با ما ارتباط برقرار کن

اقتصادی

مادکوش نماد باور به بخش خصوصی

«شرکت مادکوش با استفاده از تسهیلات ارزی از محل صندوق توسعه ملی با سرمایه گذاری ارزی ۱۵۷ میلیون یورو و ۳ هزار میلیارد ریال اقدام به ساخت مجتمع گندله سازی کرده است.» این مطلب بخشی از یادداشت حسین روحی فعال رسانه ای است که در ادامه می خوانید.

منتشر شده

روی

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، حسین روحی؛ شرکت مادکوش با استفاده از تسهیلات ارزی از محل صندوق توسعه ملی با سرمایه گذاری ارزی ۱۵۷ میلیون یورو و ۳۰۰۰ میلیارد ریال اقدام به ساخت مجتمع گندله سازی کرده است. مرحله نخست شرکت گندله سازی مادکوش در بندرعباس سی ام بهمن ۱۳۹۹ با دستور رییس جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت از طریق ویدیو کنفرانس به بهره‌برداری رسید.

این  شرکت، زیر مجموعه گروه گسترش سرمایه گذاری بین المللی ارزش در سال ۱۳۸۴ در بندرعباس تاسیس و اجرای پروژه احداث کارخانه گندله سازی به ظرفیت پنج میلیون تن در سال طی دو فاز از سال ۱۳۹۲ در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس آغاز شد. اتفاقی که می تواند به افق تولید ۱۰میلیون تن فولاد در هرمزگان جامه عمل بپوشاند. مدیران این مجموعه خصوصی با هوشمندی مسیر پیشرفت را انتخاب کرده اند.

راهبرد مهم این گروه سرمایه گذاری بین المللی، معرفی این مجموعه به عنوان یکی از تولیدکنندگان زنجیره آهن و فولاد در بخش خصوصی، کسب سهم بازارهای داخلی و صارداتی، بازده بالا در سرمایه­ گذاری برای سهامداران می باشد. احداث کارخانه گندله­ سازی مادکوش به ظرفیت ۵ میلیون تن در سال طی دو فاز با استفاده از تکنولوژی کوره دوار (آلیس چالمرز) قطعا راهبردهای مورد نظر را عملیاتی خواهد کرد.

بر اساس طرح جامع فولاد، تولید گندله در کشور در سال ۱۴۰۴ به ۷۶ میلیون تن می رسد اگر مطابق برنامه فاز دوم این کارخانه در سال ۲۰۲۳ بهره برداری شود. (که تاکنون بیش از ۳۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد) ۶.۶ درصد از سهم تولید سالیانه گندله کشور و ۲۰ درصد در میان کشورهای منطقه خلیج فارس را به این کارخانه  اختصاص خواهدیافت .

بزرگترین مزیت احداث این کارخانه قرار گرفتن آن در مجتمع صنایع معدنی خلیج فارس و همجواری آن با شرکت ها کارخانجات فعال فولادی در هرمزگان است که می توان در کاهش نرخ تمام شده تولید فولاد در استان اثر گذار باشد این مزیت موجب  ایجاد زمینه رقابت، افزایش فروش و کسب در آمد بیشتر می شود

آینده درخشان در انتظار هرمزگان و شرکت مادکوش

همجواری مجتمع گندله­ سازی مادکوش با کارخانجات فولادسازی منطقه موجب شده علاوه بر تأمین مواد اولیه­ آنها، صرفه اقتصادی قابل توجهی به لحاظ سهولت در امر حمل و نقل کارخانجات مذکور داشته باشد که هم از نظر اقتصادی و هم از لحاظ تامین مواد اولیه فولاد مفید و موثر است.

از سوی دیگر هرمزگان دارای ظرفیت های کم نظیری از قبیل دسترسی به آبهای آزاد، مجاورت اسکله تخلیه و بارگیری مواد اولیه بهره مندی از زیر ساختهای ریلی و جاده ای، وجود ذخایر معدنی و  همجواری با دریا به منبع پایدار آب می باشد که آینده درخشانی را برای صنایع و کارخانجاتی همچون مادکوش و فولاد به منظور افزایش تولید و صدور محصولات رقم خواهد زد.

از طرفی مواد اولیه گندله سنگ آهن است، وجود چند کانسنگ آهن از جمله کانسار آهن تنگ زاغ، کانسار آهن منطقه فین تضمین کننده مواد اولیه کارخانه مادکوش خواهد بود. با این اوصاف تردیدی نیست کارخانه مادکوش با بهره مندی از این ظرفیت ها می تواند نامی معتبر در بین شرکت های فولاد داخلی، منطقه ای و بین المللی باشد و اهدافی که مدیران این گروه سرمایه گذاری بین المللی معین کرده اند، محقق خواهد شد. راه اندازی کارخانه مادکوش علاوه بر اثراتی که در توسعه صنعتی هرمزگان و کشور دارد و گامی عملی در جلوگیری از خام فروشی منابع خدادادی  محسوب می شود، اثرات اجتماعی آن نیز حائز اهمیت است.

طبیعی است به  هر میزان که بتوان از ظرفیت های معدنی موجود در بخش اکتشاف، استخراج و فرآوری بهره گرفته شود، به همان میزان نیز زمینه رشد اقتصادی استان و رشد اقتصاد ی کشور فراهم می گردد.

اشتغال ۵۰۰نفر به طور مستقیم و ۲۰۰۰ نفر غیر مستقیم  در این کارخانه در کاهش نرخ بیکاری و افزایش سطح درآمد خانوار موثر است، وجود این کارخانه می تواند در راستای مسئولیتهای اجتماعی در حوزه های بهداشتی و درمانی، آموزش و پرورش و سایر حوزه های اجتماعی تاثیر خوبی بر جای گذارد.

احداث یک مرکز بهداشتی درمانی خیریه در داخل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس به عنوان اولین گام نشان دهنده عزم مدیران کارخانه در ایفای مسئولیتهای اجتماعی است و با استمرار فعالیت شرکت می توان آینده روشنی را در توسعه پایدار هرمزگان متصور بود. از سوی دیگر این شرکت نیز با توسعه فعالیت ها و بهره گیری از تکنولوژی به عنوان یکی از تامین کنندگان مهم تامین گندله سنگ آهن مورد نیاز صنعت فولاد داخل و خارج کشور مطرح خواهد شد.

ادامه ی خواندن

اقتصادی

اهدا تندیس روابط عمومی برتر در حوزه ارتباطات رسانه ای

مدیر روابط عمومی صبا فولاد خلیج فارس به عنوان مدیر روابط عمومی برتر کشور معرفی شد

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین ،در هفدهمین سمپوزیوم روابط عمومی کشور که در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد ، از روابط عمومی های برتر سال تقدیر شد .

بنا بر این گزارش در بخش اول این سمپوزیوم ، ده مدیر روابط عمومی برتر سال معرفی شدند که در این بین با اهدا لوح و تندیس مدیر روابط عمومی شرکت صبا فولاد خلیج فارس به عنوان مدیر روابط عمومی برتر معرفی شد .

در بخش دوم این سمپوزیوم و در بررسی تخصصی بخش های مختلف روابط عمومی ، لوح و تندیس روابط عمومی برتر در حوزه ارتباطات رسانه ای به روابط عمومی شرکت صبا فولاد خلیج فارس اهدا شد .

ادامه ی خواندن

اجتماعی

مجوز سه معدن غیرفعال در هرمزگان سلب صلاحیت شد

استاندار هرمزگان گفت: با تصویب اعضای شورای معادن استان، مجوز سه معدن غیرفعال با توجه به عدم ایفای تعهدها و عدم توجه به اخطارها و مهلت قانونی ارائه شده، سلب صلاحیت شد.

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، هجدهمین نشست شورای معادن استان به ریاست مهدی دوستی استاندار هرمزگان و با حضور رضا محتشمی پور معاون امور معادن و فراوری مواد وزارت صمت برگزار شد.

مهدی دوستی استاندار هرمزگان پس از برگزاری این نشست، اظهار کرد: تفویض اختیار شورای عالی معادن به شورای معادن استان برای اجرای بند ۴ و ۵ ماده ۴۳ برنامه ششم توسعه به عنوان پیشنهاد شورا در حضور دبیر شورای عالی معادن مطرح شد که مقرر شد تصمیم گیری لازم پس از بررسی کارشناسی در این خصوص صورت بگیرد.

وی افزود: آخرین تفویض اختیار در این مورد، مربوط به سال ۹۸ است که در صورت موافقت شورای عالی با این تصمیم، نظارت بر استقرار دفاتر مالی، انجام گردش مالی خرید و فروش معادن و حساب‌های بانکی آن‌ها در داخل استان و همچنین اختیار قانونی در زمینه میزان خسارت‌ ناشی از بهره‌برداری از معادن و فعالیت‌های صنایع معدنی به اهالی ساکن در منطقه و بخش کشاورزی آن‌ها به شورای معادن استان واگذار می شود که علاوه بر عوارض آلایندگی، با تصویب شورای معادن استان تا یک‌درصد فروش آن‌ها، پس از واریز به خزانه معین استان نزد خزانه‌داری کل کشور برای جبران این خسارت ها و درصورت وارد شدن آسیب‌های عمومی، به فعالیت‌های بهداشتی، درمانی و عمرانی مورد نیاز منطقه درگیر اختصاص می‌یابد.

استاندار هرمزگان، با تأکید بر لزوم شناسایی ظرفیت های معدنی استان و بهره‌گیری از این ظرفیت در زمینه توسعه مناطق کمتربرخوردار و ایجاد اشتغال پایدار، پهنه های اکتشافی مطالعه شده استان را ۲۹هزار کیلومتر مربع اعلام کرد و گفت: پهنه فین –باغات، هرمزگان، کوهشاه احمدی، بشاگرد ، زون ۱۱ (رودان- میناب)، پهنه طاهروئی و بلوک ۳ پهنه آباده – جازموریان، هفت پهنه اکتشافی هستند که بیش از یک هزار و ۲۰۰کیلومتر مربع از این پهنه ها، محدوده امیدبخش هستند.

دوستی، میزان صدور پروانه، گواهی کشف و استخراج پروانه های بهره برداری در هشت ماهه نخست سال جاری و مدت مشابه سال گذشته را مورد هم‌سنجی قرار دارد و گفت: میزان صدور پروانه به نسبت سال گذشته ۹درصد، گواهی صادره ۴۰درصد، تناژ ذخیره ۱۵۲درصد و میزان استخراج پروانه های بهره برداری نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت‌درصد رشد داشته است.

رییس شورای معادن استان همچنین گفت: با تصویب اعضای شورای معادن استان، سه معدن غیرفعال منگنر رودان، آهک عمانی و گچ آفتاب، با توجه به عدم ایفای تعهدها و عدم توجه به اخطارهای قانونی، ملزم به پرداخت خسارات ناشی از عدم انجـام تعهدهای مربوطه شدند و مجوز این معادن سلب صلاحیت شد.

وی اضافه کرد: اعضای شورای معادن استان با درخواست رفع سلب صلاحیت بهره برداری یک معدن نیز مخالفت کردند و قرار شد این معدن‌ از طریق برگزاری مزایده به افراد واجد شرایط واگذار شود.

ادامه ی خواندن

اجتماعی

جلسه بررسی مشکلات محدوده های شناسایی شده به منظور احداث گلخانه، پرورش میگو و پرورش ماهی در قفس برگزار شد

منتشر شده

روی

به وسیله

به گزارش تجارت جنوب آنلاین، جلسه بررسی مشکلات محدوده های شناسایی شده به منظور احداث گلخانه، پرورش میگو و پرورش ماهی در قفس، به ریاست مهندس فیروزی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان در سالن جلسات مرکز خدمات سرمایه گذاری برگزار شد.
در این نشست که شامگاه یکشنبه با حضور مدیران دستگاه های اجرایی صادر کننده مجوز در بخش های مختلف برگزار شد فیروزی معاون اقتصادی استاندار با اشاره به اینکه نیاز به خلاقیت در دستگاه های اجرایی از هر زمان دیگری بیشتر است گفت: تنوع در بسته های قابل ارائه به سرمایه گذاران، هدفمند شدن سرمایه گذاری ها و نوآوری در خدمات قابل ارائه می تواند شرایط اقتصادی و فضای سرمایه گذاری استان را متحول کند.
دکتر دسینه مدیر کل امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن اشاره به دستور استاندار هرمزگان مبنی بر شناسایی پهنه ها و محدودههای جغرافیایی باقابلیت معرفی به متقاضیان سرمایه گذاری، گفت؛ شناسایی محدوده های مذکور به صورت جدی و با محوریت مرکز خدمات سرمایه گذاری در حال پیگیری است و می تواند گام موثری در زمینه تسریع در پاسخگویی به متقاضیان سرمایه گذاری استان باشد و روند واگذاری زمین و اغاز اجرای طرحها را بسیار کوتاه تر کند.

ادامه ی خواندن
آگهی
آگهی

پر بازدیدها