست هایی با وزیر ورزش و جوانان، خواهیم داشت تا با تصمیم‌گیری جدید، هرچه سریعتر این طرح به نتیجه برسد.

استاندار هرمزگان افزود: با توجه به هزینه های بسیاری که این پروژه دارد، برای تکمیل آن به صورت فاز به فاز برنامه‌ریزی شده است.

همتی با اشاره به پروژه مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان میناب، تصریح کرد: برای این طرح تخصیص اعتبار خوبی داشته‌ایم تا روند تکمیل و اجرای آن تسریع شود.

وی گفت: تکمیل دیگر پروژه‌های شهرستان میناب نیز مورد پیگیری جدی قرار می‌گیرد و تلاش می‌کنیم تا اعتبارات مورد نیاز به موقع تخصیص یابد و پروژه‌های مهم و دارای اولویت این شهرستان به سرعت آماده بهره‌برداری شوند

تعریض محور میناب – سندرک به طول ۴۰ کیلومتر

استاندار هرمزگان عصر امروز در ادامه بازدید از پروژه های شهرستان میناب و همچنین سفر به شهرستان بشاگرد، به مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان، دستور داد تعریض و اجرای محور میناب – سندرک به طول ۴۰ کیلومتر در دستور کار قرار گیرد.

این پروژه به طول ۲۰ کیلومتر پیش بینی شده که در قطعه اول بیش از ۷ کیلومتر در حال احداث است.

پروژه مذکور در سال ۱۳۹۸ به دست استاندار هرمزگان کلنگ زنی و اجرای فاز اول به میزان بیش از ۷ کیلومتر بعد از حوزه شهر به عرض ۱۱ متر به مبلغ بیش از ۱۲ میلیارد تومان، از خرداد ۱۳۹۹ برای مدت یک سال به پیمانکار واگذار و شروع شد.

استاندار هرمزگان روند اجرای این پروژه را مثبت ارزیابی کرد.

وی پیشرفت فعلی پروژه را ۶۰ درصد عنوان کرد و دستور داد: با توجه به عدم تزریق به موقع اعتبار به کارگاه که منجر به کند شدن این پروژه شده است، اقدام لازم صورت گیرد.

دکتر همتی همچنین به فرماندار ويژه میناب و مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان، نیز دستور داد تا مشکل سیمان و سوخت این پروژه رفع شود.

دستور استاندار هرمزگان برای تامین برج نور و روشنایی استادیوم ورزشی شهید جهانگیر امینی شهرستان میناب

استادیوم  ورزشی شهید جهانگیر امینی شهرستان میناب دارای چمن طبیعی است اما با مشکلات روشنایی روبرو بوده که طبق دستور استاندار هرمزگان مقرر شد، روشنایی و برج نور آن در اسرع وقت جهت استفاده جوانان این شهرستان تامین شود.

استاندار هرمزگان همچنین در بازدید از این پروژه با تعدادی از جوانان و ورزشکاران شهرستان میناب گفتگو و به درخواست های آنان پاسخ داد.

استاندار هرمزگان گفت: جوانان شهرستان میناب، استعدادهای درخشانی در زمینه ورزش دارند که زیرساخت های لازم باید برای آنان تامین شود.

بی توجهی در تکمیل به موقع پروژه ها موجب هدر رفت سرمایه ها می شود

فریدون همتی با بیان اینکه اعتبارات هنگفتی بابت برخی پروژه های نیمه تمام هزینه شده است، تصریح کرد: بی توجهی و عدم پیگیری در تخصیص و جذب اعتبارات، منجر به هدر رفت سرمایه ها می شود.

استاندار هرمزگان دستور داد: فرماندار ويژه میناب و مدیرکل راه و شهرسازی استان، پیگیری لازم را برای ادامه اجرای پروژه مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان میناب، انجام دهند.

پروژه مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان میناب در زمینی به مساحت ۵۰۰۰ متر مربع آغاز و برای تکمیل آن ۵ میلیارد تومان هزینه شده و ۴۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها